W Alexandrië brandpunt van twee werelden. Tien Britsche vliegtuigen in N.-Afrika neergehaald DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 H A A R li E M'S D A G B C X15 JAPAN ZAL EISCHEN AAN ENGELAND STELLEN. Onmiddellijke invrijheidsstelling der gevangen genomen Japanners zal worden verlangd. BETOOGINGEN TE OSAKA. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar de „Tokio Nitsji Nitsji" meldt heeft het departement van buitenlandsche zaken besloten de onmid dellijke invrijheidstelling te eischen van alle aangehouden Japanners, wier aantal reeds negen bedraagt en die zich te Londen, te Singapore, te Rangoon en te Hongkong be vinden. Tegelijkertijd eischt Japan garanties tegen een herhaling van het Engelsche optre den. Wordt aan deze eischen geen gevolg gege ven, dan zoo meent de „Tokio Nitsji Nitsji" zal Japan gedwongen zijn tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De pers gaat voort met haar aanvallen op Engeland en eischt van de regeering ook voor de scherpste maatregelen niet terug te schrikken. Bij besluit van het gemeentebestuur van Osaka zullen Woensdag verschillende massa-vergaderin gen in het industrieele centrum van Japan wor den gehouden om openlijk te protesteeren tegen de Engelsche daden van geweld en om van de re geering energieke tegenmaatregelen te eischen. Een vergadering van alle gemeenteraadsleden van Osaka heeft de volgende resolutie aangenomen: „Wij eischen de radicale vernietiging van den Britschen invloed, teneinde de aaneensluiting van Groot-Azïë te beveiligen". Deze resolutie is aangeboden aan den Britschen consul generaal te Osaka, aan den Engelschen ambassadeur en aan de ministers van buitenlandsche zaken en van defensie. Verder werd besloten anti-Britsche massa-betoogingen te houden van alle organisa ties in de zes groote steden van Japan. De Kamer van Koophandel te Kobe heeft een dergelijke re solutie aangeboden aan de regeering en aan de Britsche ambassade. Het uitvoerend comité van de „Liga in Japan voor de onafhankelijkheid van Indië" roept alle Aziaten op Japan te steunen bij zijn strijd. Het D.N.B. verneemt voorts: De in overeenstem ming met de Japansche weermacht in het minis terie van buitenlandsche zaken gehouden confe rentie, heeft, naar Domei meldt, na bestudeering van de uit Londen ontvangen berichten het vol gende vastgesteld: 1. Het arresteeren van de Engelschen, onder verdenking van spionnage is een zuiver binnen- landsche aangelegenheid van Japan, terwijl het Britsche optreden een „gemeene maatregel met politieken inslag" is. 2. Japan zal, niettegenstaande dat, repre- eaillemaatregelen vermijden en 3. Nauwlettend letten tot hoe ver Engeland met zijn represaillemaatregelen zal gaan. Japan zal doeltreffende maatregelen nemen, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. De minister van buitenlandsche zaken zal bin nenkort den Britschen ambassadeur, Craigie, om een volledige opheldering van het geval verzoeken en tegelijkertijd in Londen ten scherpste protes teeren. Men kan aannemen, zoo merkt Domei ten slotte op, dat het' ministerie van buitenlandsche zaken vastbesloten is, een 'bijlegging van het conflict op basis van wederkeerigheid onder alle omstan digheden te weigeren. Japanner te Londen in vrijheid gesteld. De Japansche zakenman Satory Kamihara, die Vrijdag was gearresteerd is gisteravond, naar het D.N.B, verneemt, weer in vrijheid gesteld. DuitscKe pers bespreekt Britsche redevoeringen. Het D.N.B. meldt: De jongste redevoeringen van den minister van propaganda, Duff Cooper, van kardinaal Hinsley en van Generaal Gort, worden door de Duitsehe avondbladen in het kort vermeld. De uitspraken van Gort