Haarlem's Dagblad J J De opbouwdienst in Haarlem Tal van vliegvelden in Engeland aangevallen. Engelschen verloren Dinsdag 132 vliegtuigen. Fabrieken en bedrijven te Haarlem. EEN JUBILARESSE. C V Bon 74 voor het extra-rantsoen suiker Vier kinderen gedood bij verkeersongeluk te Bergen op Zoom. 58P JAARGANG NO. 17532 ^Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 14 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1-10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. In de kassen van den Proeftuin van het Zuid Hollandsch Glasdistrict worden vele bijzondere groente- en fruitsoorten gekweekt. De aubergines groeien voor spoedig. Foto Pax Holland. Brillen poogden de Deensche stad Aalborg te bombardeeren. Over de luchtaanvallen van Dinsdag heeft het D.N.B. van bevoegde militaire zijde het volgende samenvattende bericht ontvangen. Het Duitsche luchtwapen zette op 13 Augustus zijn aanvallen op havenwerken, vliegvelden, sche pen, versperringsballons en hichtdoelstellingen voort. In Wallsend, Hartlepool, Bournemouth en Plymouth werden havenwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie, in North Killingham groote tanks met bommen bestookt. Op de vliegvelden van East-Church, Detling, Farnborough en Odiham wierpen onze gevechtsvliegtuigen talrijke bommen en verniel den zij hangars en schuilplaatsen petroleum- opslagplaatsen en werven. Daarbij werden dertig vliegtuigen op den grond vernield. In het Kanaal en aan de monding van de Theems maakten Duitsche vliegtuigen jacht op Britsche schepen, die poogden onder dekking van de kust ongemerkt uit te varen. Daarbij brachten de Duitschers twee koopvaardijschepen van elk 15.000 b. r. t. en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Duitsche jagers vernietigden vijftig Vijandelijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Dover, zoo na men de Duitsche vliegtuigen Dinsdag versper ringsballons bij Folkestone als doel en schoten er twaalf neer. Bij Aalborg (Denemarken) hoopten Britsche bommenwerpers een goedkoope prestige winst te boeken door te probeeren een onbe schermde stad te bombardeeren. Alvorens zij hun bommen konden uitwerpen, werden alle zestien toestellen door Duitsche jagers en luchtdoel artillerie neergeschoten. Het Deensche Telegraafagentschap deelt mede dat bij de Engelsche luchtaanvallen op Aalborg eenige Denen gewond zijn. Een der zwaargewon den is des middags bezweken. Verder zijn door een paar bommen, die op een veld in de nabijheid van de stad vielen, eenige paarden en koeien ge dood. Overigens is geen schade aangericht. De stad werd tot tweemaal toe aangevallen. De eerste aanval had plaats om 11.45 uur. Van de twaalf Britsche vliegtuigen werden er vijf door luchtdoelartillerie en zes door jacht- vliegers neergeschoten. Slechts een vliegtuig kon naar zijn steunpunt in Engeland terugkeeren. Korten tijd later naderden voor de tweede maal Engelsche aanvallers de stad. Deze tweede aanval werd gedaan door 11 vliegtuigen, waarvan er 5 werden neergeschoten. BERLIJN. 14 Augustus (D.N.B.) Het is thans mogelijk een overzicht te geven van de successen der Duitsche vliegers in den strijd tegen de Engelsche luchtmacht. In totaal zijn gisteren 132 Britsche vliegtuigen vernield, waarvan 74 in luchtgevechten boven het Kanaal en de Britsche eilanden. Vijftien Bristol-Blenheims werden bij him po gingen, Aalborg aan te vallen, door Duitsche ja gers neergeschoten en door het luchtdoelgeschut werd er bij Aalborg nog een neergehaald. 42 Britsche vliegtuigen werden door Duitsch lucht afweergeschut boven Duitsch gebied of door Duitsche bommen op Britsche vliegvelden ver nield. 