De verduistering Hoeveel zal de huisvrouw voor den komenden winter inmaken AGENDA. 7. A TERP A G 27 T U L' I 1940 HAAR L EM'S DAGBLAD 2 Een nieuwe ])rocliure van Mr. J. Linlhorsl Homan. ,In vaderlandschen zin." „In vaderlandschen zin" is de titel van de nieuwe brochure van Mr. J. Linthorst Homan, waarin hij een antwoord geeft op de critiek (openbare zoowel als persoonlijke) die geuit is op zijn eerste brochure „Aanpakken", de „hartekreet van een jongen Ne derlander". De schrijver betreurt het dat zijn hoop, dat de politieke critiek op hoog peil zou staan niet geheel in vervulling gegaan is. „Men heeft er niet tegenop gezien, mij te betichten van het streven naar een concentratie in ons Nederlandseh leven louter om het oude betrekkelijk te behouden; men zag er niet tegenop, mij karakterslapte te verwijten omdat ik, wanneer ik reeds vroeger de fouten in onze samen leving bestreed, niet mijn ambt destijds had neer gelegd, men heeft mij verweten, gemakshalve den weg van den minsten weerstand te kiezen en steeds te hebben gekozen, kortom men heeft mij zoodanig in mijn bedoelingen gekleineerd en veroordeeld, dat ik mij waarlijk terug waande in den ouden tijd, waarin in het politieke spel dit alles zich soms pre cies zoo kon voordoen". Verder maakt de schrijver gewag van het ont vangen van persoonlijke dreigbrieven. Dit alles heeft hem niet geschokt, maar het niveau van me nige critiek is hem wel tegengevallen. Er is ook veel waardeerende en opbouwende cri tiek gekomen. Daaruit bleek, dat men overal in ons volk groote veranderingen, vooral in ons sociale le ven, wenscht. Dit feit acht Mr. Linthorst Homan van groote be teeken is. Verder wijst hij er op, dat de bewering dat ons volk van partijpolitiek niet meer wil hooren in de zen zin moet worden opgevat, „dat wij het partij wezen, gelijk het vroeger was, niet willen zien te- rugkeeren. Ook is het juist in dien zin, dat wij voor nu en later geen onderlinge politieke tegenstellingen willen zien. Maar ik acht het onrechtvaardig, door een heftige critiek het verleden te verguizen en een politieke partij en hare leiders slechts smalend te bespreken". Dat samenwerking met politieke figuren ons werk zou besmetten, is in menige vergadering stellig welkome taal, maar het is in wezen onjuist". De schrijver verzekert dat hij zich niet zoo kramp achtig aan het verleden vasthoudt als sommige cri tici wel denken. „Ook daar bestaat eerlijk inzicht en vaste overtuiging ten aanzien van de groote nood zaak, thans zéér veel te verbeteren, ook daar be staat een saamhoorigheid, gelijk thans alom in ons volk zich openbaart en welke misschien wel wat laat komt, doch welke daarom niet minder eerlijk is". Ook merkt de schrijver nog op, dat het contact met de politieke voorzitters zijn aanleiding vond in het feit, dat ook zij reeds zelfstandig aan een con centratie werkten, toen ook de Nederlandsche Unie dit deed; het contact beoogde het voorkomen van tweesoortige actie. De schrijver vervolgt: „Ik weet zeer goed, dat het grootste deel van ons volk met het oude politieke leven zou willen bre ken. Dat zal ook naar mijn meening zoo moeten zijn. Maar ik heb steeds een plicht gezien in het verdedigen van de nieuwe denkbeelden ook in den kring der politiek georganiseerden. Ons volk moet en zal zich heroriënteeren, ons volk m o et en zal ook nu vooruit, een nieuwen tijd tegemoet gaan. Welnu, daarbij moeten de scheuren, welke in ons volk dreigen te ontstaan, tot het noodzakelijke wor den beperkt, daarbij moet ieder, die contact heeft met eigen en andere kringen, zich tot het uiterste inspannen om zijn hartsbezorgdheid over onze natio nale verhoudingen ook daar te uiten en om die be zorgdheid aan anderen deelachtig te doen worden, opdat zij iets zullen kunnen gaan aanvoelen