JMmschouw „Koningen overwinnen in het leven.... harten overwinnen in de eeuwigheid." PREDIKBEURTEN Litteraire Kantteekeningen. Z A T E R D A r, 10 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De nieuwe film van Willy Birgel's meening over Zarah Leander. de groote filmactrice T In het groote geluidsfilm-studio der Ufa in Babelsberg werd voor de nieuwste Zarah Lean- der-film „Das Herz der Königin" een der in- drukwekkendste decors gebouwd, die men ooit ift dit studio-complex heeft neergezet. Het is een hof met enorme torens en dreigende kanteelen: De Schotsche koningsburcht, waar Maria Stuart verblijf hield. Op den achtergrond strekt zich een kaal berglandschap uit, met een hemel er boven, die er onheilspellend uitziet. Voor de poort van het kasteel zijn 80 ruiters met hun paarden aangetreden. Met daverend lawaai van i hoefslagen en wapengekletter dringen zij naar j voren door de duistere po'ort aan den ingang. Kustig, gezeten naast de camera, geeft prof. Carl Froelich, de regisseur, zijn aanwijzingen. I Viermaal moet de ruitergroep zich weer op stellen en haar aanval opnieuw beginnen. Het is maar een korte scène uit de groote film, die het levenslot van Maria Stuart behandelt. Twee volle jaren is er aan het scenario, het draaiboek en aan de voorbereidingen van decors en costuums ge werkt. voordat met de opnamen kon worden begon nen. De inhoud van Schiller's beroemde drama „Maria Stuart" kan als een kernhandeling van de film worden beschouwd. Deze begint met een ker kerscène in het kasteel Fotheringhaj^ waar de ge vangen Maria wacht op het vonnis van het konink lijk gerechtshof te Londen. Dan gaat de film over op het voorspel van het politieke toumooi tusschen Maria en haar machtige tegenspeelster, de „maagde lijke koningin", Elisabeth van Engeland. We zien de aankomst van de in Frankrijk opge voede Maria in Schotland en daarna volgen de vele moeilijkheden, die aan de jonge en knappe koningin door den Schotschen adel en de handlangers van Elisabeth in den weg worden gelegd. Zij kan deze problemen niet: anders oplossen dan door zelf een gevaarlijk spel van bedriegerij en liefde te spelen. Daarbij komt zij onder den verderflijken invloed van den cerzuchtigen Bothwell, dien zij aan haar ge maal Henry uitlevert, zonder te vermoeden, dat daarmee haar koninklijke glans verdwenen is. Bothwell wordt door Maria's troepen overweldigd en Maria raakt in gevangenschap. Tegen het einde sluit de film weer aan bij Schiller's drama door de uitspreking van het doodvonnis en Maria's terecht stelling. „Koningen overwinnen in het leven.... harten overwinnen in de eeuwigheid", zijn de laat ste woorden van de stervende Maria Stuart. Prof. Froelich hecht veel .waarde aan een „echte" atmosfeer. De uniformen der Schotsche edellieden, de kleeren en japonnen der staatslieden en hof dames zijn, evenals alle requisieten van de film, naar origineele historische modellen vervaardigd. Een merkwaardig toeval is voorts dat zeer vele medespelenden reeds op het tooneel dezelfde of veelgelijkende rollen in Schiller's drama speelden. Maria Koppenhöfer, die de rol van Koningin Elisa beth .speelt., heeft op het tooneel al vele malen de zelfde figuur uitgebeeld. Hetzelfde geldt, voor Willy Bïrgel, die als Lord Bothwell de mannelijke hoofd rol der film speelt. „Ik heb", zoo zei Willy Bïrgel, „eenïge ervarin gen in deze Elisabethaansche kringen en ik voel De amateur-jockey. Heinz Rühmann is een filmartist, die voor elke' rol, die