XaütsU BwMm De verduistering TAXI - TEL. 11025 AGENDA. G™ACE BRINKMANN BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 HAARDE MIS DAGBLAD 2 ïllormbo] IpiihAmlfl volgende week over het doode punt? Zekerheid over export naar Scandinavische landen eerste eisch. Wc maken op het oogenblik in het bollenvak een wonderlijke periode door schrijft de Hobaho, die zeker zeldzaam in de geschiedenis zal zijn. Reeds is een week van Augustus verstreken, doch van cenigen handel is nauwelijks iets te bespeuren. Zoo wel van de zijde van den kooper als den verkooper bestaat groote terughoudendheid, die zich uit ver schillende oorzaken laat verklaren. In de eerste plaats al, dat men zich met de ver zending voor Duitschland, wat onze grootste afne mer wordt, niet behoeft te haasten, afgezien van het feit, dat men moeilijk kan koopen als men nog niet precies weet wat men noodig heeft. Maar andere jaren eischte onze export naar de overzeesche ge bieden al onze werkzaamheid op, vooral ook het vooraf koelen van groote kwanta voor deze landen, bevorderde een vroegen handel. Zou er op het oogenblik dan ook reeds meerdere zekerheid be staan omtrent onzen export naar de Scandinavische landen en met name naar Zweden, dan zou dit den handel aanstonds gunstig beinvloeden, doch nu dii ook nog niet het geval schijnt te zijn, nemen de exporteurs vrijwel allemaal een afwachtende hou ding aan. Het ligt voor de hand, dat den kweeker een en ander niet ontgaat en dat hij er de voorkeur aan geeft om dan ter markt te komen, als zijn product gevraagd wordt, wat hem de grootste kans biedt, de juiste waarde er voor te ontvangen. Hierin ligt terecht de gedachte opgesloten, dat niet de minimumprijs als zoodanig beschouwd moet worden, want anders zouden de aanvoeren op de veilingen wel grooter zijn, doch deze als het laagste punt gerekend wordt, waarop vraag en aanbod el kander vinden, hetgeen altijd nog geschieden kan. Ook wij kunnen ons zeer goed voorstellen, dat de kweeker in de verwachting leeft, voor meerdere soorten een prijs te kunnen bedingen, die boven den minimumprijs ligt. De 50 pet inkrimp en het slechte gewas, doen hem voor een schamel beetje bollen slaan, waarvan de opbrengst hem met zorg voor de toekomst vervult. De exportmoeilijkheden en -mó gelijkheden zijn ook hem niet onbekend, doch an derzijds is er geen groote export voor de beschik bare hoeveelheid noodig. Dit laatste hebben we eens berekend aan de hand van het beplante areaal. Van vroege tulpen stond er 705.00.41 ha. Rekent men een opbrengst van 300 stuks per R.R., tegen een gemiddelden minimumprijs van f 1,55 per 100, dan maakt dit een bedrag van f 2,294.788,35. Van late tulpen stond er 1012.87.23 ha. Omdat hier mendel- en triumphtulpen ook onder vallen, zullen we eveneens de raap taxeeren op 300 per R.R. tegen den gemiddelden minimumprijs van f 1,471/2 Per' 100 is 1 3.137.371,95. Hoewel een dergelijke berekening zekere „ruim te" laat, kan ze ons toch wel eenig inzicht geven welken invloed de inkrimp en het slechte gewas op den handel hebben zullen, zelfs, bij een sterk ge- reduceerden export. Zouden* dan ook in de komende week de toewij zingen van de hoeveelheden aan de betreffende exporteurs op Duitschland en Zweden, zij het voor een deel, gegeven kunnen worden, dan bestaat er o.i. gegronde hoop, dat de handel over het doode punt heen komt. KINDERVOORSTELLING. 