DONDERDAG 23 JULI 1940 H A X R E E M'S D A CUE A D 5 IN HET BUITENLAND. Duitschland wordt in de komende dagen een centrum van drukke besprekingen, waarvan het doel is de ordening en stabiliseering van de ver houdingen in Zuid-Oost Europa. In de eerste plaats is er het onderhoud van de Roemeensche ministers Gigurtu en Manoilescu met Von Rib- bentrop te Salzburg, dat nog gevolgd zal worden door Roemeensch-Italiaansche besprekingen te Rome. Dan is er het bezoek, dat de Slowaaksche president, dr. Tiso, met den minister van buiten- landsche zaken, prof. Tuka, zullen brengen aan Berlijn, waar tenslotte ook Bulgaarsche staats lieden zullen vertoeven. Uit dit alles blijkt dat de as-mogendheden spoed willen zetten achter de plannen voor een geheroriënteerden Balkan en uit den weg ruimen der hangende vraagstukken. Het is niet onmogelijk dat te Salzburg de sinds het verdrag van Trianon bestaande geschillen tusschen Roemenië en Hongarije ter sprake zullen komen. In officieele kringen te Boekarest is men althans van meening dat een „rechtzetting" van de Roemeensch-Hongaarsche grens het voor naamste punt der besprekingen zal zijn. met daarmede samenhangend de kwestie van een uit wisseling van bevolkingsgroepen. Men kan zich dus afvragen of Roemenë. na. den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. binnen kort genoodzaakt zal zijn een nieuwe „amputatie" te ondergaan. Wat overigens de verhouding Rusland-Roeme- nië betreft dient er op gewezen te worden dat de Sovjet Unie er mee ingestemd heeft dat Gafencoe geaccepteerd zal worden als nieuwe gezant te Moskou, hetgeen als een aanwijzing kan worden beschouwd van een verbetering in de onderlinge betrekkingen. Dat ook in de Ver. Staten de dienstplicht zal worden ingevoerd kan nu wel als hoogst aanne melijk beschouwd worden. Reeds is het ontwerp door de militaire senaatscommissie aanvaard en er is alle reden om aan te nemen dat ook de senaat, aan wien het ontwerp thans voorgelegd is, zich ermede accoord zal verklaren. Voor de Ver. Staten, die op het oogenblik ,een leger van niet meer dan 250.000 man onder de wapenen hebben, beteekent deze maatregel heel wat. De oefening van een elf millioen man wordt beoogd en het ligt in de bedoeling reeds op 1 October 400.000 recruten onder de wapenen te roepen, welk aantal in den loop van het volgend jaar met resp. 400.000 en 600.000 zal worden aangevuld. Gevluchte Fransche staatslieden. In staat van beschuldiging gesteld. Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche radio heeft de namen gepubli ceerd van de Fransche ministers en afgevaar digden. die in Juni uit Bordeaux zijn gevlucht en zich aan boord hebben begeven van de „Massilia". Zoo deelt de radio mede, dat zich onder hen Vier Kamerafgevaardigden, waaronder de vroe gere staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Vienot, hebben bevon den, die op het oogenblik van vertrek in mili tairen dienst waren. Zij zullen nu wegens het verlaten van hun post in staat van beschuldi ging worden gesteld. Met verwijzing naar de politieke verantwoordelijkheid, deelde de radio tenslotte mede dat zich op de „Massilia" even eens de vroegere ministers Daladier, Mandel en Campinchi bevonden, die, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, tot de regeering be hoorden, die in 1939 den oorlog heeft ver klaard Voorts hadden zich de volgende politici aan boord van de „Massilia" begeven: De vroegere minister van opvoeding in de volksfrontregee- ring, Jean Zay, de vroegere minister Letroquer, de afgevaardigden Grumbach, Jammy Schmidt, Thoma, Paul Bastide en de vroegere minister van buitenlandsche zaken Delbos. De radio voegde hieraan toe dat feitelijk het bureau van de Kamer het vertrek heeft georganiseerd, doch het den afgevaardigden vrij liet in Frankrijk te blijven of te vluchten. De Engelsche