Regelen inzake den Opbouwdienst. Uit de Pers. Opera-Concert. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 H A A" REE M'S D A G B L' A D 6 De Duitsche Rijksmi nister dr. Goebbels tijdens zijn rede bij de opening van de Duit sche Kunsttentoon stelling te München. De behandeling der geïnterneerden in Ned.-Indië. In ons nummer van gisteren hebben wij een ons door het A.N.P. toegezonden authentiek be richt van ooggetuigen over de behandeling van Rijksduitscne geïnterneerden in Nederlandsch- Indië gepubliceerd. Het A.N.P. heeft ons inzake deze kwestie ook nog het onderstaande toegezonden: MEDEDEELING VAN EEN RIJKS- DUITSCHE VROUW. ,.De behandeling der aanhankelijk vrij gebleven Duitsch vrouwen in Bandoeng door de politie el militaire organen aldaar, was allesbehalve vrien delijk. Hierover de volgende bijzonderheden: Op 15 Mei verschenen des morgens twee officieren en eenige soldaten in het pension Lohe. De aan wezige Duitsche vrouwen moesten zich in de hal verzamelen, soldaten met het geweer in den aan slag stonden bij de deuren. Mijn verzoek, een zak doek te mogen halen, werd ruw met „You stay here" van de hand gewezen. De vrouw van een Rijksduit- scher uit Bombay, een Amerika ansche van afkomst, had in haar kamer haar kind van vier weken oud. Toen dit begon te schreeuwen, verzocht zij, naar haar kamer te mogen gaan om naar het kind te kijken. Dit werd haar geweigerd. Bij het openmaken van de kamers werden, ondanks protesten van de pensionhoudster, geen rekening gehouden met een te bed liggende bejaarde zieke vrouw en evenmin met een moeder, die haar kind voedde. Eenige vrouwen werden nog denzelfden dag gearresteerd. Drie andere Duitsche dames, die in het pension Lohe woonden, onder wie de bovenvermelde dame met het kindje van vier weken, kregen op 16 Mei het bevel, zich van het noodzakelijkste voor ver scheidene dagen te voorzien. Zij werden uit het pension weggeleid en waren, evenals de vrouwen die den vorigen dag waren gearresteerd, tot het vertrek van deze ooggetuige uit Bandoeng niet teruggekeerd. In een ander Duitsch pension dat in de buurt gelegen was, werden de vrouwen op dezelfde wijze behandeld. Voor dit pension stonden van des morgens 15 Mei af vier gekleurde wacht posten." MEDEDEELING VAN EEN DUITSCHE CONSULAAT-SECRETARESSE UIT SOERABAYA. „Op den lOden Mei, des middags 1.15 kwamen twee politiebeambten het Duitsche consulaat in Soerabaya binnen en arresteerden eerst, met de revolver in de hand, een hulpkracht bij het con sulaat. Vervolgens gingen zij naar den heer Von Plessen en bevalen hem, eveneens met voorgehouden revolver, mee te gaan, hoewel hij verklaarde de Duitsche consul te zijn. De heer Von Plessen kreeg niet eens gelegenheid zijn bureau te. sluiten of zijn pas mee te nemen. De heeren verlieten daarop het consulaat met de politie en werden met de andere Duitschers voorloopig in Soerabaya ge ïnterneerd. De heer Von Plessen bleef nog eenige dagen in Soerabaya geïnterneerd, terwijl de andere Duitschers reeds den volgenden morgen naar Ngavi bij Madioen gebracht worden. Op den avond van 10 Mei belde mij de Zwitser- sche consul, die de belangen der Duitschers in Nederlandsch-Indië behartigt, in het hotel op en verzocht mij terstond te komen, want de politie was er. Ik moest toen alle kasten openmaken en de politie nam steekproeven. Zij had vooral be langstelling voor partijstukken van de Duitsche organisatie in het buitenland. Van de