Roemenië in nieuwen koers. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 'H A A R L E M'S DSGBCAD Minister Gigurtu over d? territoriale aan spraken van Hongarije en Bulgarije. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Minister-president Gigurtu heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehouden voor het Roe- meensche volk. Hij zeide o.a.: „De politiek aan de zijde van Duitschland en Italië acht de regeering de gunstigste voor de be langen van het Roemeensche volk. Deze politiek is in staat het volk een waardigen groei te waar borgen en het tevens in zijn cultureel- en econo misch leven van den invloed der Joden te bevrijden. Het groote gevaar van het Jodendom is in het jong ste verleden van Roemenië niet voldoende erkend. Het richten van de politiek naar de beide spilmo- gendheden, welke politiek voor Roemenië onont beerlijk is geworden, brengt echter bepaalde offers met zich mede. Hij. Gigurtu, moet echter uitdruk kelijk vaststellen dat, ter gelegenheid van zijn be zoeken in Salzburg en Rome tegenover hem, Gi gurtu, alleen is gesproken over den wensch tot een overeenkomst van Roemenië met zijn Hongaarsche en Bulgaarsche buren en dat Roemenië hierbij meester over zijn besluiten is gebleven. Op deze opwekking heeft Roemenië geantwoord dat het, van het oogenblik af, waarop het zijn be sluit kenbaar maakt zich aan te sluiten bij de po litiek van de spilmogendheden, ook bereid is dezen wensch te vervullen. Echter heeft men van Roe meensche zijde op de moeilijkheden gewezen, die een dergelijke overeenkomst in den weg zouden staan. Roemenië wenscht met zijn buren een overeen komst op een grondslag, die voor de toekomst een vreedzame en werkelijk vriendschappelijke nabuur schap verwezenlijkt. Slechts op tweeërlei wijze kan men tot een dergelijke overeenkomst geraken: öf de in dezen hoek van Europa geïsoleerde Hongaar sche en Roemeensche' volken moeten krachtens hun historisch verleden samengaan, waarbij zij moeten afzien van territoriale aanspraken, teneinde reeds thans een definitieve overeenkomst te bereiken, öf er zal een uitwisseling van bevolking moeten plaats hebben, die noodzakelijkerwijze van Roemenië het afstaan van kleine gebieden eischt. De regeeringen van beide landen moeten thans trachten tusschen deze beide uiterste punten den besten weg voor het sluiten van een mogelijke overeenkomst te vin den, die zoowel door het Hongaarsche als door het Roemeensche volk oprecht en loyaal wordt ge- wenscht. Dezelfde toestand, hoewel niet zoo moei lijk bestaat ten opzichte van Bulgarije. Met dit land hoopt Roemenië tot een overeenkomst te geraken, die een einde maakt aan den strijd tusschen twee volken, die in den loop van hun geschiedenis met elkander verbonden waren. Roemenië hoopt verder dat zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie, nu Roe menië èen groot offer heeft gebracht, zich voortaan op den grondslag van de beste nabuurschap zul len ontwikkelen". Wetten tot regeling van het Jodenvraagstuk BOEKAREST, 8 Augustus. (D.N.B.) De Koninj heeft gisteren twee fundamenteele wetten tot re geling van het Jodenvraagstuk in Roemenië afge kondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië. In de motivee ring van deze wet wordt gezegd dat het Joden vraagstuk in Roemenië, een politiek, een juridisch en een economisch probleem vormt. Men kan zeg gen dat door de oplossing van deze problemen de rechten van het Roemeensche volk worden vast gesteld. Het aantal Joden onder de bevolking van het geheele land bedraagt tien procent. De wet re gelt het vraagstuk op den grondslag van het krach tens het bloed toebehooren tót het Jodendom. In de motiveering wordt verder gezegd, dat reeds de nieuwe grondwet van 1938 een juridisch en po litiek onderscheid maakt tusschen burgers van Roemeenschen