MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 HAXREEM'S DAGEESD 5 In Amsterdam inspecteerde de Duitsche Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart persoonlijk den Reichsarbeitsdienst, die Zondag een marsch door de stad maakte. Tijdens de inspectie door dr.Seyss-Inquart. Duitsch legerbericht van Zaterdag: 2 Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied neerge schoten. - Duitsche luchtaanvallen op de Britsche Oostkust. BERLIJN, 3 Aug. (D. N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Kretschmer heeft op een lang durige reis zeven bewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een inhoud van 56.118 bruto registerton' tot zinken gebracht, waaronder drie in convooi varende tankschepen. Daarmede heeft deze boot tot dusver in totaal 117.367 bruto registerton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte en den Britschen torpedojager „Daring" tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland voor Harwich en de monding van den Theems, alsmede voor de Hebriden, werden op 2 Augustus verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen bestookt. Drie der aangevallen schepen met tezamen 16.C00 bruto registerton inhoud wer den tot zinken gebracht. In den nacht van 2 op 3 Augustus werden enkele aanvallen op benzine-opslagplaatsen en luchtdoelstellingen in Engeland ondernomen. In de bezineopslagplaats van Thameshaven werden hierbij groote branden waargenomen. Eenige overdag in Nederland en Noord-Frank rijk binnengevlogen vijandelijke vliegtuigen ont moetten overal krachtig vuur van jachttoestellen en luchtdoelgeschut, zoodat zij hun bommen luk raak in het veld wierpen. Bij luchtgevechten boven het IJselmeer en het zeegebied van IJmui- den gelukte het twee Bristol-Blenheim vliegtui gen en bij Le Havre een ander toestel van het zelfde type door de luchtdoelartillerie neer te schieten. In den nacht van 2 op 3 Augustus vlogen Brit sche vliegtuigen Noord- en West-Duitschland binnen en wierpen hun bommen weer uitsluitend uit op niet-militaire doelen. Zij vernielden woonhuizen en doodden en verwondden burgers. In Ehra (district Gifhorn), in welks wijde om geving' geenerlei militaire doelen liggen, is een boerenhoeve door een aantal brisantbommen vernield. Het uit vier personen bestaande boeren gezin, waaronder twee kinderen in den ouderdom van 1 en 2 jaren werd gedood. Twee andere per sonen werden zwaar gewond." Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Luchtaanvallen op Port-Soedan. In Kenya troepenconcentraties gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 3 Augustus (Stefani). Legerbericht no. 57 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „Zooals kon worden vastgesteld woedt de te Hail'a als gevolg van ons jongste bombardement uitgebroken brand na drie dagen tijds nog voort. In den Soedan hebben onze vliegtuigen de spoor- wegwerken van Port Soedan gebombardeerd en een opslagplaats alsmede het vliegveld van Ge- beit in brand geschoten. Op het vliegveld werd zware schade aangericht pn werd een tiental op den grond staande toestellen getroffen. In Kenya werden nabij Buna troepenconcentraties en auto mobielen gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. In Noord-Afrika vlogen vijandelijke vliegtuigen naar Bardia zonder schade aan te richten. Aan de troepen werden verliezen toegebracht. Tijdens een aanval van den vijand op hot vliegveld van Cagliari, waarbij een persoon werd gedood en drie gewond en zeer lichte materieele "schade werd aangericht, zijn twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. De bemanning van een dezer ma chines werd krijgsgevangen gemaakt." De Italiaansche oorlogvoering in Afrika. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in net Middellandsche Zeegebied bericht over den alge- meenen militairen toestand in Afrika o.a. het volgende „Voor de eerste maal hebben Italiaansche vlieg tuigen de haven van Port Soedan aangevallen. Een groote opslagplaats geraakte hier in brand. Op het vliegveld Nva Sjeheit werd ernstige schade aangericht, waarbij een twaalftal vliegtuigen werd getroffen. Van Port Soedan uit gaat een straatweg en een spoorweg naar Khartoem en naar de grens van Erithrea en Ethiopië en vervolgens naar het on langs door de Italianen veroverde Cassala. Via Port Soedan voerden de Engelschen versterkingen aan. die een offensief van de Soedan uit naar Abessynië moesten trachten uit te voeren. Nadat de Italianen deze Engelsche poging tot een offen sief in het tegendeel hadden doen verkeeren voerden de Engelschen via Port Soedan ijlings versterkingen aan uit Indië en Zuid-Afrika. De strategie van de Italiaansche strijdkrachten in Noord-Abessynië ontwikkelt zich geheel syste matisch. Eerst worden de belangrijkste straat wegen, karavaanknooppunten, spoorwegstations en waterplaatsen in het bereik van de Engelsche grenstroepen veroverd of vernield, daarna werd via deze wegen dieper in het Zuidelijk deel van den Soedan, in de richting van de hoofdstad Khartoem en langs de Ahbara-rivier opgerukt. Vervolgens werd de eenige bruikbare haven voor de ravitailleering d#r Engelschen aan de Roode Zee aangevallen, zoodat deze ravitailleering een waar vraagstuk werd. Van Port Soedan gaat een spoorlijn naar de stad Atbara, gelegen aan de monding van de ge lijknamige rivier, en een spoorlijn naar het Zui den, naar de Abessynische grens. Deze laatste lijn is reeds door de verovering van Cassala verbro ken. Voor de ravitailleering blijft den Engelschen thans alleen nog maar de lijn naar Atbara over. Hierdoor is aan de Britsche leiding der operaties een zware slag toegebracht, die slechts vergeleken kan worden met de vernieling van het Fransche spoorwegnet in den rug van de Fransche troepen tijdens het offensief in Juni. met dit verschil echter dat de Franschen nog over een dicht spoorwegnet konden beschikken, terwijl de En gelschen in het Zuidelijk deel van den Soedan slechts over twee lijnen beschikken, waarvan de eene reeds is verbroken. Zoo komt uit de oorlogsgebeurtenissen aan de grens van Italiaansch-Oost Afrika steeds meer het feit naar voren dat de Italianen op twee groote fronten oprukken, n.l. aan de Noordweste lijke grens van Ethiopië in algemeene richting naar Khartoem, de hoofdstad van den Soedan, en aan de Zuidelijke grens in de richting naar het binnenland van Kenya." Italiaansch legerbericht van Zondag: Operaties der luchtmacht in Oost-Afrika. ERGENS IN ITALIë, 4 Aug. (Stelani) Communi- qué no. 56 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Onze escadrilles in Oost-Afrika hebben in den Soedan Erkowit en het vliegveld van Summit, waar een groote hangar in brand werd gestoken, gebom bardeerd. Voorts is het kruispunt van spoorwegen te Haiya bestookt. In Kenya is ten zuiden van Vaija een autopark gebombardeerd. Bij het gevecht bij Debel, waarvan melding is ge maakt in Legerbericht no. 54, heeft de vijand voor onze stellingen 64 dooden achtergelaten, onder wie die officieren. Een vaandel van het zesde bataillon K. A. A. werd buit gemaakt. In Britsch Somaliland heeft men doeltreffend de haven van Zeila gebombardeerd. Een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. Een vijandelijke lucht aanval op de haven van Derna in Noord-Afrika ver oorzaakte zeer lichte schade. Een van onze duikboo- ten keerde niet op haar basis terug. De toestand in Engeland. De „Berliner Börsenzeitung" over het defensie systeem der Britten. Het D.N.B. deelt mede: „Engeland's positie is hopeloos" aldus schrijft de Berliner Börsenzei tung boven een lang verslag van speciale zijde over de oorlogsgebeurtenissen der laatste week. Het verslag geeft eerst een opsomming van de successen der Duitsche marine en van het lucht- wapen in de afgeloopen week en gaat dan verder: „Van toonaangevende Britsche zijde is den laat- sten tijd vastgesteld dat het Britsche luchtwapen met zwaartepunt vormt van het Britsche verdedi gingssysteem, d.w.z. dat het de laatste hoop van Engeland vormt om een Duitschen aanval te kunnen afslaan. Dat weet het Engelsche volk ook. Daarom wordt succes na succes verzonnen. De werkelijkheid ziet er anders uit, zooals het Britsche volk op een goeden dag tot zijn ont zetting zal inzien. Engeland vormt voor het Duitsche luchtwapen een