consulaat papieren nam zij de aanmeldingsformulieren en de in behandeling zijnde stukken mede. De kan toren van het consulaat werden toen gesloten en de consul en ik gescheiden naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar ik tot 1 uur 's nachts verhoord werd". Bij deze gelegenheid heb ik, zooals nog ver scheidene malen daarna is gebeurd, krachtig er op gewezen, dat de heer #Von Plessen beroeps consul en sinds twintig jaar in den Duitschen bui- landschen dienst werkzaam is. Het Duitsche con sulaat werd tot aan mijn vertrek door vier tot zes inlandsche politiebeambten dag en nacht bewaakt. Den Duitschen vrouwen werd over het algemeen het geld afgenomen: de Duitsche firma's bezet. Auto's en radiotoestellen werden in beslag geno men. In Batavia werden de heeren van het consulaat- generaal reeds des morgen om tien uur van de schrijftafel weggehaald en gearresteerd." In het in ons blad van gisteren gepubliceerde bericht van de leden der Duitschepaleontologische expeditie wordt o.m. nog meegedeeld: Verscheidene malen werden oudere mannen op draagbaren weggedragen en naar het lazaret ge bracht, blijkbaar als gevolg van het gebrek aan de noodige inrichtingen in het kamp en van den onvol doenden kost. In den ochtend van 14 Mei las de blanke kapitein der bewaking de kampvoorschriften voor. Als verscherping van den tot dusverre be- staanden toestand werd vooral het aanraken van de Drikkeldraad-omheining, die tot dan toe tot het ophangen van de wasch en andere doeleinden ge bruikt kon worden, en waardoor aanvankelijk eten en drinken toegereikt was, alsmede het spreken met andere barakken verboden. Deze voorschriften ein digden met de woorden: „wordt zonder waarschu wing neergelegd", „wordt neergeschoten". Op denzelfden dag, des morgens tegen elf uur. loste een Nederlandsche sergeant met zijn geweer van ongeveer dertig meter afstand zonder vooraf- gaanden roep ot waarschuwing een schot op een ge- interneerde, die bij vergissing tegen de prikkeldraad- vei'sperrïng leunde en naar vier kameraden keek, die aan het bridgen waren. Talrijke geïnterneerden hebben kort daarop op de genoemde plek geconstateerd, dat zoo juist een schot was gelost. De geïnterneerde is niet getroffen, hij werd eenige minuten later door de wacht, onder bevel van den blanken- kapitein weggevoerd en naar een tot gevangenis dienende barak gebracht. Tus- schen 12 en 1 uur 's middags viel er weer een schot. Eenige barakken verder zag men een afgedekte baar uitdragen. Van mond tot mond ging kort daarop het bericht, dat een Rijksduitsche vluchteling uit Singa pore slachtoffer van het schot was geweest. Bij ver gissing had hij tegen de omheining geleund. Óf het schot door een blanken of gekleurden bewaker gelost was, kon men niet te weten komen. Verscheidene ge- interneerden constateerden den volgenden dag, dat op het in het barakkenkamp gelegen oude kerkhof een teraardebestelling plaats vond. Het eten voor de bewoners van elke barak moest door vier tot acht geïnterneerden gehaald worden, die onder bevel van bruine soldaten in den pas marcheeren moesten. Op 16 Mei werd een geinterneerde van Duitsch-Javaan sche afstamming, in den ouderdom van ongeveer 20 jaar, door een bruinen soldaat getrapt, omdat hij niet in den pas liep. Een geinterneerde van Duit sche afstamming van ongeveer 18 jaar werd om de zelfde reden naar de als gevangenis dienende barak gebracht. Beiden werden met lijfstraffen