AGENDA. De verduistering BURGERLIJKE STAND jCooJtdc "BWMch WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGB LAD 2 Vergadering van de filmkamer van liet Arbeidsfront. Maandagmiddag; heeft de filmkamer van het Nederlandsch Arbeidsfront een aantal leden van den Bioscoopbond en andere werkers uit het filmbedrijf vergaderd. De vergadering werd ge opend door den leider van de filmkamer den heer A. van Hees. Vervolgens gaf de Nederlandsche Filmprodu cer Haro van Peski een overzicht van zijn plan nen tot het vervaardigen van een viertal Neder landsche films. Hij begon met een overzicht te geven van hetgeen in het verleden voor de filmproductie in Nederland .is geschied. Spr. gaf de toenmalige Nederlandsche regeering, de ban kiers en den Bioscoopbond de schuld, dat niets is gedaan. De regeering heeft één man benoemd die toezicht moest houden op de filmindustrie. Deze weigerde Duitsche deskundigen toe te la ten, doch wel liet hij emigranten toe als produ cers. Als voorbeelden van de resultaten van deze methode noemde- spreker de film „40 jaar" en „Ergens in Nederland". De eerste is gemaakt door een Fransch regisseur, die als Franschman knap werk heeft geleverd, doch niets heeft begre pen van onzen Nederlandschen volksaard. De tweede film is gemaakt door twee Duitsche Jo den, die er een beleediging van de Nederlandsche marine en de eer der Nederlandsche vrouw van hebben gemaakt. Vervolgens verweet de heer van Peski de ban kiers nooit geld beschikbaar te hebben willen stellen voor het vervaardigen van goede Neder landsche films, terwijl ook de Bioscoopbond niets in deze richting tot stand heeft kunnen brengen, voornamelijk omdat zij gevangen zat in buiten- landsche belangen. De bond weigerde zich te la ten voorlichten door Nederlandsche -kunstenaars en luisterde alleen naar Duitsche emigranten. Spr. is overtuigd, dat wij in Nederland in staat zijn goede Nederlandsche films te vervaardigen. We hebben goede Nederlandsche acteurs naar het buitenland laten gaan, evenals goede Neder landsche technici. Velen van hen zullen zeker bereid zijn mede te werken aan goede films. Reeds heeft Han Rust, die bij Amerikaansche maatschappijen heeft gewerkt,.verklaard, dat hij naar Nederland wil komen. De voorzitter van den Bioscoopbond is van oordeel, dat een Neder landsche filmproductie zonder buitenlandsche hulp niet mogelijk is. Spreker acht dit juist wanneer men onder productie verstaat het ver vaardigen van twee of drie films onmiddellijk na elkaar. In dit geval mist Nederland het vol doende aantal medewerkers en in dit geval zou men buitenlandsche hulp noodig hebben, doch dit is geen bezwaar. Van goede buitenlandsche krachten kan men veel leeren. En men moet hier nog veel leeren. Men moet hier leeren ern stiger te werken. O.a. zulleh de spelers hun rol uit het hoofd moeten leeren. Ook zal fneer „tem po" in de Nederlandsche film moeten komen. Tenslotte legde spreker sterk den nadruk op de cultureele waarde van de Nederlandsche film. Hij heeft het steeds verkeerd gevonden, dat de Nederlander kunstmatig gescheiden werd ge houden van de cultureele prestaties in Duitsch- land, doch hij verlangt een krachtig levende Nederlandsche cultuur. De toekomst eischt thans daden. Nu in de toekomst in Nederland vrijwel alleen Duitsche films kunnen worden gedraaid is ook een Nederlandsche filmproductie noodig, Hij wil geen tendenz-films maken, hij is voorne mens films van hooge cultureele waarde te ver