hij te spelen krijgt, meebrengt wat hij noo- dig heeft. Of hij zwerver, rijke student, gelukkig of ongelukkig getrouwd, vrijgezel of wat ook moet spelen, het is altijd volkomen af en het is altijd een speciaal genoegen hem te zien. Zijn goedmoedigee kinderlijkheid, of moet het zijn, z'n kinderlijke goed moedigheid drukken steeds het stempel op zijn spel en is een van z'n meest op den voorgrond tredende eigenschappen, waardoor hij, in de film dan altijd, ieder vrouwenhart verteedert. Ze willen hem altijd vertroetelen en verwennen en met hetzelfde onnoo- zele gezicht, waarmee hij de stoutste stukjes uit haalt, zonder dat hij volkomen beseft wat hij wel presteerde, laat hij zich die vrouwengunst aan leunen. In De Amateur jockey komen tal van aardige scènes voor. Het paard Tonny is een paard, waar elke paardenlief hebber van watertandt. De film speelt, zooals de titel al aanduidt, in de wereld van de paardensport, waaruit volgt, dat 'we eenige fraaie paardenrennen zien. Bij een dezer rennen gooit het paard Tönny z'n berijder van z'n rug en neemt de beenen het vrije veld in. Lustig op z'n mondharmonica spelend kcmt daar argeloos een zwerver, Peter Bang aan. Het paard komt op de muzièk af en weet Peter duidelijk te maken, dat hij iets aan z'n poot heeft. Na eenige aarzelingen waagt Peter het den poot te onderzoeken en ontdekt onder het hoefijzer een glooien steen, dien hij verwijdert, waardoor hij zich de eeuwige dankbaarheid en toewijding van Tonny verzekerd heeft. Met Tonny is Peter tot heel veel in staat, zelfs tot het winnen van een paardenren, hoe wel Peter in het rijden niet meer dan amateur is. Het is een amusante film, die veel stof tot lachen geeft me daarin aardig thuis. Qp de planken heb ik zoo wel de rol van Leicester, Elisabeth's gunsteling als die van Talbot, Maria Stuart's grootste vijand, tallooze malen gespeeld. Nu ben ik weliswaar Lord Bothwell en ik word Maria's gemaal, maar ten slotte werk ik toch ook weer mee aan haar onder gang. U kunt niet zeggen, dat ik t.en opzichte van deze beroemde koningin inconsequent geweest ben". „U speelt nu weer met Zarah Leander als part- nerin. Is het onbescheiden om te vragen, of u dat graag doet?" Birgel glimlacht en het kleine kinbaardje, dat hij liet groeien, beweegt even heen en weer. „Ik wil gaarne bekennen", zegt hij dan, „dat ik met me vrouw Leander uitstekend kan opschieten. Wij wa ren, van het begin af, goed op elkaar in gespeeld en ik ben blij, dat men mij, juist voor deze film, als haar partner uitverkoren heeft. Zarah Leander is een groote actrice, die het hee- lemaal niet noodig heeft om door het zingen van een paar liederen grootere populariteit te winnen. Daarom ben ik blij, dat zij in een ernstige film als deze volop kan demonstreeren, over welke talenten zij beschikt. Ik ben er van overtuigd, dat deze film den naam van Zarah Leander nog meer op het eer ste plan zal brengen. Als dat tenminste mogelijk is" voegt Birgel er hoffelijk aan toe. „En verder?" „Verder kan ik u zeggen, dat deze film mij per soonlijk zeer geïnterresseerd en geboeid heeft. De voorbereiding was minutieuzer dan ik ooit beleefd heb en het spelen onder leiding van prof. Froelich heeft een aparte charme, omdat hij de eischen van de film in harmonie weet te brengen met de wetten van het tooneel. Ik heb hier vaak het gevoel ge had, dat ik op het tooneel stond en niet in het film-atelier. Voor iemand, die als ik, zóó aan het theater gehecht is, is dat