Haarlem's Dagblad Luchtmachten slaags boven het Kanaal Britten verliezen 89 vliegtuigen. Ernstige schade aan Britsch convooi Geen controle op rijwielplaatjes Engelsche bommen vielen ons 'land. De eerste punfen-dag. Beroep op de Zon. 58e JAARGANG No. 1/5.30 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuldei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 12 'Augustus 1940 "Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. De oorlogshaven Portland gebombardeerd De Duitsche luchtmacht ontplooide Zondag een intensieve activiteit boven het Kanaal, waar het tot een feilen luchtslag kwam eiv Engelsche convooien aangevallen werden, en boven de oorlogshaven Portland aan de zuid kust van Engeland. Op grond van de aanwezige berichten zoo meldt het D.N.B. maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Zondagavond laat hier over het volgende bekend: „Behalve succesvolle aanvallen op de Britsche oorlogshaven Portland, waar de petroleumtanks en havenwerken met bommen in brand gestoken en 57 vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten, behaalden onze vliegereenheden verdere suc cessen bij een aanval op een convooi Oostwaarts van Harwich. Drie koopvaardijschepen met on geveer 17.000 ton inhoud werden tot zinken ge bracht. een torpedojager en drie koopvaardij schepen werden door voltreffers zwaar bescha digd. Bij deze gelegenheid schoten onze eenheden jacht- en gevechts-vliegtuigen zeventien vijan delijke vliegtuigen omlaag. Op een andere plaats werden nog acht vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bo vendien een aanval op versperringsballons. Van de 18 ballons werden er acht vernietigd. Zeven Britsche jachtvliegtuigen werden daarbij neerge schoten. De totale verliezen van den vijand op den dag van gisteren bedragen daarmede 89 vlieg tuigen, waar het verlies van zeventien eigen toestellen tegenover staat." Het D.N.B. deelde nader mede: Van den lucht- ''aanval op het groote convooi in het Kanaal is Zondagavond de eerste afdeeling gevechtsvlieg tuigen zonder eigen verliezen teruggekeerd. De bemanningen van deze afdeeling rapporteerden, dat verscheidene vijandelijke schepen getroffen werden. Een bom van het zwaarste en twee bommen van middelmatig kaliber veroorzaakten brand in een schip van 8.000 ton. Het schip zonk terstond daarna. Een ander schip van gelijke grootte bleef met slagzij liggen. Het staat in brand. Behalve de van de landzijde gekomen Spitfire jachtvliegtuigen vlogen twee afdeelingen Hur ricane jagers ter bescherming van het convooi mede. Hiervan werd een Hurricane neergescho ten, die in het water stortte De schade te Portland. Over den aanval op Portland meldt het D.N.B.: Duitsche bommenwerpers en duikbommenwerpers hebben Zondag de kade- en haveninstallaties De maand Augustus is nog vrij De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, deelt mede, dat in verband met de omstandigheid, dat de aanmaak en verzending van rijwielbelastingmerken voor het loo- pende belastingjaar ecnige vertraging ondervindt, gedurende het tijdvak van 9 lot en met 31 Augus tus 1940 geen controle op rijwiclbelasting zal wor den gehouden. van de Engelsche oorlogshaven Portland met succes gebombardeerd. De herstelwerkplaatsen van de Britsche staatswerf, de tankinstallaties alsmede de plaatselijke kustbatterijen aangeval len. In de tankinstallaties en op den dam, die de eenige verbinding vormt tusschen het vasteland en het schiereiland, waarop de tankinstallaties zich bevinden, werden zonder eenigen twijfel groote branden waargenomen. In de ketel- en machineloodsen in de haven zijn hevige ontplof fingen gezien. De in de haven liggende schepen werden bijna alle totaal vernietigd.' Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben de uit werking van de bomaanvallen op de marine en haveninstallaties vastgesteld. De radioberichten van de gevechtstoestellen en Stuka's zijn beves tigd. op Talrijke broeikassen te Aalsmeer vernield. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben wederom Engelsche vliegtuigen getracht het Ne- ierlandsche luchtgebied binnen te vliegen, hetgeen door het Duitsche luchtafweergeschut grootendeels is verhinderd. Een vliegtuig, dat nabij Walcheren de Schelde /rachtte te naderen, is door het luchtafweergeschut verdreven. Een brandbom viel daarbij in het wa ter. Een burger, die zoo onverstandig was geen dekking te zoeken, werd door scherven van het af weergeschut licht gewond. Nabij Alphen in Noord-Brabant nabij de Belgi sche grens zijn twee zware bommen in een bosch gevallen waarbij een bux-ger is gedood en eenige schade aan burgerlijk eigendom werd aangericht. In de omgeving van Aalsmeer viel een twaalftal bommen, waarbij een huis zwaar en een licht be schadigd werd en talrijke broeikassen werden ver nield. In de omgeving van Venlo is een aantal huizen licht beschadigd. Moord in Albaneesch-Gricksch grensgebied. Albancesch nationalist het slachtoffer. Stefani meldt uit Tirana dat in het Albaneesch- Grieksche grensgebied van Ciamura door Grieken een politieken moord is bedreven, waarvan het slachtoffer is een zekere Daut Hoggia. een oud voorvechter van het Albaneesche „irredentisme". De daders hebben het hoofd van Hoggia mee genomen naar Griekenland en aan de autoritei ten aldaar overhandigd, die er sinds jaren een hoogen prijs op gesteld hadden. Naar Stefani verder meldt is het hoofd van den vermoorde op bevel van de plaatselijke Grieksche overheid van dorp tot dorp gedragen en als waarschuwing in het openbaar tentoongesteld. Daut Hoggia heeft jarenlang onder zijn lands lieden voor de vereeniging van zijn stamprovin- cie met Albanië geijverd. Hij is, naar Stefani ver klaart. niet het eenige slachtoffer van de Griek sche onderdrukkingspolitiek. Eenige maanden ge leden is op een niet ver van Ciamura vermoorden Albanees een briefje gèvonden met de woorden: ..Hetzelfde lot zal alle Albaneezen treffen, die op een bevrijding van hun vaderland van de Griek sche heerschappij hopen". Stefani meldt tenslotte, dat de bewoners van het gebied Ciamura 50.000 echte Albaneezen minder dan ooit bereid zijn te buigen voor de Grieksche onderdrukking. Als de liefde tot hun stamland hun vertrouwen jarenlang heeft doen handhaven en wel in een tijd dat het lot van Albanië duister was. dan hebben zij thans, nu het moederland herboren is, veel sterkere redenen om te hopen. Moeilijkheden in winkels en op de Maandagmarkt te Haarlem. Nadat de winkels xn textielgoederen de vorige week hun deuren gesloten hadden moeten houden voor de verplichte inventarisatie, werd vandaag de verkoop hervat. Maar nu op punten. Voor het eerst moest men nu op de punten van de textielkaart zijn inkoopen doen. Dat wil zeggen dat nog slechts een deel van de ingezetenen daartoe in staat was, want ongeveer de helft van de menschen wacht immers nog op de puntenkaart, daar ook deze week met de uitreiking gemoeid is. Wie zou denken dat de kaarten-houders onmid dellijk met hun bonnen naar de stad trekken om hun punten te besteden, heeft misgerekend. Er was in de textielwinkels en ook op de Maandagmarkt te Haarlem heel weinig te doen. Een groote winkelier zei ons: „wij hadden de zaak wei langer gesloten kunnen houden, want er komen toch nog geen klan ten''. Blijkbaar willen de menschen hun inkoopen nog eens kalm overwegen om den voorraad punten dien zij kregen zoo goed mogelijk te besteden. Een markt koopman had al een groot reclamebord opgehangen met de raadgeving: „Besteed uw punten zoo goed mogelijk, koop daarom bij mij". Misschien hoopte hij dat nog niet alle koppers doordrongen zijn van het feit, dat de prijzen wel kunnen verschillen, maar dat elke koopman zich precies moet houden aan het voorgeschreven aantal punten voor elk ar tikel. Als er een klant was die vond, dat voor een artikel veel punten gevraagd Werden, bleek elke koopman in het bezit te zijn van de officieele lijst waarop alles precies slond aangegeven. Maar het was vooral voor verkoopers van lappen stof (voor japonnen, overhemden, enz.) moeilijk om sommige klanten voor te rekenen hoeveel punten zij moesten afstaan, omdat die berekend