28 Duitsche vliegtuigen keerden van vluch ten naar het vijandelijk gebied niet terug. Meening der Amerikaansche pers. NEW YORK, 13 Augustus (D.N.B.) Met toe nemende spanning volgt de Amerikaansche open bare meening de gevechten in het Engelsche luchtruim. In breede kringen begint men zich af te vragen waarom Engeland den ernst van den toestand voor het publiek probeert te verbergen. De militaire medewerker van de „New York Post" twijfelt aan de juistheid der Engelsche op gaven en verklaart: Zelfs wanneer men de Brit sche cijfers voor honderd procent wil aannemen, zou altijd nog bewezen zijn dat het Duitsche luchtwapen een voor Engeland onbehaaglijk suc ces nastreeft. Thans vertoonen de Britsche com muniqués eenige opvallende leemten. Zoo be vatten zij niets van de schade op de havenwerken van Portland, hoewel het vrij duidelijk is dat bij een aanval van 200 vliegtuigen, welke acht uren duurde, toch eenige schade moet zijn aangericht. De ,.New York Times" zegt, dat de Britsche tegenstand in de lucht zwakker wordt en de Duit sche superioriteit in de lucht bij Dover reeds tot stand gebracht is. De „New York Herald Tribune" spreekt van een ware bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is en de marinehaven Portsmouth beschadigd en op het eiland Wight ernstige verwoestingen aangericht heeft. De „New York Times" drukt het Duitsche ooggetuigebericht over den aanval van Zondag af, waarin het neerschieten van 6 Spitfires en Hangars, opslagplaatsen en werven vernield. het bombardeeren van 3 schepen, alsmede de vlucht van de Britsche vliegtuigeskaders beschre ven wordt. Blijkbaar onder den indruk van de Duitsche luchtaanvallen schrijft schout-bij-nacht Stirling, de vroegere chef van den staf van de Amerikaan sche Oceaanvloot,: De Duitsche luchtmacht is wat slagvaardigheid betreft nog steeds de meerdere van de Engelschen. De strijd om de Haagsche baby beslist. President wijst het kind aan de familie S. toe. Vandaag heeft de president der Haagsche recht bank uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de families S. en van der W„ betreffende de baby, die op 10 Mei na den bominslag i.n de Bethlehem- kliniek te Den Haag in ontvangst is genomen door de familie van der W. doch waaromtrent de fami lie S. beweert, dat de baby haar kirud' is. Zooals men weet, heeft de president onlangs een tusschen- vonnis gewezen en daarbij deskundigen onderzoek gelast ten aanzien van bloedgroepen en vingeraf drukken, welk onderzoek geen positief resultaat opleverde. Daarna werd voor de tweede maal in deze zaak gepleit. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorlezing daarvan duurde bij,na een half uur. De president heeft op grond van de talrijke getuigenverklaringen de afgifte van het kind aan de familie S. bevolen. In zijn vonnis, heden gewezen in het kort geding betreffende de betwiste baby, heeft de president der rechtbank o.m. overwogen, dat de eischeres (fam. S.) in haar bewijs, dat het haar eigen kind is, dat ten huize van de fam. van der W. vertoeft, geslaagd is. Twee verpleegsters van. zaal 8, die het zoontje van mevr. S. voortdurend hebben gebaad en vender in handen gehad, hebben het kind daar na herkend als dat van mevr. S. Alle jongens van zaal 8, op het kind van mevr. S. na zijn dadelijk door de respectievelijke moeders meegenomen of rog denzelfden dag bij de moeders teruggekeerd. De president heeft op grond van getuigenverkla ringen geen voldoende gewicht toegekend aan het betoog vaar gedaade's raadsman, omtrent de door hem genoemde objectieve kenmerken. Weliswaar nu heeft eischeres betoogd dat mevr. S. haar kind uit de wieg genomen heeft en heeft afgegeven aan' getuige