en Hinsley, dat Groot Brittannië kracht is gegeven door den „dienst aan God" en dat de Engelschen als „Christelijke soldaten" moeten strij den, worden door de bladen typische uitingen ge noemd van Britsche huichelarij en aanmatiging. Groot-Brittannië aldus de „Lokal Anzeiger" is gebouwd door het uitplunderen van rijke landen. God heeft niets daarmede te maken. Het is Hem lasteren, wanneer men Hem betrekt in dergelijke troostelooze aangelegenheden. De rede van Duff Cooper wordt door de bladen „dwaas" en „lach wekkend" genoemd. Verder schrijven de bladen dat het niet de moeite waard is zich ernstig bezig te houden met deze uiteenzettingen van den minister van propaganda. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst op de gevolgen, die dit aanhoudend, niet van overdenking getuigend zelfbedrog later voor Enge land zal hebben. Met zekerheid mog worden aan genomen zoo schrijft dit blad dat op het oogenblik, waarop alles zal verloren gaan, de terug slag in Engeland nog heviger zal zijn dan in Frank rijk, want juist deze weken, die een adempauze vormden, zijn in Engeland misbruikt om de arro gante zelfingenomenheid nog te doen toenemen, het gevoel voor een door God gewilde haerschersrol van Engeland nog te verdiepen on net voetstuk, waar om de Britten zich hebben geplaatst, nog meer omhoog te schroeven. De val zal daarom nog dieper zijn. Er moet rekening mee worden gehouden dat velen dit niet langer zullen kunnen verdragen. Voorts schrijft het blad over de waarschijnlijkste reactie van het Engelsche volk en over de „pogin gen tot bedrog, thans gedaan door de leidende groepen in Engeland". Niemand weet thans in welke richting de Engel sche massa zal reageeren. Maar eens zal deze massa vragen waarom men haar den aanblik van het verwoeste Dover heeft onthouden en waarom de waarschuwing van Warschau en Rotter dam niet ter harte is genomen. Deze massa zal vra gen: waarom het Britsche luchtwapen systematisch niet-militaire doelen in Duitschland moet opzoeken en de inwoners van steden en dorpen moet dooden. De massa zal willen weten, hoe het mogelijk was, dat men er nog prat op ging, „Hamburg verwoest" te hebben. Deze pijnlijke vragen zullen nog verder teruggaan. De massa zal willen weten waarom Engeland eigenlijk zich mengen moest in Duitsehe aangelegen heden. Er zal dan op worden gewezen dat Engeland en het Britsche wereldrijk juist naast het continen tale Duitschland had kunnen bestaan en had k innen bloeien en dat Engeland en het Britsche rijk, ook na de herordening van Europa, een taak zou heb ben gehad, welke van Engeland alle inspanning zou hebben geëischt. De Britsche zeemacht, die thans tot het verleden behoort, had menige leemte tus- schen de nieuwe krachtcentra kunnen aanvullen en zou het overzeesche rijk in de nieuwe wereld hebben kunnen uitbreiden Italiaansch legerbericht. Ergens In Italië, 5 Augustus (Stefani). Leger bericht no. 57 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „In Noord-Afrika heeft een van onze formaties aanvals- en jachtvliegtuigen een zeer levendig ge vecht geleverd met een groote formatie van den vijand, die onze Libische troepen trachtte te bom bardeeren, welke zich naar de grens van Cyrenaica begaven. Tijdens het gevecht, dat door onze vliegers met buitengewone felheid werd gevoerd, werden tien vijandelijke vliegtuigen neergehaald, waarvan zeven Gloster- en drie Blenheimtoeslellen. Boven dien werd een tiental vijandelijke auto's getroffen en in brand geschoten. Een ander Engelsch toestel is neergehaald door onze bommenwerpers, die een doeltreffend bombardement ondernamen in de buurt van Mersa Matroeh. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika is een aanval van vijandelijke strijdkrachten te Namaratit op de grens van den Opper-Soedan aan het Rudolfmeer afgeslagen met medewerking van de bevolking. Een van onze lucht- formaties heeft de haven van Beroer gebombar deerd, waarbij een vaartuig midscheeps getroffen werd. Een luchtaanval op Massaoea heeft lichte schade veroorzaakt in de haven. Vier menschen werden gedood en een dertigtal* gewond, waaronder elf Ascari's. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald en een derde is waarschijnlijk neer gehaald. Te Kassala is een vijandelijk vliegtuig door het luchtdoelgeschut neergeschoten." Een speciale correspondent van Stefani meldt bijzonderheden over het luchtgevecht aan het front in Cyrenaica, waarover het legerbericht van Maan dag spreekt. „Italiaansche bommenwerpers begonnen des morgens met het bombardeeren van een belangrijken Engelschen spoorweg: zij troffen talrijke treinen met troepen en materiaal. Vervolgens vielen zij de installaties en het vliegveld van Mersa Matroeh aan. Vijandelijke jagers bonden den strijd aan, doch trokken zich terug na een Gloster verloren te heb ben. De Italiaansche toestellen keerden zonder ver liezen op htm bases terug. Intusschen deden jagers en gevechtsvliegtuigen een aanval op een colonne Britsche pantserwagens, waarvan er verscheidene werden vernield of onbruikbaar gemaakt. Jagers maakten daarna een langen kruistocht ter bescher ming van Italiaansche troepenbewegingen, zonder dat zij vijandelijke toestellen zagen. Daar men voorzag dat de vijand wraak wilde nemen voor de Italiaansche successen, stegen des middags verkenningsvliegtuigen in verscheidene richtingen op. Zij rapporteerden aanzienlijke vijan delijke luchtstrijdkrachten aan een zeer groot ge deelte van het front. Onverwijld gingen de Italiaansche jagers tot een bliksemsnellen aanval over. De vijandelijke formatie bestond uit drie zware Blenheim-toestellen en zeven Glosters. De Engelsche bommenwerpers begonnen op goed geluk hun bommen te laten vallen, doch zij troffen geen enkel Italiaansch vliegtuig. De strijd was buitenge' woon hevig en eindigde met een volkomen Italiaan' sche overwinning, daar alle Engelsche vliegtuigen werden neergehaald. Meester van het luchtruim als zij gebleven waren, gingen de Italiaansche jagers opnieuw tot den aanval over. Vlak langs den grond vliegend vernietigden zij een pantserwagen, terwijl een auto, waarin, naar het schijnt, hooge Engelsche officieren zaten, in brand raakte. DE GEVECHTEN BOVEN MALTA. Ergens in Italië, 5 Augustus (Stefani). Een speciale correspondent van Stefani deelt bijzonder heden mede over de laatste Italiaansche verken ningsvlucht boven het eiland Malta. Een sterke a£- deeling jagers was even voor middernacht naar het eiland gevlogen. Drie patrouilleerende Engelsche jagers trachtten zich te verwijderen om een gevecht te vermijden. Een dezer toestellen slaagde daarin niet en moest den strijd aanbinden tegen eenige der Italiaansche machines. Het werd verscheidene ma len getroffen en stortte in een vrille neer. De Italiaansche formatie kon daarna ongehinderd haar verkenningsvlucht voortzetten: na twintig minuten boven Malta te hebben gevlogen keerde zij zonder verliezen op haar basis terug. Incident in Liverpool. Bij het vertrek van een schip met kinderen. Het D.N.B. deelt mede: Bij het vertrek van een schip met geëvacueerde kinderen uit Liverpool is het tot incidenten gekomen. Toen het schip n.l. het teeken van vertrek gaf en de manschappen den landingssteiger wilden in halen, drong een groep arbeidersvrouwen met kin deren op den arm door de menigte toeschouwers en wilden den landingssteiger bestormen. De