5m cKeifde, De pachtprijzen m den Wieringermeer- polder. Worden met November a.s. hooger. 1 hr4f WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGE LAL 6 v fl&N mm AFSLUITING DSC0GMAKIN6 VAN D£ IgfiOER 2-EÉ DE PACHTPRIJZEN IN DEN WIERINGER- MEERPOLDER. In November 1940 zal de hcrverpach- ting van de eerste boerderijen, die in 1934 zijn uitgegeven, een feit zijn. Deze gelegenheid is tevens benut om een regeling te treffen, die zich aanpast bij de pachtprijzen, welke in andere deelen van Nederland voor dezelfde grondsoorten betaald moe ten worden. (Van onzen specialen verslaggever) DE ZUIDERZEEWERKEN.... Och, de Wierin- germeer is slechts een onderdeel van de plannen, welke ir. C. Lely, in opdracht van de in 1886 opgerichte Zuiderzeevereeniging, ten aanzien van de mogelijke uitvoerbaarheid van af sluiting en gedeeltelijke inpoldering der Zuider zee, heeft gemaakt. Als civiel ingenieur heeft Lely zijn ondezoek ingesteld. Als minister van Water staat was hij uiteindelijk de man, die in 1916 het wetsontwerp indiende, dat de grootsche plannen verwezenlijkte. Bij de wet van 14 Juni 1918 werd de geheele materie betreffende de Zuiderzeewerken geregeld, wist men in Nederland, dat de lijdensge schiedenis reeds in 1894 had een Staatscommissie een rapport uitgebracht, waarin ir. Lely's plannen bijna geheel waren overgenomen een einde ging nemen, wist men ook, wat er precies zou gaan ge beuren, n.l.: 1. Het „slaan van een brug", ter lengte van 30 K.M., tusschen Noord-Holland en Friesland. 2. De Wieringermeerpolder, ter grootte van 20.000 H.A. 3. De N.O.-polder, ter grootte van 48000 H.A. 4. De Z.W.-polder, _,ter grootte van 56000 H.A. 5. De Z.O.-polder, ter grootte van 96000 H.A. En dat men, na het gereed komen van den Af sluitdijk eerst met de kleinste inpoldering begon, dankte men aan 't feit, dat men op die wijze de noodige ervaring kon opdoen in een beperkt gebied, zoodat daarvan bij de grootere polders ten volle profijt getrokken kan worden. „Regeeren is vooruitzien", is steeds de leuze van de Wieringermeerdireetie geweest. Vandaar dat men reeds in 1939 begonnen is met het onderzoek van den grond in den N.O.-polder, welke zonder tegen slag in den loop van 1941 droog zal vallen. Daarom heeft men aan de Overijselsche kust proefvelden aangelegd, waar men nagaat, welke gewassen het in den nieuwen polder goed zullen doen. Daarom ook is door de directie van de Wieringermeer al gezocht naar een geschikt gebouw in Zwolle, waar zij haar zetel zal kunnen opslaan. Met volle kracht is het landbouwkundig-, en bodemkundig- en het 1 microbiologisch onderzoek van den grond in den N.O.-polder ter hand genomen. En in 't jongste drie- maandelijksche bericht staat opgeteekend, dat de gemaakte vorderingen zeer bevredigend zijn. Bij de verpachting van boerderijen in de Wierin germeer heeft altijd het streven voorgezeten een krachtigen boerenstand te vestigen. Men heeft van het begin 1934 af verschillende eischen aan den gegadigde voor een bedrijf gesteld. Zoo moest hij in de eerste plaats landbouwtechnisch goed onder legd zijn, theoretisch zoowel als practisch. Daaren boven moest hij kunnen beschikken over een be drijfskapitaal van 300 per H.A., welk bedrag noodig was om de exploitatie van de boerderij be- drijfsveilig te stellen. Zijn er thans meer dan genoeg liefhebbers voor het pachten van een bedrijf, zes jaar geleden was de belangstelling, ondanks de gunstige resultaten bij de ontginningsexploitatie verkregen, heel wat minder. Met recht mag men de eerste boeren die zich tegen de algemeene meening in, tóch naar den polder begaven, de pioniers noemen. En