vaardigen. Een goede Nederlandsche film is een factor in de Nederlandsche cultuur. (A.N.P.) De. verlenging van rijvergunningen en de motorbrandstof-toewijzingen De secretarissen-generaal, wnd. hoofden van do departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat maken het volgen de -békend: De derde distributieperïóde voor motorbrandstof, als bedoeld in de motorbrandstof beschikking 1940 no. 1, zal loopen van 1 September tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat met ingang van 1 September 1940 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergun ningen met coupons niet meer geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motorbrandstof. Evenmin zijn d'an geldig de voor Augustus door de rijksinspecteurs van het verkeerafgegeven ver voer svergunni-ngen en voorruitdriehoeken. Houders van een vergunning tot het gebruik van een motorrijtuig, die meeren na 31 Augustus a.s. voor een verlenging van deze vergunning en toe wijzing van motorbrandstof in aanmerking te ko men kunnen deze aanvrage op een vereenvoudig de wijze indienen Bij de plaatselijke distributie kantoren zijn tot dat doel reeds van Woensdag, 14 Augustus af, briefkaartformulieren gratis ver krijgbaar, die, volledig ingevuld en onderteekend, uiterlijk 17 Augustus a.s. in het bezit van den rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behandeling voor 1 September 1940 in aanmerking te komen. Bedoelde kaart-formulieren zijn verkrijgbaar in de 4 verschillende categorieën, nl.: a (roode kleur) voor beroepsgoederenvervoer, b (blauwe kleur) voor vervoer van eigen goede ren, c (gele kleur) voor personenvervoer (uitgezon derd autobussen). d (witte kleur) voor vervoer ,niet onder a-c ge noemd. Voor ieder motorrijtuig, waarvoor men verlen ging van een vergunning of vernieuwde toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonder lijke kaart Worden ingevuld, van dezelfde kleur als de thans in bezit zijnde vergunning. De bovenomschreven regeling geldt uitsluitend voor verlengingen. Voor nieuwe aanvragen moe ten nog de bestaande uitvoerige formulieren wor den ingevuld, die mede bij de plaatselijke distri butiekantoren gratis verkrijgbaar zijn. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Tuin zaal Concertgebouw. Vergadering Nationaal Front. 8.15 uur. Luxor Theater: Heinz Rühmann in „De Amateur jockey", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostcrsch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Eschnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. Ffans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DONDERDAG 15 AUGUSTUS. Bioscopen des middags en des avonds Begijnehofkapel, Begijnehof: Opwekkingssamen komst, 8 uur. Frans Hals Museum: Kamermuzickmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Zon onder 9.08 Zon op 6.21 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Scheepsdienten tusschen Delfzijl en Zweden. STOCKHOLM, 13 Augustus (D.N.B.) De Zweedsche ree der ij „Svea" zal aan 'het einde van de maand Augustus een dienst tusschen Zweed sche havens en Delfzijl via het Kielerkanaal ope nen. Verwacht mag worden, dat over eenigen tijd een veertiendaagsche dienst op deze lijn zal worden onderhouden. Een Duitsche reederij zal reeds op 20 Augustus een dienst tusschen Deifzijl en Zweden aanvangen. H. O. V. Het Volksconcert van Donderdag. Als eerste werk van het concert, dat onder leiding van Marinus Adam op Donderdag a.s. wordt gegeven zal