liet JOteiti w Jxm Oiie&ol. De Lotgevallen van een Collier Spott en SpeC J DINSDAG 6 AUGUSTUS 194Ö H A' A" R E E M'S D A G B E A D a-ct^k^LnuaiiMgBti^KmfliMinmiiiinMiiiBinHyiiififrïïHFirniBfifirtf irP1^^ Yijf-Molens-Toclit. Voor wandelaars en wielrijders. Het bestuur der Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft voor Zondag 25 Augustus een Vijf-Molenstocht georganiseerd, be stemd voor wandelaars en wielrijders. Het eerst vertrekken de wielrijders 's morgens tusschen half tien en tien uur; dan volgen de wandelaars van tien uur tot half elf, van Hotel „De Nieuwe Kar- seboom" te Zaandam (tegenover het Czaar Peter standbeeld). De route van de wandelaars bedraagt 20.8 K.M. en voor de wielrijders 30.5 K.M. Ieder die den tocht volbrengt krijgt een me daille met lint (molen-motief). Aanmelding kan geschieden bij B. C. Ooms, Zeemansstraat 32, Zaandam. ZEILEN De Hoïlandweek. DERDE DAG. Op den derden dag van het eerste gedeelte van de wedstrijden der Holland-week was het wederom pracht weer; er woei een matig briesje, dat thans uit. westelijke richting kwam. De wedstrijden ojf het IJ en IJselmeer, tenminste de gebruikelijke wedstrijden, zijn hiermede geëin digd, zoodat de hoofdprijzen in verschillende klas sen bekend geworden zijn. Als tusschenvoegsel tusschen het eerste en twee de deel der Hoïlandweek wordt heden en Woensdag de Flevo-race gehouden, een wedstrijd voor zee waardige jachten, met een wedstrijdbaan van Mui den naar Enkhuizen op den eersten dag en van Enkhuizen naar Muiden op Woensdag. De belang stelling voor deze Flevo-race is buitengewoon groot. Er schreven nl. 41 schepen in. OP HET IJ. Veel onderlinge strijd is er Maandag op het IJ niet geweest. Bij de Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeter- klasse bleek de stuurman van de Roerdomp II, die ook de eerste twee dagen 1ste werd, allen de baas; hij eindigde ook nu weer onbedreigd als eerste, waar mede hij tevens met grooten voorsprong den hoofd prijs won. In de Sharpies A bleek Van Werkhoven onbereikbaar. Van den kop af won hij. Evenwel bleef hij voor den hoofdprijs twee punten onder Jacob Stap, die Zondag als tweede eindigde en to taal 50 punten behaalde. In de B-afdeeling won W. P. van Duijl den eer sten prijs, evenals den hoofdprijs met 40 punten. De uitslagen luiden: Valkjachten: 1 Thor st. B. J. Yff (De Kaag); 2 Orca, st. P. Altena Jr. (Haarl. J. C.) Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterklasse: 1. Roerdomp II, st. J. Brunt (Het Witte Huis). 2 T.E.B., st. A. D. Bakker (Loo§drecht). Sharpies 12 vierk. meterklasse A: 1 Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven (De Kaag); 2. All Weather, st. Jac. Stap Jr. (Amsterdam). Sharpieklasse B: 1. Whirlwind, st. W. P. van Duyl (Ned. Zeil en Roei Ver.); 2. Watergeus, st. A.. Laag- water (De Koenen). Intern. Olympiajollenklasse A: 1 Skim, st. C. P. Guelcher (Loosdrecht), 2. Boreas, st. S. de Wit (Zaanl. Z.V.); 4 Estamtam, st. C. C. Flemming (Haarl. J. C.) Olympiajollenklasse B: 1 Paraat, st. F. H. Schef- fers (De Koenen); 2. Poppedijntje, st. K. Bruynzeel (Zaanl. Z.V.) Burgumermeerklasse: 1. I come well, st. J. W. Uylenbroek (Aegir); 2. Rivaal, st. P. Simons Jr. (De Schinkel). Twaalfvoetsjollenklasse: 1 Willem Gozewijn, st. W. A. C. Metelerkamp Cappenberg (De Koenen); 2. No Name, st. J. H. v. d. Stadt (Zaanl. Z.V.), 3. Duimelot, st. mej. W. R. de Voogt (Haarl. J. C. De hoofdprijzen: Noord-Nederlandsche 16 kwa draatmeterklasse: Roerdomp II, st. J. Brunt met to taal 75 punten. Sharpieklasse A: All Weather, st. Jac. F. Stap, 60 punten. Sharpieklasse B: Whirlwind, st. W. P. van Duyl. Olympiajollenklasse A: Skim, st. C. P. Guelcher, 