macht ter zee. Duitsche pers critiseert woorden van Duff Cooper. Het D.N.B. meldt: De Duitsche pers stelt het be richt van het opperbevel der weermacht over de vernietiging van een Britsch convooi door Duit sche gevechtsvliegtuigen en het bericht uit Tokio over het terugtrekken van de Britsche Oost-Aziati sche vloot uit Singapore tegenover de radiorede, welke Duff Cooper tot Noord- en Zuid-Amerika heeft gericht. De Britsche minister betoogde dat voor Engeland de wijde zeeën openstonden en dat elk schip, dat zich vol vertrouwen naar een Brit sche haven begaf, getuige kon zijn van deze Brit sche macht ter zee. „Dagelijks", schrijft naar aanleiding hiervan de „Deutsche Allgemeine Zeitung", „geeft de nuchtere vaststelling van feiten in het Duitsche legerbericht een indrukwekkende bevestiging van de harde slagen, die Duitschland aan de Britsche macht ter zee toebrengt. Korten tijd geleden moest een officieele Engelsche statistiek zelf erkennen hoe snel de Engelsche verliezen aan schepen gedurende de laatste weken zijn toegenomen en zoo juist heeft de Britsche Admiraliteit haar toevlucht moe ten nemen tot den wel zeer ongewonen maatregel aan de Britsche Westkust, die langen tijd buiten gevaar geacht werd, uitgebreide mijnversperringen te leggen. Deze teekenen van de Engelsche zwakte worden aangevuld door het bericht, dat Engeland zijn Oost-Aziatische vloot teruggetrokken heeft en haar blijkbaar in de Middellandsche Zee wil concentreeren. De nederlagen, dien het zoovele waardevolle stukken uit zijn vloot hebben gekost, dwingen Londen Singapore zonder bescherming te laten. Weer een nieuw argument tegen de be wering van Duff Cooper dat de Britsche zeemacht de zeeën beheerscht. De laatste dagen hebben de ingrijpende maatregelen, die Engeland genomen heeft, steeds nieuwe bewijzen en-oor geleverd dat de realiteit van de Britsche wereldheerschappij reeds door het aanwezig zijn van de Duitsche macht ernstig overschaduwd is". De „Berliner Lokal-Anzeiger" houdt zich in het bijzonder bezig met de verklaring van Duff Cooper dat Engeland de vrije beschikking heeft over de enorme hulpbronnen van het Britsche wereldrijk met hun overvloed aan menschen en goederen. „Men weet op het oogenblik overal ter wereld", zoo schrijft het blad, „dat het geweldig gebrek van Engeland aan scheepsruimte, afgezien van tallooze andere moeilijkheden, grootere toevoeren uit de Britsche overzeesche bezittingen naar het moederland onmogelijk maakt. Ondanks de rijke hulpbronnen van het Imperium, lijdt Engeland's industrie aan een toenemende schaarschte aan grondstoffen en de bevolking moet dagelijks meer levens- en genotmiddelen ontberen en verscherpin gen van de rantsoeneering aanvaarden Zonder deze feiten zou 't anders ook niet zoo begrijpelijk zijn geweest dat Duff Cooper aan het slot van zijn rede Noord en Zuid-Amerika verzoekt Enge-, land niet in den steek te laten. Britsch convooi aangevallen. Vijf schepen vernietigd, een zesde in brand geraakt. BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Vanochtend heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch convooi van vijf koopvaardijschepen, tezamen metende 17.000 ton, vernietigd Bovendien is een ander vijandelijk koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombardeerd". Adolf Hitler tijdens zijn groote rede in den Duitschen Rijksdag. Achter den Führer onderscheidt men Rijksmaarschalk Herman Göring. Recruteering in de Ver. Staten. Op 1 October 400.000 man onder de wapenen? Het D.N.B. meldt: Verdere bijzonderheden over de invoering van den algemeenen dienstplicht in de Vereenigde staten worden thans bekend uit welingelichte kringen van he'. ministerie van oorlog. Zooals reeds gemeld zal hiervoor in de volgende week aan den senaat een machtigings wet worden voorgelegd. .Associated Press" voegt hier aan toe