Hitler en Von Ribbentrop confereerden met de Roemeensche ministers BESPREKING van 2.30 uur op den Berghof. RACK) ZATERDAG 27 JULI 1940 ff a A R T: E AT? D' A 'G B T: A Naar het D.N.B. uit Salzburg meldt, is Vrijdag fTrojaansche paard als „vijfde colonne" binnen aldaar het volgende communique verspreid: De Führer heeft Vrijdagmiddag, in .tegen woordigheid van den rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, den Roemeen- schen minister van buitenlandsche zaken, Ma- noilescu ontvangen. Bij de bespreking, welke verliep in den geest der vriendschappelijke be trekkingen, die tusschen Duitsehland en Roe menië bestaan, waren de Roemeensche gezant te Berlijn, Romalo en de Duitsche gezant te Boekarest, Fabricius, aanwezig. De besprekingen hebben 2 Va uur geduurd. Naar van semi-officieele goed ingelichte zijde wordt bekend gemaakt, heeft de Führer des mid dags om 4 uur de Roemeensche ministers teBerch- tesgaden ontvangen. Zooals reeds gemeld, waren de Roemeensche ministers eerst te Fusch de gasten ge weest van den rijksminister van buitenlandsche zaken. Nadien werden zij door den Duitschen ge zant te Boekarest, Fabricius, in gezelschap van den chef van het protocol, Von Dörnberg en gezant Schmidt, naar den Berghof geleid, waar zij door den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop op de statietrap werden begroet. Een eerewacht presenteerde het geweer. De Führer ont ving de Roemeensche staatslieden in de groote hal van den Berghof, waar onmiddellijk daarop een aanvang is gemaakt met de besprekingen, waarbij de rijksminister van buitenlandsche zaken, de Roe meensche gezant te Berlijn, Romalo en -de Duit sche gezant te Boekarest, Fabricius aanwezig waren. Bij het vertrek der Roemeensche gasten stond op het station van Salzburg wederom een eere-com- pagnie opgesteld. Talrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren aanwezig. De Roemeensche gasten voerden met den rijksminister van buitenlandsche zaken op het perron nog een levendig gesprek. Na een hartelijk afscheid verliet de jipeciale trein om 19.30 uur Salszburg in de rich ting InnsbrückBranner, met bestemming Rome. Hei DN.B. meldt voorts: „De stormhoek van Europa", aldus luidt het opschrift van het hoofd artikel in de Juli-aflevering van het tijdschrift „BerlijnRomeTokio", dat in nauw contact staat met de Wilhelmstrasse. In het door gezaghebbende zijde geschreven ar tikel wordt gezegd: „Vele tientallen jaren is het begrip „Stormhoek van Europa" de bestemming en het lot der politiek van het zuidoosten geweest. Het zuidoosten was het schrikbeeld dei* vreesachtigen, de hoop der intri ganten en een essentieel element van de Engelsche vastelandspolitiek. Het door Engeland opgestelde beginsel der politiek van het machtsevenwicht had dergelijke stormhoeken noodig om ze naar be hoefte te kunnen gebruiken in het politieke spel tusschen de groote Europeesche mogendheden. Pro blemen van den volksaard, economische crises, so ciale problemen waren, dingen, die Engeland voor dit spel gebruikte. De Balkan was voor deze po litiek een welkom brandpunt van kunstmatig ge compliceerde belangen der Europeesche groote mo gendheden. Engeland voerde hier een politiek van voortdurende dreiging. Niets toonde de Europeesche terreur van de Brit ten duidelijker dan hun Balkanpolitiek aan het einde van de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw. Niets toont duidelijker de onverant woordelijkheid, waarmede Engeland het Europee sche continent gebruikte als dekking in den rug voor zijn egoïstische heerschappij ter zee. Slechts één ding was nog verbazender dan deze feiten, nl. de willooze, alleen uit den haat tegen Duitsehland te begrijpen handlangerspolitiek, die Frankrijk in dit spel van Engeland heeft gevoerd. Met de militaire onderwerping van Frankrijk is deze politiek in het zuidoostelijke