van wat ons bezielt. Dat is een goede oud-vaderland- sche weg van werk in eigen kring, arbeid daar, waar arbeid vooral noodig kan zijn". Nader geeft de schrijver aan. datsamenspreking van de vertegen woordigers van groote geestelijke stroomingen niet mag uitloopen op louter defesieve actie. Alleen po sitief gericht en van goed idealisme en van gloed doortrokken werk kan waarlijk vruchtbaar zijn. De schrijver heeft eerbied voor de pogingen van den heer Fentener van Vlissingen om op bedrijfs- gebied tot verbetering te komen. Het ware te wen- schen dat dit ook op sociaal gebied krachtig door dringt. Alleen verbeteringen in eigen kring zijn evenwel niet voldoende. „Ik bedoel dat zoo: wij leven nu niet meer in de oogenschijnlijk rustige dagen, waarin dit alles ge leidelijk en gestadig kon worden doorgevoerd, wij leven nu in tijden van wereldrevolutie, ook voor ons volk. Bovendien zien en gevoelen wij in Ne derland zeer goed, dat, hoe ook de afloop van den oorlog zal zijn, ons volk allereerst in zichzelf ster ker zal moeten zijn dan te voren en tevens, dat onze oriëntatie in Europa een gansch andere zal zijn". Ons volk wil de groote vragen wel degelijk onder oogen zien en doet dit reeds. „Ons nationaal gevoel, voor de meesten gelouterd en gesterkt door den oorlog, wil iets en het is daarvan niet meer af te houden. De vraag is dan ook niet, of wij deze din gen nu wel op het juiste oogenblik doen, doch louter hoe dit alles tot zijn oplossing zal moeten ko men. Psychologisch laat zich dit vraagstuk niet meer ontgaan. Er zijn zoo gaat de schrijver verder groe pen die met bijzondere scherpte het recht op- eischen in deze voor het geheele volk te spreken en het is bijna uitsluitend hun geluid dat klinkt. Dat is onjuist en doet ons volk onrecht. Het overige deel van het volk heeft ook recht zich te uiten, ook al zal tenslotte het Nederlandsche volk een geza- menlijken weg moeten bewandelen. De schrijver betoogt verder, dat niet naar een politieke constructie mag worden gestreefd in den zin van reeds nu in de praktijk gaande nieuwe staatkundige bepalingen. De toekomstwil van ons volk moet zich zoo dui delijk mogelijk afteekenen. In zijn eerste brochure heeft de schrijver met opzet geen programma gegeven. Veel is nog te on duidelijk om dit te kunnen doen. Het voornaamste moet evenwel zijn werkelijkheidszin. Tenslotte bespreekt de schrijver de positie van de N.S.B. en Nationaal Front. Er zijn personen ge weest die aan hem gezegd hebben: „alles wat gij zoekt vindt gij in die groepen", maar dit betwij felt hij. „Het is mogelijk, dat deze stroomingen zich zóó zullen afteekenen, dat zij ook verlangen tot medewerking wekken bij hen, die denken als ik en die, als ik, vasthouden aan onze vaderlandsche tolerantie en aan ons aloude wantrouwen in een particulier leiderschap voor het Nederlandsche volk. Voorloopig zie ik daarvan echter nog maar zeer weinig voorteekenen en zoolang behoud ik mij het recht voor, hier nog verre van te staan". De schrijver besluit: „In hechte vaderlandsliefde, in vaderlandschen zin, in diep Godsvertrouwen, stel ik mij met vele anderen thans voor de volkszaak". TROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE, op Maandag 29 Juli 1940. Progr. T: Jaarsveld: Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio-Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: idem. 7.003.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Van Hollandschen Bodem". 