een heel nieuwe sensatie. Men zegt altijd, dat film en tooneel zoo hemels breed verschillen en dat zal ook wel waar zijn, maar ik moet bekennen, dat ik er nooit zoo weinig van gemerkt heb, als bij de opnamen van „Das Herz der Königin". Rembrandlt Een hopeloos geval. Deze film heet „Een hopeloos geval", maar ze i s het allerminst. Integendeel, ze is alleraardigst. De intrige is eenvoudig en niet onbekend in film land, doch men heeft het gegeven op zoo'n vlotte en yoor de filmische mogelijkheden geschikte manier verfilmd dat het resultaat is: een origi- neele frissche onderhoudende geschiedenis in celluloid. Het publiek is bij een amusementsfilm een goede waardemeter. Welnu het publiek lacht aanhoudend gul om de voorvallen. De maker van deze film jaagt geen grove effecten na, hij zoekt het daar, waar de film zoo prachtig thuis is: in de details. Heeft u ooit om een draaiende deur knop gelachen? Neen? Dan zult u dat thans doen. Deze film zit vol van goede momenten, van trouvailles dikwijls, en ze verloopt vlot in één adem. De geschiedenis op zichzelf is gauw verteld. Een rijk verwend meisje wordt door een professor geopereerd. De profes sor iKarl Ludwig Diehl) noemt het verwende meisje, dat het heele ziekenhuis op stelten zet, een hopeloos geval, een nietsnut. Dat heeft een man nog nooit tegen dit knappe ding gezegd. Uit ran cune wordt ze studente in de medicijnen om te toonen dat ze ook wat kan. Ze wordt verliefd op een student (Hannes Stelzer) en na tallooze mis verstanden komt het tot een gelukkige en origi- neele oplossing. Karl Ludwig Diehl toont weer eens een voor treffelijk acteur te zijn. En Jenny Jugo is aller- charmantst. Er is werkelijk alle aanleiding toe om deze film te gaan zien. In het voorprogramma wordt o.m. een weten schappelijke film vertoond. Frans Hals De tijger van Eschnapoer. Het eerste deel van de filmcyclus „De Indische Graftempel": „De tijger van Eschnapoer" wordt In reprise in het Frans Hals Theater vertoond. Vol gende week wordt het vervolg „Het monument eener groote liefde" gebracht. Wij worden ver plaats in de sprookjeswereld van een Indisch Maharadjahof, dat van Eschnapoer. Onvergelijkelijk schoon zijn de beelden, die ons van dit hof ver toond worden en zij vormen een bekoorlijke myste- rieuzen achtergrond voor de boeiende ge beurtenissen, die zich er afspelen. Het mid delpunt van deze ge- gebeurtenissen is uiteraard de radja van Eschna poer, die op voortreffelijke wijze door Frits van Dongen, onzen landgenoot, wordt gespeeld. Als maharadja staat hij tegenover den held van het verhaal den Europeaan, die een groote liefde voor de Maharani koestert. De danseres La Jana speelt op indrukwekkende wijze de rol van Maharani. Wij zien ook nog Hans Stuwe als architect die den Indischen graftempel zal bouwen, en wiens vrouw den Maharadja interesseert wanneer deze door Europa reist om zijn ontvluchte vrouw, terug te vinden. Theo Lingen zorgt voor de komische noot. Het is een spannende geschiedenis en de film zet waarlijk monumentaal in. De tijgerjacht is prach tig opgenomen, en men volgt geboeid de aaneen schakeling van avonturen, zoowelin het Indische sprookjesland als later in Europa. De verdwenen passagier. Er zijn gevallen, dat de.Sympathie van de geheele wereld meer uitgaat naar den moordenaar, dan naar (de)n vermoorde en dat velen een zucht van ver lichting slaken, als ze hooren, dat het slachtoffer ad patres is. De passagier die verdween is inder daad zoo'n