hun voorbeeld vond een jaar later gretig navolging toen het eerste bedrijfsjaar zeer gunstige uitkomsten gaf. Het ging steeds crescendo met het aantal liefheb bers, zoodat er verleden jaar voor 51 bedrijven meer dan 1000 gegadigden waren. Vraagt men den secretaris der Wieringermeerdireetie naar de oor zaken daarvan, dan is het antwoord: „De bedrijfs gebouwen zijn zeer mooi, de verkaveling is uiterst gunstig, de vruchtbaarheid van den grond is boven eiken twijfel verheven en.... de pachtvoorwaarden Eens, over 30 a 40 jaar wellicht, zal het IJselmeer er uitzien als deze kaart aangeeft. Dan zal Neder land over 220.000 H.A. vruchtbaren grond méér kunnen beschikken dan thans het geval is. zijn zeer wel na te komen. De pachtsommen zijn in de eerste 2 jaar laag gehouden omdat wij een geleidelijke ontwikkeling van den vruchtbaarheids toestand van den grond verwachten, terwijl de pachters de eerste jaren vrij veel geld voor hun installatie noodig hadden. Vandaar dat pas na de eerste twee jaar een naar onze meening redelijke verhooging werd toegepast, zoodat men in 't vijfde jaar pachtprijzen had, welke overeenkwamen met die voor soortgelijke gronden in andere deelen van 't land. Dit systeem heeft den akkerbouwers in 't bijzonder voordeel opgeleverd, omdat de normale cultuur toestand van 't bouwland eerder bereikt werd dan men verwachtte. Met de graslandpachters ging het daarentegen niet zoo goed, omdat de prij zen der producten over het algemeen beneden het bedrag bleven, waarop rendabele exploitatie moge lijk was. Het streven van deze pachters om 't gras land te scheuren en in bouwland om te leggen, is door ons zooveel mogelijk gesteund. DE NIEUWE PACHTREGELING. MET ingang van 1 November a.s. eindigt de pacht van de eerste 45 in 1934 uitgegeven boerderijen. In verband hiermede was het dus noodzakelijk de vooi'bereidende maatregelen voor herverpachting te treffen. Teneinde nu, voor het bepalen van de nieuwe pachtsommen een zoo goed mogelijke waardeverhouding vast te stellen, werd een clas sificatiecommissie ingesteld. Deze commissie moest voor de betrokken boerderijen waardecijfers vast stellen, waarna het overleg met de zittende pachters omtrent een verlenging geopend is. De algemeene pachtvoorwaarden voor den grond in den Wierin germeerpolder zijn geschoeid op de leest van het mobiele pachtcijfer. Zoo stelt men voor elk bedrijf een grondpachtsom vast, welk door toepassing van een indexcijfer correctie ondergaat. Dit index cijfer is voor bouwland gekoppeld aan het index cijfer voor akkerbouwproducten en voor grasland aan dat voor veeteeltproducten. Het ligt in de be doeling voor de toepassing van het indexcijfer de oppervlakte van de voornaamste in de Wieringer meer verbouwde gewassen als coëfficiënt in te schakelen, zoodat dan een meer zuivere toestand ontstaat. Men kan het ook zóó zeggen: er wordt bij de nieuwe pachtregeling een Wieringermeercoëffi- ciënt ingevoerd, welke een vérhooging der pacht prijzen zal beteekenen. Het feit, dat de boeren, die in 1934 voor den tijd van 6 jaar grond gepacht hebben, tot nu toe niet met bezwaren tegen de aanstaande verhooging zijn opgekomen, bewijst, dat zij de billijkheid van de nieuwe regeling inzien! Trouwens de nieuwe regeling beteekent niet, dat de boeren op ondraaglijke lasten zullen komen te zit ten. Want de pachtsommen per H.A. voor de lichte gronden bedroegen de eerste 2 jaar 30, de tweede twee jaar 40 en de derde twee jaar 50. Bij de nieuwe regeling wordt de minimum prijs per H.A. 51.40. En de betere gronden? De pachtsom daarvoor bedroeg de eerste twee jaar 50 per H.A. Het derde jaar kwam daar 10 en het vijfde jaar nog eens 15 bij, zoodat men op dit oogenblik 75 per H.A. moet betalen. Volgens de nieuwe regeling zal dit maximaal 124 per H.A. worden". Men ziet het zelf wel. 