1 Hup Holland, Harmonie-orkest, 2 Het meisje met den blauwen hoed, Willy Derby, 3 In Volendam, Avro's Kinderkoor, 4 Bieble-Bonze-Eiland, August de Laat, 5 Sarah de dochter v. d. Sergeant-majoor, The Ramblers, 6 Als je verliefd bent, Lou Bandy, 7 Joseph Joseph, Johnny and Jones, 8 Walspot- pourri, Draaiorgel, 9 Bij moeders pappot, Kinder koor Bel Canto, 10 Breng eens een zonnetje, Kees Pruis, 11 Wanneer je alles had, Willy Derby, 12 Jarig Jetje, Avro's Kinderkoor, 13 In je oogen staat geschreven. August de Laat, 14 Mina de rumbakoningin, The Ramblers, 15 Stop even, Lou Bandy, 16 Penny Serenade, Johnny and Jones, 17 Ruim baan, Kinderkoor Bel Canto, 18 Koning Voet- tel, Harmonie-orkest, Nederlandsche Eenheidsbeweging opgericht. Initiatiefcomité te Katwijk aan Zee. Te Katwijk aan Zee is het initiatiefcomité voor de Nederlandsche Eenheidsbeweging opgericht. In een oproep, die tot de landgenooten is gericht wordt o.m. gezegd: Ook u beseft, dat het ten hoogste tijd wordt, dat wij gezamenlijk, voor zoover zulks mogelijk is, de noodige stappen doen, opdat datgene ongerept voor ons en voor het nageslacht bewaard blijve, wat ons boven alles dierbaar is: De eer, de ge wetensvrijheid en de welstand van de Nederland sche Volksgemeenschap. Wat er direct voor concrete maatregelen kunnen worden getroffen is niet zon der meer aan te geven, maar wèl weten wij, dat zich spoedig een groep bekwame en betrouwbare mannen aan de spits heeft te stellen opdat deze, geschraagd door het vertrouwen van het volk, zich aan de Duitsche autoriteiten kan voorstellen als de ware vertegenwoordiger van de Nederlandsche ge meenschap. In een noot wordt gezegd: Deze beweging is niet in strijd met de Unie van mr. J. Linthorst Homan, maar wenscht hiermede samenwerking. Het beknopt schema voor het beginselprogram ma luidt als volgt: 1. Trouw aan de historisch gegroeide Nederland sche volksgemeenschap. 2. Begrip voor de realiteit. Derhalve loyale sa menwerking met de Duitsche gevolmachtigden en bezettingstroepen. 3. Vasthouden aan den band met de Neder landsche overzeesche gebieden. 4. De eer en de welstand van de volksgemeen schap is primair: de verhouding tot het konings huis is nu niet aan de orde. 5. De buitenlandsche politieke verhoudingen zijn binnen het kader der werkelijke mogelijkheden te bezien, evenals de economische verbindingen met het buitenland. 6. Het partijenstelsel en wat hiermede annex is. is verleden tijd. De toekomst is aan een werkelijk Nederlandsche Eenheidsbeweging, waarin vrije meeningsuiting binnen grenzen, getrokken door een door het landsvertrouwen geschraagde over heid. 7. Bij het uiteenzetten der richtlijnen voor de economische politiek is en blijft de algemeene wel stand primair. Slechts voor zoover hiermede niet in strijd, blijft de mogelijkheid tot ontplooiing van het individu tot den hoogsten graad van zelfstandïg- heid. 8. Uitgebreide sociale zorg voor onvolwaardi- gen, zoomede in geval van ziekte en ouderdom. 9. Geestelijke vrijheid op Godsdienstig terrein. 10. Uiteindelijk herstel van leger en vloot in overleg met de groote mogendheden. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. De heer F. Hekker te Haarlem slaagde aan de Technische Hooge School te Delft voor het inge- nïeursexamen natuurkundig ingenieur. HOOFDAKTE. Haarlem Vrijdag 26 Juli. Geëxamineerd 8 can- didaten. Geslaagd voor het geheele examen: H. C. J. Bleekemolen te Amsterdam; mej. M. G. Hoviuss te Amsterdam; D. de Man te Alkmaar.; J. S. Runeman te Koog a. d. Zaan. Voor gedeelte A: J. H. Prinsen te Den Helder; R. M. P. van Schrojenstein Lantman te Amsterdam; H. GSmits Verburg te Amsterdam. Voor gedeelte B: Th. J. Kapel te Haarlem. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: W. van de Veen, W de Waal. J. C. Benard, A. Rooze, W. J. A. Goos- sens, A. Lanser, W. M. Schouten, P. Vuil, A. J. Wenting. G. J. E. Berman, D. Bot. H. C. Brouwer. J H. Denekamp, F. H. B, Dolstra, A. Bikkel, L. J. J den Nieuwenboer, A. Vogelesang, G. C, Duiker, E. C. H. Sauer, H. J. Schornagel, C. M. Anten, J. N. Bakker. Geslaagd voor diploma B: A. Spaans en J. L. Zwiep. Afgewezen 4 candidaten. Openbare ULO-school B te Haarlem J unoplantsoen Behalve de reeds eerder vermelde slaagden in de volgende groepen nog voor het MULO-diploma A de candidaten: J. C. Benard, T. van den Berg. Gerda Berman, Aafje Blei, D. Bot, W. H. .Bouw, Hennie Brouwer, J. H. Denekamp, Bep Druijf, Suze Duzink, Ans Geldorp, Geertje Godschalk, Clea Hanssen, W. J. Haye, Martien Hirsch, H. Keulemans, Gusta Kuij- per, Corrie Lodder, Betsie van Lunteren, Annie Slegt, W. J. Spronk, J. M. Stange, W. van de Veen, Truus Visker, A. D. A. J. de Vos, W. de Waal, Miep Warners, Jeanne Weeber, Bep Willems. En voor het B-diploma nog: J. A. Kok, J. Overzee. Fransch L.O. Geslaagd mej. M. M. J. Blom, te Heemstede. Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem Geslaagd voor de opl. tot „Kinderjuffrouw" op 26 Juli 1940 de dames: R. Barendregt, A. Buist, R. de Lee, F. Jonkers, A. Slijkhuis, C. v. Weele, R. Zuilhof, M. Buré, H. Henning, W. v. Velthuyzen, A. v. 't Wout, A. Zwertbroek, J. Postma, C. Schiernecker, T. de Jong (alleen praktijk vakken). Afgewezen geen. Het getuigschrift der Voorber. klasse werd op 26 Juli 1940 behaald door: J. Andringa, T. Bael- de, M. Blom, C. Brijs, J. Bijster, N. Dubbeldam, N. v. Haberden, A. Hart, T. Klop, M. Koel, A. Koops, A. Olderson, M. v. Petegem, A. Stel, G. Teekamp, L. Visser, D. v. Weele, R. Wisse, G. Eterman, G. Fortgens, B. Gerbehy, T. Hoender dos. A. v. d. Hul, J. Ineke, J. v. d. Kerff, A. Krey- ger, J. Peper, C. Stoelman, B van Strien, R. Tim mermans, N. de Vries, A. de Vries, A. v. d. Mark, J. Blauwbroek, G. v. Egmónd, R. Heemstra, G. Hirs, A. Huizinga, A. Jans, R. Kalf, R. Kroon, J. Kroonstuiver, R. Luiker, N. v. Lunenberg, R. Luttik, C. Markerink, W. Noordbruis. G. Peere boom, T. Piso, R. Radsma, E. Schmitz, G. Stoe- lenga, A. Visser, J. Voss, A. Wijers. Afgewezen 1. Het getuigschrift „2 jarige Middagcursus" werd op 26 Juli 1940 behaald door: T. Baelde (al leen koken en naaldv.), A. de Beer, C. Bos, M. de Bruine, A. Donker, B. de Goede en R. de Goe de (behalve koken), S. Hart (alleen naaldv. en koken), J. Leen, C. v. d. Mye, G. Slats, T. v. d. Wiel, A. Wilshaus, B. Kruse, R. Meier, R. de Vries. Het getuigschrift opl. Costuumnaaister werd op 26 Juli 1940 behaald door: G. Duits, B. Klaassen, A. v. Leersum, W. Roord. Afgewezen geen. Visscherij Machinist-stoker aan boord stoomvisschers- vaartuigen. Geslaagd de heeren: K. Blok en J. D. van der Bijl te IJmuiden. WATERPOLO. UITSLAGEN (Heeren). ZianH. Z. en P. C. A. Z. IllNeptunus De HamZwet KvoosduikersNereus A Z.—Het Y II U Z. C. II—Star III (Dames). Zian—H. Z. en P. C. 3—7 1—2 5—0 2—1 1—0 1—3 0—7, Zon onder 9.39 Zon op 5.55 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Toelichting op liet program cler „Nederlandsche Unie". (Vervolg van pag. 1.) In een toelichting op het programma der Ne derlandsche Unie heeft mr. L. Einthoven o.a. gezegd: Het driemanschap der Ned. Unie heeft besloten in zee te gaan. Na ruim twee maanden gewacht te hebben op een initiatief van de ouderen, hebben wij gemeend dat wij jongeren dan zelf maar moesten handelen. Er moest een daad komen. Daarom hebben wij gemeend een leiding gevend centrum te moeten vormen, waaromheen allen van goeden wille zich kun nen groepeeren. Uit de kracht van ons aantal kan dan een sterk Nederlandseh geluid op gaan. Het is absoluut noodig dat men hoort dat er ook nog andere Nederlanders zijn dan de relatief-beperkte groepen die tot dusverre hun stem - hebben doen hooren. De bezettende macht mag niet den indruk krijgen dat de rest van het Nederlandsche volk die de overgroote meerderheid vormt, met stomheid en lauwheid is geslagen. Zij moet weten, dat ondanks de geweldige sla gen die zijn toegebracht, ook daar nog durf, initiatief en levensmoed aanwezig