fvjizina SEIZOEN- opruiming V R TT D A 0 9 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBEA D 6 Boven van links naar rechts: Josef Bürckel en Robert Wagner, die benoemd zijn tot chef van bestuur resp. over Lotharingen en den Elzas. Onder links Baldur von Schirach, de nieuwe rijksstadhouder in Wcenen en Arthur Axmann, de nieuwe jeugdleider van het Duitsche Rijk. Engeland en de Dominions. Critiek op het beleid van Downingstreet. Het D. N. B. meldt: In de verklaring, die de Britsche Lord-Grootzegelbewaarder, Attlee, in het Lagerhuis heeft afgelegd en volgens welke de Britsche regeering geen blijvende verplichting op. het Europeesche vasteland op zich aal nemen, zon der van tevoren uitvoerig met de Dominions te overleggen, zien de Duitsche avondbladen een aan wijzing dat de Dominions steeds meer critiek op de politiek van Downingstreet hebben. Dat dergelijke verklaringen noodig zijn geworden, aldus schrijft de „Börsenzeitung", is de scherpste critiek op de buitenlandsche politiek van Londen en toont aan dat de Dominions met ontzetting bemer ken in welk een onhoudbaren, levensgevaarlijken toestand zij door het moederland zijn gebracht. Aan de verklaring van Attlee moet een scherpe discussiezijp -voorafgegaan, want, practisch zien thans alle Dominions zich geplaatst tegenover ge varen en problemen, die slechts door de lichtzinnig heid van de regeering te Londen veroorzaakt zijn. Indien er in het Britsche rijk nog een half dozijn staatsmannen van formaat geweest waren, die trou we beschermers van het rijk waren geweest, dan, j hadden zij uit zuiveren drang tot zelfbehoud in Londen in opstand moeten komen, toen Chamber lain het hoogste recht van een rijk, namelijk het zelfstandig beslissen over oorlog en vrede, in de handen der toenmalige Poolsche regeering legde. Want het behoort tot de grondgeginselen, zoowel van het moederland als van het Britsche rijk, dat men zich nooit laat verlammen door automatische en onbeperkte verplichtingen op het vasteland, welker gevolgen niet te overzien zijn. Nu zitten de Domi nions bij de scherven van een politiek, waarover zij weliswaar niet geraadpleegd zijn, doch die zij geduld hebben, doordat ze even onwetend en ver blind als de regeering van het moederland waren. De ,,BörseIlzeitung', over liet Eiigelsohe bezit aan handelstonnage. Het D, N. B. deelt mede: „Hokuspokus met bruto register tonnen" schrijft de „Börsenzeitung" boven een critiek op de nieuwe officieele Engelsche mede- deeling, volgens welke het Britsche handelstonnage, na de Duitsche successen op het vasteland „met meer dan 10 millioen bruto registerton gestegen" zou zijn. Volgens het Engelsche bericht zou hiervan 5,5 millioen ton van Noorsche, ongeveer 3 millioen ton van Nederlandsche en 1,5 millioen ton van Bel- sche en Poolsche herkomst zijn. Slaat men de statistiek na van de handelsvloten in het Britsche Lloyds register, zoo schrijft het blad, dan stelt men vast dat de geheele Noorsche han delsvloot 700.000 br. reg. ton minder bezat dan dat Engeland beweert thans ter beschikking te hebben. Groote deelen van de Noorsche handelsvloot zijn echter niet onder Engelsche controle gekomen. Slechts met de schepen, die reeds voor Engeland