worden uitgevoerd de Symphonie No. in C. gr. terts van Mozart (de Jupiter Sym phonie). Als soliste zal aan dit concert medewerken de bekende mezzo-sopraan Jo Immink. Zij zingt voor de pauze Szène und Rondo van Joh. Chr. Bach, bewerkt door Jac. Jansen. Na de pauze zingt de soliste nog een aria uit het Oratorium „Der Zevstörung Jerusalems" van August Klughart. Het concert wordt besloten met drie fragmenten Uit de quasi ernstige Opera „De Doge van Venetië", van Joh. Wagenaar. Deze compositie wordt op veelvuldig verzoek uitgevoerd. In verband met de verduistering en de gewij zigde tramdiensten begint het concert te 8 uur precies. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 15 Augustus 1940 des namiddags van 34 uur door den heer Han Hoogewoud. Het programma vermeldt: 1. Orgelkoralen. D. Buxtehude. a. Ach Herr, mich armen Sünder. b. In dulcio jubilo. 2. Koraalvoorspelen. J. S. Bach. a. Wenn wir in höchsten Nöthen sein. b. Heut triumphiret Gottcs Sohn. 3. Toccata (d) (Dorisch) J. S. Bach. 4. Cantabile C. Franck. 5. Orgelkoralen. M. Reger. a. O Lamm Gottes unschuldig. b. Straf mich nicht in deinem Zorn. 6. Symphonisch Choral. S. KargElert. Ach bleib mit deiner Gnade. 7. Adagio (3e Symphonie). L. Vierne. 8. Bewerking van het geestelijk lied „Hem in 't harte dragen". H. Hoogewoud. -HAARLEM, 14 Augustus. Gehuwd 14 Aügustus: C. F. N: Lamp en G. C. M. Kerssens, G. Pennarts en C. Kernel, A. Kle ment en B. F. M. Ackermann, C. Zonneveld en W. van Biezen, S. A. M. Stevens en A. A. Krom hout, A. C. Pieke en H. H. Leising, G. A. Pollé en J. H. Troost, C. Huijg en B. van den Berg. W. Klok en M. Mulder. J. Burrij en M. H. van den Hoef, S. Snijder en J. M. Spaargaren, C. H. van der Aai en W. v. d. Veldt, J. P. M. te Nijenhuis en T. M. Copini, C. v. d. Meij en B. Fabels, W. Brouwer en W. Kaars, J. J. Visser eh J. van Bentem. Ondertrouwd 14 Augustus: J. IJ. Termaat en T. Roelofs, H. A. M. Eliam en P. Bon. A. G. van En gelen en J. M. van Rijn, J. J. Wijkhuisen en W. H. van Gend, G. Bonke en W. Meester, L, Kensen en A. M. Kensen, M. Kuiper en C. E. van Reijendam, S. van Soest en C. W. van Haaien, F. J. H. Abma en A. A. Versteeg, H. T. van Maris en C. A. Laar hoven, H. Sorgdrager en M. C. Gunther Mohr, S. Weijers en A. M, Heitmann, J. J. van Dondorp en M. H. Poorter. P den Hollander en A M. Plomp, A. Rietdijk en W. Brauch, J. Blankenstein en M. M. van Alphen, B. Kenter en F. Wanmaker, F. Heesemans en J. M, W. van der Meij, C. Sint en G. van de Wouwer, H. Zandbergen en M. C. van Loon, J. S. Sleeman en S. M. Busking. Bevallen: 9 Aug.: L. NederstigtHogenhout, z. 12 Aug.: I. S. MolanusPolderman, z.. G. W. Ver- donkschotvan der Sluijs, z.. G. J. Boshuis Rosendahl, d., J. G, de Maakervan der Plas. d.. M. E. BundersSehulte Fischedick, d.. 13 Aug.: H. A. EuweScheepstra, d.. E. H. M. Campagne Collard, d.. A. C. Sernéter Voort, d., J. van dei- Linden—Wij man, z„ W. MaasdamBergsma. 14 Aug.: W. A. de GoedeBruijn, d.. A. Kraaijer Ruijgh. z. Overleden: 12 Aug.: A. van Eij'k, 52 j.. Ridder straat. 