FLITSEN DONDERDAG 25 J U11 1940 H A AR CE At'S D A CBEÏD 3 Hotelbedrijf moet zuinig zijn. Toelichting op de distributie maatregelen. Aan een mededeeling van den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, calé, restaurant, en pensionbedrijf in Horecaf is het volgende ontleend'. Het thans voor het hotelbedrijf enz. gevolgde systeem der toewijzingen geschiedt tot instand houding der ondernemingen, rekening houdende met haar algemeen maatschappelijke taak en haar economische beteekenis. Maar dit wil geenszins zeggen, dat deze beide factoren van zóóveel wicht zijn, dat in deze bedrijven alles op den ouden voet zou kunnen en mogen doorgaan. Dit is onmogelijk met het oog op de situatie in de levens middelenvoorziening en ontoelaatbaar in verband met de beperkingen, welke den particulier worden opgelegd. De ordernemers dienen er van doordrongen te zijn, dat het toewijzingssysteem niet om hun nentwille is ingevoerd, maar om het bestaan van hun zaken zooveel en zoolang mogelijk te besten digen. Dat wil o.m. zeggen dat zij persoonlijk geens zins de vrije beschikking hebben over de hun toe gewezen hoeveelheden gedistribueerde art'kelen, maar dat deze ten dienste staan van de gasten en clientèle. Het mag dus onder geen beding voor komen, dat van deze artikelen aan niet-klanten, al of niet tegen betaling, wordt afgestaan. Er zijn aanwijzingen, dat dit gebeurt. De betrokkene stelt hiei-mce niet alleen de toepassing van het stelsel in het algemeen in de waagschaal en dreigt zoo doende zijn collega's ernstig te dupeeren, maar hij stelt zichzelf bovendien bloot aan volledige uitslui ting van de distributie. De regeling, gelijk die thans geldt voor het ho telbedrijf enz., berust voor een goed deei op de goedwillendheid en loyale medewerking der onder nemers, doch indien zou blijken, dat het vertrou wen misplaatst is, zal niet geschroomd worden de meest drastische maatregelen te nemen, om de on zuiverheden uit den weg te ruimen. Er zullen zoo noodig duidelijke voorbeelden worden gesteld. BEPERKING VAN SOMMIGE TOEWIJZINGEN NOODZAKELIJK De toewijzingen geschieden in bepaalde percen tages op de basis van het verbruik gedurende de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Re kening houdende met het feit, dat er toen van een normaal toeristenverkeer sprake was en het ver bruik dus hooger dan nu, ook zonder de beperken de bepalingen, kan geconstateerd worden, dat de voorzieningen- aan den zeer ruimen kant zijn. Dit heeft wellicht het inzicht t.a.v. de werkelijke strek king der rantsoeneering eenigszins bemoeilijkt. Ook het publiek, dat de zaken bezoekt dit wordt dezerzijds evenmin uit het oog verloren heeft onvoldoende besef, dat voor het café-restau rant de distributie evenzeer geldt. De maal tijden zijn nog altijd vrij uitgebreid, kunnen dit tenminste zijn, en ook overigens wordt al te gemak kelijk vergeten, dat de soberheid, welke in het huisgezin dient te worden toegepast, aan de café- restauranttafel niet mag worden vergeten. Het is niet mogelijk gebleken, de toewijzingen op het tot nog toe geldende percentage te handhaven. De eerstkomende toewijzing zal dan ook in plaats van 90 pet. van het verbruik in de overeenkom stige maand van het vorige jaar, slechts 75 pet. daarvan bedragen. Deze maatregel wordt geboden door den alge- meenen toestand der levensmiddelenvoorzïening, doch heeft daarnevens de bedoeling, om, zonder de bedrijven in hun bestaansmogelijkheid ernstig te schaden, het streveri naar versobering te stimu- leeren. GEEN SLAOLIE BESCHIKBAAR: TOEWIJZING WELLICHT EERST OVER EEN HALF JAAR. Er is een