bloede en Roemeensche staatsbur gers. De wet zelf verklaart tot Joden diegenen, die een Joodschen godsdienst hebben, de kinderen van ouders, die den Joodschen godsdienst belijden, de buitenechtelijke kinderen van een Jodin, de ech telijke kinderen van een Christenmoeder en een ongedoopten Joodschen vader, alsmede tenslotte de Joodsche vrouwen, die weliswaar met een christen zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst één jaar voor de oprichting van de „partij der natie" tot het christendom zijn overgegaan. De tot geen confessie behoorende volbloed Jo den worden in den geest van deze wet eveneens als Jood beschouwd. Verder zegt de wet dat in de toekomst wanneer een Jood tot het christendom overgaat, dit geen wijziging van de rechtspositie van den betrokkene met zich medebrengt. De wet verdeelt de Joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste categorie behooren de Joden, die na 30 December 1918 naar Roemenië zijn gekomen. Tot de tweede categorie behooren die Joden, die voor dezen datum door afzonderlijke naturalisatie het Roemeensche staatsburgerschap hebben verkregen, verder diegenen, die in de oor logen van Roemenië in het Roemeensche leger in de vuurlinie hebben gestreden, alsmede de invali den en digenen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde soldaten. Alle overige Joden behooren tot de derde categorie, dat zijn dus de van oudsher in Roemenië levende Joden, die zich echter niet door een of andere oorlogspres tatie hebben onderscheiden. Joden van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uitoefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notarissen, advocaten, zaakwaarnemers en dergelijke. Ook is hun het lidmaatschap van raden van be heer, van openbare of particuliere ondernemingen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht, zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuitgeverij noch leiden, noch bezitten. Ten slotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roe meensche sportvereenigingen. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zij geen dienstplicht kennen hiervoor in de plaats een bij zondere belasting moeten betalen of tot een ar beidsdienst kunnen worden opgeroepen. Geen en kele Jood mag onroerend eigendom in de ge meenten van het land bezitten. Het ministerie van landbouw wordt gemachtigd, voor het onteigenen van dergelijk grondbezit maat regelen te nemen. De Joden kunnen echter ook der gelijk grondbezit voor de onteigening aan Roeme nen van zuiver Roemeensch bloed verkoopen. Ook mogen de Joden voortaan in de landsgemeenten Farley afgetreden. Amerikaansche minister voor de posterijen. WASHINGTON, 8 Augustus (D.N.B.) Roosevelt heeft vandaag het ontslag van den minister voor de posterijen, Farley, aanvaard. NIEUWE GRONDWET VOOR BRITSCH-INDIë IN VOORBEREIDING. LONDEN. 8 Augustus. De minister van Indië Amery, heeft heden in hel Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering een plan overweegt ter voorberei ding van de toekomstige grondwet van Indië. Een definitief wetsontwerp kan echter niet worden opgesteld. Daarop zal men moeten wachten tot de oorlog is afgeloopen. geen industrieele ondernemingen verwerven. Ver der wordt het hun verboden hun namen in Roe meensche namen te veranderen. Het schoolonder wijs voor Joden zal speciaal geregeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huwe lijke tusschen Joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roemeensch bloed. Der gelijke huwelijken mogen ook in het buitenland niet gesloten worden. DRIE ROEMEENSCHE MINISTERS AFGETREDEN. De uit de IJzeren Garde gezette ministers heb ben. blijkens een D.N.B.