's Middags en Zondagochtend woi'den in Cinema Palace speciale kindervoorstellingen gegeven van de film „Petertje" Mickey Mouse treedt op 't too- neel op. STRAATPREDIKING. Hedenavond (Zaterdag) is er straatprediking op het Pretoriaplein, Haarlem (N.), van 8.15 u, tot 9 u. door de Gereformeerde Evangelisatie. Spreker: Ds. A. M. Boeyinga. Medewerking wordt verleend do'or het Evangelisatie-Zangkoor van Haarlem-Noord. INLEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTINGSTUKKEN. In opdracht van het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van defensie roept de burgemeester van Haarlem het verlofspersoneel van de landmacht op, de in hun bezit zijnde rijksgoede ren in te leveren. De inlevering moet, voor zooveel deze gemeente betreft, plaats hebben te Haarlem in de zalen nos. 13 en 18 van het gebouw „Olympia" aan den Kin derhuissingel no. 6, op 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 30 Augustus en 2, 3, 4, 5, 6, 9 en 10 Sep tember a.s. van des voormiddags 9 uur tot des na middags 3 Va uur. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOQKINR. N.V. Holster A^SrïïïS.* SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Pepetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: Heinz Rühmann in „De Amateur jockey", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostersch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Eschnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30, 7 cn 9.15 um\ Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. Gcref. Gem. Lange Molenstraat 22. Spreker: ds. H. Ligtenberg, 7 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 11 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Perpetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Palace: „Petertje". Op het tooneel Mickey Mouse, 11.30 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Bioscopen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 10 Aug. tot en met 16 Aug. zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend Bosch en Vaart-Apoth">ek. Bosch- en Vaartstraat 26 Tel 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10351 Hoorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821 Te. Heemstede js geopend: Heemstecdsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 28197. H. O. V. Brahms-concert. Aan het concert dat Maandag 12 Augustus onder leiding van Toon Verhey, in de Gem. Concertzaal zal worden uitgevoerd, zal de Haarlemsche pianist Karei de Jong zijn welwillende medewerking ver- leenen. Deze zal met orkestbegeleiding het Piano-Concert No. 2 in Bes. gr. terts Op. 83 van Joh. Brahms uit voeren. Dit concert werd 5 jaar geleden voor het laatst in Haarlem uitgevoerd. Na de pauze wordt van denzelfden componist uit gevoerd de Symphonie 110. 4 in c kl. terts Op. 98. Het concert begint te .8.15 uur. EXAMENS. INSTITUUT TONT. Voor de examens van het Centraal Bureau „Instituut Pont", slaagden de navolgende Candida- ten, allen opgeleid door het Instituut Pont 'e Haarlem. 1 Voor Stenografie Nederlandsch 165 lgm.: de dames Emous, Etty, Lasschuit, Roëll, Tusenius. Voor Stenografie Nederlandsch 130 lgm.: de dames Bargmann, Briët, de Graaff, Gunning, Hoogland, Jansen, Habben v. Iersel, v. d. Laan, de Loor, v, d. Maesen de Sombreff, v. d. Plas, Pron ker, v. Oosterzee, Paul, v. Rossum, Teer, Thon, Velthuys, Vélu, Verplanke, Weber. Voor Stenografie Duitsch 130 lgm.: de dames Emous, Etty, Deuling, Francken, v. Iersel, Las- schuit, de Loor, Thon, Tusenius. Voor Stenografie Duitsch 100 lgm.: de dames Beels v. Heemstede, de Graaff, Gunning, Hoogland, v. d. Laan. Voor Stenografie Engelsch 130 lgm.: mej. S. de Loor. Voor Stenografie Engelsch 100 lgm.: de dames de Graaff, Gunning, Hoogland, v. d. Laan. Voor Stenografie Fransch 130 lgm.: de dames Emous, Lasschuit, de Loor, Thon. Voor Stenografie Fransch 100 lgm.: de dames de Graaff en Gunning. Voor Machineschrijven Snelheidsdiploma: de da mes Etty, v. leisel, Lasschuit, Tuinder, v, Raven- swaay. Voor Machineschrijven Practijlcdiploma: de da mes Bijman, Emous, de Graaff, Gunning, Hoogland, Jongeneel, Kol, Lippits, v. d. Laan, Nugteren, Paul, Teer, Velthuys. Voor Machineschrijven Vaardigheidsdiploma: de dames Bloem, Braam, Briët, Beels v. Heemstede, v. d. Ham, Mantel, Mes, Musch, Niebroek, Hoogen- bosch, de