betrekkelijk klein doelwit, dat van alle kan ten gemakkelijk kan worden bereikt. Het Britsche luchtwapen daarentegen moet in aanvalsvluch- ten over een ontzaglijk uitgebreid gebied zijn krachten versplinteren. Van Noorwegen tot West- Frankrijk strekken de objecten zich uit, die het moet vernietigen, wanneer het den tegenstander op de knieën wil krijgen. De kaart toont aan dat een dergelijk voornemen volkomen zinneloos is. Het Britsche luchtwapen kan dus steeds slechts afzonderlijke vluchten maken in de reusachtige ruimte, die Engeland omgeeft. Een concentrische aanval op den tegenstander, die alleen tot een succes zou kunnen leiden, is bij de gegeven si tuatie niet denkbaar. Daar komt bij dat aanvals- vluchten naar Duitschland over reusachtige af standen gaan. die mogelijk zijn voor enkele vlieg tuigen tijdens den nacht, maar die steeds aan zienlijk veel gevaarlijker moeten zijn dan de vluchten van het Duitsche luchtwapen naar En geland. Stelt men daarnaast de geweldige supe rioriteit in aantal en kwaliteit van het Duitsche luchtwapen. dan kan men zich slechts verwon derd afvragen, waarom Groot Brittannië een zinneloozen tegenstand voortzet. Het schijnt dat ieder militair denken aan gene zijde van het Kanaal is uitgeschakeld. Denzelfden indruk moeten de berichten wek ken, die uit Engeland ontvangen worden over de overige voorbereidingen ter verdediging van het eiland. Dat men klaarblijkelijk gelooft in korten tijd een massaleger van militair ongeoefende lieden te kunnen opstellen en daarvan vertrouwt dat het in staat zou zijn de geweldige gracht te weerstaan van de Duitsche weermacht, die een ongehoorden zegetocht achter den rug heeft, is reeds ongelooflijk. Alleen als misdaad kan het in den strijd brengen van de geheele burger bevolking gezien worden. Het is militair volkomen doelloos en zet het leven van millioenen men- schen zinneloos op het spel. Wat ontvanger wordt aan berichten over de opleiding van franc- tireurs is zoo ongelooflijk dat men het alleen maar er mede verklaren kan dat in Engeland geestelijke verwarring is ontstaan onder den in druk van het gevaar der Duitsche invasie." Berlijnsche pers keert zich tegen Engelsche berichtgeving. Het leven in Hamburg gaat normaal zijn gang. Het D.N.B. meldde Zaterdag: De Berlijnsche avondbladen brengen heden in zeer grooten op maak het valsche bericht van New-Yorksche bladen, volgens welke officieel uit Londen ge meld is, dat de Britsche luchtstrijdkrachten Hamburg „tot puin gemaakt zouden hebben". De Amerikaansche bladen zeggen zelfs op grond van Engelsche berichten nog dat de Engelschen al leen militaire doelen hadden aangevallen, als mede dat er slechts een enkel Britsch vliegtuig vermist wordt. De Berlijnsche bladen verklaren eenstemmig dal Churchill en Duff Cooper aan de domste leugen zijn begonnen, die zij tot dusver in dezen oorlog verspreid hebben. Het is symptomatisch voor de Engelsche oorlogvoering dat zij altijd, wanneer het hun erg slecht gaat, de onbe- scliaamdste leugens beginnen te verkondigen en den werkelijken stand van zaken verdraaien. In dit verband herinneren de bladen er aan dat de Engelschen het zelfs klaar gespeeld hebben de geweldigste en schandelijkste nederlaag, die de geallieerde troepen konden beleven, nJ. de slag in Vlaanderen, in een, naar hun Reuterbureau meldde, „prachtige overwinning" om te zetten. Het bericht over de z.g. vernietiging van Ham burg heeft in die stad verbazing en medelijden met een dergelijke domme Engelsche propaganda verwekt. Het leven gaat in Hamburg normaal zijn gang, en de tijd der vacanties is sterk te bespeuren. Op alle stations is het een groote drukte van naar buiten trekkende menschen en op de Alster is het vol van zeilbootjes en kano's. Journalisten bezoeken Hamburg. Een D.N.B.