gebied tot een illusie geworden. De Engelsch-Fransche positie was reeds onhoudbaar geworden, toen het bruggehoofd Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk was gebroken uit den om Duitsehland geslagen ring. De Engelsche waarborgen moesten onder de leuze „status quo" 't laatste middel vormen voor het behoud van een tot crises in staat zijnden toestand. Het roemlooze einde der Engelsche waarborgen is de consequente voortzetting van het Engelsch-Fransche vertrek uit de lotsbepaling van Europa en den Balkan. Thans reeds niet zonder crisisverschijnselen in plaats van de politiek van de Britsche terreur de verantwoordelijkheid gevoelende leiding van de spilmogendheden. Zij wordt gekenmerkt door de ondubbelzinnige suprematie en de duidelijke leiding met het doel een groot gebied van den vrede en den opgang naar cultureelen en socialen bloei vanEuropa in het leven te roepen. Voor den Balkan beteekent dat niet een storm hoek maar een tot vrede gekomen gebied van scheppende, gelukkige naties. De uit het marxisme en libei'alisme geboren ge dachte der arbeidsverdeelende wereldeconomie was een gevaar en onzinnig, omdat het geheele complex en de afzonderlijke deelgenooten niet door politieke leiding bestuurd en door militaire bescherming be veiligd waren, maar bewust in politieke en militaire anarchie moesten worden gehouden om de zaken van de internationale heerscherkliek der Joden, vrij metselaar en plutocraten te vergemakkelijken. De in nationale geledingen opgebouwde groote econo mische ruimte met een duidelijke en veilige be scherming is daarentegen de door de natuur aange geven organisatie van het in ruimte en stoffelijk be perkte, doch dicht bevolkte Europa. Deze ontwik keling is natuurlijk. De onzinnige tegenstand, der Britten zal daaraan niets veranderen. Maar ook zal daaraan niets veranderd worden door de onwetend heid van die staatslieden, die gelooven, dat zij vol gens de methode van „houdt den dief" hun eigen taken te kunnen drijven, die de Britsche rol willen spelen van verzwakking van het continentale Euro- fa en die het doel nastreven om in den buik van het Avenol dient zijn ontslag in. Het D.N.B. meldt uit Bern: De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft tegen 31 Augustus zijn ontslag ge vraagd. De leiding van het secretariaat zal, naar men verneemt, worden overgenomen door drie hooge ambtenaren van den Volkenbond, die daar toe een commissie zullen vormen. In het schrijven, waarmede hij zijn ontslag neemt, heeft Avenol o.a. verklaard: „Daar de Volkenbondslichamen onder de huidige omstandigheden niet bijeen kunnen komen, it in Werkelijkheid aan de bevoegdheden van het secre tariaat een einde gekomen. Het bestuur van een een kleine groep ambtenaren en de leiding van de financieele diensten van den Volkenbond recht vaardigt niet langer de instandhouding van een politieke leiding, „daar zulks met de feitelijke om standigheden niet overeen komt". (Avenol vervulde zijn functie sinds 1933, toen hij Sir Eric Drummond, den lateren Lord Perth, op volgde.) vreemde muren te dringen Voor ons is dat een verouderde politiek. Of zij op andere continenten succes heeft, is slechts van theo retisch belang, waarmede niet moet zijn gezegd, dat de consequenties niet in latere tijden aan den dag zullen treden. Ondanks al deze episoden is Europa aan de groote schoonmaak. De politiek van de spil komt in de plaats van de Engelsche terreur en wordt in toenemende mate de organische waarborg voor orde, verstand, vrede en rechtvaardigheid. Duitsehland en Italië zoo besluit het opstel hebben niet het voornemen de beginselen van de nieuwe orde in Europa in het zuidoosten krachtens hun macht en hun wil te vestigen, hetgeen zij zonder twijfel zouden kunnen doen maar willen de territoriale, ethnografische, en andere proble men doen oplossen