politie wist met moeite de vrouwen terug te dringen, tot het schip zich van de kade had verwijderd. Toen de kinderen hun achterblijvende ouders een laat- sten groet toewuifden, klonk uit de menigte ge roep en gefluit. Enkele vrouwen verbraken de af sluiting, klommen op planken en stapels goederen, die op de kade lagen en riepen: ..Wat moet er met onze kinderen gebeuren? Toen de politie de vrou wen verzocht naar beneden te komen, werd zij uitgescholden. Tenslotte haalde de politie de be- toogsters met geweld naar beneden en voerde haar weg. Letland bij de Sovjet Unie ingelijfd. Besluit van den Oppersten Sovjet. Het D. N. B. meldt uit Moskou: Op de agenda van de Maandag gehouden zitting van den Hoogsten Sovjet stond de aansluiting van Letland nadat Zondag de aansluiting van Litauen was goedge keurd als vijftiende bondsrepubliek in het ver band der Sjpvjefc Unie. Bij het begin der zitting, waaraan wederom Stalin, Molotof en Worosjilof deelnamen, betrad de delega tie der Letlandsche volksvertegenwoordiging de zaal en stelde zich op voor de tribune van het presidium. De Letlandsche minister-president Kirchensteins, voerde namens de Letlandsche delegatie het woord. De voorzitter van den Oppersten Sovjet van de Usbekische bondsrepubliek diende de resolutie, be treffende de aansluiting van Letland aan de Sovjet Unie in. Onder luide toejuichingen en ovaties voor Stalin besloot daarop de vergadering: 1. De Letlandsche radenrepubliek wordt over eenkomstig het verzoek van de Letlandsche volksvertegenwoordiging als ..gelijk berechtigde bondsrepubliek" in het verband der Sovjet Unie opgenomen. 2. In de Letlandsche bondsrepubliek zullen ver kiezingen voor den Oppersten Soviet gehouden worden. 3. Het presidium van den Oppersten Sovjet zal de datum der verkiezingen in de Letlandsche bondsrepubliek bepalen. 4. De volgende zitting van den Oppersten Sovjet zal heden om 18.00 plaatselijken tijd. worden ge houden, waarbij het vijfde punt van de agenda, n.l. de aansluiting van Estland bij de Sovjet Unie, be handeld zal worden. Italiaansche bombardementen in den Soedan. De belcekenis van de jongste actie. Het D. N. B. verneemt uit Rome: In het gebied van den Noord-oostelijken Soedan, bij het uitgangs punt van den spoorweg van Port Soedan naar het binnenland van den Soedan, welke spoorweg over twee sporen via Kassala naar het zuiden loopt en via Atbara aansluiting heeft met den grooten Kaïro-Kaapstad-spoorweg hebben de Engelschen, onlangs talrijke forten en vliegvelden aangelegd Naar de oorlogscorrespondent van het D. N. B. voor de Middellandsche Zee meedeelt worden deze door eenheden Italiaansche bommenwerpers systema tisch gebombardeerd. Het bombardement van Dsjebeit, dat Zondag geschiedde, is gevolgd door een luchtaanval op Erewit, in de nabijheid van de spoorbaan Port SoedanKassala en door een bom bardement van het nieuwe Engelsche vliegveld Von Soemit, dat op 131 K.M. van Port Soedan ligt. Beide plaatsen liggen ongeveer 1000 meter hoog. Van zeer groote beteekenis .is de Italiaansche luchtaanval op Haija. In Haija splitst de spoorbaan, welke deze plaats met Port Soedan verbindt, zich in een zuidelijk traject, via Kassala en de lijn naar de marktplaats Atbara, waar aansluiting bestaat op den Khartoem-spoorweg. Haija is door de Engel schen zeer versterkt. Sterk luchtafweergeschut be schermt het vliegveld en vooral het knooppunt van den Soedanspoorweg. Niettemin is het aan Italiaan sche vliegtuigen gelukt om de beide spoorbanen achter Haija over vele honderden meters volkomen te verwoesten. In afzonderlijke operaties worden systematisch alle mogelijkheden voor den vijand om zich te ravitailleeren of