De Lotgevallen van een Collier 3Jiet 30imt m Jxm OCie&üL VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 H A A R L E M'S DAGBt A D N. S. B.-vergadering le Amsterdam. Ir. Mussert en Mr. Rost van Tonningen spraken. AMSTERDAM. 1 Aug. (AN-P.) In de Apollo- hal hield de'Nationaal Socialistische Beweging in Nederland vanavond een groote bijeenkomst, waarop door den algemeen leider ir. Mussert en den hoofdopsteller van het Nationale Dagblad mr. Rost van Tonningen het woord is gevoerd. Ir. Mussert gaf een visie op de toekomst, de heer Rost van Tonningen sprak over „de socialistische gemeenschap". De vergadering stond onder lei ding van ir. Huygen. De heer Rost van Tonningen sprak eerst. Wij staan bij de puinhoopen van een stelsel, dat zich thans nog -tegen het socialismé verzet. Wij zien, dat de reactie nog steeds de warme zetels in neemt. Vermomd dienen zij zich thans weer aan. Acht jaar heeft men ons bestreden en nu trach ten sommigen ons de hielen te likken. Iedere reactionnair. die onze beweging insluipt brengt het socialisme in gevaar. Wij moeten hen, die tientallen jaren voor het socialisme hebben ge streden doch op dwaalwegen zijn gebracht, de hand toesteken. Indien niet alle socialisten in Nederland samenwerken zal de reactie weer over winnen. De politieke Roomsche bewindhebbers hebben hun leden in de Nationale Unie geduwd, zonder hen individueel te vragen of dat ook wel hun wensch is. Deze reactionnairen zijn het geweest, die de oorzaak zijn. dat wij straks voedselgebrek zullen hebben. De regeermgsbemoeiïngen zijn de oor zaak. Het plan-Westhof is door de graanimpor- teurs te Rotterdam gesaboteerd aldus spr. Zoo zijn stuk voor stuk alle goede maatregelen, door deskundigen voorgesteld, door de politieke par tijen te niet gebracht. De Christelijke regeeringen hebben schuld, dat er in ons land zoovele onder voeden en lichamelijk onvolwaardigen. speciaal bij de werkloozen, zijn. Het liberadl-kapitalistisch prijzenstelsel scheurde de werkers uit elkaar. Alles komt op verantwoording van de vorige re geeringen. En nu trachten aldus de heer Rost van Tonningen de trawanten van deze regee ring weer op de kussens te komen. Wij staar, thans voor den opbouw. Ons land heeft 6C0.000 werkloozen. terwijl er werk voor het grijpen ligt. Wij staan nog altijd onder het oude stelsel. De vertegenwoordigers van dit stel sel moeten weg. Alle socialisten moeten, uit welke richting zij ook stammen, hand in hand gaan, opdat de arbeid van de pionniers niet verloren zal gaan. Alle werkers van kop en vuist moeten in een front gaan staan. De behoeften van een volk zijn onbegrensd. Overproductie bestaat niet. Er is geen overproductie zoolang de Hottentot nog niet leeft als een millionnair. Als alle nood zakelijke behoeften der menschen zouden worden bevredigd, bleef er steeds een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten. De nationaal-socialist zegt. dat iedere arbeidskracht zoo economisch mogelijk moe! worden gebruikt. Het doel der volkshuis houding moet in de eerste plaats zijn gericht op de zedelijke behoeften van het volk. Verschillende plannen zijn voorgesteld, doch verworpen, zooals o.a. het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. Waren deze uitgevoerd dan hoefden wij straks geen honger te lijden. Het socialisme vereenigd in de phalanx loopt de reactie omver. Woudenberg en ik zijn benoemd tot commissa rissen van het N.V.V. en de SD.A.P. om vrij baan te maken voor hen. die het ware socialisme wil len. aldus de heer Rost van Tonningen. Deze posities zullen wij niet gebruiken om pro paganda voor onze ideeën te maken. Dat doen wij op de vergaderingen. Alle socialisten zijn steeds één geweest; één als volksgenooten. De nieuwe tijd, gebracht door de Duitsche soldaten, die