Het wapen der marechaussee wordt uitgebreid tot 4000 man. AGENDA. De verduistering IAAT/IE BERICHTEN 'n Baby wagen ging uit varen WANDGEDIERTE n Q.y BERD AG 15 AUGUSTUS 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD Hel korps Rijksveldtvachl tot 2250 man. De politiekorpsen hier te lande ondergaan, zooals onlangs is medegedeeld, een belangrijke uit breiding en deze geldt zoowej voor de beide rijks korpsen, namelijk het wapen der marechaussee en het korps rijksveldwacht (het korps politietroepen is opgeheven) als voor verscheidene gemeentelijke politiekorpsen en kleinere, eenheden. Wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van. ongeveer 1250 op 4000 man gebracht. Totnutoe bestond de marechaussee uit den staf te 's-Graven- hage, vier in hoofdzaak over de kleinere gemeenten verdeelde divisies, en het te Apeldoorn gevestigde depót. Het ligt in de bedoeling, het aantal divisies te verdubbelen en in tegenstelling tot vroeger deze zoodanig te verdeelen, dat vooral de groote steden door marechaussee worden aangevuld. Er komen derhalve grootere eenheden van dit wapen in de voornaamste centra, doch daarnaast zullen de grensgebieden worden versterkt. Voor de marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds naar den opbouwdienst waren overgeplaatst) yn de rest, ten getale van circa 1300 man, zal uit le dienstplichtigen, die hun eerste-oefentijd hebben volbracht, worden gerecruteerd voorzoover dit niet reeds is geschied. De marechaussee, die geheel op militaire leest is geschoeid, wordt namelijk nage noeg uitsluitend uit diegenen aangevuld, die vol doende militaire scholing hebben gehad. KEÜRINGSEISCHEN. De keuringseïschen, waaraan moet worden vol daan, komen overeen met die, welke voor vrijwil ligers in het vroegere leger golden, met dien ver stande, dat als minimumlengte 1.75 M. is voorge schreven. Verder geschiedt de beoordeeling uiter aard voornamelijk volgens normen, die geschiktheid voor de politietaak inhouden. Het officierscorps bij de marechaussee, dat onge veer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitge breid. Deze aanvulling geschiedt uit de legeroffi cieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij de noodige ervaring in het paardrijden moeten hebben. Voor de rijksveldwacht. die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissie op het oogenblik reeds 735 man uit het leger aan genomen, zoodat nog een 170-tal moet worden aan gewezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen zijn of ten deele nog worden verwacht. Van de ge noemde 735 zijn er 250 Maandag j.l. op den spoed cursus te Hilversum geplaatst, die daar in een schoolgebouw is ingericht onder leiding van den districts-commandant den heer Vermeyden uit Amsterdam. Plaatsvervangend-directeur van dezen cursus is mr. B. Frima, directeur van de model- politievakschool te Hilversum. De bedoeling van de uitbreiding der rijksveld wacht is in de eerste plaats versterking van het korps in algemeenen zin, doch daarnaast dient deze uitbreiding tot versterking, in overleg met de burgemeesters, van de plaatselijke politie-organen, vooral in de kleinere gemeenten. PREMIèRE NEDERLANDSCHE CIRCUSREVUE Hedenavond geeft de Nederlandsche Circusrevue in haar gebouw aan de Paviljoenslaan te Haarlem de eerste voorstelling. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. De eerste voorstelling in het a.s. winterseizoen, georganiseerd door den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, op Zondag 15 September a.s. zal, in verband met de verduisteringsmaatregelen, 's mid dags gegeven worden en te half drie beginnen. „Het Nederlar.dsch Tooneel", dir. Cor. v. d. Lugt Melsert, komt dan een nog nader aan te geven stuk opvoeren. EXAMEN ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Naar wij vernemen zal het speciaal examen Al gemeen© Handelskennis te Haarlem in October- November voor het laatst worden gehouden. EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlem, 14 Augustus. Geslaagd voor het ge- heele examen: B. Nicolai, Amsterdam, W. J. v. d. Paardt, Amsterdam. Voor gedeelte B: R. Scholtens, te Amsterdam, J. N. W. Bruggrafer, Amsterdam. CONCERT OP „KAREOL", Het dubbelmannen kwartet „Harmonie", direc teur de heer P. M. Germes, zal Zondag a.s. een concert geven op „Kareol", het herstellingsoord voor Nederlandsche militairen, met welwillende medewerking van het Hawai-Ensemble „Lei Lei- hu la" onder leiding van den heer John Gerth van Wijk. FINANCIëN. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bailk, 15 Augustus. Valuta's (schriftelijke en tel.-trans- New York 1.88 3/16—P.83 9/16. Berlijn 75.2875.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.8144.90. Zürich 42.84—42.92. Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/2. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.7644.94. Zürich 42.80—42.96. Heden: DONDERDAG 15 AUGUSTUS. Paviljoenslaan: Première Nederlandsche circus revue, 7.30 uur. Begijnehofkapel, 8 uur: J. Sevensma. Gem. Concertzaal 8 uur: H.O.V. concert. Luxor Theater: Heinz Rühmann in „De Amateur jockey", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostersch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Esehnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Buitenlandsche persvereeniging door commissaris-generaal Schmidt ontvangen. Woensdag heeft het bestuur der buitenlandsche persvereeniging in Nederland een officieel bezoek gebracht aan den commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden Fritz Schmidt. De be stuursleden werden aan den commissaris-generaal voorgesteld door den legatiesecretaris dr. Herbert Wissmann. De commissaris-generaal liet zich tijdens het on derhoud met de bestuursleden over de vereeniging en de beroépsbelangen harer leden voorlichten en verklaarde zooveel als mogelijk onder de huidige omstandigheden, de beroepsbezigheden der leden te willen vergemakkelijken. Van de zijde van het bestuur werd erkentelijkheid uitgesproken voor de wijze waarop men van Duitsche zijde begrip had ge toond voor de werkzaamheden en beroepsbelangen van de correspondenten der buitenlandsche pers in Nederland. De Oude IJsel wordt gekanaliseerd. Overeenstemming over een belangrijk werkobject. Tusschen rijk, provincie en waterschap is.^naar het A.N.P. verneemt, volledige overeenstemming bereikt over het reeds geruimen tijd aanhangige plan tot kanaliseering van den. Ouden IJsel. De kanaliseering zal zich uitstrekken van Ulft tot Does burg De Oude IJsel zal worden verbreed van 20 op 28 Meter en uitgediept van 1.25 M. op 2.50 M. Was de rivier tot dusverre slechts bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 150 ton, wanneer het werk voltooid is. zullen schepen tot 500 ton de rivier kunnen be varen van Doesburg tot Ulft. De Achterhoek zal dan een grooten scheepvaartweg rijker zijn. De totale kosten van de kanaliseering van den Ouden IJsel zijn begroot op 1.600.000 gulden. In dit bedrag is ongeveer 800.000 gulden aan werkloon begrepen. Enkele honderden arbeiders zullen hier eenige jaren werk vinden. Binnenkort zal met de uitvoering der plannen een aanvang worden gemaakt. De uitvoering is in handen van het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen in samenwerking met de Nederlandsche Heide Maatschappij. De opbouwdienst gaat oogsten in Frankrijk. Animo is zeer groot. De „Tel." meldt, dat bij den staf van den Op bouwdienst van Duitsche zijde het verzoek is ont vangen 1000 man en zoo mogelijk meer ter beschikking te stellen voor het binnenhalen van den oogst in Frankrijk. Naar het blad verneemt is de* animo hiervoor zoo groot, dat gemakkelijk aan dit verzoek kan wor den voldaan. De mannen van den Opbouwdienst die zich voor dit doel vrijwillig kunnen opgeven, zullen in korps- verband, geëncradeerd door voldoende officieren en onderofficieren, naar Frankrijk vertrekken. Voor vevoer, legering en landbouwwerktuigen zullen de Duitsche instanties zorgen. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam) Uitgesproken: 14 Aug. K. Hermann, laatst gewoond hebbende te Amsterdam, Michel Angelostraat 114-11, R. C. Mr. H. D. Feenstra, Cur. Mr. E. W. Nielsen, Gel- derschekade 10, te Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 Aug. J. A. van der Ark, te den Haag. Gedeponeerde uitdeelin'gslijsten: 10 Aug. E. E. Martens te Sas van Gent. Geëindigd door het verbindend worden der uitd. lijst. Uitk. nihil. Buma contra den Bioscoopbond. Zaak in September weer voor het Amsterdamsche Ilof. Tusschen het Bureau voor Muziek auteurs rechten (Buma) en den Bioscoopbond bestaat reeds geruimen tijd verschil 'van meening over de mu- ziekauteursrechten van geluidsfilms. De Bioscoopbond stelt zich op het standpunt, dat de maker van de film, de Producer, deze reeds heeft betaald bij het voldoen wan het honorarium aan den componist. Het Buma daarentegen is van oordeel, datL de Som, betaald aan den componist uisluitend loon is voor het recht deze speciaal ver vaardigde muziek in de geluidsfilm op te nemen, maar dat van de openbare yertooning, het ten ge- hoore brengen der muziek weder muziek-auteurs- rechten moeten worden betaald door den direc teur van het bioscooptheater, waar de film draait. Door den Hoogen Raad is thans in deze een af wijzend arrest gewezen, waarin dit rechtscollege zich op een tegengesteld standpunt, van het Hoi: te Amsterdam stelde, waar het. Buma in het ongelijk werd gesteld. Ons hoogste rechtscollege was van oordeel, dat de strekking van art. 6 van de Auteurswet is, dat het auteursrecht toekomt aan den schepper van de grondgedachte van een werk, indien deze voor de uitvoering gebruik heeft gemaakt van personen, wier arbeid hij zoodanig door leiding en toezicht heeft geïnspireerd, dat hun arbeid niet als een eigen schepping kan worden beschouwd. De Hooge Raad heeft gemeend, dat dit niet het geval is bij de muzikale gedeelten van een geluids film, wanneer de componist daarvoor origineele muziek heeft gecomponeerd en daarbij noch heeft' gewerkt naar een ontwerp van zijn producer, noch onder leiding en toezicht van een producer. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Hof en wees de zaak terug naar het Hof te Amster dam, om opnieuw te worden behandeld. In September zal opnieuw in deze zaak worden gepleit. Voordrachtrepertoire van Charlotte Kohier. Naar wij vernemen heeft mevrouw Charlotte Kohier voor het volgend seizoen als voordracht op het repertoire genomen, de Spaansche novelle van Pedro de Alarcon, „De driekante steek", die zij on der den titel „Frasquita" zal voordragen. Mevrouw Kohier zal haar voordracht-seizoen in September openen met een avond van „Neder landsche gedichten". Bindtouw voor den landbouw. In aansluiting op de dezer dagen in de pers verschenen mededeeling van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij over de noodzakelijkheid van het inzamelen van in den landbouw gebruikt bind touw, wordt nog nader bekend gemaakt, dat het in de, bedoeling ligt voor het ingezamelde touw een redelijke vergoeding te geven. T.z.t. zullen hier omtrent verdere mededeelingen worden gedaan. Zon onder 9.06 Zon op 6.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Hel Italiaansche legerbericht. Verwoede gevechten in Britsch Somaliland. ERGENS IN ITALIë 15 Augustus (Stefanï). Het 67e Italiaansche Weermachtsbericht luidt als volgt: De operaties in Britsch Somaliland zijn met verwoede gevechten, waarin de luchtmacht een werkzaam aandeel heeft, in volle ontwikkeling. Den Italiaanschen troepen vielen gevangenen en wapens in handen. „Geen bezet gebied meer''. Het generaal-gouvernement Polen. KRAKAU, 15 Augustus (D.N.B.) Onder het opschrift: „Geen bezet gebied meer", schrijft de Krakauer Zeitung het volgende: Met het geven van een definitieven naam aan een gebied, dat door de Duitsche wapenoverwinningen in het bezit kwam van de Duitsche souvereiniteit, is de feitelijke toe stand ook formeel duidelijk gemaakt. Het feit, dat het natuurlijk werd geacht, dat de Duitsche krachten