Mololof schetst de buitenlandsche politiek der Sovjet Un e. „Over de betrekkingen tot de V.S. niets goeds te zeggen". VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 TT A X R E E M'S DXGBEXD S Verhouding tol Italië verbeterd Betrekkingen met Duitschland heb ben een hechten grondslag. Het D.N.B. meldt uit Moskou: De avondzitting van den Oppersten Sovjet, waar aan beide Kamers deelnemen, is Donderdag om 19 uur begonnen. De groote zaal van het Kremlin was tot op de laatste plaats bezet. De ruim 1100 afge vaardigden van den oppersten Sovjet waren allen verschenen. In de loge van het corps diplomatique hadden de leiders van bijna alle op het oogenblik in Moskou aanwezige buitenlandsche missies plaats genomen, o.a. de Duitsche ambassadeur Graf von der Schulenburg en de Italiaansche ambassadeur Rosso. Ook de ambassadeur van Engeland Sir Staf ford Cripps, is verschenen. In den aanvang der zit ting verschenen de Sovjet Russische staatslieden en regeeringsleden in de zaal, met Stalin en Molotof aan het hoofd. Na hun aankomst begroette de voor zitter van den Oppersten Sovjet, Andrejew, onder grooten bijval de in de zaal aanwezige vertegen woordigers van Letland, Litauen en Estland, bene vens de delegaties uit Bessarabië en het noorden der Boekowina. Vervolgens gaf de voorzitter den voor zitter van den raad van volkscommissarissen en commissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, het woord. Molotof. Molotof heeft in zijn rede, die ongeveer drie kwar tier duurde, een uitvoerig overzicht van de buiten landsche politiek der Sovjet-regeering in verband met den wereldtoestand gegeven gesproken over de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de ver schillende Europeesche en niet-Europeesche staten. Hij zeide o.a.: „Sedert de voorgaande zitting van den hoogsten Sovjet zijn pas vier maanden verloopen, die echter voor Europa gebeurtenissen van de grootste betee- kenis gebracht hebben. De militaire feiten hebben zich snel ontwikkeld, waarbij in het bijzonder de snelle nederlaag en capitulatie van Frankrijk, na anderhalve maand, genoemd moeten worden. Een groot deel van Frankrijk en Parijs zijn op grond van het Duitsch-Fransche wapenstilstands verdrag door Duitsche troepen bezet. De vrede met Frankrijk is echter nog niet gesloten. Van de tegenstanders van Duitschland is slechts Engeland overgebleven, dat overigens op de hulp der Vereenigde Staten hoopt. OORZAKEN DER FRANSCHE NEDERLAAG. Niet all ?brekkige Fransche oorlogsvoorbe reiding is be -.end voor de Fransche- nederlaag geweest. Van bef eekenis is ook geweest, dat Fran sche regeeringskringen een „lichtzinnig" oordeel hebben gehad over het belang en de beteekenis der Sovjet-Unie. De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond dat de heerschende Fransche kringen niet met het volk vei-bonden zijn geweest, doch het volk en zijn revolutionnaire tradities gevreesd heb ben. Dit is een der belangrijkste oorzaken van de Fransche nederlaag. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan echter niet op de oude methode geschieden". Als het belangrijkste feit uit de ontwikkeling der laatste maanden noemde Molotof vervolgens de groote successen van Duitschland, die echter, aldus zeide hij, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. „Adolf Hitier heeft nog kort geleden een nieuw beroep op Engeland gedaan om den oorlog te eindigen. De Britsche regeering heeft dat beroep evenwel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn we reldheerschappij. zonder er rekening mede te hou den, dat zijn eigen positie belangrijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eerste oorlogs jaar, zonder dat van een spoedig einde van den strijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotof zijn