Haarlem's Dagblad Een Nieuwe Weg. Winterjassen en -mantels De bezuiniging op gas, water en electriciteit. Motten. De uitbreiding der rijkspolitie ActikeCen- 58e JAARGANG No. 17533 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 106CO. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 15 Augustus 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Uit allerlei verschijnselen blijkt wel dat de nieuwe weg, <Jie naar de eenheid van het Neder- landsche volk moet voeren, voor sommigen moei lijk aanvaardbaar is. In dit blad is het streven naar nationale eenheid al in verscheidene artikelen met enthousiasme voorgestaan en wij zullen dat blij ven doen in de vaste overtuiging, dat alleen langs deze."* weg het heil van ons volk nagestreefd kan worden en dat bovendien de overgroote meerderheid der Nederlarders, van alle mogelijke godsdienstige richtingen, dat zeer wel gevoelt. Natuurlijk ziet de een het scherper in dan de ander, natuurlijk heeft de een er dieper over nagedacht dan de ander. Maar als diegenen, die vanwege him oude politieke gewoonten nog maar blijven doorpraten over ver schillende stroomingen in het volk, over „vier zui len" en zoo meer zich eens de moeite gaven met velerlei soort menschen uit dat volk eens rustig van gedachten te wisselen zouden zij tot de ont dekking komen hoe de stemming werkelijk is. Van verschillende podia is al verkondigd dat de oude partijstrijd tot het verleden behoort. Dan dient men ook ten volle te beseffen wat dat inhoudt. Dan moet men ook, met eerbiediging van anderer ge loofsovertuiging, elkaar in het volksbelang, dat ver boven groepsbelangen uitreikt, weten te vinden. Het zal trouwens waarachtig noodig zijn ook! Als wij. een klein volk dat zwaar geleden heeft, onze zelfstandigheid in het komende nieuwe Europa willen verwerven en doen gelden zullen wij inder daad een éénheid moeten vormen. Als wij willen bouwen zullen wij.het gezamenlijk moeten doen, eenvoudig omdat dit de grootste kracht oplevert en omdat wij het niet met minder dan de grootste kracht zullen kunnen doen. Ik heb er onlangs al over geschreven dat de schotjesgeest zijn afscheidingen had opgericht in ons volk volgens zulk een ver-doorgevoerd systeem, dat velen nooit meer, tenzij dan om zakelijke re denen, in werkelijk contact kwamen met menschen die tot een andere strooming behoorden of om een andere zuil gegroepeerd waren, hoe men het noe men wil. En over de schotjes keek het spook van het wantrouwen en waarschuwde: pas op, ga niet verder, hier women „andersdenkenden". Men zal dit begrip, dit hinderlijke schotjeswoord, op den achtergrond moeten schuiven, weg moeten duwen om betere verhoudingen te krijgen. En de meeste menschen willen dat. Zij willen het graag omdat zij er zoo grondig genoeg van hebben, omdat het eindelooze gehakketeer en de afscheidingen- hen al sinds ja-ren ergeren, vermoeien en vervelen. Ter wijl zij bovendien al sinds al die jaren het be wustzijn hebben dat er zooveel meer in het volles- belang te bereiken zou zijn zonder dat. Ik behoor tot die zeer vele menschen en ik heb er waarlijk vaak genoeg van doen blijken ook. En ik ben er van overtuigd dat hun aantal in deze maanden van beproeving zeer snel gegroeid is met velen, die het vroeger al wel zoo voelden maar het niet uitten, omdat zij geen kans op verwezenlij king meenden te zien. Nu zien zij die kans wel en daarom winnen bewegingen, die een nieuwe koers nastreven, nu zoo sterk in aanhang. De meeste menschen zijn eenmaal zoo dat zij geen actie steu-, nen als er geen zichtbare kansen zijn op verwe zenlijking van het gestelde doel. Zien zij die kan sen niet dan blijven ze sceptisch. Worden de moge lijkheden zichtbaar dan ontwaakt de activiteit. De Nederlander reageert niet erg snel. Maar als hij het eenmaal doet, wil het dan ook wat zeggen. Hij begrijpt heel goed dat men er niet komt met iets te bestrijden en af te keuren, dat er dan ook wat nieuws moet komen dat beter is en hij wil dat graag duidelijk en scherp geformuleerd voor zich zien. Zoo dat iedereen het begrijpen kan, er geen twijfel over de uitlegging bestaat en de diepere motieven, die dit alles bezielen, hem voorgelegd worden en tot hem spreken. Dan verstaat hij het. Maar als hij nu weer -disputen moet gaan aan- hooren zal