Haarlem's Dagblad rm V 0m De textiel-distributie Puntdicht. Op 9 Augustus ActUheletu- 58e JAARGANG No. 17520 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 31 Juli 1910 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Bijzonderheden over de punten-regeling In opdracht van het centraal distributiebureau in Den Haag worden thans door de distributie bureaux in de gemeenten ook te Haarlem aanvraagformulieren uitgereikt voor het aan vragen van textielkaarten. Elke ingezetene boven de 3 jaar krijgt een textielkaart. Deze zijn verdeeld in de volgende groepen: a. mannen en jongens van 15 jaar en ouder. b. vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder. c. jongens van 3 tot 15 jaar. d. meisjes van 3 tot 15 jaar. Op het aanvraagformulier moet opgegeven wor den hoeveel stuks men na 28 Mei 1940 van de volgende textielgoederen heeft gekocht zonder speciale vergunning. Daarachter staat vermeld op hoeveel die gewaardeerd worden voor de ver schillende groepen: benaming waardeering a. b. c. d. regenjassen, -mantels en -capes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen gemaakt) 56 45 40 38 wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest) 70 45 afzonderlijke wollen of halfwollen jassen (colbert-, jacquet, sportjas e.d.) 37 25 afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (inbegrepen rijbroeken en plus-fours) 23 12 wollen gebreide slipovers en pullovers (met mouwen) 21 19 14 14 Idem zonder mouwen of met 1/4 mou wen 16 14 10 10 wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen) 28 24 14 14 Idem zonder mouwen of met 1/4 mou wen 21 18 10 10 wollen en halfwollen japonnen en jurken 36 22 wollen en haflwollen rokken, rokbroe- ken en broeken van stof18 10 idem tricot of gebreid 24 10 wollen en halfwollen mantelpakken 50 35 wollen en halfwollen complets65 45 wollen en halfwollen truien 35 31 20 20 wollen en halfwollen stoffen voor bo- venkleeding 10 10 10 10 Vóór dezen staat is ruimte gelaten voor het in vullen van de oppervlakte in M2. en achter dezen staat ruimte voor het invullen van het aantal verschuldigde punten. Deze artikelen behoeven niet te worden opge geven, indien men deze ontvangen heeft op Spe ciale Vergunningen van de plaatselijke distribu tiediensten of van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel. In de toelichting wordt gezegd: Dit formulier moet ingevuld worden ingediend bij den distributiedienst, waaronder de gemeente, wa ar men in .het bevolkingsregister is opgenomen, ressorteert. Is dit door bijzondere omstandighe den onmogelijk, dan kan dit, na verkregen toe stemming van den distributiedienst in de ge meente van het tijdelijke verblijf, ook aldaar ge schieden. Onder gemeente van inwoning wordt verstaan de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. De letters onder de kolomwaardeering komen overeen met de categorieën, waarin houders van stamkaarten zijn ingedeeld. Onder a. vindt men derhalve de waardeering der betr. stukken voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, onder b. voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, enz. Het invullen van de gevraagde gegevens dient als volgt plaats te vinden. In de eerste kolom vult men voor de benaming van het ontvangen kleedingstuk het aantal stuks in, dat men daar van in de aangegeven termijn heeft ontvangen. Dit aantal stuks wordt vermenigvuldigd met het aantal punten, dat in de kolom „Waardeering" is aangegeven onder de letter, waar de betreffen de houder onder valt. De uitkomst van deze ver menigvuldiging wordt ingevuld in de laatste ko lom. Wat betreft de kleedingstoffen, zoo dient men lengte en breedte van de stof met elkander te vermenigvuldigen ten einde het gevraagde aantal M2. te verkrijgen. Dit aantal wordt dan wederom vermenigvuldigd met 10. zijnde de waardeering per M2. wollen of halfwollen stof. waarna de uit komst eveneens in de laatste kolom wordt inge dragen. Komt men hierbij tot een breuk, dan moet deze worden afgerond