ïtef JOient en Oliebol. De Lotgevallen van een Collier doet schoenen langer meegaan! Uit- de Pers. V R TT TT A C 9 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 4 EEN PRACTISCH MIDDEL. Ter besproeiing van de droge helling der Jeker- vallci bij Maastricht halen de boeren in groote vaten het zoo noodige vocht uit de snelstroomende rivier zelf. Haarl. Rechtbank Vervalscliing van kwitanties. Donderdagochtend werd voor de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem een kwestie behan deld inzake schriftvervalsching. Kwitanties, uitgeschreven door een tabakshan- del te Amsterdam, waren van andere data voor zien. Inplaats van het jaar "32 was steeds '37 ge schreven. Een dame te Heemskerk werd van deze vervalsching verdacht. Het zou met de bedoeling gebeurd zijn om eenige vorderingen ten bedrage van totaal f 70, welke de tabakfirma op haar echtgenoot had, ongedaan te maken door te sug- gereeren dat ze al betaald waren. Een schriftdeskundige verklaarde ter zitting dat de op de kwitanties aangebrachte valsche cijfers afkomstig waren van verdachte. Merkwaardig was dat niet alleen de 2 in een 7 was veranderd doch dat ook het cijfer 3 van 32 uitgevlakt was en vervangen werd door een nieuw cijfer 3. Volgens den schriftdeskundige was dit gebeurd om de 3 in gelijken stand met de daarop volgende 7 te brengen. De verdachte ontkende evenwel iets met deze vervalsching uitstaande te hebben. „Ik weet er niets van" zei ze bij 'herhaling. De Officier achtte haar schuldig en eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. C. H. van Wijk vond dat geen enkel overtuigend bewijs voor de vervalsching aanwezig is en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Suiker zonder bon. De chef van het filiaal van een groot kruide- niersbedrijf in ons land te Oostzaan was bij de aflevering van suiker nonchalant te werk gegaan. Wanneer de klanten de suikerbon niet bij zich hadden werd de suiker wel gegeven, en dan kon de bon later wel gebracht of gehaald worden. En dat dit klaarblijkelijk dikwijls vergeten werd blijkt nit het feit dat er in deze zaak in October een tekort van 1600 pond suiker kwam, dat niet door bonnen gedekt was. Donderdag stond de winkelchef wegens over treding van het distributiebesluit, waarin uitdruk kelijk bepaald wordt dat suiker alleen afgeleverd mag worden tegen inlevering van een bon, voor de Arr. rechtbank te Haarlem terecht. De verd. zeide dat het tekort hoofdzakelijk ont staan was door bestellingen in de buitenwijken, waarop hij geen controle had. Een winkelbediende verscheen als getuige. „Vijftig personen komen per dag wel in den winkel", aldus getuige. „Het kwam wel voor dat een klant zijn bon had vergeten of deze niet kon vinden. Dan werd de suiker toch gegeven. Den volgenden dag zou de bon dan wel gebracht wor den. Of er werd afgesproken deze me( den loop jongen mee te geven. In één geval kon worden vastgesteld dat een bakker 20 pond suiker kreeg. Vijf dagen na de levering kwam pas de bon. De getuige gaf toe dat de bonnen wel eens in het vergeetboek raakten. En gezien het ontstane tekort van 1600 pond moet dat heel dikwijls ge beurd zijn. Een tweede winkelbediende bevestigde eveneens dat suiker zonder bon werd geleverd. De winkelchef had zijn verregaande nonchalan ce reeds zwaar moeten betalen; zijn directie had hem, na een 18-jarigen diensttijd op staanden voet ontslagen. De Officier wilde bij zijn eisch hiermede reke ning houden en vroeg 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De verdediger bepleitte een geldboete. Een ernstig auto-ongeluk. Een chauffeur uit Krommenie was op 17 Juli 1939 met zijn vrachtwagen op den weg langs de Nauernasche vaart in Assendelft uit de bocht gevlogen. De auto sloeg over den kop, en een tuinman, die naast den chauffeur zat, kreeg een hersen schudding. Donderdagmorgen stond de chauffeur voor de Arrondissementsrechtbank te Haarlem terecht, verdacht van schuldig te zijn aan het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Er was een getuige, die de auto had zien rijden, Hij schatte de vaart