c nu Bonnen AGENDA. ""'-■■>00^ De verduistering BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 HAARDE M'S DAGE CAD 2 EXAMENS. HANDENARBEID. Haarlem. Geex. 14 raann. candidaten. Geslaagd: C. Lijesen, Amersfoort. P. A. E. Lindeman, Am sterdam, J. van Eeten, Sj. de Haan, H. Kramer. H Loning, F. J. Ooslerhuis, G. Post. allen te Amster dam, B. Meijer, Jutphaas, H. J. W. H. Küsters, Haarlem. HOOFDAKTE. Haarlem, 1 Augustus 1940. Geslaagd voor ge deelte A: mej. M. J. H. Bonnet, Haarlem, mej. T. Ekken te Koog a. d. Zaan, M. W. Petri te Bergen (Noord-Holland) Voor gedeelte B: mej. M. v. Karsbergen, Velsen: D. W. Oort, Krommenie, R. Hoekstra, te Den Hel der, H. J. Hogen Esch te Zandvoort, J. B. Jonasse, Amsterdam. jllllllll de Ofnstieken BLOEMENDAAL A. Burdet. f Vogelkenner van groole vermaardheid. In den ouderdom van bijna 80 jaar is te Bloemen- daal overleden de heer A. Burdet, de bekende vogel kenner en vogelbeschermer, aan wiens veelomvat- tenden arbeid de Nederlandsche ornithologie veel dank verschuldigd is. De heer Burdet werd 19 September 1860 te Croy in het kanton Vaud in Zwitserland geboren. Hij be zocht het gymnasium en studeerde aan de universi teit te Lausanne. Ofschoon hij daarna als leeraar in de moderne talen arbeidde, ging zijn belangstel ling al spoedig uit naar de wereld der vogels en toen hij zich, na eenige reizen hier te lande vestig de en bemerkte, welk een rijke vogelfauna ons land rijk is, legde hij zich toe op het fotografeeren van vogels. Hij vestigde zich te Bloemendaal en 'een warme vriendschap met den vogelkenner Dr. Jac. P. Thijsse leidde al spoedig tot veel gemeenschap- peliiken arbeid, zoowel op het gebied van diverse publicaties als wat de vervaardiging van vogelfilms betreft. Hij publiceerde elf series (stereoscope-op nemingen) over zee-, moeras-, roof- en zangvogels, die ook bij het schoolonderwijs uitnemenden dienst bewezen. Overigens vond de vogelbescherming in den heer Burdet een warm verdediger. Vele vereenigingen zullen de lantaarnplaatjes en de films van den heer Burdet kennen, want voor hen, die belangstelling toonen voor de vogelwereld stelde de heer Burdet zijn materiaal gaarne ter be schikking. Ook hield hij in vroeger jaren zelf dik wijls lezingen. In de Revue Fran^aise d'Ornitholo- gie schreef hjj een beschouwing over den koekoek. die thans geldig zijn BROOD Bons SI tot en viet 90 (broodbonboekje) Geldig: Van 29 Juli tot en met. 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon SO uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort,'of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. dislributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. VRIJDAG 2 AUGUSTUS: Rembrandt Theater: „Van je familie moet je 't maar hebben". Op het tooneel de Ramblers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sensatieproces Casilla", 2. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Harry Piel in „90 minuten opont houd", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „De dag na de scheiding", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: film „Sjors van de Rebellenclub", half twee en vier uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 3 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Kinderrevue „Hoera, 't is va- cantie!", half drie. Stadsschouwburg: Vroolijke zomerrevue „Met volle kracht vooruit!", 8 uur. Gebouw St. Bavo. Smedestraat: film „Sjors van van de Rebellenclub", halt twee en vier uur. Frans Hals Musev ^mermuziekmiddag 2.30 uur. BOUVYtacA PiKAHTjt/unnM 20c/ 4°® (Adv. Ingez. Med.) Overigens wijdde hij zich aan natuurwetenschap pelijke