De opbouw van Nederland's economi sche even. H DONDERDAG 25 J U L I 1040 HAARDE M'S D A G B D A D Persoonferen tie van de S. B. Raad voor Volkshuishouding der N. S. B. acht het in de eerste plaats noodig, dat er bedrijfs organisaties ontstaan waarin alleen plaats is voor vakgenooten. Daarnaast zullen deze organisaties verordeningen met bindende kracht moeten kunnen vaststellen. (Berichtgeving van de G. P. D.) Reeds in het begin van het jaar 1937 heeft de door de N. S. B. m 1935 opgerichte Raad voor Volkshuishouding, staande onder leiding van den heer W. O. A. Koster, in een publicatie de aan dacht gevraagd voor de algèmeene beginselen eener nationaal-socialistische Volkshuishouding. Deze behelsden o.m. het volgende: Handhaving van het persoonlijk eigendomsrecht, zoowel op kapitaals- als op verbruiksgoederen. mede als waarborg voor de persoonlijke vrijheid. Daarnaast wcnscht men versterking van de beteekenis van dit eigendomsrecht voor de volkshuishouding door herstel van den band tusschen eigendom en verantwoordelijkheid; onder meer, door aan de persoonlijke onderneming de voorkeur te geven boven de naamlooze vennootschap. Voorts moet het persoonlijk bezit voor alle volksgenooten be vorderd worden, terwijl het streven, zoowel van groot-kapitalisten als van marxisten, tot prole tariseering van het volk, bestreden moet worden. Ook moet het leidersbeginsel zoowel in de onder neming als in de geheele, corporatief opgebouwde volkshuishouding toegepast en de noodige aan dacht geschonken worden aan het redelijk belang van alle medewerkers in de uitkomsten van de onderneming. De Nationaal-Socialistische Staat moet door middel van den corporatieven opbouw de volks huishouding richten op de hoogere doeleinden der volksg emeenschap Hij neemt daartoe tot richtsnoer: dat alle vermogensrechten hunne beperking moeten vinden in hei algemeen belang, dat de overheid zich als regel moet ont houden, zelf deel te nemen aan het bedrijfsleven, doch wel richting moet geven en toezicht uit oefenen dat de taak van de volkshuishouding moet zijn de voorziening op rationeele wijze in de redelijke behoeften van alle leden der volksgemeenschap: dat de volkshuishouding, naast den plicht tot arbeid, het recht op arbeid van alle volksge nooten erkent; dat op het deel der volksgemeenschap, dat tot arbeid in staat is, de plicht rust. mede te voorzien in de behoeften van hen, die den arbeidsbekwa- mcn leeftijd nog niet hebben bereikt of dien voor bij zijn, en van hen, die door bijzondere omstan digheden niet tot arbeid in staat blijken; dat geleide inschakeling van het crediet in de volkshuishouding het misbruik moet voorkomen, waartoe opeenhooping van de beschikking over groote geldkapitalen in enkele handen kan leiden; dat het geldwezen in dienst moet staan van de Volkshu ish ouding dat bij iedereen Met besef verlevendigd moet worden, dat kapitaalbezit een rentmeesterschap Gods is. In een gisteren in het Willem de Zwijgerhuis te Den Haag gehouden persconferentie heeft de leider van den Raad voor Volkshuishouding, de heer W. O. A. Koster, een uitvoerige toelichting gegeven op de thans uitgewerkte plannen voor de reorganisatie van 't Nederlandsche bedrijfsleven. Daarbij wees de heer Koster op 't feit, dat de leden van den Raad, in 't besef dat er eens een nationaal-socialistisch Nederland zou komen, op dit oogenblik eigenlijk geheel gereed zijn geko- .men met hun voorbereidingen. Van het begin af heeft de Raad contact gezocht met tal van orga nisaties uit het bedrijfsleven en met de agrari sche afdeeling der N.S.B. «het huidige Boeren- front tDe bedoeling zat daarbij voor om te komen tot een zoo goed mogelijke organisatie van 't bedrijfsleven. Men onderkent thans op tal van plaatsen in Nederland, aldus spr., een groeiende belangstel ling voor de eenheid