Haaide ftrnMen Bonnen De verduistering Hit de ömsttekm BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 3 A t' G U STU? 194(5 HXSREEïfS D'AGEE'AD 2 Een derde groote partij in Amerika. Initiatief van Senator Lundeen. Het D.N.B. meldt Washington: Senator Lundeen heeft in een formeele verklaring opgeroepen tot de stichting van een derde groote party „van alle echte Amerikanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kiesprogram opstellen. Het program zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van interventie der beide traditioneele Amerikaansche partijen. Deze derde partij is een noodzakelijkheid geworden, omdat de andere partijen candidaten vor het pre sidentschap gesteld hebben, die beiden de krachtig ste hulp voor Engeland beloofd hebben, opdat En geland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen verklaarde dat de in behandeling zijnde wet op den militairen dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den internationalen oorlog storten. Noch de demo craten noch de republikeinen zouden den weg der oorlogsontwikkeling in de Vereenigde Staten nog kunnen tegenhouden. Buitengewoon Japansch gezant in Ned.-Indië. Generaal Koiso aangewezen. TOKIO 2 Augustus. (D. N. B.) Ministerpresi dent Konoye heeft, naar Domei meldt, den vroege- ren minister van koloniöën, generaal Koiso verzocht zich te belasten met de functie van buitengewoon gezant voor Nederlandsch Indië. Generaal Koiso heeft in een interview verklaard dat Japan niet het voornemen heeft een mono polie te leggen op de grondstoffen van Neder- landsch-Indië. Een „billijke verdeeling" van deze grondstoffen achtte Koiso evenwel noodzake lijk. Voorts gaf hij uiting aay de meening dat de ge bieden in de Zuidzee moeten worden opgenomen in de Groot-Aziatische economische ruimte. die thans geldig zijn BROOD Bons 81 tot en met 90 broodbonboekje Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. M EELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op.' 100 gram maïzena of griesmecl of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Japanners in Londen gearresteerd. Represaille voor dc arrestaties in Tokio. TOKIO, 3 Augustus (D.N.B.) Domei meldt uit Londen dat aldaar gisteren de correspondent van de Japansche bladen „Mitsoebishi", „Shinohara" en „Mitsoei". genaamd Tanabe gearresteerd is. Men ziet daarin een tegenmaatregel tegen de arrestatie van Engelsehen in Tokio. Voorts wordt uit Londen vernomen dat aldaar de bekende Japansche zaken man Makihara in hechtenis genomen is. Griepslaclitoffers op Portorico. Reeds 200 dooden. SAN JUAN DE PORTORICO, 3 Augustus (D.N.B.) Onlangs is hier een griepepidemie uitgebroken, welke zich over het geheele eiland heeft verspreid. Tot dusver zijn 200 menschen aan de ziekte gestorven. Men raamt dat van <}e 1.8 miilioen zielen tellende bevolking er 100.000 door de griep zijn aangetast. Weer bommen op Gibraltar. ALGECIRAS. 3 Augustus D.N.B.t Vrijdag avond is Gibraltar opnieuw door vliegtuigen van onbekende nationaliteit aangevallen, die ondanks het zeer hevige afweervuur tal van bommen kon den uitwerpen. Roosevelt bepleit een „totale" verdediging. Dienstplicht hoofdvoorwaarde voor doeltreffende landsverdediging. Het D.N.B. meldt: Op zijn persconferentie heeft president Roosevelt voor het eerst gesproken over de kwestie van den dienstplicht, welks invoering hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofdvoorwaarde voor een doeltreffende lands verdediging. De tegenwoordige oorlog heeft geleerd dat de verdediging „totaal" moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe machines en uitrustingsvoor- werpen worden aangeschaft, die de Vereenigde Staten niet bezitten, doch pas beginnen te bezitten. Zonder opgeleide manschappen komen de landen echter in een gevaarlijke positie. De Vereenigde Staten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en achter het front, werktuigkundigen en fabrieksarbeiders. Door een tijdige opleiding worden menschenlevens gespaard, want de ervaring leert dat een ongeoefend leger aanzienlijk grootere verliezen lijdt. Roosevelt zeide tenslotte, dat hij de uitwerking der bijzonderheden aan het Congres zal overlaten De democratische senator Lee had voorgesteld het dienstplicht-ontwerp te wijzigen in dien zin, dat in de eerstvolgende twaalf maanden niet meer dan 900.000 man zou mogen worden opgeroepen. De militaire commissie van den senaat heeft dit voor stel met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Aanvallen op Duitsche reddings- vliegtuigen. Het D.N.B. meldt d.d. 2 Augustus: In een tijds verloop van 24 uur hebben Engelsche jagers dremaal met volkomen miskenning van het volkenrecht, Duitsche reddingsvliegtuigen met kanonnen en machinegeweer vuur aangevallen. In zijn verslag vertelt de 25-jarige onderofficier vlieger Josef Bühs, die in een dezer Duitsche reddingsvliegtuigen als telegrafist dienst deed en die als eenige kon werden gered het volgende: „Wij hadden wrakhout en twee omgekeerde drijvende booten zien drijven. Van een vliegtuig was niets te zien, evenmin zagen wij menschen of olievlekken. Plotseling merken wij tusschen de zendmasten bij Dover en Kaap Griz Nez op 500 meter afstand twee jagers. Toen zij nader bij kwamen herkende ik de Engelsche kleuren. Tegelijkertijd zagen wij dat de Jagers aan bak boord van onze machine In het water schoten. Ik seinde onmiddellijk: „worden beschoten en lan den" en vervolgens: ..worden beschoten, S.O.S." Terwijl ik dit uïtseinde zag ik dat de kogels dooi de machine sloegen. De tank in de romp werd ge troffen. De brandstof stroomde door verschillen de gaten in de cabine. Korten tijd later brandde de bodem van het toestel. Bij de tank sloegen de vlammen naar boven. De piloot besloot te dalen. Ik zag den Engelschen jager vlak achter ons. zij schoot uit al haar vuurmonden. Bij de landing vfel ik in het water. Op mijn roepen antwoord de geen van mijn kamberaden. Na twee uur kre gen Duitsche jagers mij in het oog en alarmeer den een „fl.-boot", die mij opnam. Tot zoover het 'verslag van den onderofficier vlieger. Zondagmiddag hebben zich nog twee van der gelijke gevallen voorgedaan tegen 4 uur kon men van het land af plotseling boven het Kanaal een groote zwarte rookwolk waarnemen, welke van een ontploffing afkomstig was: wederom was een Duitsch reddingsvliegtuig door Britsche vliegers in brand geschoten. De commandant van een tweede Duitsch reddingsvliegtuig, luitenant Wölke, die met zijn machine te hulp kwam om de neergeschoten kameraden te redden werd eenige minuten later eveneens door een Engelsche Spit fire aangevallen en evenals den piloot. door schampschoten gewond. Hij vertelde het vol gende „Wij hadden in de afgeloopen week alleen al drie neergeschoten Engelsche vliegers gered en in onze havens veilig aan land gezet. Deze En gelsche vliegers verkeeren thans in voüedigen welstand. Per radio kreeg ik bericht dat men midden boven het Kanaal twee vliegers met hun valschermen had zien neerspringen. Of het Duit sche of Engelsche vliegers' waren kon men na