daarvoor hun leven vrijmoedig op spel zetten, maakt, dat de proletarische arbeiders hun werk niet meer als een last zullen voelen. Integendeel het maakt van hen vrije gelukkige menschen, die den arbeid als een groot socialistisch avontuur zullen zien. Na de pauze nam ir. Mussert het woord. In Amsterdam wonen duizenden en duizenden volksgenooten. die geen vreugde meer in het le ven hebben. Deze menschen hebben geestelijke zorgen. Zij hebben het fundament verloren. Het geloof in de toekomst zijn zij kwijt. Hun leiders hebben hen verlaten, de zuilen theorie, waarop zij vertrouwden, is in elkaar gezakt. Wij weten reeds jaren, dat de democratie geen waarde heeft. Zij geloofden er in. Omdat wij dit alles voorzien hadden en gewaarschuwd hebben zijn wij be- scholden. De toestand van vandaag vinden wij even erg als zij. Wij zien echter de mogelijkheid voor een nieuwe stralende toekomst van ons volk. Wij moeten het gebeuren zien uit wereldhisto risch oogpunt. Twee werelden botsen. Het nieu we volksche nationaal-socialisme zal onder alle omstandigheden winnen. Er zijn nog honderd duizenden menschen. die van de wereldrevolutie welke zich thans voltrekt, niets begrijpen. Euro pa verandert van aanzien. Er zal een bond van Germaansche staten onder leiding van Duitsch- land komen in het Noordenen een bond van Romaansche volken in het Zuiden. Er is een man die dezen bond van Germaansche volken tot stand brengt. Ik heb vertrouwen aldus spr. in zijn plannen met ons land. Wij Nederlanders hebben 300 jaar ons gezicht naar het Westen gehad. Toen wij zeiden: keer fiaar het Oosten, waren wij landverraders. Niettegenstaande alles heeft ons land mits het Nederlandsch natio- naaü-socialistisch wordt een gouden toekomst. Wordt het echter niet Nederlandsch natïonaal- socialistisch, dan zal het Duitsch nationaal-so- door NORMAN FRAZER. (Nadruk verboden). 1 8) Hij had iets gezien, dat hem nieuwe moed gaf; een slapenden man, die een vluchteling of een zwerver moest zijn, aan zijn vuile, gescheurde en bestoven kleeding te oordeelen. Hij lag met zijn rug naar het raam; zoo nu én dan bewoog en kreunde hij in zijn slaap: De veroordeelde had zijn gezicht niet gezien; hij had voor niets anders oog dan voor de kleeren. Voor den vluchteling beteekenden deze kleeren alles hoe haveloos ze ook mochten zijn vrij heidhet leven zelf! Ze misten het brandmerk van den dwangarbeid. In deze kleeren kon een mensch ongehinderd zijn gang gaan hij moest deze kleeren hebben. Hij heesch zich nogmaals legen het raam op en weer keek hij naar binnen, naar den slaper, die nu stil lag, zoo stil, dat hij dood had kunnen zijn. De veroordeelde aarzelde niet langer. Hij stapte van het venster af en keek om zich heen met wilde, vastbesloten oogen. Een eindje verder lag een flink stuk hout, dat eens een deurpost was geweest. De ontsnapte ging er heen en raapte het op. Er was een stevige ijzeren kram in het einde geslagen Toen liet hij het ding in zijn handen balanceeren en met een grijns van voldoening op zijn gezicht keerde hij zich naar de deur van de hut. Het was donker en stil binnen. Er was slecht- het geluid van de ademhaling van den slapenden man. Zijn gelaat was naar beneden gekeerd op het bed van struikgewas, zijn hoofd rustte half op de buiging van één arm. zijn hcele houding was die van volkomen onbewustheid. De veroordeelde mat nauwkeurig de zwaaikracht van zijn primitief wapen. Hij zwaaide het stuk hout éénmaal, twee cialistisch worden. Wij weten wat Nederland in het verleden heeft gepresteerd. Overal vindt men Nederlandsche kunst en Nederlandsch hand werk. Dit goede leeft nog in ons volk. Wij moe ten den wil hebben het te ontplooien. Niemand zal indien ons volk een is. het kunnen bre ken. Het Nederlandche Volk toont groote ver