door de verstandigheid van de betrokken deelgenooten. Duitschland's wil tot het scheppen van een nieuwe orde zal zoo groot zijn als het verstand van de betrokkenen. Zijn door econo mische overwegingen bepaalde interesse bij de structuur, den vrede en den opgang van den Balkan zal zoo groot en zoolang aanwezig zijn als het stre ven der betrokkenen naar een natuurlijke, verstan dige en een duurzamen vrede waarborgende orde onder en jegens elkander. Dit doel is als duurzame oplossing niet te verwezenlijken met diplomatieke kunstgrepen, met wanhoopsbekentenissen en ook niet met historische aspiraties, al zijn zij nog zoo eerwaardig. Dit doel eischt een zich uitspreken voor de krachten, beginselen en feiten van het toe komstige Europa" Avontuurlijke vlucht uit Engeland. Jongeman zwalkte drie dagen op zee rond. Het D.N.B. meldt: Een Duitsche burgerlijke gevangene is er, na een vlucht uit Engeland, in geslaagd zijn vaderland te bereiken. De 24-jarige Hans Brandt, van beroep kellner, was door de Engelschen eerst in een groot interneeringskamp bij Londen ondergebracht. Hij werd daarop tezamen met eenigen zijner lot- genooten naar het kolengebied van Cardiff ver voerd, waar hij maandenlang in de mijnen moest werken. Toen het gebrek aan havenarbeiders in de havens van de Britsche Zuid- en Westkust zich voortdurend sterker deed gevoelen, werkte hij in de havens van Liverpool, Bristol en het laatst in Plymouth. Hier slaagde hij er op een avond in ongemerkt aan boord te komen van een klein havenbootje, dat van een primitief zeiltuig voorzien was. Hiermede wist hij de haven te verlaten en daar de wind gunstig was kon hij zich in enkele uren tijds van de kust verwijderen. Toen volgde echter voor Brandt, die slechts een flesch mineraal water en een half broo?l mee had kunnen nemen, een lijdensperiode. Na drie dagen werd hij eindelijk midden in het. Kanaal uit zijn hachelijke positie ver lost. Hij zag een Duitsche motortorpedoboot en zwaaide vertwijfeld om de aandacht te trekken. Enkele uren later bevond hij zich. reeds veilig on der de hoede van de Duitsche weermacht in een Fransche haven. Brandt vertelde dat het gebrek aan havenper soneel in Engeland buitengewoon groot is. Vooral nu de havens aan de zuidwestkust bijna dagelijks door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd worden, wr1 daar niemand meer werken. De verzorging van de Engelsche arbeiders is de laatste twee weken op nieuw aanzienlijk slechter geworden. Mislukte aanslag op Eden. Tijdens bezoek aan Noord-Ierland. Het D.N.B. meldt uit Madrid: De Engelsche minister van oorlog. Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en verdedigingswer ken in Noord-Ierland bezichtigd heeft, is bijna het slachtoffer van de Ira geworden. Na zijn aankomst te Belfast was een waarschuwing van de zijde van clericale kringen aanleiding voor hem de inspectie reis niet, zooals oorspronkelijk het plan was, per spoor, doch per auto aan te vangen. Bij onderzoek 'van de spoorlijn tusschen Belfast en Dublin, dat op grond van de zeer concrete aanwijzingen in de waarschuwing ondernomen werd, ondekte men nabij het station Portadown, daar waar de spoor lijn een rivier kruist, de sporen van -een poging tot een aanslag. Even voor het viaduct was onder de rail een gat gegraven, blijkbaar om daar een springlading aan te brengen. Een aanslag op deze plaats zou tengevolge hebben gehad, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Dublin huiszoekingen verricht. Duitsch legerbericht. Luchtmacht brengt 63.000 ton scheepsruimte tot zinken. Britten verliezen 23 vliegtuigen. BERLIJN, 26 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De luchtmacht heeft Britsche vliegvelden in Midden-Engeland en het radiostation te Dover aan gevallen. Onze gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben, zooals reeds