tuurlijk niet weten. Wij hadden echter bevel om elk op zee in nood verkeerend mensch te redden, om het even van welken landaard hij was. Plot seling zagen wij een groote zwarte rookwolk. Eenige minuten later zagen wij dat een ander van onze reddingsvliegtuigen met het kenteeken ..D'-Asuc" door Britsche jagers was neergescho ten, In den rooden gloed zagen wij eenige van onze kameraden vertwijfeld worstelen met den dood. Wij koersten op geringe hoogte boven de plaats van de ramp en bemerkten plotseling dat een vlieger met opgeblazen zwemvest in het wa ter dreef. Nauwelijks was onze vliegboot gedaald of plotseling stormden twee Spitfire-machines op ons los. Enkele minuten later trof een hagel van kogels onze-machine, ik kreeg een schampschot en viel te water. Mijn piloot was eveneens getrof fen. Toch bracht hij de motoren weer op gang. Hoewel de geheeie cabine en ook het instru mentenbord en de olieleiding doorzeefd waren, weigerden de motoren niet. Wij konden onze thuishaven nog bereiken. Onze machine nu reeds het vijfde door de Engelschen aangevallen reddingsvliegtuig is niet meer bruikbaar." Zwarte Zee en Oostzee verbonden. Het Dnjepr-Boegkanaal gereedgekomen. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: Naar „Krasny Flot" meldt is dc 202 K.M. lange waterweg, die den Dnjepr met den Boeg en daar mede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt dezer dagen gereed gekomen, Het Dnjepr-Boegkanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch-Russischc goederenverkeer aanzienlijke be- teekenis. In zes maanden tijd is het verouderde en deels onbruikbaar geworden z.g. Oginskykanaal- systeem in het vroegere oostelijke Polen volkomen gereorganiseed, Bij het aanleggen van het Dnjepr- Boegkanaal hebben 200.000 mensehen meegewerkt. De waterweg is thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrgps be vaarbaar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluitzen gebouwd. De plechtige ope ning van het kanaal door een regeeringscommissie zal spoedig geschieden. BEHEERDER VAN DE BATAAFSCnE BENOEMD. Naar de N. R. Crt. verneemt, mogen de leden van den raad van commissarissen, de directeuren en de procuratiehouders der Bataafsche Petro leum Maatschappij te 's-Gravenhage hun functie met meer uitoefenen. De commissaris-generaal voor rinanclën en economische zaken heeft den heer Lochner benoemd tot beheerder voor deze onderneming. Den heer Lochner staan 12 van de tegenwoordige procuratiehouders ter zijde. Zon onder 9.28 Zon op 6.04 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Inlijving van Roemeensche gebieden bij de Sovjet Unie. Resolutie der Hoogste Sovjet. Het DJ5.B, deelt mede: Onder grootèn bijval heeft de Hoogste Sovjet de volgende resolutie aangeno men. 1. Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische •epuhliek, die tot socialistische Sovjet-Bondsrepu bliek verklaard wordt. In de Moldavische bondsre publiek zullen verkiezingen voor den Hoogsten Sovjet der Unie vastgesteld worden. De noordelijke Boekowina en de Bessarabische districten Chotin, Akkerm'an en Ismail zullen bij de Oekrainsche bondsrepubliek worden ingelijfd. In de noordelijke Boekowina en in dc genoemde Bes sarabische districten zullen gelijktijdig verkiezingen voor den Hoogsten Sovjet vastgesteld worden. De volgende bijeenkomst, waarop als derde agen dapunt de aansluiting van Litauen bij de Sovjet- Unie behandeld zal worden-, wordt heden te 18 uur gehouden. Wederopbouw van Rotterdam kost 15 jaar. Mededeelingen van ir. Witteveen. In