Haarlem's Dagblad c Tabaksaccijns wordt verhoogd Maximumsnelheid voor auto's enz. De Fietsers. Een Goed Resultaat. Met ingang van 15 September Niet meer dan 80 K.M. per uur J Stookzorgen. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM ActikeCen- 58e JAARGANG No. 17522 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10400, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 2 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. In ons vorige nummer hebben wij een laatste waarschuwing aan de fietsers te Haarlem, afkomstig van den Commissaris van Politie, gepubliceerd. Op nieuw is hen onder het oog gebracht dat zij stipt de verkeersregels na moeten komen, vooral ten aan zien van het zoover mogelijk rechts van den weg rijden en het tijdig geven van een teeken bij ver andering van richting. Ondanks de bij herhaling ge geven vorige waarschuwingen had de politie eer gisteren nog velen moeten verbaliseeren wegens het begaan van die overtredingen. En de Commissaris zag zich dan ook genoopt, niet alleen zware straffen in uitzicht te stellen maar bovendien, voor het ge val deze laatste waarschuwing niet zou helpen, maat regelen waardoor het geheele wielrijdende publiek ernstig zou worden gedupeerd. Wij laten niet na deze laatste waarschuwing van een commentaar te voorzien. En die kan, aan het adres van degenen die zoo hardleersch blijken te zijn, niet anders dan scherp wezen. Natuurlijk zijn lang niet alle fietsers schuldig. Naar onzen indruk geldt het de meerderheid, die wèl behoorlijk rijdt en zich wel aan de verkeersregels houdt, niet. Des te erger zou het zijn als die meerderheid de nadeelen moest ondervinden van het gedrag der anderen. In een tijd waarin samenwerking en eenheid het pa rool is zou dit buitendien een extra-onaangenamen indruk wekken. Want eenheid moet men niet alleen weten te toonen in politieleen en economischen zin maar vooral ook in den geest, in de sfeer waarin men leeft en zich jegens zijn medemenschen ge draagt. En dat vindt zijn uiting zeker ook in de na leving van de v'erkeersvoórschriften. Het is moeilijk aan te nemen dat een aantal fiet sers te dom zou zijn om die na te leven. De twee met nadruk genoemde hoofdpunten zijn wel zoo bijzonder eenvoudig dat men alleen van een zwak zinnige zou kunnen aannemen dat hij ze niet be greep. Dus kan men de verklaring van al die over tredingen alleen in onwil en onverschilligheid zoe ken, in de meeste gevallen vermoedelijk alleen in de laatste. Beide oorzaken verdienen dat er tegen opgetreden wordt. Dit is een tijd waarin wij meer dan ooit op eikaars goeden wil en belangstelling moeten kunnen rekenen. Mocht er nog in enkele gevallen een derde oorzaak zijn, namelijk die van suf- of onoplettendheid, dan mag eraan toegevoegd worden dat wakkerheid ook in dezen tijd extra noodig is. Van de fietsers wordt, in vergelijking met het geen in den loop der tijden aan verkeers-kennis van de automobilisten gevergd is, wel heel weinig ge vergd. Aan dat weinige zullen de overtreders zich voortaan moeten houden en daarmee meteen ein delijk eens wat discipline dienen te leeren. Als zij meenen dat het flink staat, te toonen dat zij niet goed fietsen kunnen, zijn ze ver bezijden de waar heid. Het staat onbeholpen en klungelig. Bovendien maken zij onze politie, die in deze tijden van bij zondere voorschriften en verduistering al een extra-moeilijke taak heeft, het leven onnoodig zuur. Dat is unfair en het heele stuntelige gedoe is on- Nederlandsch. Laat het nu uit wezen. Het verkeer is waarach tig al genoeg beperkt. Moeten wij nu nog meer na deelen krijgen tengevolge van het domme gedoe van een stelletje menschen dat zijn stadgenooten hindert en tegenwerkt? Wij hebben gisteren de sluiting van de in ons blad opengestelde inschrijving op de Nationale Inzameling voor de getroffen Nederlandsche gebieden medegedeeld. Onze deelneming in deze actie heeft zoo lang geduurd om precies te zijn: van 10 Juni af dat wij moeten aannemen dat in ruim zeven weken tijds ieder, die er via onze kantoren en giro aan wilde deelnemen daartoe ruimschoots de gelegenheid heeft gehad. Een veelzijdiger actie dan deze is er voor een nationale inzameling in Haarlem nooit gevoerd. Alle middelen om er geld voor te krijgen, met inbegrip van een groote collecte, zijn toegepast. Eén is zelfs nog in werking: de actie voor het Middenstandsoffer, waarvan nog een goede opbrengst te wachten is..Het gisteren vermelde totaal van bijna ƒ70.000 van alle tot dusver door Haarlem voor dit doel geofferde bijdragen is dus nog geen eindbedrag. De kans bestaat dat ten slotte een totaal van 75000 bereikt zal kunnen worden. Nu wij zoover zijn moet erkend worden dat het tenslotte nog zeer is meegevallen en een goed resultaat door Haarlem bereikt is. Het is vooral in het begin niet al te vlot geloopen met deze actie. Tenminste wat het geld betrof, want over de giften „in natura" is men van den aanvang af zeer tevreden geweest. De druk der omstan digheden heeft op de geldinzameling eerst ongetwijfeld nadeeligen invloed doen gelden. Maar later is een sterke verbetering ingetreden en tenslotte heeft Haarlem zijn oude reputatie van groote hulpvaardigheid, jegens medemenschen die in nood verkeeren, gestand gedaan. Dat ver heugt ons. En omdat dit blad ook zijn aandeel in de actie heeft genomen rest ons nog, namens degenen die deze hulp zoo behoefden, onzen dank te betuigen aan al diegenen onder onze lezers, die aan onze herhaalde oproepen gehoor hebben gegeven en in den buidel getast. Meer dan ƒ7000 hebben zij ons voor het schoone doel doen toekomen en hun aantal was tenslotte zeer grootveel hooger dan het formeel opgegeven totaal der bijdragen omdat vele daarvan weer een kleinere of grootere inzameling vertegen woordigden. Het totaal van bijna ƒ70.000 voor de geheele Haarlemsche actie, dat zooals gezegd nog ver hoogd zal worden, is voorzoover wj ons kunnen herinneren het hoogste dat ooit bij eenige der gelijke inschrijving in onze stad bereikt is. En dat mocht dan ook bij de gebeurtenissen, dien het ditmaal gold, wel het geval zijn! R. P. In het verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Daarbij worden met ingang van 15 September 1940 verhoogd de accijns voor sigaren met dichtgewerkten kop, wegende per 1000 stuks 3l/2 K.G. of meer, van M]/2 procent op 20 procent; de accijns voor andere sigaren van Wl/2 procent op 25 procent de accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22y2 procent op 30 procent alles gerekend van den kleinhandelsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 bedragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 procent. De secretaris-generaal van het departement van Financiën kan voorschrijven, dat op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit fabrikanten en groothandelaars de bij hen voorhanden niet ge bruikte zegels moeten inleveren, ten einde tegen an dere zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter uitvoering daarvan, overtreedt, wordt gestraft met een boete van ten minste vijf en twintig en ten hoogste duizend gulden, onvermin derd de inbeslagneming en verbeurdverklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven inlevering is nagelaten. (A.N.P.) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bij verordening no. 73 betreffende de snelheid van motorrijtuigen het volgende bepaald de maximum toegelaten snelheid bedraagt 1) binnen bebouwde kommen voor alle soorten motor rijtuigen 40 K.M. per uur, 2) buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen a) voor personenrijtuigen, die met inbegrip van den be stuurder ten hoogste 8 personen mogen vervoeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur, b) voor andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Het bovenstaande geldt onverminderd de bestaande be palingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een kleinere snelheid dan 40 K.M. per uur. GROENTJES in HAARLEM S DAG BLAD hebben succes. Bijna 50.000 plaatsingen per jaar is het bewijs daarvoor. (Het Rijksinstituut voor Brand stof f en-economie geeft, wijzende op de zuinigheid, die bij het sto ken in den a.s. winter zal moeten worden betracht, een aantal nut tige wenken.) Wie den schoorsteen wil doen rooken. Alle koude maanden door, Die zal zuinig moeten stoken. Knoop dat nu al in uw oor. 