geval. De piloot van het par ticuliere vliegtuig van den heer Miller moet hem van Parijs naar Londen brengen, kort nadat zij een ernstig verschil van meening hebben gehad. Een hevige storm dwingt den piloot een noodlanding in Frankrijk te maken. Als het weer wat bedaard is, stijgen ze weer op. Bij aankomst in Cinema Zarah Leander bij het beantwoorden van de post harer bewonderaars en bewonderaarsters. Londen stapt alleen de piloot uit, Miller blijkt spoorloos verdwenen. Een revolver is al wat gevon den woïdt. De piloot wordt gearresteerd en hoewel hij tot het uiterste zijn onschuld volhoudt, wegens doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Miller uit Parijs blijkt dezelfde te zijn als Myliei in Brazilië. Het is een gevaarlijke schurk, die voor niets terugdeinst om zijn doel te bereiken. In dit geval was z'n doel het meisje van den piloot. Ter wijl het vliegtuig in Frankrijk weer opsteeg, stapte hij, ongezien door den piloot weer uit en laadde aldus op den piloot de verdenking van moord, om dat de heer Miller verdwenen was. Intusschen ver scheen hij weer onder z'n anderen naam in Brazilië en deed z'n best bij de verloofde van den piloot. Als deze na drie jaar uit de gevangenis komt, is vroegere meisje getrouwd met Miller. Als dan in Nice op het jacht van Miller weer een ontmoeting plaats heeft tusschen Miller en zijn zoo- genaamden moordenaar raken ze slaags, waarbij Miller het onderspit delft en nu werkelijk gedood wordt. En het doet ons rechtsgevoel evenveel goed als het 't rechtsgevoel van het publiek in de rechts zaal bevredigde, dat de piloot vrij wordt gesproken en onmiddellijk op vrije voeten wordt gesteld. Met spanning en groote belangstelling hebben wij deze interessante geschiedenis gevolgd. Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. HAARLEM ZONDAG 11 AUGUSTUS N H. KERK. Collecte voor de Bewaarscholen der Herv. Gemeente in alle diensten, behalve in de Noorderkerk en de Kinderkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt 10: Ds. J. van der Giesen, Vlootpred. b. d. 5: Ds. Foeken. NIEUWE KERK. Nw. Kerks- plein. 10.30: Ds. Beker. OOSTERKERK, Zomer- kade. 10: Ds. Weener. NOORDERKERK, Velser- straat. 10.30: Ds. J. Fokkema, te Delft. Collecte voor het Spreekbeurtenfonds. Bakenesserkerlc, Vrouwesteeg. 9.45: M. Groot, Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK in het Koor der Gr. Kerk, ing. Klokhuisplein. Godsdienstoefening eiken werkdag beh. Zaterdags, 's avonds van 7-7.30 u. Voorg. Pred. van alle Prot. kerken van Haarl. en omgeving. BROEDERGEMEENTE, Parklaan 34. 10.30: Oud- Zendeling Van der Veen, Hollandsche dienst. STADSEVANG., L. Heerenstr. 6.. 10.: J. F. Snoeks. Kinderbond vacantie t/m. Sept. 7.30' Opwekkings- samenk. A. Bouwmeester en J. F. Snoeks. Dinsdag 2: Dameskrans „Bid en Werk". Geen Meisjeskrans. Geen Zangrepetitie. Woensdag 8: A. J. Hoekendijk Jr. Vrijdag 8: Bijbellezen en bidstond. EVANG.' SAMENKOMSTEN, Parklaan 21. 10.: W. Visee, Evang. te R'dam. 5.30: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. OPWEKKINGSSAMENK., Begijnhof 6, Donderdag 8: J. Sevensma, Evangelist te A'dam. VRIJE EVANG. GEM„ Parklaan 106. 10 en 6: G. J. H. Alink, van Amsterdam. 10: Kinderkerk. Donderdag 8: Zangrepetitie. CHRISTIAN SCIENCE SOC., Jansstr. 74. 10: In de Ned. taal. 11.15: In de Eng. taal. Den lsten en 3den Woensdag van iedere maand 8.30: In de Ned. taai (Getuigenisavond). D. JUGENDBUND S. E. C„ Bloemhofstraat 35rot. Sonntag Nachm. 