-bericht, hun ontslag inge diend. Tot nu toe heeft de koning het ontslag nog niet aanvaard. Tweeëntwintig meest werklooze journalisten, die zich bezig hielden met het verspreiden van be richten. gericht tegen de belangen van den slaat, zijn gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. Onder hen bevindt zich ook Socor, de vroegere directeur van het enkele jaren geleden opgeheven Joodsche dagblad „Adeverul". LEVERINGEN VOOR CHINA. Uit New-York verneemt het D.N.B.: In reederskringen verklaart men, naar de New- York Times meldt, dat sinds het sluiten van den weg over Birma, de Amerikaansche leveringen van oorlogsmateriaal voor Tsjoengking in Manila worden opgeslagen, totdat een nieuwen weg van ver voer gevonden is. Een schip onder Panameesche vlag heeft onlangs in Manila len lading van 64 Amerikaansche oorlogsvliegtuigen en duizend ton munitie voor de Chineesche regeering gelost. De Ilaliaansche actie in Oost-Afrika. Inlijving van Britsch Somaliland wordt beoogd. Het D.N.B. meldt uit Rome: De bezetting van de haven Zeila aan de Golf van Aden vormt, naar in welingedichte kringen wordt verklaard, een deel van het totale plan dei- offensieve operatie, die de Italiaansche en de in boorlingentroepen uit Italiaansch Oost-Afrika ten uitvoer leggen. Uit deze bezetting blijkt dat het initiatief der operaties ook in dezen sector in handen van Italië is. Voorts constateert men hier dat met de bezetting van deze belangrijke haven het hoofdstuk der inlijving van Engelsch Somaliland in het Italiaansche imperium is begonnen. Deze actie heeft ten doel de eenheid van het kunstmatig verdeelde Somaliland met de wapens te herstellen en daarmede uit Fransch, Engelsch en Italiaansch Somaliland een geslo ten eenheid te vormen. De verdeeling, zooals die tot dusverre bestond, heeft een der grootste hinderpalen voor de ma- terieele en moreele verheffing van de bevolking der inboorlingen van dit gebied gevormd, zoo verklaart men verder. In dezelfde kringen wordt er op gewezen dat Britsch Somaliland met het gebied van Djiboeti een der natuurlijke toe gangswegen vormt van de Abessynische hoogvlak te naar de zee. De havens van Zeila en Berber3. bevinden zich in een volstrekt onvoldoenden toe stand. De Engelschen hebben tijdens hun 40-jarige bezetting van Britsch Somaliland geenerlei ci- vilisatorische werkzaamheden ten uitvoer ge legd. Zoo zal thans de a.s. Italiaansche inbezit neming van Britsch Somaliland de werkelijke eenheid van dat groote gebied aan de golf van Aden verwezenlijken en tegelijkertijd het econo mische leven in het vergroote Italiaansche Oost- Afrika opvoeren. Bovendien zal Italië daarmede een schitterende strategische positie aan de Golf van Aden krij gen. Over de mogelijkheid van een verder doordrin gen der Italianen ook in den Soedan, schrijft de „Times": ..Men kan voorop stellen dat de Engel schen niet zullen pogen om door een sterke ver dediging aan de grens tegenstand te bieden aan den Italiaanschen opmarsch. Onze minderheid in getalsterkte en de meerderheid in strijdvaar digheid, evenals de aard van het land maken het noodzakelijk, dat wij in hooge mate vertrouwen op de woestijn en de beslissing doen afhangen van beweeglijkheid en slagvaardigheid en niet van het bieden vai verzet op een star front. Een Italiaansch offensief in dit gebied mag echter niet al te lichtvaardig worden opgenomen." Ook de Madrileensche pers wijdt veel aan dacht aan de Italiaansche successen in Britsch Somaliland. De A.B.C. bespreekt den strategischen toe stand en komt tot de slotsom dat Britsch Soma liland volkomen door de Italiaansche troepen is ingesloten, zoodat slechts capitulatie mogelijk is. De hoop van den militairen medewerker van de „Times", dat de Engelsche oorlogsschepen de meerderheid der Italiaansche troepen zouden neutraliseeren, is ij del gebleken. Toespraak van den Paus. De gevolgen van slechte lectuur. Het D.N.B. meldt uit Vaticaanstad: In zijn reeds in het