naar beneden tot het naastbijliggende geheele aantal punten. Dit be hoeft echter alleen dan te geschieden, wanneer de ontvangen stoffen voor den 5en Augustus 1940 nog niet tot een der opgegeven kleedingstukken is verwerkt. In het laatste geval dient het ver vaardigde kleedingstuk als ontvangen in den op gegeven termijn te worden ingevuld. Voor de goede orde zij hier vermeld, dat klee dingstukken. vervaardigd van stoffen, welke men vóór den 28en Mei 1940 reeds in zijn bezit had, niet behoeven te worden opgegeven, ook indien de vervaardiging daarvan heeft plaats ge vonden tusschen den 28en Mei en den 5en Augus tus d.o.v. Voor minderjarige houders van stamkaarten van 3 jaar en ouder teekent het gezinshoofd. Voor het bepalen van de leeftijdsgrenzen, gel den de leeftijden, welke op den 5en Augustus 1940 zijn bereikt. Heeft men derhalve een kind, dat na den 5en Augustus 1940, doch voor den len Fe- bruar 1941 den leeftijd van 3 jaar bereikt, zoo is voor dit kind toch geen textielkaart noodig, aan gezien alle voor het. kind benoodigde textielpro ducten (behalve stoffen, weefsels en garens) vrij betrokken kunnen worden. Het is raadzaam bij aankoopen van textielproducten voor dergelijke kinderen de stamkaart bij zich te hebben, omdat de winkelier bij twijfel aan den leeftijd het recht heeft inzage hiervan te eischen. Wanneer het totale jaarlijksche inkomen van het gezin kleiner Is dan f 350.per persoon, kan het hoofd van het gezin een toeslagkaart aan vragen. Onder gezinsleden worden begrepen, naast de ouders, de volgende in familieverhouding tot het gezinshoofd staande: inwonende familieleden, inwonende natuurlijke wettige en aangetrouwde kinderen, inwonende stiefkinderen en kleinkin deren. Onder gezinsleden worden niet begrepen in wonende dienstboden, bedienden en of andere in dienstverband staande personen. Deze toeslag- kaart wordt derhalve niet verstrekt aan alleen staande personen, ongeacht hun inkomen. Op het formulier wordt medegedeeld, dat inge volge de Distributiewet het verstrekken van on juiste of onvoldoende inlichtingen gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste 5000 gul den Als men het aanvraagformulier heeft ingevuld kan men dus zien hoeveel punten men al ver- Binnenkort is een regeling te wachten, waarbij textielgoederen slechts volgens een puntenstelsel te krijgen zullen zijn.) Het wordt voor ons weer een heel nieuw geval Als men het binnenkort met onze kleeren, Nauwkeurig in de puntjes reeglen zal, Wij krijgen op dit punt weer wat te leeren. Dan wordt ons punt voor punt uiteengezet, De puntjes die wij voor elk stuk verliezen, De vrije keus wordt ons dan wel belet, Maar meer dan ooit moeten wij leeren kiezen. Wanneer er niet meer punten zijn is 'tpunt, Hoe vreemd dat op zichzelf dan ook mag lijken, Geen streep wordt ons dan verder meer gegund. Ja, zelfs geen punt om ons mee te verrijken. Wij mogen het betreuren dit besluit, Wij moeten voor de noodzaak leeren buigen, Wanneer de punten op zijn is het uit, Wij kunnen er dan zelfs geen punt aan zuigen. Wij krijgen 't op dit punt wat minder breed. Maar och, ook daar zullen wij wel aan wennen, Wij zullen in de puntjes zijn gekleed, Dat is een punt dat men ook moet erkennen. P. GASUS. bruikt heeft op de textielkaart die binnenkort wordt uitgereikt. Het is nog niet bekend over hoeveel punten men op die kaart te beschikken krijgt. Het Distributiebureau te Haarlem is heden morgen begonnen met het uitreiken der aan vraagformulieren bij de nieuwe broodkaarten. De ingezetenen die al broodkaarten ontvangen heb ben krijgen alsnog gelegenheid die aanvraagfor mulieren afzonderlijk in ontvangst te nemen. Weer postpakketten naar Duitschland. Met ingang van 1 Augustus. 's-GRAVENHAGE. 