Laatste Beuckim BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 25 JULI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De bommen op de Duitsche burgerbevolking. Duitsche pers reageert op opmerkingen van de „Times". BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) „Zelfverheerlijking van den misdadiger". „Engeland pocht: burgers zijn het uoeiwh .an zijn Don. <6öo .uxcic:» p.. ie opschriften van de Berlijnsche avondbladen, die scherpe critiek leveren op de uitlating van de Lon- tlenseno „I.i.xs chu uoox r..: .eitc-v. luciuoaivvallei], op onverdedigde Duitsche steden en dorpen het mo reel van de Duitsche bevolking wordt beïnvloed. „Hierdoor wordt erkend", aldus schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", „dat deze nachtelijke bombar dementen niet gericht zijn op militaire objecten, doch uitsluitend op de burgerbevolking". „De officieuse Times", aldus de „Berliner Börsenzeitung", beroemt zich op de erbarmelijke en laffe daden van het Engelsche luchtwapen, dat zijn verachtelijke aansla gen evenzeer terugbetaald zal krijgen als zijn op drachtgevers. De pochende woorden van de „Times" zijn een van veraf zichtbaar teeken voor het nog nooit eerder bereikte laagtepunt en de verwaarloo- zing van de Engelsche moraal. Ook deze kenmerken de vorm van de Britsche politiek zullen wij voor Kennisgeving aannemen en niet vex-geten". Joi icuo.v ir.iSitaad boreia scimj.i (te „Angriff' boven zijn artikel, dat zich met hetzelfde onderwerp bezig houdt. „Wij kunnen de „Times" bevestigen", aldus het. blad, „dat het zich hier, evenals reeds zoo dikwijls, verrekend heeft. Moet de opmex-king van Lord i.ulifax u. zijn <vc.e. dat <le Engelschen een uitval uit hun eilandvesting zouden ondernemen en dat de neutralen niet ontgoocheld zouden worden, gezien worden in verband met de interpellatie in het Lagerhuis, waarbij de regeering werd aangespoord met het luchtwapen Berlijn en Rome aan te vallen? Een dergelijke oorlogvo ,ng zou geheel m'de lijn van de Britsche plutocraten liggen. Zouden deze vrome wenschen werkelijk worden uitgevoerd, dan kunnen de Britsche vliegers op een warme ontvangst bij ons rekenen". hebben gebracht en zijn wonden hadden schoon gemaakt. Andere arbeiders, die ook toeschouwer waren geweest bij het luchtgevecht, opperden het denkbeeld, den vlieger niet alleen voor het onmid dellijke gevaar te verbei'gen, doch hem zoo moge lijk voor altijd uit de hand van de Duitschers te houden. Eei-st maakten een paar ax-beiders bezwa ren, doch een van hen, van S„ drong er sterk op aan te helpen. Hij zelf nam den vlieger mee naar zijn woning, verkleedde hem met een van zijn eigen confectiepakken en gat' hem bij zijn verti-ek nog een gulden mee. Een kilometer bi-acht van S, den Engelschen piloot den weg naar Utrecht op en toen zei hij tegen hem „hier is de tramhalte, en zie maar, dat je je verder redt." Later kwam uit, dat de vliegofficier de wijk had genomen naar den Helder en sindsdien heei't men niets meer van hem gehoox-d. De arbeiders echter wei-den door de Duitsche politie gearresteerd en vanmoi-gen kwam de zaak voor het kriegsgencht. De stemming te Gibraltar. Evacuatie stuit op moeilijkheden. MADRID, 25 Juli. (D.N.B.) Een uit Gibraltar te ruggekeerde vreemdeling heeft een schildering ge geven van de indrukken, die hij