scheidenheid. doch het is één. De godsdienstver schillen mogen die eenheid niet in gevaar bren gen. Wij moeten elkanders godsdienst eerbiedi gen. Ons nationalisme is de liefdé voor volk en va derland, waarvoor wij offers willen brengen, in steeds grootere mate. Ons volk is een werkgemeenschap. Voor de werkers moet men respect hebben. Hij is een goed nationalist, die een goed volksgenoot is. In ons off.cierskorps hooren karaktervolle kerels, die leiding kunnen geven, thuis. De eisch mag niet zijn of men met vrucht het eindexamen H.B.S. heeft, behaald. Wanneer het nationaal-socialisme in Neder land iets te vertellen zal hebben, zal geen enkel talent verloren gaan. Het nieuwe Europa zal de volken gerechtigheid brengen. De menschen zullen vreugde scheppen in het leven, De Nederlandsche Unie heeft slechts één idee: Hoe houden wij de N.S.B. tegen. Negen jaar heb ben wij het uitgehouden aldus de heer Mus sert wij zullen het thans ook volhouden. Met nadruk zeide spr., dat ons volk zonder nationaal- socialisme geen toekomst heeft. EXAMENS. STAATSEXAMEN. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten (art. 12 der Hoogeronderwijswet). Geslaagd voor diploma a: mej. W. H. Muller en de heeren R. Cijfer, J. F. Prins. C. Ch. Goslinga, C. G. Wiegers en J. H. van Delft Westerhof. Geslaagd: G. F. Steenvoorden, Hillegom. HANDELSKENNIS L.O. Geslaagd: G. P. J. Lohmann, Haarlem en H. Stou ten, Hillegom. LEDENVERGADERING ..ZANG EN VRIENDSCHAP". „Zang en Vriendschap" te Haarlem houdt Vrijdag avond 30 Augustus in het gebouw Jansstraat 74 een algemeene ledenvergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen bevat de agenda o.m. bestuursverkiezing. Periodiek treden af de heeren R. Haverschmidt, C. N. J. v. Hemert en A. W. M. Steinhoff (allen herkiesbaar). Vacatures wegens bedanken van de heeren J. Kuyer Jr. en C. Warnier. AANBESTEDING. Ged. Staten van Noord-Holland hebben Donder-, dag aanbesteed het maken van een vak van het kanaal OudkarspelKolhorn, van een vaargeul in het Kolhornerdiep, van een keersluis met schot- balkenloods en het sloopen van de bestaande schut sluis in den afsluitdam van het Kolhornerdiep in de gemeente Winkel en Barsingerhorn. Laagste in- schrijfster was de N.V. Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Heemstede, voor f 147.700. De Dikke pakte de lantaarn op en behoed zaam slopen zij weg; de professor nam de leiding. Na een paar minuten kwamen zij weer in een ruimte, doch deze was veel ge heimzinniger dan die, waar zij juist vandaan kwamen. maal, vóór hij de ijzeren kram met krakend geweld op het hoofd van den slaper deed neersuizen De moordenaar staarde half verlamd. Het lichaam met den rug nog steeds naar hem toegekeerd, kromde zich, een huivering voer er door, toen ont spande het zich en de handen, tevergeefs tastend naar iets, vielen krachteloos. Nu gewend aan den sinisteren aanblik, trad de ontsnapte nader en staarde naar zijn werk één verschrikkelijke slag had dat allemaal uitgericht! Plotseling greep een wilde schrik den vluchte ling aan. Hij sprong op het lichaam toe en be gon met woeste bewegingen de kleeren er af te trekken. Er was een gapende, roode snee in het donkere haar zichtbaar er mocht geen bloed op de kleeren komen! Tenslotte had hij het lichaam van alles ontdaan, cn met een minder koortsachtige haast, als waar mee hij dat deel van zijn gruwelijke taak had ver richt, begon hij zichzelf te ontkleeden. Hij smeet het gevangenispak op het lichaam, nie* uit een soort piëteit, maar om zich te bevrijden van den aanblik. Toen hij alles uitgetrokken had. deed hij de kleeren van den doode aan, tot de sokken en de schoenen toe. Daarna voelde hij zich veiliger en hij stak de handen in de broekzakken om te onder zoeken of er iets in zat. De linkerhand