de Rotterdamsche gemeenteraadsvergadering heeft ir. dr. Witteveen, dien de Rijkscommissari:- belast heeft met den wederopbouw van Rotterdam, een uiteenzetting van zijn plannen gegeven. De „Deutsche Zeitung" weet hierover te melden, dat ir. Witteveen de geruchten, als zou zijn plan reeds ge reed zijn, ten stelligste heeft tegengesproken. Volgens ir. Witteveen zal de opbouw van Rotter dam's binnenstad vijftien jaar duren. De vraag, oJ voor dezen wederopbouw bij voortduring de noo- dige gelden en credieten 'ter beschikking zullen staan, speelt hierbij een belangrijke rol. Men moet wel in het oog houden, dat de oprui mingswerkzaamheden eigenlijk slechts tien weken gevorderd zijn. Zij zullen in anderen vorm er onder leiding van de Nederl. Heide-Maatschappij nog tot 1941 voortduren. Vóórdat het groote plan var wederopbouw uitgevoerd kan worden, moet nog buitengewoon veel werk verzet worden. Voorloops dient men geduld te oefenen voor zoover het den wederopbouw der binnenstad betreft. De Rotterdamsche bouwpolitie weet voorloopig nog slechts, wat er niet gedaan zal worden. Da' hierdoor het initiatief der Rotterdammers zeil eenigszins geremd wordt, is helaas niet te vermij den. Vanzelfsprekend kunnen echter uit de kringen der Rotterdamsche bevolking nog geen plannen voo: groote objecten naar voren komen. Zoolang de oorlog duurt, zou bovendien de uitvoering voortdurend ge vaar loopen. Ook de overheid wacht liever nog wat met het opstellen van groote projecten. Een dei- eerste gebouwen echter, die in Rotterdam zullen verrijzen, zal de opbouw en vergrooting van het ge bouw van de Gemeentetelefoon aan de Botersloot zijn. Evenals het niet-beschadigde gebouw van de Gemeente-Bibliotheek, zal de Telefoon een plaats in het groote, nieuwe ontwerp krijgen. Ook de Nuts- spaarbank staat nog overeind. Zonder twijfel zaJ van den Coolsingel naar de Botersloot een belang rijke verkeersader ontstaan. Hoe de ontwikkeling van het nieuwe Rotterdam ook zal zijn, het staat wel vast, dat de Coolsingel het hart van de stad zal blijven. Hoe Rotterdam precies zal worden, is nog niet te zeggen, bet is mei te voorzien, welke eischen tiet jaar 1950 zal stellen Vijftien jaren van hard werken, dat is de toe komst van Rotterdam, waar de lust tot arbeid en de eerste symptomen van nieuw leven reeds te zien zijn. STADS-BIBLIOTHEEK 'EN LEESZAAL VAN JAARLEM. Statistiek van bezoek en uilleening over Juli 1940 (1939). L Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2119 personen (v. j. 1777),:t.w. 1951 mannen en 165 vrouwen. Bovendien 28 militairen. Bezoek aan de krantenzaal door 4620 personen (v. j. 4258). t.w. 4035 mannen en 585 vrouwen. Bovendien: 82 militairen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6739 personen (v.j. 6035) t.w. 5986 mannen en 753 vrou wen. Bovendien: 110 militairen. Uitgeleend werden 8559 boeken (v.j. 7142). II. Filiaal „Huis te Zaanen" Uitgeleend werden 1794 boeken (v.j. 2968). De uitleencijfers van het filiaal betreffen slechts de periode 8—31 Juli, daar wegens de tijdsom standigheden eerst 8 Juli de uitleening kon worden heropend. De leeszaal van het filiaal is nog steeds gesloten. MUZIEKUITVOERING. Zondag 4 Augustus zal op de Groote Markt te Haarlem van 12 tot 13 uur een concert worden gegeven door de muziekkapel van de Totenkopf S.S. Huisbrandolie voor verwarming cd warmwatervoorziening. Voorloopig mag van de eigen voorraden gebruik worden gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. (A.N.P.). De secre