13 Aug.: H. W. de Kort. 71 j., Ripperda- straat. A. P. SwaanswijkLautenbach, 7€ j., Bak kerstraat. A. C. GiesselbachIn 't veld. 53 j., Ha- zepaterslaan. W. H. Endenburg, 56 j., Rijksstraat weg. R., 4 j.. z. v. P. G. Albrecht, Marsstraat. Th. Hulscher, 68 j„ Kamperlaan. W. J. Rutte, 53 j., Asseldelverstraat. Amsterdamsche brandweer had de branden in de hoofdstad spoedig onder de knie. De Amsterdamsche brandweer heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag de gevolgen van den eersten grooten aanval met brandbommen op de hoofdstad te bestrijden gekregen. Tallooze projectielen werden door de Engelsche vliegtuigen op de slapende stad gewoi'pen met het gevolg, dat binnen korten tijd 25 branden werden gemeld, waaronder één groote. Om half twee kwam de eerste melding binnen en onmiddellijk werd groot alarm gemaakt en van verschillende wach ten haastten de brandweerauto's zich naar de ge troffen huizen, Door de duisternis was het werk van de brandweer eenigermate bemoeilijkt. Toch is het geruststellend, wanneer men hoort, dat men na een half uur, voor drie uur, alle branden onder de knie had. Dit is voornamelijk te danken aan de beroepsbrandweer, die in haar werk werd bijge staan door de luchtbeschermingsbrandweer, welke indertijd op last der Duitsche autoriteiten is uit gebreid en geoefend. De beroepsbrandweer rukte in totaal met acht motorspuiten, twee babyspuiten, drie motorladderwagens, een gereedschapswagen, een slangenwagen, een personeelswagen, een staf wagen en de drijvende spuit, de Jan van der Hey- den, uit. Van de hulpposten zijn 14 spuitjes uitge rukt. De leiding berustte bij den commandant van de brandweer, den heer C. Gordijn Jr. Het volgende overzicht werd door den comman dant aan het A. N. P. verstrekt. In de omgeving van Paramariboplein, Hoofdweg en Curacaostraat wei-den zes branden gemeld. Op de Da Costakade bij de Kinkerstraat ontstonden zes branden. Op de Da Costakade bij de Jacob van Lennepstraat een groote bi-and. Op de van Lennep- kade drie. branden, waaronder een middelbrand. In de Kinkerstraat van perceel 74 tot 80 verschillende branden. Bovendien werden bij het perceel Jacob van Len- nepkade 86 en bij de openbare schuilplaats in het Vondelpark hoek Amstelveenscheweg, twee niet ontplofte explosieve bommen ontdekt. Aan brandmeldingen heeft het evenmin ontbro ken. De brandweer werd uit de Da Costakade en omgeving 28 maal telefonisch gewaarschuwd, terwijl tevens de brandmelders het noodige aantal malen dienst gedaan heeft. Van het Paramariboplein kwamen twee brand meldingen, terwijl 22 maal een telefonische oproep gedaan werd. Wij vernemen verder, dat ook in de Kostverloren- kade een explosieve bom neergekomen is. Deze is - dicht aan den kant in het water gevallen. Door de ontploffing heeft echter het wegdek ernstige schade gekregen en zijn bovendien de ruiten van vele huizen vernield en een aantal gevels ernstig be schadigd. Ook is eenige materieele schade veroor zaakt op den aan de overzijde van de vaart gele gen Baarsjesweg. Tevens is een bom gevallen op den hoek van de le Constantijn Huygensstraat en de Bosboom Tous- saintstraat. Deze sloeg in het voetpad, waarbij de gevel van het hoekhuis eenige schade opliep. (ANP) Productief werk wordt door den opbouwdienst aangepakt. Inpoldering van grond bij Papendrecht. Reeds zijn hier en daar de korpsen van den opbouwdienst in de omgeving 'van hun stand plaatsen met den arbeid begonnen, waarbij zij aanvatten wat de hand; te doen vond. Zoo is een begin gemaakt met de werkzaamheden op het terrein, waar straks het eigen sportcentrum ver rijzen zal, maar dit is toch nog niet wat de leiding ziet als de eigenlijke taak van den opbouwdienst. Het streven is allereerst gericht op het aanpakken van productief nationaal \^erk, dat gezamenlijk verricht, van direct groot nut is voor de volks gemeenschap in haar