52 punten. Twaalfvoetsjollenklasse: Duimelot, st. mej. W. R. de Voogt, 52 punten. In het clubgebouw der Ned. Zeil- en Roeivereeni- ging reikte de voorzitter, de heer Ernst Crone, de prijzen uit. DE ZEE WED STRIJDEN. De resultaten waren; Pampusklasse: 1. Oppassertje, st. H. Stampe (De Kaag); 2. Kamper Steur, st. P. H. Cramer (Loos drecht). Drakenklasse: 1. Toch, st. E. O. Moltzer (Ned. Z. en R. V.); 2. Vliegende Hollander, st. A. Warners (Ned. Z. en R. V.) Regenboogklasse: 1 Duke II, st. J. C. v. d. Velde (De Kaag); 2. Tjebbe, st. Tj. Maas (De Kaag). Hoofdprijzen: Drakenklasse: 1 Toch, st. E. O. Moltzer, 92 pnt. Regenboogklasse: 1. Duke II, st. J. C. v. d. Velde. De nationale zeilwedstrijden van de „Holland-week", die op het Binnen IJ en de Zuiderzee zijn gehouden, werden door fraai weer begunstigd. Twee rivalen be kampen elkaar in den wedstrijd van de „Regenbogen". LAWNTENNIS BALLEN JAGERS I—BALLENJAGERS II. Ook de tweede wedstrijd van het eerste team is in een gelijk spel geëindigd. De tweede ploeg van ,De Ballen jagers" was met eenige leden van het eerste versterkt; de opengekomen plaatsen werden door nieuwelingen bezet. Over het algemeen geno men is het een aardige kamp geworden, waarin het tweede team zelfs met 41 voorkwam. De enkelspelen, die toen nog restten, gingen echter alle voor hen verloren. De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste dames-enkel: mevr. R. Graaf wint van mej. G. C. Bouwer met 62, 63. Tweede dames-enkel: mej. W. Fonteijne wint van mej. L. M. Rosenberg met 62, 36, 60. Dames-dubbel: dames Van Bergem en Rosen berg winnen van dames Fonteijne en Bouwer met 6—2, 1—6, 6—2. Eerste heeren-enkel: C. S. G. Noordhoff verliest van J. F. Kramer met 75, 57, 16. Tweede heeren-enkel: A. Graaf wint van L. F. Fonteijne met 62, 63. Heeren-dubbel: A. Rosenberg en A. Graaf ver liezen van J. Kramer en D. Oudshoorn met 61, 2—6, 4—6. Eerst Mixed-dubbel: mevr. R. Graaf en C. S. G. Noordhoff verliezen van mej. W. Fonteijne en L. J. Fonteijne met 36, 810. Tweede Mixed-dubbel: mej. J. H. van Bergen en A. Graaf winnen van mej. G. C. Bouwer en D. Oudshoorn met 61, 64. KORFBAL. KORFBALCLUB „SPORT VEREENT" Bloemendaal/Santpoort. Secretariaat: Bloemendaalsche Straatweg 133, Santpoort (s.) Aangenomen als lid: mevr. v. d. Bosch, Gerda, Trieneke en Bep de Jonge, allen te Santpoort (dorp). Te spelen 12 Augustus: T. H. B. II— S. V. III 7.30 op het terrein van Aurora. 20 Augustus: Oosterkwartier IIS. V. II, 7.30 uur terrein Oosterkwartier. Op de jaarvergareing is het bestuur als volgt samengesteld: A. Vink, voorzitter: C. de Goederen, vice-voorzitter; J. A. Dechier, le secretaris; B. Jonker, 2e secretaris; M. Rip, penningmeester; H. v. d Moolen, wedstrijd-secretaris en W. Vink, com missaris. Fietstocht naar de Bakkummer duinen op Zondag 18 Augustus. Woensdagavond 8 Augustus vergadering der 12- tal commissie bij fam. Rip, Rustenburgerlaan 97, Haarlem. Zaterdagavond 11 Augustus, bestuursvergadering ten huize van den secretaris. DAMMEN. Kampioenschap van Nederland. Zondag had de eerste ontmoeting plaats om het kampioenschap van Nederland. In Zwolle speelde Het Noorden tegen Constant uit Rotterdam. De Rotterdammers wonnen met 137. VOOR DE KINDEREN Het beest kroop over de hand van den pro fessor op den grond, waarop de onder nemende Krent het griezelige dier met zijn hak vernietigde. Tot hun groote verbazing kwam de professor intusschen een weinig bij, Hoe gaat het nu? vroeg Krent bezorgd. De professor kon geen antwoord geven, maar staarde met verwilderde oogen naar de nis. Laten wij eens kijken waarvan hij zoo geschrokken is, sprak de Dikke. STEUNACTIE VOOR ROTTERDAM. De door den