is, met vol komen besef dat wij staan aan den drempel van een nieuwen tijd. Wij willen niet langer lij delijk afwachten en toezien wat er met ons zou gaan gebeuren, doch meebouwen, daar waar ge bouwd kan worden. Ik zeg met grooten nadruk „daar waar gebouwd kan worden", omdat wij van meening zijn. dat wij de consequenties van de situatie, waarin wij verkeeren op staatkundig terrein, hebben te aan vaarden, zoodat o.a. de vragen betreffende onze toekomstige staatsinrichting moeten blijven rusten tot na de vredesconferentie. Onze denk beelden op sociaal-economisch en cultureel ge bied hebben wij spoedig uitgewerkt en aan de uitwerking en doorvoering daarvan kan terstond begonnen worden. Er zullen in de provincies en groote steden afdeelingen komen, welke vooral in den aanvang van het centrum uit onder straffe leiding gesteld zullen worden om de zoo hoog noodige eenheid te verkrijgen. Een raad van bij stand zal binnenkort gevormd worden, bestaande uit vooraanstaande mannen op verschillend ge bied. In bijna tweemaal 24 uur, zoo deelde de heer Einthoven op verschillende vragen mede, zijn ruim 100.000 adhaesiebetuigingen ontvangen. Wij zijn geen groep, die streeft naar de regee ring. Wij willen alleen trachten aan het volk lei ding te geven. Wij hebben daarom het cultureele vooropgesteld, teneinde het eigen Nederlandsche volkskarakter te kunnen behouden. Het program ma van de Unie is niet aan de Duitsche overheid voorgelegd, omdat er niets in staat dat in strijd is met datgene, wat wii kunnen doen in verband met de Duitsche bezetting. Op een gestelde vraag hoe de Nederlandsche Unie zich verhoudt tot de nat. soc. stroomingen in ons volk, werd door Mr. Einthoven medegedeeld dat de Neder landsche Unie wel streeft naar een straffe lei ding. maar dat zij dit alles wil doen op Neder landsche wijze. Dat zal weliets langer duren, maar dan zal het ook geworteld zijn in het Ne derlandsche volk, zei hij: Er zal ook een concen tratie van de jeugdbewegingen komen, die zich zeer waarschijnlijk bij de Unie zal aansluiten. De ondergang van de „Meknes' BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.) De „Deutsche Allgemeine Zeitung" komt heden op den ondergang van het Fransche s.s. -.Mekness" terug en wel in verband met een Reuterbericht over dit geval. Reuter moet toegeven, schrijft het blad, dat de tijd van vertrek èn de te nemen route door de Britsche Admiraliteit, in tegenstelling tot vroe gere beweringen, niet bekend gemaakt was. De reis van de „Meknes" viel daarmede niet onder de speciale regeling welke met de wapenstilstands commissie gesloten is. Volgens de ondubbelzinnige verklaring van de Duitsche Rijksregeering moet het schip als een door de Britsche Admiraliteit mis bruikt Fransch schik beschouwd worden. Zijn be. richt doet Reuter van de opmerking vergezeld gaan dat er blijkbaar een misverstand over den onder gang van het Fransche s.s. „Meknes" heerscht. Op dit z.g. misverstand, aldus het blad, is de Britsche regeering door de Duitsche uiteenzetting zoo on dubbelzinnig vastgezet dat de Bi'itsche schuld aan den dood der Fransche soldaten bewezen is. Bretagne wordt een nationale staat. GENèVE, 26 Juli. (Stefani) Uit Parijs wordt vernomen dat de „Nationale uitvoe rende Bretonsche raad" heeft besloten dat Bretagne op het oogenblik, dat daartoe ge schikt is, een .nationale staat zal worden. WIJZIGING WET COUPONBELASTING. 