studies en bezocht daartoe de Amerikaan- sche natuurreservaten Yellowstonepark en National Park, alsmede Egypte, Palestina, Griekenland, Enge land en Schotland. In het buitenland heeft hij meer malen lezingen gehouden over den rijkdom van onze Nederlandsche duinen en haar bevolking en hij kon met gezag spreken, want het duinlandschap kende hij als weinig anderen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op Maandag 5 Augustus des namiddags 1 uur op de Alg. Begraafplaats te Bloemendaal. Een der vrienden van wijlen den heer Burdet schrijft ons: Donderdagavond 1 Augustus is op Lindenheuvel te Overveen overleden de heer Adolphe Burdet, een Zwitser, die meer dan de helft van zijn leven in Nederland woonde en werkte, tot heil en roem van dit zijn tweede vaderland. Ieder kent de vogelfilms van Burdet. Deze zijn voorafgegaan door zijn stereoscoop-beelden en daarvoor, maar dat is nu al meer dan dertig jaar geleden, zijn „gewone" foto's. Doch die eerste foto grafieën en de stereoscoopplaten met de daarnaar vervaardigde diapositieven, „lantaarnplaatjes", kwa men juist van pas toen het gold, propaganda te ma ken voor de jonge Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. Het mag hier nog wel eens dankbaar worden erkend-, dat Burdet niet alleen door zijn foto's maar door den inzet van zijn heele persoonlijkheid groo- ten invloed heeft gehad op de stichting en bloei van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, de trots van Nederland. Onvermoeid en met groote geestdrift werkte hij ook voor vegelbeschenning en zeer bijzonder was zijn aandeel in de oprichting en bloei van de Maat schappij Multifilm te Haarlem, waar zijn vriend Mol zijn wereldberoemd cinematografisch werk verricht. Burdet stelde met groote mildheid zijn foto's be schikbaar voor de illustraties van boeken en tijdschriften zooals voor Meilinks' voortreffelijke leerboeken voor Plant- en Dierkunde het Vogeljaar en voor De Levende Natuur. Van dit tijdschrift was hij in woord en beeld een trouw en voortreffelijk medewerker. Ook in Fran- sche en Zwitsersche tijdschriften kwam hij met eere voor den dag, steeds den roem van Nederland ver- grootend. Er is misschien geen ander land ter wereld, waarvan de inheemsche vogelwereld zoo goed is gedocumenteerd als Nederland. Van meer dan hon derd Nederlandsche vogels heeft Burdet de broed- geschiedenis gefilmd. Vestigde zich een nieuwe soort in Nederland, Burdet was er dadelijk bij en nooit heeft hij er een gemist. Hij behandelde zijn „voorwerpen" met de grootste omzichtigheid. Zijn duizenden opnamen brachten geen schade. Heel Nederland wist hij te bereiken. Maar Ken- nemer Duin, Texel, Nieuwkoop, Naardermeer en Midden Limburg bezocht hij het meest. Buiten de wereld der vogelen hield Burdet zien in den laatsten tijd ook met succes bezig met kleu renfoto's van landschap, bloemen en insecten en was daar druk mee bezig, toen zijn laatste nood lottige ziekte hem trof. Hij laat een groote leegte achter, niet alleen bij de biologen en vogelvrienden, maar ook in wijden kring van menschelijke belangen, van maatschap pelijk en religieus leven. Bij gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van mevrouw Burdet heeft de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten dit echtpaar, waar aan zij zoo groote verplichting heeft geëerd door op hun geliefd Texel een zeer belangrijk vogelterrein aan te koopen en daaraan hun naam te verbinden. Dat is „Burdet's Hop" in de buurtschap Dylemans- huizen. Zoo blijft zijn werk voortduren. E. Yoet Jr. In het Crematorium te Westerveld is gecremeerd het stoffelijk overschot van