aldaar heeft op gedaan. Onder de burgerbevolking, zoo vertelde hij, die eerst na haar terugkeer uit Fransch Ma rokko tegen 'n nieuwe evacuatie gepi-otesteerd had, is na den jongsten grooten luchtaanval een paniek stemming uitgebroken. Wel zijn er nog tal van bur gers, die zich heftig tegen de evacuatie verzetten, daar zij geen geloof hechtten aan de verzekeringen der Engelsche autoriteiten, maar het grootste deel der bevolking kan Gibraltar niet snel genoeg ver laten. Er staan echter slechts enkele oorlogssche pen en transportvaartuigen ter beschikking en voor de inschepingskantoren ziet men lange rijen men- schen. Een verti-ek naar Spanje stuit bij de Engel sche auoriteiten op groote moeilijkheden, daar de Engelschen Spanje als „vijandig gezind buitenland" beschouwen. Verzoeken tot vertrek naar Enge land worden principieel geweigerd. Van 7000 Spaansche arbeiders, die tot dusver da gelijks uit La Linea overkwamen, werden nog slechts 2000 toegelaten. Zij moesten bovendien hun eten meebrengen, daar zij in Gibraltar niets meer konden koopen. Alle vreemdelingen worden schei-p gecontroleerd en mogen slechts in bepaalde wijken vertoeven. De vrees voor spionnen is in Gibraltar buitengewoon gi-oot en buitenlandsche arbeiders werden vaak over lange trajecten geleid met een doek voor de oogen. Tijdens de laatste bombai-de- menten is ook gebleken dat bij de geringe weer standscapaciteit van de krijtrotsen de aldaar aange legde schuilgelegenheden ontoegankelijk zijn. In de dieper gelegen schuilplaatsen staat reeds watei-, daar de waterreservoirs niet voldoende waren, en de waterleiding bij den jongsten bomaanval be schadigd is. De algemeen gedrukte stemming' wordt nog verhoogd door het vaststellen van het feit, dat de beroemde apen van Gibi-altar langzaam ver' dwijnen. Zooals bekend, zegt de overlevering, dat Engeland zoo lang in het bezit van Gibraltar zal blijven totdat de apen op de rots aldaar zullen zijn verdwenen. De dieren werden daarom altijd goed verzorgd. Het bijgeloof ziet thans in het verdwijnen van de apen een voorteeken voor de naderende wisseling van eigenaar te Gibrattar. Hittegolf in de Ver. Staten houdt aan NEW YORK, 25 Juli (D.N.B.) Tot dusver zijn 280 menschen het slachtoffer geworden van de onverminderd aanhoudende hittegolf in de Ver- eenigde Staten. Aan de graanbeurs te Chicgo stegen de maïsprijzen Woensdag met 2.5 cents per bushel, terwijl aangenomen wordt dat de maïsopbrengst in het Midden-Westen en in de Westelijke staten als gevolg van de droogte en de hitte ver beneden de oorspronkelijke raming zal blijven. OOK IN SPANJE HOOGE TEMPERATUREN. Het D.N.B. meldt uit Madrid: In geheel Spanje heerscht op het oogenblik een hittegolf. In Sevïlla werd Woensdag een temperatuur van 42 graden in de schaduw gemeten. Te Madrid steeg het kwik lot 34.5 graden terwijl te Cordova de tem peratuur tot 42 graden in de schaduw steeg. Frankrijk en de oorlog. BERLIJN, 25 Juli. (D.N.B.) In een artikel geti teld „Reine Onschuld" bespreekt de „Berliner Bör- sen Zeitung" de schuld, die Frankrijk aan den oox-- log heeft. Het blad schrijft: „De kardinale vraag, wie verantwoordelijk is voor het verbreken van den vrede en daarmede voor al het ongeluk dat over Europa gekomen is, wordt in Frankrijk op ge makkelijke manier terzijde geschoven. Hoe