overzicht van den wereldtoe stand aan den vooravond van nieuwe beslis sende gebeurtenissen, waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, Engeland en steeds ook de Vereenigde Staten aan den anderen kant Van den strijd staan". DE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. ITALIë EN ENGELAND. Daarna sprak Molotof over de betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en de andere staten. Aller eerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Rus- sische betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij, vast geworteld in de overeenkomsten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht geble ken. Zij hebben zich verder ontwikkeld. Molotof wees de speculaties van Engelsche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben door alle mogelijke geruchten en valsche berichten wantrouwen tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie te zaaien, met sarcasme van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben en I worden in beide landen niet ernstig opgevat. De Sovjet-Unie laat zich niet in het minst intimideeren door de dreigende perspectieven, die de aangegeven bladen schilderen van den verderen groei en de toe komstige kracht van Duitschland. Veeleer zullen de vriendschappelijke en goede buurbetrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Duitschland ten volle blij ven bestaan. Molotof constateerde met nadruk dat de betrek kingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buitenlandsche politiek van de Sovjet-Unie, zoowel als die van Italië, biedt de vol ledige mogelijkheid tot wederzijdsch begrip en tot een gunstige ontwikkeling der betrekkingen. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen veranderingen van belang ge komen. Na de bekende vijandige handelingen van Engeland tegen de belangen der Sovjet- Unie heeft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Britschen ambassadeur, Cripps, een zekere ver betering in de toekomst brengen. DE NIEUWE GEBIEDEN. Molotof sprak vervolgens over de ontwikkeling aan de Russische Zuidgrens (Bessarabië en de noordelijke Boekowina). Hij zeide: „Het conflict tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië, dat vele jaren geduurd heeft, is op vreedzame wijze geregeld, doordat de Roemeensche regeering het Russische voorstel tot afstand van Bessarabië en de Noorde lijke Boekowina heeft aanvaard. De Oekrainsche en Moldavische bevolking van het nieuwe gebied heeft daardoor de mogelijkheid gekregen tot de groote familie der volken van de Sovjet-Unie toe te treden. De Sovjet-Unie heeft haar gebied naar het Westen uitgebreid en een der belangrijkste ri vieren van Europa, den Donau bereikt. De betrek kingen tot Roemenië kunnen thans in een volkomen normaal spoor komen". Ten aanzien van de jongste ontwikkeling in de drie Randstaten zeide de volkscommissaris: ,.De verdragen van wederzijdschen bijstand, die den vorigen herfst zijn gesloten met de drie randstaten, hebben niet het gewenschte resultaat gehad, doordat de „heerschende groepen" in deze staten een werke lijke toenadering tot de Sovjet-Unie verijdelden, ja zelfs tot verscherping der betrekkingen tot Rusland overgingen. Daartoe diende in het bijzonder de zoo genaamde „Baltische entente", die werd veranderd in een militair bondgenootschap, waartoe ook Litauen toetrad. De „heerschende groepen" in de Baltische staten hebben daardoor het bijstandspact met de Sovjet-Unie geschonden, hetgeen de Sovjet- regeering niet heeft kunnen accepteeren. Dus heeft de Sovjetregeering tot de Baltische staten den eisch gericht nieuwe regeeringen te vormen. Zij heeft de troepen van het Roode Leger er doen binnenrukken. Als resultaat van deze ontwikkeling is het toen tot de vrije verkiezingen der parlementen