den heer E. Voet Jr., die vroeger het juweliersbedrijf in Öe Anegang te Haarlem heeft uitgeoefend en die na een langdurige ziekte in den ouderdom van 72 jaar te Bloemendaal is overleden. Speciaal als kenner van oud Neder- landsch zilverwerk en de er op voorkomende meesterteekens heeft de overledene zich een groote en welverdiende reputatie verworven. De zilver- smidswerken der steden Amsterdam en Haarlem werd in uitgebreide monografieën door hem be schreven, terwijl hij te zamen met mej. R. Visscher de merken der zilversmeden, die in Friesland hebben gewerkt, beschreven heeft. Een klein in 1937 verschenen werkje van zijn hand behandelt de Nederlandsche goud- en zilvermerken en hun jaar- letters tusschen 1445 en 1935 in de verschillende steden vervaardigd. Dit boekje maakt het zonder moeite den eigenaars van een stuk oud Neder- landsch zilverwerk mogelijk, te zien in welke stad dit vervaardigd is en niet zelden, door den vorm van den jaarletter, den tijd, waarin de maker geleefd en gewerkt heeft. In samenwerking met dr. H. E. van Gelder hoopte de heer Voet binnenkort te doen verschij nen de beschrijving van het te 's-Gravenhage ver vaardigde zilverwerk en zijn makers; dit werk ligt voor den druk gereed. De heer Voet heeft zich groote bekendheid ver worven door zijn eigen graveerkunst. Prachtige gebruiksvoorwerpen (ceintuurgespen, geëmailleerde doozen, bekers, theeserviezen en toiletgarnituren), versierd met fraai smaakvol graveerwerk zijn door hem vervaardigd; een belangrijke inzending ervan op de wereldtentoonstelling in 1910 te Brussel werd met de zilveren medaille bekroond. Zijn zeer fraaie gegraveerde portret- en familiemedailles, elk, even als het hierboven gemelde zilverwerk slechts in een enkel exemplaar vervaardigd, zijn juweeltjes van graveerkunst. De meeste en fraaiste dezer ver schillende graveerwerken zijn tusschen 1900 en 1915 vervaardigd. Van zijn met behulp van stempels gemaakte gedenkpenningen is die uit 1910, die de slagen bij Nieuwpoort (1600) en Waterloo (1815) herdenkt en op de wijze van met de hand gegra veerde penningen vervaardigd is, de bekendste. De heer Voet graveerde die stempel in opdracht van de Nederl. Belgische Vereeniging der Vrienden van de Medaille. Gememoreerd dient nog te worden de kleine reeks ex-libris, door den overledene gegraveerd, meerendeels voor vrienden en familieleden. De heer Voet was een betrouwbare, vaak geraadpleegde vraagbaak voor liefhebbers van oud Nederlandsch zilverwerk, die zeker den zoo sympathieken kenner, die talloozen door zijn gul verstrekte adviezen aan zich heeft verplicht, niet zullen vergeten. £aaUie BtdMen Gevecht in den Atlaiitischen Oceaan. Engelsche hulpkruiser kreeg zware treffers. Het D.N.B. meldt: Tusschen een in het zuiden van den Atlantischen Oceaan opereerenden Duitschen hulpkruiser en den grooten Britschen hulpkruiser „Alcantara", groot 22.181 b.r.t. is het tot een kort gevecht gekomen. Het Engelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware treffers, die het dwongen den strijd te staken en met zware slagzij de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duitsche hulpkruiser zette zijn operaties in den handelsoorlog voort. Van de „Alcantara" is een schoorsteen geheel vernield. In de scheepshuid is boven de waterlijn een geweldig gat geslagen. De „Alcantara" helt naar bakboordzijde over met het hekwerk diep onder water, terwijl de boeg hoog uit het water opsteekt. Behalve de door de Engelsche admiraliteit opge geven twee dooden en zeven zwaar gewonden, zouden zich aan boord nog talrijke licht gewonden bevinden. De „Alcantara" is bij