van ons volk. Bij de pogin gen om tot eenheid te geraken stuit men echter steeds op de 4-zuilenpolitiek, welke ook in de organisaties der bedrijven overheerschten. Thans poogt men opnieuw tot eenheid te ko men, maar daarbij wil men 't oude behouden. Dit nu acht de Raad een onmogelijkheid. Wie werke lijk eenheid wil, sluite zich aan. Maar zij die een terugkeer naar 't oude willen, zullen zich dan af zijdig moeten houden. De Raad voor Volkshuishouding staat op 't standpunt, dat de bedrijven ieder in hun eigen bedrijfstak, samengebracht moeten worden. Het moet uit zijn met 't. gepraat over werkgevers en werknemers. Het moet ook uit zijn met 't ge praat over klassenstrijd. De klassenstrijd zal in een nationaal-socialistischen staat niet gevoerd behoeven te worden, omdat daarbij den arbeiders datgene gegeven wordt. Waar zij recht op hebben. Het Arbeidsfront zal de rechten der arbeiders waarborgen, in de wet zullen deze eenmaal vast gelegd worden. En dan zullen de arbeiders heusch niet door strijd of door voor 't bedrijf moordende stakingen, zich de rechten moeten zien te ver werven. welke zij meenen te mogen hebben. Neme men de huidige werkgeversorganisaties in Nederland. Dit is een economische organisatie, waarin volkomen onafhankelijk van elkaar wer kende bedrijven zijn ondergebracht. Dit nu, aldus de heer Koster, is foutief. Er is geen plaats meer voor de algemeene werkgeversorganisaties. Recht van bestaan zullen alleen de organisaties van vakwerkgevers hebben. Daarin zullen de vakge nooten bij elkaar gebracht worden. De- belangen van distribuanten en producenten kunnen alleen goed behartigd worden, indien men de vakmen- schen, b.v. schoenenwinkeiiers en -fabrikanten, sigarenwinkeliers en -fabrikanten enz. bijeen brengt. Dan alleen zal men alle mogelijke vraag stukken uitschakeling van machines die de werkloosheid vergrooten. eventueele tijdelijke sluiting der bedrijven, export en afzet op een gezonde basis kunnen bekijken. De Raad van Volkshuishouding stelt zich voor 't geheele economische leven te splitsen in een aantal groepen: voeding, kleeding, woning en bouw en verkeer, waarbij men in 't oog dient te houden, dat het natuurlijk niet onmogelijk zal zijn, dat er in de toekomst nog meerdere groepen zullen komen. Deze groepen zullen overkoepeld worden door een economischen raad, waarvan de leider weer verantwoordelijk zal zijn aan den al- gemeenen leider. Vraagt men of deze opbouw, die in den kern meer op den Duitschen dan op den Italiaanschen levensvorm lijkt, inderdaad ook in Nederland mogelijk zal zijn. dan is het antwoord positief ja. Reeds is het begin in Nederland gemaakt, begint zich rondom den Raad voor Volkshuishouding een en ander te kristaliseeren. Niemand in Neder land wist immers nog een uitweg Welnu, dien uitweg heeft de Raad voor Volkshuishouding ge vonden. Hierbij legde de heer Koster er den nadruk op, dat het bij een dergelijke organisatie de bedoe ling is, steeds de beste vakmenschen naar voren te halen. Niemand zal echter aan zijn zetel kun nen kleven. Is er een leider voor een groep, die door een beteren vervanger, kan worden, dan zal dit geschieden. Reeds is men onder voorloopig aangestelde lei ders een heel eind gevorderd met de organisatie op 't gebied van de sigaren- en auto-industrie. Daarnaast is er contact met de reeders. en is men ten aanzien van de textiel op het goede spoor. Er zal één onverbiddelijke voorwaarde gesteld moeten worden, wil men slagen Deze is, dat de organisaties, welke in 't bedrijfsleven gevormd worden, de bevoegdheid krijgen om verordeningen vast te stellen met bindende kracht een en ander onder controle van de hoogste leiding, 't Uit gangspunt zal steeds zijn, dat 't eigen belang achter zal staan bij het groepsbelang En dit zal weer bij 't algemeen belang acnter