Woudstra, die het bracht naar den schuil kelder van de eerste Nederlandsche, terwijl mevr. van der W. niet in dezen kelder is geweest. Dit is echter naar het oordeel van den president niet ge noegzaam gebleken. Aangenomen moet worden, dat haar eigen kind in andere handen gekomen is en gebracht is naar Prinsessegracht 6a en zoo in handen is gekomen van mevr. Van der W. De aan vankelijke overtuiging van den president, dat de gang van zaken aldus geweest is werd door den twijfel omtrent dit punt, niet aan 't wankelen ge bracht. „De gang van zaken in den oorlogstijd valt niet tegen. Conclusie van den secretaris van de Kamer van Koophandel. „Natuurlijk hebben de fabrieken en bedrij ven in ons land, en dus ook te Haarlem, met groote moeilijkheden te kampen die een ge volg zjjn van den oorlogstoestand. Voor de eene onderneming zjjn de bezwaren zelfs nog drukkender dan voor de andere. Maar i n het algemeen kan ik toch wel zeggen dat de gang van zaken mij niet is tegengevallen". Dit was het antwoord van Jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, op onze vraag hoe de Haarlemsche industrie en bedrijven het thans ma ken. Maar zoo liet de heer Mollerus er op volgen daaruit moet men in geen geval de conclusie trekken, dat het ér rooskleurig voorstaat. Alleen de vrees dat het nóg erger zou geworden zijn is ge lukkig niet uitgekomen. De industrieën en bedrijven hebben het aantal arbeiders tot nu toe op peil kunnen houden, ook al zal 'het wel eens moeilijk geweest zijn aan de opdracht om geen ontslagen te verleenen, de hand te houden. Er zijn evenwel verschillende groote bedrijven die met de moeilijkheid zitten dat zij geen grondstoffen uit het buitenland aangevoeni krijgen. Als daarin binnen enkele maanden geen verandering komt, kan op den bestaanden voet niet worden voortgegaan. De firma Beijnes heeft gelukkig nog voor VA jaar werk en dat is natuurlijk een belangrijk ding! is ook gedekt voor de materialen die noo- dig zijn om het werk uit te voeren. De toestand in de bouwnijverheid is slecht. Er zijn wel kleine partijen hout uit Zweden aange komen, maar tde aanvoeren zijn lang niet voldoen de. Gehoopt wordt dat daarin spoedig verbetering komt. Als er meer hout komt zal er wel weer meer gebouwd worden. Maar er moet ook rekening ge houden worden met de omstandigheid, dat er moei lijkheden met de ijzervoorziening dreigen, zoodat ook daarin voorzien zal moeten wonden. Omdat het slecht 'is in de bouwvakken hebben ook verschillende neven-bedrijven (loodgieters, electriciens, smeden, enz.) reden tot klagen. Het zelfde geldt van verschillende winkelzaken die aangewezen zijn op leveranties aan het bouwvak en zijn nevenbedrijven. Eigenaardig is, dat de meubelmakers een korten tijd hebben gehad (id'at was na den val van gulden) dat zij veel nieuw werk verkocht hebben. Thans is dat afgeloopen, terwijl zich nu de eigenaardige omstandigheid voordoet, dat de menschen meubel makers en stoffeerders niets laten repareeren. Verschillende groote industrieën in de metaal nijverheid waren aangewezen op export. Daaraan is een einde gekomen, terwijl niet voldoende op drachten voor het binnenland verkregen worden. Dit komt gedeeltelijk omdat die bedrijven gespe cialiseerd zijn op het maken van dingen die ge ëxporteerd werden, waardoor zij .blijkbaar minder gemakkelijk ingeschakeld kunnen worden in het werk dat nu voor het binnenland1 gemaakt moet worden (bruggenbouw, schepen, enz.) Voor enkele industrieën dreigen moeilijkheden wat de brands tof voorziening aangaat. Het is trou wens bekend, dat ook de huisbrand-voorziening rog steeds voor bezwaren staat, daar de stagnatie in den aanvoer nog niet overwonnen is. De bloembollenhandelaars hebben weer eenig perspectief gekregen voor uitvoer naar dë Scan dinavische landen, hoewel ook hier nog bezwaren moeten ondervangen worden. De confectiebedrijven hebben nog al behoorlijk werk .terwijl ook uitzicht is verkregen op export naar Scandinavië, speciaal Zweden. Verschillende bedrijven die vooral voor de export werken hebben hun omzet sterk zien in krimpen. Er waren bedrijven die 60 pet. van hun producten naar Ned.