dat hem ontmoedigen en somber stem men Terwijl hij juist aanmoediging noodig heeft, want is zijn toestand zoo behagelijk, voelt hij zich zoo gerust omtrent zijn werk en zijn gezin en dus ook omtrent de toekomst van zijn kinderen? De menschen, die meenen daarover in hun eigen geval geen zong te behoeven te koesteren, zouden zich meer de moeite kunnen geven, zich in den toe stand van anderen in te denken. Wij moeten de volkseenheid bereiken. Wij zul len ons offers moeten getroosten om het zoover te brengen. Werkelijke offers, maar minder groot dan diegene die het laten voortbestaan van verdeeld heid en schotjesgeest zou kosten. Want de toe komst zal onze uiterste krachtsinspanning vergen. Én die alleen zal voldoende kunnen zijn. Ik her haal dit, het klinkt als een waarschuwing en het is ook als zoodanig bedoeld. Want „het zal wel weer niet vanzelf in orde ko men", we zullen er niet „wel doorrollen", zooals sommige oppervlakkige lieden misschien meenen. Neen. Wij gaan in elk geval een tijd tegemoet, waarin wij zeer hard zullen moeten werken. In eendracht. Hoe eerder wij die verwezenlijken, hoe beter het voor ons zelf zal zijn. Met dit ideaal: ons volk dienen. Het is het waard. R. P. Voorloopig niet te koop Gordijnen bij uitzondering Of een GROENTJE in HAARLEM S r DAGBLAD succes heeft is al lang geen vraag meer Bijna 50.000 per jaar, dat-is het wei- prekende bewijs. Het is natuurlijk velen opgevallen dat op de lijst der textielgoederen die men in het aanstaande halfjaar op zijn punten kan koopen, geen winter mantels en winterjassen staan. Bij navraag is ons op het Distributiebureau gebleken, dat het voor loopig althans, niet de bedoeling is dat die artike len verkocht worden. Als het resultaat van de inventarisatie bekend is bestaat er kans, dat in "de naaste toekomst een bekendmaking verschijnt dat alsnog een winterjas of -mantel gekocht kan wor den op een van de speciale bonnen (die buiten het puntenstelsel vallen) van de textielkaart. Thans zijn alleen regenmantels en -jassen te koop, waarvan die van gummi gemaakt zijn, buiten de puntentelling vallen. Er worden thans voor jongens en mannen geen stoffen voor bovenkleedmg meer aan particulieren afgeleverd. Men kan die wel koopen, maar dan moeten ze in opdracht van den kooper afgehaald worden door den kleermaker die het pak moet maken. Wie geen kleermakerswerk wil hebben, moet genoegen nemen met confectie-pakken. Bij sommigen bestond de meening dat voor vrouwen en meisjeskleeding losse stof alleen afgegeven zou worden aan naaisters, maar bij informatie werd ons op het Distributiebureau medegedeeld, dat hier misverstand in het spel moet zijn. Meisjes en vrouwenkleeding mag wel thuis gemaakt worden, Overgordijnen mogen enkel gekocht worden met een speciale vergunning van het Distributiebureau. Dit is natuurlijk gedaan om te voorkomen dat over gordijnen gekocht worden om daarvan. mantels of japonnen te maken. Verschillende stoffen van overgordijnen leenen zich daarvoor immers uit stekend. Er wordt alleen vergunning gegeven over gordijnen te koopen bij speciale gevallen, trouwen, verhuizing, brand, diefstal enz. Elk geval wordt afzonderlijk bekeken Wie nieuwe gordijnen wil hebben ómdat de oude verschoten of versleten zijn, moet zoo wordt gezegd daarmee nog maar een jaartje wachten. Be Amerikaansche minister Knox: „Ineenstorting van Engeland binnen 60 dagen mogelijk" Het D.N.B. verneemt uit New-York: De minister van Marine, Knox, heeft giste ren in de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden een sensationeele ver klaring afgelegd. Hij zeide dat het ineen storten van Engeland binnen 60 dagen mo gelijk is en hij beklaagde zich er over dat Amerika niet de volle waarheid verneemt over het verloop van den strijd om Engeland. Minister Knox drong aan op het aannemen van het voorstel tot invoering van den dienst plicht. Hij staafde dit met de opmerking, dat de Vereenigde Staten tenslotte in de geheele we reld geen vriend meer zullen hebben, indien En geland de nederlaag lijdt. Hij bidt God dat dit niet moge geschieden, maar niettemin houdt hij een Engelsche nederlaag mogelijk binnen 60 da gen. Geen Amerikaan heeft een nauwkeurig beeld van den strijd om Engeland, want-Ame- e xpll ae v niet den omvang van dë werkelijke