van den wagen op 70 K.M. en achtte dat weel te snel om de bocht in den weg te nemen. De getuige was zelf in het bezit van een rijbewijs en reed ook vaak langs deze bocht. De auto was tegen een paaltje aangereden, dat afbrak, vervolgens omgeslagen en met de wielen naar boven komen te liggen. De inzittende tuin man was bewusteloos. De tuinman kwam zelf als getuige. Hij herin nerde zich nog wel aan den chauffeur gezegd te hebben: „Denk om de bocht". Tien weken lang had hij in het ziekenhuis gelegen en niet kun nen werken. Een andere getuige, die ook in de auto had ge zeten, had op een 50 M. afstand voor het onge luk een tegenligger zien aankomen. Daarna had hij op een papiertje gekeken en verder niets ge zien. Uit het feit dat de chauffeur plotseling naar rechts uitweek concludeerde hij dat deze voor den tegenligger geschrokken moest zijn. De verd. zelf verklaarde dat de tegenligger links van den weg reed. ;,Ik had de keuze, óf een botsing, óf de berm op, Ik heb het laatste gedaan", aldus verd. Geen der getuigen kon echter bevestigen den tegenligger links van den weg te hebben zien rij den. De officier wilde zulks dan ook niet aannemen, achtte integendeel bewezen dat verd. roekeloos had gereden. De eisch luidde 3 maanden voor waardelijke hechtenis en f 40 boete subs. 24 d. Uitspraak over 14 dagen. SPORTFEEST IN HAARLEM-ZUID-WEST. Door de Vereeniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid- West wordt Zaterdagmiddag voor de jeugd een sportmiddag georganiseerd, waaraan alle kinde ren in die buurt van 7 tot 17 jaar kunnen deelne men Op het programma staan hardloopen, ver en hoogspringen, estafette, enz., waarvoor we derom eenige fraaie prijzen beschikbaar zijn ge steld. Voor de oudere jongens en meisjes zal voorts nog een hindernisloop worden gehouden, even eens om prijzen. De leiding berust bij den heer A. van den Berg. EXAMENS. EXAMENS FRANSCH EN ENGELSCH. Voor het te Utrecht gehouden examen Fransch L.O. slaagde o.a. mej, Th. C. van der Werff te Velsen Noord; voor het examen Engelsch M.O. A.: de heeren J. A. W. Floor te Lisse en H. van der Veen te LJmuiden. De heer J. van Winterswijk te Haarlem is ge slaagd voor het Staatsexamen H.B.S. A. HANDELSKENNIS L.O. Geslaagd: G. Verkerk, Hillegom. Huizen voor oorlogsinvaliden. Initiatief van „De Nederlandschc Werkgemeenschap". Naar wij vernemen gaat „De Nederlandsche Werkgemeenschap", voorzitter dr. E. G. H. Verviers, op haar landgoed „De Scheepstal" invalidenhuizen bouwen, die den vorm krijgen van gezinshoeven. De bedoeling is, dat oorlogsinvaliden zonder onder scheid van gezindte of richting voor tijdelijk of blijvend een wezenlijk tehuis vinden. Hier kunnen zij door licht tuinbouwwerk of door ambachtsnij verheid, al naar hun lichamelijken toestand, hun herstel bevorderen en den overgang tot normaal maatschappelijk leven vergemakkelijken. De gepensionneerd luitenant-generaal H. A. Seijf- fardt heeft zich bereid verklaard, toezicht te hou den op de stoffelijke en geestelijke verzorging der oorlogsinvaliden. „De Nederlandsche Werkgemeenschap" vraagt fi- nancieele hulp aan hen, die met dit doel sympathi- seeren. Vrijzinnig-Democraten achter de Ned. Unie. Oprichting met sympathie begroet. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democra tische» Bond heeft thans zijn standpunt be paald omtrent de Nederlandsche Unie. In een, aan de leden toegezonden omzendbrief, zoo meldt de „N. R. Ct.", geeft het hoofdbestuur als zijn meening te kennen dat hoewel de Nederland sche Unie een andere organisatie is geworden dan aanvankelijk bedoeld werd, er niettemin aanleiding is om haar oprichting met sympathie te begroeten. Wel, zoo heet het verder, is het programma vaag en zijn de leiders van deze be weging niet staatkundig geschoold, maar hier tegenover staat dat het driemanschap bezield is met den wensch om in vaderlandschen geest het algemeen belang te dienen, dat zij voornemens is bij de autoriteiten van de bezettende macht, het specifiek karakter van ons volk tot uitdrukking te brengen, en te bevorderen dat wetgeving en bestuur in Nederlandschen geest zullen worden Toetreding tot de Nederlandsche Unie mag .echter er niet toe leiden de eigen organisatie te verlaten, zoo zegt het hoofdbestuur. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft een hechten grond slag. wij willen de partij intact houden zoodat wij in vrijheid zullen kunnen beslissen hoe de toekomstige politieke organisatie zal moeten worden. Het standpunt van het hoofdbestuur is derhalve: 1. Ieder blijve lid van den V.D.B. 2. Het lidmaatschap van de Nederlandsche Unie is vereenigbaar met dat van onze partij. Slotfeest van „Vacantiebezigliedeii,\ Het comité voor instandhouding van vacantie- bezigheden schrijft ons: Wie zich in het tijdvak van 22 Juli9 Augustus op een of anderen dag langs een der Haarlemsche speelterreinen heeft bewogen zal opgemerkt heb ben dat gedurende dit tijdvak vele honderden kin deren daarin hun vreugdevol leventje hebben kun nen leiden. De vlaggen op hel terrein wapperden lustig, de jeugd had plezier. Wip schommel, zandbak, kring zangspelen, balspelen cn nog vele andere zinvolle bezigheden hebben drie weken achtereen het pro gram gevuld voor meer dan 1900 schoolkinderen. Gistermiddag zijn deze bezigheden met een eind- tractatie beëindigd. Maandag a.s. gaat het gewone speeltuinleventje weer door. Echter zal den kin deren naast deze tractatie evenals vorige jaren een prettig sluitingsfeest worden geboden Dank zij de bereidwilligheid van den heer Bak ker, directeur van het Rembrandt Theater, die voor dit doel geheel gratis zijn gebouw ter beschikking stelde, zal Zaterdagmorgen aan ongeveer 850 kinderen een aardig program worden geboden. Als waardig besluit van de moeilijke en moeizame taak van tientallen leidsters zal in dit program het spel „van het kind voor het kind" opgevoerd worden. Het is een schitterend geslaagd vacantie- feest geweest. Het weer heeft daartoe medege werkt. Wij hebben veel blijdschap voor de jeugd kunnen brengen. Hier moge dan ook van deze plaats een woord van oprechten dank gebracht worden aan allen, die voor dit schoone doel hun vrijen tijd ter beschikking stelden. Ook aan hen. die op eenigerlei wijze dit werk met de daad hebben gesteund en we denken hierbij ook aan het Gemeentebestuur van Haarlem. Wij voor ons hopen het volgende jaar deze taak wederom met blijd schap te vervullen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Nadat eerst het „Eenheidsdiploma", volgens de regelen van den Kon. Nat. Bond voor Redding wezen en Eerste Hulp bij Ongevallen, „Het Oranje Kruis" was behaald (medisch leider Dr. D. Heymans) en j.l, Zondag het technisch wa ter werk in Heemstede was afgelegd, werden nu de vier candidaten voor het diploma C. (Instruc teursdiploma) in het Spirtfondsenbad te Haar- dem voor de theorie van het zwemmend redden behandel. De uitslag van de drie afgelegde proe ven was dat aan alle vier der candidaten het be geerde diploma kon worden uitgereikt. De na men der geslaagden (allen lid der Haarl. Red dingsbrigade) zijn: mejuffrouw C. J. Stammes en de heeren: R. J. Bruseker, F. Lodder en N. D. Warmerdam. De heer J. W. van Gemen, voor zitter der Hechn. Commissie van den Bond reikte met een hartelijk woord de diploma's uit. (Adv, Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Daarin hebben zij alles verstopt, sprak hij. De professor begreep dat de Touaregs hem voor waren geweest. Dat was roof! De profes sor wilde er zijn rechten op laten gelden ten behoeve van het Oudheidkundig Genootschap. Ze openden de kist. en ieder stak zooveel edelsteenen en sieraden bij zich als hij maar bergen kon, waarmee zij den terugtocht aan vaardden. Krent en de Dikke droegen de kist en de professor droeg de lantaarn. De gevclklimmer, die een nieuwe afvoer!:; langs den gevel van een der Amsterdamscli! fabrieksgebouwen moest bevestigen. Weer telegrafische postwissels van en naar Diiilscliland. Het verzenden van telegrafische postwissel tusschen Nederland en Duitschland zal in beid richtingen van 12 Augustus af weder mogelijk zijs NIET WERKLOOS TOEZIEN. „H e t V o 1 k" wijst er in