's GRAVENHAGE, 27 Juli. Volgens een publi catie in he verordeningsblad is de wet op de couponbelasting gewijzigd. Deze wijziging houdt in, dat onder het begrip effecten, waarop de cou ponbelasting van toepassing is, mede zullen val len alle vorderingen ten laste van publiekrechte lijke of privaatrechtelijke rechtspersonen, indien deze vorderingen het gevolg zijn van leeningen, die, bestemd tot voorziening in de kapitaalbehoef te dier rechtspersonen, in wezen dezelfde strekking hebben als obligatieleeningen. Zoodanige strekking wordt in elk geval aanwezig geacht, indien de lee ning niet binnen een jaar na het aangaan daar van zoowel opeischbaar als aflosbaar is, indien een der partijen het recht heeft de leening te ver lengen, wordt, ter bepalingen van den vervaldag, het recht tot verlenging mede in aanmerking ge nomen. (ANP) PROVINCIALE EN GEMEENTELIJKE BELASTINGEN 's GRAVENHAGE, 27 Juli. De secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zaken is door den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied gemachtigd de wette lijk vereischte goedkeuringen voor het heffen van provinciale en gemeentelijke belastingen en van retributies, die overeenkomstig het Nederlandsche recht aan dezelfde goedkeuring zijn onderworpen, te verleenen. (ANP). Burgerlijke Stand. HAARLEM, 27 Juli 1940. Bevallen: 24 Juli: W. KóssenMijnders, z. 26 Juli: T. ter WeijdeBrattinga, d. Overleden: 26 Juli: C. A. Nelis—Nelis. 67 j„ Spaarnrijkstraat. D. v. Santé, 56 j., Ged. Schalk- burgergracht. De Voedingsraad meldt: In een onzer vroegere persberichten is reeds uit eengezet, dat er in het algemeen voor de huisvrouw geen aanleiding bestaat om in bijzondere mate tijd en geld aan de inmaak te besteden, aangezien het een legende is, dat de winter ons zoo zou beperken in onze voedselkeuze, dat wij er zonder ingemaakte levensmiddelen niet zouden kunnen komen. Onder den drang der bijzondere tijdsomstandig heden rijst uit de praktijk de vraag naar een wat meer concrete voorlichting omtrent de hoeveelheid van inzonderheid voor inmaak in aanmerking ko mende groenten, die men noodig zou kunnen heb ben om gedurende het komende winterseizoen een behoorlijk evenwicht tusschen versche en ingemaak te levensmiddelen in het dagelijksch menu te kun nen handhaven. Ook bij een ongunstigen toestand kunnen wij ons moeilijk voorstellen, dat wij zelfs in de stad in dezen winter niet de beschikking zouden hebben over zooveel versche groenten: andijvie, boeren kool, spruitjes, roode kool, savoijekool, groenekool, wittekool, witlof, Chineesche kool, bieten, wortelen, koolraap, schorseneeren, prei, uien.... dat wij er geen vier a vijf maal per week de maaltijden mee zouden kunnen verzorgen. Met dit feit als uitgangspunt gaan wij nu een kleine berekening voor een gezin van man, vrouw er. drie kinderen van 2 tot 10 jaar opzetten. Bij een winterseizoen van zeven maanden (Octo ber tot Mei) hebben wij te voorzien in 210 warme maaltijden. Voor Zondags om de veertien dagen bestemmen wij een voorraadje gesteriliseerde groenten, zoodat wij daarvoor noodig hebben vijftien literflesschen voor 15 maaltijden. Elke week rekenen wij eenmaal op zuurkool, een zeer waardevolle wintergroente, waarover later meer. Hiervoor zal noodig zijn ruim 40 K.G. rauwe kool, met als resultaat 30 K.G. zuurkool voor 30 maaltijden. Een maal per week gebruiken wij peulvruchten voor 30 maaltijden. Om de andere week zouden wij bijv. snijboonen uit het zout kunnen geven (in overeenstemming met den smaak van een groot deel van onze bevolking. De voedingswaarde van dit gerecht is gering en men verge te vooral niet hierbij witte boonen te voegen). Hiervoor is benoodigd ongeveer 20 K.G. bruto boonen, dat is ongeveer 15 K.G. snijboonen voor 15 maaltijden. Eenmaal per week gebruiken wij peulvruchten voor (bruine boonen, witte boonen, capucïjners, groene erwten, linzen enz.) Viermaal per week komen versche groenten op tafel 120 maaltijden. Totaal 210 maaltijden. Met behulp van dit staatje zal men dus kun nen bepalen tot welke hoeveelheden de verstandige huisvrouw, die de regelen der hedendaagsche voe dingsleer volgt, zich bij haar inmaak-arbeid