voeren, was dat het geval. Op dezelfde wijze wordt overdreven met de Nederlandsche handelsvloot, waarvan Engeland nu beweert 20.000 br. reg. ton meer ter beschikking te hebben dan deze vloot ooit bezeten heeft. Wat echter het Belgische en het Poolsche tonnage betreft, waarvan 1,5 millioen br. reg. ton onder Engelsche controle zou staan, kan worden gezegd dat de geheele Belgische handels vloot niet veel meer dan 400.000 br. reg. ton en de vroegere Poolsche slechts 100.000 br. reg. ton sterk was. Uit elk Belgisch of Poolsch schip, zoo besluit het blad, heeft Duff Cooper dus met een slag drie schepen gemaakt, waarbij de vele schepen, die niet in Britsche handen vielen, bovendien nog worden meegerekend. Bierfleschjes als handgranaten. De Amerikaansche Nationale Garde oefent. OGDENSBURG (New-Jersey) 8 Augustus. Zestigduizend man der Nationale Garde van de Ver. Staten zullen groote manoeuvres houden, die een geïmproviseerd karakter zullen dragen. Men zal de invasie van een vijandelijk leger, dat van de Cana- deesche grens komt trachten tegen te houden. Lichte vliegmachines zullen als bommenwerpers dienst doen en geweren zullen 't zware geschut vervangen. Als handgranaten zal men bierfleschjes gebruiken. (United Press). KORTE BROEKEN UIT ZUINIGHEID. LONDEN, 8 Aug. Een inzender in de „Daily Mirror" bepleit, dat, teneinde stoffen te besparen, nog niet volwassen jonge mannen zal worden aan geraden. korte broeken te dragen. Daardoor zullen belangrijke hoeveelheden kleedingstof worden bespaard. (D.N.B.) De „bevroren" Franscbe credieten in de Ver. Staten. Aangewend voor delging van schulden uit ddn wereldoorlog? Het D.N.B. meldt uit Washington, 8 Augustus. Volgens een mededeeling van den minister van financiën, Morgenthau, overweegt de Amerikaan sche regeering de mogelijkheid zich door middel van de bevroren Fransche credieten in de Ver eenigde Staten schadeloos te stellen voor de Fran sche schulden uit den wereldoorlog. Bovendien wil men, zoo verklaarde Morgenthau, voordat de Fransche credieten worden vrijgegeven, eerst af wachten wat er met de Amerikaansche beleggin gen en credieten in Frankrijk gebeurt. Op de vraag of de bepalingen van het ministerie van financiën tot het blokkeeren van credieten van bezette landen en hun onderdanen ook op Duitschland van toepassing zouden worden ver. klaard, antwoordde Morgenthau ontkennend. Naar Duitschland kan ieder bedrag worden gestuurd. Naar Morgenthau verder mededeelde vertoeft op het oogenblik de Britsche brigade-generaal Pratt in de Vereenigde Staten om de bewapeningsin dustrie zijn ervaringen met tanks, die hij in de slag in Vlaanderen heeft opgedaan, ten goede te doen komen, dat de Amerikaansche fabrikanten het onpractisch hebben geoordeeld voor de Ve-r Staten en voor Engeland verschillende typen te vervaardigen. De Engelschen hebben daarop besloten de Ameri kaansche ontwerpen aan de hand van de in den slag in Vlaanderen opgedane ervaringen te verbeteren, ten einde de fabricage van een standaardtype moge lijk te maken, dat beide landen kunnen gebrui ken. Bijslag op inkomstenbelasting voor Polen. BERLIJN 9 Augustus (D. N. B.) Volgens een in het staatsblad gepubliceerde verordening van den ministerraad voor