ver deze lichtvaax-digheid gaat, bewijzen bladen .als de „Temps" en de „Journal des Débats", die .eenvoudig zeggen, dat Frankrijk niet voor den ooi-log verant woordelijk is. Zoo gemakkelijk kan Frankrijk zich echter niet aan zijn vi-eeselijke verantwoordelijkheid onttrek ken. De gebeurtenissen en de documenten hebben duidelijk aangetoond dat de Fransche regeering de zen ooi-log gewild en samen met Engeland stelsel matig voorbereid heeft. Alle pogingen, die de Fiihrer in de jaren voor den oorlog in het werk stel de om tot overeenstemming te komen, werden af gewezen of genegeerd. De Duitsch-Fransche vre- desverklaring van December 1938 is in Parijs ge saboteerd, toen de inkt nauwelijks droog was. Het spel der omsingeling en een woeste ophitsing legen het Duitsche rijk werden op touw gezet, totdat men zijn doel had bereikt met het verklaren van den oorlog. Evenals het bemiddelingsvoorstel van Mussolini heeft men het grootmoedige vredesaanbod van den Fiihrer, gedaan na het einde van den Poolschen veldtocht, afgewezen. Als nu de heeren politici Frankrijk zich willen verontschuldigen door te zeg gen dat zij het voorstel van Mussolini immers aan vankelijk hadden aanvaard en het daarna ter wille an Engeland hebben afgewezen, dan kunnen wij slechts antwoorden: des te erger. Want daax-door bewijzen zij slechts dat zij tegen beter weten ge handeld hebben en op de meest onverantwoorde lijke wijze hun misdadig „va banque"-spel hebben voortgezet." Boscli arbeiders hielpen Engelschen piloot. UTRECHT. 25 Juli. (A.N.P.)' Hedenmorgen wex-d voor het Deutsche Kriegsgericht de zaak behandeld tegen zes boschax-beiders uit Zeist en omgeving, die er van verdacht werden op Dondex-dag 27 Juni jl. een Engelschen piloot hulp verleend te hebben en hem daarna te hebben ontvoerd, nadat er kort te voren een luchtgevecht tusschen. Engelsche en Duitsche vliegtuigen boven de gemeente Zeist was geleverd. Het Engelsche vliegtuig was neergestort en aan den piloot was het gelukt op eenige honder den metei-s boven den grond uit het brandende toestel te springen en zich met behulp van een pa rachute in veiligheid te stellen. De vliegofficier werd het eerst opgemex-kt door de boscharbevders van S. uit Zeist van U. uit Utrecht en M. uit Zeist. Zij liepen op den Engelschen vliegofficier toe, hiel pen hem van zijn bi-andende parachute af en brachten hem in een in de nabijheid gelegen schaft- keet. Intusschen hadden Duitsche en Hollandsche militairen maatregelen genomen om het terrein, waarop het toestel was neex-gekomen, af te zetten. De boscharbeider H„ die zag, daf er gevaar voor den Engelschman di'eigde, gaf dezen den raad, zich voox-loopig ergens in het bosch te verbei-gen, De ar beiders de J. en van K. begaven zich op behoed zame wijze met den vliegofficier in de richting van Austerlitz, in de hoop, geen Duitschers te ontmoe ten. Toen zij evenwel toch een Duitschen officief tegen kwamen, die hen vroeg, of zij een Engelschen vlieger had-den gezien, antwoox-dden zij ontkennend en brachten den Duitseher op een valsch spoor. Inmiddels Tiad dc arbeider van U„ op gezag van H. de vliegerkleeding van den Engelschman ver borgen en ook alles opgeruimd wat er op kon wij zen. dat de boscharbeiders deix vlieger in de keet Italiaansclie pers over <le Britsche verdedigingsmaatregelen. ROME, 