Loor, Roozekrans, Thon, Talsma, Tol, Vélu, Ziere, en de heeren Aardenburg, de Jong, Thunissen. HOOFDAKTE. Haarlem, 9 Augustus. Geslaagd voor het ge- heele examen: J. Schekkerman te Alkmaar, mej. A. Walta te Amsterdam, J. G. de Winter te Badhoeve dorp, T. F. J. Spook te Haarlem. Voor gedeelte A: J. M. van Hardeveld te Amster dam. Voor gedeelte B: L. J. Smeenk te Amsterdam; A. v. d. Pol te Amsterdam. Zon onder 9.16 Zon op 6.16 Tusschen .deze beide tij'dstippen moet verduisterd worden. Haarlemsche Orkestvereeniging. Het seizoen J9401941. Het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeni ging heeft de volgende circulaire verspreid: Het behoeft geen betoog dat het niet alleen ge- wenscht, doch ook noodzakelijk is, dat de H.O.V. in het aanstaande winterseizoen haar werkzaam, heden op de gewone wijze voortzet. Immers het verlangen naar goede muziek is niet verminderd, integendeel, men verlangt er naar zijn zorgen eens een oogenblik op zij te zetten en zich over te geven aan de onverminderde genoegens, die de muziek een ieder verschaft. De groote belangstelling voor onze Zomerconcerten heeft zulks ook reeds vol doende aangetoond. Bij de samenstelling van het gewijzigde concert programma voor het seizoen 1940i941 is uit den aard der zaak rekening gehouden met de veran derde tijdsomstandigheden. De prijzen van het lid maatschap zijn herzien en zijn zoo gesteld, dat het een ieder mogelijk zal zijn onze concerten te be zoeken, terwijl er nar gestreefd zal worden de programma's zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Wij koesteren daarom het vertrouwen, dat wij kunnen blijven rekenen op den zoo zeer gewaar- deerden steun van onze tegenwoordige leden. Degenen, die nog geen lid zijn, hopen wij thans te zien toetreden en gaarne zullen wij van hen vernemen op welke serie concerten zij zich willen abonneeren. Opgaven voor het lidmaatschap wor den ingewacht bij den administrateur der H.O.V. den heer H. H. Luyken, Ridderstraat 25 a, telefoon 11277 en bij den muziekhandel Alphenaar, Kruis weg 49, telefoon 11532. 6 Dinsdagconcerten f 8. Voor 2 personen f 11.50. Entrée per concert f 1.75. 10 concerten op Zondagmiddag. Entrée per con cert f 0.15. Passe-Partout voor: 6 Dinsdag-, 10 Vrijdag- en 10 Zondagconcerten f 12. Voor 2 personen f 19. 10 Vrijdagconcerten f 4.50. Voor 2 personen f 8. Entrée per concert f 0.75. 16 concerten n.l. 6 Dinsdag- en 10 Vrijdag-con certen f 11.50. Voor 2 personen f 17.50. Knipkaart voor 10 concerten naar keuze f 8.50. Alle rechten inbegrepen. De abonnementen zijn onpersoonlijk. De data zijn: Dinsdagserie (6 concerten) 22 Oc tober, 5 en 26 November 1940, 7 en 21 Januari en 4 Februari 1941. Vrijdagserie (10 concerten) 1, 15 en 22 November, 13 en 20 December 1940, 3. 17 en 31 Januari, 14 en 28 Febr. 1941. Zondagserie (10 concerten) 27 October, 1 November, 1, 8 en 29 December 1940. 12 en 26 Januari, 9 en 23 Februari 2 of 9 Maart 1941. Met eerste klas solisten wordt onderhandeld. Aan de circulaire is een strook gehecht, waarop men zich als abonné voor een of meer series concer ten kan opgeven. KIND ONDER BESPANNEN WAGEN. Vrijdagavond half zeven is het vijfjarig jongetje M. bij het spelen in de Paul Krugerstraat te Haar lem onder een met een paard bespannen bleekers- wagen gekomen. Het kind kreeg twee wielen over het lichaam en kreeg inwendige kneuzingen. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd het verbondpn, waarna het per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd, waar het is opgenomen. Er is geen levensgevaar. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Armbandje, Kroonstuiver, Rechthuisstraat 2; bont, Nouwen, 't Krom 22 rood; bankbiljet, Vietti, Witte Heerenstraat 3: Bouvierhond, Asyl, Ridderstraat 11. jongensjasje," v. Schoonhoven, Scheldestraat 34; 2 katten, Asyl, Ridderstraat 11; zakmes, Waning, Middenweg 2; heerenportemonnaie m.i., Monsrog, Krocht 8; kinderportemonnaie m. i., Bureau van Po litie, Smedestraat; kinderschoentje, Mens, Gasthuis laan 135. SMEDESTRAAT 22 TARIEVEN OPNIEUW VERLAAGD (Adv Ingez. Med.) Het Amerikaansche uitvoerverbod van vliegtuigbenzine. De Ver. Staten antwoorden Japan. WASHINGTON, 10 Augustus (D.N.B.) De Japansche ambassadeur heeft gisteren van den plaatsver.vangenden minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, 'Welles, het antwoord ontvangen op de onlangs ondernomen stappen we gens het uitvoerverbod van vliegtuigbenzine. Noch de ambassadeur noch het departement van Buiten landsche Zaken hebben aan de pers den inhoud van de antwoordnota meegedeeld. Het verluidt echter, dat de Vereenigde Staten hun standpunt niet veranderd, doch uitsluitend nog eens uiteen gezet hebben, dat „om redenen van landsverdedi ging" dergelijke waardevolle benzine niet naar landen buiten het Amerikaansche continent kan worden uitgevoerd De Duitsche bladen over een Engelsch strooibiljet. „Belachelijke en domme poging van Duff Cooper". BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.) De Duitsche pers drukt heden een strooibiljet af, dat door Engelsche vliegtuigen over bepaalde deelen van Duitschland is uitgeworpen en dat onder het mom van „Poli tieke volksdienst der r-ksleiding van de N S. D. A. P." probeert de stemming der Duitsche bevol king in een voor de verdere oorlogvoering scha delijken zin te beinvloeden. De Duitsche pers noemt deze poging van Duff Cooper belachelijk en dom. Zoo schrijft b.v. de Deutsche Allgemeine Zeitung": „Alleen volsla gen dilettanten kunnen dezen krassen onzin ge maakt hebben. Duff Cooper moet den benzine voorraad van zijn economischen ambtgenoot in het kabinet zuiniger gebruiken en ons dit pamflet via neutrale landen per post toesturen. Er zijn in Duitschland nog genoeg moppenblaadjes, die be reid zijn dit komieke maaksel af te drukken. Elke zin in het biljet behelst een bewering die eiken [rondslag mist, b.v. wanneer de N. S. D. A. P. de schuld krijgt aan den oorlog van lieden, die zelf op de beklaagdenbank zitten, of wanneer gefanta seerd wordt over de verliezen van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland, terwijl het opperbevel van de weermacht juist de laatste dagen van enor me successeri spreekt en daarmede de leugenbe- richten van Churchill en Duff Cooper vernietigt. Modern liotel voor gasten van den Führer. BERCHTESGADEN, 10 Aug. (D.N.B.) Heden wordt hier het hotel „Berchtesgadener Hof" ge opend. Hiermede krijgt Duitschland zijn mo dernste hotel in de mooiste omgeving. Het is eigendom van de N.S.D.A.P. en dient vooral om, op niet te.grooten afstand van den Obersalzberg een modern huis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Führer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de inrichting van het huis is elke luxe vermeden. Daarentegen is de grootste waarde gelegd op een artistieke en de gelijke inrichting. Alle kamers zijn van de tech nische hulpmiddelen van dezen tijd voorzien, incl. rijkstelefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn werken van hedendaagsche Duit sche kunstenaars. Er is een telex-inrichting aanwezig die op het geheele Duitsche net is aan gesloten. De andere installaties en machines ver tegenwoordigen het modernste wat het hotel wezen op dit gebied vertoont: reusachtige elec- trische haarden, een enorme koelinstallatie en een wijnkelder met automatische regeling van temperatuur. Het „Berchtesgadener Hof" heeft 170 bedden en 120 kamers. In totaal kunnen zich 1590 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. „Ik ben van den distribuliedieiist'\ Inwoners van Naarden gaven oplichter liun petroleumbonnen. In Naarden heeft zich een ergerlijk geval