3.30 Uhr: Jugendbundstunde. Sonntag Abd. 8.30 Uhr: Zusammenkunft. Mitt- woch Abd. 8.30 Uhr: Heimabend Freitag Abd. 8.30 Uhr: Bibelstunde. EVANG. LUTH. GEM. 10.30: Ds. C. H.' Brandt. VER. DOOPSGEZ. GEM„ 10.30: Ds. J. M. Leendertz VRIJZ.' HERV., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. K. Terp stra, Utrecht. Woensdag 8: Dr. W. Banning, Wijdingsdienst. REM. GER. GEM., Wilhelminastraat. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. H. Doop. Vrijdag 8.15: Bijeenkomst van collectanten en Wijkcommissie, Oranjekade 1. GER. KERK. Extra collecte voor de „Rudolph- stichting" en „Sonnevanck". KLOPPERSINGEL KERK. 10: Ds. C, Veenhof. 5: Ds. J. van Wijn gaarden, van Bennebroek. WILHELM IN AKERK. 10: Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim. 5: Dr. N, A. Waaning, van Zandvoort. ZUIDOOSTERKERK 10: Dr. N. A. Waaning. 5: Ds. C. Veenhof. GER. GEM., Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Leesdiens» GER. KERK in H. V. Begijnhof 6. 10 en 5: Ds G. W. van Deth. 10: Kinderdienst in de voorzaal. GER. KERK, Raaks. Geen opgave ontvangen. BAPTISTEN-GEM., Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. P. Tackema, Pred. der Z. D. Bapt. Gem. Dinsdag 8: Bijbellezing en Bidstond. LEGER DES HEILS, Schagchelstraat 26. 10: Hei- ligingsdienst. 3.30: Zang en voordrachten. 7.30: Verlossingssamenkomst. Maandag 2.15: Gezinsbond. Dinsdag 2.45: Moederkrans. 8: Soldatensamenk Donderdag 8: Opwekkingssamenkomst o.l.v. En voy ten Hoope uit Amsterdam X. GEM. GODS, Frans Halsstraat 4. 10: F. Jeeninga. 7.30: F. Jeeninga, Willebrordstraat. IJm. O. Donderdag 8: Bidstond en Bijbelbespreking. Wijde Geldeloozepad 14. GEM. DES HEEREN, Wolstr. 7. 10 en 7: Dienst. NOORDER KAPELj Minahassastraat. 10: J. H. Bos- sers 8: Dezelfde. Dinsdag 2.15: Dameskrans. PINKSTERGEM., N. Kruisstr. 14. 10 en 5: Open bare samenkomst. 10: Zondagsschool. Luxor ZOMER-TIJDSCHRIFTEN. Het feit dat het juist vijftig jaar geleden is dat Vincent van Gogh uit het leven scheidde wordt ook in de litteraire tijdschriften van Augustus vrij alge meen vermeld. Terwijl de man daar zelf nooit van gedroomd zal hebben, is hij na zooveel jaren een geestverwant geworden van een ieder, die voor eigen parochie een tekst van hem gebruiken kan. En een figuur als Van Gogh, op een zekeren af stand gezien, leent zich nu eenmaal gemakkelijk tot een joyeuse inlijving, omdat, als men er niet in ge slaagd mocht zijn hem als „schilder" te begrijpen, hij altijd nog grooter beteekenis kan opeischen als ethisch .propagandist eener nieuw-menschelijke le vensvisie. Prachtige formuleeringen voorwaar, waarin velen, zich verslikken, die dertig jaar te laat tot de ont dekking zijn gekomen van Van Gogh's bijzondere positie als schilder en als mensch, en die nu hun schade inhalen. Dit wetend en die vertraagde ado ratie daarom gaarne verder latend voor wat ze is kon ik met zooveel instemming van het uitvoerig artikel in De Stem (Juli-Au^.-nummer) genieten, door Dr. Annie Romein-Verschoor over Vincent ge schreven. Nieuwe feitelijkheden verwachte men uit deze dertig pagina's goed geschreven proza niet. Na de publicatie der brieven aan zijn broeder met de in feitenmateriaal volledige inleiding door zijn schoonzuster is de begeerte- naar meer overbodig. Maar deze schrijfster heeft mijns inziens alle be kende gegevens op zoo gezond-doordachte en tege lijk sympathiek gestemde wijze doorwerkt, haar beschouwing van den mensch Van Gogh is zoozeer gespaard van frases en adoratief