kort vermelde toepraak heeft de paus zich vooral bezig gehouden met de gevaren van slechte lectuur. Naast geschriften, die godde loosheid zedenverval verspreiden, mag men echter niet vergeten, zeide de Paus, de geschriften die leugens rondstrooien en haat zaaien. De haat, die in de oogen van God afschuwwekkend en voor eiken rechtvaardigen mensch ontoelaatbaar is, is nog af schuwelijker, wanneer hij laster verspreidt en tweedracht tusschen broeders zaait. Een bepaalde pers schijnt het zich tot taak gesteld te hebben in de groote familie der volken de broederlijke be trekkingen tusschen de zonen van denzelfden Goddelijke Vader te verstoren. Dit werk van haat wordt door het boek, vaker efchter door de courant volbracht. Geve God, zeide de Paus, dat de ge schiedenis geen oorlog kan aanwijzen, die door een handig verspreide leugen verwekt is. Een schrij ver, die zich bewust is van zijn taak en zijn ver antwoording, voelt zich verplicht, wanneer hij een fout bedreven heeft, de waarheid te herstellen. Tegenover zijn lezers is hij verplicht in hen niet het heilige erfdeel der waarheid en naastenliefde te verstoren, dat negentien eeuwen Christendom het menschdom gebracht hebben. De tong heeft meer menschen gedood dan het zwaard, zoo staat er ge schreven. Zoo ook kan een leugenachtig geschrift niet minder verderfelijk werken dan tanks en bombardementsvliegtuigen. Britsch-Egyptisch katoenverdrag. Van de Egyptische grens meldt het D.N.B.: Over het Britsch-Egyptische katoenverdrag hoort men van Egyptische deskundigen het volgende oordeel: Egypte heeft een katoenoogst ter waarde van 50 tot 60 millioen pond sterling. Ondanks de bepaling in het verdrag, dat Engeland de eenige afnemer van de Egyptische katoen is, neemt het slechts de helft, ter waarde van 25 tot 30 millioen pond af. Wat ge beuren moet met de andere helft, die Egypte aan geen derde verkoopen mag wordt niet gezegd. Voorts is voor de Britsche aankoopen van katoen geen prijs bepaald. Aangenomen kan worden, dat Enge land den Egyptischen katoenplanters slechts een in koopsprijs wil betalen. Daar Engeland als eenige kooper de bepaling van de prijzen in de hand heeft zal Egypte op zijn winstaandeel wel lang moeten wachten. In de deelgenootschap voor den verkoop van de door Engeland opgekochte Egyptische ka toen aan derden, heeft Egypte niets te zeggen. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET HUIS BOURBON-PARMA. ROME. 8 Aug. (Stefani). Vernomen wordt, dat Prinses Maria van Savoye, die zich met haai- ech- genoot, Prins Louis van Bourbon-Parma in Frank rijk bevindt, het leven heeft geschonken aan een zoon. Japansch journalist waarschuwt. Tegen „aanbidding" van Engeland. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De nestor der Japansche journalisten, de 77-ja- rige auteur Tokoetomi, lid van het Hoogerhuis en van de keizerlijke academie schrijft in de „Nitsji Nitsji" het volgende: „Wij behoeven niet te herhalen, dat Engeland Japan verraden heeft". Tokoetomi waarschuwt dan in zijn artikel de hoogste klassen voor het aanbidden van Engeland. Zij hebben klaarblijkelijk nog niet begrepen, dat het verwijderen van Engeland uit het Verre Oosten de voorwaarde is voor een nieuwen opbouw van Groot-Azië. Dezelfde Churchill, die ter- wille van Amerika Japan na den wereldoorlog heeft opgeofferd, wil thans de wefeld wijsmaken, dat En geland den Japansch-Chineeschen vrede wenscht. Doch Engeland's „ware Piratendom" is weer eens bij de arrestatie van Japanners te voorschijn gekomen. Ook Frankrijk en België hebben Engeland den rug toegekeerd, waardoor de waarde van Engeland als bondgenoot in het licht wordt gesteld. Tokoetomi verklaart tenslotte, dat hij dertig jaar lang zijn land- genooten het ware Engeland steeds weer voor oogen heeft gehouden, hetgeen langzamerhand