van Estland, Letland en Littauen gekomen, die zich hebben uit gesproken voor de oprichting van de Sovjetmacht en voor de aanhechting der drie Baltische Staten aan de Sovjet-Unie. In ieder geval is door de aansluiting der drie Baltische Staten bij de Sovjet-Unie hun snelle eco nomische opgang, de algeheele ontwikkeling van hun nationale cultuur, de versterking van hun staats wezen en daarmede ook de versterking van de macht, der Sovjet-Unie verzekerd. In totaal ,is de .bevolking der Sovjet-Unie door de aansluiting van Bessarabië en de Baltische lan den met ongeveer 10 millioen menschen toegeno men. Wanneer men daarbij de dertien millioen be woners van het Westen der Oekraïne en het Westen van Wit.Rusland optelt, levert dat voor de bevolking der Sovjet-Unie een toeneming op met 23 millioen. Het grootste deel der nieuw verworven gebieden heeft reeds vroeger tot het Russische gebied be hoord en is aan de Sovjet-Unie „door de macht van het Europeesche imperialisme" ontroofd. Dit is thans weer goedgemaakt. De regeering der Sovjet- Unie kan van nu af uit naam van 193 millioen menschen haar machtige stem verheffen. In economisch opzicht is het van bijzonder belang dat de Sovjet-Unie van nu af aan de Oostzee be schikt over een reeks ijsvrije havens. Deze succes sen van de Sovjet-Russische buitenlandsche politiek zijn langs vreedzamen weg verkregen en door dp breede volksmassa's der nieuwverworven gebieden goedgekeurd. VERHOUDING TOT FINLAND. Wat de betrekkingen der Soviet-Unie met Finland betreft, moet worden vastgesteld dat het voor vier maanden gesloten vredesverdrag over het algemeen bevredigend is uitgevoerd. Door het kortgeleden tusschen de Sovjetregeering en de Finsche regeering gesloten economische accoord zullen zich ook op handelspolitiek gebied gunstige perspectieven ope nen. De Finsche regeering heelt verder voor eenigen tijd ook "t voorstel der Sovjetregeering aangenomen betreffende de demilitairisatie der Aalandeilanden en tot instelling van een Sovjet-Russisch consulaat op deze eilanden. De verdere ontwikkeling der Rus- isch-Finsche betrekkingen hangt in hoofdzaak van Finland zelf af. Wanneer er in Finland eenige elementen zijn, die de normaliseering der Sovjet Russisch-Finsche be trekkingen tegenwerken, dan kan daardoor natuur lijk de Russisch-Finsche verhouding schade lijden. De betrekkingen van de Sovjet Unie tot de Scan dinavische staten Noorwegen en Zweden worden, naar Molotof verder uiteenzette, beheerscht door den wegens den oorlog ontstanen nieuwen toestand. Over Noorwegen kan op het oogenblik nog niets be paalds worden gezegd. Wat Zweden betreft zijn de economische betrekkingen zoowel voor de Sovjet Unie als voor Zweden op het oogenblik actueel. Ir. dit verband sprak Molotof de hoop uit dat de Russisch-Zweedsche economische onderhandelin gen, die op het oogenblik worden gevoerd, spoedig n het belang van beide partijen tot een positief resultaat zullen leiden. DE BALKAN. Sprekende over de betrekkingen der Sovjet Unie tot de Bolkanstaten vermeldde Molotof het herstel der diplomatieke betrekkingen met Joego Slavië in de eerste plaats. De hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Joego Slavië vindt haar oorzaak in een voorstel der Joego-Slavische regeering. De hoop bestaat op een verdere verbetering der betrekkingen en een ge leidelijke uitbreiding der wederzijdsche economi sche betrekkingen. De betrekkingen der Sovjet Unie met Bulgarije zijn normaal. Er bestaan tusschen beide staten geenerlei tegenstellingen, die in den weg zouden kunnen staan aan een verdere verbetering der Russisch-BulgaarscHe verhouding. In aansluiting hierop besprak Molotof de betrek kingen der Sovjet Unie met Turkije. Deze betrek kingen hebben, zoo zeide hij, den laatsten tijd „geen