31 Juli (A.NP.) De verzending van gewone postpakketten van Nederland naar Duitschland en in omgekeer de richting is met ingang van 1 Augustus a.s. weder mogelijk. Aangeteekende. verreken-, express- en dringende pakketten zijn nog niet toegelaten. Voor de verzending van pakketten uit Ne derland gelden nog de oude uitvoerbepalin- gen en verboden en ook de Duitsche invoer beperkingen. Alvorens een pakket te verzen den, informeere men ten postkantore, of de inhoud voor uitvoer uit Nederland resp. in voer in Duitschland is toegelaten. De aanval op de haven van Dover. Ooggetuige doet zijn relaas. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Hoe het Duitsche bommenwerpers gelukte in de haven van Dover 32000 ton scheepsruimte te vernietigen en een groot deel van de havenwerken te verwoesten, wordt ge schilderd in een door het D.N.B. ontvangen oogge- tuigebericht. De berichtgever, die in een duik bommenwerper aan het bombardement deelnam, vertelt daarin o.a. dat de zware Duitsche jacht vliegtuigen den bommenwerpers reeds vooruit waren gevlogen. Dan ziet hij ook reeds Engelsche Hurricanes en Spitfires opstijgen. In de haven lig gen drie groote schepen, het grootste is een stoom schip van ongeveer 20.000 ton, het tweede is een schip van ongeveer 10.000 ton en het derde een van 5000 ton Wij krijgen het bevel tot den aanval over te gaan. Mét groote en steeds toenemende snelheid gaan wij op het doel af. De door ons uitgeworpen bommen treffen doel. Beneden ons schijnt de hel te zijn los gebroken. Vuurzuilen springen omhoog. Men ziet dichte rookwolken boven de schepen. Naast en voor ons maken de andere machines duikvluchten en bombardeeren de beide andere schepen. Zij laten hun bommen vallen op de pier, vernielen de spoorlijn en de havenwerken. Alles is het werk van slechts enkele minuten. Inmiddels speelt zich boven ons een hevig luchtgevecht tusschen de Duitsche en Engelsche jagers af. Als wij weer op ons vliegveld geland zijn en de bemanningen melden wat er allemaal getroffen is, weten wij: de drie voor anker liggende schepen met in totaal 32.000 ton' inhoud zijn vernield en alle voor de oorlogvoering belangrijke havenwerken zijn succesvol met bommen bestookt. NEDERLAND KAMPEERT. Een koele zomer af en toe geronk boven de hoofden distributiebcslommeringen dat alles schrikt den rechtgeaarden kampeerder niet af. Integendeel, het verblijf in de wijde stilte verkwikt den geest en sterkt het lichaam en schenkt kracht voor het heden en volharding voor de toekomst Hebben de zonnende dames en heeren hierboven aan het Zandvoortsche strand niet het beste deel gekozen? is belastingplaatje noodig. Anders loopt men kans bekeurd te worden. Bij beschikking van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belastingmerk. (A.N.P.) De besprekingen te Salzburg en Rome. Roemeensehe minister van buitenlandsche zaken brc gt rapport uit. BOEKAREST, 31 Juli (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Manoilescu, heeft gister avond aan de pers verklaringen afgelegd, waarir hij betoogde dat hij en de minister-president Gi- gurtu in Duitschland en Italië niet slechts uiterlijk zeer goed ontvangen waren, doch dat men daar ook begrip voor het Roemeensehe volk in zijn moeilijken tijd van dit oogenblik getoond heeft. De politieke en economische onafhankelijkheid van Roemenië in het nieuwe stelsel van Zuidoost-Europa is volko men. Ter kenmerking van dit feit zeide de minister dat men hun in Duitschland en Italië heel duidelijk de opvatting heeft medegedeeld dat Roemenië zijn economie zelf uit eigen kracht en met eigen arbei ders moet organ iseeren, waarin hij ook een erken ning van de nationale krachten van Roemenië ziet. Behalve in de economie ligt de voornaamste zorg van de as-mogendheden in de handhaving van den vrede in het Zuidoosten. Betreffende een ontspanning met Hongarije en Bulgarije heeft de Roemeensehe regeering op eigen initiatief besloten, zooals zij ook aan de as-mo- gendheden heeft medegedeeld, haar goede voorne mens voor een vreedzame en vriendschappelijke samenleving met zijn naburen te bewijzen. Verder wees de minister er op dat de Roemeen sehe regeering besloten is naar een radicale oplos sing te zoeken van het