het eiland Vianna voor anker gegaan om gerepareerd te worden. Stoomschip „Luctor et Emcrgo" gelicht. Vergaan tijdens de oorlogsdagen. VLISSINGEN 2 Augustus (A. N. P.) Voor de tweede maal in een week heeft de water rijke omgeving van deze gemeente een der oorlogsdrama's onthuld, die zich in Mei hebben voltrokken. Gisteren werd in de Vlissingsehe buitenhaven door een drijvende bok het zwaar- beschadigde stoomschip „Luctor et Emergo" opgehaald, dat 12 Mei tot zinken werd ge bracht De „Luctor" was een der passagiers- en vrachtschepen van den provincialen stoom- bootdienst op de Wester Schelde, die de verbin ding VlisSingenNeuzen onderhield. Aan boord bevonden zich zeven man van het scheepspersoneel, die mede omkwamen, alsook de dames Plasschaert uit Oostburg en Van Besien uit Aardenburg, die zich van de kostschool naar huis begaven, het vierjarig zoontje van den pontonknecht De Korte uit Vlissingen, alsmede de scheepspen- sionhouder Eekman uit Vlissingen. Deze laatsten hadden toen tijdens het bombardement een goed heenkomen aan boord van het schip gezocht. Gis teren is het schip achter in de Nieuwe Haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slachtoffers begonnen. Gisteravond waren daarbij gevonden de hofmeesters F. van der Pijl uit Neuzen en J. de Ronde uit Vlissingen, de dames Plasschaert. en Van Besien, het kindje De Korte en de heer Eekman. Nog worden gezocht de machinist A. Volk uit Terneuzen, de olieman Van der Stichel, de ma trozen J. Doorns en A. de Putter allen uit Neuzen en de hoofmeestersbediende P. v. d. Maas uit Vlissingen. Waarschijnlijk zullen ook deze spoedig geborgen kunnen worden. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Bezoek aan een groep bouwvakarbeiders. BERLIJN, 2 Augustus (A.N.P.) Het Nederland sche Perskantoor schrijft: Wij zijn eens te Hohenneuendorf naar onze land- genooten gaan kijken, die, naar wij vernomen had den, Vrijdag jl. aldaar waren aangekomen om mee te werken aan den bouw van een ziekenhuis te Frohnau. Hohenneuendorf draagt zijn naam terecht, want het is hoog en nieuw, een der hoogste punten in de omgeving van Berlijn en tevens een der gezondste punten. Op een afstand van nog geen tien minu-1 ten ligt de herberg „Waldschanke" midden in het bosch. Hier zijn de meeste Nederlanders voorloopig ondergebracht. In een andere herberg in de buurt heeft de rest der 142 Nederlandsche bouwvakarbei ders onderdak gevonden. Deze 142 Nederlanders nagenoeg allen Amsterdammers, waarbij zich en kele Haarlemmers en Edammers hebben aangeslo ten zijn vrijwillig naar Duitschland gekomen. In Nederland waren zij allen sinds geruimen tijd werk loos. Zij waren blij in Duitschland werk te kunnen vinden. De meesten van hen zijn timmerlieden, doch er zijn ook metselaars, schilders en monteurs bij. De bemiddeling geschiedde door het ministerie van Economische Zaken te Den Haag, dat als loon 60 tot 90 pf. per uur had opgegeven. Het was voor de bouwvakarbeiders een aangename verrassing te hoo- ren dat het minimumloon voor menschen zonder vakkennis 72 pf. bedroeg, terwijl het voor vaklieden zelfs 1.08 R.M. moest bedragen. Wordt er echter op tarief gewerkt, en dat ligt in de bedoeling, dan zal voor vaklieden een loon van 1.40 tot 1.50 zonder moeite kunnen worden bereikt. De arbeiders hebben het recht alles wat van hun loon overblijft, naar huis te sturen. Men verwacht, dat dit zeer aanzienlijke bedragen zullen zijn. Over de behandeling is men vol lof. Men heeft volkomen vrijheid van beweging. Ook behoeft men zich niet, zooals de Nederlanders die reeds voor 10 Mei in Duitschland gevestigd waren, eens per