'k Hoor u zich Afwijzend uiten. Man. 't is zomer, 'k trek eruit, Ik zie bloemen door de ruiten En niet bloemen op de ruit. Moet 'k me daar nu warm voor maken? 't Laat me koud in dit seizoen. Later komt dat wel ter sprake En dan zal 'k het vurig doen. Ik sta voor adviezen open, Maar ik ben nog niet bereid, Op den tijd vooruit té loopen. Althans op den wintertijd. Juist, daar kan ik me in denken, Het is inderdaad nog vroeg, Maar let toch nu op die wenken, Er is aanleiding genoeg. Laat uw kachels controleeren, Daarvoor is het nu 't moment, Laat uw schoorsteen inspecteeren, Voor u aan het stoken bent. Zorg ervoor, nu uit te kienen, Waar en wat gij stoken gaat, Dat zal uw belangen dienen, Daarvoor zijt ge straks te laat. Zomerwarmte, ja zelfs hitte, Wordt u graag volop gegund, Maar om later warm te zitten. Doe daarvoor nu, wat ge kunt. Lichtafscherming te Haarlem nog op vele plaatsen onvoldoende. De politie zal streng optreden. De Commissaris van Politie te Haarlem deelt ons mede: Bij den laatsten tijd regelmatig gehouden controle is gebleken, dat de lichtafscherming door vele inwoners van Haarlem nog te veel ver waarloosd wordt. De indruk wordt gevestigd, dat weliswaar pogingen tot lichtafscherming worden gedaan, doch dat men verzuimt te controleeren of ondanks de genomen afschermingsmaat regelen nog licht uitstraalt, door kieren enz., speciaal aan de achterzijde van de woningen. Behalve bij particuliere woningen worden vele overtredingen ontdekt bij café's. rijwielstallingen, automatieken enz. Er wordt hierbij op gewezen, dat verlichting van café-terrassen en -tuinen, ook al geschiedt deze met afgeschermd licht, niet is geoorloofd. Voorts is een verlichting van auto maten door rechtstreeksche lichtbronnen, van welken aard ook, verboden. Voor de verlich ting van automaten kan het gebruik van licht gevende verf worden toegestaan. Er wordt nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat men van buiten niet mag zien. dat binnen licht brandt. Elke lichtuitstra- ling naar buiten, hoe klein ook, moet worden tegengegaan. De politie zal thans met gestrengheid op treden tegen menschen. die ondanks alle reeds gegeven waarschuwingen, nog nalatig zijn. In het bijzonder zal ook tegen diegenen opgetreden worden, die zij het voor korten tijd licht opdraaien in een niet-verduisterde kamer. Bloemen op Oranjehaffen. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat het voorhanden hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeet-mij-nietjes. witte anjers e.d.) op Oranjedagen beschouwd kan worden als het uitlokken van verboden de monstraties. (A.NJP.) Koffie en thee op bon ,,53" 's-GRAVENHAGE, Z Augustus. Ge durende het tijdvak van 3 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. zal de met „53" ge nummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geven op het koopen van ZVs ons koffie of ons thee. (A. N. P.) DANSEN! HAARL. AMUSEMENTS VER. lederen ZONDAGAVOND in „De Leeuwerik", van 7.3011.30 uur. Entrée ƒ0.50 pl. r.. Leden slechts ƒ0.15 pl. r. Wordt nu dus lid!!! Recht van toe gang streng voorbehouden. (Adv. Ingez. Med.) De Duitsche weermacht, de dienstbureaux van den rijkscommissaris, de SS-doodskop formaties, de grenswachtdienst (Grenzaufsichtsdienst), de tech nische hulpdienst (technische Nothilfe) de rijksar beidsdienst, en de Duitsche en Nederlandsche politie en brandweer, evenals ambulance motorrijtuigen en motorrijtuigen van diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verordening