een hoofdartikel op, d; juist in dezen tijd voor de socialisten een taak weggelegd. Nadat het blad de eerste vergaderin! der Ned. Unie besproken heeft waarbij het er de aandacht op vestigt, dat het er sterk den schijn vat heeft of de R.K. Staatspartij streeft er naar zich ii de Ned. Unie te kristalliseeren teneinde aldus ach ter de schermen invloed te kunnen uitoefenen o; ons staatsbestel, zegt het o.m., dat het duidelijk t dat in het huidige tijdsbesteld het democratiscl socialisme heeft afgedaan. Het socialistisch orgaai stelt dan de vraag: Maar moet nu tegelijk ook het socialistisch inziet zwijgen van de velen in de sociaal-democratisch gelederen, die bij de verbinding van socialisme e democratie, in hun hart toch altijd het zwaartepun hebben gezocht in den socialistischen grondsla hunner beweging? Wij gelooven, dat, ook in de huidige omstandig heden, deze vraag ontkennend kan en moet wordec beantwoord. Het ware onoprecht indien wij, ooi nu nog, bleven vasthouden, aan de verbinding socialisme en democratie. Deze laatste is immen uitgeschakeld. Waar wat blijft, wat de storm der tijden heef! doorstaan en wat in de toekomstige ontwikkeling zij het langs geheel andere wegen dan verwach mocht worden, zich zal doorzetten, dat is de socia listische idee eener harmonische volksgemeen schap, waarin de uitbreiding van de eene groep doo de andere vervalt en allen gezamenlijk werken aai het groote doel van den opbouw eener gave ei evenwichtige volksgemeenschap. Om uitdrukking te geven aan het arbeidsveld, dat ons hier wacht, hebben wij, zoowel uit een oog punt van politieke eerlijkheid als ter wille van ee: duidelijke aanduiding van ons streven, in den kop van ons blad, het onderschrift: „Sociaal-Democra tisch Dagblad" veranderd in „Socialistisch Dag blad". Deze nieuwe aanduiding sluit aan bij de ge geven werkmogelijkheden, zij getuigt van een t verzwakte hoop op socialistische verwezenlijkingen in ons maatschappelijk bestel, zij bevestigt het ge heel eigen karakter, dat ons blad ook in de nieuwe ontwikkeling zal blijven vertoonen. Waar nu eigenlijk alle groote groepeeringen in om land hun stem hebben laten hooren bij het aller wegen naar voren komend streven naar politieki wilsvorming, daar hebben wij zooals gezegd he! woord van het socialistisch volksdeel, waarmede wij ons verbonden voelen, noode gemist. Ons bla: heeft tot dusver gepoogd telkens weer peilingen It ondernemen naar de mogelijkheden, die de nieuwe ontwikkeling, ook aan ons, op socialistisch gebied zal kunnen schenken. Het is echter duidelijk, dat daarnaast ook bezin ning noodig is in de breede kringen van de werkers an stad en land, die éénmaal door de socialistisch! idee gegrepen zijn. Zulk een bezinnen zal voor menigeen een pijnlijke taak zijn. Sommigen zullen als vrucht van een eerlijk overleg met zichzelf, tot een negatief antwoord geraken. Anderen echter, meer daadkrachtig en besef fend, dat. een tijd,, die zoo zeer vervuld is van mach tige stuwingen als de onze, geen w^ldoos toe zien gedoogt, zullen tot de slotsom k^nen, dat e: juist voor hen als socialisten een taak is weggr'*"' om deel te nemen aan 'n vernieuwden en positieven arbeid. NORMAN FRAZER. (Nadruk verboden). 14) Als Hollins op dat moment zijn snor haar voor haar had kunnen uittrekken had hij het gedaan. Ei was een smalle spiegel in zijn soupé, waarin hij zich bekeek. Er waren onder zijn oogen en in zijn gezicht lijnen, die er drie dagen geledenniet waren geweest. Maar Hollins besteedde er geen aandacht aan: zijn blik was als gehecht aan het spiegelbeeld van zijn snor. In Derby stapte hij uit, ging de stad in en liep rond tot hij in een stille zijstraat een kleine kapperswinkel vond, zoo eenvoudig en primitief, dat hij het er wel op durfde wagen binnen te gaan. Toen Hollins de deur opende, was de kapper een krant aan het lezen en die aanblik deed hem haast het angstzweet uitbreken. Maar hij dwong zich tot kalmte, ging zitten en vroeg geschoren te worden. Hij sloeg het gezicht van den barbier in den spiegel aandachtig gade, terwijl de man zijn