worden naar de oppervlakte van het goed. Een huismoedertje zichtte: „ik avou dat ik wat meer van mijn school tijd onthouden had, nu zal ik mijn kinderen nog moeten meenemen als ik een lapje stof wil koo- pen". Een koopman in kousen had het gemakkelijker, hij had op elk vakje kousen een biljet geplakt 5, 6 of 8 punten naar de soort. Een man mopperde dat hij 6 punten voor zijn sokken moest afstaan, terwijl voor dameskousen, die eens zoo lang zijn, slechts 5 punten gevraagd worden. De kooplieden die artikelen hadden die buiten de distributie vallen verkondigen dit met vette letters. Het bleek dat velen meenden dat de zomergoe- deren, die in de laatste maanden zonder stam kaart gekocht konden worden, ook nu buiten de punten-telling vielen. Dat is evenwel onjuist. Alle zomergoederen vallen er onder, ook de kunstzijden japonnetjes. Zomermantels (ook wintermantels) mogen zelfs niet op bonnen verkocht worden, daar voor is een speciale vergunning van het distributie kantoor vereischt. In het algemeen blijkt er onder vele huismoedei-s en zelfs onder sommige winkeliers en kooplieden nog geen duidelijk inzicht te zijn over alle details van de fextiel-distributio. Toen wij ons met eenige vragen tot de afdeeling textielgoederen van het Haarlemsche distributiekantoor wendden ki'egen wij ten antwoord: „wij weten niet meer dan er in de couranten heeft gestaan". Vermoedelijk zullen er in de eerste dagen wei verschillende vragen over dé tails der distributie rijzen die aan het Centraal Bu reau in Den Haag ter beslissing voorgelegd moeten worden. Het is voor allen een belang dat de ver- koopei's precies weten waaraan zij zich moeten hou den. Dan kan het niet voorkomen, zooals nu he denmorgen op de markt, dat de eene koopman stof voor een zomer japon aanbood zonder punten, ter wijl een ander daarvoqr punten eischte. In de winkels wordt ook in de etalages veel ge werkt met kaarten „vrij van de distributie". Alle kleeding voor kinderen beneden de 3 jaar valt bij voorbeeld buiten de distributie. Ouders van kin deren die klein van stuk zijn er zijn wel kin deren van 4 die in kleeren van kinderen van 3 jaar rondloopen boffen er dus bij. Om het den koopers te vergemakkelijken hebben te Haarlem enkele winkeliers in stoffen in de étala ges niet alleen de prijzen vermeld, maar ook het aantal punten dat per el of meter moet worden af gestaan. Per meter varieerden de stoffen van 3 tot 14 punten. Er waren ook winkeliers die op de costumes aangaven het aantal punten. In een winkel zagen wij in één etalage de heerencostuums staan met kaarten „70 punten". De andere etalage was voor de dames: dunne jurken 20 punten, wollen jurken 36 punten, deux pièces 50 punten. Een kijker'vroeg: waarom komen de dames er zoo veel voordeeliger af? Een metgezel antwoordde: de dames moeten vaker wat nieuwe hebebn, daarmee houden de ambtenaren van de distributie natuurlijk rekening!. De eex'ste dag van den textielgoederenverkoop op punten ging stroef. Verkoopei-s en' koopers stonden er nog wat „onwennig" tegenover, het is hier een quaestie van aanpassen. Op den duur zal het dan ook wel vlotter loopen. O zon! 't is nog geen half Augustus, Dus doe nu nog eens goed je best, En geef ons allen nog gerust es Voor 't beetje zomer dat ons rest. Wat extra van je schoonen schijn, Die nog zoo werkelijk kan zijn. Laat ons nu nog eens lekker braden, In bosch of hei of aan de zee, In weelde, zon en water baden. Dat geeft ons wat reserve mee. Voor het seizoen dat gauw zal zijn. Waarin je niet meer bent dan schijn. De jeugd wil nog vacantie houden. Zend haar nog van je gouden gloed En maak haar niet, als nu, verkouden. Kom, span je in en maak wat goed, Verjaag die storm en nattigheid, Niet passend in vacantietijd. Er resten minder dan zes weken. Dan' is de zomer officieel Weer voor drie verreljaar bekeken, Geef ons nu nog eens flink ons deel, Aan warmte uit je rijke bron van vreugde en van licht, o zon! P. GASUS. De broodrantsoejieeriiig. Halve kinderrantsoenenminder krentenbrood. Vandaag hebben we eens geïnformeerd naar den toestand