tot zijn vreugde door de breede lagen der bevolking wordt begrepen. „Men weet nog niet wat de laatste knoeierijen van Engeland zijn. Daarom is het een gebod van het oogenblik, steeds weer en hartstochtelijk te waar schuwen voor de Britsche politiek". Voorts meldt het D.N.B.: 120 leden van alle vroegere partijen van den Ja- panschen rijksdag hebben zich vandaag aaneenge sloten in een „Vereeniging voor een nieuwe politieke structuur". In eer resolutie zeggen zij, dat de regee ring, ondersteund door een sterke politieke cor poratie, de leidende plaats in deze nieuwe structuur als uitdrukking van een onscheidbare eenheid tus schen de leiding en het volk moet innemen. Het gebod van het oogenblik is dat de nieuwe structuur de natie tot een absolute macht van den staat leidt en den totalen oorlog voorbereidt. „Van heden af beginnen wij ons politiek leven opnieuw door de medewerking aan de groote histo rische taak voor een nieuwe staatsvorming" zoo wordt in de resolutie gezegd. In een andere resolu tie wordt Engeland als de vijand van Japan be schouwd en wordt de'regeering verzocht alle mo gelijke maatregelen te nemen voor het verwijderen van Engeland uit Oost-Azië. DE ITALIAANSCHE ACTIE IN ENGELSCH SOMALILAND. Op bijgaand kaartje zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der Italiaansche troepen, o.a. naar den Engclsch-Egyptïschcn Soedan. Engelsch Oost-Afrika en Engelsch Somaliland. De Italiaansche troepen hebben in Engelsch Somaliland belangrijke vorderingen gemaakt, Zeila is in hun handen, Berbera, de hoofdstad van Engelsch Somaliland. wordt omsingeld. Om het bewijs te leveren, dat Hamburg vrijwel onbeschadigd is. werden talrijke buitcnlandsche persvertegenwoordigers deze week in de gelegenheid gesteld de stad in haar geheel in oogcnschouw te nemen. Het gezelschap op den Michelsturm. (Foto Wcltbild). Frontbericht van het D. N. B. De objecten der Duitsche luchtmacht in Engeland. BERLIJN, 8 Augustus. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt: „De balans van het Duitsche duikbootwapen is gisteren weer afgesloten met meer dan 16.000 br. reg. ton tot zinken gebrachte scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. Daar de Duitsche duikboot, die dit succes kon melden, verslag uitbracht van de vernietiging van drie gewapende koopvaarders kan er hier alleen sprake zijn van Engelsche schepen of van koopvaarders, die door de Engelsche regeering in beslag zijn genomen. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland concen treerden zich steeds duidelijker op bedrijven der bewapeningsindustrie en op defensieve werken op het Britsche eiland. De industrieele bedrijven en motor- en vliegtuigfabrieken, die in het legerbericht van heden worden genoemd, liggen in Midden- en Zuw-Engeland. Zij kunnen beschouwd worden als sleutelbedrijven voor de Britsche regeering. De pro ductie dezer bedrijven vormt een belangrijk aan deel in het Engelsche bewapenings potentieel en indien deze productie in haar geheel of voor het grootste gedeelte wegvalt, komt ook de voorziening van het Britsche luchtwapen met materiaal in ge- vaar. De Duitsche oorlogsvliegers bepalen zich echter niet tot succesvolle aanvallen op de fabrieken der bewapeningsindustrie, maar deden ook met succes aanvallen op de stellingen van het luchtafweerge schut en der zoeklichtbatterijen in Midden-, Zuid-, en West-Engeland. Juist, dit feit is van groote be- teekenis, daar de Britsche bommenwerpers, die naar Duitschland vliegen, alles doen om buiten bereik te blijven van het luchtafweergeschut, en van de zoeklichtbatterijen der Duitsche weermacht. De Duitsche vliegers zoeken hun tegenstanders op, terwijl Churchill van de toestellen der Royal Air Force nog onlangs heeft verklaard dat zij te waar devol zijn om hen bloot te stellen aan het goed ge