-bericht van Zondag meldt: Ironisch bespreken de Berlijnsche bladen van vandaag nogmaals de Engelsche beweringen betreffende de z.g. „verwoesting" van Hamburg door de En gelsche luchtmacht. Reeds gistermiddag is een heele reeks Duitsche en buitenlandsche journa listen uit Berlijn naar Hamburg gevlogen om zich zelf te overtuigen van den omvang dezer „ver woesting". De verslaggever van de „Deutsche All- gemeine Zeitung" schrijft: „Drie uur lang hebben wij kris en kras door de stad gereden. Wij zijn geweest in de woonwijken der arbeiders in Nord Barmbek, wij reden door de U'hlenhorst, de villawijk aan den Buiten-Alster, wij bezochten de volkrijke buurt Rothenburgsort, overal aanschouwden wij het beeld van vreed zaam leven, zooals een wereldstad dat in het weekeinde pleegt te bieden. Ook in de haven van Hamburg, konden wij niets constateeren dat op eenigerlei wijze buiten het kader van alledag viel". Verder meldt de verslaggever dat hij op drie of vier plaatsen van Hamburg de sporen heeft ge zien van vroegere bomaanvallen van Engelsche vliegers. Deze sporen waren in alle gevallen te vinden midden in dicht bevolkte wijken, waarin de verslaggever een verder bewijs ziet voor de ge wetenloosheid der Engelsche vliegers. „Wij hebben sedert 16 Mei 54 luchtaanvallen meegemaakt", zoo verklaarde een Hamburger, „maar gezien deze inspanning der Engelschen was het succes zoo goed als nihil. In de afge loopen nachten is alleen in den nacht van Vrij dag op Zaterdag luchtalarm gemaakt. Geen en kele der aanvallende machines, die de stad ver woest zouden hebben, is vannacht bij Hamburg, zelfs niet bij een der voorsteden aangekomen. Geen enkele bom is op Hamburgsch gebied ge vallen". De correspondenten der Amerikaansche bladen, die aan den tocht naar Hamburg hebben deel genomen bevestigen eenstemmig dat zij geen spoor van verwoesting gezien hebben. De haven en de Elbetunnel zijn onbeschadigd, het stads beeld is in elk opzicht normaal. Rij de fabrieken van Blohm en Voss is niets beschadigd. De cor respondenten verklaren een uitstekend uitzicht te hebben gehad van den toren der Michaelsfcerk, waarbij zij niets hebben gemerkt van een „in puin liggen" der stad. Terugroeping van den Japanschen ambassadeur te Londen? Verontwaardiging in Japan over verrichte arrestaties. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren het officieele bericht van den Japanschen ambassa deur te Londen over de arrestatie van de Japansche zakenlieden ontvangen. Zij zouden gearresteerd zijn wegens een vergrijp tegen de bepalingen op buiten landers. Ambassadeur Sjigemitsoe heeft opdracht gekregen nadere bijzonderheden in te winnen over de vergrijpen, die ae gearresteerden zouden hebben begaan. Volgens Domei zou het ministerie van bui tenlandsche zaken van plan zijn in Londen een scherp portest in te dienen. Het is waarschijnlijk dat Japan de onver wijlde vrijlating zal eischen van de gearresteer de Japansche onderdanen, en tegelijkertijd alle in Engeland vertoevende Japansche staatsbur gers, met uitzondering van dc Japansche ambtenaren, zal opdragen onmiddellijk naar Japan terug tc reizen. Naar de meening van de „Osji Sjimboen" moet de Japansche ambassa deur te Londen onmiddellijk worden terug geroepen. Het Japansche volk zou het noch begrijpen, noch toelaten, indien de regeering in deze kwestie geen voet bij stuk houdt. „Wij zijn er van overtuigd" zoo vefklaart dit blad „dat er geen andere weg is dan den ambassadeur terug te roepen en de diplo matieke betrekkingen met Groot Brittannië af tt breken. Ook de andere Japansche bladen slaan een onge woon scherpen toon aan tegen Engeland, welks daden tegen Japansche onderdanen worden ge brandmerkt als „een gemeene wraak". De „Tokio Asahi Sjimboen" vermoedt dat achter de arrestatie van de Londensche vertegenwoordigers van groote Japansche handelsconcerns bepaalde bedoelingen verborgen gaan. welke verband houden met de relaties, welke deze concerns in Engeland en Ame rika bezitten. Het blad eischt, dat de Japansche regeering tegenover Engeland za! handelen naar het beginsel „oog om oog. tand om tand". De „Tokio Nitsji Nitsji" bestempelt het Engelsche op treden als een provocatie en als een kenmerkende uiting van de gewelddadigheden van de heerschen- de klasse in Engeland. Alleen reeds uit overwegin gen van prestige dient Japan energiek terug te slaan, daar dit de eenige taal is. die Engeland verstaat. Het Japansche persbureau Domei meldt voorts: De sensationeele aanhouding