van oplichting voorgedaan, waarbij verscheidene per sonen zijn gedupeerd. Bij verschillende woningen aan den Huizerstraatweg belde een man aan, die zeide, van den distributiedienst te zijn en verzocht om de petroleumbonnen. Deze moesten worden in geleverd, zeide hij, daar zij vervallen waren. Vele bewoners vlogen er in en gaven de bon nen af. Een persoon was handiger en stelde de po litie van het geval in kennis. Toen deze echter ar riveerde, was de man met de bonnen verdwenen. Hoewel de man in de buurt onbekend bleek, was hij toch goéd op de hoogte, want de meeste wonin gen aan den Huizerstraatweg zijn niet op het gas net aangesloten. Waarom werd Mussolini's aanbod van de liand gewezen? Kwestie, die het Bijzondere Fransche Gerechtshof moet oplossen. MADRID, 10 Aug. (D.N.B.) Over de a.s. zittingen van het bijzondere gerechtshof te Riom schrijft het Fransche blad „France Südouest": Het Fransche volk verlangt op de eerste plaats opheldering waarom de vooraan staande, mannen van Frankrijk de laatste mo gelijkheden voor een overeenstemming alsmede het aanbod van Mussolini van de hand hebben gewezen. Verder dient het Fransche volk te we ten, waarom de oorlog zonder advies van het parlement is verklaard. Do Nederlandsche Werkloozcn. Een uiteenzetting- van Duitsche zijde. De leider van de Afdeeling Sociale Zaken in het Bureau van den Rijks commissaris, de heer Jakob, heeft dezer dagen aan den Haagschen redac teur van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" enkele belangrijke ver klaringen gedaan omtrent den huidi- gen toestand van de werkloosheid in Nederland en de vooruitzichten voor de naaste toekomst. Volgens opgave van den heer Jacob bevonden zich in Nederland, in het midden van Juli, rond 420.000 zichtbare en onzichtbare werkloozen. In dit getal zijn niet alleen begrepen de menschen, die steun trokken, maar ook zij, die om een of andere reden op dezen steun geen aanspraak maakten. Voor een klein land als Nederland is dit cijfer hoog. Het behoeft echter niet tot ontmoediging te stem men, wanneer men bedenkt dat Duitschland in 1933 niet minder dan zeven millioen werkloozen had en nu sedert geruimen tijd te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten. Volgens den heer Jakob nu zijn er twee wijzen om deze werk loosheid te bestrijden: en wel door te gaan werken ïn Duitschland, terwijl in de tweede plaats ge dacht wordt aan het le werk stellen van duizenden arbeiders bij groote nog uit te voeren werken. Gevraagd naar zijn oordeel over de gemeente lijke. arbeidsbeurzen, verklaarde deze Duitsche deskundige alle waardeering te hebben voor de wijze waarop deze instituten in de afgeloopen weken hebben geholpen om een gezonde uitzending van Hollandsche la-achten naar Duitschland te bevor deren, maar door de wijze waarop zij worden sa mengesteld, vreesde hij te" zëer dat zij niet in staat zijn volkomen onafhankelijk te werken. De heer Jakob bracht naar voren, dat deze taak is wegge legd voor den Staat en dat aan het hoofd van een instituut, -dat centraal deze problemen regelt, het Departement van Sociale Zaken behoort- te staan. Voorshands zal het evenwel niet mogelijk zijn om de werkloosheid geheel op te lossen door middel van werkverschaffingen en dergelijke in het land zelf. Om het proces te versnellen zijn bij de arbeids-bureaux Duitsche deskun digen geplaatst die hun scholing hebben gehad bij het oplossen van het vroegere Duitsche werkloosheidsprobleem. Dat er thans nog jeugdige bedelaars, acrobaten, muzikanten en andere jonge menschen ledig langs de straten loopen is niet te verantwoorden, aldus de heer- Jakob. Hier wordt gedacht aan de instelling van een verplicht arbeids jaar, naar het Duitsche voorbeeld. Tevens werd er de nadruk op gelegd dat de Hollandsche arbeiders in Duitschland een gelijkgerechtigde positie in nemen als hun Duitsche collega's, dat voor hen aller lei faciliteiten getroffen zijn of voorbereid worden, als het ontvangen van levensmiddelenpakketten en het overschrijven van loonoverschotten naar familie in Nederland. Hier ligt een terrein van vruchtbare samenwerking en het is te hopen, dat de Duitsche hand niet wordt teruggestooten. (V.P.B.) Aflevering van melkproducten en van gesteriliseerde inelk in blik. 