bedreigd, wanneer zij voortaan niet in den pas liepen. Het volgende werpt een licht op de voorschriften van het gekleurde bewakingspersoneel: 15 of 16 Mei werden de barakcommandanten voor den blanken ka pitein geleid, die hun o.a. het volgende -meedeelde. De, bewoners der barakken moeten des nachts niet in de nabijheid van het prikkeldraad slapen, tot dusverre was dit deels het geval, omdat de barakken stampvol w'aren want „het zoü kunnen gebeuren, jlat een geinterneerde in den slaap de omheining aanraakte en dat een voorbijkomende bewaker meende te moeten schieten." Commandant en hoofd der administratie worden door den Rij k s commissaris benoemd. Bij verordering van den Rijkscommissaris is be treffende den Nederlandschen Opbouwdienst o.a. het volgende bepaald: De Opbouwdienst is bestemd om de leden van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht in de gelegenheid te stellen nuttig werk ten behoeve van de Nederlandsche volksgemeenschap te verrichten. Hij is een eervolle dienst ten behoeve van volk en vaderland. Aan het hoofd van den Opbouwdienst staan: 1). De commandant (Arbeitsleiter). 2). Het hoofd der administratie (Verwaltungs- direktor). De commandant en het hoofd der administratie worden door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemd en ontslagen. Zij staan onder den secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken. De jaarlijksche begrooting van den Opbouwdienst wordt op grond van een gemeenschappelijk voor stel van den commandant en het hoofd der admini stratie door den secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van financiën vastgesteld. Zij behoeft de goedkeu ring van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken vaardigt de voorschriften, noodig voor de uitvoering van deze verordening, uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Deze verordening treedt in werking met terugwerkende kracht tot 15 Juli 1940. (A. N. P.). De Nederlandsche Unie in het debat. De Nieuwe R o 11. Crt. heeft in de beginsel verklaring en het programma van „De Nederland sche Unie" tevergeefs gezocht naar woorden over de nationale zelfstandigheid van ons volk. Het blad is van oordeel, dat over onze zelfstandigheid nu noodzakelijk dient te worden gesproken. „We zijn er niet mee, wanneer we zeggen: nu goed, dan liggen we maar in dc Duitsche levens ruimte. Neen, in deze levensruimte, waarvan wer kelijkheidszin ons dwingt het bestaan en ons be staan daarin te erkennen, is voor ons eerst dan een zelfstandige plaats, wanneer we deze zelf weten te verwezenlijken. En wjj zullen haar eerst dan weten te verwezenlijken, wanneer wij uit de kracht van ons volkskarakter, gesteund door de beste tradities van ons volk, zelfstandig de vraag stukken van de levensruimte doordenken, stuk voor stuk en in hun onderlingen samenhang, indien wij in deze levensruimte ook de ruimte voor ons eigen leven zullen weten te vinden, indien wij deze levensruimte evengoed weten te bevruchten met onze fantasie, haar even goed ploegen met onze energie, als het Duitsche volk zich voorneemt dat te doen. En wij, wie er zooveel aan gelegen is, dat het Duitsche Rijk ook straks ter vredesconferentie onze zelfstandigheid erkent, wij moeten weten, dat het dat eerst zal willen doen, wanneer wij onze zelfstandigheid bewezen hebben, wanneer wij ons geestelijk bekwaam getoond hebben een gelijkge rechtigd partner in zijn levensruimte te zijn. „Nederland