de rijksverdediging moeten Polen een extra heffing een z.g. „Sozialausgleichab- gabe" als bijslag op de inkomstenbelasting opbren gen. Deze heffing bedraagt vijftien procent van hei inkomen. Zij komt uitsluitend het rijk ten goede. De rijksminister van Financien is gemachtigd in overleg met den rijksminister van Èinnenlandsche Zaken en den rijksminister van Arbeid de voor schriften van deze verordening op de leden van andere volksgroepen uit '.e breiden. De verordening is 1 Augustus in werking getreden. Zij geldt ook voor de ingelijfde oostelijke gebieden. Roosevelt wekt op tot gebed voor den wereldvrede. WASHINGTON, 9 Augustus. Roosevelt heeft de bevolking van de Vereenigde Staten opgewekt zich op den achtsten September in gebed voor den wereldvrede te vereenigen. Verder zegt hij in zijn boodschap dat de regeering het bewapeningspro gramma met alle kracht uitvoert om de erfenis en de vrijheid van het land te beschermen. (United Press). Directeuren van Spaansche couranten in Duitschland. BERLIJN, 9 Augustus (D.N.B.) De directeu ren der voornaamste Spaansche dagbladen zijn gisteren, gevolg gevend aan een Duitsche uitnoodi- ging, in Berlijn aangekomen. Gisteren waren zij de gasten van den leider der persafdeeling van het departement van buitenlandsche zaken dr. Schmidt. Heden zijn zij de gasten van den rijksperschef dr. Dietrich. De komende dagen brengen zij bezoeken aan fabrieken en sociale inrichtingen. Volgende week Woensdag reizen de Spanjaarden naar Praag en Weenen. JULES ROMAINS TE NEW-YORK. Een D.N.B.-bericht uit Genève deelt mede Onder de Franschen, die naar de Vereenigde Staten zijn gevlucht, bevindt zich volgens een bericht uit Vichy ook de bekende Fransche schrij' ver Jules Romains. Hij verblijft te New-York en houdt daar propagandistische redevoeringen voor Engeland. BOROTRA BENOEMD TOT COMMISSARIS- GENERAAL VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. GENèVE, 8 Augustus. De bekende Fransche tennisspeler Jean Borotra, is door de Fransche regeering benoemd tot commissaris-generaal voor lichamelijke opvoeding en sport. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Volksconcert. In 1797 schreef Beethoven, toen 27 jaar oud, hel Klavierconcert, dat als „eerste", onder het opus getal 15, in druk verscheen. Als compositie was het niet zijn eerste: niet alleen waren twee nimmer uit gegeven concerten, resp. in Es en in D, er aan voor afgegaan, maar ook het als „tweede" uitgegeven Concert in Bes op. 19 was twee jaar vóór dat in C ontstaan; maar het verscheen pas later, na een om werking, in druk. Over de kunstwaai'de dezer beide Concerten hebben de meeningen steeds nogal uiteen geloopen. De bekende Beethoven-biograaf Paul Bek- ker kent er slechts met het oog op Beethoven's ontwikkelingsgeschiedenis eenige beteekenis aan toe. Anderen hebben vooral in op. 15 genoeg ken merken van Beethoven's eigen persoonlijkheid kun nen vinden om altharts voor dit Concert een waar dige plaats naast de beste van Mozart in te ruimen. En het feit, dat eminente pianisten van onzen tijd, zooals Alfred Cortot en Stefan Askenase, het werk vaak ter vertolking in het openbaar kozen, bewijst wel dat het niet ontbreekt aan waardeering van de. zijde