25 Juli (D.N.B.). De Romeinsohe pers houdt zich bezig met de wanhopige verdedigings maatregelen en de tallooze Jninisterieele x-ede- voeringen in Engeland, die, zooals de bladen een stemmig constateeren, duidelijk bewijzen dat men in Engeland het hoofd reeds geheel verloren heeft. „Anders is het bijvoorbeeld niet te verklaren", schi'ijft de „Popoio di Roma", „dat minister MacDonald in het Lagerhuis onder stormachti- gen bijval kon zeggen dat men in Engeland een inval zou toejuichen en dan tot het tegenoffen sief kon overgaan. Dat een Engelsch staatsman een dergelijke verklaring kan afleggen wijst op een ziekelijk brein. Hoe de toestand in werkelijk heid is, ziet men het best in de nieuwe belastin gen, die een balans van de nederlaag beteekenen. Zooals gewoonlijk hebben de Britsche Pluto craten zich niet tot de groot-kapitalisten gewend, doch de lasten van den oorlog op den kleinen man afgewenteld". De werkloosheid onder intellectueelen. 's- GR A VENHAGE25 Juli (A.N.P.) Dl\ Ph. J. ïdenburg. directeur van het Centx-aal Bu reau voor de Statistiek, schrijft ons: Het is mij gebleken dat de bedoeling van het onderzoek naar de werkloosheid onder intel lectueelen, hetwelk mijn bureau instelt op ver zoek van deii regeeringscommissaris voor de or ganisatie van den arbeid, nog niet aan alle be trokkenen duidelijk is geworden. Mij bereikten enkele vragen, welke hieronder in het kort be handeld zullen worden. De eei-ste vraag luidt: Wat is de strekking van het onderzoek in het algemeen? Deze vraag kan als volgt beantwoord worden. Voor de werklooze intellectueelen bestaat in vele gevallen niet de behoefte of de dwang om zich bij een arbeidsbeurs te laten inschrij ven. De beurzen kunnen dus onmogelijk het aantal werkzoekende intellectueelen vaststellen. Het onderzoek van het centraal bureau be oogt in deze leemte te voorzien. Wie worden voor dit onderzoek als intellec- ttteele werkloozen beschouwd? Hieronder vallen zij, die werkzoekend zijn en een der volgende diploma's akten of graden hebben behaald: onderwijzersakte, hoofdakte, akte van bekwaamheid tot het geven van Nijver heidsonderwijs, einddiploma Middelbare Land bouwschool, Middelbare Nijverheidsschool (Mid delbare technische school of school voor Kunst- en kunstnijverheidsonderwijs). 5-jarige Handelsdagschool, zeevaart- of machinisten- school, Middelbare Meisjesschool. 5-jarige H.B.S. of extranei-examen, einddiploma gym nasium of staatsexamen, middelbare akte (M.O.), diploma van een examen of graad aan een universiteit of hoogeschool. Ook de aktebe- zitters, die op wachtgeld gesteld zijn. als volon tair of „kweekeling met akte" werkzaam zijn en als zoodanig niet in hun levensonderhoud kun nen voorzien worden ill het onderzoek betrok ken. Hoe geeft men zich op? Dit doet men door uitsluitend naam en adres mede te deelen aan het postkantoor te 's-Gravenhage met tusschen haakjes: Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze opgave kan portvrij worden ingezonden. Vervolgens ontvangt men een formulier ter in vulling. Tenslotte de volgende vraag: tot welken da tum bestaat de mogelijkheid zijn naam en adres op te geven? De gelegenheid hiertoe be staat tot 1 Augustus 1940. Muziekcorpsen meten zich in Haarlem. Het nationaal muziekconcours van de Haarlem- sche Politiemuziekvereeniging wordt voortgezet. A.s. Zaterdag geeft de muziekvereeniging de Harmonie „Crescendo" uit Haaxiem op het con- courstexrein het slotconcert onder leiding van den heer H. W. Hofmeester; het begint om 8 uur. Er wordt een mooi px-ogramma uitgevoerd luidende als volgt: 1. Feestjubelmarsch, Blankenbui-g. 2. Ein Morgen, ein Mittag ein Abend in Wien, van Suppé. 