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. Blijkens een besluit van den Secretaris-Generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij is het afleveren van melkproducten met inbegrip van magere gecondenseerde melk, alsmede het af leveren van gesteriliseerde melk in blik verboden. Dit verbod geldt niet a. ten aanzien van afleveringen aan de stich ting Nederlandsche Zuivelcentrale, b. ten aanzien van afleveringen door den detaillist aan den consument, c. ten aanzien van afleveringen door produ centen of handelaren niet zijnde detaillist, in normale hoeveelheden aan of ten behoeve van bedrijven ter verwerking in die bedrijven, voor zoover deze afleveringen geschieden met goed keuring van de centrale. De Do 215 is het nieuwste Duitsche gevechtsvliegtuig:, dat speciaal geconstrueerd is voor verre verkenningsvluchten cn bombardementen. (Foto Weltbild). Verboden is voorts het bereiden van geconden seerde melk, welk verbod echter niet geldt voor een producent voorzoover hem daarvan door de centrale ontheffing is verleend en de daarbij ge stelde voorwaarden zijn nagekomen. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel: crisiszuivelbesluit 1940 III (verbod afleve ring melkproducten en beperking condens- industrie) en het treedt heden in werking. HEEMSTEDE ZWARE UITSLAANDE BRAND. Ov het Jozef Israëlsplein. BOVENVERDIEPING VAN EEN PERCEEL GEHEEL UITGEBRAND. Hedennacht omstreeks half 4 werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in het bovengedeelte van perceel Jozef Israëls- plein 15. Toen de brandweer, die zeer spoedig aanwezig was het terrein van den brand naderde, sloegen hooge vlammen uit het dak, terwijl een vonken- regen door den vrij sterken wind eenig gevaar op- leverde voor de villa's in den omtrek. Aanvankelijk was er sprake van dat het 12- jarig dochtertje van mevr. Kuiper die met haar moeder het bovengedeelte der villa bewoonde, nog in het brandende perceel aanwezig was. Met; eenig levensgevaar begaf een der politieagenten zich in het brandende perceel, maar vond er geen meisje, wel echter een hondje, dat hij van een wissen dood kon redden. Met 6 stralen werd het vuur bestreden en na een goed half uur doofde de vuurgloed, die in dezen duisteren nacht de heele omgeving in een zee van licht had gezet, aanmerkelijk. Even bestond er nog gevaar voor een aange bouwde villa, daar de verbindingsbalk van den nok inbrandde tot ongeveer 11/2 meter en het dak ook vlam vatte. Hoewel de bovenverdieping dezer villa vol rook was, wist de brandweer van deze zijde met een slang het gevaar voor uitbreiding te voorkomen. De bovenverdieping van perceel Jozef Israëls- plein 15 brandde geheel uit. Van de meubelen was niets over dan een verkoolde massa, bedol ven onder verbrand hout en dakpannen, terwijl in het lagere gedeelte alles vernield werd door het neerdruipende water. Had perceel Jozef Israëlsplein 16 bewoond door de fam. Verduyn, weinig van den brand geleden, erger was het hier gesteld met de waterschade. Bedden en kleeden, kortom alles droop van het neersijpelende water, tot in de benedenkamers, Deze familie was pas 2 weken geleden uit den Helder verhuisd en had zich vrijwel geheel nieuw geïnstalleerd. Eenige der mooiste meubelen wer den nog naar een garage in de nabijheid over gebracht, doch waren reeds door rook en water bedorven. Hier was vooral de waterschade zeer groot. Door snel ingrijpen