om terug te trekken afgesneden. Het behoud van den spoorweg naar Port Soedan is voor de Engelschen, die in den Soedan strijden een levensbelang. Sedert via Alexandrië en over de Middellandsche Zee geen enkele verbinding meer mogelijk is, zijn de Britsche troepen in den Soedan op de versterkingen, op de munitie en op de levensmiddelen aangewezen, welke over Port Soedan en over Aden worden aangevoerd. Daarom beteekent zoo besluit dit bericht de jongste Italiaansche luchtaanval, evenals elke nieuwe aanval op deze steunpunten en versterkingen van den Port Soedan-spoorweg, een gevoelige ver zwakking van de Britsche troepen en een verbete ring van dc Italiaansche posities bij een later offen sief op de hoofdstad van den Soedan. Engelsche mijnenveger gezonken. LONDEN. 5 Augustus. De admiraliteit deelt mede dat de visschersboot „Marsona" die dienst deed als mijnenveger, door een vijandelijke mijn gezonken is. (D.N.B.) Amerikaansch cïienstplichtontwerp naar den Senaat doorgezonden. De aanvaarding door de militaire Senaats commissie. Het D.N.B. verneemt uit Washington 5 Augus tus: Het dienstplichtontweip is door de militaire senaatscommissie met 12 tegen 3 stemmen aan genomen en aan den Senaat doorgezonden. Volgens den legenwoordigen vorm van het ont werp moeten zich ongeveer 12 millioen mannen van 21 tot 30 jaar voor den dienst melden, in een aan vullende bepaling wordt de aanmelding van vrij willigers van 18 tot 34 jaar voor een opleiding van een jaar toegelaten. Ofschoon in de militaire commissie slechts drie leden tegenstemden, wordt volgens Associated Press in de plenaire zitting een sterke oppositie verwacht. In legerkringen hoopt men, dat indien de wet van kracht wordt, in October de eerste 400.000 man kunnen worden opgeroepen. De minister van marine, Knox, de vice-minis ter van oorlog, Patterson, en de uitgever van de „New York Times" Julius Oehs-Adler,, hebben in radioredevoeringen gepleit voor de onmiddellijke invoering van den algemeenen dienstplicht in de Vereenigde Staten. Daarentegen verklaarde de tot de arbeiderspartij behoorende afgevaardigde Antonio in een redevoering voor 18.000 personen in het stedelijk stadion te New-York, dat bewa pening en de wet op den dienstplicht der Ver eenigde Staten niet bestemd waren voor de de fensie. maar om Amerika voor den dollar en het Britsche pond in den oorlog te storten. Het Ame- rikaansche volk wil geen bewapening, maar ar beid en brood. De meening van Llovd George. Critiek op de Britsche ministers. Het D.N.B. deelt mede: De „New-York Journal" publiceert een artikel van Lloyd George, waarin de Engelsche minister president tijdens den wereldoorlog een beeld geeft van de stemming in zijn geboortestreek Wales. Hij. Lloyd George, heeft, zoo staat in dit opmer kelijke artikel, weinig personen getroffen, die niet uiting gaven aan hun ergernis over de tegenwoor digheid van lieden in de regeering, die verantwoor delijk zijn voor het gebrek aan voorbereiding. De organisatie der plaatselijke verdedigingsmaatregelen, alsmede het zichtbare gebrek aan samenwerking tusschen de verschillende strijdkrachten, die een eventueelen aanval moeten afslaan, worden voor al in Wales sterk gecritiseerd. Natuurlijk wordt ook veel over het gebrek aan wapens gesproken. Alle bedreigingen met straf zijn een beleediging voor een patriottisch volk. Waar Oost en West elkaar ontmoeten. IJ kwamen van Mariut, de langzaam op-i komende badplaats aan de prachtige zoutmeren, die Alexandrië insluiten tus schen woestijn en zee. Het gezicht van het terras van het Badhotel over de moerassen in de avondschemering, over het grijsgele zand, dat dooi den zeewind steeds weer wordt