kan op het oogenblik, dat groote machten dezer wereld tot den strijd zijn aangetreden, een oogenblik, waarop heele werelddeelen in oeco- nomisch en politiek opzicht gereconstrueerd worden, niet aan den rand der wereldgeschiedenis blijven staan, dat is onmogelijk". Het feit, dat deze woor den gesproken zijn door den vertegenwoordiger van den bezetter, mag er ons niet van weerhouden hun juistheid te erkennen. Het moet echter niet aan den bezetter voorbe houden blijven om in de duidelijke woorden, waar in dr. Seyss-Inquart dat heeft gedaan, te spreken van de kans op een zelfstandig voortbestaan, welke er voor ons land en voor ons volk ook in dit nieuwe Europa, deze nieuwe wereld, zal zijn. Daartoe moeten wij zelf niet minder in staat zijn. Wij hebben er mee r belang bij, omdat het om onze zelfstandigheid gaat. Maar we moeten spreken, duidelijk, durvend. Ons spreken moet reeds een daad zijn, hel moet zoo scherp bepaald zijn door zin voor de werkelijkheid, het moet zoo zwaar gaan van doelbewustheid, dat de handeling er om zoo te zeggen zonder verder praten uit voortvloeit Wie langs de werkelijkheid heen blijft loopen, kan alleen maar praten over wat er gedaan moet worden, zooals iemand, die aan den kant blijft staan, niet tegelijk kan zwemmen. Maar zooaLs iemad, die eenmaal in het water is, zwemt of pro- beter te zwemmen, zoo is doelbewuste handeling eerst de reactie van hem, die de werkelijkheid er kent. Tot deze erkenning roepen wij de Nederlandsche Unie op. Haar werkelijkheidszin zal haar moeten overtuigen, dat onze staat van bezet gebied geen verontschuldiging is voor het verzuim om ons reeds thans rekenschap te geven van de voorwaar den eener wereld, waarin wij door dezen oorlog en na den vrede zullen komen te leven, een wereld waarin, wat ook de uitslag van den oorlog zij, het organisatiebeginsel van de levensruimte moge overwonnen hebben, opdat er levenskafis voor een ieder zü" INHOUD BOVEN GETAL. Het Alg. Handelsblad schrijft onder het opschrift „Inhoud boven getal" o.m.: „De weerklank, welken de oproep van het drie manschap der „Nederlandsche Unie" in zeer breede kringen van ons volk reeds heeft gevonden wijst erop dat deze beweging naar de overtuiging van talloozen die tot dusver tot andere meer gespe cialiseerde groepeeringen behoorden, de vraag stukken van heden en toekomst tegemoet wil treden op een wijze die in Nederlandsche hoofden en har ten vertrouwen kan wekken. Naast vele indivi- dueele adhaësiebetuigingen hebben ook de besturen van georganiseerde groepen en vakbonden van ar beiders en boeren namens hun organisaties instem ming betuigd met de N. U., of in sommige ge vallen hun leden aangeraden persoonlijk tot aan sluiting bij de N. U. over te gaan. Dat laatste achten wij de juisle manier. De N. U. zal haar kracht beter kunnen putten uit de over tuiging van haar individueele aanhangers, die als individueele Nederlanders van goeden nationalen wil zijn, en die de nieuwe lands- en volks problemen in nieuw verband willen aanvatten, dan uit de samenbinding als het ware van verschil lende bestaande groepen op sociaal-economisch of politiek gebied die zich collectief komen aanbieden maar vroeger in haar oude groeps-doelstellinger. een ander zij het dan ook misschien ver want geluid lieten hooren dan het drieman schap. De N. U. wil niet zijn een super-coalitie van partijen of groepen. Zij wil in een verduidelijkten geest van Nederlandsch