van uitvoerende kunstenaars. Weliswaar levert de behandeling van het solo-instrument in de beide snelle hoofddeelen weinig op, dat niet reeds bij Mozart te vinden was en staat de schoonheid der thema's vooral in het eerste hoofddeel bij die van Mozart ten achter. Maar enkele trekken: het op treden van een thema in een niet verwachte toon soort b.v. komt het zangthema tijdens in het or- kestvoorspel in Es! een bijzondere orkestratie; de eigenaardige samenwerking tusschen klavier en orkest in het laatste gedeelte van het Rondo, wijzen toch duidelijk op Beethoven's individualiteit. En het Largo bezit een melodische schoonheid, welke voor die van Mozart niet onderdoet, terwijl de klavier- zetting hier en daar reeds even de komst van een Chopin schijnt te voorspellen. Onze stadgenoot Pierre Verdonck vertolkte Donderdagavond de solo partij van dit Klavierconcert. In zijn vertolking had den we gaarne meer dynamische verschillen ge hoord: hij speelde bijna alles forte, zelfs waar pp voorgeschreven is en dikwijls met een onnoodige metrische accentueering. Daardoor ontstond een door gaande stoerheid, die eenigszins monotoon werkte, die b.v. het beginthema van het Rondo zwaar inplaats van geestig deed schijnen. Op een veel hoo- ger pianistisch en muzikaal peil echter stond zijn spel in de cadens. Beethoven zelf schreef er drie voor dit concert; de eerste daarvan bleef echter on voltooid. In de cadens, die Verdonck speelde meen ik een voltooiing van die van Beethoven te mogen zien, en zeker een gelukkige. Hij is goed in den stijl gebleven en het slot, de anticipatie op het komende orkestnaspel met vermijding van den stereotiepen slottriller is een zeer mooie vondst. Den speler viel een langdurig applaus ten deel. De avond begon met Bach's Sinfonia in F. De eigenaardigheden van dit werk: de groote moeilijk heden die de zich in abnormale hoogte bewegende concerteerende partijen der hoorns den spelers bie den: de hardnekkige dissonanten bij de tegenbe wegingen van melodisch mineur in het Adagio; de afwijkende (tweedeelige) maatsoort van het tweede alternatief van het als Menuetto beginnende slot- rondo, heb ik reeds na een vroegere uitvoering te berde gebracht. De moeilijkheden werden zóó over wonnen, dat we niet anders dan lof voor de spelers kunnen hebben; de hoboïsten mogen ook hun deel daarvan voor zich opeischen. Franck's Symphonie besloot den avond. Het kwam me voor djjt de noodzakelijkheid om tijdig te ein digen de uitvoering hier en daar beïnvloedde; dat in normale omstandigheden Marinus Adam aan sommige momenten meer speelruimte, meer ex pansie gelaten zou hebben. Doch hij beheerscht deze partituur geheel en hij vond in het orkest een wil lig instrument, zoodat ook deze vertolking zeer in-'- sloeg en het talrijke gehoor tot levendige bijvalsbe tuigingen noopte. Adam's goede begeleiding van den solist in het Pianoconcert moge nog speciaal vernield worden: het was in 't begin niet steeds een gemakkelijke taak. K. DE JONG. gr. houtelr. 