aangevoerd, maakt ons stil. En de gedachte aan het kleurige beeld van de jonge Egyptische meisjes, die de weinige bloemen, die aan den woestijnland groeien, ten verkoop aan bieden eii die zelf in hun wijde roode, oranje of blauwe linnen gewaden met de zwarte sluier wel op zeldzame woestijnbloemen lijken, aan dat alles moe ten wij denken, als de beide auto's van de vele we gen, die naar Alexandrië leiden, natuurlijk juist de verkeerde kiezen. Links ligt een oude vesting, nog uit den iijd van Mohammed Ali, en rechts zou men meenen een heidelandschap te zien, maar het is een reusachtig palmenwoud achter een cactusboschje. Eindelijk bereiken we den straatweg, de meer dan 200 K.M. lange verbinding, dwars door de Libische woestijn, tusschen Kairo en Alexandrië. 's Zomers reist „half Kairo" in volbepakte auto's de konink lijke familie en het corps diplomatiek achterna, die bij het begin van de groote hitte de koelte van de zee opzoeken en naar het frissche, maar dikwijls ook vochtige Alexandrië verhuizen. Alexandrië mag dan tegenwoordig ontruimd en zoo goed als uitgestorven zijn, voor mijn vertrek naar Europa in April jl. was er in het openbare le ven nog weinig te merken van de internationale spanningen. Misschien is nu de verlichting overal zoo verminderd, dat niet alleen in de smalle steegjes van hei meer dan 2000 jaar oude havenkwartier het autorijden een kwestie van instinct geworden is. Steeds talrijker worden de ezelkarren op haar hooge wielen, die net als wij nog graag voor het invallen van den nacht binnen willen zijn of na op de markt goede zaken te hebben gedaan de stad weer verlaten. Met haar komen lange rijen kamee- len, de een aan den staart van den ander gebonden, zonder lading of beladen met bouwmateriaal, om den volgenden morgen al weer vroeg groente en fruit naar de stad te brengen. Met bewonderenswaardige regelmatigheid gaan deze kleine karavanen op de rails van de tram staan, net op het oogenblik, dat deze er onder luid gebel aankomt. Al die dieren, karren, drijvers en de snel toestroomende nieuwsgierigen vormen in het half donker weldra een onotwarbaar kluwen, waarin ook het getoeter van de auto's geen verandering kan brengen. Men blijft maar geduldig wachten en laat het bonte leven van het Oosten op zich inwerken, als de winkeliers rondom hun zaken weer openen of hun lampen opnieuw aansteken om de herrie beter te kunnen zien, of misschien zelfs nog zaken te kun nen doen, al is het dan wat laat. Want in het Oosten houdt men er van, geheimen te doorgronden of ge beurtenissen te bespreken. De lange gestalten van de in witte of donkere gewaden gekleede Arabieren probeeren onder allerlei grappen een einde te ma ken aan de verkeersstremming. De aanleg van de stad is door de natuur bepaald. In een groote boog loopt van Oost naar West, uit de Pershing voorstander van steun aan Engeland. De generaal gelooft echter niet aan het zenden van een expeditiecorps. Het D.N.B. meldt uit Washington: De opperbe velhebber van het Amerikaansche expeditieleger tijdens den wereldoorlog, generaal Pershing, heeft Maandag een radioredevoering uitgesproken, waarin hij als zijn meening te kennen gaf dat het gevaar van een verwikkeling der Vereenigde Sta ten in den oorlog verminderd zou worden, wan neer de Vereenigde Staten iedere materieele hulp die in hun vermogen lag, zouden verstrekken. Naar zijn meening was het echter volstrekte waanzin de zending van een expeditiecorps in den loop van dezen oorlog te verwachten. Voorts deelt het D.N.B. mede; Senator Wheeler heeft aan een persvertegenwoordiger medege deeld. dat hij het voorstel van generaal Pershing om torpedojagers naar Engeland te sturen, als