van den moordenaar stoótte op een leeren zakje; de rechter op wat geldstukken. Hij haalde deze vondsten er gelijktijdig uit en bekeek eerst het geld. Voor circa anderhalf pond aan zilver en dan wat koper als toegift! Wel, dat was een fortuin! Nu het zakje, wat zou dat bevatten? Hij knoopte het koordje los en schudde den inhoud in zijn open handpalm. Een scherpe uitroep van verbazing ontsnapte hem. toen het zinkende zon licht op de edelsteenen viel.. De ontvluchte gevan gene kénde diamanten en deze kende hij in het bij zonder; "het was niet de eerste maal dat hij ze zag! Zijn gedachten gingen terug naar den tijd. toen hjj, John Lindsay en die Hindoe, Lal Das, die ge durfde roof hadden beraamd en uitgevoerd, die hen bezitters maakte van de steenen. die hij nu in de hand hield. Ja, het waren dezelfde, daaraan twij felde hij geen seconde. Hij telde ze snel over! drie R.-K. Staatspartij adviseert de De Maasbode publiceert een rondschrijven dat door het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij is gericht tot de kring- en afdeelingsbesturen. Daar in bepaalt het bestuur de positie der partij ten aan zien van het zich allerwegen openbarende streven naar een nieuwe politieke oriënteering. Het ver klaart vertrouwen te stellen in de mannen die de Nederlandsche Unie hebben gesticht en adviseert den leden met deze beweging mee te doen en haar te steunen. Het bestuur wijst er op, dat zich ook in Katho lieken kring het verlangen naar aaneensluiting dui delijk geopenbaard heeft. Het rondschrijven ver volgt: „Zulks moge ten overvloede blijken uil het feit. dat de leiders van de groote partijen ook hunner zijds niet in gebreke zijn gebleven zich in te span nen voor de totstandkoming eener echt nationale samenbinding. Daartoe zijn de voorzitters van de zes groote politieke partijen als haar vertrouwens manen bij herhaling bijeen geweest en zij bleken algemeen de noodzakelijkheid te gevoelen, de han den ineen te slaan, naar een nationale concentratie te streven en daarvan in het openbaar mededeeling te doen. Zij zijn daarbij bovendien in contact ge treden njet eenïge op den voorgrond tredende per sonen buiten den kring van het eigenlijke politieke leven in ons land, personen van verschillende poli tieke schakeering, die in het verband van een door hen reeds eerder gestichte werk- en studiegemeen schap („De Nederlandsche Gemeenschap") om- VOOR DE KINDEREN In dc haven van Ant werpen herneemt het dagelijksch leven zijn gewonen loop. Er heerscht weer bedrij vigheid langs dc kaden streeks dien zelfden tijd het voornemen hadden opgevat zich met een manifest tot het Nederlandsche volk te richten. Hoewel deze samenwerking voor hetzelfde doel tot volledige overeenstemming omtrent program, taak en werkwijze leidde, toch zijn omstandigheden buiten hun invloed de oorzaak geworden, dat dit gemeenschappelijk streven .niet met het gewenschte succes werd bekroond." De pogingen strandden, zoo wordt verder mede gedeeld, op van de zijde der Duitsche autoriteit ge rezen bezwaren tegen een passage uit den aanhef van het ontworpen program, welke betrekking had op den Nederlandschen staatsvorm. In een pers conferentie van 17 Juli werden deze bezwaren naar voren gebracht door den persreferent van het Rijkscommissariaat, die verklaarde, „dat een natio nale concentratie niet is te bereiken door vast te houden aan verouderde begrippen; dat dit ook geldt voor den staatsvorm: en dat het niet in het belang van het Nederlandsche volk is, dat men over het vraagstuk van staatsvorm en monarchie lange debatten houdt of dat men zelfs pogingen tot na tionale cencentratie van deze punten afhankelijk stelt." Komende tot het initiatief van het driemanschap Linthorst HomanDe QuayEinthoven, betoogt het bestuur, dat uit het