minderhedenvraagstuk met nieuwe of reeds goed gebleken methoden. Tenslotte, zoo betoogde Manoilescu, kan de oude leuze der nationalisten „Roemenië voor de Roeme nen" geen werkelijkheid worden, indien men niet tot een energieke oplossing van de Jodenkwestie overgaat, voor welk doeleinde men ernstige, goed voorbereide maatregelen zal nemen. TURF ZONDER VERGUNNING VERVOERD. Dinsdag is tegen een brandstoffenhandelaar te Haarlem door de politie proces-verbaal opge maakt wegens het vervoeren van turf zonder ver gunning. Twee zakken met deze brandstof zijn in beslag genomen. Duitsch legerbericht. De heer F. P. Vermeulen heeft afscheid genomen als secretaris der Vereeniging van Rceders van Visscbcrsvaartuigen te IJmuiden. Tijdens de receptie in het gebouw der Vereeniging. waar hem door het bestuur een album werd aan geboden. V. 1. n. r.: Ir. F. Thiel, vice-voorzitter; de scheidende secretaris F. P. Vermeulen; J. Polderman, voorzitter; en de nieuwe secretaris VV. G. Meiboom. Luchtaanval op de haven van Dover. BERLIJN. 30 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche eenheden van Stuka's hebben een aanval op de haven van Dover ondernomen. Vier aldaar liggende schepen met een geza- menlijken inhoud van 32.000 bruto-register- ton werden zoo zwaar getroffen, dat met hun verlies gerekend moet worden. Bij deze aanvallen ontstonden hevige luchtgevechten met vijandelijke eenheden jagers, in welker verloop twaalf Britsche vliegtuigen van het type Spitfire en drie van het type Hurricane, alsmede drie eigen toe stellen werden neergeschoten. Tijdens de bewapende verkenningsvluchten in het Kanaal en aan de oostkust van Engeland gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton en 'n koopvaardijschip van 1000 bruto registerton tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 29 op 30 Juli Noord- en West-Duitschland binnen. Met hun bommen troffen zij uitsluitend niet-militaire doelen. Zoo werden te Düsseldorf vijf huizen zwaar beschadigd. Ontstane branden in de daken konden door de luchtbescherming snel gebluscht worden. Bij Offenbach a.d. Main werden twee woonhuizen zwaar en twee andere licht beschadigd." HAVEN ONBRUIKBAAR. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Bij den luchtaanval op Dover, die in het le gerbericht van vandaag wordt genoemd is het tot talrijke dramatische afzonderlijke acties geko men. De Junkers duikbommenwerpers vielen de haveninstallaties van Dover in verscheidene op elkaar volgende golven met groot succes aan, zoodat waarschijnlijk belangrijke deelen van de haven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweervuur. dat in het verdere verloop van de aanvalshandelingen nog werd onder steund door het optreden van sterke Engelsche jachteskaders. gelukte het den Duitschen duik bommenwerpers het grootste gedeelte van hun bommen goed te plaatsen. De vier in de haven ge troffen schepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als verloren worden beschouwd, doch hebben tevens de En gelsche Kanaalhaven in hooge mate geblok keerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin in zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te bereiken. Door de bot sing met het Britsche jachttoestel. dat daarna neerstortte werd van de duikbommenwerper het landingsgestel afgerukt, zoodat de piloot een „buiklanding" moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge landingssnelheid van een duikbommen werper altijd een gevaarlijke onderneming is. Dank zij de handigheid van den piloot gelukte deze buiklanding zoo goed. dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw bewijs voor de schitterende kwaliteit van het Duitsche mate riaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den dulkaan- val op Dover niet konden verhinderen waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jachtvliegtuigen, zooals blijkt uit het aantal neergeschoten vliegtuigen. Tegenover een ver lies van 15 Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane die boven Dover zijn neer geschoten, staat een verlies van slechts drie Duit sche jachtvliegtuigen. De hiervan afwijkende op gaven van den Engelschen berichtendienst zijn onjuist. Dat de aanval op Dover alleen militaire objec ten gold, kunnen zelfs de Engelschen niet. be strijden. Geheel anders is het gesteld met den aanval, die de Britsche vliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli op verschillende Duitsche steden hebben ondernomen. In drie steden in West en Zuidwest Duitschland werden door Engelsche bommen alleen woonwijken getroffen waardoor het leven van de Duitsche burgerbevolking ern stig in gevaar werd gebracht. Daar de „Times" zich onlangs heeft beroemd op de aanvallen op de Duitsche burgerbevolking is het duidelijk dat de Engelsche oorlogvoering den aanval op de Duitsche burgerbevolking tot systeem heeft verheven." Generaal Pabst op het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken TOKIO, 31 Juli. (D.N.B.). Generaal Pabst. de Nederlandsche gezant te Tokio, heeft een be zoek gebracht aan het Japansche departement van buitenlandsche zaken, zoo meldt Domei, teneinde inlichtingen in te winnen omtrent de keuze van den specialen lasthebber, die door Japan naar Nederlandsch-Indië zal worden gezonden. Naar Domei verneemt, heeft generaal Pabst in beginsel toegestemd in het Japansche voor nemen om een specialen lasthebber uit te zenden. Engelsch patrouilleschip verloren gegaan. Bemanning gered. LONDEN, 30 Juli. De Admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen dat het patrouillevaar tuig „Gulzar" gisteren na vijandelijke luchtaan vallen is gezonken. De bemanning kon gered worden. (Reuter). De H. O. V. weer in het Concert gebouw. De Haarlemsche Orkest Vereeniging, die door de omstandigheden in den laatsten tijd genood zaakt was in den Stadsschouwburg te concertee ren zal van Maandag 5 Augustus af haar concer ten weer in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw geven. PERSONALIA. Als advocaat en procureur werd Dinsdag door de Haarlemsche Rechtbank beëedigd Mr. A, P. A. Albricht te Haarlem. Ds. W. L. Welter overleden. Oud-hofprediker. - Dinsdag is in den Haag op 90-jarigen leeftijd overleden de oud-hofprediker ds. W. L. Weiter. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. om 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen «in den Haag geschieden. Vooraf heeft in de Groote Kerk te 10 uur een rouwdienst plaats, waarna om on geveer 11.15 uur de stoet naar de begraafplaats vertrekt. Ds. Weiter zag het levenslicht te St. Petersburg, heeft in Duitschland gestudeerd, maar kwam toch in Utrecht zijn studie voltooien. Behalve te Bunnik, waar hij op 8 Februari 1874 het predik ambt aanvaardde, stond hij te Dedemsvaart, Heemstede. Zwolle en Arnhem en van 1894 tot 1929 diende hij de gemeente van den Haaz. Zoo werden 35 van de 66 dienstjaren in de residentie doorgebracht en zoo werd ook de band met het Koninklijke huis gelegd. Van 1898 tot 1936 heeft ds. Weiter deel uitge maakt van de commissie tot de zaken der Pro- testantsche kerken in Nederlandsch Indic. welker president hij in 1911 werd. Sinds 1929 leefde hij te 's-Gravenhage in ruste. (A.N.P.) Bandieten maken ruim 100.000 dollar buit. NEW-YORK. 31 Juli (D.N.B.) Drie zwaar ge wapende bandieten hebben te Asburypark in New- Jersey op klaarlichten dag twee kasloopers van een bank op een druk verkeerspunt overvallen en van 108.000 dollar beroofd. De bandieten ontkwa men in een gereedstaande auto. Dat de rubriek der GROENTJES in HAARLEM S DAGBLAD goed ge- lezen wordt, is een al lang bewezen feit. En het zij voor u een aanleiding er bij gelegenheid ook een te plaatsen HEDEN: 8 PAGINA'S. Van een specialen verslaggever: De J veilingen in het Westland. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en 1 daarbuiten. pag. 3 g Flitsen: Laten bellen. pag. 3 j J. B. Schuil: Bouwmeester's Schouw- I spel Jolijt. pag. 6 gj I Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1