week bij de politie te melden. DE GEZINNEN DER ARBEIDERS. BERLIJN, 2 Augustus (A.N.P.) Het Neder landsche Perskantoor meldt. De Nederlandsche arbeiders, die thans in Duitsch land te werk gesteld zijn, zullen hun gezin mogen laten overkomen, zoodra vast staat dat zij als ar beidskracht voldoen en zij in Duitschland een wo ning gevonden hebben. Engelaiiil werft Amerikaansclie piloten. Het D.N.B. deelt mede: De ..New-York Daily News" meldt dat het En gelsche ministerie voor luchtvaart thans Ameri- kaansohe piloten tegen een weeksalaris -an 150 dollar, betaalbaar in Amerikaansche valuta, aanwerft om nieuwe oorlogsvliegtuigen van de Engelsche fabrieken naar de Engelsche vlieg velden te brengen. Het gebrek aan vliegers is in Engeland zoo groot dat van leeftijdsgrenzen, lichamelijke keuring en proeven van vakbe kwaamheid wordt afgezien en dat slechts wordt geëischt dat de sollicitanten de verschillende ty pen vliegtuigen vlot kunnen vliegen. De piloten moeten zich voor een jaar verbinden en krijgen vrijen overtocht en na afloop van hun verbinte nis een „bonus" van 500 dollar. De aangeworven piloten worden aangesteld als burgerambtenaren teneinde hun Amerikaansche staatsburgerschap niet op het spel te zetten. Tegelijkertijd zoekt de Er.gelsche regeering jonge, moedige Amerikanen, die bereid en in staat zijn om de vliegtuigen, die op de vliegvelden in de Vereenigde Staten worden verzameld, op Engelsche rekening over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Beschouwing over de Engelsche vloot. Het D.N.B. deelt mede: Vicc-admiraal Gadow, een bekend marine-expert schrijft in de „Deutsche Allgemeine Zeitung" dat aan het einde van de maand Juli de Britsche vloot in een toestand ver keerde, die eenige pessimistische kenners weliswaar reeds voorspeld hadden, doch die door de meer derheid van het commando en de regeering niet mo gelijk geacht was. In dit artikel, dat het opschrift „De verlamde Engelsche vloot" draagt, schrijft Gadow verder: „Tot dusverre kende de Britsche vlootpolitiek drie vastgewortelde, leidende gedach ten. In de eerste plaats moet men steeds sterker zijn dan de tweede en derde vlootmogendheid sa men. Daaraan kwam reeds spoedig na de eeuwwis seling een einde, doch door een handige politiek, bondgenootschappen en een onbeperkte slaafsch- heid tegenover de Vereenigde Staten konden ver vangingsmiddelen geschapen worden. Naar welken maatstaf moet echter de kracht gemeten worden? Volgens de traditie naar slagschepen, kruisers en torpedobootjagers. Maar reeds de duikboot haalde een streep door de rekening. Engeland heeft er geen baat van, ook als zijn du ik boot wapen sterker is dan dat van zjjn tegenstander, want objecten voor dat wapen biedt vooral degenen, die is aangewezen op toevoer over zee, en niet de anderen, die van een welverzorgde stelling uit kunnen opereeren. De tweede grondgedachte was dat men aan de Weste lijke toegangen tot het Kanaal altijd sterker moest zijn dan de aanvaller. Hier bestaat hetzelfde dilem ma: wat moet een sterkere slagvloot daar uitrich ten, wanneer duikbooten zich reeds in de nabijheid van Kaap Landsend op de convooien storten en haar slachtoffers uitkiezen, wanneer snelle booten in het Kanaal de convooien uiteen jager en diep ir de inhammen van zuidkust binnendringen en wan neer eskaders vliegtuigen niet alleen dezelfde con vooien vernietigen, maar ook de havens van bestem ming in puin leggen? Een derde leidraad is dat men in de Middelland- sche Zee altijd sterk genoeg moet zijn om de heer schappij ter zee te hebben. Dat gold in het verle den. Malta is thans buiten gebruik. De beide an