geleuter en tevens weer zoo vol begrip van wat die mensch heeft wil len en kunnen bereiken en ook heeft „moeten" lij den, dat ik de lezing dezer Stem-aflevering in de aandacht der vrienden van Van Gogh en als die er nog zijn in die van zijn tegenstanders, zou willen aanbevelen. Het is mij opgevallen hoe de schrijfster reeds uit de eerste brieven van Vincent (1872'73) tot een eigenschap van zijn wezen concludeert, waaraan tot nu toe weinig aandacht geschonken is. Toch is die hem bijgebleven niet alleen, maar veel van zijn daden en uitlatingen komen er door in een klaarder licht: er is in Vincent een volslagen gemis aan humor. Citeeren wij mevrouw Romein-Ver schoor: „Humor is als het jodium-zout van onzen geest: giftig en toch onmisbaar voor een evenwich tig geestelijk organismev wie er teveel van heeft, wordt daardoor beroofd van de gave van bewonde ring, overgave, enthousiasme; wie er ook het kleinste sprankje van mist, komt alleen met een bot egoïsme öf met de onnoozelheid der kleinen van geest, ongehavend door dit leven". En Vincent bezat noch dat egoïsme, noch die soort onnoozelheid, moest dus gehavend worden. Zoo zal de lezer meer opmerkelijks in de inzich ten dezer schrijfster vinden die in deze materie even verstandelijk helder als hartelijk gevoelig zijn. De verliezen, door de Hollandsche litteratuur in den jongsten tijd geleden, zijn misschien nu pas het zwaarst uitgedrukt, door den dood van den dichter Marsman, die voor velen een leider is geweest en blijkens zijn kortelings verschenen verzenbundel Tempel en Kruis juist nu aan den aanvang eener nieuwe phase zijner kunst stond. Ed. Hoornik opent deze aflevering van Criterium met een vers „Bij den dood van Marsman" terwijl de September-aflevering grootendeels aan de per soonlijkheid en het werk van Marsman gewijd zal zijn. In de voor ons liggende schreven Pierre, H. Dubois en Cola Debrot een In Memoriam Ter Braak en Du Perron. Op een en ander zal nader de aan dacht gevestigd kunnen worden Om in deze kleine revue der tijdschriften op een iets ongewekter chapiter over te stappen, zouden wij aandacht willen vragen voor het laatste num mer van Groot-Nederland, waarin J. H».-Speenhof! herinneringen aan Napoleon de la Mar heeft ge publiceerd. Wat deze bijdrage vooral interessant maakt is het feit dat ook hier Speenhoff zich als een uitmuntend en oorspi'onkelijk schrijver doet kennen die het Nederlandsch volkomen beheerscht, een helderen stijl den zijne mag noemen, waarin de hem eigen, soms prikkelende woordkeus en zins bouw ongezochte, uit zijn wezen vloeiende tirelan- tijntjes vormen die het lezen tot meer dan simpel amusement maliën. Ook in het Groene Weekblad van den laatsten tijd kon men opstellen van Speen hoff aantreffen, die voortreffelijke schrijfqualitei- ten bezaten niet alleen doch ook vol lichtelijk ironi sche wijsheid zaten, al dan niet omrankt door losse uitlatingen over de geneugten des levens. Het proza schrijven is onzen dichter-zanger nooit vreemd ge weest: ik herinner mij dat hij als correspondent van de Nieuwe Courant uit Rotterdam kunstverslagen schreef. Het vak van den schrijver is hem dus niet zoo maar aangewaaid en het leven heeft zijn geest gerijpt en zijn geestigheid verdiept. Zoowel in de Groene als in Groot-Nederland laat Speenhoff in zijn stukken doorschemeren dat hij graag met schrijven door zou gaan. Na de guitaar de vulpen. Alles heeft zoo zijn tijd en dé proefjes smaken naar meer. Maar zou er niets