geheel. Met zoo'n werk zal Vrijdag 16 Augustus worden aangevangen en men kan zich dan ook voorstel len, dat de opbouwdienst in al zijn geledingen hierin het blij begin van zijn eigenlijken arbeid begroet. Hel werk zal worden uitgevoerd aan den noor delijken oever van de Mei-wede tusschen Papen drecht en Sliedrecht, waar buitendijksche gronden in een totale oppervlakte van 80 H.A. zullen worden ingepolderd en omgeschapen in vrucht baar akkerland. Het 13de korps van den opbouwdienst (comman dant majoor J. Mallinckrodt) zal er bezigheid aan hebben voor een periode van twee jaar. Begon nen zal worden met den aanleg van een buiten dijk, welke grootendeels het beloop zal volgen van een bestaande kade over een lengte van circa 2 K.M. Wanneer het werk voltooid is, zullen de riet- gronden en graslanden welke thans bij hoogwater onderloopen, ruim het drievoudige van de tegen woordige waarde bezitten. Door het gemeentebestuur van Papendrecht is het, met medewerking van den Rijkswaterstaat mogelijk gemaakt, dat de opbouwdienst thans, één maand na den stichtingsdatum, dit omvang rijk werk ter hand kan nemen. Zoo zullen in de komende dagen de korpsen het een na het ander aan den slag gaan, zoodat bin nenkort de opbouwdienst overal in den lande zijn werkzaamheid ontplooit en duizenden krachtige armen dag-in, dag-uit in de weer zijn ter ver rijking van den Nederlandschen bodem en het Nederlandsche landschap. OMM| De Proeftuin van het Zuid Hollandsch Glasdistrict bestaat 40 jaar. Links het tegenwoordige kantoorgebouw, rechts het nieuwe in aanbouw zijnde complex. Foto Pax Holland. Italiaansche steden door bommen getroffen. In Milaan twaalf burgers gedood. ERGENS IN ITALIë, 14 Aug. (Stefani). Het 66e Italiaansche weermachtsbericht meldt o.a.: In Somaliland, ten Oosten van Adadleh, zijn nog steeds verwoede gevechten aan den gang. Vanochtend om een uur hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval on dernomen op Noord-Italië en bommen en strooi biljetten uitgeworpen. Een dertigtal explosieve en brandbommen is op woonhuizen en in de stad Milaan geworpen. Er is geen enkel doel van mi litairen aard getroffen. Het aantal d,ooden, allen burgers, bedraagt twaalf, dat der gewonden 44. Te Turijn zijn ongeveer 15 bommen geworpen zonder dat aan militaire werken of industrieele ondernemingen schade werd toegebracht. Men heeft een doode en 8 gewonden geteld. Ook Al- lessandria en Tortona zijn gebombardeerd. Te Alessandria heeft nien 9 dooden geteld, waaronder 3 brandweerlieden, die hulp verleenden, benevens enkete gewonden. Uitbreiding van het onderwijs in bet zevende leerjaar. Verschenen is Ihet verslag van de commissie- Vam Poelje, aan welke commissie was opgedragen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueele hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en -daar opgekomen neiging om door toevoeging, van huishoudelijke vakken aan het onderwijs ün die leerjaren een speciaal karakter te geven. De commissie komt in dit rapport o.m. tot de volgende conclusies: Het is gewenscht, dat, zoodra de openbare geld middelen dit toelaten, van overheidswege mede werking wordt verleend tot het stichten van een aantal, -die primaire opleiding omvattende, eenvou dige nijverheidsscholen voor meisjes. Zoolang een beduidende uitbreiding van het nij verheidsonderwijs voor meisjes niet mogelijk is, dient normaal wettelijk de mogelijkheid te worden geschapen, diat het zevende en de eventueel vol