groot aantal aanvragen ingediend om beschikbaarstelling van slaolie. Hieraan kan niet worden voldaan. Eerst over een half jaar zal wel licht een toewijzing kunnen geschieden. Hieraan zijn gewichtige en zelfs bedenkelijke, schoon on vermijdbare, consequenties verbonden. Het bakken van croquetten, hetzij in de keukens van hotels en café-restaurants, hetzij in die van cafetaria's, brood jeswinkels e.d'., zal zeer moeilijk zijn. Uit den aard der zaak zal ook het aanmaken van slaatjes met gebruikmaking van slaolie niet meer kunnen geschieden. Slechts voor de vïschbakkers zal in beperkte mate nog slaolie verkrijgbaar worden gesteld. BESMEERDE BROODJES EN LUNCHPAKKETTEN. Teneinde het juiste gebruik van toegewezen broodrantsoenen te bevorderen, moet worden me degedeeld, dat de verkoop van enkel gesmeerde broodjes subs, boterhammen, daarmede niet in overeenstemming moet worden geacht. Alleen be legde broodjes, su'os. boterhammen mogen worden verkocht en dan alleen voor gebruik ter plaatse. Het meegeven van lunchpakketten aan hotelgasten behoeft niet te worden nagelaten. MAATREGELEN VOOR INWONEND PERSONEEL EN GASTEN. De hotel-exploitanten zullen van al het inwonend Personeel en van de gasten, die langer dan één week in het hotel vertoeven, de in aanmerking ko mende levensmiddelenbons innemen en afleveren »an het plaatselijk distributiekantoor. Ook deze maatregel strekt om de mogelijkheid' tot het ontstaan van onregelmatigheden te voor komen. Op de stipte naleving er van zal met groote ge- itrengheid worden toegezien. Ongeveer 1000 nieuwe douane ambtenaren. Uit het leger afkomstig. Bij den dienst der douane zijn door het departe ment van financiën in totaal 930 nieuwe ambte naren aangesteld, van wie circa 700 voornamelijk lil het Zuiden des lands, aldus meldt de N.K.Ct., Het zijn vrijwel uitsluitend gewezen beroepsonder officieren en minderen, die als capitulant aan- ïpraak hadden kunren maken op een plaatsing in 's rijks dienst. Zij zullen hoofdzakelijk worden be last met de bewaking van het deviezenverkeer. Het aantal is wel wat grooter, dan de oogenblik- kelijke behoefte vereischte, doch deze menschen kwamen nu vrij, zoodat men hun thans een kans wilde geven. Over enkele jaren zal het teveel ech ter niet meer bestaan, zoo zegt het blad. Kinderzegels brachten 202.000 op (A.N.P.) De Centrale propaganda-commis- sie voor de weldadigheidspostzegels betaalde dezer dagen aan 336 instellingen, die zorgen voor misdeelde kinderen, tezamen ruim f 202.000 Uit. Dit was de netto opbrengst van den ver koop der postzegels en briefkaarten voor het kind in December j.l. gehouden. Inmiddels zijn reeds de eerste voorbereidingen getroffen voor de actie van December a.s. Toevluchtsoorden voor vluchte lingen uit den Helder. Raad om in de omgeving te blijven. De moeilijkheden waarin de gemeente Den Hel der verkeert tengevolge van de vlucht van duizen den harer inwoners, hebben den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken ge noopt een dringend beroep te doen op de medewer king van de burgemeesters der onderscheidene ge meenten tot herstel, voor zooveel mogelijk, van het sociale en economische leven in die gemeenten. De bevolking van Den Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, terwijl de terugkeer belemmerd wordt door de vrees voor hernieuwde luchtaanvallen. Het economisch leven in Den Helder ondervindt hiervan thans zeer nadeelige gevolgen en het gevaar is geenszins denkbeeldig dat een vol komen ontwrichting zal ontstaan, indien niet tijdig wordt ingegrepen. Teneinde te kunnen geraken tot een beheersching van