taris-generaal. wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt onder de aandacht van belanghebbenden dat in verband met de aanwezige voorraden niet op be schikbaarstelling van huisbrandolie voor verwar ming van lokaliteiten en of voor voorziening van warm water kan worden gerekend Echter is het, in afwijking van hetgeen hieromtrent werd mede gedeeld in de bekendmaking d.d 29 Mei j.l, voor loopig toegestaan van de voorraden, waarover verbruikers beschikken, gebruik te maken Er dient echter rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd de bij ver bruikers aanwezige voorraden alsnog zullen wor den gevorderd. Hetgeen hierboven is vermeld geldt niet voor ziekenhuizen en gestichten. Deze verbruikers kun nen voor levering van huisbrandolie tot beperkte hoeveelheden in aanmerking komen, indien toe passing van andere brandstof niet mogelijk is, of indien omschakeling op een andere brandstof op al te groote bezwaren blijkt te stuiten. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- oL' St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 6 Augus tus 1940, 's avonds van 89 uur door den lieer Jacob Bijster Het programma luidt: 1. Toccata adagio et Fuga, J. S. Bach 2. Sympbonisch koraal „Ach bleib mit deiner Gnade", Karg Elert 3. Choral 2 b. kl. t., César Franck 4. Variaties en Fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset 5. Vrije improvisatie over Psalm 138. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem, 2 Augustus. Geslaagd voor gedeelte A: S. H. Raduis te Am sterdam, J. G. Tol te IJmuiden (Oost). Geslaagd voor gedeelte B: P. P. Spellen te Haar lem; S. B. W. Voortman te Andijk (Oost); H. Boon te Amstelveen; M. M. Kroone te Schagen; mej. A E. Lagerbérg te Amsterdam; C. L. Pels te Amster dam. De heer Frans Kuiper te Haarlem is geslaagd voor het examen van het Genootschap voor Heilgymnas tiek en Massage. CONCENTRATIE IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. In het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is blijkens een mededee- ling in het weekblad dier vereeniging ook de orga nisatie in het bloembollenbedrijf ter sprake geko men. Besloten werd met andere organisaties in overleg te treden over de mogelijkheid van zoover mogelijk gaande concentratie bij de behartiging der vakbelangen. COMITé „HULP AAN KAPPERS-OORLOGS SLACHTOFFERS". De af deeling Haarlem, van den Nederl. Kappers- bond heeft ter navolging van en in samenwerking met de afdeeling Amsterdam een comité opgericht. Genoemd comité stelt zich ten doel om ten behoeve van de kappers-oorlogsslachtoffers te Rotterdam, Middelburg, enz. goederen te verzamelen, uit kap persinventarissen of gereedschappen mits in bruik- baren staat. Opgave hiervan kan gedaan worden bij ,dc diverse; comité-leden en aan het secretariaat C. F. dé Jong, Oranjestraat 103, telefoon 10383. HALFWEG WATERPOLO. A.s. Maandagavond speelt „Halfweg" een water- polowedstrijd tegen D.W.R. 4 in de zweminrichting te Zwanenburg, die is van groot belang voor de bezetting van de eerste plaats in afdeeling II. VOETBAL VEREENIGING „HALFWEG". De voetbalvereeniging „Halfweg" speelt Zondag tegen „Ripperda" een voetbalwedstrijd op het ter rein van de Haarlemsche vereeniging. Een Halfweg- combinatie speelt-te Lijnden tegen een combinatie van „De Lijnden" ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikh Angenieta Elisabeth Johanna, dochter van A. Zwemmer en A. M. Hoffman, Pot gieterstraat 36: Trijntje, dochter van P. Schorsij en C A. F. Mol, Hoogeweg 60: Willempje, dochter van C. Koning en