voor deze taak van herbouw ter beschik king werden gesteld, is 'n bewijs hoe groot de reserve aan menschenmateriaal in het oorlogvoerende Duitschland moet zijn, dat het dit kon presteeren zonder schade te berokkenen aan zijn oorlogs energieën. De verantwoordelijkheid niet alleen een oorlog te winnen om te overwinnen, doch om nieuwe duurzame Europeesche verhoudingen te vormen, gaf aanleiding aan het leven van de bevolking in het generaal gouvernement langzamerhand het ka rakter van duurzaamheid te geven. De overwinnaar bleef in het land, maakte na tuurlijk ook van de rechten van den overwinnaar gebruik, doch bevrijdde het land daarbij tevens van de zwaarste zorgen. Het doel van Duitschland in dit gebied, in den kortst mogelijken tijd een binnenlandsche pacificatie en zelfstandige verhou dingen te verkrijgen, is bereikt. Het generaal gou vernement heeft het karakter van een bezet gebied verloren. De benaming „het generaal gouverne ment" is een vastomlijnd begrip. Japanscli blad voorspelt den ondergang van Engeland. TOKIO, 15 Augustus. De Japansche pers be richt uitvoerig over de Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Zij noemt die aanvallen groote succes sen. Het blad Miyako voorspelt den ondergang van Engeland en verklaart dat de nieuwe orde in Europa in dezelfde mate bespoedigd wordt als En geland ineenstort. Het blacUraadt de Engelsche re geering aan, Duitschland een verzoek om vrede voor te leeggen. (United Press) De „Minseito" ontbonden. TOKIO. 15 Aug. (D.N.B.) De grootste politieke partij van Japan, de Minseito, die rond drie millioen leden heeft is Donderdagmiddag in een slotvergadering, waarop alle leden alsmede ongeveer duizend partij vertegenwoordigers van geheel Japan, de voorzitter van de Minseito, Machida, de vroegere minister van financiën, Sakoerautsji en de vroegere minister van justitie Kotzoemi, deelnamen, definitief ontbonden. Naar Domei verder meldt, heeft de Minseito dezen stap genomen, teneinde in samenwerking met de regeering door haar ontbinding iedere mogelijke hindernis bij het opstellen van de be raamde nieuwe politieke structuur te helpen overwinnen. Amsterdam bracht 325.000 op. Resultaat van actie van het Amsterdamsche Hulpcomité 1940. Het Amsterdamsche hulpcomité 1940 heeft heden het in de hoofdstad bijeengebrachte be drag ad f 325.000 overgemaakt aan den pen ningmeester van de nationale inzameling 1940 te 's-Gravenhage. STUDENTENKAMP IN DEN HAAG. Van 19 tot 31 Augustus zal er een studen tenkamp gehouden worden in „Huize Katwijk" Raamweg 47 Den Haag. Het initiatief hiertoe is uitgegaan t van eenige studenten, welke ge groepeerd zijn om het volkshoogeschoolwerk te Bakkeveen. Het kamp zal ongeveer 100 studen ten omvatten. Voorgelicht door deskundige in leiders zullen zij door onderlinge besprekingen een helder inzicht trachten te verwerven in de gemeenschappelijke taak van de Nederlandsche studenten in dezen tijd. De geest van kameraad schap zal bevorderd worden door veel sportbe oefening en zang. Spreken zullen dr. H. W. G. van der Wielen: de volkshoogeschool, dr. H. Krpkel: ons volk in het huidige Europa, prof. mr. J. J. Schrieke: nieuwe staatsopbouw. dr. P. J. Bouman: wereld- deelen als economische eenheden. Ir. L. de Jonge: Plattelandsopbouw, prof. dr. L. J. van Apeldoorn: nieuw recht, prof. dr. A. A. van Schelven: de Groot-Nedeiiandsche ge dachte; architect J. Jans: Bouwkunst en we deropbouw. dr. ir. F. P. A. Tellegen: Universi teit en volk (gevraagd), Wies Moens: voor dracht uit eigen werk (gevraagd)Henri Bru- ning: het Christendom (gevraagd); mr. J. Linthorst Homan: Studentenleven. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Donderdag. Pluimveemarkt. Oude kippon f 0.45f 0.50, oude kippen per K.G. f 0.42f 0,45, oude hanen f 0.70f 1.25, jonge hanen per K.G. f 0.48f 0.55, N.H. Blauwen per K.G. E, 0.55f 0.60, jonge hennen f 0.60f 1.25, tamme eenden f 0.20f 0.30, ganzen f 1.80f 2120, kalkoenen per K.G. f 0.60f 0.70, tamme konijnen f 1f 2.50, piepkuikens f 0.15f 0.25. Aanvoer 40.000. Handel» vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 4.90f 5.10, gemengde eieren f 5 f 5.20, bruine eieren f 5.20f 5.45, eendeneieren f 3.25—f 3.50. Aanvoer 1.316.000. Handel: vlug. Veemarkt. Zeugen C 60f 86, dr. zeugen f 80f 100, schram men f 20f 26, biggen f 14f 18, zware varkens 2831 cl,, per pond. vette kalveren 1826 ct. per pond, nuchtere kalveren f 3f 7. Handel matig. Knappe menschen hebben auto's uitge dacht. die ook voor varen geschikt zijn, u heeft daar wel eens plaatjes van in de krant gezien. Maar aan een baby wagen, waarvan de wielen de functie zouden kunnen aan nemen van zwemvliezen, is nog geen aan dacht geschonken. Toch is er zoo'n babywagen. Hedenmorgen dreef de wagen in het Spaarne te Haarlem. Echter dat dient, gezegd —onvrijwillig! Twee' meisjes van 4 en 9 jaar wandelden samen met een kinderwagen, waarin een baby van eenige maanden, langs het Spaarne. Het oudste meisje kreeg dorst, en zoodra ze de pomp aan het Spaarne in de gaten kreeg zei ze tegen 't zusje: „Pas jij even op de baby. ik ga drinken". De jongste kreeg echter eveneens dorst, en ze zei tot de baby „Pas jij op jezelf". Maar de kleine hield er geen rekening mee dat de weg aan het Spaarne naar het water toe helt. En terwijl de meiskes a,an het drinken waren werd de kinderwagen, net als een groote boot te water gelaten. Eerst kwam er weinig beweging in, daarna hoe langer hoe meer, en „plof" daar koos de baby wagen met de jeugdige passagier "het ruime sop. Gelijk eens de legendarische wieg in de Biesbosch voer thans de kinderwagen in het Spaarne. Gelukkig kwam er, precies als in een sprookje, een sterke jongen uit Spaamdam, Eenkhoorn geheeten, die goed kon zwem men; hij sprong in het water en duwde den wagen naar den kant, waar groote men schen de kostbare vracht verder in veilig heid brachten. De dekentjes in den wagen waren geheel droog en het tochtje te water was de pas sagier blijkbaar goed bevallen, want de kleine had geen kik gegeven, en keek te vre- deft met de kleine oogjes deze wonderlijke wereld in. ATHLETIEK. WERELDRECORD 3000 M. VERBETERD. In het stadion te Stockholm is de Zweed Henry Kaelarne-Jonsson er in geslaagd, het wereldrecord over 3000 meter hardloopen te verbeteren. Hij bracht het record op 8 min. 9 sec. het oude record stond op naam van den Fin Hoeckert, met den tijd van-8 min. 14.8 sec. gevestigd te Stockholm op 16 September van het jaar 1937. Kaelarne-Jonsson verbeterde het record dus met niet minder dan 5.8 sec. VOETBAL. Om den Arol-bekcr. H. F. C.Zeeburgia. Blijkens een bericht in de Tel. is de loting voor de eerste ronde van het voetbaltournooi om den Arol-beker, dat op 25 Augustus en 1 Sep tember a.s. op het A. F. C.-terrein aan den Zui delijken Wandelweg te Amsterdam wordt ge speeld, als volgt: 11.30 uur: H. F. C.Zeeburgia. 12.45 uur: A. F. C.—U. V. V. 14.uur: D. W. V.—D. W- S. 15.uur AjaxH. B. S. BLOEMENDAAL Pastoor L. J. Willenborg 40 jaar priester. Een loopbaan vol activiteit en x doorzettingsvermogen. Heden 15 Aug. herdenkt pastoor Laurentius Jacobus Willenborg deft dag waarop hij voor 40 jaren tot priester werd gewijd. De jubilaris is te Zaandam geboren. Hij vol bracht zijn middelbare studiën te Roermond op het pensionaat St. Louis en verder op het semi narie Hageveld. Zijn priesterlijke studiën voltooide hij op het groot seminarie te Warmond en op 15 Aug. 1900 werd hij door Z.D.H. Mgr. C. J. M. Bottemann in de Kathedrale Kerk te Haarlem tot priester ge wijd. Hierna was hij assistent te Buitenveldert, ka pelaan te Leidep, Delft en eindelijk gedurende 8 jaar kapelaan van de Kathedrale Kerk te Haar lem bij plebaan Rikmenspoel, tot hij in 1916 door den bisschop van Haarlem werd aangewezen tot bouwpastoor van een nieuw te stichten parochie te Bloemendaal. Uit zijn Haarlemsche periode memoreeren wij zijn cursussen in geloofs- en zedenleer voor an dersdenkenden, die zeer de aandacht trokken. Pastoor Willenborg begon zijn carrière in Bloe mendaal in