wijziging van belang" ondergaan. Weliswaar heb ben de in het laatste Duitsche witboek gepubliceer de documenten een onaangenaam licht geworpen op eenige politieke persoonlijkheden van Turkije. De onthullingen van het Duitsche witboek zijn ook geenszins door de verklaringen van den Franschen ambassadeur in Ankara, Massigli, krachteloos ge maakt. In dit verband wees Molotof er op dat de Sovjet regeering de Turksche regeering reeds in April ge wezen heeft op het volgende „ontoelaatbare feit": Op het genoemde tijdstip was waargenomen dat verscheidene buitenlandscthe vliegtuigen, die van Turksch gebied kwamen, de Sovjetgrens in het ge bied van Batoem hadden gepasseerd. De Turksche regeering heeft eerst ontkend dat dit was gebeurd, doch beloofde maatregelen te nemen tegen aan her haling van dergelijke gebeurtenissen. Thans weet men door de Duitsche documentenpublicatie, aldus Molotof, nauwkeurig hoe het met die vliegtuigen gesteld was. Ten aanzien van de betrekkingen der Sovjet Unie met Iran zeide Molotof, „dat hier, evenals in het geval van Turkije, gewezen moest worden op een „ontoelaatbare" gebeurtenis, n.l. op het vliegen over het gebied van Bakoe door buitenlandsche toe stellen in April. Deze vliegtuigen zijn van Iraansch gebied gekomen. De Iraansche regeering heeft de gebeurtenis bestreden, doch de documenten van het Duitsche witboek zouden ook deze aangelegenheid verklaren. Een herhaling van dergelijke voorvallen zou kunnen leiden tot een onaangename verwikke ling der betrekkingen van de Sovjet Unie tot haar Zuid-Oostelijke nabuur. In ieder geval heeft de Sovjet Unie daaruit de les getrokken dat zij in de toekomst ook aan haar zuid-oostelijke grenzen haar waakzaamheid moet versterken. JAPAN EN DE VER. STATEN. Over de betrekkingen tot Japan kan gezegd wor den, dat de verhouding den laatsten tijd iets ge normaliseerd is. Op 9 Juni is de bekende overeen komst gesloten over de grensregeling in het gebied van het conflict van verleden jaar aan het Noman- nor, waaraan te meer beteekenis moet worden ge hecht, daar het lange uitstel van een regeling dezer kwestie een ongunstig effect heeft gehad, zoowel op de betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Japan, als ook op die van buiten-Mongolië en Mand- sjoekwo. In den laatsten tijd, zoo ging Molotof verder, zijn er eenige verdere aanwijzingen waar te nemen dat ook van Japansche zijde den wensch wordt gevoeld de betrekkingen met de Sovjet Unie te verbeteren. Het is in het belang van beide partijen tot dit doel een reeks hinderpalen, die aan een verbetering van hun betrekkingen in den weg staan, op te ruimen. Het program der nieuwe Japansche regeering bevat echter juist ten aanzien van de Russisch-Japansche verhoudingen nog velerlei onduidelijkheden. Ten opzichte van de verhouding der Sovjet Unie tot de Vereenigde Staten, zoo ging Molotof verder, is „niets goeds te zeggen". Het is in Moskou wel bekend dat de door de Sovjet Unie de laatste maanden bereikte successen zekere kringen in de Vereenigde Staten mishagen. De Sovjet Unie zal echter met haar taken wel klaar komen, ook „zonder de hulp van die on tevreden heerschappen uit de Vereenigde Sta ten". De Sovjet-regeering protesteert echter zeer energiek er tegen dat de regeering der Vereenigde Staten, evenals Engeland, de saldi der Baltische staten in de Vereenigde Staten in beslag heeft genomen. Over de betrekkingen der Sovjet Unie met China zeide Molotof dat de Sovjet Unie jegens den Chi- neeschen nabuur in zijn grooten vrijheidsoorlog verder vriendschappelijke betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt, zooals overigens overeen komt met het Russisch-Chineesche niet-aanvalspact. Molotof besloot zijn rede met een blik vooruit. De huidige veranderingen in Europa, zoo