-Indië en Australië uitvoer den. Het is heel moeilijk voor die verloren mark ten eenige compensatie te vinden. In de tuinderij en bloementeelt is opleving ge komen door den uitvoer naar Duitschland. Ge hoopt wordt dat op den duur nog meer bedrijven van die exportmogelijkheden kunnen profiteeren. Overtreding; Distributiewet. Wegens overtreding van de Distributiewet (het koopen en verkoopen van boter zonder bon) heeft de politie tegen twee Haarlemmers proces verbaal opgemaakt. Vijftien pond roomboter en twintig pakjes margarine werden in beslag ge nomen. Bovendien kreeg één hunner een bekeu ring wegens overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet. Een bus met 25 liter slaolie en twaalf flesschen slaolie werden in beslag geno men. De papaja's meloen-achtige Indische vruchten, die in dc kassen van den Proef tuin van het Zuid Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk worden gekweekt, ge dijen goed. Foto Pax Holland. (De Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels bestaat 125 jaar.) Honderdvijfentwintig jaren, 't Is een tijdperk van belang, En men mag van haar verklaren, Z'is nog altijd vief in gang. Zij is onverminderd werkzaam, Haast geen oogenblikje stil, Z'is op ieder boek opmerkzaam En zij leest nog zonder bril. Dit kras oudje in den lande Heeft nog steeds een frisschen kop, Zij heeft ook nog al haar tanden, (Hier en daar met haar erop). Ook haar geest is ongebroken, Zij verspreidt zelfs alom geest, Zij is jonger, goedgesproken, Dan zij jonger is geweest. Zij zit niet met beide voeten, 't Einde wachtend, op een stoof, Neen, zij is als steeds vol moed en Niet voor het moderne doof. Zij is altijd flink gebleven, Op de hoogte van haar tijd, En zij zal nog heel lang leven, Onverzwakt haar taak gewijd. Zij zal blijven inviteeren Aan haar geestelijken disch, Aangericht, 't publiek ter eere, Dat nietuitgelezen is. P. GASUS. Er bestaat eenvoudig geen goedkoo- per, eenvoudiger, zekerder manier om iets te vragen of aan te bieden dan: een GROENTJE in HAAR LEMS DAGBLAD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend. Zooals reeds eërder werd gepubliceerd, wordt ten behoeve van de inmaak een extra rant soen suiker beschikbaar gesteld. Dit extra-rant soen is verkrijgbaar tegen inlevering van den met „74" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 15 tot en met 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van 1 1/4 kilogram suiker. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheids duur van den met „66" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje welke reeds is aan gewezen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus a,s., is verlengd tot en met 30 Augus tus. De detaillisten dienen de met „74" genummer de bonnen op afzonderlijke opplakvellen in te leveren bij de distributiediensten. Ten einde hen in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden suiker te verkoopen, ontvangen zij extra toewij zingen. Hoe 1000 man te werk gesteld zullen worden. Nu men de laatste dagen kennis heeft kunnen, remen van de plannen voor de objecten, die el ders door den Opbouwdienst ter hand zullen wor den genomen, rijst de vraag, of er ook te