program der Nederlandsche Unie blijkt, dat deze vooral op cultureel en sociaal- economisch gebied wei-kzaam wil zijn. „Ons Bestuur hecht er aan, U langs dezen weg te doen weten, dat het in de mannen die de leiding van de „Nederlandsche Unie" hebben aanvaard, vertrouwen stelt en dat het, in dat vertrouwen, ver wacht, dat zij de gevaren die ongetwijfeld een der gelijke beweging bedreigen, zullen weten te over winnen. Daarenboven is naar ons oordeel het nut van een nationale eenheidsbeweging zóó groot, dat wij onzen aangesloten leden en aanhangers aan raden: doet mee sluit U aan en steunt! Nederlandsche bloemen voor Duitschland. Betalingscontingenten verhoogd. BERLIJN. 1 Aug. (A.N.P.) r— De voor den in voer van Nederlandsche bloemen door Duitsch land beschikbaar gestelde betalingscontingenten voor het derde kwartaal blijken het viervpud van het vorige jaar te bedragen. Men moet hierbij echter bedenken, dat het Duitsche rijk thans grooter dan het vorige jaar is. De Duitsche markt voor de Nederlandsche bloe men heeft in Juli geheel stil gelegen. Tot 10 Mei j.l. werden er in Duitschland geregeld Nederland sche bloemen ontvangen. Van 11 tot 20 Mei moest Duitschland het zonder Nederlandsche bloemen doen. Tot ieders verwondering kwamen er echter reeds op 21 Mei de Nederlandsche bloemen weer in groote hoeveelheden op de Duitsche markten aan. Dat duurde tot eind Juni. De toegestane be talingscontingenten waren toen geheel opgebruikt. Begin Juli waren de nieuwe contingenten nog niet toegestaan^ ook de zgn. „Vorgenehmigung" liet langer dan In andere jaren op zich wachten. Maar thans is alles in orde en zullen tegen 2 Augustus de Nederlandsche bloemen weer in Duitschland verschijnen, en wel in zeer groote Handelaren in brandstoffen vergaderden. Mededeeling omtrent de brandstoffen- voorziening. Te Utrecht is dezer dagen de jaarlijksche verg 1 dering gehouden van den Bond van Ned. hand i laren in Brandstoffen. De voorzitter, de heer H. van Galen Last, herii nerfle aan de afneming in den loop van dit jaar vi het eerste vak-examen voor den brahdStofi'enhand Nu de regeling voor den verkoop van huisbran! kolen voorloopig buiten werking gesteld is, zoo ve volgde hij, zal de handel vermoedelijk eerst tot bi sef komen, wat hem hierdoor ontvalt. In de naaste toekomst is een toenemende ove heidsbemoeiing met den brandstoffenhandel te ve wachten in het belang van een zoo goed mogeljj) kolenvoorziening, nu vooral het vervoer zulke groc zorgen baart. Bemoedigend is, dat er overleg m :Ien handel gepleegd wordt en de organisatie verte genwoordigd is in de advies-commissie voor hui brand-aangelegenheden. Het bestuur is gemacl iigd de noodige stappen te ondernemen om te gi raken tot één organisatie voor den brandstoffei handel. Tegen de thans van kracht zijnde regeling vani kolenvoorziening zijn van de vergadering uit onde scheidene bezwaren geopperd, inet name tegen i wijze van verdeeling van de ter beschikking komei de brandstoffen onder den handel. Men zag hier een achterstelling van degenen die voorheen uit h buitenland invoerden. Geantwoord is hierop dat i tegenwoordige bepalingen geen andere mogelijkhe open laten. Bevestigend luidde het antwoord op de vraag, i de leveranties voor kook-doeleinden in minderii van de 20 pet. gebracht moeten worden. Het bestuur gaf den afdeelingen den raad zit zooveel mogelijk in verbinding te stellen met de dj tributie-kantoren ten einde voor de uitvoering vj de regelingen te komen tot een zekere samenwe king. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. VEENENDAAL, 1 Augustus. Donderdag middag omstreeks half vier is het tweejarig kin van den woonwagenbewoner Reuvers op den od bewaakten overweg te Veenendaal door een trei gegrepen en op slag gedood. Het lijkje is naar i nieuwe begraafplaats overgebracht. (A.N.P.) Bank van Leening te Haarlem. Verfraaiing van den voorgevel. deeld dat begonnen was met een restauratie val het gebouw van de Bank van Leening in de Kleun Houtstraat te Haarlem. Er bestaat het voornemei in de toekomst het oude gebouw waarin oor spronkeiijk een klooster gevestigd was. te restatt I reeren. Voorloopig is dit werk beperkt geblevei tot het bovengedeelte van het aangrenzend! woonhuis, dat nieuw is opgetrokken, terwijl ooi het dak vernieuwd is. Dit mooie stuk gevel li ouden stijl is een verfraaiing van beteekenis Het doet ons hopen, dat de gemeentefinanciei het zullen toelaten dat binnenkort het geheek restauratieplan zal kunnen worden uitgevoerd. zagen, konden die van rechts zijn bewegingc waarnemen; de mannen op de helling spoedde! zich naar de brandende hut en kregen zoo het volk gezicht op den vluchteling. Vasalli draaide zich ot en zag hen; zijn hart klopte wild van vrees e: ziedende drift. Hij rende door, hen en zichzel verwenschend èn zijn domheid van het ondef breken van zijn vlucht, zelfs om van kleeren t verwisselen en terwijl hij voort holde, lieten zij! vervolgers hem in hun net loopen. Zijn adem kwam en ging in wilde snikken; zij! hart sloeg als een hamer: een looden gewicht drukt meedoogenloos op zijn hersens; zijn tong kwan naar buiten door zijn droge lippen. Doch hij wo f stelde maar door. Hij wist dat hij iri een driehoel liep, met vijanden langs de zijden ervan rijdend ei de vijanden die hem naar den top dreven en dl woede in zijn hart werd een razende bezetenheid toen tot een grimmige, uitdagende berusting,, toet hij inzag dat hen geen kans had. Het was gedaac met. hem. Nog een desperate poging wilde hij voor zijn vrij1 heid wagen. Vóór hem vgrhief de grond zich tot een bloï rotsen als hij die kon bereiken, vond hij mis schien een of ander hol of ravijn, waar hij zich be graven kon tot de nacht was gevallen, dan was heil misschien nog niet gansch en al hopeloos. Hij sloof de helling op met volle krachtsin spon- j ning; zich een zigzagweg banend tusschen rotsen steenblokken waar paarden niet gemakkelijk kon den komen. Maar bereden wachters waren dicht achter hem; twee van hen hadden hun geweren los. gemaakt en richtten omzichtig. Een scherp knallet een echo rolde weg. naklinkend tusschen de steilf heuvels en de valleien; Vasalli sprong op viel, eel hijgende hoop op het gras. Hij was al wer op de been en holde blin delings. van den eenen kant naar den anderen - zijn armen maaiend door de lucht. Nu zagen zijl oogen niets, alles zwom in bloed: hij struikelde e: viel, krabbelde weer overeind en ging verder. Dl top van de rotsen was dichtbij: zijn voeten strom pelden over de eerste spleet, hij voelde zich gaal I het was voorbij. (Wordt vervolgd). De Dikke hield de lantaarn omhoog en zij zagen, dat de wanden hier en daar uitgehakte nissen vertoonden. Die moeten kort geleden gemaakt zijn, merkte de professor op, want er staat niets van in mijn papieren. en zestig in het geheel. Hoe in 's hemelsnaam waren ze hier gekomen, na alles wat er was gebeurd? Eensklaps stopte hij de steenen weer in het zakje en haastte zich naar de zijde van zijn slacht, offer. Hij draaide het lichaam om, blikte in het ge laat en deinsde doodelijk ontsteld achteruit Het was Lindsay hij had zijn broeder-in-de boosheid vermoord! Vasalli keek schichtig om zich heen. Welke zeker heid had hij, dat niet Lal Das vlakbij kon staan gluren Lal Das, zoo listig als een slang en meer te vreezen dan een cobra. De gedachte aan den Hindoe deed een koortsachtige activiteit in den moordenaar opvlammen. Het was nu eenmaal ge beurd en het beste wat hij icon doen was de sporen van zijn daad verbergen. Hij duwde het lichaam dieper in de schaduw, bedekte het