richte vuur van het Duitsche luchtafweergeschut. De Engelsche vluchten naar Duitschland in den nacht van 7 op 8 Augustus zijn weer zonder mili tair resultaat gebleven. Daarentegen zijn op een woonwijk van Essen en in de nabijheid van het plaatsje Datteln brand- en explosieve bommen ge worpen, die schade aanrichtten aan verschillende woonhuizen en boerenhofsteden. De branden, die waren ontstaan konden echter, door de goede or ganisatie van de burgerlijke luchtbescherming, on middellijk worden gebluscht". Het Italiaansche legerbericht. Engelsche convooien in de Middellandsche Zee gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 8 Augustus (Stefani) Legerbericht no. 60 luidt als volgt: „Een onzer colonnes, die drie dagen geleden de grens van Britsch Somaliland had overschreden, is aan zee aangekomen en heeft Zeila bezet. In Oost-Afrika hebben onze bombardements formaties heta vliegveld van Waijr aangevallen en drie vliegtuigen op den grond vernield, terwijl ernstige schade werd aangericht en branden ge sticht in de installaties der basis. Tijdens een ge vecht werd een vijandelijk jachttoestel neerge haald. Vijandelijke luchtaanvallen op Diredasoea en Massaoea hebben geen belangrijke schade aange richt. In het oosten van de Middellandsche Zee is een vijandelijk convooi van vijf vrachtschepen, ge ëscorteerd door oorlogsbodems, gebombardeerd door ons luchtwapen. Twee vrachtschepen werden geraakt en ernstig beschadigd". Engelsche duikboot gezonken. Mededeeling van de Britsche Admiraliteit. LONDEN. 8 Augustus. Eerst thans wordt door de Britsche Admiraliteit het verlies van dc Brit sche duikboot „Oswald" in de Middellandsche Zee bevestigd. De geheele bemanning bestond uit vijf officieren en vijftig matrozen. 52 man werden door de Italianen gered. (D.N.B.) Lloyds sluit niei meer af voor de Britsche Oostkust. Pessimisme te Londen. Het D.N.B. deelt mede: Naar' „Aftonbladet" meldt heeft de Engelsche verzekeringsmaatschap pij Lloyds besloten voor de scheepvaart op de Oostkust van Engeland geen verzekeringen meer af te sluiten. Deze maatregel en de verhooging van de premies voor de vaart op de Westkust van Engeland tot 15% hebben, naar verder uit Londen wordt gemeld, in de Londensche city pessimisme verwekt, daar men hierin een aanduiding ziet hoe de toestand en de oorlogskansen worden gewaar deerd. Op 1 Mei was de premie in de vaart op de Oostkust nog 3.5%. op 1 Juni werden de verzeke ringen voor korten tijd gestaakt en op 1 Juli be droeg de premie voor de geheele Engelsche kust nog 1%. De politiek der Slowaaksche regeering. Rede van Sano Mach. Het D.N.B. meldt uit Pressburg: De minister van binnenlandsche zaken. Sano Mach, heeft in Trentschin een redevoering uitgesproken, waarin hij zich ten scherpste keerde tegen de pogingen om de nieuwe binnenlandsche politieke ontwikke ling voor te stellen als een ingrijpen in de Slo waaksche souvereinitfeit. Wanneer van ingrijpen gesproken wordt, dan is dit een ingrijpen van het Slowaaksche verstand tegen een gevaarlijke drei gende miskenning der feiten. Wanneer thans ernstig wordt overgegaan tot opheffing van het sociale niveau der bevolking, dan beteekent dat dat de gezonde krachten van het volk zijn door gekomen. De Slowaaksche regeering zal, zonder zich te bekommeren om storingspogingen. den in geslagen weg blijven volgen, voor de derde maal met behulp van Duitschland een nieuwe en betere étappe van zijn nationale leven beginnen en met behulp van nationaal socialistische ideeën Slo wakije maken tot een sociale volksstaat. Ieder gepraat over nabootsing van een vreemd voor beeld is absurd. Het goede navolgen getuigt niet van zwakte, maar alleen van verantwoordelijk heidszin. Het zal niemand invallen over het Christendom te spreken als over import. Evenals het Slowaaksche volk echter