een tot oorlog leidenden stap beschouwt. Duitsehe duikbootkapitein onderscheiden. Wilhelm Roilmann ontvangt het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Het D.N.B. bericht: De Führer heeft kapitein luitenant Wilhelm Roilmann het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Roilmann heeft 24 stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 118.890 ton, die in voor het meerendeel krachtig beschermde convooien voeren, tot zinken gebracht. Uit één coonvooi heeft hij zelfs in zeer korten tijd schepen tot een totalen inhoud van 42.000 ton in den grond geboord. Verder heeft hij door torpedo's een mijnenlegger en den Britschen torpedobootjager „Whirlwind" tot zinken ge bracht, twee schepen met een gezamenlijken in houd van 7776 ton als prijs opgebracht en in moeilijke omstandigheden met succes mijnen aan de Engelsche Zuidkust gelegd. Zijn nieuwste suc ces is het tot zinken brengen van een vijandelijke duikboot. Roilmann is in October 1938 duikbootcomman dant geworden. De publicist Dieter Dillov wijdt in de „Berliner Börsen Zeitung" een artikel aan Alexandrië, de Egyptische stad, die thans bij de oorlogshandelingen in Noord-Afrika herhaaldelijk ge noemd wordt. Het onderstaande is aan Dillov's beschouwing ontleend. Nijldelta naar voren komend, een door wind tot stand gebrachte strook zand, die aansluit bij de breede boog van de kust van de delta. Terwijl ten zuiden van de stad de reeds genoemde Mariuter- meren liggen, die, als ze eenmaal droog gelegd zijn, prachtig bouwland zullen vormen, strekt zich ten noorden van de stad de Middellandsche Zee uit. Reeds vroeg werd de waarde erkend van deze na tuurlijk gevormde landtong en werd hij zoodanig met forten en andere verdedigingsmiddelen versterkt, dat hij bijna onneembaar is. Nog heden ten dage teekent zich duidelijk de in de 50er jare voltooide vestinggordel af, uit welks midden de oude handels stad zich naar net oosten uitbreidde. De vreemdeling wordt het eerst getroffen door de rij reusachtige witte huizen, niet alle even hoog, die van dc helling van de duinen tot aan het strand zijn gebouwd. Iets lager, slechts een paar meter boven de branding, loopt de breede autoweg, waar nog verleden zomer honderden Amerikaansche auto's ge parkeerd stonden voor de casino's en cafés, terwijl nauwelijks een kilometer verder het land in de ar melijke leemhutten van de fellahs staan. Deze „Cor- niche", zoo genoemd naar den beroemden kustboule- vard van Nizza, verbindt 't in Renaissancestijl ge bouwde koninklijke paleis, dat bekroond door vier torens aan zee ligt, met het nog achter de ooste lijke voorstad Sidi-Bishr gelegen paleis van de ko ningin-moeder. De hooge huizen langs het strand en de daarachter liggende villawijk met het groote park „Nusca-gar- den" zijn voornamelijk particuliere woningen. Het zakenleven speelt zich af in het centrum van de stad, bij de regeeringsgebouwen. Een vooruitste kend stuk land met oude Arabische huizen en mos keeën scheidt in het Westen de haven van de za kenwijk. OOST EN WEST. H IER, in hét havenkwartier is wel het duidelijk ste te zien, dat in deze stad Oost en West elkaar ontmoeten. Aan de verschillende uithangborden in de grootste straat, Rue Foead de 1ste, bemerkt men dadelijk dat in het ongeveer 700.000 inwoners tel lende Alexandrië, behalve den Egyptischen koopman, de Griek en de Italiaan een belangrijken'invloed op den handel hebben. De ongeveer 40.000 leden tel lende Grieksche kolonie, zet,-*, van een der vier Grieksch-katholieke patriarchal, bestaat bijna even lang als Alexandrië zelf. Niet ver van de beide giOctste hotel?, Cécil en Windsor, bevindt zich het bijna aan zee gelegen