zal be perken. Wie den wintervoorraad nog iets wil uit breiden, zorge voor een zekere hoeveelheid ge steriliseerde vruchten, in den vorm van compote of, van moes, die als nagerecht of als tractatie kunnen worden gegeven. Voor een gezin van de hierboven aangegeven grootte kan met ongeveer twintig liter flesschen worden volstaan. Dit gesteriliseerde fruit is eigenlijk bedoeld als een extra lekkernij die den rauwen appel zeker niet mag verdringen. Vooral op de dagen, waarop men ingemaakte groente eet, mogen het vex'krijgbare rauwe fruit en de surro gaten hiervan: radijs, rammenas en rauwe wortel, niet worden vergeten. Ten slotte zijn ei" nog de tomaten, die ook voor conserveering in aanmerking komen; de groote aan voer hi ex-van valt in de volgende maand en wij zullen dan op dit onderwerp terugkomen. Inmaak in gekurkte flesschen. Wijdmondsche flesschen leenen zich uitstekend voor het bewaren van sommige producten die niet gesteriliseerd behoeven te worden. Als groenten komen hiervoor in aanmerking: pos telein, rabarber, zuring. Door den eigen zuurgraad van deze groenten wordt bederf tegengegaan. De gare, warme groenten worden in de zorgvul dig schoongemaakte flesschen gedaan; er wordt wat sla-olie op gegoten en de flesschen worden met een uitgekookte kurk gesloten. Als slaolie niet beschik baar is, kan men ook aan den buitenkant de poreuse kurk sluiten door ze te dompelen in ge smolten paraffine. Als vruchten komen in aanmerking onrijpe kruisbessen; de flesschen worden gevüld met de rauwe kruisbessen, bijgevuld met. gekookt en weer afgekoeld water tot boven de vruchten. Ver der vorozien van kurk en parafine. Zuurkool: hiervoor nemen wij gedeeltelijk witte, en gedeeltelijke savoyekool. De kool wordt in fijne veel witte- als savoyekool. De kool wordt in fijne snippers geschaafd en per K.G. kool worden 2 eet lepels (20 gr.) zout genomen. De geringe hoe veelheid zout dient om voldoende vocht aan de kool te onttrekken, zoodat men na het snijden doorkneden en aanstampen, de kol in het vat onder de pekel ziet komen. Tijdens deze bewerking voegen wij aan de kool snippers wat peperkoi-rels en jeneverbessen toe, ter bevordering van het spoedig zuur worden ook wel een scheutje karnemelk. Op de zuurkool leg gen wij een schoon doekje met plankje en steen, zoodat de kool onder het vocht blijft De pot wox'dt op een frissche vorstvrije plaats gezet en gedurende' de eerste weken telkens na gekeken, de kim wordt verwijderd en doekje, steen en plankje worden in heet water schoongemaakt Inmaak in het zout. Als groenten komen hiervoor in aanmerking gesneden snijboonen, gesnipperde andijvie en even opgewelde, maar daarna volkomen koud geworden slaboopen. Op 10 K.G. groente wordt 3 K.G. zout genomen. De groente wordt laag om laag met zout in de steenen pot gepakt, zij wordt stevig aangestampt, zoodat zich dadelijk vol doende pekel vormt. Om de groenten onder de pekel te houden, wordt er een doekje met een plankje en een steen opgelegd Vruchtmoes in gekurkte flesschen. Hiexwoor komen in aanmerking rijpe tomaten, pruimen, bra men, boschbessen. De gewasschen vruchten worden met aanhangend water tot een dik moes gekookt. Dit wordt door een paardenharen zeef gewreven, zoodat schillen en pitten achterblijven. De schoongemaakte flesschen worden er mee ge vuld en tegen de kook aan, 20 minuten gesterili seerd; de flesschen worden met een uitgekookte kurk gesloten en gelakt of in gesmolten paraffine gedompeld. BEVERWIJK Veel belangstelling voor boonetl aan de markt. Op de groenteveiling van Vrijdag bestond er voor de velschillende boonensoorten veel belang stelling. De conservenfabrieken koopen reeds veeL Dubbele boonen, die hoe langer hoe ruimer aan de markt komen, noteerden 16 cent per Kilo. Voor mooie pai'tijen snijboonen