uitgezonderd, voor zoover de uitvoering van overheidswege ge geven opdrachten of de vervulling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, dit ver- eischt, een en ander voor het geval vertraging ge vaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of door Zijn schuld in strijd met de bepalingen dezer verordening of met de te harer uitvoering uit te vaardigen nadere voorschrif ten handelt, wordt voor zoover geen strenger straf is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gulden gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vorige lid, ztfn overtredingen. Deze verordening treedt Maandag 5 Augustus in werking. (A.N.P.) ZONDAGAVOND-SOIRéE WEDER GEWONE TIJD 8—11 UUR. (Adv. Ingez. Mea.) Duitsch legerbericht Utrecht is Donderdag begonnen met het sorteeren van het huisvuil. Van gemeentewege zijn schilleboeren en lompen-ophalers aangesteld, die tot taak hebben het opgehaalde huisvuil te sorteeren. Engelsche verliezen bij luchtgevechten ter hoogte van Dover BERLIJN. 1 Aug. (D.N.B.1 Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli zeer beperkt. Bij de gewapende verkenning in het Kanaal en op zee. ten westen van de Scilly eilan den zijn gewapende vijandelijke koopvaardij schepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aanvallen, die met zwakkere strijdkrachten wer den ondernomen, waren gericht tegen schepen en havenwerken in Zuid-Engeland, alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellingen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avonduren is het ter hoogte van Dover tot lucht gevechten tusschen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in 5 Britsche jagers en 2 versperringsballons neer te schieten, zonder zelf verliezen te lijden. Bij het binnenvliegen van Britsche bombardementsvliegtuigen in Noorsch, Deensch en Nederlandsch gebied zijn nog drie vijandelijke toestellen neergeschoten. De bom men, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen zijn neergeworpen in Noord- en West-Duitschland, hebben slechts geringe schade aangericht. Een vijandelijk vlieg tuig, dat op groote hoogte boven de wolken vloog, heeft een aantal bommen in het centrum van de stad Hannover geworpen, ver verwijderd van ieder militair doel. Daarbij zijn verscheidene huizen zwaar beschadigd en eenige personen omgekomen en gewond. In totaal verloor de vijand gisteren acht vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." FRONTBERICIIT. Het frontbericht van het D.N.B. van Donderdag luidt als volgt: „Het aanhoudende slechte weer boven West- Europa en Engeland heeft ook Woensdag de actie der luchtmacht beperkt. Niettemin konden de Duit sche gevechtsvliegtuigen wederom opmerkelijke successen behalen. Daarbij moet in de eerste plaats het met succes bekroonde luchtgevecht genoemd worden, dat boven het Kanaal bij Dover is gevoerd tusschen Duitsche en Britsche jagers. De Messer- schmitt-constructie bewees opnieuw zeer superieur aan de Spitfire-toestellen te zijn. In talrijke ge vechten van machine tegen machine kon de Duit sche groep jagers vijf tegenstanders neerschieten, zonder zelf verliezen te lijden. Van Britsche zijde is den laatsten tijd herhaaldelijk beweerd, dat het type Spitfire het in snelheid en stuurbaarheid van de Duitsche constructies wint. Deze bewering is we derom op drastische wijze gelogenstraft. De aan vallen der Duitsche luchtmacht waren overal op mi litaire doelwitten gerichten. Bommen werden slechts geworpen, wanneer het doel duidelijk kon worden waargenomen. De Britsche luchtmacht daar entegen heeft door lukraak bommen werpen weer bewezen dat zij haar taak minder in den strijd te gen militaire doelen ziet, dan wel in de poging op het moreel der burgerbevolking te werken, De Engelsche vliegtuigen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus boven Hannover vlogen, bleven bij het werpen van bommen boven de wolken en hebben in het