42A4X. V haarlem tol 15 Augustus van BALLY en MERCURY Zomerschoenen Leuke modellen van de beste kwaliteiten en pasvormen, echt iets voor de vacantie. U kunt ze ook heel goed gebruiken als huisschoenen, om Uw winterschoenen te sparen. (Adv Ingez. Med.) BENSDORP N.V. 100 JAAR. Dit ja ai' is het 100 jaar geleden, dat de firma Bensdorp, thans gevestigd te Bussum, werd op richt. Wegens de tijdsomstandigheden heeft de directie niet de bedoeling feestelijkheden te organi- seeren. Het feit echter, dat tevens 18 jubilarissen 25, 40 en 50 jaar bij de firma Bensdorp in dienst zijn, zal door de directie aangegrepen worden om op 23 Augustus des voormiddags deze jubilarissen te huldigen, terwijl des namiddags tusschen 14 en 16 uur het bestuur een receptie zal houden om vrienden en relaties in de gelegenheid te stellen van hun belangstelling te doen Kijken. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 9 Augustus 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Lires 9.55 Turksche Ponden 1.45)4 Deensche Kronen 36.40. Noorsche Kronen 42.80 Belga's 30.14. VOETBAL. A. D. O.—ZWALUWEN (2—5). Donderdagavond werd in Den Haag ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van A.D.O. een voet balwedstrijd tusschen de jubileerende vereeniging en de Zwaluwen gespeeld. In laatstgenoemde ploeg speelde Van 't Oever van H.B.S. op de spilplaats van den V.S.V.'er De Vries. De Zwaluwen wonnen met 52. CRICKET TILBURG C. C.—HAARLEM-COMB. Een Haarlem-combinatie, bestaande uit spelers van het derde elftal, versterkt met Drs. Kleefstra. Drs. Voogd, A. Hartog en A. van den Bergh, is deze week op toer gegaan naar Tilburg, Utrecht en Nij megen om aldaar eenige wedstrijden te spelen. De eerste wedstrijd tegen T.C.C. eindigde in een over winning voor de Haarlemmers. Haarlem batte eerst en scoorde 109 runs. Drs. Kleefstra was topscorer met 33. P. Goossens met 17, A. Hartog met 15 en P. Mulder met 20 zorgden ver der voor runs. De laatste batsmen M. Paardebek en W. Stammes wisten eenigen tijd stand te houden: zij zetten een stand van 12 runs op voor het laat ste wicket. De beste bowler van T.C.C. bleek Meijer te zijn, die 5 voor 34 bowlde; verder Jhr. Bosch van Drakensteyn 119, Bpdes 333, en v. d. Meeren 1—19. T.C.C. bracht het tot 101 runs, na 80 voor 4 ge staan te hebben. Op 101 vielen na elkaar 3 wickets. In de dubbele cijfers kwamen v. d. Meeren met 29, Hodes met 26, Jhr. Bosch van Drakensteyn met 20, en Eras met 11 not out. A. Hartog deed in de slips een zeer fraaie vang. Drs. Voogd bowlde zeer goed had dan ook de mooie cijfers 5 voor 31 in 11 overs. Verder A. v. d. Bei'gh 216, P. Goossens 1—21, Drs. Kleefstra 0—1 en A. Hartog 0—22. De Haarlem-combinatie won dus met 8 runs. BILJARTEN. SWEERING EN DE LEEUW IN HAARLEM. Onder auspiciën van de Biljartclub „1939" had in haar clublokaal, Hotel-Rest. „Hof van Holland" te Haarlem een ontmoeting plaats tusschen bo vengenoemde kampioenen. Deze spelers stelden ditmaal hun kunnen in dienst van de liefdadig heid. De Nederlandsche Biljartbond heeft name lijk een fonds in het leven geroepen tot steun aan door den oorlog getroffen biljarters; het batig saldo van den welgeslaagden biljartavond wordt aan het Bestuur van het „Biljartfonds 1940" afgedragen. Vóór het begin van de match richtte de praeses van den Ned. Biljartbond. Jhr. Dr. J. C. Mollerus eenige woorden van aanbeveling voor dit sym pathieke doel tot de aanwezigen. Jammer, dat