kin en wangen inzeepte in de meening, dat hij wel spoedig eenig teeken van herkenning zou laten blijken. Maar de kapper toonde niet de minste neiging tot indiscretie en Hollins, met een gladge schoren gezicht nu, verzocht hem, hoewel inner lijk sidderend, thans zijn bovenlip onder handen te nemen. De kapper leek verbaasd. „Vindt u het niet jammer zoon mooie snor weg te laten scheren", vroeg hij. Hollins die, gedreven door de angst van de laat ste dagen, allerlei ongekende mogelijkheden bij zichzelf ondekt had, speelde thans voortreffelijk corhedie. MIIct is geen kwestie van vrijen wil", gaf hij rustig ten antwoord „ik heb juist een betrekking als chauffeur bij een deftige familie gekregen en mijn nieuwe patroon staat er op dat ik gladgescho ren ben. Dus zit er niets anders op dan hem er af te halen". Hij verliet den kappehswinkel in de zekerheid dat niemand hem zou herkennen en voelde zich daardoor aanmerkelijk meer op zijn gemak. Hij keerde naar het station terug om zijn tocht noord waarts voort te zetten maar voor hij in den trein stapte, bracht hij een bezoek aan de stationsrestau ratie, dronk een paar borrels, liet zijn flesch op nieuw vullen cn nam een slok telkens wanneer, ge durende de volgende etappe, de wereld er wat som ber begon uit te zien. Op dezelfde manier ver- frischte hij zich in Sheffield evenals in Normanton en ook daar ging de veldflesch leeg over de toon. bank van het stationsbuffet om hem gevuld weer overhandigd te worden. Zijn bestemming Castleford, bereikte hij laat in den avond en toen eindelijk begon de immense hoeveelheid spiritualiën, die hij tot zich genomen had, zijn uitwerking te doen gevoelen op een wijze die hij niet begreep en nimmer tevoren, zelfs na overvloedig drankgebruik, bij zichzelf had be. speurd. Hij had een gewaarwording alsof de vlam men hem uitsloegen, was opgewonden, schichtig en schrikachtig en hij kreeg een schok alsof zijn hart stilstond en alles om hem heen draaide, toen bij het verlaten van het station eensklaps een hand op zijn arm werd gelegd. Met een wilde ruk en een woedende grom keerde hij zich-naar den man, die hem op die manier aanklampte. „Verdraaid", grauwde hij, „laat me gaan". De man die zijn arm had vastgepakt, deed een stap achteruit en hief een pleitende hand op. „Hé. Bill", riep hij uit. „herinner je je mij niet? Je oude kameraad Stafford Finney? Ga met me mee ik heb je wat te vertellen. En blijf in vredesnaam aan den donkeren kant van de straat, Bill Hollins!" HOOFDSTUK XI. De nachtwaker. Bij deze woorden brak bij Hollins plotseling het fatale bewustzijn baan, dat een crisis op komst was. Hij kwam dichter bij Finney en keek hem on derzoekend in het gelaat. Finney tuurde om zich heen het plein vooi het kleine station was donker en er was geen levende ziel te bekennen een verdwaald lijkende lantaarn gaf een zwak, geelachtig schijnsel en tus schen deze spaarzame lichten lagen plekken van diep zwart. „Wat heeft dit te beleekenen?", vroeg Hollins gebelgd. Finney bracht zijn gezicht bij Hollins' oor. „Bill", fluisterde hij, „de politie zoekt je ze staan op de uitkijk naar je er stond een agent in burger aan het station, maar je hebt je snor af geschoren". Hollins vermande zich. Hij was als door den bliksem getroffen bij de ontdekking, dat de ver gelding hem zoo vlug op de hielen zat. Met on- geloovige oogen staarde hij naar Finney en lachte schor. „Politie! Zoekt mij?", bracht hij uit. „Ik zou wel eens willen weten waarom de politie mij zou zoe ken?" Finney trok een krant uit zijn zak en tikte er veelbeteekenend met zijn wijsvinger op. „Bill", fluisterde hij nog zachter, „Bill ze ze hebben Lloyd's lichaam gevonden! Het staat allemaal in het avondblad in de Evening Post, Bill". Hollins verbrak de ingevallen' stilte. „Verdraaid", barstte hij uit, „dat is onmgoelijk! Het het is een leugen". „Heit is maar al te waar, Bill", was Finney's ernstig bescheid. „Het staat allemaal in de krant je kunt het met je eigen oogen lezen. Maar ik wist er al eerder wat van; doordat ik bij de politie was voor ik mijn been verloor