van twee Japansche zakenlieden te Londen heeft aan het licht gebracht dat twee andere Japansche onderdanen, onder het zelfde voorwendsel als bij deze laatste arrestaties opgegeven, ai sedert het begin van verleden maand in arrest zijn. Deze beide Japansche onderdanen zijn een bediende van de Bank van Formosa, die sedert 10 Juli is opgesloten in dc gevangenis te Pan- tonville en mevrouw Milley Yosjii, de Duitsche vrouw van een Japanschen schilder, die op 13 Juli gevangen is genomen. Suemasa Okamoto, raadsman van den Japanschen ambassadeur heeft bij 't Foreign Office stappen gedaan om mevrouw Yosjii in vrij heid gesteld te krijgen, doch zijn pogingen zjjn tot dusver zonder resultaat gebleven. Belgische Koningskinderen weer te Brussel. Het D. N. B. deelt mede De drie kinderen van den Belgischen Koning, die na het uitbreken van de vijandelijkheden in het Westen eerst naar Frankrijk en later naar Spanje in veiligheid gebracht waren, zijn thans naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, weer naar Brussel teruggebracht. De Nederlandsche Gezant te Boedapest. Het overlijden en de bijzetting van het stoffelijk overschot van mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk. Onze Boedapester correspondent schrijft ons d.d. 22 Juli: Voor de tweede maal binnen een kort tijds bestek heeft men in het Nederlandsche gezant schapsgebouw aan de Ullöi-ut te Boedapest de zwarte rouwvlag naar buiten moeten steken om dat er een Gezant gestorven was. Eerst op den 16en Maart is onze vorige Gezant, de heer Roos- male Nepveu, die zich wegens een ernstige hart kwaal met zijn echtgenoote en dochter naar Nederland had begeven, in het vaderland over leden. De heer Roosmale Nepveu was vroeger gezant te Madrid en later te Weenen geweest en was zich na den „Anschluss" van Oostenrijk aan het Duitsche Rijk te Boedapest komen vestigen. Tijdens zijn langdurige ziekte werden de zaken waargenomen door M. W. F. C. baron Bentinck van Schoonheeten, die zich thans te Cairo be vindt. Omstreeks middeii April was mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk die te voren gezant te Peking was, als opvolger van den heer Roosmale Nepveu naar Boedapest gekomen en kort daarop heeft hij zijn geloofsbrieven aan het Hongaarschc staatshoofd Horthy overhandigd. Men herinnert zich misschien nog hoe hij tezamen met den nieuwbenoemden Gezant te Bern op sportieve wijze per auto uit het vaderland was vertrokken om zich naar de nieuwe plaats van zijn werk zaamheden te begeven. Er heeft toen een foto van hun beider vertrek in de Nederlandsche bla den gestaan. Op Vrijdag den 14en Juni heeft baron de Vos van Steenwijk met zijn echtgenoote voor de eerste maal de leden van de Nederland sche kolonie in zijn nieuwe woning ontvangen Op Vrijdag den 12en Juli moest hij zich in een sanatorium laten opnemen ten einde daar een blindedarmoperatie te ondergaan en op Don derdag den 18en Juli is hij aan de gevolgen daar van overleden. Vertegenwoordigers van den Hongaarschen mi nister-president graaf Teleki en van den minis ter van buitenlandsche zaken graaf Csaky, tal van leden van het corps diplomatique, verschil lende Hongaarsche grootwaardigheidsbekleeders en bijna alle leden van de Nederlandsche kolonie waren bij de teraardebestelling, welke op het Kerepesi-kerkhof plaats vond, aanwezig. Er wa ren tal van prachtige bloemstukken, o.a. van het Hongaarsche ministerie van buitenlandsche za ken, van graaf Csaky persoonlijk, van het corps diplomatique, van de leden van de Nederlandsche kolonie, van het personeel van het Gezantschap en van het Consulaat-Generaal en van enkele bekende Nederlandsche wereldfirma's. Een Hon gaarsche Protestantsche predikant, ds. Jöo, die indertijd in ons land gestudeerd heeft, sprak ln de chapelle ardente enkele indrukwekkende woorden in de Nederlandsche taal en sprak een gebed uit. Daarna werd de kist met het stoffe lijke overschot, welke met de Nederlandsche drie kleur bedekt was, waarop de steek en de degen van den overledene lagen, in een met vier paai den bespannen rouwkoets naar den grafkelder ge reden, waar het provisorisch werd bijgezet. De