zonder Christendom niet meer zou bestaan, zou het zonder revolution- naire reorganisatie van het sociale leven naar het door Adolf Hitler geschapen voorbeeld zijn voort bestaan in gevaar brengen. De Slowaaksche volks partij heeft tot taak de Christelijke Slowaaksche tradities te verbinden met de eischen van een nieuwen tijd. De „Mrvatska Strascha", het orgaan van de Kroatische geestelijkheid, publiceert een interview met Sano Mach over vraagstukken der binnen- en buitenlandsöhe politiek van Slowakije. Mach heeft o.a. het volgende verklaard: met de resultaten van Salzburg is Slowakije uiterst tevreden. De eischen en wenschen van Slowakije zijn in elk opzicht ge heel bevredigd. De geheele Slowaaksche natie is er van overtuigd, dat het woord van den Fiihrer sterker is dan de Maginotlinie en de Fransch-En- ïgelsche Entente. Overgaande naar de binnenland sche politiek verklaarde Mach dat van een inmen ging in de Slowaaksche verhoudingen altijd slechts gesproken is door diegenen, die zulk een in menging zelf hadden willen bedrijven. In geen ge val zal de staat ingrijpen in kerkelijke of geloofs kwesties. Met groote voldoening zal hij een ge zonde ontwikkeling van het geloofsleven gade slaan. De f.erk, dc geestelijke en de religieuze ele menten zullen in het Slowaaksche volk vrije moge lijkheden vinden voor het verrichten van nuttigen arbeid. Actie der Spaansche pers. Voor „aansluiting" van Gibraltar. Het D.N.B. meldt: Na de publicatie van de boodschap, door het symbolische stadsbestuur van Gibraltar, gericht tot den Caudillo. is de Spaansche pers begon nen met een felle campagne voor een terug keer van Gibraltar naar Spanje. Het blad „In- formaciones" schrijft, dat Gibraltar de nagel is, gedreven in het vleesch van Spanje en dat het uur thans eindelijk heeft geslagen om dien na gel te verwijderen, die zulk een geestelijke smart veroorzaakt in het Spaansche volkslichaam. PKOGRAMNA ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 114,4 M. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofooiy^ muziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziel 10.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met orgelbegé leiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.lS Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Cymbaal-sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Zangklasse van de Christelijke Vereeniging „Zanggenot" met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 5 15 Berichten A. N P. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: „Ontzag cn afhankelijkheid", toespraak. 6.45 Concert (opn.). 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 „De Postillons" cn so list. 9.15 Causerie „Evangelisatie-ervaringen in het nieuwe land". 9.35 NCRV-orkest, NCRV-klein koor en solisten (opn.) Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten A. N. P. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzendiiig. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N P„ gramofoonmuziek. 10.15 Esmeralda en solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Be richten (Duitsch). 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gra mofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Es meralda. 4.00 Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Dubbelman- nenkwartet „Preciosa" en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 VARA orkest. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Rot- terdamsch Pianokwartet. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A. N. P. 8 30 Belichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsen). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A. N. P. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.150.30 en 1.151.30 Berichten (Egelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7