je hebt het nog niet opgemerkt» wel? hoor ik zoo nu en dan wel eens iets en toen dat verhaal van jouw verdwijning vanmorgen in de krant stond, ging ik naar het politiebureau om te zien of ze al wat naders wisten". „En wat was het geval?" informeerde Hollins gejaagd. „Op dat moment nieett, maar even voor tewaalven hoorden ze iets", deelde Finney mee. „Wat?', klonk het angstig. „Nou, het was alleen maar een telegram, dat ze een man op post moesten zetten, aan het station om naar je uit te kijken voor het geval dat je hier opdook. Ze wisten natuurlijk, dat je uit Castleford afkomstig bent". Hollins staarde zijn ouden kameraad hulpeloos aan, volkomen overdonderd door de snelle wijzi ging in den stand van zaken en zijn hersens, suffig en dof door den zondvloed van drank, weigerden zoo helder te denken als de kritieke situatie eischte. „Dat moet een stompzinnige vergissing zijn dat vinden van Lloyd" stiet hij ineens uit. „Hoe konden ze dat, voor den duivel?" „Een man met een lantaarn lieten ze in de kloof neer", wist Finney te vertellen. „Dat staat ten minste in de avondbladen. Het was omstreeks twaalf uur dat ze de ontdekking deden en ze hebben het nieuws natuurlijk direct naar alle kan ten rondgeseind. Ze zullen er alles op zetten om je te pakken te krijgen Bill, daar hoef je niet aan te twijfelen". Hollins moest zichzelf bekennen, dat deze oude kennis de waarheid sprak. Hij keek hem nog eens aan in de duisternis en trachtte, hoe traag en neve lig zijn voorstellingsvermogen ook was, de volle beteekenis van de situatie te realiseeren. „Hoe herkende je mij?", vroeg hij ten laatste. „Het is tien jaar geleden sinds we elkaar het laatst zagen en ik heb bovendien mijn snor afgescho ren". „Ik herkende je eerst ook niet, Bill", ver klaarde de ander. „Ik zag je op het perron in Nor manton ik kwam daar met denzelfden trein vandaan als jij en had in het begin geen notie dat jij het was. Maar ik had juist de heele ge schiedenis in de krant gelezen en opeens schoot het door me heen, dat jij de man was, die daar op het perron heen en weer wandelde. Je hebt dat. wel eens meer dat een herinnering zoo plotseling wordt opgewekt. Ik nam je nog eens nauwkeunj op en toen was de laatste twijfel weggenomen, k kende iederen trek van je gezicht zoo goed, dat he", ontbreken van de snor me niet op een dwaalspoor kon brengen integendeel, het versterkte me eer der in mijn overtuiging. Natuurlijk had je die sno: opgeofferd om niet herkend te worden en da' wees er op dat je een kwaad geweten had! Tea slotte hield ik je nog eens in het oog door de glazen deur van de restauratie en toen herkende ik ook de karakteristieke beweging, waarmee jij je glas aan den mond braoht. Ik stapte in den wagon, direct achter die waar jij inging en hier aan het station zag ik dien rechercheur, die absoluut geen erg in jou had. Maar hij is een nieuwe er zijn er f noeg in de stad. die je wel zullen herkennen, net als ik, ook zónder snor". „Dan kan ik zorgen dat ik zoo gauw mogelijk hier vandaan kom", vond Hollins, zich okmeerend om naar het station terug te gaan. „De grond schijnt hier een beetje te warm voor me te zijn". „Vanavond gaan er geen treinen meer", lichlte Finney hem in. „Dan moet ik mijn beenen maar gebruiken", zei Hollins. Hij scheen werkelijk van plan de daad bij bet woord te voegen, maar de man met het een« been kwam voor hem staan. „Bill", zei hij veelbeteekenend, „Bill!" „Nou wat moet je?", snauwde Hollins. „Je kunt beter een raad van mij aannemen. Bill", hernam Finney overredend. ».Ik vermoed dat je aan die historie wel iets verdiend heb dat d moeite waard is je bent niet van het soort om zooveel te riskeeren voor niets. Als jij er zooveel voor over hebt. dat het de moeite loont, zal ik je hier op een veilige plaats verbergen en ook zorgen dat je veilig wegkomt". „Hoe weet ik dat je mij niet aan de politie ver raadt?". bracht Hollins in het midden. Finnev schudde energiek het hoofd, „Niet als je het de moeite waard voor mij maakt. Bill", herhaalde hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6