echtgenoote van den overleden gezant (die slechts den ouderdom van 45 jaren heeft mogen bereiken) schreed met haar twee kindertjes en haar moeder, barones von Richthofen, die uit Duitschland was overgekomen, vlak achter de koets. Onder de tonen van het Wilhelmus, op indruk wekkende wijze door een muziekcorps van de Boedapester politie in gala-uniform ten gehoore gebracht, werd de kist in de groeve neergelaten. Later zal het stoffelijke overschot in den fami liegrafkelder in Nederland bijgezet worden. W. M. BEKAAR. Deze brief heeft ons eerst heden bereikt. - Red. Fraiisch-Britsche incidenten te Kameroen. Bevelhebber der Fransche Atlantische vlootstrijdkrachlen greep in. GENèVE 4 Augustus. Het Duitsche Nieuws bureau doet mededeeling over incidenten, welke zich in Kameroen hebben voorgedaan. Zulks naar aanleiding van het communiqué, dat na de jongste bijeenkomst van den Franschen ministerraad werd gepubliceerd en waarin over deze incidenten ge sproken wordt. Volgens een bericht uit Vichy is hier sprake van een uitdagend optreden van de bemanning van den Britschen kruiser „Dragon". Gewapende patrouil les van den Engelschen c-orlogsbodem waren te Doeala aan land gegaan en door de straten van de stad getrokken. De bevelhebber der Fransche At lantische vlootstrijdkrachten greep in, waarna de Engelschen zich terugtrokken. Volgens het blad „Progrès" staan de incidenten in Kameroen en Marokko in duidelijk verband met de nieuwe blokkademaatregelen, die door de regee- ring-Churchill zijn aangekondigd. De ministers heb ben den toestand, zooals deze door de incidenten i; ontstaan, onderzocht, evenals de blokkademaatre gelen, die tegen Frankrijk worden toegepast. Aan genomen moet worden, dat de Fransche tegenmaat regelen noodzakelijkerwijze een vrij ernstig karakter zullen hebben. De gouverneur-generaal van Fransch-Marokko generaal Noguès, is. naar de „Nouvellistc" meld' Zaterdagmorgen te Vichy aangekomen om bespre kingen met de regeering te voeren. De leden van het Engelsche consulaire corps in Fransch-Marokko, die door de autoriteiten waren uitgenoodigd om op grond van de verbreking de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland het gebied binnen 24 uur te verlaten, zyn te Tanger aangekomen. Dc algemeene dienstplicht in de Ver. Staten. Oud-minister Woodring tegenstander. Het D.N.B. meldt uit Washington: De uit het kabinet getreden minister van oorlog. Woodrlng. heeft in een brief aan den republikeinschen sena tor Vandenberg gezegd, niet de noodzakelijkheid m te zien voor het invoeren van den algemeene.n dienstplicht. Het thans bestaande leger van sol deniers 's in overeenstemming met de grondsla gen en o 'erleveringen der Vereenigde Staten. Deze vestie is echter op het oogenblik be ïnvloed door het feit dat de recruten van het leger minder soldij krijgen dan de matrozen en zells minder dan de leden van den arbeidsdienst, die zich slechts voor een jaar behoeven te ver binden. Hij zou slechts kunnen instemmen met een invoering van den algemeenen dienstplicht, wanneer na het oplossen van de soldijkwestie zou blijken dat dc politiek van de regeering der Ver eenigde Staten de zedelijke kracht en de manlijke deugden van de Amerikaansche jeugd zou hebben ondermijnd. Met brandhout naar Stockholm. Reusachtige houtvlotten worden thans uit het Noorden van Zweden naar de hoofdstad des lands getranspor teerd, om in de behoefte aan brandstof te voorzien. Japansche nota aan de Ver. Staten. Het D. N. B. meldt uit Washington De Japansche ambassadeur alhier, Horlnoetsjl, heeft Zaterdag op het ministerie van buiten landsche zaken een nota van zijn regeering overhandigd. Volgens Associated Press wordt in deze nota formeel geprotesteerd tegen het onlangs door de Amerikaansche regeering uitgevaardigde em bargo op den uitvoer van vllegtulgbenzine naar landen, die niet op het Westelijk Halfrond liggen. De Engelsche oorlogsberichten. Het D.N.B. deelt mede: Volgens mededeelingen uit Londen zal het Britsche ministerie van ma rine In de toekomst geen nieuwe berichten over de zoogenaamde vernietiging van Duitsche of Italiaansche duikbooten meer publiceeren. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Berliner Börsenzeitung" dat in werkelijkheid de voor naamste ooi-zaak voor dit opmerkelijke afzien van de dagelijksche overwinnlngsbferlchten is, dat men de cijfers van de beweerde successen lang zamerhand al te fantastisch heeft opgevoerd. Tenslotte schrijft dit blad „natuurlijk onderschat niemand in Duitschland of Italië de Engelsche afweer voor duikbooten, want het bedreigde eiland wendt alle strijdmiddelen aan. die maar te bedenken zijn om de actie der duikbooten op de verbindingslinies van het Imperium te verhinde ren. Wij weten ook dat de schitterende successen van onze duikbooten niet zonder verliezen ver- gekregen worden. De verliezen zijn ook bij het af sluiten van afzonderlijke strijdperiodes van dezen oorlog geregeld in de legerberichten vermeld. Voor Churchill echter is het een boos teeken, dat hij thans zelfs moet afzien van het geliefde ge goochel met cijfers over de zoogenaamde Britsche successen tegen de Duitsche duikbooten. Churchill heeft dus niet de controle over de duikbooten gekregen, doch de duikbooten contro leeren thans dc convoolen van Churchill en wel met aanhoudende successen." Canadeescli expeditiecorps in in Engeland aangekomen. Een D.N.B.-bericht uit Lissabon deelt mede: Bij de aankomst van de tweede divisie van het Canadeesche expeditiecorps in Engeland heeft een der generaals verklaard dat de Canadeezen met eerzucht naar Europa zijn gekomen, teneinde het offensief naar het continent te verplaatsen en den oorlog op Duitsch gebied te voeren. Der gelijke verklaringen verstrekte ook de Engelsche generaal Sir Hubert Gough, die tijdens den we reldoorlog het bevel voerde over het vijfde Brit sche leger. Deze generaal schrijft in een artikel dat hij, evenals millioenen Britten, zoolang hoopt te leven dat hij zal kunnen deelnemen aan de parade der geallieerden troepen in de straten van Berlijn en Rome. Bijeenkomst van het Engelsche Lagerhuis. Reuter meldt: In parlementskringen te Londen erwacht men met spanning de rede van Green wood, die Woensdag in het Lagerhuis zal spreken. De rede, die op de economische politiek der regee ring betrekking zal hebben, wordt van groote be- teekenis geacht. Greenwood, die voorzitter van den raad voor de productie is, houdt zich voornamelijk met economische vraagstukken bezig. Donderdag beginnen de debatten over een wets- ntwerp van finnncieelen aard. GADM PROGRAMMA DINSDAG 6 AUGUSTUS 1040. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (Gr.pl.) 8.45 Gramo- foonmuziek. 9 30 Hobo, piano en gramofoonmuziek. 10.Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11. Gramofoonmuziek. 11.30 Quatre mains en gramofoon muziek. (12.no12.15 Berichten). 12.35 Gramofoon- muziek. 12.45 Berichten A.N.P. 1.Canzonetta sextet en gramofoonmuziek. 2.30 Gramnfoonmuziek. 3 Zang en pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.Bijbellezing. 4.45 Gra mofoonmuzick. 6.30 V.P.R.O. Jeugduitzending 6.45 Gramofoonmuziek. 7.vragen van den dag A.N.P. 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.Be richten A N.P. 8.15 Revida-sex'.et. 9.Causerie „De paarse hei". 9.20 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.) 10.05 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftle zing. 10.1510.30 Berchten A.N.P. KOOTWIJK 1875 M. KRO.uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten .Engelsch). B 30 Wij beginnen den dag 8.Berichten A.N.P. 3,15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. (2.00—2.15 Berichten Duitsch). 3.15 Berichten Engelsch) 5.30 Gramofoonmuziek. 6 15 Berichten Engelsch). 6.30 R.V.U.: Cyclus „Het voorkomen van ziekten". 7.— Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.— Berich ten (Duitsch). 8.15 Berichten A.N.P.) 8.30 Berich ten (Engelsch), 8 45 Gramofoonmuziek. 9.Con certgebouworkest (Gr.pl.) 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Concertgebouw-orkest (gr.p!) 9.40 Gramofoon muziek. 9.55 Wij sluiten den dag 10.— Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten (A.N.P.) 10.30—10.45, 11.15' 11.30, 0.15—0.30, en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7