Ned. Dambond georganiseerde steun- actie voor de Rotterdamsche vereenigingen, die ten gevolge van het bombardement al hun materiaal verloren, heeft overal medewerking ondervonden. Momenteel konden reeds 51 damborden met bijbe- hoorende schijven, alsmede 14 wedstrijdklokken, aan den voorzitter van den Rotterdamschen Dam bond worden toegezonden. Voorts kwam een giften reeds een bedrag van f 91,04 binnen; verder werd opdracht gegeven voor den blinden Rotterdamschen meester A. M. Olsen een nieuw dambord te vervaar digen. Giften worden nog steeds gaarne ingewacht bij den heer P. D. de Graaf, Kuinderstraat 57 II te Amsterdam Z. De Geldersclie dammers in den Ned. Dambond? In den loop dezer maand zal door den Gelder - schen Dambond een buitengewone vergadering worden belegd ter behandeling van de voorwaarden, die door den Ned. Dambond aan den Gelderschen Dambond zijn voorgelegd betreffende de aanslui ting bij den Ned. Bond. In verband met het thans overal in de sport wereld bestaande streven naar eenheid, welk streven ook door het hoofdbestuur van den Gel derschen Dambond wordt ondersteund, is de kans zeer groot, dat eindelijk de zoo lang gekoesterde wensch inzake de aansluiting van het groote Gel dersclie district met pl.m. 1700 leden tot stand zal komen. WANDELSPORT. H. W. S. V. „DE VIERDAAGSCHE" TE AMERSFOORT. Zondag nam een groep van de Haarlemsche Wan- delsportvereeniging „De Vierdaagsche" deel aan den eendaagschen afstandsmarsch van de Amersfoortsche Wandelvereeniging „Zonder uitvallers terug". Allen volbrachten den marsch; zij ontvingen de persoon lijke belooning en de vereeniging den groepsprijs, als zijnde een groep zonder uitvallers. De vereeni ging ontving ook een fraaie zilveren plaquette als verst komende vereeniging, uitgeloofd door het V. V. V. te Amersfoort. Het secretariaat der ver eeniging is thans gevestigd Eikenstraat 60, Haar lem-Noord. DE TWEEDE AVOND-VIERDAAGSCHE. Indien het aantal deelnemers aan de tweede avondvierdaagsche van. de Ned. Wandelsport Fede ratie op 14, 15, 16 en 17 Augustus even groot zal zijn als het aantal verzoeken om inlichtingen, dan kan bij voorbaat reeds van een groot succes worden ge sproken: vele hondez'den wandelaars wendden zich reeds tot den Noord-Holl. Wandelsportbond, het uitvoerend lichaam, om inlichtingen. De wandelaars mogen zelf beslissen, of zij de avondvierdaagsche in Amsterdam, Haarlem dan wel Zaandam willen loopen; zij zijn echter verplicht, de vierdaagsche uit te wandelen in de plaats, waar voor zij hebben ingeschreven. De inschrijving is open voor personen boven veer tien jaar. Op 14, 15, 16 Augustus bedraagt de af te leggen afstand 15 K.M., op 17 Augustus 25 K.M. Op drie eei'stgenoemde data wordt in Amsterdam en Zaan dam tusschen zeven uur en half acht vertrokken, in Haarlem te zeven uur precies. Op Zaterdag 17 Augustus is de starttijd in Amsterdam, Haarlem en Zaandam tusschen drie uur en half vier. Er kan ook voor een enkelen avond- of middag- tocht worden ingeschreven. Deelnemers aan een avond- of dagtocht ontvangen ook een persoonlijke herinnering of groepsprijs. Ingeschreven kan o.a. worden bij H. H. Winters, Jan Haringstraat 101. Haarlem. HENGELEN DE FOREL. Het vischcollege „De Forel" hield een kaswed- strijd op bovenmaatsche visch op de Buitenlie. De uitslag luidt als volgt: 1, B. Duits gr.; 2. N. Balk; 3. F. Huisveld; 4. F. Steggink; 5. H. J. v. Os; 6. P. Hartman; 7. Hettijer. VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Zondag heeft bovengenoemde vereeniging een wedstrijd gehouden in de Leidschevaart voor haar donateurs. De uitslag was als volgt: voor de dames: mevr. A. Bellaart le pr.; mej. A. Gerhart 2e pr.; voor