dat men het voornemen heeft op 1 September met de inschrijving van de dienst plichtigen te beginnen. De eerste 400.000 recruten zullen reeds op 1' October onder de wapenen worden geroepen. Overigens staan deze data nog niet geheel vast. Niettemin is het ministerie van oorlog, ondanks het debat, dat nog in den senaat is te verwach ten. toch van meening, dat deze machtigingswet zal worden aangenomen Het ministerie is hier van zelfs zoozeer overtuigd dat het reeds in eiken staat de instanties heeft aangewezen, bij welke de aanmelding moet geschieden en die voorbe reidingen moeten treffen voor de inschrijving van 42 millioen man en voor de oefening van onge veer 11 millioen man tegelijkertijd zullen naar alle waarschijnlijkheid de staatsmilities worden gemobiliseerd om zich met een deel van de oefe ning te belasten. De tijd van oefening zal een jaar zijn. Met 1 April 1941 zullen nogmaals 400.000 man onder de wapenen worden geroepen en vervolgens op 1 October 1941 waarschijnlijk nog 600.000. De hervormingen in Frankrijk. Fransche bladen bepleiten wering van 1 ongewenschte elementen. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De zuivering van Frankrijk van alle onge wenschte elementen wordt bepleit door de bla den „La France au travail" en „Paris Soil'", die het tijdstip gekomen achten om het overheids apparaat. de banken, den handel, de beurzen, de universiteit en de pers te zuiveren. Als de grootste parasieten worden de joden en vrijmet selaars beschouwd, die weer pogen op den voor grond te komen. De Franschen moeten uit eige ner beweging dit euvel verhelpen on in de eerste plaats de vrijmetselaarsloges sluiten, daar deze een schuilhoek zijn van „duisterlingen". Eerst daarna kan gedacht worden aan een herstel van de sociale orde. „perniers Nouvelles de Pa ris" bepleit met nadruk het verleenen van een schadevergoeding aan hen. die door de schuld der Fransche regeering hun bezittingen hebben verloren en voor een groot, deel in diepe ellende leven. Afdoende financieele middelen moeten door den staat onverwijld ter beschikking wor den gesteld. GAFENCOE WORDT ROEMEENSCH GEZANT TE MOSKOU. BOEKAREST, 24 Juli. Rusland heeft aan de Roemeensche regeering medegedeeld dat het Ga fencoe als nieuwe Roemeensche gezant in Moskou aanneemt (United Press). Geen Russisch ultimatum aan Finland. Mededeeling van het Finsche Telegraaf- agentschap. HELSINKI. 24 Juli. Naar aanleiding van het bericht van United Press over Rus- siche eischen aan Finland, die het karakter van een ultimatum zouden dragen, verklaart het Finsche Telegraaf-agentschap vanmiddag van bevoegde zijde vernomen te hebben dat dit bericht lederen grond mist. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft voorts medegedeeld dat het zijn gezantschap te Stockholm onver wijld opdracht heeft gegeven het bericht daar tegen te spreken. Het was namelijk uit Stock holm afkomstig. PWCEBAMMA VRIJDAG 26 JULI JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzending. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, bevond zich onder de gasten, die in de diplomatenloge de zitting van den Duitschen Rijksdag bijwoonden. Anti-verspillingscampagnc in Engeland. R IJK Als gevolg van het toenemende duikbootgevaar heeft de Britsche Admiraliteit nieuwe ingrijpende maatregelen moeten nemen. Er is een nieuw mijnen veld gelegd, welke het St. George's Kanaal en het Kanaal van Bristol afslijt, waardoor alle schepen genoodzaakt worden ten noorden van Ierland via de Iersche Zee de zuidkust van Engeland te bereiken. Ten derde zijn op de kaart aangegeven de Brit sche hoofdoorlogshavens, welke herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht worden bestookt. Bezuiniging op verpakkingsmateriaal. Een DN.B.