W. Bol, Diaconiehuisstraat 22. Ondertrouwd: M. J. L. van der Aar en G. M. Sie- belhoff, Haarlemmerstraat 17. Sneeuw en ijs in den winter, regen en overstrooming in den zomer, maken paalwoningen in Alaska noodzakelijk. Getrouwd: C. Bol en D. C. Groen, Marisstraat 17. Overleden: G. Kramer, oud 42 jaar. echtgenoote van P. M. Bruinsma, Amsterdam. ST. ELISABETH VEREENIGING. Zondag houdt de Sint Elisabethvereeniging al hier. een straatcollecte ten einde haar menschlievend werk, dat alleszins waard is gesteund te worden, te kunnen voortzetten. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot N. Hofboer slaagde te Amster dam voor het eindexamen M.U.T..O. en tevens voor het toelatingsexamen Rijkskweekschool voor onder wijzers. STRANDFEEST. Zondag is het feest in het tentenkamp op het Noorderstrand; feest voor de kinderen en dus ook voor de ouders. De organisatie van dit feest berust bij de kampeervereeniging Helios, die evenals ver leden jaar een zeer gevarieerd programma beeft opgemaak.t, 's Morgens 10 uur worden eerst red dingsdemonstraties gekeven. Daarna beginnen de kinderspelen o.a. blokjesrapen, zakloopen, hard- loopen, enz. Na afloop van de kinderspelen wordt nog een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen twee elftallen, gekozen uit de rijpere jeugd. SANTPOORT GRAFSTEEN VOOR WIJLEN DS, W. BREUKELAAR. Op initiatief van de Generale Zendingsde- putes der Geref. Kerken, heeft zich een com missie gevormd die beoogt op het graf van den bekenden zendingsman. wijlen Ds. W. Breuke laar te Santpoort een eenvoudigen grafsteen te plaatsen en mevr. de wed. Breukelaar en haar kinderen aan te bieden. Als penningmeester van dit comité zal optreden dr. W. G. Harrenstein. HEEMSTEDE Gas, water en electriciteit in 1939. Winst van ƒ239.926 (v. j. 233.188). Over het afgeloopen dienstjaar heeft de gas fabriek een winst gemaakt van f 60.513.(vo rig jaar f 72.095.het duinwaterbedrijf van f 39.181.— (v. j. f 37.122.—) en het electrici- teitsbedrijf van f 140.232.— (v. j f 123.971. De gezamenlijke winst van de drie bedrijven be liep dus f 239.926.— tegen f 233.188.— in 1938. De raming voor 1939 heeft bedragen f 235.617, die voor 1940 geeft een totaal-bedrag aan van f 208.395. Na de totstandkoming van het gasleverings-con- tract met Haarlem te hebben gereleveerd, merkt de directie ter toelichting van bovenstaande cijfers o.m. nog het volgende in haar verslag op: „Intusschen moest de gasfabriek gedurende den winter blijven doorwerken met het vei'sleten ovenblok III, dat ge durende meer dan 15 jaar onafgebroken in bedrijf was geweest. Daardoor ondervond de gasproductie groote moeilijkheden. Tengevolge van de abnormaal hooge temperatuur der verbrandingsgassen ver branden de rookschuiven van ovenblok III en van den afgassenketel Daar de gasproductie van de ovenblokken III en II niet meer voldoende was, werd in December nog het reserve-ovenblok I in gebruik genomen. Een en ander heeft uiteraard een ongun- stigen. invloed uitgeoefend op de technische bedrijfs resultaten. De gasopbrengt over 1939 bedroeg slechts 35.72 M3. per 100 K.G. steenkolen (vorig jaar 39.14). Het ondervuur steeg tot 23.52 K.G. cokes per 100 K.G. kolen (vorig jaar 18.8). Ook de calorische waarde kon niet meer op het gebruikelijke peil wor den gehandhaafd en daalde aan het einde des jaars tot 4200 calorieën (vorig jaap gemiddeld 4350 cal.V Daar 'alle productiecapaciteit moest worden ingezet, kon -ook met de normale personeelsbezetting fiiet meer worden volstaan, zoodat een aantal losse