de hee- ren: le pr. A. Bellaart; 2e pr. G. Zwart. CRICKET Haarlem III—Olympia. Gewonnen door Haarlem III met 66 runs. Olympia batte eerst en scoorde 40 runs, waarvan Th. Ba- rendsen 13. Voor Haarlem bowlden B. Dik 614, R. Buissink 0—14, F. C. Jaski 4—11. Haarlem III scoorde 106 runs, waarvan J. Bou- wes 16, P. v. d. Bergh 29, C. Dekker 21, G. Janssen 10. Voor Olympia bowlden H. Weverink 420, Th. Barendsen 021, A. J. Stuurman 537, J. v. d. Zanden 06, C. Roggen 18. Olympia scoorde in de 2e innings 34 runs voor het verlies van 1 wicket, waarna Haarlem opgaf. C. v. d. Zanden 20. Bowlingcijfers van Haarlem: B. Dik 114, C. Dekker 03, F. Jaski 010, R. Buissink 03. HAARL. CRICKETBOND. ROOD EN WIT B—C. C. WANDERERS. Rood en Wit b bracht er niet veel van terecht e voor 23 puntenu zat het elftal aan den kant. E. Ko ning 9. Hans Winter 3 voor 13. H. Bruch 5 voor I Dc Wanderers sloten op 71 voor 9. H. Bruch 21. r Bijleveld 5 voor 15. A. Hamburger 1 voor 21. i Peereboom 2 voor 20 en R. Wildschut 1 voor 8. Te oefening gingen de Rood en Witters nogmaals batte en op 32 voor 5 werd gestopt. H. Th. Ender 12 ry Hein Winter 2 voor 10. H. Bruch 3 voor 14. VOETBAL. De fusie in de Voetbalsport. Nadere uiteenzetting van Mr. J. J. P. C. van Kuyk. Nu de fusie bij de voetbalsport een feit is gewop den, heben velen zich afgevraagd, wat nu wel <ji gevolgen zijn van een dergelijk ingrijpend beslui in ons nationale sportleven. In het bijzonder vooi wat voetbal betreft. In verband hiermede heeft een redacteur van he A.N.P. een onderhoud gehad met Mr. J. J. P. C. vaj Kuyk, den voorzitter van de Stichting ter bevorde ring van de Lichamelijke Opvoeding. De bezwaren, welke vroeger tegen een fusie be stonden aldus Mr. Van Kuyk vroegen ook ni de aandacht. Vele besprekingen zijn er noodig ge weest om tenslotte lot de inmiddels bereikte oplos- sing te komen. Zeer belangrijk was wel de nood zakelijkheid, dat wij o.a. ten aanzien van de R.-K Federatie voorop dienen te stellen, dat aan het ka rakter van de bonden en de vereenigingen, niet ge tornd kon worden. Uitgaande van dit eenige ge zonde standpunt, moesten wij dus onder alle oiï stand igheden rekening houden met het karakter va de bij deze fusie betrokken bonden en vereenigb gen. Daarom hebben wij begrijpelijk lang stil ge staan bij de oplossing van dit probleem voor ói R.-K. Federatie, waarbij rekening gehouden moes worden met tal van wenschen van R.-K. zijde. „Het is ons evenwel toch nog spoedig gelukt to een uitstekende oplossing van de moeilijkheden 5 komen, waardoor het mogelijk is gebleken tot ee fusie te komen, zonder dat ook maar in een kien onderdeel afbreuk behoefde te worden gedaan aa het karakter der bonden en vereenigingen, dus waar bij men zich hoofdzakelijk heeft bepaald tot een fu sie ten aanzien van de beoefening van de spor (wedstrijdwezen). Hieruit volgt dus, dat het niet ij de bedoeling heeft gelegen en het ook niet de be doeling kan zijn in de toekomst, dat de bonden o de vereenigingen op zichzelf ophouden te bestaat Er bestaat in de toekomst geen enkel bezwaar tege het voortbestaan van deze bonden en vereeniging® vooral als men rekening houdt met de omstandig heid, dat voor wat betreft de lagere elftallen ma automatisch terecht komt op het terrein van jeugdorganisaties. Tenslotte moet men er wel rekening mede houd® dat wat nu ten aanzien van de voetbalsport tot staal is gekomen, niet als richtlijn kan worden gebruii ten aanzien van de fusie van de andere sporten Iedere tak van sport heeft bijzondere kenmerkendl moeilijkheden, zoodat voor iedere tak van sport een zelfde procedure met langdurige besprekingen ei zeer tactische onderhandelingen zullen