dere bases worden bijna dagelijks gebombardeerd en kunnen de oorlogsschepen, die daar gerepareerd worden, niet beschermen noch snel gevechtsklaar maken. Niet de zeestrijdkrachten doch de luchtmacht heeft hier de heerschappij verkregen. Een Britsch generaal, Rowan-Robinson, heeft den strategischen toestand hier aan een onderzoek onderworpen. Hij kwam tot de slotsom, dat Gibraltar noch Malta, Alexandrië noch Haifa, en dus in geen geval Cyprus op den duur gehandhaafd zouden kunnen worden. Hij raadt aan de Middellandsche Zeevloot naar Sin gapore te verplaatsen, opdat althans Australië te gen een aanval van Japan beschermd kan worden en de rest van de slagschepen behouden blijven. Zoo ver schijnt de admiraliteit nog niet te zijn, aldus Gadow, hoewel een dergelijke uitweg in aanmerking zou kunnen komen met het oog op de benauwde po sitie van de beide eskaders in de Middellandsche Zee. In haar sterkste deelen kan de Britsche vloot der halve als verlamd beschouwd 'worden Van de 15 slagschepen, waarmede Engeland den oorlog begon, zijn zeker twee en is volgens Amerikaansche be richten ook een derde tot zinken gebracht, terwijl de „Hood" en de „Resolution" onlangs ernstige scha de hebben geleden. Bij andere lucht- en zeegevech ten, vooral in Noorwegen, hebben minstens acht slagschepen eveneens ernstige schade geleden. Voor de vliegtuigmoederschepen geldt hetzelfde en in de vloten van kruisers en jagers zijn groote gaten ge slagen. Wat nog over is wordt gereed gehouden voor de verdediging, doch komt voor aanvallen niet meer -in aanmerking. Deze vloot staat nog tusschen Europa en zijn vrije zeeverkeer, doch niet lang meer. Van Canada en Australië uit kan de Atlantische Oceaan niet beheerscht worden". DS. W. L. WELTER TERAARDEBESTELD. 's-GRAVENHAGE. 2 Augustus (A.N.P.) Ds. W. L. Welter, de oud-hofprediker, is vandaag op Oud Eik en Duinen naar zijn laatste rustplaats gebracht. Vanmorgen stond het stoffelijk overschot op gebaard voor den kansel van de Groote Kerk. Op het orgel werd gewijde muziek gespeeld. Reeds om half tien stroomden de gemeente leden het kerkgebouw binnen. De predikanten en de kerkeraad der Ned. Duitsch Hervormde ge meente van 's-Gravenhage waren de eenige officieele genoodigden. Ook prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr, J. A. N. Patijn. oud-gezant in België, oud-minister van buiten- landsche zaken en oud-burgemeester van Den Haag waren in het kerkgebouw aanwezig. De dienst werd geleid door ds. J. P. Molenaar, de oudste predikant van de Ned. Hervormde ge meente in 's-Gravenhage. Aan het slot van den rouwdienst betrad dr. H. Schokking. emer. predikant te 's-Gravenhage en een zeer goed vriend van den overleden, den kansel. Hij deelde mede. dat het den wensch van ds. Welter was geweest temidden der gemeente uit dit kerkgebouw te worden uitgedragen en dat hij hem had gevraagd den dienst te leiden. Ik had het graag gewild zoo sprak ds. Schokking maar kan dat niet meer. Hij uitte zijn dank baarheid voor het feit, dat hij niettemin thans nog in de gelegenheid was gesteld in het open baar van zijn groote achting en vriendschap jegens den overledene te kunnen getuigen. Terwijl de gemeente staande de verzen 12 en 13 van psalm 73 zong, werd de 'kist vervolgens het kerkgebouw uitgedragen. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 2 Augustus 1940 Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.2875.