het vluchtelingenvraagstuk, welke het moge lijk zal maken geleidelijk een algeneel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluchte bevolking, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terugkeert, in gemeenten, die in de omgeving van Den Helder zijn gelegen. De medewerking der burgemeesters zal kunnen worden verleend in dier voege, dat door hen de noodïge aandrang wordt uitgeoefend op de in hun gemeente verblijvende vluchtelingen, opdat deze, voor zoover zij nog niet naar hun woonplaats terug- keeren, zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vluchtoordgemeenten in de nabijheid van Den Hel der vestigen. In verband met het groote aantal vluchtelingen, zal het plan tot onderbrenging in de bedoelde vluchtoorden slechts geleidelijk in uit voering komen. Met het oog op de economische belangen der ge meente Den Helder zullen de'burgemeesters in de eerste plaats op die vluchtelingen aandrang uit oefenen, die in normale omstandigheden een beroep oT bedrijf in de gemeente Den Helder uitoefenen of aldaar in eenige betrekking werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevolking in de pro vincie Noord-Holland, Keizersgracht 588, Amster dam is belast met het centraal verzamelen van gegevens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. Bij de keuze van het vluchtoord dienen belang hebbenden rekening te houden met de wenschelijk- heid van een hervatting van den dagelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zullen zij die in staat zijn zich per rijwiel van het vluchtoord naar Den Helder te begeven, zooveel mogelijk in de naaste omgeving van Den Helder ondergebracht moeten worden, terwijl zij die gebruik zullen moeten ma ken van een of ander openbaar vervoermiddel, bij voorkeur hun keuze zullen moeten bepalen op een gemeente, waarmede een trein-, tram- of autobus verbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevolking zal dan aan de hand van de hem verstrekte gegevens en zooveel mogelijk de aangegeven voorkeur volgende, voor ieder van deze vluchtelingen een vluchtoord aanwijzen en daarvan door tusschenkomst van den burgemeester van de gemeente, waar hij thans ver blijft, aan den vluchteling mededeeling doen en tevens aan den burgemeester der aangewezen vlüchtoordgemeente. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of die naar Den Helder wenschen terug te keeren, bij hun vertrek onmiddellijk worden voorzien van een be wijs van aangifte, terwijl tevens de gemeentebe sturen zullen moeten zorgen voor het opzenden van inlichtingen aan de rijksinspectie van de bevolkings registers. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reisgeld ter hand worden gesteld voor rekening van het dépar tement van binnenlandsche zaken, terwijl voor een huisvesting en verzorging in de aangewezen vlucht oorden de op dergelijke gevallen toepasselijke regels analoog 2ullen kunnen worden toegepast. (A. N. P.). (Adv. Ingez. Med.) Kapitein Zwolle herdacht. Bekend philatelist. Zaterdag 11 Mei sneuvelde op Ypenburg de kapi tein bij de inspectie der infanterie W. G. Zwolle, die een zeer vooraanstaande plaats bekleedde in de internationale en Nederlandsche philatelie. In allen eenvoud is hij destijds op de begraafplaats Nieuw Eikenduinen te 's Gravenhage ter aarde besteld. Woensdagmiddag had een samenkomst plaats aan het graf, waarbij vele vrienden en vertegenwoor digers van philatelistische organen gelegenheid had den afscheid van den gevallene te nemen. Een broe der van den overledene, bracht den vrijmetselaars- groet en legde drie rozen op het graf, waarna gep. majoor