moeten wor den gevoerd. Nauwkeurig moet worden nagegaan welke oorzaken hebben geleid tot de versnippering welke thans teniet gedaan dienen te worden. Even als bij de voetbalsport blijken de afgevaardigde! van de andere takken van sport met denzelfden goe den geest bezield te zijn. Het kan ook niet anders, want bij de voorbespre kingen stellen wij de volgende richtlijnen op dei voorgrond: 1. van het clubleven dient te worden afgebleven 2. particuliere vereenigingen en instellingen heb ben het recht zelf aan te wijzen, wie zij als lede wenschen toe te laten en hoe haar eigen financiëi te beheeren. Overheidsbemoeiing in deze is absoluil overbodig. Iedere club behoudt zijn eigen samen1 stelling en richt zijn eigen spel in". Om den Zilveren Bal. Ditmaal liefdadigheidswedstrijden. Voor de veertigste maal zullen te Rotterdam if. jaarlijksche voetbalwedstrijden om den Zilveren Ba gespeeld worden. We lezen in de N.R.Ct., dat het i de bedoeling van de commissie ligt, thans de weé strijden voor een liefdadig doel te laten spelen. In de eerste plaats heeft men besloten geenerk feestelijkheden te organiseeren, wat alom toejuichis zal vinden. Voorts heeft Sparta haar belanglooze medewer king toegezegd, mits de Nederlandsche Voetbalbon ook afstand zal doen van het gebruikelijke percen tage, dat in gewone omstandigheden bij scriewed- strijden wordt geheven. Men zal de recette afstaan ten deele aan de Stichj ting Rotterdam en ten aeele aan het Steunfonds va den N.V.B. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avond! betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen DÉ ADMINISTRATIE door NORMAN FRAZER. 11) (Nadruk verboden). „Daar voel ik ook geen steek voor", bevestigde Lloyd; „ik wil zooveel hebben als ik maar krijgen kan". „Ik heb er genoeg verstand van", begon Hollins weer, „om te weten, dat we een kans hebben ge kregen, zooals niet dikwijls iemand krijgt. Die diamanten moeten een fortuin waard zijn ik heb net zulle soort in Indië gezien in een tempel daar was een afgodsbeeld, dat letterlijk glom en gloeide van de edelsteenen! Sommige lui uit mijn compagnie plachten op plannen te zinnen om een partijtje ervan te pakken te krijgen, maar dat was klinkklare nonsens, want als je één zoo'n diamant uit zoo'n tempel pikte, dan zouden de priesters je over de heele wereld volgen, tot ze hem terug hadden". „Maar wat wil je er dan mee gaan ioen?, drong Lloyd aan.. Het duurde een poos eer Hollins antwoordde. „Eén ding is zeker", zei hij toen, „en dat is, dat we van hier moeten verdwijnen. Ik zal mijn ont slag vandaag indienen". „Ik ook", viel Lloyd hem bij. „Maar zal het niet gek lijken, als we tegelijkertijd weggaan?" „Dat moeten we riskeeren", vond Hollins. „Ik zal zeggen, dat ik genoeg van den dienst heb en een café begin. Jij moet ook maar een of andere reden bedenken". „En daarna?", vroeg Lloyd weer. „Wat dan?" Hollins stond op en liep, met gefronste wenk brauwen en de handen op den rug, geruimen tijd heen en weer. „Dat zal ik je vertellen", zei hij tenslotte. „Zóó moeten we het doen. We zullen de steenen uit de zet ting nemen, ermee naar Zuld-Afrika gaan en er weer mee terugkomen. We zullen ons dan voordoen als diamanthandelaars of lui, die een aandeel in een mijn hebben of zooiets". „Ik dacht dat die menschen hun diamant altijd ruw meenamen", merkte Lloyd op. „Ik meen, dat ik zooiets ergens gelezen heb". „Verdraaid, dat geloof ik ook", gromde Hollins; „daar had ik niet aan gedacht. Deze zijn geslepen". Weer wachtte hij in nadenken verzonken. „Wel, dan moeten we iets anders bedenken. Maar laten we ze nu eerst gaan halen, de kust is vrij". Hij klom den .heuvel een eindje op en