't Is niet de bedoeling de pachtprijzen omhoog te jagen. Maar het ligt nu eenmaal voor de hand, dat het verschil met de be dragen ,die elders in Nederland voor dezelfde grondsoorten betaald moet worden, zoo klein moge lijk wordt. En daar de heer De Bruyn er vast van overtuigd is, dat men algemeen in den polder de billijkheid hiervan zal inzien, mag men gerust aannemen, dat hierover geen harde woorden zullen vallen. Trouwens wie kent den polder en zijn in woners beter dan de man, die 10 jaar lang telt men de voorbereidende werkzaamheden mede, dan komen daar nog enkele jaren bij het wel en wee van het nieuwe land zoo intens heeft mee gemaakt? Het is mede om die reden, dat op deze plaats grif voldaan wordt aan een verzoek: het naar voren brengen van den Voorlichtingsdienst. De man die haast alles tot in details var. de Wieringermeer weet, zegt het zóó: „De medewerkers van den Voor lichtingsdienst hebben in de laboratoria en op de proefvelden de basis gelegd voor het vlot in cul tuur brengen van den Wieringermeerpolder. En nog steeds staan zij de boeren met raad en daad ter zijde, nog altijd experimenteeren zij, want de mooiste gewassen zijn in hun oogen nog niet mooi en de beste behandeling van den grond is nog niet goed genoeg! Trouwens, dat de geselecteerde boerenbevolking den arbeid van den Voorlichtings dienst op de juiste waarde schat, bewijst het feit, dat zij zich in zoo veel gevallen zelf tot de vertegen woordigers wenden om hun advies in te winnen over bemesting, over bestrijding van een ziekte of wat dan ook!" En de-man-van-de-krant, die zelf eens ver scheidene dagen door de Wieringermeer heeft ge trokken en die toen met verschillende inwoners contact heeft gehad, voegt daaraan to'e, dat er in derdaad groote waardeering voor de adviezen van den Voorlichtingsdienst leeft en dat men zich al tijd vol vertrouwen tot dezen dienst wendt, indien er moeilijkheden rijzen, waarmede de pachters van den grond eerder nog niet te maken hebben gehad. Zóó streeft de bijna zelfstandige gemeente „Wie ringermeer", met de drie woonkernen Wieringerwerf ('t bestuurscentrum met het tijdelijk raadhuis), Middenmeer ('t economische centrum) en Sloot- dorp ('t centrum van het graslandbedrijf) naar vo ren, houdt men steeds de oogen gericht op de toe komst. In goed 10 jaar heeft men datgene tot stand gebracht, waarover velen nog niet zoo lang gele den vol ongeloof de schouders ophaalden. Thans was men alweer zoover, dat er plannen rezen tot stichting- van een zuivelfabriek. Deze plannen zijn, evenals die tot feestelijke viering van het tweede lustrum op 21 Augustus, door de tijdsomstandig heden naar den achtergrond verschoven. Men kan er echter op rekenen, dat uitstel voor de Wierin germeer geen afstel zal beteekenen. Als het maar half kan zal men het hier, in Nederland's nieuwe provincie, al tot stand hebben gebracht vóór men het goed en wel beseft! (Nadruk verboden). TWEE MIJNEN AANGESPOELD. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn ter hoogte van den Zuid-Boulevard te Zandvoort twee mijnen aangespoeld. In afwachting van de komst der demonteurs werden de Zuid-Bou levard en de nevenstraten voor elk verkeer tijdelijk afgesloten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactu zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Naar eenheid en samenwerking op Rails, Water en Weg. Haarlem, Augustus '40. Bij den opbouw van onze Nederlandsche samen leving, zal dan de zoolang gewenschte „eenheid en samenwerking" ten grondslag worden gelegd en reeds heeft men in die richting diverse pogingen met succes bekroond gezien. Moge thans ook ein delijk de tijd zijn aangebroken tot samenwerking van alle vervoersorganisaties, zoowel op de rails en het water, als op den weg! Het is onnoodig, de diep bedroevende resultaten der onderlinge verdeeldheiid in dezen op te sommen- nog versch ligt ons in 't geheugen de concurrentie strijd tusschen spoor en auto, met de zielige pogin gen om met noodwetjes en dergelijke te trachten den chaos welke er heerschte te ordenen, doch welke slechts tot resultaat hébben gehad: den be- ruchten bussenoorlog, een spoorweg-tekort van nog steeds 30 millioeri en noodlijdende of reeds „stem pelende" particuliere goederenvervoerders te land en te water. De „handel in poodwetjes" leefde ge heel op bij de hopelooze pogingen om het R.A.P. „bindend" te maken, men schermde met hooge woorden als: „Algemeen Belang", „Volksbelang" enz., hetgeen de samenwerking tusschen spoor en A.T.O. moest voorstellen, de andere vervoerders dienden om het gebruikelijke tekort te dekken en zoo ging onze beschaving langzaam vooruit.... Wel werd er reeds toen door de verschillende vervoers-organisaties e.a. geprotesteerd, doch door hun verdeeldheid misten zij den invloed, welke b.v. een lichaam als de Ned. Spoorwegen, kon uitoefe nen. Maar thans zijn nieuwe tijden aangebroken en heeft het oude afgedaan, om plaats te maken voor datgene, wat eenheid en samenwerking tot grond slag heeft! Al mogen dan thans door den oorlogs toestand diverse bedrijven ernstig in hun uitvoe ring belemmerd zijn. bedenkt dat zulks tijdelijk is en de tijd spoedig daar zal zijn, waarop ook het vervoerswezen hier te lande klaar moet staan om haar plaats te bezetten in het economisch bedrijfs leven van onze samenleving-. Dit zal alléén moge lijk zijn'door onderlinge samenwerking, waarbij alle organisaties en vervoersbonden zich dienen te vereenigen tot één machtige Nederlandsche Ver- voers-Centrale, welke zich tot taak stelt een alge- heele coördinatie tot stand te brengen van alle tak ken van vervoer hier te lande, waarbij volledige samenwerking tot stand moet komen tusschen o.a. Ned. Spoorwegen, Binnenscheepvaart en Auto vervoerwezen! Zij dienen gezamenlijk te komen tot vaststelling van tarieven althans van een minimum- tai'ief, concessie- of vergunningsstelsel, waarbij tevens het z.g.n. „eigen vervoer" de aandacht ver dient, daar dit een niet onbelangrijke mate van on billijke concurrentie ten opzichte van het beroeps- goederenvervoer aan den dag legt; bovendien zul len de bedoelde instanties zeer veel kunnen berei ken, door eikaars lijnen en diensten zooveel mo gelijk aan té vullen, waardoor verbindingen met alle plaatsen in ons land rendabel zullen blijken te zijn. Het spreekt vanzelf, dat de auto-lasten tot het redelijke teruggebracht moeten worden, hetgeen niet aleen volkomen billijk zou wezen, doch tevens een belangrijke opleving in het geheele auto-we zen teweeg zou brengen, dat de laatste jaren zeer in z'n vooruitgang belemmerd 'is geweest. Een bil lijke belasting van het auto-verkeer zal niet alleen werkverruiming beteekenen, doch tevens betere ar beidsvoorwaarden scheppen voor allen die direct of verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed, en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszeut Het resultaat Is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon 1 1.06. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogi6ten. (Adv. Ingez. Med.) Twaalf jaar geleden werd het oude dorp afgebroken en op nieuw gebouwd (Van onzen eigen verslaggever). IN Augustus van het jaar 1928, dus deze maand precies 12 jaren geleden, nam de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschöer, een belangrijk besluit, waarmee hij, naar thans meer en meer blijkt, zijn gemeente een grooten dienst heeft bewezen. De burgemees ter besloot n.l. om vrijwel het geheele zeedorp Ter Heyde, dat onder zijn gemeente ressorteert, te doen afbreken en een nieuw dorp te bouwen. Het was een grootsch, een bijna stout plan, doch de uitvoering ervan was een dringende noodzaak. Uit de geschiedenis. In tegenstelling met de andere dorpen van het Westland, waarvan de bevolking voornamelijk ln den tuinbouw haar arbeid had, was die van Ter Heyde op de zeevisscherij aangewezen. Als vis- schersplaatsje was het zelfs in het verleden wel bekend; langen tijd was het een der belangrijk ste plaatsen van het Westland. Aan de zee had het zijn opkomst te danken, doch van diezelfde zee had het ook veel te lijden. Uit onze vaderlandsche gechiedenis weten we, dat op 10 Augustus 1653 bij Ter Heyde een zee slag plaats had tusschen Nederlanders en En- gelschcn, waarbij Maarten Harpertsz. Tromp den dood vond. Wat minder bekend is, doch we als his torisch juist in de archieven kunnen vinden, is, dat het dorp in de 16de en 17e eeuw door zee- Oud visschersdorp werd druk bezochte badplaats roovers uit Duinkerken werd aangevallen; de in woners werden geplunderd, vermoord of in ge vangenschap weggevoerd. Dorp raakte in verval. IDe visscherij, die door Ter Heyde steeds een bron van betrekkelijke volkswelvaart was geweest, raakte in verval. De visschers gingen varen op de vloten van Scheveningen, Vlaardingen en Maas sluis en langzamerhand raakte de visscherij er vrijwel geheel uit. i De armoede lag haast zichtbaar op het plaatsje. Goed herinneren wij ons Ter Heyde, zooals het een jaar of vijftien geleden was. Een onooglijk dorpje, een schande voor het Westland. Wanneer men vanaf het strand „de strang", zooals de Heyena.ars zeggen het dorpje binnenkwam, werd men er onaangenaam door getroffen. De wegen waren nog onbestraat en op regenachtige dagen vrijwel onbegaanbaar. En ter weerszijden van die „straten" stonden kleine huisjes, die in een zoodanigen vervallen toestand verkeerden, dat zij tenslotte niet meer voldeden aan de eischen, die de Gezondheidscommissie stelde. De toestand was zoo geworden, dat handhaving ervan niet verantwoord was. En zoo kwam burge meester Kampschöer tot zijn voorstel, dat door den gemeenteraad werd aanvaard en ook de ver- eischte sanctie verkreeg van hoogere lichamen. Op het kleine kerkje en een dertigtal huizen na werd het dorp met den grond gelijk gemaakt en een nieuw dorp werd opgebouwd.' Nieuwe dorp werd badplaats. Het nieuwe dorp bestaat uit een aantal wonin gen, gebouwd tusschen het oude gedeelte en den straatweg naar de z.g. „Slag". De woningen zijn niet groot, doch zij zijn geriefelijk en te verge lijken met de arbeiderswoningen, zooals men deze vaak aantreft in de nieuwe woonwijken van de steden. Alle woningen hebben aan de achterzijde een tuintje, dat langs een pad van de straat af is te bereiken. Toch was de vraag naar de nieuwe woningen niet groot; zelfs gering te noemen. Ging de huurprijs boven de financieele draagkracht van de veelal arme bevolking? We weten het niet. maar een feit is. dat een groot deel der woningen gedurende vele jaren onbewoond is gebleven. De laatste jaren hebben we daarin echter eert be langrijke verbetering kunnen constateeren. Het gemeentebestuur van Monster wist echter de schade, veroorzaakt door het leegstaan van vele woningen, te