Stanley-station en dc Beurs, deze belangrijke plaats voor het voornaamste product van het land: de ka toen. Hier wordt bij het spel van vraag en aanbod dikwijls over het lot van den, tot op een af stand van 2000 K.M. ver wonenden fellah beslist. En hier was het ook dat bij het begin van dezen oor log Egypte energiek stelling nam tegenover de Engel sche handelspolitiek, toen nl. verleden herfst de dumping in de Amerikaansche katoen een beperking van de Engelsche markt tegenover Egypte tot ge volg had. Slechts met moeite kon de regeering door strenge maatregelen de bevolking kalmeeren. Vlak bij de Beurs bevinden zich de Egyptische staatsbank, de Italiaansche en Barclay's Bank. Hier werden ook de Duitsehe handelsbelangen behartigd, en de verhouding tusschen Duitschland en Egypte werd voor het afbreken van de diplomatieke be trekkingen hierdoor gekenmerkt dat na Engeland Duitschland de grootste afnemer was 'van de Egyp tische export. Alexandrië en Suez deze beide steden oefenen tegenwoordig, niet alleen omdat ze de sleutels voor het wereldverkeer zijn, groote invloed uit op de Egyptische politiek. Het is nu vooral de haven van Alexandrië, die de belangrijkste rol schijnt te zullen spelen in den onder Engelsche controle staanden strategischen driehoek Cyprus-Haifa-Alexandrië. Zoo ligt ook de ongeveer 200 K.M. verwijderde noordelijke haven van het Suezkanaal met Port Said in het bereik van de in Alexandrië gelegen Engel sche zeestrijdkrachten. K. P. (Nadruk verboden). PROBRAM MA In Finland heeft het leven zijn normalen loop hernomen. De foto toont de groote belangstelling, die een sportdag te'Helsinki genoot. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-uitzending. 8.00 Berichten A.N.P.. gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 VURO: Morgenwijding. 10.15 Declamatiea 10.30 Gevarieerd programma (opn.). (11.0011.15 De clamatie.) 12.00 VARA- orkest. (12.451.00 Be richten A.N.P. en gramofoonmuziek.! 2.00 Fan tasia en soliste. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Arnhemsche Orkest Vereeniging en solist, (opn.) 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel (Opn.i 6.00 Esmeralda en soliste. 6.35 Causerie: „Midzomernachten in Zweden". 6.55 Felicitaties. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.), 7.15 Berichten. 7.20 Pianovoordracht. 7.45 Esmeralda en solist. 8.00 Berichten ANP.. 8,15 Uuzzle-uitzending. 8.30 De Ramblers. 9.00 Ra- diotooneei. 9.30 VARA-orkest en solist. 10.15 10.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M.. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch!, 7.15 Berichten (En gelsch), 7.30 Gramofoonmuziek. (3.008.15 Be richten A.N.P.)10.00 Morgenwijding. 10.15 Ge wijde muziek, (gr.pl.) 1030 Lyra-Trio. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 AVRO-Aeolian-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP., gramofoonmu ziek. 1.00 AVRO-Aemusements-orkest en solis te. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Fragmen then uit de opera „Les Saltimbanques" (opn.) 3.15 Berichten (Engc-lsch). 3.30 Omroeporkest m.m.v. solist en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten. (Duitsch'. 5.15 Berichten ANP., 5.30 Gramo foonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onderw. f. Scheepvaart: Taalles en causerie ,.De vaarwegen in West-Europa". 7.00 Vragen van den wag 'ANP.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Da Capo-orkest (opn.), 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek (met toelichting!, 9.15 BerUhten -Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A.N.P.. 10.30—10.45. 11.15—11.30 0.15—0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9