FLITSEN Tijdperk der parlementaire democratie voor goed voorbij Wonderen der Sport. VRTTDAG 9 AUGUSTUS 1940 HAARLE M'S DAGBLAD 3 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, vestigt er ten overvloede de aan dacht van belanghebbenden op. dat naar aan leiding van klachten over prijsopdrijving in den handel in oude auto's, ook voor tweedehandsch motorrijtuigen het algemeene verbod van prijs- verhooging boven het peil van 9 Mei j.l. van toe passing is. Voorts dienen belanghebbenden er rekening mede te houden, dat de ..prijzenbeschik- king 1949 no. 1" die het algemeene verbod tot rijsverhoogïng voor alle roerende goederen in- oudt. tevens een verbod inhoudt, de huurprijzen vcor roerende goederen, derhalve ook voor mo torrijtuigen, te verhuogen boven het peil van 9 Mei jd. WAARDEVOL MATERIAAL. Het per auto aangevoerde huisvuil van Amersfoort wordt op het terrein van den gemeentelijken reini gingsdienst gesorteerd en uitgespreid, om verwerkt te worden tot vruchtbare compost. CONTACT TUSSCHEN ANTI-REV. EN CHR.-HIST. Uit vertegenwoordigers van de Anti-Rev. en Chr. Hist, partij is een landelijke adviescommissie ge vormd bestaande uit de heeren dr. H. Colijn, inr. dr. J. Donner, H. W. Tilanus en prof. dr. B. C. de" Savornin Lohman. Als secretarissen lungeeren de heeren mr. A. Evenhuis en mr. W. Rip, beiden te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling dat zij die in den lande moeilijkheden ondervinden zich tot deze contactcom missie kunnen wenden om advies en raad. De com missie zal zelfs van tijd tot tijd bijeenkomen voor al gemeene besprekingen en bepaling van de te volgen gedragslijn. Zoo noodig zullen plaatselijke contact commissies in het leven geroepen worden. In een tijd als deze blijft de sport tot de groote verkwikkingen des levens behooren. Zij moge, evenals alle menschelijke activiteiten, haar ver wikkelingen en ruzies en „problemen" kennen, maar tenslotte uit zij zich toch op haar sierlijkst op het groene veld of in of op het kabbelende water en is het daar goed erbij te toeven, als toe schouwer maar nog veel liever als deelnemer. In en bij de sport vergeten duizenden onzer de zor gen en beproevingen van den tijd. Pratend over de sport klaren zij op. Schrijvend over de sport doe ik dat ook. Er hebben zich deze week twee sportwonde- ren voorgedaan. Het eerste is dat Karei Lotsy, competitieleider van den nieuwen grooten N.V.B., die al wat voet balt in zich vereent, de invoering van een hoofd klasse in uitzicht heeft gesteld. Nog niet in het komende seizoen, maar wel in het daarop volgen de. Hij zal er voor vechten, zegt hij en als Karei dat aankondigt voelt men de verwezenlijking nabij. Hoeveel jaar is er wel geredekaveld en getwist over die hoofdklasse? Zou zij nou toch beusch komen? Het wonder schijnt zich te zullen voltrekken en ons voetbal zal er wel bij varen. Dat is de over weging waarop het aankomt.niet de vraag of alle clubs het ermee eens zijn en dit het voor- deeligst voor zichzelf vinden. Het belang van het geheel zal moeten voorgaan. Het had het al veel eerder moeten doen. Dat is nu, in de practijk: concentratie, eenheid, dienen van een Neder- landsch belang. Ook op sportgebied moet men dat doen. Het is e<r zelfs heel noodig omdat het jonge menschen opvoedt in de koers waar de groote belangen de kleine overheerschen, de rui me blik den engen blik verdrijft. Tweeënvijftig kopklassers vormen een versnippering. Twaalf vormen een kern. Hup Lotsyp Het tweede sportwonder is van gansch ande ren aara. Gij treft het aan in mej. Rollin Cou- querque's besluit, in het a.s. tournooi te Noord- wijk uit te komen in het heeren enkelspel. Dit is een uniek geval. Zelfs buiten onze gren zen. waar zoo velerlei landen zijn en dus zoo velerle-' dingen gebeuren, is iets dergelijks nog nooit voorgekomen. De reden is dat onze tennis kampioene, die pas voor de negende' maal den titel heeft gewonnen, in ons land geen gelijk waardige tegenstandsters heeft, ofschoon zij internationaal niet tot de topklasse behoort. Om gelijkwaardige en sterkere rivalen te ont moeten gaat zij hf-ï dus nu maar eens in de mannen-afdeeling beproeven. En men geeft haar In de eerste ronde een kans tegen Luyten, die nog niet voldoende wedstrijd-ervaring heeft, maar voorziet dat z:j het daarna, tegen Akkers- dijk of Var Till, al erg zwaar zal krijgen. Het is wel te begrijpen dat mej. Couquerque „Matsie" heet zij op de tennisbanen en ook op de hockeyvelden, waar zij eveneens een natio nale ster is hiertoe komt. Voortdurend wed strijden winnen moge heel wat vermakelijker zijn dan ze voortdurend verliezen. Maar het is zeker niet vrij van eentonigheid, het moet de ambitie zoowel als de geestdrift nadeelig be ïnvloeden en bovendien kan men alleen van gelijke of sterkere tegenstanders wat leeren. Toch lijkt deze oplossing niet erg gelukkig, uit het algemeen tennis-oogpunt beschouwd. De vraag daargelaten of de beginnende wedstrijd- speiers, die het teger oen geroutineerde speel ster door gebrek aan ervaring moeten afleggen, deze noviteit in wedstrijdtennis erg op prijs zullen stellen en of zii eenig nut van deze par tijen zullen hebben is men immers geneigd tot de overweging dat het beter zou zijn het dames- spel te verbeteren dan de kampioene naar het heeren-enkelspef te laten verhuizen. Er moeten toch genoeg talentvoile jonge krachten zïjr. en in het algemeen hebben zij hee. wat meer tijd om te oefenen dan de jongens. Maar de belangstelling voor het tournooi te Noordwïjk zal door het nieuwste sportwonder: een dame in het heeren-enkelspel, natuurlijk ge diend werden. R. P. Wijziging dienstregeling N.Z.H.T.M. De laatste trams vervroegd. In verband met de voor het geheele land gel dende bepaling, dat van Zaterdag a.s. af van alle tram- en busdiensten alle wagens om 23 uur des avonds in de remise aanwezig moeten zijn, zullen nu van morgen af de laatste trams van de N. Z. H. T. M. vertrekken: van Schoten naar Heemstede: 21.50 uur; van Heemstede naar Schoten: 22.25 uur; van Haarlem naar Leiden: 21.32 uur; van Leiden naar Haarlem: 21.32 uur; van Haarlem naar Zandvoort 22.14 uur; van Zandvoort naar Haarlem 22.25 uur; van Haarlem naar Amsterdam 21.25 uur; van Amsterdam naar Haarlem 22.15 uur; van Amsterdam naar Zandvoort 21.35 uur; van Zandvoort naar Amsterdam: 21.05 uur. De tramdiensten van 5.45 en 6 uur 's morgens van Haarlem naar Amsterdam vervallen met in gang van Zaterdag a.s. evenals de diensten van 625 en 6.55 uit Amsterdam. De regeling voor de autobusdiensten blijft Voor- loopig ongewijzigd. Ook voor tweecleliaiidscli auto's geldt het verbod van prijsverhooging. De huurprijzen der auto's mogen evenmin verhoogd worden. De militaire functies, welke in Sjanghai tot nu toe door Fransche soldaten werden uit geoefend, zijn thans door Japansche troe pen overgenomen. (Foto Weltbild). Anderhalf jaar wegens doodslag geëischt. Ruzie was ontstaan over het betalen van een rondje. De officier van Justitie te Roermond eischte Donderdagmiddag een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar tegen den 32-jarigen verwarmingsmonteur A. de K. uit Haelen, die in den avond van Zondag 28 April in een café aan de Looskade te Roermond na een ruzie over het betalen van een rondje, een 50-jarigen ongehuw- den Roermondschen arbeider Dorenberg. zoodanig met een mes in de lies stak, dat de man eenige uren later overleed. De rechtbank zal 22 Augustus vonnis wijzen. RIJKSBUREAU VOOR VERWERKENDE INDUSTRIEëN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede. dat hij bij beschikking van 5 Augustus, gepubliceerd in de Nederland- sche Staatscourant no. 150, heeft ingesteld een Rijksbureau voor verwerkende industrieën, ge vestigd te 's-Gravenhage. Als sectie van dit Rijksbureau is ingesteld een sectie grafische industrie, gevestigd te Amster dam. N.Z, Voorburgwal 326—328. De dagelijksche leiding van deze sectie berust bij een directeur. Tot directeur is benoemd de heer H. Koechlin. Deze sectie is ingesteld voor alle ondernemin gen, welke als hoofd- of nevenbedrijf uitoefenen de boekdrukkerij, de diepdrukkerij. de steen- en offsetdrukkerij, de boekbinderij, de stereotypie en de chemigrafie, alsmede ondernemingen, welke de door voornoemde bedrijven vervaardigde pro ducten voor eigen gebruik fabriceeren." Hiertoe behooren derhalve alle huis drukkerijen en -binderijen, evenwel niet de cartonnagefabrieken en de papierwaren- fabrieken. voor zoover daarin niet worden ver vaardigd producten, die kenmerkend zijn voor de reeds hierboven genoemde ondernemingen. Binnenkort zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst, waar in o.