centrum verscheidene dynamietbom- men geworpen. Een huis stortte in tengevolge van een rechtstreekschen treffer. Drie huizen in dezelfde straat werden meer of minder ernstig beschadigd door bomscherven. Tot dusverre zijn er twee doo- den, drie zwaar- en vier lichtgewonden, waarbij echter moet worden aangenomen dat onder de puin- hoopen van het ernielde huis nog meer slachtoffers liggen. In de nabijheid van deze straat bevindt zich nergens een militair doel, wel echter een lazaret, dat op het dak duidelijk het Roode-kruisteeken draagt. Toegang van hel Panamakanaal onder bewaking. Vier Amerikaansche torpedojagers te Balbao aangekomen. BALBAO (Panamakanaal) 2 Augustus (D. N. B.) Hier zijn vier torpedojagers der Vereenigde Staten aangekomen, die den toegang tot het Panamakanaal van den Atlantischen Oceaan uit zullen bewaken. De vaartuigen hebben tot opdracht te zorgen voor de verscherpte naleving van de neutraliteitswet. Prof. Hugo Lederer overleden. Vermaard Duitsch beeldhouwer. BERLIJN 2 Augustus (D. N. B.) De ook buiten de Duitsche rijksgrenzen bekende beeldhouwer prof. dr. Hugo Lederer is gisteren op 68-jarigen leeftijd gestorven. Het bekendste werk van Lederer is het standbeeld van Bismarck te Hamburg. In vijf jaren tijds heeft hij de kolossale 15 meter hooge figuur van Bismarck uit het harde graniet gehou wen. Talrijke plastieken aan gedenkteekenen en fonteinen in heel Duitschland zijn het werk van zijn hand. Bovendien schiep hij een groot aantal mees terlijke portretplastieken, waarvan die van Richard Strauss de beroemdste is. VIJFTIENJARIG MEISJE VERMIST. AMSTERDAM, 2 Augustus. (A.N.P.) De commissaris van politie, chef bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de op sporing en aanhouding van de minderjarige Jo hanna Hartman, zich ook noemende Jopie van Buren, geboren te Amsterdam 23 Juni 1925, die sinds 22 Juli j.l. wórdt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.60 M., flink postuur, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen, lichtblond haar. Zij is gekleed in bruine rok, witte blouse, grijze mantel met zwarte strepen, lage bruine schoenen, gele sokjes, blootshoofds. Zij draagt zilveren oorbellen met blauwe steen tjes. Aandacht voor het portret van Arthur van Schendel op de Toorop-tentoonstclling in het Gemeentemuseum te 's-Gravcnhage. Commissie 0111 Bussum's bevolking met raad en daad bij le staan. Te Bussum is in het leven geroepen een com missie voor sociale, economische, juridische en cul- tureele aangelegenheden, welke commissie ten gemeentehuize is geïnstalleerd door rar. dr. L. J. J. C. baron Caron, wethouder van sociale en economi sche aangelegenheden. In zijn installatierede wees mr. Caron erop, hoe onder de gewijzigde omstan digheden sterke behoefte bestaat aan een alge- meene organisatie, welke de bevolking op alle ter reinen met raad en daad bij kan staan en tevens den wethouder van advies kan dienen. Gedacht wordt aan een centrale, die bemiddeling verleent tusschen de burgerij individueel, of sociaal-econo misch en cultureel georganiseerd, en de gemeente lijke instanties en -diensten via den wethouder van sociale en economische aangelegenheden. De voor- zitter der commissie, mr. M. de Kort. heeft er in zijn rede nog op gewezen, dat de samenstelling uit louter raadsleden een toevallige is. doch dat dit ook een prettigen kant heeft, omdat de commissieleden niet stil zullen blijven zitten bij het vernemen van moeilijkheden, maar via hun raadslidmaatschap tevens zullen trachten de oorzaken hiervan weg te nemen. De commissie, welke eens per week zitting houdt, verricht haar werk geheel belangeloos. (A.N.P.) HEDEN: 8 PAGINA'S. pag. pap. R. P.: De Fietsers. Een goed resultaat. Flitsen: Een moment. De oorlog en het theeverbruik. pag. 7 V. P. B.-correspondentie: Nieuwe bron van motorbrandstof. pag. 7 K. de Jong: Opera-concert der H.O.V. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1