is medegedeeld, ii weerwil van het slechte weer, een aanzienlijk suc ces in het Kanaal behaald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten beveiligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 43.000 br. reg. ton tot zinken worden gebracht. Drie andere koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd, of zoo zwaar be schadigd dat zij als geheel verloren moeten worden beschouwd. Bovendien gelukte het een torpedoja ger in brand te bombardeeren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten zuiden van het eiland Wight is verder een koopvaardijschip van 8.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aannemen, dat op een enkelen dag uitsluitend door aanvallen der luchtmacht de vijand 63.000 br. reg. ton heeft ver loren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheep vaart is het verschillende malen tot hevige lucht gevechten gekomen. In het Kanaal heeft een nume riek sterkere Britsche formatie jagers onze vlieg tuigen aangevallen en daarbij 8 toestellen van het type Spitfire en een Hurricanemachine verloren, terwijl slechts twee Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten boven Noord-, West- en Midden-Duitschland voortgezet. Schade van militaire beteekenis werd niet aangericht. Ook de materieele schade aan niet-militaii-e objecten is onbeteekenend. In den loop van den nacht zijn vier vijandelijke vliegtuigen door luchtdoelgeschut neer gedaald, een machine werd neergeschoten door nachtjagers. In totaal heeft de vijand gisteren 23 vliegtuigen verloren, waarvan 19 bij luchtgevechten en de rest door luchtdoelgeschut werden neerge haald. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist" Het Vrijdag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Ook het bepaald slechte weer der laatste dagen, dat het gebruik van het luchtwapen sterk belem merde, was voor de Britsche scheepvaart geen doel treffende bescherming tegen aanvallen van Duitsche bommenwerpers. Van Engelsche zijde was klaar blijkelijk de poging ondernomen om de slechte weers omstandigheden te gebruiken voor den tocht van een groot en bijzonder krachtig beveiligd convooi door het Kanaal. In de hoop dat bij zulk weer ge vechtsvliegtuigen niet konden starten. Deze bereke ning is niet uitgekomen. In een speciaal bericht was reeds bekend gemaakt dat verscheidene groepen Duitsche gevechts- en duikbombardementsvliegtui- gen het grootste deel van het convooi hadden ver nietigd. Het legerbericht van vandaag deelt thans mede dat de dag van gisteren, ondanks de ongun stige weersomstandigheden, voor de Britsche koop vaardij een totaal verlies van 63.000 br. t. heeft op geleverd. De Duitsche superioriteit in de lucht is ook bij de luchtgevechten van 25 Juli duidelijk aan het licht getreden. Van een sterkere Britsche groep jagers, die Duitsche Me. 109 boven het Kanaal aanviel, werden 8 Spitfiremachines en een Hurricane neer geschoten, terwijl de Engelschen slechts twee Duit sche toestellen konden vernietigen". Ita liaansch legerberich t Gibraltar opnieuw gebombardeerd. ROME. 26 Juli (Stefani). Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt, bekend: „Een onzer formaties bom- merwerpers heeft na een langdurigen nach- teïijken vlucht de marinebasis Gibraltar bereikt en doeltreffend gebombardeerd. Al onze toestellen zijn op hun bases terugge keerd. In Noord-Afrika hebben onze jachtvliegtuigen bij een luchtaanval op tDerna, welke eenige slachtoffers maakte en geringe schade aan richtte. een vijandelijk vliegtuig van het Glou cester type neergeschoten. De door het bom bardement van de petroleum-installaties van Haifa aangerichte schade is. naar de vijand zelf toegeeft, aanzienlijk. De brand kon pas na vele uren beperkt worden. Groote branden braken in Gibraltar uit. Stefani meldt uit Tanger, d.d. 26 Juli: Vannacht is de bevolking