saamhoorigheidsbesef een nationale Nederlandsche taak vervullen op een eisen program. Mr. Linthorst Ho'man heeft het in zijn tweede brochure zeer duidelijk geschreven Wat de N. U. wil is geen afweer van het nieuwe, geen „soort groote-gemeene-deeler voor oorlogs tijd". Want „op die basis zouden zóó vreemde groepen hier binnenzeilen, zou het werk zóó „anti" en niet „pro" iets zijn, dat het geen idealisme zou kunnen en mogen wekken". REACTIEFRONT. In Volk en Vaderland schrijft ir. Mus- sert onder het hoofd „Reactïefront opgericht" o.m.: „Op dit program (het program der Nederlandsche Unie, red.) kan alles worden bijeengeveegd, wat een schuilplaats hoopt te vinden tegen den op komenden vloed van het nationaal-socialisme. In 2 x 24 uur honderdduizend leden en deze week nog de tweede honderdduizend. Dat is wat anders dan het armzalig gedoe van de N.S.B., die negen jaar zwoegt en het reusachtig vindt, dat er in een maand 5000 leden bijkomen!!! Tn werkelijkheid is het zoo, dat een politieke or ganisatie tenminste tien jaren noodig heeft, om zich Het tweede voor rekening van het Artis Reddingcomité in den tuin van Artis te Amsterdam gebouwde nieu we verblijf voor hoefdier^»- is in gebruik genomen. te organiseeren. In tien jaren kan zij iets zijn. wan neer de begin-elen hecht zijn, dc offervaardigheid en het enthousiasme groot en de leiding bekwaam. Is dat alles niet het geval. dat. komt ei ir. het ge heel niets van terecht. De Nederlandsche Unie zal niet anders zijn dan „maakwerk in oorlogstijd", het centraal bureau tot inschrijving van reactionaire bonden en vereenigingen, dat, daartoe in staat ge steld door groote daarvoor beschikbare kapitalen een groote reclame-campagne organiseert tegen het nationaal-socialisme. Als een voorzitter van een Roomseh-Katholieken vakbond met 23.000 leden den heer Homan schrijft, dat hij het met hem eens is, dan lelt de Nederlandsche Unie weer 23.000 leden meer.... Zal dat helpen9 Zal de N S B daardooi in haar opmarsch worden gestuit? Neen mijne heeren, het zal niet helpen. Want al beschikt u over nog zooveel geld, u mist den geest en de offervaar digheid". Haarlemsche Orkest Vereeniging. Het Operaconcert van 1 Augustus had nog meer belangstelling gewekt dan dat van een wee,k te voren: de Stadsschouwburg kon dït keer het aantal gegadigden ternauwernood bergen. Het programma was ten deele gewijzigd: Chari- varius' „Lustrummarsch" en het Intermezzo uit Mascagni's „L'amico Fritz" in de eerste helft, het „Lohengrin"-voorspel in de tweede helft waren vervangen resp. door de „Zauberflöte"-Ouverture. de z.g. „Catalogus"-Aria van Leporello uit „Don Giovanni" en het Vooi-spel van ..Tristan und Isolde". „Als twee ruilen moet er één huilen", zegt men wel eens. Wie in dit geval die eene was, weet ik niet, maar dat het niet het auditorium was, duri ik wel te zeggen, want de beide zooeven genoemde stukken van Mozart behooren tot de parelen der opera-litteratuur. De „Zauberflöte"-Ouverture heeft haar vaste plaats op de concert-programma's en verdient die als zelfstandig stuk wegens haar schitterende mu zikale kwaliteiten. De geen oogenblik verslappende spanning der langzame Inleiding, het pétillante. fugatisch aanvangende Allegro, de geniale, met speelsche meesterhand gevormde combinaties in de doorwerking van dat Allegro leveren voldoende stof tot genieten en bewonderen. Maar van de diepere bèteekenis, van de symboliek der thema's en de vormen