gende leerjaren een onderwijs geven, dat meer dan het overwegend tot het verstand sprekende on derwijs de belangstelling heeft van de leerlingen, en dat voor haar verder leven ook grootere prak tische waarde heeft dan dit laatste. Voor het ze vende leerjaar zal daartoe in den regel geen ver dere uitbreiding van de leerstof noodig zijn, dan wordt verkregen door ontwikkeling van het vak nuttige handwerken in de richting van het z.g. lingerienaaien. Zoodra men verder wil gaan dan onder 4 is aan gegeven, dient, de oplossing i)n. de eerste plaats te wonden gezocht in samenwerking tusschen de la gere school en het nijverheidsonderwijs. Voor de jongens ligt het vraagstuk anders dan voor de meisjes omdat de primaire nijverheids school voor jongens steeds een school is, die een bepaalde vakopleiding geeft. Daarom zal voor de jongeirs, voor zoover uitbreiding der leerstof in het geding is, er in idem regel mede volstaan moeten worden, dat praktisch georienteerd onderwijs in handenarbeid in het leerplan van het zevende en de eventueele hoogere leerjaren wordt opgeno men. Haarlemsche Kantonrechter Hedenmorgen stond voor den Kantonrechter te Haarlem een bejaarde inwoonster van Beverwijk terecht, die op 19 Juli in den nacht het licht op had gestoken, zonder daartegen de noodige .ver duisteringsmaatregelen te hebben getroffen, zoodat het licht door eenige raampjes naar buiten straal de. Aan de politie had de dame verklaard dat ze de gordijnen niet dicht deed, omdat ze 's avonds vroeg naar bed ging. ,,'s Morgens is het niet zoo erg" zoo luidde haar opinie, en deze sloeg op de lichtuitstraling, die des morgens om kwart over vier plaats vond. Rechter: Waarom is het 's morgens niet zoo erg? Verd.: Dat heb ik van verschillende menschen gehoord. Rechter: Maar het is 's morgens toch ook pikdon ker. Een preciese reden, waarom mevrouw in breuk op de verduistering 's morgens niet zoo erg vond, kwam niet aan het daglicht. Zoo'n reden be staat ook heelemaal niet. De rechter vond het een uitermate lichtvaardig optreden. De menschen nemen de verduistering nog steeds te gemakkelijk op. In het belang van alle Nederlanders rnoet afdoend verduisterd wor den. De Beverwijksche dame zal een boete moeten betalen van f 15. EXAMENS. Hoofdakte. Haarlem, Dinsdag 13 Augustus. Geslaagd voor het geheele examen: W. J. Lammers te Haarlem: J. F. du Maine .te Heemstede; D. van Me telen te Amsterdam; mej. J. H. M. Schoone- beek te Haarlem, J. Splinter te Amsterdam. Voor gedeelte B.: G. R. Kaales te Amsterdam. LAWNTENNÏS SUCCES VOOR „PAULUS POTTER". De P. P. club is de Zaterdagavondclub van de tennisbanen Paulus Potter te Heemstede. Dezen zomer is door de leden in verschillende tourna ments te Haarlem en omstrewen ingeschreven; er werden in totaal 26 prijzen behaald. Het grootste succes werd behaald in het Brederode-tourna- ment. Hier werden, behalve de dames-dubbel, alle eerste prijzen behaald door P, P.-leden. De re sultaten waren als volgt: Duinwijck: Mej. M. v. Blommestein 2e prijs dames-enkel, mej. M. v. Blommestein en H. Hor jus le gemengd-dubbel, H, Horjus le heeren-cnkel, J. Kuiper en H. Horjus le heeren-dubbel, J. Wack- witz en H. Guldemond 2e heeren-dubbel. Vondelkade: Mej. B. Klijzing 2e prijs dames enkel, mej. B. Klijzing 2e dames-dubbel, J. Kui per-Ie heeren-enkel, J. Wackwitz en H. Gulde mond le heeren-dubbel. Rijnegom: J. Kuiper 2e prijs heeren-dubbel. Jeugdtournooi: J. Kuiper le prijs heeren-enkel, J. Kuiper