zeide hij, worden beheerscht door het groote succes der Duit sche wapens. Duitschland is uit het verloop tot dusverre van den oorlog versterkt te voorschijn ge komen. Een spoedige liquidatie van den oorlog is nog steeds niet te voorzien. Integendeel, de oorlogs gebeurtenissen zenden haar „ernstigen neerslag' naar alle deelen der wereld In het bijzonder tee kent zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frankrijk steeds acuter af. Imperialisti sche lusten worden niet alleen in Japan gevoeld, maar ook in de Vereenigde Staten, waar deze lusten natuurlijk door de reclame voor de z.g. belangen van het Westelijk halfrond verbloemd worden. De totale ontwikkeling van den wereldtoestand bergt het gevaar in zich van een verdere ont plooiing van den oorlog. De Sovjet Unie moet der halve versterkte waakzaamheid toonen en zich wij den aan de versterking van haar binnenlandsche en buitenlandsche posities. De Sovjet Unie mag zich niet tevreden stellen met haar tot dusverre behaal de successen. De volken der Sovjet Unie moeten integendeel de uitspraak van Stalin ook verder ter harte nemen dat het geheele Sovjetvolk in voort durende gereedheid voor mobilisatie moet staan en voorbereid moet zijn op iedere dreiging van een vijandelijken overval, opdat geen manoeuvre van de vijanden de Sovejt Unie kan verrassen. De redevoering van Molotof werd door de verga dering met grooten bijval ontvangen. De opperste Sovjet nam vervolgens een resolutie aan, waarin de buitenlandsche politiek der Sovjet regeering zonder voorbehoud werd goedgekeurd. De agenda bevat de volgende verdere punten: De vorming van een bondsrepubliek Moldau door de toetreding van Bessarabië tot de autonome republiek Moldau. De noordelijke Boekowina en de Bessarabische gebieden Chotin (Noord-Bessara- bië). Ismael en Akkerman (Zuid-Bessarabië) zijn opgenomen in de bondsrepubliek Oekraine. Behandeling van de verzoeken tot toetreding van de Baltische staten. Amerikaansche bases in Canada? Uitlating van Mackenzie King baart opzien. Het A.N.P. meldt uit Washington: In politieke kringen hier is opzien verwekt, doordat de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, iets heeft laten doorschemeren van Canadeesch-Amerikaansche onderhandelin gen over een gemeenschappelijke verdediging en oprichting van Amerikaansche militaire bases in Canada. Mackenzie King zeide dat het tijd stip niet geschikt is voor nadere mededeelingen over de onderhandelingen, die naar zijn mee ning in de Vereenigde Staten een ongewenscht opzien zouden kunnen baren. Dit opzien is echter reeds gewekt en invloed rijke Congreskringen verklaarden Woensdag avond dat Roosevelt in strijd met de grondwet gehandeld zou hebben, indien dergelijke onder handelingen inderdaad gevoerd werden. Een der persoonlijkheden zeide met klem dat alles ge daan zal worden om licht in deze duistere zaak te brengen en om aan deze oorlogsmanoeuvres paal en perk te stellen. Italiaansche persstem over de oorlogstaktiek tegen Engeland. „Strijdwijze, die het minst verwacht was." Stefani meldt uit Turijn: In een artikel „Zoo als voor de Maginotlinie" geeft de directeur van de „Gazetta del Popoio" een beschrijving van de ontwikkeling van het offensief tegen Groot- Brittannië. Na te hebben opgemerkt dat de En- gelschen gehoopt hadden, dat Italië en Duitsch land, na Frankrijk te hebben geliquideerd, zich terstond op Groot Brittarinië zouden hebben ge worpen, betoogt hij dat de aangenomen tactiek er opnieuw een is die het minst verwacht was, „De luchtmachten en vloten van de as", vervolgt het blad. „werken tegen Engeland op dezelfde wijze als tegen de Maginotlinie voor den aanval. Gibraltar. Malta, Alexandrië. Haifa en Aden buk ken zich onder de slagen van Italië, zooals alle Britsche