3. Quillaume Teil Ouverture, Rossini. 4. Ballet de la Soux-ce, Delibes. a. Pas des Echarpes. b. Andante. c. Danse Cirassienne- d. Mazux-ka Pauze. 5. Tancrede Ouvex-tuve, Rossini. 6. Fête aux Flambeaux Concertmrsch, Wettge. 7. La Housarde Wals Militair, Ganne. 8. Finale. Met de nummers 3 en 6 had dit Korps op 21 Juli 1940 zooveel succes. Voor liefhebbers van goede muziek is er dus Zaterdagavond heel wat te ge. nieten in de schitterende omgeving. Zondag 28 Juli 1940 is de laatste concoursdag. Aan het einde van dezen dag volgt de geheele uit slag van den eerewedstrijd en worden tevens de extra prijzen behaald over het geheele concours, bekend gemaakt. Het belooft een' zeer mooien dag te worden. De deelnemende korpsen zijn: 2e afd. Hai-m. Hai-monie Spoorwijk, Den Haa; 2e afd Fanf. Kunst na Ai'beid Bennebroek. Ie afd. Fanf. Beemster's Fanfare, Midden Beemster. Ie afd. Fanf. Jubal Weesp.. Ie afd. Fanf. Heemst. Fanf. Korps „Excelsior". Ie afd. Fanf. De Verwachting Avenhoxm. Afd. Uitrn. Harm. R.K. Harxn. St. Caecilia Haarlem-N. Eere afd. Harm. Het Nieuwe Zuiden, Amster dam. Super afd. Fanf. H.U.GO., Heex-hugowaard. Super afd. Harm. Diemér Harmonie, Diemen. Super afd. Harm. Kon, Hax-m, Excelsior, Wor- merveer. Minstens 7 kox-psen nemen deel aan den marsch- wedstrijd, die om 12 uur aan de Spanjaardslaan be gint. Om 1 uur begint de concertwedstrijd. ALLE-DAG-KERK. Vrijdagavond 26 Juli zal de bekende zanger de heer Adriaan Pape in de Alle-Dag-Kerk twee liederen zingen en wel: „U behoox't geheel mijn leven", bewerking var. A. van Voox'thuizen, en „De Heilige Stad", van Stephen te Amstex'dam. De Alle-Dag-Kerk wordt gehouden in het Koor der Groote Kerk, ingang Klokhuiplein, 's avonds van 7 tot 7.30 uur. Ook dezen avond zijn toegang en zitplaatsen vrij. Arnold Meyer sprak te Bussum. Streven en werk van „Nationaal Front" uiteengezet. BUSSUM, 24 Juli. Vanavond hield Nationaal Front een openbare bijeenkomst in het gebouw Concordia. De vergadering stond onder leiding van wethouder Th. de Lange. Deze zette uiteen, waarom hij uit de R.K. Staatspartij was getreden en toegetreden tot „Nationaal Front". Hierna hield de leider van „Nationaal Front", de heer Arnold Meijer, een redevoering. Deze be gon met uiteen te zetten, dat hij geen bekeerling is. doch altijd getuigd heeft van de gevaarlijke politieke ontwikkeling van Europa. Hij heeft al tijd betoogd, dat wij nooit moeten rekenen op hulp van anderen. De ons toegezegde hulp be stond uit vernietiging van onze goederen. Spr. wijst dan op de nutteloosheid van het pax-tijwezen, dat ons zelfs in den grootsten nood niets ge bracht heeft. Behalve dan bedrog. Waren wij één geweest, zoo hadden wij een krachtiger re geering gehad, die nationaal belang boven partij belang had gesteld. Rechtens mogen wij ons niets te verwijterx hebben, zedelijk hebben wij ons veel te verwijten. Wij Nederlanders trachtten voor klein geld den vrede te behouden en besteedden