en K. Noppen le heeren-dubbel en J. Kuiper 2e gemengd-dubbel. Brederode: Mej. M. v. Blommestein le prijs dames-enkel, mej. M. v. Blommestein en H. Hor jus le gemengd-dubbel, H. Horjus le heeren enkel, J. Wackwitz en W. Postma le heeren- dubbel en B. v. Blommestein en H. Horjus 2e heeren-dubbel. OPWEKKÏNGSSAMENKOMST. Donderdagavond half aqht zal de tweede op- wkkingssamenkomst in het gebouw van het Leger des Heils aan de Schagchelschraat 26 te Haarlem gehouden worden. De dienst zal door twee officieren worden geleid, namelijk de Envoy's Ten Hoope uit Amsterdam. Behandeld wordt het onderwerp: „Waar gaan wij heen?" Het muziekkorps en de Zangbrigade ver- leencn medewerking. Bommen bij Doetinchem. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vlieg tuigen bommen uitgeworpen op de buurtschap IJzevoorde, onder de gemeente Doetinchem. De bommen kwamen terecht in een weide, waar er drie tot ontploffing kwamen. Er werd geen vee gedood, en geen schade aangericht. Er bevonden zich geen militaire objecten in de nabijheid. (A.N.P.) De oudste man van Joego Slavië overleden. Hij was.130 jaar. BELGRADO, 14 Augustus (D.N.B.) De „Vreme" meldt, dat de oudste man van Joego slavië is overleden. De man woonde in een visschersdorp bij Urosjavac cn zou een leef tijd van meer dan 130 jaar hebben bereikt. HEEMSTEDE De gemeenterekening van Heemstede over 1939. Batig saldo van f 125.913.74. Verluidde enkele weken geleden reeds, dat voor- loopige becijferingen een groot batig saldo op den dienst 1939 deden verwachten, nu de definitieve cijfers zijn vastgesteld, blijkt de uitkomst nog gunstiger te zijn. De gemeenterekening sluit n.l. met een batig saldo van f 125.913.74. Bijna alle hoofdstukken van de begrooting heb ben een zoogenaamden meevaller opgeleverd, het zij doordat het batig saldo grooter, hetzij het na- deelig saldo kleiner was dan geraamd werd. Hoofdstuk II (Algemeen*Beheer) gaf een batig saldo van f 7.735 (raming f 3.474). De leges van den Burgerlijken Stand brachten f 6.355 op (raming i 5.750). De salarissen van het secretariepersoneel beliepen f 41.356 (raming f 41.250). Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid) leverde een nadeelig saldo op van f 114.447 (raming f 116.994), De politiesalarissen bedroegen f 51.998 (f 53.000), politiekleeding f 3.244 (f 3.500), onderhoud motor rijwielen f 1.349 (f 1.200), Brandweerkost.cn f 5.144 (f 5.625), Straatverlichting f 39.508, (f 40.606), Kosten luchtbescherming f 1.288 (f 2.500). Hoofdstuk IV (Volksgezondheid) heeft een nadeelig saldo van f 28.773 (raming f 30.083). De ontvangsten van het Gezondheidshuis bedroegen f 1.956 (f 19.29); de uitgaven voor t.b.c.-bestrij- ding f 2.927 (f 2.925);kosten schoolartsen f 4.387 (f 4.500); kosteloos baden en zwemmen f 3.590 (f 2.500), uitgaven Gezondheidshuis f 3.249 (f 3.150). A Het nadeelig saldo van Hoofdstuk V. (Volkshuis vesting) bedraagt f 20.372 (raming f 22.015). De leges voor bouwvergunningen brachten f 1.440 op (f 2.000); de kosten der bouwpolitie bedroe gen f 11.298 (f 11.870) het verliessaldo op mid denstandswoningen f 4.240 (f 5.030). Openbare Werken (Hoofdstuk VI) heeft als eindcijfer een nadeelig saldo van f 159.708 tegen over een raming van f 174.354. De precario rechten brachten f 10.791 op (f 10.000), begrafe nisrechten f 25.426 (f 17.000), straatbelasting f 26.268 (f 25.000), provinciale uitkeering wegen belasting f 12.000 (f 10.550), ontvangsten sport parken f 