kusten onder die van Duitschland. De Middellandsche Zee is gesloten. Ook de belang rijkste havens van het Britsche eiland worden gesloten en aanvallen worden ondernomen op de spoorwegknooppunten en kleinere havens. En geland wordt van alle kanten aangevallen Het oogenblik van den massa-aanval zal komen". EN HET BUITENLAND. De Opperste Sovjet, het parlement der Sovjet Russische republiek, is te Moskou bijeengekomen en ter inleiding van de te behandelen punten heeft de voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen, Molotof, een overzicht gegeven van de situatie in Europa en de buitenlandsche poli tiek der Sovjet Unie. Molotof's rede gaf een dui- deiijken indruk van de visie, die men te Moskou heeft ten aanzien van de ontwikkeling van den toestand, waarbij het van belang is op te mer ken dat men daar een op handen zijnd einde van den oorlog nog niet verwacht, een opvatting, die overeenkomt met die. welte dezer dagen door het Italiaansche blad „Giornale d'Italia" gelanceerd werd. Niettemin staat Europa naar Russische opvat ting „aan den vooravond van nieuwe, beslissende gebeurtenissen", waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, Engeland en de Ver. Staten aan de andere zijde van den strijd staan. Eenige opmerkelijke woorden wijdde Molotof aan de verhouding der Sovjet Unie tot de as- mogendheden. Men kan er ook uit concludeeren dat de betrekkingen tusschen Moskou en Berlijn sinds het historische bezoek van Von Ribbentrop aan Stalin in Augustxis van het vorig jaar stand vastig gebleven zijn. De volkscommissaris was dan ook van oordeel dat de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen beide landen ten volle zouden blijven bestaan. Ook blijkt uit de rede dat in Rusland's verhouding tot Italië, waar omtrent men nog in het onzekere verkeerde, ge durende de laatste maanden verbetering is in getreden, zoodat eten gunstige ontwikkeling moge lijk is. Over de verstandhouding met Engeland, welke na de mislukte onderhandelingen van William Strang en de Britsche militaire missie steeds een vraagteeken is gebleven, deelde Molotof weinig nieuws mede. Een positieve ontwikkeling in de richting van een regeling is nog altijd niet te verwachten, ofschoon Molotof er wel op zin speelde dat voor den nieuwen Engelschen ambas sadeur. Sir Stafford Cripps. wellicht in dit opzicht iets te bereiken was. Over de betrekkingen met Japan gedurende een lange reeks van jaren gekenmerkt door een onafgebroken spanning kon Molotof getuigen, dat deze den laatsten tijd iets genormaliseerd zijn. Ook wat betreft Buiten-Mongolië en Mand- sjoekwo, waarmede de Sovjet Unie gemeenschap pelijke grenzen heeft men herinnert zich dat zich eenige jaren geleden in deze gebieden eenige grensincidenten, die gewapende actie tot gevolg hadden, hebben voorgedaan. Zeer scherp uitte Molotof zich ten aanzien van de Ver. Staten. Hij verklaarde openhartig dat er over de betrekkingen met dit land „niets goeds te zeggen valt". De blokkeering der Baltische saldi in de Ver. Staten hetgeen ook door Engeland gedaan is wordt door de Sovjet Unie als een ernstige grief beschouwd. De aardbeving in Midden-Anatolië. Het D.N.B. meldt uit Istanboel: Omtrent het aantal der slachtoffers van de aardbeving in Nna- tolië zijn tot dusverre nog slechts weinig betrouw bare gegevens ontvangen. Doordat de zóne der aard beving, die in Midden Anatolië ligt, vrij afgelegen is, kan nog geen overzicht verkregen worden van de verliezen. De getallen, die bekend worden over het verlies aan menschenlevens, stijgen echter voort durend. Door de aardbeving zijn alleen dorpen ge troffen, welker bewoners in den slaap werden ver rast. De „Roode halve maan", de civiele en de militaire autoriteiten hebben hulpcolonnes gezonden. Tenten, dokters en