slechts dubbeltjes aan ons leger. Spr. memoreer de hierbij nog de verschillende vlootplannen. Daarentegen, aldus Arnold Meijer, werd hoog op gegeven van den gouden gulden, die toch goudloos is geworden, omdat het goud in veiligheid is ge bracht. Spr. vond dat niet erg, want van goud kunnen wij toch niet leven. Spr. zette dan het funeste van het partijwezen voor het landsbelang uileen. Het partijwezen maakte van het defensiebudget een handeltje. Bij de Grebbe hebberx de soldaten bemerkt dat de partijen hen verkocht hadden. De soldaten zijn het echter alleen geweest, die de eer van ons volk gered hebben. Zij bewezen, dat er wel een Ne- derlandsch volk was. is en zal blijven. Een volk, dat zich niet verdedigt, is geen volk en heeft geen recht op een zelfstandig bestaan. Spr. bracht een eei'esaluut aan fret leger en nadat de aanwezigen waren gaan staan, herdacht hij de gevallenen. Hierna wijdde de leider van „Nationaal Front" uitvoerig uit over ons Nederlandsche volkskarak ter, en wees op de woorden van den Rijkscommis saris Seyss Inquart, dat de bezettingsautoriteiten het volkskarakter niet in het nauw zullen bréngen. Maar dan moeten wij ook ons juiste volkskarak ter toonen. Aan het einde van zijn rede wees spr. erop, dat „Nationaal Front" een waarlijk Nederlandsche organisatorische staat wenscht. waarin niet het goud, doch arbeid de drijfkracht zal zijn. „Nationaal Front" wil een ïechtmatig in God wortelend gezag, handhaving van gewetensvrij heid en eerbied voor het christelijk karakter van ons volksleven. Het Duitsche volk heeft zichzelf jaren geleden bevrijd van dezelfde machten, welke ook ons ten ondergang voerden. Duitsch- land zal onze onafhankelijkheid waarborgen, wanneer wij ons die waardig toonen. Wij moeten snel handelen. Zij die vielen voor de toekomst van ons volk hebben er recht op. dat wij op onze beurt alle.s inzetten voor den opbouw van den staat. (A.N.P.). WANDELSPORT. HERDENKINGSTOCHT „JAN PASSTOORS". De Haax-lemsche Wandelspox-lvereeniging „Jan Passtoors" houct Zaterdag 10 en Zondag 11 Augus tus haar negenden herdenkingstocht van 40 K.M. ter nagedachtenis van wijlen J. H. M. Passtoors. Het parcoux-s gaat via Bloemendaal, Zandvoort, Haaidem, Spaarndam en Santpoort. Aan hem, die de 40 K.M. binnen 9 1/2 uur volbrengt, wordt het blauw geëmailleerde kruis met de beeltenis van wijlen J. H. M. Passtoors uitgereikt. Zaterdag is de start te 2 uur en Zondag te half tien bij het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempe- liei-sstraat. Het secretariaat is gevestigd bij D. Axitonisse, Spaa-rne 42. AFSTANDSMARSCH-EN TE AMERSFOORT. De Amersfoortsche Wanielsportvereeniging „Zonder uitvallers terug" ox-ganiseert Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus nationale één- en tweedaag- sche afstandsmarschen bver 15. 20, 25 en 30 K.M. Het vertrek heeft plaats bij het gebouw „De Valk" aan de Valkestraat op Zatex-dag te drie uur en Zondag te 12 uur. Het secretariaat is gevestigd bij W, ter Wolbeek, Var. Ostadeplem 14 te Amers foort. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt.. Oude kippen per k.g. f 0.460.52. Oude hanen f 0.500.90. Joxige hanen f 0.250.75. Jonge hanen per k.g. f 0.450.52. N.H. Blauwen per k.g. f 0.50—0.56. Jonge hennen f 0.601.25. Tamme eenden f 0.150.25. Ganzen f 1.602.Kalkoe nen per k.g. f 0.600.70. Tamme konijnen f 1 f 2.25. Wilde konijnen f 0.350.45. Piepkuikens f 0.100.25. Aanvoer 56000; handel iets kalmer. Eiermarkt. Witte eieren f 4.204.50. Gemengde eieren f 4.304.50. Bruirxe eieren f 4.404.75. Eenden eieren f3.3.40. Aanvoer 1.628.000; handel traag. Veemarkt. Zeugen f 60—85. Dr. Zeugen f 30100. Schram men f 26—32. Biggen f 16.50—22.50. Zware Var kens 2830 ct. per pond. Vette kalveren 1826 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 37. Handel redelijk. HAARLEM. 25 Juli 1940. Ondertrouwd; 25 Juli: J. P. de Vos en J. G. Pezij. Getrouwd: 25 Juli: D. W. van Hout en M. S. van Assen; J. J. Roeland en W. de Boer. Bevallen 23 Juli: E. A. Philips—Lohman d., 24 Juli: H. J. Bogaard—Heeres d., A. Leen Zweers M. H. GrusonMatla d„ 25 Juli: S. Keuss—Schinitzki d. Overleden: 23 Juli: M. J. BooimanMgntjox 33 j- Gibraltarstraat: J. van den ElzenHol. Jacobstraat; P. J. 15 m., z. van J. R. v. Bakel. Kamperlaan; 24 Juli: W. Kraaijenhagen 84 j„ Scheepmakex-sdijk; S, E. C. van Valkenburg, 72 j., Ged. Raamgracht. In een gedeelte van een bloemenschuur te Santpoort is door eeni ge natuurvrienden een spinnerij ingericht voor niet minder dan zesduizend zijderup sen. Een kijkje in het interessante bedrijf, da' voor een niet onbe langrijk deel als studie object wordt beoefend IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Aangevoerd door consignatie zendingen: Schar f 21—f 19. Kleine schol f 34f 22. Kabeljauw f 24.50f23. Gullen f 18.50—f 17.50. Koolvisch f 16. Alles per 50 K.G. Tong f 1.65—f 1.25 per K.G. Tarbot f 1.50—f 1.35 per K.G. Bot f 35—f 33.50 per 50 K.G. ZOETWATERVISCH. Snoekbaars 5347 ct. Snoek 33 ct. Blei 15 ct. Zeelt 30 ct. Baars 27 ct. Paling 35 ct. Alles per K.G. Kustvisscher R.O. 3 f 30. VELSEN Onze nieuwe gemeente-ontvanger. De heer A. Zadel benoemd. De gemeenteraad benoemde gisteravond tot ge meente-ontvanger den heer A. Zadel, gemeente ontvanger te Sneek. De nieuw benoemde functionaris werd in 1903 te Leeuwarden geboren, waar hij de R.H.B.S. met 5-jarigen cursus bezocht en het einddiploma ver wierf. Van 19221929 was hij werkzaam ter secretarie te Sneek, het laatst in den rang van adjunct-com mies. Van 19291933 was hij commies le klasse ter secretarie te Leiden, afdeeling Financiën. In 1933 werd de heer Zadel benoemd tot gemeente ontvanger te Sneek. Onder zijn leiding weid Ingaande 1 Februax'i 1934 het geldelijk beheer der gemeentebedrijven op het Ontvangerskantoor gecentraliseerd. Van dien datum af is de heer Zadel werkzaam als beheerder van de Centrale Kas der Gemeentebedrijven. Na enkele handelsdiploma's (boekhouden en Eng. handelscorrespondentie) bezit de heer Zadel het diploma Gemeente-administratie, het diploma Gemeente-financiën en de z.g. acte B (diploma voor het hooger vakexamen in de Gemeente-ad- ministx-atie"). In 1937 schreef de heer Zadel in samenwerking met den heer P. Sikkes, lid van het College van Ged. Staten van Friesland en lid der Eerste Kamer, in het bijzonder ten behoeve van studeerenden voor examens op het gebied der Gemeente-admini stratie het „Beknopte leei-boek voor het Gemeente recht". Van dit boek zal binnexxkort de dei'de druk moeten verschijnen. De heer Zadel iè als leeraar in Gfmeente-recht verbonden aan de door den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren te Leeuwarden opgerichten cursus ter opleiding voor het nieuw ingestelde examen Gemeente-administx-atie II (G.A. 2). RAADSVERGADERING. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. Kwint. Aan de orde komt dan een belangrijk voorstel, n.l. tot uitbreiding van het politiecorps met 23 ambtenaren en tot wijziginig van de jaarwedden van de verschillende groepen van politieambtenaren. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoemd wordt: tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim de heer H. J. Lips te Velsen. Tot gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer A. Zadel, gemeente-ontvanger van Sneek met 14 stemmen. Op den heer W. Th. v. d. Meer, commies ter Provinciale Griffie van Utrecht werden 11 stemmen uitgebracht. Na een korte schorsing vond een bijzondere plechtigheid plaats. De heer Venneulen, nestor van den Raad, herdacht zijn 40-jarig raadslidmaat schap hetgeen voor den raad aanleiding was hem een intieme huldiging te bereiden. De voorzitter sprak den jubilaris de volgende woorden toe: Op den 24sten Juli van het jaar 1900 deed een jonge man voor het eerst zijn intrede in den Raad onzer gemeente en nu veex'tig jaar nadien mag hij thans de nestor uwer vergadex-ing het uitzon derlijke feit herdenken, dat hij vier decennia onaf gebroken lid van Velsen's vroedschap is geweest. Na een tienjax-ige periode als raadslid was u daarna van 1910 tot 1919 lid van het Dagelijksdh Bestuur dezer gemeente. Deze periode moge voor u niet gemakkelijk zijn geweest, van uwen vrucht baren arbeid getuigen nog vele instellingen in deze gemeente, aan wier totstandkoming u althans een belangrijk aandeel heeft gehad; ik denk daai-bij aan de oprichting van het Gasbedrijf, de inrichting van den Reinigingsdienst, de stichting van de Gemeen- tewatex-leiding, de vergrooting van de Visschers- haven, de reoi-ganisatie van het bedrijf Openbare Wei-ken, de instelling van den Gemeentelijken Ve- rificatiedienst, van den Vleeschkeuringsdienst, van het Bouw- en Woningtoezicht, van den Genees kundigen- en Gezondheidsdienst en de oprichting van de Gemeentelijke Visschei-ijschool. Ghy hebt de stad geen kleenen dienst gedaen; Een deughd, die nimmer sal uyt mijn gedachten gaen. Nadat de voorzitter den heer Vermeulen de ge denkpenning had overhandigd sprak de heer A. ten Broek e den heer Vex-meulen toe zulks op verzoek van de fractievoorzitters. Spreker zeide, dat de raad ondanks de omstandigheden, gemeend heeft dezen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan. Hij bracht den heer Vermeulen dank voor wat hij voor de gemeente Velsen heeft ge daan. De raad heeft besloten van zijn waax-deering te getuigen door de aanbieding van een schilderstuk van oud-Velsen. Vex-der bood de heer Ten Broeke den jubilaris een fraaie bloemenmand aan. De heer Vermeulen dankte in de eerste plaats den voox-zitter dat deze de vergadex-ing op zijn jubileumsdag heeft willen bijeenroepen. Als spreker naar zijn gevoel tewex*k was gegaan zou hij zich aan elk huldebetoon hebben onttrokken, maar hij meent, dat hij daax-aan niet goed zou heb ben gedaan. Veel heeft hij verloren, maar hij is dankbaar jegens God dat deze het hem gegeven heeft, veertig jaar lid van het raadscollege te mo gen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8