bestond een flinke koop lust. De prijzen liepen tot 23 cent per K.G. Tot nog toe is het een gunstige inzet van het a.s. boonenseizoen. Het verloop van den handel op de bloemenveiling. Groote aanvoer gladiolen. Ook in de afgeloopen week bestond het groot ste gedeelte van den aanvoer aan de bloemen veiling ,,'t Centrum" uit gladiolen. Door het groote aanbod moesten de prijzen zakken, doch van groote invloed op het verloop van den handel was dit niet. De prijzen varieerden van 4 tot 20 cent per bos. De rose kaslelies „Rubrum" komen meer aan de markt. Naar gelang het aantal kelken aan een tak liepen de prijzen uiteen van f 5 tot f 15 per 100 takken. De diverse soorten snijbloemen blijven on danks den flinken aanvoer op' prijs. Tot nog toe draait er in verhouding met den aanvoer heel weinig door. Wat de tuinders kregen. Spinazie per K.G. 7—8 cent. Postelein per K.G. 3%5 cent. Sla 100 krop f 0.75—f 2.50. Andijvie 100 krop f 1—f 2.10. Wortelen per bos 4%8 cent. Rabarber per bos 1%2% Cent. Selderij per bos 1lJ/2 cent. Peterselie per bos 1%2 cent. Aardappelen (klei) per K.G. 45% cent. Tomaten per K.G. 1420 cent. Waschpeen per K.G. 60 cent. Bloemkool I per stuk 1425 cent. Bloemkool n per stuk 812 cent. Komkommers I per stuk 45 cent. Komkommers n per stuk 2%3 cent. Tuinboonen per K.G. 610 cent. Pronkboonen per K.G. 810 cent. Snijboonen per K.G. 1822 cent. Dubb. boonen per K.G. 1416 cent. Spercieboonen z. dr. per K.G. 1921 cent. Spercieboonen m. dr. per K.G. 1718 cent. Doppers per K.G. 1420 cent. Raspers per K.G. 1625 cent. Capucijners witte per K.G. 1222 cent. Capucïjners bruine per K.G. 2226 cent. Peulen per K.G. 1820 cent. Groene kool per K.G. 34 cent. Frambozen per doosje 1628 cent. Kruisbessen per slof 4590 cent. Bramen per slof 60 cent. Bessen roode per slof 3250 cent. Bessen zwarte per slof 84r—94 cent. Appelen per K.G. 10—14 cent. Noteering van den 26en Juli 1940. Spinazie per kilo 5%10. Postelein per kilo 36 Andijvie 100 str. 12% Wortelen per bos 58% Bieten per bos 6. Komkommers per 100 3%5y2 Aardappelen klei per kilo 46. Doppers per kilo 1622. Capucijners per kilo 2426. Raspers per kilo 2227 Tuinboonen per kilo 812. Snijboonen per kilo 1525 Heerehboonen per kilo 14%16. Roode kool per 100 10. Bloemkool per 100 824. Uien per kilo 12 Sla per 100 krop 12. Rabarber per 100 bos 1. Pieterselie per kistje 8. Selderie per kistje 12. Appelen per kilo 914. Aax-dbeien per doosje 18. Framboozen per doosje 1316 Bessen per kilo 1224 Idem per slof 85. Kruisbessen per kilo 2924. Druiven per kilo 5064. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. N\f UnlcfoH Adr. Stooplaan 35 .V. nUI9ICI Telef. 15597. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 27 JULI. Frans Hals Theater: „Dr. Robert Koch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Een stad op stelten", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „De ster van Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Goud in New Frisco", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Zandvoort: Dansen in het Noorderbad. ZONDAG 28 JULI Palace: „Raadselen van het Oerwoud", half twaalf. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond* (middagvoorstelling 2 uur). Frans Hals Museum Tentoonstelling van werken an Haarlemsche schilders 104 uur. Zandvoort: Dansen in het Noorderbad. MAANDAG 29 JULI. Groote Kerk: H.O.V. Kerlcconcert, 8.15 uur. Bioscopen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 28 Juli tot en met 3 Aug. zijn op Zon- en tee-stdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 1L Tel. 10175. Park-Apotheek, Klever-parkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geipend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. TeL 28197.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2