staan. In Nederland zijn organisaties opgebouwd, die op papier' keurig in elkaar zitten. De practijk heeft echter uitgewezen, dat de mogelijkheid be staat dat een lid der organisatie gaat knoeien. Een tweede gaat dit ook doen. een derde blijft niet achter. Vandaar deze eisch om bindende verordeningen. Er zijn in Nederland diverse organisaties. De Raad voor Volkshuishouding wil met deze econo misch samenwerken, omdat dit in het belang van 't Nederlandsche volk is. Op eigen kracht zal men thans een goed samenstel van bedrijven moeten opbouwen. Deze zullen in eenheid moeten sa menwerken. opdat alle betrokkenen in éen wel geordend bedrijfsleven de grootste kansen vinden voor geluk en welvaart, zoo besloot de heer Koster. De heer mr. dr. H. J. von BruckenFock. lei der van het Bureau van den Raad voor Volks huishouding der N.S.B. gaf tenslotte nog een toelichting op de tot stand gekomen Neder landsche Nationaal Socialistische Organisatie voor Handelsvoorlichting. Aan de uiteenzetting van den heer Von Brucken-Fock ontleenen wij het volgende: Het spoedig weder op gang brengen van het internationale handelsverkeer. aanvankelijk beperkt tot den continentalen goederen- en dienstenruil. is voor Nederland van het grootste belang, doch evenzeer ook voor zijne voor naamste handelspartners op het Europeesche vasteland: Duitschland en België. Op het oogenblik is het de tegenwoordige militair-politieke constellatie, die in Duitsch land, Nederland en België op het handelsver keer tusschen die landen, haar zeer bijzonde ren stempel drukt. Ook daarna zal het kader, waarbinnen een herordend continentaal Euro pa het handels- en zakenverkeer tusschen de genoemde landen zich zal afspelen, voorschrif ten, formaliteiten, vergunningen, enz. noodza kelijk maken, die een nauwkeurige kennis daar van vereischen. Alleen een organisatie, die door de personen harer leiders den waarborg biedt, dat met de nieuwe opvattingen omtrent de rol van het in ternationale handelsverkeer binnen het systeem van geleide volkshuishoudingen ten volle wordt rekening gehouden, zal in staat zijn. met de in aanmerking komende instanties in de genoem de drie landen op doeltreffende wijze het noodzakelijke contact op te nemen en te onder houden. Deze organisatie vormt derhalve een welkome en onmisbare vraagbaak voor alle be langhebbenden, die in die landen relaties willen aanknoopen of moeilijkheden bij de afwikkeling hunner zaken ondervinden. De overweging, dat op het gedachte terrein van werkzaamheid reeds instellingen bestaan met gelijke strekking, zooals de .Deutsche Han- delskammer für die Niederlande'\ meet juist een aansporing zijn. om ook van Nederlandsche zijde zooveel mogelijk bij te dragen tct den we deropbouw van het zakenleven, daar het niet redelijk is, dit werk geheel aan Duitsche instel lingen over te laten. Van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland kan uit den aard der zaak mede in verband met haar historische ontwikkeling en ambtelijke verhoudingen niet verwacht worden dat zij beantwoordt aan de eischen. die de gewijzigde omstandigheden stellen. Op grond van bovenstaande overwegingen werd mede in overleg met de leiding van den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. be sloten, de „Nederlandsche Nationaal-Socialis tische Organisatie voor Handelsvoorlichting" 'Niederlandischer Nationalsozialistischer Wirt- schaftdienst) op te richten, met kantoren in Den Haag en Berlijn en eerlang ook in de hoofdsteden van andere, daarvoor in aanmer king komende landen. BRIDGECLUB ROSEHAGHE. De uitslag na de 5e ronde voor de zomercom petitie van ..Rosehaghe" te Haarlem is thans in de kopgroep: 1. heeren GlaseboerReqouin 227 m.p.. 2. heer en mevr. Abbe 217*2 m.p., 3. mej. Gulhke, heer van Kessel 311'/s m.p. DR. THIJSSE 75 