voor een on dernemend uitgever in zitten, Speenhoff eens een roman uit zijn zeemansherinneringen of het Rotter- damsche leven van zijn jeugd op te dragen? Als de tijd weer wat gunstiger wordt voor ondernemingen ais deze zou die roman klaar kunnen zijn en wij zouden er misschien in de Hollandsche letteren een origineel pendant van een figuur als Paul Léautaud door verkrijgen. Speenhoff heeft zonder twijfel de stof in zich voor iets van grooter allure dan de losse stukjes, hoe goed die overigens ook zijn. Belangrijk zijn in deze aflevering van Groot-Ne derland de vertaling door M. Nijhoff, van het eerste bedrijf van Euripides' Iphigenie in Tauris en een door Vestdijk ingeleid, nagelaten, onafgemaakt gedicht van Du Perron, „De grijze Dashond", ge titeld. J. H. DE BOIS. Maandag 8: Zangles. Dinsdag 8: Bidst. en Bijbelbe. spreking. KERK v. J. CHR. v. d. H. DER LAATSTE DAGEN, Jansstr. 85. 10.30 en 5: Vergadering. VERG. v. GELOOVIGEN, Ged. Voldersgracht 15, 10.30: Samenk. (Broodbr.) Eileen len Donderd. ij de maand 8: K. Rozendal, Bijbelcursus. VRIJE KATH. KERK, Popellaan, Kinheimpark 10.30: Gezongen H. Mis. Toediening van het H Doopsel. Woensdag 8: Genezingsdienst en Lof. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Wilhelminastp 21. 10 en 6: Godsdienstoefening. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Jacobijnestr 15. 10 en 6: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD N. H. KERK, Julianakerk, Kloosterstraat 10: Ds Drost. IMMANUELKERK, van Egmondstraat. 10: Dj J. A. Dankbaar, Jeugddienst. 6: Ds. Beker, vaj Haarlem. N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym.zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raai. straat 2. 10: C. A. Evelein, Cand. t. d. H. D. 12.30. Zondagsscchool in de Kon. Emmaschool Roerdompplein. VRIJZ. PROT., Berkenstraat 10. 7: Ds. G. West- rnijse, voorg. Vrijz. Herv. te ^Rotterdam. L. DES HEILS, Ceramstr. 4. 7.30: Bidstond. 10: HeiJ ligingsdienst. 3.30: Openl. samenk. op het Soenda plein. 7.30: Openb. Heilsbijeenkomst. 9, 12.30, e 5: Jeugddiensten. Leidsters: Maj. Boekhout ed Adj. Fleg. Maandag 5: Breiles. Dinsdag 2: Gezinsbond; 8: Soldatenmeeting. Woens. dag 6.30: Verkennersbond. Donderdag 8: Heiligingsdienst. Vrijdag 6.30: Jongeliedenbond v. meisjes van 10- 14 jaar. 8: Idem boven 14 jaar. GER. KERK, Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraa! 10:Ds. J. van Wijngaarden, van Bennebroek. Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim. Extra coll. v, de „Rudolph-stichting" en „Sonnevanck". CHR. GER. KERK, Floresstraat. 10 en 5: J. H Velema, cand. te 's Gravenzande. HEEMSTEDE N. H. KERK, Wilhelminaplein. 10: E. J. J. Wijcheri hulppredikant te Amsterdam. KAPEL NIEUW-VREDENHOF, Joh. v. Oldenbar. neveltlaan. 10.3J3: Ds. Briët. In beide diensten coll. v. h. Ned. Bijbelgenootsch GEREF. KERK. Koedief slaan. 10: Ds. Dondorp. 5; Cand. Torenbeek, van R'dam. Camplaan. 10: Cand. Torenbeek. 5: Ds. Dondorp BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. W. C. Posthumus Meyjes, ti Hoogland. GER. KERK. 10: Ds. H. Veltman, van 's Hertogen bosch. 5: Cand. D. van Swigchem. OVERVEEN N. H. KERK. 10: K. Koopman, GER. KERK, Hulpkerk Croesenlaan. 10: Cand. D van Swichem. 5: Ds. H. Veltman, van 'sHer- togenbosch. HAARLEMMERMEER N. H. KERK. HOOFDDORP. 10 en 6.30: Ds. Elauu LIJNDEN. 10: P. v. d. Berg. AALSMEERDERWEG. 10: W. Koudstaal. van Overveen. VIJFHUIZEN. 10: A. v. Dijk, oud-zendeling li Heemstede. 