in het bakkersbedrijf te Haarlem. Nu de brood-rantsoeneering alweer een week of zes funetionneert heeft men uit den aard der zaak ervaring opgedaan, zoowel wat de bakkerij- techniek betreft als wat de reactie van het pxibliek aangaat. Gestabiliseerd is de toestand nog niet, aldus werd ons medegedeeld. Dat zou misschien anders zijn. wanneer niet sinds kort het brood rantsoen voor jonge kinderen gehalveerd was, Tot dusver kreeg een kind hetzelfde rantsoen als een volwassene. Daar profiteerde de bakkerij van. Immers in gezinnen met jonge kinderen had men het geheele rantsoen aan wittebrood niet noodig en het bonnen-overschot werd dan nogal eens des Zaterdags voor krentenbrood of iets dergelijks gebruikt. Dat zal nu voor een goed deel afgeloopen zijn. De bakkers zullen voortaan min der krentenbrood slijten. Dit moge nu de bakkerij op het einde der week wat werkbesparing géven, er staat tegenover, dat de winstmarge op krentenbrood e.d, grooter is dan op wittebrood, zoodat een en ander wel een kluitje uit de bakkerspap is. Om nog even bij het krentenbrood te blijven: men zal zich wel eens afvragen, hoe het in dezen tijd met zijn schaarschte aan zuidvruchten, die immers de hoofdingrediënten vormen bij kren ten- en rozijnenbrood, mogelijk is, aan de toch niet geringe behoefte te voldoen, Het antwoord daarop luidt, dat voor den verkoop van zuid- vruchten, die overigens verboden is, dispensatie' perioden zijn ingesteld, gedurende welke de bak kers hun voorraden kunnen aanvullen. Dit werkt bevredigend, zoodat men hier nog geen groote moeilijkheden heeft ontmoet. Natuurlijk zijn de prijzen gestegen, doch een deel van het meerdere komt ten goede aan slachtoffers van de tijdsom standigheden in de zuidvruchtenbranche fRot- terdamsche firma's, werklooze reizigers e.d.) een maatregel, die waardeering verdient. En het wittebrood? Over het algemeen kan men zeggen, dat het publiek vrijwel geen klachten over de kwaliteit laat hooren. maar dat neemt niet weg. dat het den bakker allesbehalve gemak kelijk valt. een goed. smakelijk product van de hem verstrekte grondstoffen te bakken, zoodat hij al zijn vakkennis behoeft, om zijn reputatie te handhaven. Het kleine brood is goeddeels verdwenen, en ook hier heeft de zaak twee kanten. De service eischt in normale tijden, dat een bakker een vrij groot aantal kleingoed-soorten in voorraad heeft en maar afwachten moet. of daar voldoende vraag naar is. Dat vergemakkelijkt zijn bedrijf dus niet. Maar, net als bij krentenbrood, de winst marge op klein brood is in verhouding grooter dan op het gewone brood en terwille van deze grootere winst nam men den extra arbeid en het verkoop-risico dus op den koop toe. Een sneetje roggebrood tot besluit: Roggebrood is zwaar en bijgevolg schafte men het af, toen iedere vijftig gram meedeed. Maar de autoriteiten waren menschelijk en troffen de bekende rege ling, waardoor men voor een gelijk aantal punten meer roggebrood dan wittebrood kan koopen en sindsdien is de omzet in roggebrood weer geste- Dc Rottcrdamsche kinderen, welke le Haarlem verblijven, hebben Zaterdag een tocht gemaakt per pony-wagen, naar een speeltuin aan de Amsterdamsche Vaart. De kinderen, in een vijftal pony-wagentjes gezeten, onderweg. Heclitcnisstraf wegens niet goed verduisteren. Heden. Maandagmorgen stonden voor het Haarlemsche kantongerecht twee Haarlemsche caféhouders terecht, die zich niet goed aan de verduisteringsvoorschriften hadden gehouden. Zij hadden zich bovendien onhebbelijk jegens de luchtbeschermingscontroleurs gedragen. De kan tonrechter veroordeelde hen tot 'n hechtenisstraf van 4 dagen. De eïsch van den ambtenaar van het O-M. luidde 14 dagen hechtenis. Twee caféhouders die zich eveneens hadden schuldig gemaakt aan slecht verduisteren, doch die wel behoorlijk tegen de controleurs waren opgetreden werden resp. beboet met f 40, subs. 10 dagen en f 20 subs. 10 d. Orgelbespeling te Haarlem. Een Nederlandsch programma. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 13 Augustus 1940, door den heer Albert de Klerk, organist aan de St. Jozef kerk in de Jansstraat, die een Nederlandsch programma zal afwerken. Het is volgt samengesteld: 1. Fantasia. A. Kerckhoven (15....16....) 2. a. Gavotte, Dieudonné Raick 1764). b. Adagio, Jozef Hector Fiocco (169017. c. Aria, JanBaptist Loeillet (1680—1730). 3. Ricercare over een spalmenmelodie, Andries de Braai (1909— 4. Kleine Toccata, thema met variaties, Jan Mul (1911—....) 5. Passacaglia. Jacob Bijster (1899 6. Prelude en Fuga, Albert de Klerk (1917 7. Sonata da Chiesa, thema con variazioni e finale, Hendrik Andriessen (1892 Mijn ontploft te Noordwijk aan Zee. Ruiten van winkels en woonhuizen gesprongen. Vanochtend omstreeks half tien is te Noordwijk aan Zee een mijn aangespoeld en tot ontploffing gekomen. In de hoofdstraat sprongen alle ruiten van de winkels en woonhuizen. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan Strand en bou levard waren tijdig afgezet. (A. N. P.). Gevaarlijk heerschap achter slot en grendel. Koffers vol gestolen goed te Wcesp in beslag genomen. (Van onzen correspondent). WEESP, 12 Augustus. Nadat de Weespet politie op het spoor was gebracht van een serie diefstallen, waarbij tevens de plaats was aange duid, waar zich de koffers met het gestolen goed moesten bevinden, is zij overgegaan tot arrestatie van den 26-jarigen F., die te Leidschendam bij der opbouwdienst werkzaam was. De in verzekerde bewaring gestelde verdacht» woonde eertijds als commensaal bij een arbeiders gezin te Amsterdam, dat echter in October 1931 naar Weesp verhuisde, waarbij F als commensaa ingeschreven bleef. Inmiddels was de mobilisatii afgekondigd en F. naar Den Haag vertrokken Als hij verlof kreeg, kwam hij dikwijls ook naai Weesp. Eenigen tijd vóór hij uit Weesp zou vertrekken, bracht F. in de woning van zijn hospita een tweetal koffers, welke, naar hij verklaarde, eigen dommen van hem bevatte, welke hij graag voor» loopig bij de familie wilde achterlaten Dit ge schiedde, maar het viel de familie op, dat F., nadat de koffers in de woning waren gebracht, zich zeer zenuwachtig gedroeg. Nadat F. weer naar Den Haag vertrokken was, om bij den opbouwdienst te gaan werken, hoorde de familie niets meer van hem. Echter werd de hospita, toen zij zich kort geleden op straat bevond, door een Weesper politie-agent aangesproken, die haar mededeelde, dat hij de koffers van den ver trokken commensaal eens zou komen inspecteeren. Dit is dan ook geschied en wel door den politie, chef, den heer P. Vos, vergezeld van een agent, waarbij bleek, dat de sleuteltjes, welke op de koffers pasten, geheel onder in een kist van F. waren ge borgen, waarin zich ook gereedschap van den voor- maligen bankwerker bevond. Men kan zich de verwondering van de familie voorstellen, toen de koffers geopend werden en daaruit te voorschijn kwamen. tal van militaire kledingstukken, schoeisel, enz. Dit alles was van diefstal afkomstig. Maar het ernstigste was nog, dat ook eenige matrijzen werden aangetroffen, welke kennelijk moesten dienen, om valsch geld te maken. Het bleek dus wel duidelijk, dat de politie een waardevollen tip gekregen had. Het kostte, daar de naam en de verblijfplaats van F. volledig bekend waren, weinig moeite, hem aan te houden, waartoe dan ook zoo spoedig moge lijk werd overgegaan. Hij werd eerst naar Weesp overgebracht, waar hij op 't politiebureau verhoord werd. De man nam, toen hij bemerkte, dat er geen ontkomen aan was, een vrij onverschillige houding aan en bekende ook, zich aan de verschillende dief stallen te hebben schuldig gemaakt. De verdachte is j.l. Zaterdag op transport gesteld naar Amsterdam en voor den Officier van Justitie aldaar geleid. HEDEN: 8 PAGINA'S. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiifiiiiiiiiiii Artikelen- Moeilijkheden op den eersten „pun- tendag". pag. l Het broodrantsoen in de praktijk. pag. 1 Circus in den Haarlemmerhout. pag. 3 De athletiekkampioenschappen van Nederland. -pag. 6 Flitsen pag. 3 j§ Laatste Berichten op pagina 2 V"-'"T-VTU

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1