tuurde in de richting, waarin de andere bewakers met het lichaam gegaan waren. Al gauw kwam hij bij Lloyd terug en deelde hem mee, dat ze heelemaal uit het gezicht waren en dat niemand in de buurt van het rotsplateau was, waar de diamanten verbor gen lagen. De twee mannen namen hun geweren op en draaiden om. Toen ze bij een groepje boomen kwamen, stopte Hollins en haalde een knipmes te voorschijn. „Ik ga een haak uit een van die takken snijden", verklaarde hij. „Ik heb toevallig een stuk touw bij me en als we een haak aan het eind bevestigen, dan zullen we dat moois wel gauw heb ben". Lloyd' gaf geen antwoord hij sloeg met na denkende oogen Hollins gade, die een tak in den verlangden vorm sneed. In bittere stemming over peinsde hij, dat als hij het geluk had gehad een eind koord in zijn zak te hebben en een lijn had kunnen improviseeren, hij zich van de diamanten had kunnen meester maken, direct toen hij ze in het oog kreeg. „Er is iets, dat me te binnen schiet", merkte hij op, terwijl ze weer verder gingen. „Er is geen twij fel aan, dat Vasalli die diamanten ergens verborgen had en ze weer ophaalde na zijn ontsnapping; het waarsehijnlijkste is, dat hij ze gestolen heeft en dan moet het een flinke kraak geweest zijn. Daarom vraag ik me af of er geen beschrijving van ver spreid is?" „We zullen ze niet te koop aanbieden, zooals ze nu zijn", verzekerde Hollins. „We zullen heusch niet zoo stom zijn om op een dergelijke manier in de val te loopen. Ze moeten van elkaar gehaald wor den en in partijen verkocht. Dat uitstapje naar Zuid. Afrika en terug lijkt me op stuk van zaken nog zoo gek niet". „Dat beteekent geld uitgeven". „Als je iets groots wilt ondernemen" luidde Hol- lin's krachtige repliek, „moet je er een paar centen aan wagen. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Ik vermoed, dat je, net als ik, wel wat apart zult hebben gelegd en dat moeten we dan maar aanspreken. Het zal best besteed zijn". Ze waren nu aan den voet van de rotsen gekomen. Hier hielden ze halt en keken behoedzaam om zich heen. Geen levende ziel was aan deze zijde van den heuvel te bekennen. Geen van tweeën sprak terwijl ze naar den top klommen, beiden zwaar ademend. „Ziezoo, zei Hollins, toen ze eindelijk boven waren. „Laten we even kijken of er iemand aan den anderen kant is" Zij staken het kleine plateau over en tuurden over den rand. Alles aan deze zijde was even ver laten als aan de andere. „Niemand?", informeerde Hollins. „Laten we dan maar aan het werk gaan". Hij boog voorover en lichtte den grooten steen op, die Lloyd had neergelegd op de plaats waar hij de kloof hoven de diamanten met hei en varens opgevuld had. Lloyd liet zich op zijn knieën vallen, ging languit op de rotsen liggen en begon het groen uit de spleet te trekken. Zijn hoofd rustte op een rand van steen, terwijl hij bezig was; zijn arm had hij heelemaal in de diepte beneden zich gestoken. Op dit moment ontvlamde het moordenaars instinct in de afgronden van Hollins' hart. Hij zag dat de man aan hem overgeleverd was, met zijn hoofd tegen den steenen kant, zijn oogen gesloten door de inspanning van het ver beneden zich reiken om het groen, dat de diamanten bedekte, te grijpen; hij voelde den steen in zijn eigen handen tot een verschrikkelijk wapen worden en de demonen van hebzucht en begeerte binnen in hem maakten ge willig plaats voor den duivel, die hem tot moorden drong. Met een gewaarwording als of het buiten hem omging, werd het pleit in zijn binnenste be slecht, hij handelde als een aangedreven werk tuig. „Ik kan er niet heelemaal bij", hijgde Lloyd, „mijnarm ie niet".... Met een diepe ademteug lichtte Hollins den zwaren steen