de partij SweeringDe Leeuw niet geheel door eerstgenoemde kon worden uit gespeeld. Door een minder goede verbinding met zijn woonplaats moest eerstgenoemde, toen de stand 425 om 336 in zijn voordeel was, de queue overgeven aan den bekenden B.C.H.'er Kobus. Sweering had echter nog kans gezien, een schit terende serie van 127 te produceeren, gevolgd door een fraaie 125. De Leeuw, die steeds beter ging spelen, nam kort hierop met een uitstekende 99 de leiding over en won ondanks flin'ken tegen stand van Kobus nog met bijna 100 caramboles. De volledige uitslag is: pnt. brt. h.s. gem. De Leeuw 600 20 90 30. Sweering 425 17 127 25.— Kobus 80 3 41 26.67 De Leeuw en Kobus gaven daarna nog een de monstratie driebandspel. welke door den Amster dammer na 30 beurten met 27 om 11 punten werd gewonnen. WATERPOLO. H.V.G.B.—HAARLEM (4—4). Er ontwikkelde zich een gelijk opgaande wed strijd. Reeds spoedig had Hogeland met een fraai schot succes (10). Toen de achterhoede van H.V.G.B. een fout maakte profiteerde Van Hemsbergen hiervan dankbaar. J. ten Cate werd onhoudbaar gepas seerd (11). Nqdat door treuzelen van Frankenthal een mooie kans voor H.V.G.B. verloren ging, wist Haarlem direct hierna den stand op 12 te brengen. Nu trok F. Hauber naar voren; hij gaf op het juiste moment keurig over, zoodat K. Bongert- man een niet te missen kans kreeg (22). Kort na rust beging Haarlem de fout, K. An- thonie vrij te laten, die onhoudbaar scoorde (32). Na goed opzwemmen plaatste Franken thal no. 4 in het Haarlem-doel (42). Wegens een overtreding werd Hogeland het water uitgestuurd. Van de numerieke meerder heid maakte Haarlem gebruik om den 'achter stand tot 43 in te loopen. Eenige seconden voor tijd liet Frankenthal zijn man los. met het gevolg, dat de achterhoede wederom moest zwichten (4—4). Onmiddellijk hierop was het einde. UITSLAGEN. H.V.G.B.—Haarlem H.V.G.B. II—D.W.R. II 4—4 1- ZOMERCOMPETITIE KRING HAARLEM. In de eerste klasse heeren der Zomercompetitie van den Kring Haa.rlemr wisten slechts Haarlem 3 en V. Z. V. 3 zich op de bovenste plaatsen te hand haven. De twee andere candidaten K. Z. en H V. G B. 3 verloren, de eerste twee wedstrijden, de laatste één wedstrijd tegen H. P. C. 4, De ontmoeting V. Z. V. 3Haarlem 3, die op 15 Augustus ge speeld zal worden, moet hier de beslissing brengen. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Haarlem 3 4 4 0 0 8 25— 2 V. Z. V. 3 5 3 1 1 7 10— 5 D. W. R. 3 5 2 1 2 5 14—17 H. V. G. B. 3 4 2 0 2 4 8—16 K. Z. 5 2 0 3 4 12—13 H P. C. 4 4 1 1 2 3 10- H. Z. V. 3 1 0 2 2 5- Watertr. 4 0 0 4 0 3- Halfweg verdrong D. W. R. 4 in de tweede afdee- ling van de eerste plaats door een verdiende 41 overwinning op de Waterratten. Halfweg, D. W. R. 4 en H. V. G. B. 4 staan hier nu met ieder twee verliespunten aan den kop. Halfweg 5 4 0 1 8 197 H. V .G. B. 4 4 3 0 1 6 15— 5 D. W. R. 4 3 2 0 1 4 5—4 Haarlem 4 "21 0 1 2 3 H. P. C. 5 4 1 0 3 2 10—13 D W. R. 5 2 0 0 2 0 1—8 Watertr. 2 2 0 0 2 0 0—13 De Haai'lem-adspiranten namen de leiding in de adspiranten-afdeeling door een 50 overwinning op H. V. G. B. De uitslagen van de in deze week gespeelde wed strijden waren: Dames: H. Z. V.Haarlem 2 35. Heeren 1ste klasse: H. V. G. B. 3K. Z. 53 Watertr.