JAAR. Dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal wordt van daag 75 jaar. De jarige heeft zich echter met het oog op de tijdsomstandigheden aan gelukwenschen willen onttrekken en vertoeft heden buiten de stad. ZOMERNACHT-KWELLING. door JAAP HOOGSTRA. et loopt tegen middernacht. Stil en ver laten, in het schemer-duister, licht kamer 102 van het Britannic Hotel. Tegen de kleerkast zit de mug, doodstil en doezelt. Reeds uren zit zij op die plek, als bevroren tegen de spiegeldeur. Maar nu. omstreeks het nachtelijk uur, komt er beweging in de sprietige pooten en in het ranke muggenlijf. Ineens gaat zij zich dorstig voelen en denkt, al poot en wrijvend: Een lekker druppeltje bloed zou geen kwaad kunnen! Maar in de kamer is het leeg en stil en zij besluit een andere plaats tzoeken. Juist als zij op het punt staat op te «en. naar buiten, door het geopend bovenraam; hoort zij den sleutel in het slot steken. Een oogen blik later gaat het licht op en de chasseur komt binnen, een zwaren koffer sleepend. gevolgd door een dikken heer in reiscostuum. IJlings zoekt de mug haar héil een eindje hooger, in een donker hoekje, waar ze zeker is dat geen,menschelijk oog haar dadelijk zal ontdekken en van waar ze een prachtig overzicht van de situatie heeft. Zij ziet hoe de meneer, als de chasseur is vertrokken, de deur afsluit en met een tevreden glimlach de kamer rondkijkt. Dan trekt hij de gordijnen toe en haalt uit den koffer zijn pyjama. Gelukkig, denkt de mug, hij gaat meteen al slapen. Maa r veel te lang, naar haar zin, talmt de man voor hij zich ter ruste begeeft. Nauwlettend volgt ze zijn bewegingen. Hè, denkt ze, als hij in z'n pyjama staat wat een smakelijk dik boutje! En van vóór-genot smakt zij met haar ve nijnig langgerekten mond. Eindelijk stapt hij het bed in en trekt het licht uit. Het volgend oogenblik zweeft de mug de kamer door, zet zich op het nachtkastje en houdt haar blik gespannen op haar prooi gericht. Zij ondergaat een ware Tantalus-kwelling met het Lucullisch stilleven zoo dicht in haar nabijheid Maar toe. tasten durft zij nog niet. Zij heeft zich voorgenomen uiterst voorzichtig en tactisch te werk te gaan. In- tusschen stijgt haar dorst naar bloed. Vol ongeduld trommelt haar voorpoot op het marmer van het kastje. Lang wordt haar geduld niet meer op proef gesteld, want al spoedig doet een rauw gesnurk zich hooren. Het klinkt haar als muziek, dat stroef gerochel. Het is het sein dat de weg nu veilig is Tn een wip is ze van het kastje af en cirkelt al iengend met haar vleugel-vliesjes boven het kale hoofd van den meneer, die rust in Morpheus' armen. Om 's mans volle lippen speelt een lieve glimlach als van een kind zoo schuld'loos. De mug lacht fijntjes mee, genietend van het panorama waar zij boven zweeft. Zij meent beneden zich Luilekkerland te zien. dat vol belofte, haar lok kend tegenlacht. Op blonde heuv'len lijken zij, die blozend-bolle wangen, die kwabbig-vette onderkin. HmmmGenietend snuift zij den zoeten geur van 't bloed op. dat dra haar dorst zal stil len. Laag zwevend boven het beloofde land, be paalt ze een geschikte landingsplaats Ja. de on derkin zal 't worden. En voorzichtig, héél voor zichtig, strijkt ze op den weeken bodem neer, priemt dan met al haar muggekracht door 't zachte vel en zuigt een teug, een volle teug. van 't lauwe bloed naar binnen Hè. zegt ze, van zaligheid haar oogen sluitend, hè. wat kwik je daar van op! Vurig-rood begint de huid te zwellen rond den speldeprik var haar giftigen steekmond, dien zij omzichtig terugtrekt. Nu haar eerste dorst ge- lescht is, reemt zij, op haar gemak, de „omgeving" wat scherper op. Het lijkt haar een vruchtbaar terrein. Half loopend, half vliegend, jengelt zij wat hooger op. komt dan op den bovenlip te zitten. Oorverdoovend, voor haar fijn gehoor, is hier het