krijgt de hoorder bij concertuitvoerin gen geen besef. Naar men weet heeft Mozart ver uit gaande boven de bedoelingen van den slechts naar een kijkspel strevenden tekstdichter en opera directeur Schikaneder, in zijn muziek de zegepraal in de vrijmetselaarsidee bevatte algemeene menschen- liefde over duistere, infernale machten tot uitdruk king gebracht. Reeds de eerste drie blazersaccoor- den. waarmee de Ouverture begint symboliseeren als stijgende drieklank van Es gr. t. die idee; het Allegro wordt beschouwd als het verbreken van allen vijandelijken tegenstand door de volle, edele humaniteit. Bij den eerbied voor hot Goddelijke sluit zich de vrije ontplooiing aller krachten om het hoogste doel te bereiken. Nog éénmaal: bij het be gin der doorwerking, laten de drie accoorden, die in de Opera zelf de komst van den hoogepriester Sarastro aankondigen, zich hooren. Overigens is in deze Ouverture thematisch niets aan de Opera ont leend. Zij is als samenvatting van den inhoud, ver gelijkbaar met Beethoven's „Leonore"-Ouvertures met betrekking tot diens Opera „Fidelio" en evenals deze na voltooiing der Opera geschreven. Ook de Aria (no. 4) waarin Leporello een boek opendoet over de galante avonturen van zijn mees ter Don Giovanni, een register, dat Don Giovanni's verstooten geliefde Donna Elivra met schrik en af grijzen vervult, zonder echter de vlam haver liefde te kunnen doovèn; ook deze Aria is een meesterstuk van muzikale schildering met de eenvoudigste mid delen. Het zou te ver voeren, deze alle aan te halen. Slechts een zorgvuldig volgen van den teksl zou ze kunnen doen begrijpen. De uitvoering der Ouverture had in rythmisch opzicht wat meer nauwgezetheid en onderlinge gelijkheid mogen hebben. Bij de Aria was goede overeenstemming tusschen het door Marinus Adam geleide orkest en de bariton Frits Brauns, een tot dusver hier onbekenden zanger, wiens Haar- lemsch debuut tot een groot succes werd. Hem ont breekt noch routine, noch vocalebekwaamheid: een welluidend orgaan oaart zich aan goed begrip: zijn voordracht is duidelijk doch zonder overdrijving. In het „Tristan"-voorspel bereikte Adam een mooien climax, gevolgd door een indrukwekkende verstilling. De uitvoering der overige nummers is reeds ver leden week besproken Het kwam me voor dat df -opraan Manny Ligthart nu nog vrijer en krach tiger en daardoor overtuigender zong dan de eerstp keer. Het H.O.V.-Koor en het Postaal Mannenkoor deden hun taak weer zeer goed en het was alles zins billijk dat de dirigent van het Postaal Mannen koor, de heer P. M. Gel-mes. wederom ziin aande<° in den bijval kreeg, immers zonder diens goed-- voorbereiding zou Adam met dit koor en met de gecombineerde koren niet zoo'n mooi resultaa1 hebben kunnen bereiken als èn verleden week, èr nu Donderdagavond het geval was. •K. DE JONG. KANOSPORT DE NATIONALE WEDSTRIJDEN OP DE BOSCH- BAAN UITGESTELD. Naar het A.N.P. van de Amsterdamsche Kano club ..De Kajakkers" verneemt zijn de nationale wedstrijden, .welke Zondag a.s. op de Boschbaan gehouden zouden worden, uitgesteld. Deze wed strijden zullen op een nader te bepalen datum plaats hebben. ATHLETIEK. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN A.P.G.S. Voor de wedstrijden van A.P.G.S. op haar ter rein aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam hebben niet minder dan 160 deelnemers inge schreven. Op de 100 meter zullen de beste sprin ters elkaar bekampen. Behalve Osendarp. Nota, Baumgarten, Boersma en Van Geenhuysen komen de jongeren Heyn en Peters aan den start Bij de 4 maal 100 meter en 4 maal 400 meter komen de ploegen van de Trekvogels, A.A.C.. A.V. '23 en Haarlem tegen elkaar uit. BTT .TARTEN. SWEERING EN DE LEEUW IN HAARLEM. Ten bate van het ..Biljartfonds 1940". organiseert dc Biljartvereeniging „1939" in haar clublokaal. Hotel ,,'t Hof van Holland" te Haarlem op Dinsdag 6 Augustus a.s. 'n biljartséance tusschen de bekende amateurs P. de Leeuw, kampioen van Nederland 1939 qn J. Sweering. kampioen van Nederland 1940 De ontmoeting wordt geopend met een partij van 500 caramboles, cadre 35—2; de liefhebbers van bandstooten kunnen daarna genieten van een match over 3 banden groot 40 punten. Teneinde een flink bedrag aan het fonds van door den oorlog getroffen biljarters te kunnen afdragen, vraagt het bestuur van de B. V. 1939 aan de biljart- liefhebbers een kleine entree. Ongetwijfeld zullen velen hun liefdadigheid ico nen en tevens getuige willen zijn van deze unieke biljartgebeurtenis. WIEERIJDEN. KAMPIOENSCHAP OP DEN WEG TE ZANDYOORT. Mag Zondag 18 Augustus plaats hebben. niet Indertijd is door het A.N.P gemeld, dat behoudens goedkeuring van Gcd. Staten van Noord-Holland het nationale kampioenschap wielrennen op den we zou worden verreden op Zondag 18 Augustus te Zand- voort. Naar de N.VV.U. aan het A.N.P. thans mede deelt, hebben Ged. Staten afwijzend op het verzoek beschikt. Thans is een nieuw verzoek ingediend, waarin toestemming gevraagd wordt, deze kampioen schapsrennen op Zaterdag 17 Augustus eveneens te Zandvoort te doen plaats hebben. Wielerbaan Heemstede. Steden wedstrijd HaarlemAmsterdam. A.s. Zondag heeft de revanche-ontmoeting Am sterdamHaarlem plaats op de Wielerbaan te Heemstede waaraan de beste amateurs deelnemen. Voor Amsterdam zullen aan den start komen B. Rcmkes, kampioen van Nederland 1940. Verder Faanhof, een der beste en snelste amateurs van dit seizoen, en vervolgens v. Bohemen, Hoek, Nekken. Simonis, Bloem, Petrie, Verdonk, Floor, Pruys, Ott, v. Vliet en Middelink. Voor Haarlem, C. de Best, G. Peters, C. Porte- gies, P. Duyns, C. Bijster, D. Claassen, T. Ooms, C. Siebeling. P. Korthals. J. Laan, J. Stet, B. Mat- zen. B. Schell en P. Peters. Zij rijden een sprintwedstrijd, een klassements wedstrijd en een ploegachtervolging; tenslotte een koppelwedstrijd met deelneming van de vol gende koppels; C de BestC. Bijster, Faanhof Verdonk. G. PetersSiebeling, HoekHekken, PortegiesStet, v. BohemenMiddelink, Matzen Laan en SimonisOtt. WATERPOT O. OVERZICHT Het einde der competitie-wedstrijden nadert reeds. Helaas zijn de prestaties der Haarlemsche eerste-klasers niet zooals wij hadden verwacht. A.s. Vrijdagavond 8.15 uur ontmoeten zij elkaar in het bad aan de Houtvaart voor de tweede maal in dit seizoen; daar wordt vermoedelijk beslist wie de onderste plaats definitief zal bezetten. Destijds won D. W. R. ip Groenendaal met 21, doch de ploegen ontloopen elkaar zóó weinig in kracht, dat het ons niet zou verwonderen, indien thans H. P. C. de ge lukkige was. In de tweede klasse heeft H. V. G. B. zich eenigs- zins hersteld door met 3—0 van H. P. C. 2 te win nen. H. P. C. 2 staat nu onderaan. „Haarlem" stelde duchtig te leur door met niet minder dan 73 van V. Z. V. te verliezen en dat nog wel op eigen ter rein. Het is al lang geleden sinds „Haarlem" in een competitie-wedstrijd zulk een nederlaag te slikken kreeg. Dit beteekent een compliment voor de sterke I.