tegen half twee ge wekt door het gedreun der kanonnen en de ont ploffingen van de bommen. Eenige minuten later duidde het lichtschijnsel aan den hemel bo ven Gibraltar aan dat er geweldige branden woedden. Zooals gewoonlijk tijdens een bombar dement liep de vloot de haven van Gibraltar uit om naar volle zee te vluchten. Vluchtelingen, die vanmorgen in Ceuta zijn aangekomen, vertellen, dat de luchtaanvallen een paniek hebben gewekt, zelfs onder de sol daten der sterkte en dat de enkele burgers, die HET EUROPA VAN HEDEN. In verband met het bezoek der Balkan-staats lieden aan Salzburg en Rome ter bespreking van den toestand in Zuid-Oost Europa, plaat sen wij een kaartje van het huidige Europa. De nieuwe Russische grens is op dit kaartje aangegeven; de Baltische Staten Estland, Letland en Litauen zijn door de Sovjet-Unie opgenomen. Roemenië is verkleind sinds den afstand van Bcssarabiè aan Rusland. Het Fransche Moederland met zijn bezittin gen heeft den strijd tegen de Spilgenooten ge staakt. Het onbezette Fransche gebied is eveneens op de kaart aangegeven. Een spelletje kruip door. sluip door. besluit de oefeningen in Zweedsche gymnastiek door de manschappen van het 32ste korps van den Opbouwdienst in Amsterdam. in Gibraltar waren gebleven, door de straten begonnen te rennen. Talrijke soldaten werden gedood, omvangrijke branden braken overal uit, vooral in het arsenaal. Schepen werden getrof fen, maar men kent geen bijzonderheden over de verliezen, die zeer aanzienlijk zijn. Volgens het Spaansche agentschap „Men- cheta" zijn talrijke bommen van zwaar kaliber terecht gekomen in de militaire haven, op de rotsen van Gibraltar zelf en op de kazernes. De bevolking begaf zich in de schuilkelders. Het luchtafweergeschut en de schijnwerpers der Engelschen kwamen volledig in actie, echter zonder resultaten te kunnen boeken. Van „ergens in Italië" bericht Stefani nog het volgende: „De marinebasis van Gibraltar is op nieuw door de Italiaansche luchtmacht aange vallen. De zware bombardementen, waaraan de Engelsche vesting werd blootgesteld, hebben op nieuw bewezen dat de Italiaansche luchtmacht, ook bij herhaling indien zij dit wenscht, in staat is tot het uitvoeren van lange afstandsvluchten. die zonder weerga zijn en die op elk gewenscht oogenblik zich kunnen richten tegen vijande lijke doelen, hetzij in de Middellandsche Zee of in Afrika dan wel in Azië. De eenheden, die Vrijdag in de vroege uren van den dag dit bombardement uitvoerden wa ren talrijker dan vorige maal. De Italiaansche machines verschenen op groote hoogte boven Gibraltar en naderden vervolgens in glijvluch ten de gestelde doelen. De schepen, die aan de kleine kade gemeerd lagen, de verdedigings werken van de marinevesting, de benzinedepots en de magazijnen langs de kade werden be stookt met bommen van groot kaliber, met gra naten en met brandbommen. Alle doelen wer den ten volle geraakt en in de haven braken talrijke branden uit. De aanval kwam zoo plotseling dat eerst lucht alarm werd gegeven toen de eerste bommenre gen^ al op de vesting was neergedaald. Langs den* hemel vlamden de stralen van de zoeklich ten. die met de ontploffende bommen en de liehtspoormunitie het uitspansel boven Gibral tar in een feilen gloed zetten, als van een uit barstenden vulkaan. Het gedreun der ontplof fingen en het gedonder van het geschut gaven een tragische noot aan dit apocalyptisch schouw spel. Na hun taak te hebben voltooid en al hun bommen te hebben neergeworpen keerden alle machines op hun bases terug". De Tsjechische regeering in Engeland. Verklaring van de regeering van het Protectoraat. De regeering van het protectoraat Bohemen en Moravië publiceert een verklaring aldus het D. N.B. waarin gezegd wordt: „De regeering van hel protectoraat had reeds her haaldelijk gelegenheid de Tsjechische bevolking