-bericht uit Stockholm deelt mede: Teneinde het verlies van den invoer van grond stoffen uit het buitenland te compenseeren, heeft volgens een bericht van .Nya Dagligt Al- lehanda" uit Londen, het geblokkeerde Enge land zijn toevlucht moeten nemen tot een „anti-verspillings-campagne". Op aanwijzing der autoriteiten worden thans de zolders van alle huizen in Engeland opgeruimd en onder zocht op waardevolle grondstoffen. Verder meldt het Zweedsche blad dat de inzameling van alu minium met het oog op de al te geringe resultaten is afgelast, Daar echter de behoefte aan aluminium van de Engelsche bewape ningsindustrie dagelijks stijgt, hebben de of ficieele instanties zich voorbehouden de inza meling op een later tijdstip te houden. De auto riteiten -hebben nieuwe maatregelen genomen met betrekking tot het verpakkingsmateriaal, waarmede men zeer zuinig zal moeten omsprin gen.. Zoo moeten alle soorten blikverpakkingen voor tabak, zoetigheid, enz, vervangen worden door kartonnen doosjes, daar de bewapenings industrie groote hoeveelheden blik dringend noodig heeft, Voor sigaretten mogen zelfs geen kartonnen doosjes meer worden gebruikt. Roemeensche gezant te Londen teruggeroepen. Het D.N.B. verneemt uit Boekarest: De Roemeensche regeering heeft haar gezant te Londen, Tiles teruggeroepen. Tiles was bekend door de agitatie, die hij te Londen tegen Duitschland voerde. Zoo had hij voor het tot standkomen van de Duitsch-Roemeensche han delsovereenkomst In Maart 1939 het bericht over een zoogenaamd Duitsch ultimatum aan Roemenië gelanceerd. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag 8.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 John Kristel en zijn Trou badours (12.451.15 Berichten ANP. en gramofoon muziek) 2.— Orgelconcert 2.30 Verkorte opera „Zar und Zimmermann" (gr.pl.) 3.10 Gramofoonmuziek. 3.35 Verkorte operette „Die Czardasfiirstin (gr.pl.) 4.15 KRO-Melodisten en solist 5.Ziekenpraatje 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 KRO-Kamerorkest 6.30 VPRO: Cyclus „Groote man nen in bewogen tijden" 6.45 Gramofoonmuziek 7.-— Vragen van den dag (ANP) 7.20 Zang met pianobe geleiding 7,35 „Het leven en het nut der bijen", Le zing. 7.50 Gramofoonmuziek (8.00—8.15 Berichten ANP). 8.30 KRO-Groot-Amusementsorkest Musi- quette, radiotooneel en KRO-dansorkest 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7,15 Berichten (En- gelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (8.008.15 Berichten ANP). 9.Berlijnsch Philharmonisch orkest en so list (opn.) 9.30 Berichten (Vlaamsch) 9.45 Gramo foonmuziek 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Lyra-trio 1.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch) 11.45 le acte van de opera „Madame Butterfly" (gr.pl.) 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.— Gramofoonmu ziek 1.30 AVRO-dansorkest 2.Berichten (Duitsch) 2.15 AVRO-Amusementsorkest en gramofoonmuziek 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Omroeporkest en gra mofoonmuziek. 5.— Berichten (Duitsch) 5.15 Be richten ANP. 5.30 Orgelspel 5.45 AVRO-dansorkest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Puszta-orkest 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.20 Gramofoonmuzek 7.35 Cyclus „Nederlandsch provincieschoon", 8. Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP. 3.30 Be richten (Engelsch) 8.45 Berichten (Vlaamsch) 9.— Gramofoonmuziek met toelichting (9.15—9.30 Be richten Engelsch) 9.45 Berichten (Vlaamsch) 10.