6.30: W. T. J. Koudstaal. BADI-IOEVEDORP. (in de Ger. Kerk) 11: Ds. J H. F. Remrne, van Amsterdam. HOOFDDORP. OUD-GER. KERK. 9.30 en 6: Ds. L Franke HALFWEG GER. KERK. 10 en 4: Ds. E. A. Groenewegen. N. H. KERK. 10: Ds. H. van Niel. Nam. geen diens H1LLEGOM N. H. KERK. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. CHR. KERK. 10 en 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., v. d. Endelaai 18. Nam. 6: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N. H. KERK. 10: Ds. Kiehl, te Hazerswoude. Col lecte Fonds. GER. KERK, Rijksstraatweg 79. 10 en 5: Ds. I Hoorweg, van Haarlem. SPAARNDAM N. H. KERK. 10: Ds. Mensing, van Amsterdam. N- H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West! in de Gym.zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raaf- straat 2. 10: C. A. Evelein, Cand. t. d. H. D. 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmaschool Roerdompplein. EVANGELISATIE. 10: H. Wagter, van Bever wijk Dinsdag nam. 7: Bijbellezing. ZANDVOORT GER. KERK in H. V., Brederodestr. 31. 10: Bien Visser. Nam. geen dienst. N H. KERK. 10: Ds. D. Tromp. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. J. Th. Meijer, uit Alphen d. Rijn. N. H. KAPEL. 10: H. W. Hofmeester, Hilversum. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: C. Redert, van Zeist. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. W. Erdmaa, Bed. H. Doop. Nam. 5.30: Ds. J. de Vries, Bev. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: A. Kool. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. 10 en 5: Leesdienst GER. KERKEN geen opgave ontvangen. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonstraat. 10: Heiligings dienst o.l.v. luit. Velthuis. 7.30: Verlossingssamen komst olv. luit. Veldman. Donderdag 8: Heiligings samenkomst. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK, Goede Herderkerk, Velserduinwej 10: Ds. A. Hagedoorn Em. pred. te Heemstede, VRIJZ. HERV., Bovenzaal Rex Theater. Geen dienst GER. KERK, Velserduinweg. Geen opg. ontvangen, LUTH. GENOOTSCH., Herv. Vereen, geb., Kalver- straat. 10.30: Ds. J. Hallewas, Bergen op Zoom, Doopsbed. BAPTISTEN-GEM.., Willemsbeek weg 22. Woensdag 8: H. D. Hooghwinkel, Theol. student. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrordstr, 10. 10: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. geen dienst. Za terdag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: D. Harte veld. Hulpprediker. VELSEN-NOORD GER. KERK. Geen opgave ontvangen. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. 121: Zondagsschool. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. 10: Ds. A. Vis. VRIJZ. HERV., Parklaan. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. Geen dienst. GER. KERK, C. H. Moensplein. iO en 5: Ds. H, Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA", Adrichemstr. 31a 10: A. Besselaar Sr. uit Amsterdam. Dr. Schuitstraat 31. Donderdag 2: Naaikrana Woensdag 89: Openluchtsamenkomst Baanstraat CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. N. Seulijn. GER. KERK, Beverwijkerstraatw. 32. 10 en 5.30: Ds. J. Krüger. EVANGELISATIEVEREENIGING. 10: Dienst. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Ds. Joh. IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK. Wijk aan Zee. 10: Ds. J. C. Salverda, uit Haarlemmermeer-Hoofddorp. Bed. H. Doop. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan, 10: Wi C. Luuring, hulpprediker.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10