verminderen door de woningen gedurende de zomermaanden aan badgasten te verhuren, Aan het strand werd een badbedrijf ge sticht, doch tegelijkertijd werd de bepaling in het leven geroepen, waarbij het verboden was buiten het badbedrijf in zee te baden of zich aan het str.and in badcostuum te bevinden. Deze bepa ling maakte weliswaar, dat het strand van Ter Heyde door een bepaalde categorie menschen ge meden werd zij zocht liever het .stille strand" doch menschen, die van een rustige vacantie aan zee wenschten te genieten, vonden hier hun plaats en 's zomers treft men er ook inderdaad vele vacantiegangers aan. Ook deze jaarlijks terugkeerende stroom van badgasten heeft in het plaatsje een groote ver andering gebracht en de neringdoenden hebben er zich op ingesteld. Zij zijn echter slechts de eenlgen, die eenigszins in contact komen met de vacantiegangers, want de Heyenaar zal zich, als het niet noodig is. weinig of in het geheel niet met hen bemoeien. Het dorp moge veranderd zijn, de meerderheid van de bevolking is het niet. Zoo is dan het oude visschersdorp Ter Heyde geworden een badplaatsje, dat zich eiken zomer in een druk bezoek mag verheugen. Nóg is het ruwe van vroeger niet uit de bevolking verdwe nen, maar ook hier zal door den tijd de invloed van de stedelingen, die er komen, wel merkbaar worden. Hoe het ook zij, in elk geval mag worden gecon stateerd, dat Ter Heyde gedurende de laatste twaalf jaren zich ten goede heeft ontwikkeld, mede zij dank het ingrijpende besluit van Mon sters burgervader. ld reinigt v/iegensviug wet een STOFZUIGER i/an GED.CUDEGRACHT 52 TEL 12762 HAARLEM geuze uiidS bekende merken. Ook in huurkoop (Adv. Ingez. Med.) indirect van het au to-wezen afhankelijk zijn; want tot heden was men wel gedwongen, dag en nacht le werken om de onmogelijke zware lasten op te bren gen of de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het ligt niet in mijn bedoeling thans tot in de kleinste bijzonderheden hierover uit te wijden, ik wil in hoofdzaak trachten aan te toonen dat het oogenblik nu is aangebroken, door eenheid en menwerking, in alle takken van vervoer voor allen een betere toekomst te scheppen, welke toch zoo dringend noodzakelijk is! Daarom, nogmaals, vereenigt u! Slaat de handen in elkaar en zet alle wederzijdsche grieven en be zwaren opzij, bedenkt dat die ons nog nooit iets goeds, doch van het tegengestelde maar al te veel hebben gebracht. Wij hebben thans genoeg van c moordende onderlinge concurrentie, genoeg van da hooge auto-belasting, genoeg van dat hatelijk» spoorweg-tekort en noodlijdende particuliere ver* voerders! Dit moet voorbij -zijn voor goed voorbij Een prachtig werk ligt voor ons klaar, gegrond vest op „eenheid en samenwerking" zullen wij bouwen, allen tezamen, in één Nederlandsche Ver- voers Centrale voor een betere toekomst, in hel werkelijke algemeen belang! v. Zeggelenstraat 94, Haarlem. s. L. WITKAMP. NOGMAALS HULP AAN DE VERWOESTE GEBIEDEN. Het bestuur van de Haarlemsche Leesbibliotheek, houders Vereeniging spreekt hierdoor haor erken telijkheid uit voor de wijze, waarop de inwoners van Haarlem en Omstreken hebben willen mede werken de door den oorlog verwoeste uitleen bibliotheken weer eenigermate op dreef te hel pen. Van verschillendezijden werden ons Iboekeil ter beschikking gesteld, zoodat wij tot op heden j 2116 boeken konden verzenden. Wij kunnen u allen, die ons hiertoe in staat stel den, niet voldoende, namens de vele slachtoffers, dank brengen. Weest overtuigd, dat gij een licht straal hebt doen doorbreken, door de sombere vol- ken die over de levens van al die menschen waren. 