verliezen. Indien de Vereenigde Staten thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, die den Atlantischen en den Stillen Oceaan zou kunnen contröleeren, dan zou een enorm landleger niet noodig zijn. Helaas zullen de Vereenigde Staten eerst in 1946 over een vloot van voldoenden om vang beschikken. Op de vraag van den republi kein Calson of er voor de Vereenigde Staten oorlogsgevaar in het Verre Oosten bestaat, ant woordde de minister van marine dat in deze ge vaarlijke tijden niemand weet. waar de gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zijn om aan alle gevaren het hoofd te bieden. Over den Atlantischen Oceaan dreigt geen on middellijk gevaar doch in geval van een neder laag van Engeland zou de positie van Amerika slechter zijn dan ooit te voren. EET WEER VISCH KABELJAUW (m.m.)50 cent per pond DIKKE SCHOL SNOEKBAARS enz. S cent per pond Fa. JAN RIENSTRA Bloemendaaischeweg 339. Tel. 13897 (Adv. Ingez. Med.) Er is geen reden tot klagen Het is alweer twee maanden geleden, dat wij te Haarlem. Heemstede en Bloemendaal infor meerden. of het publiek den raad zuinig te zijn met het gebruik van gas. water en electriciteit ter harte had genomen. Wij konden toen mede- deelen. dat over het algemeen de Directies der bedrijven niet ontevreden waren. Men had, aan de hand der cijfers, den indruk, dat het publiek zich de beperkingen die noodig waren gebleken, getroostte en al kon de 50% bezuiniging, waar naar althans bij het gebruik van stroom en gas gestreefd werd. niet geheel gehaald worden, een aanzienlijk terugloopen van het stroomverbruik kon worden geconstateerd en dat het gasverbruik geringer was geworden in weerwil van het feit. dat het aantal gasafnemers voortdurend toenam gaf eveneens reden tot tevredenheid. Nu wij dezer dagen wederom inlichtingen heb ben ingewonnen stemt het tot voldoening, dat de medewerking van het publiek blijvend geconsta teerd wordt. Het gasverbruik te Haarlem blijft constant. Na tuurlijk zou het mooier zijn wanneer het terug liep immers het kolenvraagstuk is nog lang niet opgelost maar men mag niet vergeten, dat vooral te Haarlem honderden en honderden ge zinnen gewoon waren, op petroleum te stoken ofwel een deel van den maaltijd daarop te berei den. Al deze petroleum verbruikers, een enkele daargelaten, zijn op gas overgegaan of tot het gas teruggekeerd, hetgeen natuurlijk een belang rijke afneming beteekent. Niettemin is het niet tot verhooging van het gasverbruik gekomen, bewijs genoeg, dat men over de heele linie be zuinigt. Dat dit overigens noodig is en blijft behoeft geen betoog. Iedereen weet. dat er onzekerheid heerscht inzake de kolenvoorziening, waarbij de kwestie van het transport wel het ergst schijnt te klemmen. Het blijft dan ook bepaald noodzakelijk, niet .meer gas te gebruiken dan hoogst noodzake lijk is. De bezuiniging op water is bevredigend, zoo ver klaarde ons de Directfe van het Haarlemsch Ge meentelijk Waterbedrijf. Wij hebben het voor deel van een koelen zomer, zoodat er niet veel water voor besproeiing noodig is. hetgeen als een voordeeltje mag worden aangemerkt. Het stroomverbruik in Haarlem, zoo verklaarde ons de directie van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, vertoont dezelfde bezuiniging als in Juni te weten ongeveer 25%, hetgeen tot bevrediging stemt. Hoe het straks zal worden als de avonden langer worden dient te worden afgewacht. In Heemstede was het electriciteitsverbruik in Juni met 40% afgenomen, een mooi cijfer, dat men tot dusver heeft weten te handhaven, doch waarbij men goed zal doen. te bedenken, dat in de zomermaanden, die langzamerhand alweer ten einde spoeden, in zeer veel gezinnen het licht vrijwel niet aan is geweest. Niettemin blijft het een knappe prestatie van de Heemstedenaren. Ook de gasbezuiniging bleef constant. In Juni was die 18 en dat zal momenteel niet veel sche len. Ook hier geldt het parool: Laat men besef fen, dat in de eerste plaats de gasvoorziening in deze tijden een teer en kwetsbaar punt is! Voor gas heeft men "nu eenmaal steenkool noodig en kolenschaarschte beteekent gasschaarschte. Over het water geen nieuws. Men blijft daarop voldoende bezuinigen. In Bloemendaal zegent het Waterbedrijf der Gemeente den nogal natten zomer. Want Bloe mendaal