der brandweer was het ge vaar voor perceel Jozef Israëlsplein 14 spoedig geweken. De oorzaak: onvoldoende verduistering, Zooals nog bij zoo vele bewoners was nog geen' voldoende verduistering aangebracht. Om circa 3 uur werd mevr. K. wakker van het klapperen van een raampje. Daar zij geen electrisch licht op kon steken, werd even met een brandenden lucifer de "weg naar het raampje gezocht. Vermoedelijk j is een brandend stukje van de lucifer ergens mee in aanraking gekomen, want tegen half 4 werd' mevr. K. wakker door geknetter van vuur. Direct maakte zij alarm bij een der buren die over een telefoon beschikt en onmiddellijk de politie op- j belde. Alles ging toen zoo snel in zijn werk, dat de politie de naaste buren nog moest wekken.1 Op dat oogenblik laaiden de vlammen echter al hoog op. Dank zij het energiek optreden van de Heem- stéedsche brandweer, die onder leiding stond van den opperbrandmeester, den heer J. Schelling, bepaalde de brand zich tot het bovengedeelte van de bedoelde villa. Reeds om kwart voor 5 was men het vuur meester en om half 6 kon de brandweer inrukken. Behalve de geheele staf der brandweer waren mede aanwezig de loco-burgemeester jhr. A. van de Poll, en de hoofdinspecteur van politie de heer A. Berentsen. Trots den donkeren nacht sloegen toch velen uit den omtrek, gewekt door het rumoer, het vlammenspel gade. De heer V. was verzekerd. Zoowel de bewoners van perceel Jozef Israels-! plein 15 als van het belendende perceel vonden bij bevriende families een tijdelijk onderdak daar beide villa's onbewoonbaar waren geworden. NATIONAAL ZWEMFEEST VAN II. P. C. Het bestuur van H. P. C. heeft besloten, Zondag 25 Augustus een nationaal zwemfeest te organisee- ren in de zwemvijvers Groenendaal te Heemstede. Oorspronkelijk lag het in de bedoèling, op dezen dag de drie resteerende juniorkampioenschappen van den Kring Haarlem te organiseeren, doch deze zui len thans op een afzonderlijk te organiseeren avond zwemfeest op 28 Augustus plaats hebben. H. P. C. heeft inmiddels de vooraanstaan de Nederlandsche zwemmers voor het zwem feest uitgenoodigd. Op het programma zal ook dit maal weer geplaatst worden een 4 x 25 Meter vrije slag estafette voor sportvereenigingen, welk num- me ook vorig jaar zulk een succes werd. Ook zul len de finales plaats hebben van het waterpolo- tournooi om het kampioenschap van Haarlem. Voor dit tournooi wordt in drie afdeelingen gespeeld. In afdeeling A zijn ingedeeld de damesploegen van D W. R„ V. Z. V., Haarlem en H. P. C. In afdeeling B de heerenploegen van Haarlem, I-I. V. G. B., V. Z. V. en H. P. C. 2 en in afdeeling C de beide eerste zeventallen van H. P. C. en D. W. R. Aangezien het onmogelijk zou zijn, dit tournooi op 25 Augustus geheel af te werken, heeft het be* tuur van H. P. C. besloten, Donderdag 22 Augustus de voorronde van afdeeling A en op Woensdag 21 Augustus de voorronde van afdeeling B in Heem stede te doen plaats hebben. BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER CASSéE, De wethouder van onderwijs en sociale zaken, de heer A. Cassée, is op 14 Augustus a.s. verhin derd, zijn gewone spreekuur te houden. HAARLEM 10 Augustus. Bevallen: 8 Augustus: A. M. Zandvliet-Bakker, z. A. M, Marchand-Moolenaar, z. M. C. Pardon-Dekker, z. C. Koster-Turk, d. 9 Augustus: D. E. Smit- Hoes, z. C. M. C. Kemp-van Turenhout, d. M. T. Albracht-van Laarhoven, d. I. M. Min- naert-Scherbeijn, z. Overleden: 8 Augustus: E. Prass-Brugts, 77 j„ Hazepaters- laan. P. Kabel, 67 j„ A. L. Dyserinckslraat. 9 Augustus: C. Elzinga-Horeman, 64 j„ Berckheij- destraat. M. van Gellekom-Leis, 41 j„ Oost-In- diësfraat. L. van der Wal, 68 j., Gasthuisvest. W. Hillebrand, 4i j., Hannenjansslraat, M. G, Terpoorten-Scherpenhuijzen, 67 j., Ted. van Berk houtstraat,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2