op het onverantwoordelijke optreden van eenige Tsje chische emigranten te wijzen, die zich het recht aan- ipatigen in het buitenland namens het Tsjechische volk ie spreken. Volgens de jongste berichten uit het vijandelijke buitenland zou thans in Engeland een z.g. Tsjecho-Slowaaksche regeering met een eigen president gevormd zijn. Deze stap mist uiteraard eiken grondslag, want het Tsjechische volk heeft zijn eigen bevoegde ver tegenwoordigers in den persoon van den staats president dr. E. Hacha, die op normale wijze in zijn functie is benoemd, alsmede in de door dezen staats president benoemde protectoraatsregeering. Het Tsjechische volk weet welke taak het in Mid den-Europa in nauwe samenwerking met het over winnende Duitsche volk toekomt. Het staat hecht achter zijn staatspresident, vervult trouw zijn plich ten tegenover het Duitsche rijk en laat zich van dezen zijn weg door geen avontuurlijke verlok kingen afbrengen. Het bouwt op de woorden van den Führer en rijkskanselier en gelooft stellig aan zijn gelukkige toekomst onder de bescherming van het Groot-Duitsche rijk" De jongste Finsch-Russisclie overeenkomst. Sovjettroepen mogen via Finsch gebied naar de niarinebasis Hangö. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Ten aanzien van de jongste overeenkomsten tusschen de Finsche en Sovjet-Russische re- geering verneemt men thans van goed-inge- lichte zijde het volgende: Tusschen den chef der regeering en minister van buitenlandsche zaken. Molotof en den Fin- schen gezant te Moskou. Paasikivi is dezer da- geij een overeenkomst onderteekend. die, voor zoover thans bekend, drie verschillende com plexen van problemen omvat. 1. Met betrekking tot het regime over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat deze eilandengroep gedemilitariseerd zal blijven. De verdedigingswerken, waaraan tijdens den Finsch-Russischen oorlog begonnen is. zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging gegeven dat de Aalandseilanden niet aan een derde mogendheid zullen worden afgestaan. Bovendien krijgt de Sovjet-Unie het recht zich regelmatig door een gevolmachtigde te overtuigen van den stand der militaire toe standen op de Aalandseilandengroep. Naar ver luidt heeft de Sovjet-Russische regeering voor de oplossing van dit vraagstuk twee varianten voorgesteld Of de Aalandseilanden worden gedemilitari seerd en de in aanleg zijnde verdedigingswer ken worden gesloopt of de verdedigingswer ken! kunnen worden voltooid, doch dan met actieve deelneming der Sovjet-Unie. De Fin sche regeering heeft de eerste variant geko zen. 2. Het tweede vraagstuk der Sovjet-Russi sche-Finsche overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van een beperkt aantal Sov jet-Russische troepen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sovjet-Unie over land via Finland naar de Sovjet-Russi sche marinebasis Hangö. Voor den doortocht over land moest een regeling worden gevon den. daar de Finsche zeeboezem tijdens den winter maandenlang dichtgevroren ligt en de verbinding tusschen Sovjet-Russisch gebied en Hangö via de zee gedurende dezen tijd niet mogelijk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst ge troffen over de teruggave van die machinerieën, apparaten en fabrleksinstallatfes aan de Sov jet-Unie, die na het beëindigen van den Rus- sLsch-Finschen oorlog uit de door de Sovjet- Unie bezette gebieden in strijd met de bepa lingen van het vredesverdrag zijn wegge haald. De Amerikaansche vliegtuig- leveranties aan Engeland. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Naar aanleiding van desbetreffende vragen heeft president Roosevelt in de gisteren gehouden pers conferentie verklaard dat hij in het geheel niet kon zeggen wanneer de eerste der door Engeland ge- wenschte 3000 vliegtuigen per maand geleverd zouden kunnen worden. PROGRAMMA ZONDAG 28 JULI 1940. JAARSVELD 114,4 M. 8.00 NCRV, 12.00 VARA, 6.00 NCRV, 7.00 VPRO, 8.00—10.25 VARA. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Orgelconcert (Opn.). 9.00 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.) 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (opn.). 12.00 VARA-orkest (opn.). 12.45 Berichten ANP. 100 Esmeralda en solisten 1.50 „Voornamen en mode", causerie 2,00 „The Kilïma Hawaiians" en orgel spel. 2.30 Uit Bayreuth: le acte van de opera „Die Walküre". 3.35 Tuinbouwpraatje. 4.00 De Ram blers. 4 30 ..Het Schildersleven", causerie 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP 5 30 Gra- mofoonmuziek 5.35 De Golfbrekers. 5 45 Repor tage. 6.00 Wijdingswoord. 7.00 Studiodienst. 8 oo Berichten ANP. 8.15 Revue-programma 9.15 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.1510.25 Berich ten ANP KOOTWIJK 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Omroep orkest en solisten 'Opn.'. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 De Twilight Serenaders <Opn>. 11 15 Be richten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Sylvestre-Trio. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP eventueel gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusements-orkest en soliste (Opn 1.35 Puszta-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2 15 Con certgebouw-orkest en solist (Opn.). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 AVRO-Tango-orkest (Opn.) en AVRO-Dansorkest. 4.30 „Nieuwe wegen in de lichamelijke opvoeding" interview. 4 45 Orgelspel. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Berichten (En- gelsch). 6.30 AVRO-Amusements-orkest en solist. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.20 Weensch programma. 800 Berichten (DuitschV 3.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmu ziek '9.159.30 Berichten Engelschri 10.00 Be richten (Duitsch). 10.1510 30 Berichten ANP. 10.30—10.45. 11.15—11.30. 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 29 JULI 1940. JAARSVELD 414.4 M. VARA-l'itzending. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek 10^50 Declamatie, 11.10 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang en orgel. 12.00 Esmeralda en solist. 12.45 Berichten ANP.. 1.00 VARA-orkest (Opn.) 1.40 Gramofoonmuziek 2.00 Uit Bayreuth: le acte van de opera ..Siegfried". 3.20 Declamatie. 3 50 Gramofoonmuziek. 4.15 Cau serie over Wagner's „Siegfried". 4.20 Uit Bayreuth: 2e acte van de opera „Siegfri&S". 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 „Brabants beteekenis voor Nederlandsch cultureelen opbouw". 6.35 Uit Bayreuth: 3e acte van de opera „Siegfried", 8.00 Nieuwsberichten ANP., 8 15 Puzzle-uitzending. 8.30 Arnhemsche orkestvereeniging (Opn.) 9.25 Radiotooneel. 9.55 Vragen van den dag (A.NP., 10.15 Berichten ANP KOOTWIJK 1875 M. NCR V-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch), 7.30 Grambfoonmuziek. 8.00 Berichten ANP 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek. 8.35 Gramofoonmuz. 9.45 Zang met pianobegeleiding, gramofoonmuziek. 10.25 Grapiofoonmuziek. (11.15 Berichten (Engelsch). 11.45 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1 00 Consonanten en gramofoon muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Viool, or gel en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP 5.30 Arnhemsche orkestver eeniging. 6 15 Berichten (Engelsch). 7.00 Vragen van den dag (A.NP.) 7.15 Berichten. 7.30 Repor tage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Re- richten ANP 3.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gra mofoonmuziek. 9 15 Berichten (Ergolsch). 9.30 Ge wilde muziek (Gr. pl.) 10.00 Berichten ^Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30, 11.15 0.15 en 1.15 Be richten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9