Haar lem werkzaamheden in voorbereiding zijn, waar van de uitvoering voor dezen dienst geëigend blijkt Wij hebben daartoe informatie singe wonnen en kunnen naar aanleiding daarvan het volgende me- dedeelen. Het 31e Korps van den Opbouwdienst, dat mo menteel te Haarlem in verschillende gebouwen verblijf houdt, omvat een duizend man. grooten- deels Haarlemmers en Amsterdammers. Zij zijn eenigen tijd in het burgerleven teruggekeerd en een eerste eisch is, dat zij weer zoo spoedig mo gelijk vertrouwd worden gemaakt met de tucht, orde en netheid, die onontbeerlijk zijn voor een vlotten gang van zaken. Voorloopig moet er dus naar gestreefd worden, dit doel binnen korten tijd te bei-eiken, waartoe o.m. aan de lichamelijke oefe ning een ruime plaats in den dienst is gegeven. Is deze beoogde eenheid bereikt dan zal men aan het eigenlijke doel van den Opbouwdienst genaderd zijn, te weten het uitvoeren van herstelwerken en aan projecten van grooten omvang ten algemee- nen nutte. De te Haarlem gelegerde troepen nu zijn voor bestemd, om hun diensten te verleenen bij de in polderingen, wegen- en kanalenverbetering en zul len te zijner tijd naar de Noordelijke provincies Groningen en Friesland worden overgeplaatst. Daar is men thans echter nog niet aan toe. het geen, na wat hierboven over de voorbereiding is gezegd, begrijpelijk is. aDt neemt echter niet weg, dat wanneer de wenschelijkheid daartoe blijkt, de Opbouwdienst plaatselijk reeds te werk kan wor den gesteld, bijvoorbeeld bü den aanleg en het on derhoud van sportterreinen, het afbreken van tij delijke militaire gebouwen, werkzaamheden in ka zernes e.d. Op dit gebied is de Opbouwdienst dar» ook te Haarlem reeds' te werk gesteld, waartoe sa menwerk irfg met de burgerlijke autoriteiten en de genie natuurlijk onontbeerlijk is. Niettemin is dit werk, dat, hoe nuttig op zich zelf ook, buiten het kader ligt van den arbeid, waarvoor het 31e korps in de toekomst is bestemd en dat, als gezegd, tot de werken van algemeenen nutte behoort. In Groningen en Friesland is men op het oogenblik bezig, het toekomstig verblijf voor de troepen in orde te maken. Er worden ver blijfplaatsen gebouwd, die weliswaar „barakken" genoemd worden, doch die, wat de inrichting be treft, volkomen berekend zullen zijn op een eerügs- zins langdurig verblijf en zooal geen luxe dan toch zeker veel gerief zullen vertoonen. Het verblijf der manschappen zal iedere veertien dagen door een tweedaagsch verlof, zoo mogelijk steeds op Zater dag en Zondag, worden onderbroken, terwijl mem dezer dagen van de georganiseerde vacantierege- ling konnis heeft kunnen nemen. Zoo groeit ook hier, onder leiding van den Ma joor J. A. Claessen, de inwendige prganisatie van den Opbouwdienst. Prijsopdrijving. De Haarlemsche politie heeft Dinsdag proces verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die ver dacht werd, zich aan prijsopdrijving te hebben schuldig gemaakt. Blikken met doperwten, die vroeger 30 cent hadden gekost, verkocht hij voor 45 cent. De politie nam 231 blikken niet doperwten in beslag. Bestuurder verloor macht over het stuur. Dinsdag heeft op den Parallelweg te Bergen op Zoom een zeer ernstig verkeers ongeluk plaats gevonden. De bestuurder van een personenauto geraakte, vermoedelijk door het springen van een band, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat hij verschillende kinderen aanreed. Drie hunner werden vrijwel op slag gedood en een ander werd zwaar gewond en is later overleden en nog weer enkele anderen werden licht gewond. Het eerst reed ae wagen het zevenjarig meis- je""Verdult aan, dat juist op haar fiets wilde stappen. Het kind