—D. W .R. 3 1—5; K. Z.- V. Z. V. 3 0—1; H. P. C. 4—H. V. G .B. 3 5—0. Heeren 2de klasse: HalfwegD. W. R. 4 41, In de week van 12 tot 17 Augustus worden ge speeld: 13 Augustus: K. Z.—D. W. R. 3, H. Z. V.—Wa tertr., Haarlem 3H. P. C. 4, Haarlem 4Halfweg. 14 Augustus: H. P. C. 5Watertr. 2. J5 Augustus: H, P. C,—H. Z. V. dames, V. Z. V. Haarlem 2 daxxxes, V. Z. V. 3Haarlem 3, H. V. G. B. 3—H. Z. V., II. V. G .B. 4—D. W. R. 5, V. Z V. Haarlem adsp. HONKBAL IIET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: Blauw WitA.F.C. 2e klasse: H.C.K.—T.H.B. 3e klasse: Haarlem: H.C.K. IIHaarlem III R.C.H. II—Schoten III Zondag: le klasse: HaarlemAjax V.V.G.A.E.D.O. H.H.C.Blaxiw Wit 2e klasse: SchotenO.V.V.O. 3e klasse: HerculesSchoten II E.D.O. VSpaarnevogels R.C.H. Ill—E.H.S. II Maandag: 3e klasse: Schoten IISchoten III. De belangrijkste wedstrijd is zonder twijfel de ontmoeting Haai-lem IAjax I, die Zondagmorgen om 10 uur in het Noorder Sportpai'k aanvangt. Die wedstrijd kan nl. aan Haarlem het zoo begeerde kampioenschap der eerste klasse brengen. Dat dit indei'daad ook gebeuren zal is nog niet te zeggen. Ajax is altijd een lastige tegenpartij en als dit team in denzelfden vorm speelt als Zondag jl. tegen E.D.O. heeft Haarlem nog niet gewonnen. Het doel wordt echter ook met een gelijk spel al bereikt. Het eenige negental, dat nog het puntenaantal van Haax-lem bex-eiken kan is V.V.G.A. 't Is een zuiver theoretische kans want de G.A. heeft nog zeven wedstrijden voor dén boeg en zou daarvan geen en kelen moeten verliezen of gelijk spelen. Onder de nog wachtende tegenpartijen van V.V.G.A. behoort ook E.D.O., die Zondag aldaar op bezoek gaat. Als alles regelmatig gaat, wint E.D.O. en helpt dan Haar lem toch aan het kampioenschap voor het geval Haarlem haar eigen kans verspelen mocht. H.H.C. ontvangt Zondagmiddag, eveneens in het Noorder Sportpax-k, Blauw Wit, welk negental Za- tex-dagmiddag tegen A.F.C. uitkomt. Voor het geval Blauw Wit nu eens volledig in het veld verschijnt, wat dit seizoen vxdjwel nog niet gebeurd is, zal H. H.C. voor een moeilijke taak staan. Temeer daar het spook der degradatiewedstrijden Blauw Wit he vig belaagt en H.H.C. ook niet ver van de onder ste plaats af is. Er hangt dus van dezen wedstrijd wel wat af! Voor de competitie der tweede klasse ontvangt Kinheim Zaterdagmiddag om 3 uur in het N. Sport- pai'k T.H.B. en Schoten Zondagmorgen om 10 uur aan den Vergierdeweg O.V.V.O. HONKBAL IN 's-GRAVENHAGE. Dank zij het werken van de voetbalvereeniging Celeritas te 's-Gravenhage, die dit seizoen met één negental in de Haarlemsche derde klasse uitkomt, begint honkbal ook in Den Haag een kans te krij gen. Woensdagavoxxd sprak de voorzitter van den N. H.B., de heer E. Bleesing uit Zandvoort voor „Laak kwartier" de grootste voetbalvereeniging uit Den Haag. Op de terreinen van deze vereeniging wordt Zondag a.s. door Celeritas een tournooi georgani seerd, waaraan behalve dit negental, Quick en D. O.S., resp. kampioenen van II B en II C en H.C.K. nummer 2 uit II A deelnemen. Er zijn dus goede wedstrijden te verwachten. COMPETITIESTANDEN. 