werklieden moest worden aangenomen. Uiteraard hebben deze minder gunstige bedrijfsresultaten hun invloed doen gevoelen op den kostprijs van het gas. De netto-kostprijs in den gashouder bedroeg in het afgeloopen jaar 3.496 cent per M3. (vorig jaar 3.132 cent)." Anderzijds echter blijkt uit het verslag, dat het gasdebiet belangrijk is toegenomen. Over de gewone meters werd 116.000 en over de muntmeters 80.000 M3. méér afgeleverd dan in het voorafgaande jaar. Voor het gas over den gewonen meter is dat een toe neming van 5.6 pet. en voor het muntgas zelfs van 14.5 pet. Van de totale hoeveelheid geproduceerd gas, zijnde 3.885.870 M3„ werd 55.81 pet. geleverd over de ge wone meters en 20.98 pet. over de muntmeters. Voorts werd 18.47 pet. verbruikt voor de openbare straatverlichting. 0.58 pet. voor verlichting van de gemeentegebouwen. 1.13 pet. voor eigen gebruik op de fabriek en bijbehoorende terreinen, terwijl ten slotte 3.03 pet. verloren ging door lekkages, miswij-. zing van meters e.d. In het vorige jaar bedroeg dit verlies 4.4 pet Het buizennet werd met 994 M. uitgebreid tot 81.630 meter, het aantal lantaarns werd vermeer derd tot 1305. Voorts waren aan het einde van het jaar in gebruik 3608 gewone en 2249 muntmeters. Het gemiddeld verbruik per muntmeter bedroeg 376 meter tegen 361 in het vorige jaar. DUINWATER-BEDRIJF. De afgeleverde hoeveelheid duinwater steeg van 468.000 M3. in 1938 tot 503.651.M3. in 1939 en ver meerderde derhalve met 7.6 pet. De gemiddelde in koopprijs, inclusief pompkosten, bedroeg het laat ste jaar per verkochte M3. water 7.26 cent tegen 7.91 cent in 1938. In verband met de luchtbeschermingsmaatregelen werden pogingen in het werk gesteld te komen tot een koppeling van het waterleidingnet van Heem stede aan de netten van Haarlem en van het P.W.N. te Bennebroek. Voor de koppeling met het net der gemeente Haarlem kon echter van de gemeente Am sterdam geen toestemming worden verkregen. De koppeling met het net van het P.W.N. te Benne broek ontmoette van deze zijde geen bezwaar, zoo dat hiervoor een regeling kon worden getroffen. (Sedert dien zijn van gemeentewege op een tiental plaatsen in de gemeente diepwaterbronnen aange slagen, waardoor onder alle omstandigheden vol doende water voor eventueele brandblussching be schikbaar is). Het buizennet werd met 827 meter verlengd tot 815.264 meter. Het gemiddelde waterverbruik per hoofd en per etmaal steeg van 50.09 liter in 1938 tot 54.48 liter in 1939. ELECTRICITEIT. Het electriciteits-verbruik steeg met ruim 9 pet. De levering volgens tarief A. en B. (huishoudelijk gebruik) steeg tezamen met ruim 12 pet. De lengte van het hoogspanningskabelnet bedraagt thans 18.087 meter, die var, hel laagspanningskabel- net 77.824 meter. In de verschillende werkplaatsen e.d. in de gemeente wordt krachtstroom geleverd voor 423 motoren met tezamen 1048 PK. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal contractanten voor groot krachtverbruik 16. voor huishoudelijk gebruik volgens tarief A 2616, idem over den munt meter 1020, volgens tarief B (vastrecht) 1328, idem over den muntmeter 21. HAARLEM. 3 Augustus 1940. Bevallen: 2 Augustus: A. den ExterOlden- burger z. en d„ E. M. van der WaalsVellinga z., M. W. J. Segerius—Duik d.. 3 Aug.: W. Nijssen— Kosters z.. G J. MekenkampRoet z. Overleden: 1 Augustus: J. J. A. van Es. 73 j., Brouwersstraat: 2 Aug.: H. C„ 5 d.. z. van J. H A. Katteler, Nassaulaan; C. J. van Eijk, 25 j., Rid derstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2