23.262 (f 23.270). Het onderhoud van straten en pleinen kostte f 43.815 (f 43.850), idem plantsoenen f 28.281 (f 28.000). Het nadeelig saldo op de Sportparken werd f 22.334 (f 23.120). Hoofdstuk VIII (onderwijs). Nadeelig saldo Openbaar Lager Onderwijs f 891 (6.148). Idem openbaar u.l.o. f 9.950 10.015), idem Bijzonder lager onderwijs f 56.374 (f 57.836), idem Bijzonder u.l.o. f 16.129 (f 15.172), idem Bijzonder voorbe reidend onderwijs f 10.007 (f 10.350), idem Mid delbaar onderwijs f 69.934 (f 80.600), idem Voor bereidend Hooger Onderwijs f 7.446 (f 8.300), idem Nijverheidsonderwijs f 7.941 (f 6.810). Hoofdstuk IX. par. 1. (Armenzorg) heeft eeo nadeelig saldo van f 165.642 (f 159.810). Maatschap' pelijk Hulpbetoon kostte f 109.797 (f 110.250)^ kosten ziekenverpleging f 35.297 (f 30.000), krankzinnigenverpleging f 23.557 (f 23.000). Par. 2 (Werkloozensteun) nadeelig saldo van f 172.149 (f 173.130), Steunuitkeeringen f 133.063 (f 130.000), bijslagen f 6.886 (f 7.500). Hoofdstuk XII (Belastingen). Batig saldo van f 634.440 (f 587.518). Grondbelasting gebouwd f 37.708 (f 37.624), idem ongebouwd f 1.919 (f 1.900), opcenten idem gebouwd f 86.048 (f 86.000) idem ongebouwd f 767 (f 760). Personeele belas ting gedeelte hoofdsom le tot 3e grondslag f 35.468 i (f 33.500), hoofdsom 4e tot 7e grondslag f 14.718 I (f 12.500), opcenten Personeele belasting f 230.455 (f 216.000), opcenten dividendbedasting f 5.860 (f 4.500), idem vermogensbelasting f 23.317 I (f 20.000), idem gemeentefondsbelasting f 185.328 f 163.930) uitkeering gemeentefonds per aange- j slagene f 6.180 (f 5.933), gewetensgelden f 205.25, Hondenbelasting f 7.920 (f 7.500), Vermakelijk heidsbelasting f 4.713 (f 5000). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de belasting opbrengsten vrijwel alle hogoer zijn geweest dan de ramingen. De dienst is geopend met een batig saldo van het jaar 1937 ad 1' 134,600. In het dienstjaar 1939 werd dus f 8.700 meer uitgegeven dan in dat jaar ontvangen werd. Per 1 Januari j.l. zijn in- tusschen enkele gemeentelijke belastingen ver hoogd. Priesterjubileum. Donderdag zal pastoor A. F. C. van Noort van I de Parochiekerk aan het Valkenburgerplein, 35 jaar pïiester zijn. Hoewel het geen jubileum is dat speciaal ge vierd wordt zullen toch vele parochianen vooral aanwezig zijn in de plechtige Hoogmis om kwart vóór 10, mede doordat deze dag samenvalt met het titelfeest van de parochie. De dag van morgen zal voor den alom bemin den herder zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. De feestdag wordt besloten met een plechtig Lof om 7.30 uur met geestpredikalie van kapelaan A. Oeverhaus te Amsterdam, oud-kapelaan der pa rochie. KNAAPJE VERDRONKEN. Het zoontje van de fam. V. alhier, dat sedert Vrijdagmiddag zoek was, is thans gevonden in da vaart achter het Politiebureau waar het vermoe delijk al spelende te water is geraakt en verdron ken. SPELDJESVERKOOP. Morgen (Donderdag) zal alhier de jaarlijksche speldjesverkoop plaats hebben ten bate van „Her wonnen Levenskracht", R.-K. vereeniging ter be strijding der tuberculose. IJMUIDEN Vïarktberichten en besommingen. (Deensche vïsch) Klein middel schelvisch 3230 Kleine schelvisch 2421 Kabeljauw 28.5022 Groote gul 21 Kleine schol 31—27.50 Makreel 2520 Alles per 50 K.G. (ZocwaierviscH). Snoekbaars 5444 per KG. Blei 15 per K.G. Baars 2017 per K.G. Zeelt 24 per K,G. Voorn 16 per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2