3e klasse Haarlem. Afd. A gesp. gew. gelijk verl. gem. H.H.C. III 10 9 0 1 1.80 E.D.O. III 10 7 1 2 1.50 Celeritas 8 4 1 3 1.12 Haarlem III 8 4 0 4 1. E.H.S. II 9 3 0 6 0.67 H.C.K. II 9 2 2 5 0.67 R.C.H. III 8 0 0 8 0.— Afd. B R.C.H. II 8 7 0 1 1.75 Schoten II 9 7 0 2 1.56 Spaarnevogels 9 4 0 5 0.89 E.D.O. V 10 4 0 6 0.80 E.D.O. IV 7 3 0 4 0.57 Hercules 7 2 0 5 0.57 Schoten III 6 1 0 5 0.33 2 winstpunten in miixdering wegens n.o. ZWEMMEN „HAARLEM" OP DE VELUWE. Na een 40. K.M. langen fietstocht boxxd de Zwem club „Haax-lem" den strijd aan met „B.Z.Z." te Zwolle. Het geheel droeg het karakter van een twee kamp, die door „Haarlem" met 24 tegen 20 punten gewonnen werd, waax-door zij in het bezit kwam van een fraaie medaille. De 5 x 50 M. estafette dames werd gewonnen door B.Z.Z., die uitkwam met Trude Malcorps, in 2 min. 56.2 sec. „Haax'lem" won hetzelfde nummer voor heeren in 2 min. 35.8 sec. met de zwemmers D. Vei'del, A. Hoogland. J. Geerling, J. Bais en H. Smits. Na twee nummers was de stand dus gelijk. Ook het derde nummer, 100 M. schoolslag dames, bracht geen verandering. Hier werd mej. C. Kraft van „Haaxiem" eerste in 1 min. 35.2 sec. De 100 M. schoolslag heeren werd een dubbele overwinning van „Haarlem". Winnaar werd hier M. Spaandex'man (Haarlem) in 1 min. 24.6 sec. en R. Otte, eveneens van „Haarlem" eindigde in 1 min. 30.6 sec. als tweede. De 3 X 50 M. wisselslag estafette dames werd weer een overwinning van B.Z.Z. met de dames G. Malcorps, A. Kok en C. Schurink. Tot slot van de tweekamp werd de polo wedstrijd B.Z.Z.Haarlem gespeeld. De Haax'lem-ploeg speelde een vlot spelletje en kon dezen wedstxijd met 21 winnen. Na deze mooie overwinning op een van de sterk ste clubs uit het Oosten, kon „Haai'lem" welgemoed de terugtocht aanvaarden, om in het kamp Saxen- heinx weer kracht te verzamelen voor de ontmoeting in Olst. ZEILEN DE RESULTATEN DER FLEVO-RACE. De resultaten der Flevo-race waren: Kruisex-jachten klasse I (groot): 1. Hollandia, st. G. de Vx'ies Lentsch (Ned. Z. en R.V.); 2. Kortenaer, st. J. van Eesteren (Schiedam). Kruiserjachten klasse II (middelgroot): 1. Agnes, st. F. Pander (De Maas); 2. Annetje, st. C. A. de Ruyter (Nieuwe Meer). Kruiserjachten klasse III (klein): 1. Najade, st. G. W. C. bax-on Hövell (Ned. R. en Z.V.); 2. Tobbe danser, st. O. P. Besseling (Loosdrecht). Ronde en platbodemjachten onder 10 Meter: 1. Bx'uisex-, st. C. S. Jonker (Ned. R. en Z.V.); 2. De vrouw Lucia, st. mr. W. H. Dxidok van Heel (Loos- dx-echt). Di'aakjachten: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E, G. van Benthem van den Bei'g; 2. Jan van Galen, st. J. A. Vorstelman; 5. Ellida, st. B. F. Jürgens (Haarl. J. C.). Hoofdpx-ijzen: Kruiserjachten II: Agnes, st. F. Pander; Kruiserjachten III: Najade, st. G. W. C. baroix van Hövell. Ronde en platbodemjachten: De vrouw Lucia, st. mr. W. H. Dudok van Heel; Draak- jachten, Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem van den Bei-g. WIELRIJDEN WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM UITGESTELD. Ln vei'band met de weersomstandigheden zijn de laatste wielerwedstrijden welke Donderdagavond in het Stadion te Amsterdam zouden worden ge houden, uitgesteld tot hedenavond half acht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8