op en liet hem met een suizenden slag op het hoofd van zijn metgezel neerkomen. Hij sloot de oogen toen hij ze een seconde later opende werd hij zich bewust dat hij een paar meters terug gesprongen was en ineengedoken stond als een wild beest, met gebalde, bevende vuisten, klaar om weer toe te springen in aanval of verdediging. Hij hoefde van Lloyd geen tegenweer te vreezen; het leven was met dien eenen slag uit hem gedreven. Hollins stond op, wederom diep ademhalend, keek om zich heen naar den schemerigen hemel en de wijde eenzaamheid van de heidevelden en vermande zich. „Tenslotte" bromde hij, „heb ik ze het eerst ge zien en had dus het eerste recht. Hij had er niet tusschen moeten komen". Hij ging naar het lichaam en stootte er met zijn voet tegen. „Hé Lloyd!" fluisterde hij angstig. „Lloyd!" „Het is met hem afgeloopen", mompelde Hollins. „Nou, dan Opeens trok hij zijn tuniek uit, rolde zijn hemds mouwen op en toog aan het werk met een koorts achtige activiteit, die het zweet in stroomen langs zijn gezicht en lichaam deed gutsen. HOOFDSTUK IX. Vlucht. Het is mogelijk dat Hollins, zooals alle moorde naars, geen helder idee had van wat hij deed ge durende het eerste kwartier nadat hij zijn slachtoffer vermoord had. Moorden zooals deze, in een plotse linge heftige impuls begaan, zijn daden van men schen die tijdelijk ontoerekenbaar zijn en de dingen die hun onmiddellijk gelukken, zijn het onwille keurige resultaat van de dringende behoefte aan mechanische actie. Zoo was de blindelings zwoegen, de Hollins op dit moment niet meer dan een dier. wiens eenige instinct was het bewijs van zijn schuld te verbergen. Dit alles nam echter niet weg dat hij systematise! te werk ging en met scherpe aandacht voor de nood zakelijkheden van het oogenblik. Hij trok de re.' van de hei en varens uit de diepte en zag d; diamanten glinsteren als vurige punten, zooals zi daar in de koele schaduw beneden de struiken hin gen. Hij haalde het eind touw, waarover hij tegen Lloyd gesproken had uit zijn zak, bevestigde hel aan den haak die hij op hun weg terug naar hel plateau uit een tak had gesneden en liet het in de kloof zakken. Zijn volkomen rustige handen slaag den er in met den haak het collier te pakken; maakte het los van de varens en heesch het o: hoog. Zoodra hij de diamanten van den haak had losge* maakt, wierp hij er een vluchtigen blik op, als oH zich te overtuigen dat ze echt waren en gooide n toen nonchalant op zijn tuniek alsof ze een snoe: waardelooze kralen waren Hij zou nog tijd genoe? hebben om ze nauwkeurig te inspecteeren. Nu bal hij dringender dingen te doen. In hetzelfde oogenblik dat hij door den duivel in hem er toegedreven was, het levenslicht van zijn kameraad uit te blpsschen met een hevigen slag van den zwaren steen, had Hollins een van die ideeën gekregen, die men slechts op de kritiekste momenten des levens krijgt. Hij doodde Lloyd op den rand val v/at Lloyd's graf zou worden! De kloof, waarboven de jongere bewaker lag, wa- lang en breed genoeg om zijn lichaam te bevatte: en ook de diepte bleek voldoende. Hollins had ingeving gekregen zijn slachtoffer daarin te leg gen. De doode man kon daar, meende hij, ongestoord slapen tot de bazuin van den jongsten dag over h verlaten moerland weerklonk. Zijn oogen zochten de plaats, waar hij het lichaaa het beste kon laten zakken. Hij hoog zich voorover pakte Lloyd onder de oksels vast en slingerde zij: beenen boven de opening Plotseling werd zija greep losser het lichaam nu vaart krijgend gleed naar voren over de rol varens en verdweeS in de zwarte gapende diepte. (Wordt vervolgd!»;

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6