W. G. de Bas het woord nam. Hij dankte de familie voor de geboden gelegenheid om alsnog afscheid te nemen van den gevallen vriend en ge tuigde van de vriendschap, die men steeds van kapi tein Zwolle heeft mogen ondervinden. De vrienden zijn trotsch dat hij zijn bloed heeft gegeven voor het vaderland. Vervolgens voerden het woord de heeren Hamm namens de directie van de artillerie-inrichtingen, dr. II. C. Valkema Blouw, voorzitter van den Ned. Bond van vereenigingen van Postzegelliefhebbers, gep. gen. majoor Hackstroh, oud-inspecteur der in fanterie, J. Poulie, namens bestuur en leden van de Amsterdamsche postzegelsocicteit, mr. W. de Bper, namens de vereeniging Hollandia, dr. P. H. van Cit- tert, namens den raad van beheer van het maand blad de Philatelist, waarvan de gevallene redacteur was, en P. Vredenduin, eerevoorzitter van den Ned. Bond van vereenigingen van postzegelliefhebbers. Tot slot dankte een familielid voor de belangstel ling en de plechtigheid werd met het Onze Vader besloten. (A. N. P.). Plunderaars door «Ie Zutphensche rechtbank veroordeeld. De Zutphensche rechtbank heeft uitspraak gedaan in een nieuwe reeks diefstallen in oor- logsnood, gepleegd in het Westen van den IJsel liggende stadsdeel van Zutphen, De Hoven ge- heeten. Tijdens de evacuatie van de bevolking van de Hoven op 10 en 11 Mei zijn daar ver scheidene diefstallen gepleegd. De thans be rechte zaken bestonden uit diefstallen van fiet sen, spek, sigaren, sigaretten, thee en levens middelen. De 30-jarige woonwagenbewoner M. J. v. D. werd conform den eisch tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, terwijl de rechtbank zijn onmiddellijke gevangenneming gelastte. De 25-jarige landbouwer 3. J. L. uit Zutphen, tegen wien zes maanden gevangenisstraf was geëischt, werd tot zes weken veroordeeld. De rechtbank gelastte zijn onmiddellijke ïnvrij- heidsstelling. De 21-jarige loopknecht H. J. N. uit Zutphen werd tot een maand gevangenis straf met aftrek veroordeeld. De eisch luidde vier maanden gevangenisstraf (AN.P.) Bloemisten mogen groenten gaan kweeken. (A.N.P.) De voorzitter van de Nederland sche Sierteelt Centrale, de heer J. Mensing, heeft Woensdagavond in de jaarvergadering dei- Centrale Aalsmèersche Veiling medegedeeld, dat de Nederlandsche Sierteelt Centrale voort aan ook aan bloemistenvergunning verleent voor het telen van groenten. 'De uit te geven vergunningen zullen tot en met 30 Juni 1941 ;elden. Voorts deelde spr. mede, dat de deviezentoe- wijzing voor de bloemisterij van het 3de kwar taal verviervoudigd is. Dit opent perspectieven voor een intensieven bloemenuitvoer op korten termijn naar Duitschland. Tenslotte kondigde de heer Mensing plannen aan tot sterke inkrimping der Seringencultuur ten behoeve van de groenteteelt. Telefoonkabel verstoord. ZUTPHEN, 24 Juli. Vanochtend tegen 11 uur is de telefoonkabel, welke door den IJsel was gelegd, door een anker van een schip stukgevaren. Tengevolge daarvan is een ern stige storing in het telefoonverkeer met het ten Westen van den IJsel gelegen deel van Neder land ontstaan. (A.N.P.) NIEUWE SERIE No. 57 Etenstijd 1. Krijgt zijn fiesch en besluit dat hij weinig trek heeft. 2. Vermaakt zich een tijdje met het schudden van de fiesch. 3. Tracht een tijdlang de speen er af te krijgen, hetgeen gelukkig mislukt. 4. Laat zijn voeten aan het spel deelnemen. 