met de gevange- niskleeren en hoopte brem en varen over alles.. En terwijl hij hiermee bezig was, waren zijn hersens eveneens bezig. Eindelijk behoorden de diamanten hém en op wat een uitzonderlijke manier waren ze in zijn bezit gekomen! Twee menschen had hij er voor vermoord Hij stond op het punt de hut te verlaten, toen er een nieuw idee door zijn hersens flitste. Zijn hand in de jaszakken van den vermoorde zoekend, vond een doosje lucifers. De daad op de gedachte te laten volgen, was het werk van een seconde. Hij streek een lucifer af, bukte en stak op verschillende plaatsen het droge struikgewas aan. De vlammen verspreidden zich knetterend over den vloer, een dikke rook kringelde naar de opening waar het venster gezeten had. Vasalli stapte de hut uit. Buiten gekomen aar zelde hij een oogenblik. Een lichte bries kwam met het begin van de schemering opzetten en het vuur wakkerde aan tot een woedend loeien. Hij keek in de hut: de heele ruimte was nu een zee van brullende vlammen. Die zouden hun werk niet half doen. stelde hij voldaan vast. Hij wendde zich af. nu geheel en al geconcentreerd op zijn defini tieve ontsnapping. Opeens stond Vasalli stil. Beneden hem, aan zijn linkerhand, zag hij mannen te paard, die naderden over een van de windende wegen van het heuvel- hoeveelheden. tot vreugde van den invoerhandel en van de Duitsche volksgenooten, die het zon der Nederlandsche bloemen niet kunnen stellen. Aalsmeer is er, naar wij vernemen, ook zeer ver heugd over. Immers, van oudsher ging omstreeks 80 procent van den Nederlandschen uitvoer van gesneden bloemen naar Duitschland. achtige heideland. Zijn oog ving het glinsteren van staal op, even zichtbaar en dan weer verdwijnend. Woede en vrees maakten zich van Vasalli meester. hij werd gevolgd. Hij keerde zich haastig naar rechts, met als eenig resultaat de ontdekking van meer mannen, gewapend en bereden, langs een ander pad in zijn richting komend. Daar stond hij nu en vroeg zich af welken weg hij zou gaan. Hij draaide zich om met het gezicht naar het noorden en langs den derden weg, die over een lange helling voerde, zag hij een groep bewakers zich voortbewegen naar het punt waar hij zich be vond. Een groote vlammentong schoot, uit het raam van de hut de lucht in. De mannen, die zich op de helling bevonden, zagen het en eveneens Vasalli, tegen den hemel afgeteekend .Een van de wach ters gaf een waarschuwenden kreet. Op hetzelfde oogenblik kregen de mannen van de patrouille hem eveneens in het oog en een van hen loste een schot als signaal voor de derde groep. Deze hield onmid.' dellïjk halt naar drie zijdden was het terrein nu voor hem geblokkeerd. Vasalli zette koers naar het Zuiden en stak een woest, rotsachtig stuk grond over. Hij koesterde de hoop dat de paarden hem hier niet zouden kun nen volgen. Er achter zag hij een gedeelte, dat kans leek te bieden op een schuilplaats. Hij rende met al het instinct tot zelfbehoud, dat in 'n mensch in uitersten nood losbreekt. Hij vergat dat hij zijn gevangeniskleeren had afgelegd hij vergat dat niets hem zoo verried als deze vlucht. Alles wat hij begeerde het eenige waarvoor olaats was in zijn verbijsterde hersens was rennen, rennen, rennen tot hij zjjn vervolgers te vlug of te slim af zou zijn. Hij holde voort, een opgejaagd dier in wanhoop. De mannen op de wegen dreven hun paarden het geaccidenteerde terrein in, met de kennelijke bedoeling zijn vlucht af te snijden. Soms verloren zij hem uit het oog, als hij door een of andere diepte ging of verborgen werd door een heuveltje, maar dan verscheen hij weer. verder ploeterend naar de gehoopte vrijheid voor hem uit. Als de mannen aan zijn linkerhand hem niet BOEKHOUDEN M. O. Ned. Unie te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6