levensmiddelen zijn naar het aard- bevingsgebied gedirigeerd. Ook nu nog komen lichtere aardschokken voor, De minister v. binnen- nenlandsche zaken heeft den president der repu bliek in Instanboel rapport uitgebracht over de tot dusverre genomen maatregelen. Berichten, die mel den dat ruim duizend dooden gevallen zijn, wor den voorloopig niet bevestig^!. Eiifjelbclie oorlogsschepen Gibraltar. verlaten Stefani bericht uit Tanger: Vernomen wordt dat talrijke Britsche oorlogsbodems plotseling uit Gi braltar zijn vertrokken in westelijke richting. De formatie bestond o.a. uit drie kruisers, zeven torpedo bootjagers, vijf duikbooten, twee vliegtuigmoeder schepen en drie hulpschepen. Het schijnt dat het vertrek van deze eenheden zijn oorzaak vindt in de vrees voor de bombardementen der Italiaansche luchtmacht, die steeds doeltreffender worden. Woensdag hebben ook verscheidene toestellen lan gen tijd boven Gibraltar gevlogen, waar zij een aantal bommen neerwierpen, ondanks de felle reactie van het luchtafweergeschut. Het Franselie hooggerechtshof. Het D N B deelt mede- De „Petit Dauphinois" meldt uit Vichy bijzonderheden over het nieuw ingestelde hooggerechtshof in Frankrijk. De openingszitting van dit hof zal waarschijnlijk in Augustus worden gehouden. Toch zullen de geregel de zittingen eerst beginnen nadat het vooronderzoek is geëindigd, dus na twee of drie maanden. Het gerecht zal eerst een onderzoek instellen naar de directe verantwoordelijkheid", welke tot den hui- digen toestand heeft geleid. Deze verantwoordelijk heid zal door een onderzoek worden vastgesteld, welk onderzoek wordt verricht door een of meer leden van het gerechtshof. Naar de „Progrès" meldt zal het hooggerechtshof zijn zetel te Lyon hebben. Wat door de Fransche troepen op hun terugtocht vernield werd. Een luchtfoto van de opgeblazen brug over de Saar in Lotharingen. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.-1 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten A. N. P.. gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15% Gramofoonmuziek. 10.30 „Mijn wonderplant", causerie. 10.35 Secco en zijn Ensemble (11.0011.20 Voor de vrouw). 12.00 Om roeporkest (Opn.) 12.45 Berichten A. N. P., gramo foonmuziek. 1.00 AVRO-Musette-Ensemble. 1.30 Da Capo-orkest. 2.00 Zang en piano. 2.30 De Vagebon den, solisten en declamatie. 4.00 Disco-causerie. 4.45 Mannenkoor ..Mobilisatickruis" en orgelspel. 5.15 Berichten A. N. 1' 5.30 Gramofoonmuziek. 6.20 Om roeporkest cn solisten (Opn.) 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmu ziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 AVRO-Amusementsorkcst. solisten, AVRO-Girls en de Song Singers. (9.1ó—9.30 Gramofoonmuziek). 10.00 VPRO; Avondwijding. 10.15—10.30 Berichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8 00 Berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.1511.30 Berichten (Engelsch). 12.3012.45 Berichten (Duitsch) en 12 45—1.00 Berichten A. N. P. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch) 3 30 Tweede acte van de opera „Tu- randot". (gr.pl.). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.005.15 Berichten (Duitsch) en 5.15—5.30 Berichten A. N. P. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Concert (opn.). 7.00 Vragen van den dag. (A. N. P.) 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.20 De Meesterzangers en harpsoli (opn.). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A. N. P 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 -9.30 Berichten (Engelsch). 9 40 Wfj sluiten den dag. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten A. N. P. 10.30—10,45; 11.15 —11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Bench tea (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7