5. Voelt zijn geweten knagen en probeert nog wat te drinken, zonder veel succes, daar hij boven op de fiesch ligt. 6. Valt in diepen slaap tcrwifll de fiesch onder zijn buik ligt. DE MOTORRIJWIELHANDEL SLUIT ZICH BIJ DEN B.O.V.A.G. AAN. Met het doel tot een krachtige eenheid in den motorvoertuigenhandel te geraken, heeft het be stuur van den Bond van automobielhandelaren en garagehouders (B.O.V.A.G.) onderhandelingen aangeknoopt met den bond van motorrijwielhan delaren in Nederland, welke onderhandelingen tot resultaat hebben gehad, dat genoemde orga nisatie heeft besloten als afdeeling tot den Bovag toe te treden. Hiermede is de concentratie in dezen bedrijfs tak een feit geworden en tevens een einde ge maakt aan de differentiatie in verplichtingen van groepen, welke zich vrijwel geheel op hetzelfde terrein bewegen. De organisatorische voorberei dingen worden met bekwamen spoed getroffen. (A.N.P.) Duitsclie krijgsraad veroordeelt dieven en heler. Wegens diefstal van oorlogsbuit. In de zittingzaal van de arrondissementsrecht bank te Utrecht heeft Woensdagmiddag het Duit- sche krijgsgerecht voor het eerst zitting gehouden. De zaak betrof een diefstal van een Nederland sche militaire auto uit het Heidepark te Doorn. Op 28 Juni jl. hadden Nederlandsche soldaten een der militaire auto's, welke door de Duitschers tot krijgsbuit waren verklaard, uit het park ontvreemd waarna zij hadden getracht haar aan den man te brengen. Zij hadden den wagen laten lakken om hem onherkenbaar te maken. Dc garagehouder van B. uit Doorn een bekend heler vonden zij bereid de prachtige Ford V-8 voor f 125 over te nemen. Daarenboven verlangde hij een ander nummerbord op den wagen. Deze eisch werd den betrokkenen noodlottig. De „groene politie" greep tijdig in en daders en heler werden ontmaskerd. Behalve de beide soldaten en de heler waren er bij deze affaire zes andere personen betrokken, die reeds banden en benzine hadden gestolen of ge heeld. In zijn requisitoir zeide de auditeur-militair, dat het stelen van een auto uit een wagenpark niet zoo heel erg strafbaar is, als het zuiver diefstal van krijgsbuit betreft. De Duitschers zelf vernielen liever hun bezittin gen dan ze in handen van den vijand te laten val len. Maar hier was gestolen uit winstbejag en dit was veel erger. Den hoofdschuldige noemde de auditeur-militair den garagehouder van B. die bekend stond gestolen goederen te helen en tegen wien niet nagelaten zou worden ernstig op te treden. Tegen van B. werden drie jaar gevangenisstraf geëischt, tegen de beide soldaten ieder één jaar en tegen de anderen straffen van onderscheiden lijk 8, 6 en 4 maanden. Nadat het Kriegsgericht een half uur in raad kamer was geweest, werden de volgende vonnissen voorgelezen: van B. één jaar gevangenisstraf, de beide soldaten ieder zes maanden en de anderen vier, drie en twee maanden gevangenisstraf. (A.N.P.) Meer dan 35 hectaren bosch van „Den Treek" bij Amersfoort worden hervormd en verbeterd. De slecht gegrueide booinen worden gekapt, ter plaatse gezaagd en daarna getransporteerd, om voor velerlei doeleinden nog nuttig te zijn. Bij Vrouwe Justitia op de Prinsengracht Witte port en een zwarte toekomst Ze woont op de derde verdieping ergens in Amsterdam. Ze dronk witte port. zooveel dat ze in gedachten ergens wel op de tiende verdieping woonde, ze stal toen een roodé tasch. en kreeg derhalve een zwarte toekomst, want dat betee- kende: de politierechter en een vonnis. En zoo- iets is voor een meisje-als-op-een-plaatje als zij geen pretje. In het café „Het Biervat" begon de zwarte toe komst. of eigenlijk lang daarvoor was deze lang zamerhand van wit via grijs tot zwart geworden, en in ..Het Biervat" werd ze (de toekomst) pik zwart. want ze 'het meisje) werd licht, namelijk in haar hoofd. In het eene café na