— Berichten (Duitsch) 10.15—10.30 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Berichten (.Engelsch) 1.001.15 Berichten (Vlaamsch) 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch), Italiaansch legerbericht. Engeland onttrekt oorlogsbodems aan het Verre Oosten. Roemeensche ministers op weg naar Duitschland. Italiaansche duikbooten torpedeeren twee oorlogsbodems. ERGENS IN ITALK 24 Juli (Stelani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht pu bliceert legerbericht np. 45: „Onze duikbooten hebben in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee een Australischen torpedojager en een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Een afdeeling van onze luchtmacht heeft de brandstofvoorraden van de marinebasis te Malta gebombardeerd. Ondanks het hevige vuur van den vijand werden de gestelde doelen getroffen, waar- door verscheidene branden ontstonden. In Noord-Afrika werden twee vijandelijke vlieg tuigen van het type Glouster in een luchtgevecht neergehaald. Aan Italiaansche zijde werden geen verliezen geleden. In den nacht van 23 op 24 Juli is te Rome luchtalarm gemaakt, op grond van een bericht uit Gaeta. De luchtafweerbatterijen te Rome hebben daarop tweemaal versperringsvuur geopend. Bommen werden niet geworpen. Door scherven van het luchtafweergeschut werden enkele personen gewond." Oorlogsschepen van Singapore vertrokken. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Domei deelt mede, dat volgens een betrouwbaar bericht uit Sjanghai de Britsche vloot in de wateren van Oost-Azië Singapore heeft verlaten. In ieder geval ontbraken het vliegtuigmoeder schip .Eagle" (22.600 ton) en andere bodems in de wateren bij Singapore. In het Verre Oos ten beschikt de Britsche defensie daardoor, aldus Domei, vrijwel niet over schepen. De nieuwe functie van den hertog van Windsor. Vertrek naar de Bahama-eilanden uitgesteld. Het A.N.P. verneemt uit Londen: De „News Chronicle" meldt uit Londen dat de hertog en hertogin van Windsor hun vertrek naar de Ba hama-eilanden hebben uitgesteld. De hertog en hertogin verklaarden dat zij geen gebruik kun nen maken van het clipper toestel, omdat de neu- traliteitsbepalingen der Vereenigde Staten dit aan onderdanen van oorlegvoerende mogend heden verbiedt. Ook een bezoek aan Rome. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Minister-presi dent Gigurtu en de minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, zijn gisteravond uit Boeka rest naar Duitschland vertrokken. Met denzelfden specialen trein reist ook de Duitsche gezant dr. Fabricius, die de Roemeensche staatslieden op hun reis vergezelt. Voorts reizen mede de kabinets chef van den premier, Dinopol. de kabinetschef van den minister van buitenlandsche zaken. Polony, gezantschapsraad Constantinide en de plaatsvervangende leider van de Pers. Oskar Walter Ciöec. Op uitnoodiging van de fascistische regeering zullen Gigurtu en de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Manoeilescu zich Zaterdag a.s. naar Rome begeven, waar zij besprekingen zullen voeren met Mussolini en Ciano. Ook Slowaaksche staatslieden naar Duitschland. BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) Op uitnoodiging van de rijksregeeriug zullen de Slowaaksche staatspresident, dr. Joseph Tiso en de Slowaak sche minister-president, dr. Tuka. zich in den loop van deze week. in gezelschap van Sano Mach naar Duitschland "begeven voor een kort bezoek. Op een vraag dienaangaande is hier van be voegde zijde aan de pers medegedeeld dat de aan staande bezoeken van Roemeensche, Bulgaarsche en Slowaaksche staatslieden in het algemeen ten doel hebben in het Zuidoosten de verhoudingen in vredelievenden zin te ordenen en te stabiliseeren. Economische vraagstukken zullen daarbij van veel beteekenis zijn. Ten eerste komt hierop voor de lange kuststrook (met vette zwarte lijn) van Bergen tot Brest welke geheel in Duitsche handen is. Van hier uit zijn kilometerafstanden aangegeven op de voornaamste militaire Engelsche doelen. Ten tweede zijn op de kaart aangegeven de Brit sche mijnenvelden. Wegens de herhaalde Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in Engeland publiceeren wij boven staande kaart.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7