dof gesnork. Zij kijkt eens rond en wipt dan op de wang. Daar is het vrij wat beter. En met haar mond betast zij weer de huid. Hmmm, wat geurt het bloed hier zoet Priemmm, gaat het oprieuw. Maar tegelijkertijd schijnt er in Luilekkerland een aardbeving te ontstaan. Bliksemsnel zuigt de mug wat bloed naar boven en vliegt op. Het gesnurk heeft opgehouden. Wakker geschrokken door den steek, zit de meneer rechtop in bed. De mug zweeft in den omtrek en ziet toe. Half-slapend nog, betast de man zijn onderkin en gromt, daarna zijn rechter-wang en gromt nog harder. Weifelend kijkt hij rond in 't duister, valt dan met een smak in de kussens terug. De mug waagt zich weer dichterbij, zweeft sarrend boven 's mans kruin in 't rond. Hulpeloos in 't diepe-donker. tast de meneer naar het koord van den hotel-schakelaar. Ah! denkt de mug, ben je dat van plan? En nog niet is het licht ontstoken of zij zit doodstil op den bruinen rand van het behang, recht boven het hoofdeinde van het bed. Met de oogen knippend door het schelle licht, ziet de man zoekend de kamer rond, tuurt aandachtig langs de wanden, langs het lichtkleurige behang. De mug gnuift daarboven van plezier, wetend dat de donkere schut-kleur van den rand haar niet licht verraden zal. Langzaam laat de meneer zich terug in het kussen glijden, maar zijn oogen, nu aan 't licht gewend, blijven het vertrek afzoeken, Zoo blijft hij wachten op een nieuwen aanval. Maar de mug blijft kalm op haar veilig plaatsje, zich amuseerend om 's mans ijdele hoop haar aanstonds in het volle licht te zien verschijnen. Na een poos je, echter, trekt de meneer het lient weer uit en wendt zich om. De mug ziet hem langzaam weer indommelen en hoort opnieuw het gesnurk begin nen. Zij herhaalt het bezoek aan de onderkin. Maar bij de prik die nu volgt, vliegt de man over eind en pukt het licht aan. Nog juist zien zijn ge plaagde oogen de mug haastig omhoog zweven. Hup tegen het plafond. Verlangend blijft de blik van den meneer een oogenblik op de zwarte stip, recht boven hem, gevestigd. Dan kijkt hij nerveus om zich heen, als wil hij naar iets zoeken. Maar nog Bij dc opgravingen tc Lunteren onder leiding van dr. C. F. Bursch, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden tc Leiden, werd onder vele prae-historische vondsten, ook een houten waterput blootgelegd. Gezondheid bij kisten vol. Millioenen kilo's tomaten vinden thans hun weg naar de veilingen, waarin Zuid-Holland een belangrijk aandeel heeft. De drukte in het Westland bij het transport van de kostelijke vruchten. voor hij de dubbelgevouwen krar.t, die naast hem op den stoel ligt, heeft kunnen grijpen, heeft de mug weer haar veilige plaats op den donkeren rand ingenomen. Op het straks nog zoo gemoedelijk ge laat van den meneer is een onheilspellende uit drukking verscheren, nu hij. gewapend met de krant, het object zijner misère uit het oog verlo ren heeft. Verdreven uit zijn bed, tuurt hij hulpe loos naar alle windrichtingen. En van boven af lacht de mug hem toe. Meer nog dan bloeddorst is er nu kwelzucht in haar. Zij ziet neer plagend op de machtige reuzenhanden die een geweldig kranten-wapen omvatten. Eén wel gemikte slag en zij is niets meer verpletterd! En toch, hoe zielig-machteioos staat hij er bij, te vergeefs de kamer afturend, met drie vurig-ge- zwollen plekken op het vertoornd gelaat, medailles van haar overwinning' De mug zwelt van bloed en trots. Er volgt een kwartier van gewapenden vrede. Op den rand van zijn bed gezeten krabt de meneer over zijn jeukende zwellingen, onvermoeibaar blikt hij in 't rond, Eindelijk geeft hij het op en kruipt weer het bed in, trekt nijdig aan het lichtkoord, begraaft zich diep onder de dekens. Maar even later richt hij zich op. Wat!! Hoort hij weer in het dor.ker. dat geneurie-zeur om zijn