werd een honderdtal meters meegesleurd en op slag gedood. Daarna botste de auto op een kinderwagen, waarin twee kinderen der familie Videier waren gelegen. Beiden wer den ernstig gewond naar het algemeene Burger gasthuis overgebracht, een meisje dat het wagen tje reed, liep een armfractuur op. Vervolgens greep de auto twee kinderen, het negenjarig jon getje Hertogs en het elfjarig meisje Schetter. De eerste werd op slag gedood. De laatste werd zwaar gewond door haar moeder in huis gedragen. Even later overleed ook zij aan de bekomen verwon dingen. Tenslotte reed de auto nog een vuilnis wagentje aan, waarvan de bestuurder zich wist te redden door op zij te springen. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij nog, dat in den afgeloopen nacht ook de driejarige Chr. Videier, aan de ge volgen van zijn verwondingen, eveneens bij het ongeval opgeloopcn. in het Algemeen Burgergast huis is overleden. Zoodoende is het aantal slacht offers tot vier gestegen. De toestand van de overige slachtoffertjes ls, hoewel nog zeer ernstig, zonder levensgevaar. Pr brandstoffen-distributie. Toewijzing van 20 van het vorig jaarverbruik blijft gehandhaafd. Nog onzeker hoe het verder gaat. Elders in dit nummer wordt medegedeeld, dat op last van het njksdistributiebureaii voor brand stoffen in alle gemeenten een enquête wordt ge houden over het brandstoffenverbruik. De verbruikers worden in 5 groepen verdeeld, gesplitst in woningen, winkels en hotels, openbare gebouwen,gebouwen voor vereenigingen en ver makelijkheden en klein industrie. Alle gezinshoofden krijgen nog deze week de formulieren. In Haarlem zullen zij vermoedelijk worden thuis bezorgd. Ieder moet precies opgeven hoeveel vertrekken zijn huis telt, of er spreek- of werkkamers onder zijn, hoeveel verwarmingsmiddelen hij heeft (ka chels en haarden, of centrale verwarming) en welke brandstoffen hij verbruikt Onder aan het biljet is een vak opengelaten dat later door den ambtenaar van het distributiekan toor moet worden ingevuld en waarin dan wordt vastgesteld hoeveel eenheden brandstoffen de ge bruiker krijgt. Naar wij vernemen moet het in de bedoeling lig gen als de gebruikers eenmaal hun 20 pet. brand stoffen van het vorig jaarverbruik hebben ontvan gen door middel van hun kolenhandelaar. een andere distributieregeling in te voeren die dan niet op bonnen zal gaan. Een gedeelte der inwoners heeft de 20 pet. van het vorig jaarverbruik al ontvangen anderen wachten daarop nog. Het is evenwel de bedoeling, dat allen de toegezegde 20 pet. zullen krijgen voor den aanvang van den winter. YVIELRIJDSTER GEVALLEN. Een 39-jarige leerares uit Groningen, die Dins dagmiddag één uur door de Wilhelminastraat te Haarlem fietste, had het ongeluk te vallen, door dat de dynamo van haar lantaarn tusschen wiel en voorvork bekneld geraakte. Zij kreeg een lichte hersenschudding. Door een dokter werd zij behandeld, waarna zij door leden van den On- gevallendienst per ziekenauto naar het Sint- Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Haar rijwiel werd gedeeltelijk vernield. HEDEN: 10 PAGINA'S. Artikelen- J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en §f daarbuiten. pag. 3 p v. H.: Een circus groeit in den Haar- §j lemmerhout. pag. 7 p K. de Jong: Orgelbespeling in de 1 Groote Kerk. pag. 7 H Fabrieken en nijverheid in Haarlem 1 in oorlogstijd. pag. 1 8 Plannen voor een Vrije School te 1 Bloemendaal. pag. 10 M Van onzen specïalen verslaggever: De S pachtprijzen in den Wieringermeer- 3 Polder. pofl. 6 Flitsen. pag3 gj Laatste Berichten op pagina 2 ^IIIIW.'iBIIlPII'illllIWiliS I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1