1 Er is veel gegeven en daarom hartelijk dank voor dat alles, doch het is nog niet genoeg, want gij moet weten dat er zooveel verloren is gegaan. Het bestuur van onze Vereeniging blijft dan ook niet stil zitten en neemt daarom nogmaals de vrij- moedigheid, allen op te wekken, die door een of andere reden aan onzen eersten oproep nog geen gehoor gaven, ons alsnog te helpen. Indien gij nog romans, jongens- of meisjesboeken ter beschikking wilt stellen, geeft dan even bericht aan het secre tariaat, Ostadestraat 6( telef. 12019 en de boeken worden gaarne afgehaald. Wij zeggen u bij voor baat hartelijk dank. Namens het bestuur H.L.V. H. H. LANKAMP, voorzitter.' N. FRANKEN, secretaris, Ostadestraat 8. „HET BROKKENHUIS". Het Brokkenhuis heeft een goede week gehad en vriendelijke gevers bedachten ons met goede gaven, ledikanten, slopen, lakens, veel goed om in luier- pakjes te doen, keukengerei en een broodtrommel; de broodtrommel die 5 weken geleden gevraagd werd en die nu bij een gelukkige familie komt. Vandaag vragen we een wagentje voor een kindje van 4 jaar, dat verlamd is, en te zwaar om gedragen te worden. Een groote invalidewagen is niet ge schikt, maar een klein kindervouwwagentje zou het wel zijn. Mogen we hopen, dat een vriendelijke lezeres of lezer ons bedenkt? We zijn ook erg in onzen schik met de heerlijke divan, die bij een zolderopruiming was en waar nu een vrouw op gaat rusten, die pas uit de Maria- Stichting gekomen is. Het zal haar goed doen, en een kennis kan haar voorlezen uit een mooi boek, dat zjj ook v&n de week gekregen heeft. De tuinstoelen en tafeltjes zijn naar een nieuw verrezen speelplaats gebracht, waar we de geheele loods met „schatten uit het Brokkenhuis" aardig konden inrichten. Er is een meisjeshoekje met serviesjes, poppen- bedjes, fornuisje, enz, een jongenshoekje met boe ken, zagen, kleurpotlooden, enz. Langs een der muren is een groote zandbak, waar de allerkleinsten zich kunnen vermaken. Schepjes, emmertjes, en vormpjes, koekjes, limonade, veel speelgoed, het zand van de zandbak zoowel als de spijkers werden door de dames gegeven, die zich voor het Brokkenhuis interesseeren. Het is haast geheel door Brokkenhuismiddelen en -verzamelingen tot stand gekomen, en het is een prettig idee dat het Brokkenhuis nu ook eens iets anders kon doen, dan enkel voor „de kinderen van het Brokkenhuis" te zorgen. Het zijn dezen keer nu eens heel andere menschen, wien, dank zij veler vriendelijke hulp, een genoegen kon worden gedaan. Moge de turn lang bestaan, en de bewoners den omliggende stra ten er van genieten, in gezondheid en vreugde. Nel komt er touw binnen voor een schommel, ook door een Brokkendame geschonken. Wie helpt nu aan een schommel en een tuinbank? Er moet nog vermeld worden, dat bij de opening de trouwe Gerritse belangeloos chocolademelk schonk, en het weiland waar de loods (een oud» hooizolder) op staat, belangeloos door den eigenaar gegeven werd. De moeders en vaders werkten allen mee, om het goed en mooi in orde te krijgen en allen natuurlijk belangeloos. Ik wou dit graag ver melden, om vergissingen te voorkomen, en heb daarom zoo uitvoerig over deze gebeurtenis ge schreven. Men kan hieraan dus zien, dat er nog veel goede menschen in de wereld zijn en velen gaarne willen helpen, als ze maar weten hoe en wat. Met dank voor de verleende plaatsruimte en ook voor de altijd even vriendelijke tegemoetkoming. Ver. „Het Brokkenhuis", Donkere Spaarne 34, telef. 13242. Giro 147245. Haarlem. S. R.—B. WEEK- ABONNEMENTEN dieneri uiterlijk Woensdagsavond! betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10