het andere was ze binnengestapt, het meiske van drie hoog, en overal had ze die port besteld en opgedron ken, en hoe meer witte port ze tot zich nam hoe zwarter het er voor haar begon uit te zien. Een kaartlegster zou haar voorspeld kunnen hebben: „Er verschijnt dan iets roods in Uw leven, dat Uw toekomst zal beïnvloeden". En zij zou dan gedacht kunnen hebben aan een verliefden peen- haar. die haar mee naar het Stadhuis zou nemen. Maar niets daarvan! Dat roode iets nam den vorm aan van een tasch. een noodlottige tasch. Een romanschrijver zou die roode kleur kunnen vergelijken met het roode tongetje van een slang, die het meisje wilde verleiden, in haar benevelde brein zou dat roode tongetje haar dan hebben kunnen wenken, en de stem zou gezegd kunnen hebben „Neem me maar mee, neem me maar mee". En ze nam de tasch. die aan een haak hing. mee onder haar arm. En daar stond ze nu gisteren voor den Amster- Samschen politierechter aan de Prinsengracht, met een tasch onder haar arm. geen roode. maar haar eigen, die haar veel beter staat dan één van een ander. Een beetje beteuterd stond ze het aan te hooren, dat de rechter opsomde wat er allemaal in die tasch zat. Dat was niet mis- een stamkaart, waar devol eigendom in deze tijden, een rijwielplaatje en de somma van vijftig gulden. (En natuurlijk een waschlijst van toiletspulletjes, maar dat be grijpt U wel. weshalve dc opsomming U bespaard wordt). „Den volgenden morgen heeft U twintig gulden uit die tasch gehaald, nietwaar juffrouw?" in formeerde de rechter. „Ja. die wilde ik wisselen omdat ik bang was dat het uit zou komen". De rechter vond dat natuurlijk heel leelijk. De juffrouw zei dat het de schuld was van de witte port, en aangezien de witte port niet spreken kan werd ze verdedigd door den politierechter, die op merkte dat de witte port den volgenden morgen toch wel haar uitwerking had verloren. Waarop een stilte viel, zoo stil dat zelfs het vallen ervan niet gehoord werd. Een buffetjuffrouw verscheen als getuige. Zij was de eigenaresse van de roode tasch. ..Die heb ik in het biervat vergeten" zei ze, waarbij in herinnering gebracht dient te worden dat het Biervat hier opgevat moet worden als de benaming van het café in kwestie. „Wie vergeet er nu een tasch met vijftig gul dens?" zou de politierechter gevraagd kunnen hebben, maar hij deed 't niet, want hij houdt er van terzake te zijn. en één juffrouw vol witte port is voldoende op zoo'n middagzitting. De officier eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 Jaren. „Begrijpt U wat de officier van U eischt?" in formeerde de rechter. Ze knikte en zei „Ja". „Wat heeft hij dan geëischt?" „Dat weet ik niet". „En U begrijpt 't zegt U". De rechter boog zich verwonderd over het groene kleed. Zou hij hebben afgevraagd of de witte port nog niet was uitgewerkt? De eisch werd herhaald, en het vonnis was nog een maand minder. „Zult U nou zooiets nooit meer doen?" „Ik kan niet tegen drinken" haar stem trilde als die van een schoolmeisje, dat haar les niet heeft gekend, „Dan moet U het ook niet doen" luidde de ijzig- logische conclusie van den rechtsgeleerde. En met dien raad keerde het meiske weer naar de derde verdieping. MAN TE WATER GERAAKT. In den afgeloopen nacht te half één is de 25-Jarige S., die op weg naar huls was. door de duisternis misleid naast de Leidsnhebrue te Haarlem in het water gevallen Hli werd door een onbekend gebleven burger en een Neder- landschen sergeant-vlieger op het droge getrok ken. waarna hij loopend zijn weg naar huls ver volgde.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5