is het oord der groote tuinen en een groote tuin is in den zomer vaak een nathals, zoo erg. dat in normale tijden de Bloemendaler véél meer water gebruikt wel te verstaan voor zijn tuin dan gemiddeld de Haarlemmer. Maar de veelal bewolkte lucht zorgde dit jaar voor de noodige natuurlijke lafenis en zoo liep er ook te Bloemendaal in de zomermaanden heel wat minder water door de meters dan in droge zomers te doen gebruikelijk is. En ook hier is het gas het teere punt. Wat door de bezuiniging gewonnen wordt gaat door het opgevoerd aantal aansluitingen verloren. En het pannetje peertjes suddert niet langer op het pe- troleumpitje en het theewater wordt niet meer op het petroleumstelletje aan den kook ge brachtniettemin blijft men ook in Bloemen daal binnen de perken. Men is tevreden en dat is in dezen tijd al heel wat. Italiaansclie actie in Afrika voortgezet. Engelsche legerkampen en vliegvelden gebombardeerd. MILAAN. 15 Aug. (RNB) Naar gemeld wordt, hebben Italiaansche bommenwerpers aan het front van Lybië groote Engelsche legerkampen gebom bardeerd en de barakken in brand geschoten. Van het Somali front wordt gemeld, dat het En gelsche vliegveld Gemel is gebombardeerd, waarbij ecnige vliegtuigen op den beganen grond zijn ver nield, zonder dat de Engelsche luchtdoelartillerie iets kon uitrichten. Een Engelsch vliegtuig werd in een luchtgevecht neergeschoten. Kakelende eicrfabricken worden met deskundig oog beschouwd. Een aardig detail op de pluimveemarkt te Purmerend, die deze week over gebrek aan be langstelling niet had te klagen. Foto Pax Holland Ach, wat motten toch die motten Bij mij thuis onder de wol, Het is niet om mee te spotten, Het gemoed schiet ervan vol. Ik ben vreed^iam van nature En aanvaard getroost mijn lot, Maar dit kan ik niet verduren, Als ik mot heb, heb ik mot. Waarom moet dat dier zich voeden Met mijn „stoffelijk" bezit? En ik kan het niet verhoeden, Ik delf steeds het onderspit. Het legt daar zoo maar z'n eitje In mijo kleeren, ongemerkt, En die zijn dan na een tijdje Plotseling ajour bewerkt. Het heeft het in het bedriegen Van de menschen ver geschopt, Zie het tergend fladdervliegen, Nu 't zich eindlijk heeft ontpopt. En vooral in deze dagen Is het van zoo groot belang, 't Monsterdier gaat zonder vragen, Ongestoord zijn boozen gang. Het eet, nu je de producten Niet zoo mak'lijk krijgen kunt Zonder kouwe kleerendrukte Je textielwaar punt voor punt. Neen, voor dieren kan ik voelen, Ook de soort, die mij niet baat, Maar dat mottige krioelen Haat ik met een diepen haat. Duitsche bommenwerpers opnieuw boven de Engelsche kus! Een bewijs van -mi.iut.. k.. ».i imi stuurt, die in de oor logsdagen te Broek op Langendijk waren ondergebracht, hebben aan het bestuur dier gemeente een ameublement geschonken voor de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis. Foto Pax Holland Hevige luchtgevechten boven het Kanaal. Het D.N.B. meldt: Woensdag in de middag uren zijn havenwerken en vliegvelden aan de Zuidoostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Britsche jagers boden weerstand aan de Jun- ker-duikbommenwerpers, doch konden het binnendringen van de Duitschers niet verhin deren. Op verschillende punten in de omge ving van Dover zijn enorme branden te zien. De Duitsche luchtmacht heeft Woensdag, naar het D.N.B. nader verneemt, slechts weinig forma ties in den strijd gebracht Bij de tenuitvoerleg- gkg der opdrachten, in de eerste plaats gewapende verkenning boven het Kanaal en vernietiging van versperringsballons aan de Zuidoostkust, ontston den op verscheidene plaatsen hevige luchtgevech ten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. Volgers de tot dusverre ontvangen berichten zijn boven het graafschap Kent 22 Britsche jachtvlieg tuigen, voor het meerendeel Spitfires, neergescho ten, terwijl vijf Duitsche Messchersmitts verloren gingen. Reeds vroeg in den morgen waren de Duitsche vliegtuigen van hun steunpunten in Duitschland. België en Nederland opgestegen. De weersomstan digheden begunstigden deze nieuwe actie. Zware bewolking boven het Kanaal maakte het den Duit- schen vliegtuigen mogelijk onopgemerkt de Brit sche kust te bereiken, zoodat zij ongehinderd bo ven het eiland kwamen. Welke opdracht deze Duitsche vliegers hebben, is niet bekend. VLAG VAN NELSON IN DE GOLVEN VERDWENEN. STOCKHOLM. 