ïmuider ploeg, die nu vrij zeker kampioen in deze afdeeling wordt. De stand is thans: gesp. gew. geL verl. pnt. v.-t. Het Y 4 3 0 1 6 17— 8 U. Z. C. 4 3 0.1 6 9—6 H P. C. 4 1 0 3 2 6—8 D W. R. 4 1 0 3 2 6—16 V Z. V. 5 4 0 1 8 25—11 Haarlem 5 3 0 2 6 12—12 H. V. G. B. 5 2 0 3 4 10—16 H P. C. 2 5 1 0 4 2 5—13 In de komende dagen wordt het volgende pro gramma afgewerkt: Donderdag 1 Augustus: H. V. G .B. 2V. Z. V. 2. Vrijdag 2 Augustus: U. Z. C.Het Y en D. W. R. H. P. C. Zondag 4 Augustus: V. Z. V.D. W. R. 2 (dames) en V. Z. V.—H. P. C. 2. Dinsdag 6 Augustus: Haarlem 2H. V. G. B. 2. Woensdag 7 Augustus: D. W. R.Haarlem (da mes) en H. P. C.Het Y. Donderdag 8 Augustus: H. V. G. B. 2D. W. R. 2 en H. V. G. B.—Haarlem. DE UITSLAGEN. (Heeren). L. Z. C.Zian II L. Z. C. II—A. Z. C. II ZwetKroosduikers D. J. K.Dolfijn 0—3 4—3 0—5 5—4 ZWEMMEN ZOMERCOMPETITIE KRING HAARLEM. De Zomercompetitie van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. is al een maand aan den gang en reeds is een groot deel van het aantal te spelen wedstrijden achter den rug. Om het programma in het korte tijdsbestek niet te overladen spelen de ploegen een halve competitie. De dames en de adspi- ranten spelen beide met vier zeventallen in één afdeeling een heele competitie. De Heemsteedsche dames staan er momenteel het beste voor met vier punten uit twee wedstrijden. Haarlem 2 en V. Z. V. doen weinig voor elkaar onder. De jonge Hillegomsche damesploeg moet nog meer routine krijgen om het tot overwinningen te brengen. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. H. P. C. 2 2 0 0 4 13— 1 V. Z. V. 2 3 2 0 1 4 12— 5 Haarlem 2 3 2 0 1 4 79 H. Z. V. 4 0 0 4 0 3—20 Haarlem 3, de ploeg met de oude cracks als Th. Hösken, Suerhoff, Banink, Bos en de gebr. Van Goor, is onverslaanbaar voor de andere zeventallen in de eerste klasse. K, Z. en V. Z. V. 3 zijn de eenige zeventallen, die de Haarlemmers nog iets in den weg kunnen leggen voor het kampioenschap. Een tegenvaller in deze competitie zijn de Watertrap pers, die in de Wintercompetitie zoovele overwin ningen boekten en nu met slechts één gelijk spel onderaan staan. Haarlem 3 4 4 0 0 8 25— 2 IC. Z. 3 2 0 1 4 9—7 V Z. V. 3 4 2 1 1 4 9—5 D W. R. 3 4 1 1 2 3 9—16 H V, G. B. 3 2 1 0 1 2 3—8 H. Z .V. 3 1 0 2 2 5—13 H. P. C. 4 3 0 1 2 1 5—7 Watertrappers 13 0 1 2 1 2—9 Drie zeventallen, D. W. R. 4, Halfweg en H. V. G. B. 4 vormen de kopgroep van de tweede afdee ling. H. V. G. B. 4, dat eerst ongeslagen bovenaan stond, verloor met 30 van D. W. R. 4, dat thans de eerste plaats bezet. D. W. R. 4 2 2 0 0 4 4—0 H. V. G .B. 4 4 3 0 1 6 15— 5 Halfweg 4 3 0 1 6 15— 6 Haarlem 4 21012 3—3 H P. C. 5 4 1 0 3 2 9—13 D W. R. 5 2 0 0 2 0 1—7 Water trappers 2 2 0 0 2 0 013 Een aardig verloop heeft de adspiranten competi tie, waarin alle zeventallen van de twee gespeelde wedstrijden er één verloren hebben. Haarlem 2 10 12 64 V Z. V. 2 10 12 8—5 H. P. C. 2 10 12 4—4 H V. G. B. 2 1 0 1 2 3—6 Voor de komende week staan de volgende wed strijden op het programma: Maandag: HalfwegD. W. R. 4. Dinsdag: Haarlem 2H. P. C. dames, Haarlem 4 H V. G. B. 4, K. Z.—V. Z. V. 3. Woensdag H. P. C.—H. V. G. B. adsp.. H. P. C. 4 -H. V. G. B. 3. Donderdag: V. Z. V. 2H. P. C. dames. H. V G. B V. Z. V. adsp. Vrijdag: D. W. R. 4—H. P. C. 5, D. W. R. 5— Water trappers 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8