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 42.72—42.81 Bankpapier: New York 1.86y2_1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 EEN RECHTSFRONT. De persdienst van de N.S.B. deelt ons mede. dat door den leider der N.S.B. dezer dagen een Rechtsfront is gesticht, een organisatie, die drie onderafdeelingen omvat, nl. 1. Justitie, 2. Politie, 3. Vrije beroepen (advocaten en notarissen). Als leider van het Rechtsfront is benoemd: Mr-. H. M. Fruin. Rechter te Alkmaar, die zal worden terzijde gestaan door Mr. H. de Brueys Tack als secretaris. Tot hoofden der onderafdeeling zijn aangewe zen; Voor Justitie: Mr. H. M. Fruin (voorloopig). Voor de Politie: de heer C. Ch. Walraven. Com missaris van Politie te Alkmaar. Voor de Vrije Beroepen: (advocaten en notarissen): Mr. R van Genechten te Utrecht. Het Rechtsfront wordt vooral wat de groep ..Politie" betreft plaatselijk georgani seerd. ALS UNAAR EEN LADDER ZÜEK.T ALS l/W VROUW ESN DIENSTMEISJE NOODtG HEEFT, OFEEN NAAI - MACHINE TEROtERNAMÊ, OF ALS UW DOCHTER. EEN TWEEDEHANDSCH PIANO Wil HEBBEN, «IE"S CAN DG SNELSTE EN GOEDKOOPSTE METHODE QRl Zon onder 9.30 Zon op 6.03 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. ZANDVOORT Jac. Bonset 60 jaar. Donderdag. 1 Augustus, vierde onze plaats genoot, de bekende componist, organist en diri gent Jac. Bonset, zijn zestigsten verjaardag. Dat deze verjaardag niet ongemerkt voorbij zou gaan werd wel verondersteld, doch dat zoovele bewonderaars, oud-leerlingen, vrienden en ken nissen tezamen dezen dag voor den heer Bonset tot een onvergetelijken feestdag zouden maken, had de jubilaris zelfs in zijn stoutste fanta sieën niet kunnen denken. Reeds in den morgen begon de stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwenscheh waaronder één op rijm binnen te komen. J Weldra werden deze gevolgd door tal van bloem stukken. Het Vrijzinnig-Hervormde Zangkoor te Alkmaar, de Buma en het Genootschap van Componisten, de heer Elsbach en tal van leerlin gen, oud-leerlingen en vrienden drukten op deze kleurige wijze hun gevoel van blijdschap en dankbaarheid uit. Van de vele brieven en telegrammen noemen we slechts die van Elsbach en Doyer, van Roeske, Keereweer, Englander en Hespe. Ook Pinella van Alphen vergat den zestigden ver jaardag van haar leermeester niet. Van den morgen tot laat in den avond was het een komen en gaan van hen, die den jarigen persoonlijk hun gelukwenschen kwamen over brengen. De heer Bonset, die anders niet g«- wend is een werkdag ongebruikt voorbij te laten, kreeg Donderdag geen gelegenheid ook maar één uur aan zijn gewonen dagelijkschen arbeid te wijden. Voor een onvermoeiden werker als d« heer 'Bonset is dit wel iets bijzonders. Al schonk zijn werk hem op dezen dag dan ook geen voldoening, dit werd hem dubbel vergoed door de talrijke bewijzen van vereering en hoogachting, die hem op dezen feestdag werden gegeven. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN. 2 Augustus. Makreel f 23—22. Kleine schol f 42. Bot f 37.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek 39 ct.. Snoekbaars 6662 c., blei 1817 c., voorn 9 c. Alles per K.G. HAARLEM, 2 Augustus. Bevallen 31 Juli: M. D. van der Peijlde Win- I ter, z.; A. VosHartsuiker, d.; M. C. Handgraaf— de Raat, d.: 1 Augustus: G. E. van der KortWale- veld, z.; T. SivalStraatman, z.; A. G. van den Bergde Jeu, d.: P. J. 't HoenNieuwenhuisen. z.; I G. M. Dijkzeulvan den Berg, z.; 2 Augustus: M. M. Cörversvan der Ploeg, z.: A. VromansOlden- burger, z. en d. Overleden 31 Juli: P. J. Scherpcnhuijzen. 63 j„ Schoterweg: W. J. Pelser. 46 j.. Bakenessergracht; P. J. Kuipers, 73 j., Paul Krugerkade, 1 Augustus: G. N„ 1 d., z. v. H. A. Spoor. Parkstraat: W. C. H.» 4 j., z. v. H. P. van der Meij, Sophiastraat

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2