15 Augustus (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld, heeft bij den laat^en aan- aanval van Duitsche Stuka's van gisteren, een bom van middelzwaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggerd oud óok getroffen, waarin het vroegere vlaggeschip van Nelson, de „Victory" lag. De bom ontplofte in het water op ongeveer, zeven meter afstand van de Victory. Door de kracht der ontploffing werd de achtermast, waaraan de vlag van Nelson en de Union Jack wapperden, omverge- slagen. Het bericht over de uitwerking van deze bom heeft vooral onder de manschappen meer ont steltenis gewekt, dan de van militair standpunt uit gezien veel ernstigere schade aan de haverhoofd- en haveninstallaties. De bijgeloovige zeelieden zien in het feit, dat de vlag van Nelson in de golven verdween, een kwaad voorteeken. In Haarlems omgeving komen waarschijnlijk 100 marechaussees Elders in dit nummer deelen wij mede. dat de rijkspolitie belangrijk zal worden uitgebreid. Het wapen der marechaussee wordt van 1250 op 4000 gebracht, terwijl de sterkte van de rijksveldwacht van 1350 tot 2250 wordt opgevoerd. De bedoe ling van deze uitbreiding der rijksveldwacht is allereerst versterking van de korpsen in alge- meenen zin, maar tevens dient de uitbreiding om te kunnen overgaan tot versterking van de plaatselijke politie in de kleine gemeenten, De marechaussee wordt versterkt om grootere een heden van dit wapen in de voornaamste centra van het land ter beschikking te hebben. Voor de aanstelling komen in aanmerking dienstplichtigen die hun eerste oefentijd vol bracht hebben. Deze militairen moeten evenwel een speciale opleiding ontvangen om hen ge schikt te maken voor hun nieuwe functie. Naar wij vernemen moet het in de bedoeling liggen 100 marechaussees op te leiden in de om geving van Haarlem, vermoedelijk te Bloemen daal. Dit zouden dan bereden manschappen worden, Naar de mogelijkheid of hier voldoende oefengelegenheid bestaat is reeds een onderzoek ingesteld. Distributie goedkoope margarine bak- en braadvet aan werkloozen. De Rijksdienst der levensmiddelendistri butie heeft betreffende bovengenoemd onder werp aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen en armlastigen en de daarmede gelijkgesteld en, kunnen voor het verkrijgen van goedkoope mar garine en bak- en braadvet in aanmerking ko men, ongeacht of zij in het bezit zijn van vet- bonnen, dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaat selijken distributiedienUt, aan de instantie, be last met de distributie van goedkoope marga rine en bak- en braadvet, na inlevering der bon nen, z.g.n. „toewijzingen" verstrekt. Dit is ech ter niet noodig, aangezien margarine en bak en braadvet voor werkloozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, bij den rijksdienst der levensmiddelendistributic kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en of boterbonnen be hoort steeds plaats te vinden door de gemeen telijke instantie, belast met de distributie van goedkoope levensmiddelen. Nimmer mogen be trokkenen deze bonnen bij den winkelier inleve ren. f De kerkelijke instellingen van weldadigheid die gebruik maken van de terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distributie aan hun ondersteunden, zullen het door hun benooöigde kwantum margarine en bak- en braadvet slechts kunnen in ontvangst nemen tegen gelijktijdige overgave van het daarvoor benoodigde aantal vetbonnen en of boterbonnen, welke zij van hun ondersteunden hebben verkregen. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Een Nieuwe Weg. pag. 1 Van onzen specialen verslaggever: J Drente en de Nederlandsche Heide g Maatschappij. pag. 3 De bezuiniging op gas, water en elee- fl triciteit. pag. 1 g§ Van een V. P. B. correspondent: Ar- J beidsvraagstukken in Duitschland. pag. 7 g Proeven met „verduisterde chrysan- j then". pag. 5 H De Groei van de Noord-Hollandsche I| Bevolking. pag. 5 3 Een goed begin van de avond-vier- gf daagsche te Haarlem. pag. 6 §j Zeskampen der Politie-sportvereeni- M ging „Haarlem". pag. 6 j Flitsen. pag. 3 1 Laatste Berichten op pagina 2 I V '-tti"ii :mr. !«rm;::ri',ï;irai^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1