ooren? Nee. ja. toch! Hij slikt een leelijk woord in en wéér zoekt zijn hand naar het koord van het licht. Maar dan bedenkt hij zich, verzint een list. blijft onbeweeg lijk liggen, tracht zich slapend te houden. Maar de mug, nóg listiger, doorziet den truc en jengelt door, steeds maar in 't rond en daalt niet neer op 's mars gezicht, dat getergd een slaappose aanneemt Zoo blijft ze zweven, sarrend-zingend, tot de man wer kelijk in slaap gevallen is. Dan slaat zij haar slag. Zóó nu voorzichtig aanpriemmm, gaat het in de andere wang. Hel en duivel!!! schreeuwt de meneer over eind vliegend en als het licht aanflitst houdt hij een stuk gebroken koord in de hand. Zoo snel zij kan ontvlucht de mug de gevaarlijke zóne. maar schrikt er van hoe log haar bloed-gezwollen lijf haar heeft gemaakt. Traag dragen dc teere vleu geltjes haar zwaar geworden lichaam naar boven. O wee, de meneer heeft haar ontdekt! Twee woe dende oogen zien begeerig naar haar op en zonder zijn blik van haar onzeker vliegen af te wenden, zoekt de meneer naar zijn wapen, de krant. De mug is doodmoe van het eindje vliegen, ze moet rusten tegen het behang Oh! loodzwaar voelt zij het slanke lijf. Zij ziet het gevaar naderen. Met de tong tusschen de lipper. gaat dc man rechtop in bed staan. Behoedzaam heft hij de krant op. De mug is tot het uiterste gespannen. Aanstonds zal hij toeslaan! Nu! denkt de mug en een seconde later zweeft ze dwarrelend langs het witte pla fond, Maar de meneer laat haar met de oogen niet los. Zijn vastberaden blik voorspelt niet veel goeds. Beneden haar volgt hij. gewapend met een stoel in zijn eene en de krant in de andere hand, al haar angstige bewegingen. Zij is aan het eind van het vertrek gekomen. Ze kan niet meer.... Dood-op blijft ze tegen het plafond zitten. Recht onder haar plaatst de meneer den stoel en klimt er op. Weer heft hij de krant op. Nog eer zij op kan vliegen kletst het met een slag tegen het plafond. De lucht verplaatsing slingert haar opzij. Ze zweeft Mis! juicht het in haar binnenste. De man houdt haar in 't oog. Moeizaam zweeft zij langs den bo venwand terug naar 't midden met groote stappen loopt de man haar na. Boven het bed moet zij weer rusten. Ze voelt zich leelijk in het nauw gedre ven. De meneer herhaalt zijn poging, klimt vast beraden op het bed. Patseh kletst de krant. Oi, schrikt de mug, als door een wervelwird op zij gedreven. Bijna! de; kt ze rillend. Patsch, een nieuwe slag. Oehhü Rakelings!! De mug verliest haar bezinning, cirkelt dol tegen het pla fond Pangg! Oh. De meneer slaakt een diepe zucht van verlich ting en kijkt verrukt naar het saamgevouwen dag blad, waar vlak boven het opschrift der rubriek „Persoonlijke ongevallen" een bloedstreep zich duidelijk afteekent. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). België koopt veel tomaten. NAALDWIJK, 24 Juli. De laatste dagen neemt de uitvoer van Nederlandsche tuinbouwproducten naar België sterk toe. In hoofdzaak worden thans tomaten naar Be'.gië geëxporteerd. Naar wij vernemen is de kwaliteit van deze koudekastomaten over het algemeen zeer goed. Deze merkbare toeneming van den tuinbouwex- port houdt een mooie belofte voor de toekomst in. De export naar België geschiedt niet per trein, doch geheel per vrachtauto. (A.N.P.) Rolterdam bracht 109.000 bijeen. Mooi resultaat van de Nationale Collecte. De Woensdag te Rotterdam gehouden na tionale collecte heeft in totaal opgebracht f 109.208.07. Hierin zijn begrepen de opbrengst van de giro-inzameling die f 9.900.15 heeft op gebracht. De collecte-actie buiten de giro heeft opgebracht f 64.100. De bussen-collecte te Per nis bracht op f 603,96, te Hoek van Holland f 238 08 en te Rotterdam f 34.365.88. De giro actie wordt voortgezet 'Gironummer 368800 A De voorzitter van het comité, mr. D. Boi- kestein, heeft een dankwoord gesproker, aan de gevers en aan de medewerkers. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat het zwaarget'roffen Rot terdam zijn vrijgevigheid nog niet heeft verlo ren. (A.N.P.) CATALPA, TROMPETBOOM. Deze mooie boom. waarvan enkele variëteiten reeds op een zeer jeugdig stadium bloeien, wordt meer en meer gezien in onze parken en tuinen. Calalpa bignonioides. waarvan hiernaast de bloeiwijze is afgebeeld, komt zelfs vrij algemeen voor. Deze heeft zeer groote, hartvormige blade ren, die sterk aan het blad van de sering doen denken. Alleen zijn de Catalpa-bladeren veel grooter. Soms al in eind Juni tot Augustus draagt de plant groote witte, klokvormige bloemen in breede opstaande pluimen. Binnenin zijn de bloemen ge streept en gevlekt. Over het algemeen groeien Catalpa-boomen het best op niet te drogen, vruchtbaren zandgrond. Ze komen prachtig uit wanneer ze alleen op een gazon staan. Ik ken echter ook een Catalpa- laantje, dat met zijn prachtige stevige jonge boomen een, wel zeer uitheemsch, maar ook zeer mooi geheel vormt. Van Catalpa bignonioides bestaat nog dc vorm Catalpa bignonioides aurea. die goudgele blade ren heeft, en Catalpa bignonioides nana, die lang zaam groeit en een ronden dichtvertakten struik vormt. Zeer aan te bevelen is ook de prachtige Catalpa hybrida japonica. Deze bloeit-Iets later in Juli Augustus. De geelwitte bloemen zijn van binnen geel en prachtig versierd met roodbruine stippen en strepen, zoodat ze een lelie-achtigen. als men wil zelfs een orchidee-achtigen indruk maken. Deze Catalpa hybrida japonica behoort tot de vormen, die reeds op jeugdigen leeftijd bloeien, en is ook daarom dus voor een tuin aan' te beve len, omdat de liefhebber graag zoo spoedig moge lijk zijn nieuwe aanwinst in volle glorie zal wil len zien, terwijl de tuinman van een stadspark over het. algemeen meer geduld met zijn groeiende boomen zal hebben, en dus de meer algemeene Catalpa bignonioides misschien even graag zal hebben. Catalpa bignonioides wordt ook veel ge bruikt om er later andere vormen op te oculee- ren. De Catalpa zal niet gauw vervelen, want het is zoowel tijdens den bloei als daarbuiten een mooie boom, die in grootte en vorm van zijn bladeren een groote sierwaarde bezit. A. J. D. EXAMENS. ÜOOFDAKTE. Haarlem, 24 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Ge slaagd voor het geheele examen J. W. Biesboer (te Dirkshorn); A. L. N. van Zutphen (te Amsterdam) N. Zworthoèd te Bovenkerk. Voor gedeelte A: L. Voerman (tc Bloemendaal), C. J. ten Wolde (te Amsterdam). Voor gedeelte B: H. Kuijs (te Bakkum). DE MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Woensdag slaagden te Haarlem voor het A-diplo ma: J. Gleysteen L. G. Uylenburg, J. Vetter, B. van Lunteren, J. F. Antoni, II. van Asten, A. Woel- ders, T. J. Warnier, J. Stada, M. J, Bremer, W. van der Horst, M. Bagnay, J. van Buitenen, P. S. van der Kam, D. Dokter, L. Schuiten, S. I. Agsteribbe, M. F. Citroen, S. de Jong, C. C. Lansdorp, R. J. Metz, C. J. Moes en J. M. Starkenbrug. Er werden vier candidaten afgewezen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Atlas: Bilards, Hasselaersplein 27. Bril: v. Zo meren. Indischestraat 61. Notitieboekje: Boude- wijn, Molijnstraat 19. Broodbonnen: Engelbert, Iordensstr. 20. Ceintuur: v. Twuljver. Indische straat 60. Halsband- Portegies. Riouwstraat 7. 1 Paar dameshandschoenen: Rodenburg. Dr. Lcydsstraat 25. Portemonnaie mi: Huizer. Bloem- veldlaan 57. Rijwielplaatje: Pouwen. Kleverpark weg 112. Kinderrijwiel: Stadsschouwburg. Wil.sons- plein Kinderschoentje: Koelemij. Zuider Tuin dorplaan 9. Damesschoen; Brugwachter, Lange brug. Kinderschoentje: Pater. Leidschestraat 77. KIndervest: Bogaard, Barendsestraat 41

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9