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt opgelegd zich bij de sectie jrafische industrie te laten inschrijven. Ter be spoediging bestaat thans de gelegenheid zich bij den directeur te laten inschrijven. Vacantie in de sigarenindiistrie. Wij vernemen, dat in de geheele Nederland- sche Sigarenindustrie over de kalenderweek van 12 tot en met 17 Augustus a.s. vacantie zal worden ge geven, zoodat in deze week de fabrieken stil liggen. Ter nadere verklaring van het bericht inzake de oprichting van den Algem. Bond van Sigarenfabri kanten te Eindhoven, wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinin- duslrie, echter alleen voor de drie zuidelijke pro vincies. Inlevering akkerbouwproducten oogst 1939. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat telers voor den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akker bouwproducten van den oogst 1939 op de gebrui kelijke wijze moeten inleveren. Ingeval het om technische redenen onmogelijk is aan dezen inleveringsplicht vóór genoemden datum te voldoen, kunnen de provinciale voedsel- commissarissen toestemming verleenen, dit tijd stip te overschrijden. Mr. Eintlioven voor onbepaalden tijd met verlof. In het Alg. Politieblad wordt medegedeeld, dat aan mr. L. Einthoven op zijn verzoek voor onbe paalden tijd verlof is verleend uit zijn betrekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en van commissaris van rijkspolitie. Het hooger politiepersoneel in één bond. Donderdag is te Utrecht een vergadering ge houden van de Broederschap van Commissarissen van Politie, de R.-K. Vereeniging van hooger Politie personeel en den Bond van hoogere Politie-ambtena- ren in Nederland. De bijeenkomst besloot deze drie vereenigingen op te heffen om vervolgens over te gaan tot het stichten van een bond, den naam dragende: „Bond van hooger Politiepersoneel". Besloten werd een actie te voeren om te komen tot een bond, waarin alle politie-ambtenaren in Nederland zullen zijn vereenigd. Correspondentie voor kinderen in de Ostmark. Het comité voor de kinderuitzending naar de Ostmark deelt mede, dat brieven voor de in de Ostmark verblijvende kinderen als volgt moeten worden geadresseerd: An die Kinderaktion Niederlande - Ostmark. Kneuterdijk 20, Den Haag. Verder moeten in den linkerbenedenhoek worden vermeld: de naam van het kind, de naam van de gene of het tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. Deze brieven zullen door speciale koeriers naar Oostenrijk worden gebracht Regeling vacantieverlof voor den Opbouwdienst. - Voor het personeel van den Opbouwdienst is thans een regeling ontworpen voor vacantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve-officie ren. vaandrigs en kornets, wordt vacantieverlof verleend met behoud van bezoldiging, welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werkdagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalenderjaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden genoten onaf gebroken of bij gedeelten, in het tijdvak of de tijdvakken, welke door de belanghebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek verlof zouden zijn genoten, komen in het algemeen niet in mindering van het vacantieverlof. Dienstplichtige gehuwden en kostwinners, die buiten hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen een maal per twee maanden drie dagen vacantie verlof. 'Zondag-Maandag-Dinsdag). Ongehuwden. die op meer dan 30 -km van hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitengewoon ver lof worden verleend. Voorshands kan geen verlof naar het buitenland worden toegestaan. NIEUWE SERIE No. 70 Bezoek 1. Bereidt zich voor om naar de bioscoop te gaan, als de voor deurbel luidt. 2. Vermaant moeder niet te gaan. hij zal kijken wie er is. ze kunnen nu geen be zoek hebben. 3. Gluurt door het raam maar kan niet alles overzien. 4. Opent raam ge- ruischloos en leunt naar buiten, als de bel weer gaat. 5. Zegt, dat hij door 6. Leunt opnieuw uit 7. Trekt zich haastig 8. Dit brengt bezoek het afdakje alleen voeten kan zien, maar het zijn blijk baar de van Ep- scheutens. het raam om zeker heid te krijgen op het moment dat de bezoekers het tuin pad afloopen. terug om niet gezien te worden, stoot zijn hoofd en slaakt een kreet van pijn. ertoe op tc zien en hem vroolijk toe tc wuiven. Roept zwak dat hij dadelijk komt, gaat niet naar de bioscoop en tobt verder met hoofdpijn. Mijnwerker door vrachtauto gegrepen. Op de Prins Mauritslaan te Beek (L.), een onderdeel van den rijksweg MaastrichtRoer mond is Donderdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 36-jarigen gqhuwden mijnwer ker M. K. uit Meerssen het leven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vracht wagen geparkeerd. In de file wielrijders, die van de Staatsmijn Maurits kwam, op weg naar huis, fietste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Ge drieën passeerden zij den stilstaanden wagen, Hierbij kwam K. in botsing met een uit de rich ting Maastricht komende auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee geneesheeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand werd K. naar het zieken huis te Sittard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De aanrijdende auto is in beslag genomen. Uitbetaling van Duitsclie renten in Nederland. NIJMEGEN, 8 Augustus. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, dr. J. J. A. Bak ker, deelt mede, dat dank zij de gevoerde onder handelingen met de betrokken Duitsche instanties, de nog verschuldigde rentebedragen thans via de Hauptklasse van het Postamt te Kleve bij den Raad van Arbeid te Nijmegen zijn binnengekomen. Over de maanden Mei. Juni en Juli 1940 zijn de gelden bereids d.d. 6 Augustus j.l. aan de diverse rentetrekkers uitbetaald, terwijl de overmaking der renten voor de maand Augustus 1940 een dezer dagen volgt. De verdere maandelijksche betalingen zullen weer op de gebruikelijke wijze geschieden, hetgeen voor de betrokken rentetrekkers van groot belang Staatsinrichting zal meer autoritair en meer corporatief zijn. Mr. Linthorst Homan op vergade ring der N. U. te Amsterdam. De Nederlandsche Unie heeft Donderdagavond 'r> het Concertgebouw te Amsterdam een open- e vergadering gehouden. De groote zaal was toi in de uiterste hoeken gevuld en velen konden geen plaats vinden. Ter opening zong Louis van Tulder „O, schitt'rende kleuren van Nederland's vlag", De eerste spreker, mr. Linthorst Homan, werd door de vergadering met een langdurig ap plaus begroet. Mr. Linthorst Homan zeide o.m., dat in het so ciaal-economische leven, dat veel meer bijeen behoort, dan voor den oorlog in ons land werd ingezien, het vinden van de beste oplossing zal worden bevorderd, doordat voor bijna allen vaststaat, dat de volksgemeenschap boven den enkeling zal moeten gaan en dat in ieder geval voor den overgangstijd in het komende Europa het economische leven van boven zal moeten worden geleid. Ook hier zal het nationale meer voorop moeten staan. De uitweg, leidende naar een sterkere Neder landsche gemeenschap zal moeten worden ge vonden. Ieder is fiet er over eens. dat de parle mentaire democratie met evenredig kiesrecht voor goed voorbij is, de staatsinrichting zal meer autoritair en meer corporatief moeten zijn en dus voorzien zijn van een apparaat voor snelle en kordate beslissing en van een apparaat voor deskundige uitwerking der sociaal-economische behoeften en mogelijkheden. Gezonde volksin vloed zal moeten blijven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie medewerkt moet innerlijk oprecht verlangen naar het nieuwe gemeenschapsbesef, hetwelk het oude ingrijpend, zal veranderen, zoodat men dezen overgangstijd ook als een overgangstijd naar iets anders moet zien, waarbij veel,, dat de critisch ingestelden reeds voor Mei veroordeelden, straks voorgoed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet gesteld, men zal. wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geestelijk reveil over de geheele linie inhoudt, kan onder schrijven. met zijn eigen geweten moeten uitma ken of men lid blijft van een partij. Maar wie alieen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trek ken overeen met die welke in Den Haag zijn gehouden. Zang van Louis van Tulder. orgelspel van Plet van Egrnond en declamatie van Frits van Dijk, luisterden de vergadering op. (A.N.P.J Amsterdamsehe jongeman vermist. De commissaris van politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam verzoekt te wor- bekend gemaakt met de verblijfplaats van J. W. Stap, geboren te Grootebroek op 25 October 1916, wonende in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Het signalement luidt: lang 1.75 meter, gezet postuur, donkerblond, blootshoofds, gekleed in bruin costuum, bruine schoenen, draagt een blauw overhemd met een groene das. De vermiste is zenuwziek. Een ongeluk wordt gevreesd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5