een eenvoudig gebouw aan de Zomer- zorgerlaan, een verbouwde lokaliteit, welke spoe dig te klein bleek en ook na de verbouwing niet aan de eischen voldeed, De toenemende groei der parochie en de beperkte ruimte hebben al heel wat hoofdbrekens gekost. Leek het aanvankelijk, dat een nieuwe kerk meer noordwaarts gebouwd zou worden, door bij zondere omstandigheden kwam een terrein aan den Bloemendaalschen Weg beschikbaar. Het bouwfonds groeide inmiddels door de op offeringsgezindheid der parochianen, maar juist toen de nieuwbouw werkelijkheid scheen te wor den bracht de oorlog de plannen in de war. Is het nieuwe kerkgebouw al niet tot stand gekomen aan den Dennenweg staat een heel complex stichtingen, die getuigen van de activi teit en het doorzettingsvermogen van den jubi laris. Een mooi jeugdhuis „Campagne", moderne schoolgebouwen, de Benedictus-Stichting en het fraaie kerkhof St. Adelbertus. Ook in de stichting Bethanië aan den Hoogen Duin en Daalschen Weg heeft pastoor Willen borg met professor Van Ginneken de hand ge had. (Adv. Ingez. Med.) Behalve als herder der parochie heeft de jubi laris de aandacht op zich gevestigd door de stichting van 't ziekenapostolaat in 1925. Sedert is ieder jaar in de kerk te Bloemendaal een trideum gehouden, die tot ver buiten de grenzen de aan dacht trok. Woensdagavond zijn de herdenkingsfeesten be gonnen met den intocht van den beminden jubi laris in de versierde parochiekerk, die te klein was om allen te bevatten en waar na het zingen van het feestlied kapelaan J. Adank een toespraak hield. Onder orgelspel betrad Pastoor Willenborg voorafgegaan door misdienaars, bruidjes en ka pelaans het kwistig met roode en witte bloemen versierde kerkgebouw en dadelijk werd het feest lied aangeheven. Kapelaan J. Adank wees in zijn toespraak op de taak van den priester, den bemiddelaar tusschen God en menschen. 40 jaren heeft pastoor Willenborg zoo goed hij kon met menschelijke krachten deze taak ver vuld en met vlammend hart het brood des levens uitgedragen. Spr. wees op de beteekenis van het getal 40 in het Oude en Nieuwe Testament en hoe de jubilaris door voorbeeld en woord den weg heeft gewezen naar het doel, waarvoor wij leven. Hij eindigde met de bede: „Neem ons in Uw liefde op". Na de toespraak volgde een plechtig lof. Hedenmorgen om 7, 8 en 9 uur werden H.H, Missen gehouden en om 10 uur een plechtige Hoogmis met feestpredicatie van Mgr. Francken. Om half een begon een druk bezochte receptie, waarop o.a. het parochiecadeau werd overhan digd. bestaande uit'gouden Miskelk, paramenten en enveloppe met inhoud en waaraan deelgeno men werd door het kerkbestuur, armbestuur, zangkoor, Collectantencollege, Zieken-apostolaat, Maria-Congregatie, Edelwacht, scholen, Mis dienaars, Verkenners, en Welpen, Gidsen en vele particulieren. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen, Deensche consignatievisch: Groote schol f 31f 30 Middel schol f 28— f 27 Zetschol f 28—f 27 Kleine schol f 27-f 24 Schar f 22—f 21 Haring f 30—f 21 Gullen f 21—f 20 Kleine schelvisch f 26 Alles per 50 KG. Tarbot f 2.10 per K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars 53—43 ct. Snoek 24 ct. Zeelt 30 ct. Blei 14 ct. Brasem 1817 ct., alles per K.G. GESLAAGD. Bij de te Haarlem gehouden examens van d« Vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde onze plaatsgenoot de heer S. van der Wal voor het diploma boekhouden. Hij werd opgeleid door den heer P. C. Cremer, te Velsen-N. HEEMSTEDE RAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 22 Augustus 1940 des namiddags om drie uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 27 Juni 1940. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Uitbreiding Politiepersoneel. 4. Benoeming onderwijzer Bronsteeschool U.L.O. 5. Vergoeding art. 100 L.O. wet 1920 over 191 6. Voorloopige vaststelling bedrag uitgaven voor openbaar lager onderwijs over 1939. 7. Overdracht grond gelegen aan de Westzijde van den Heerenweg bij de Asserlaan. 8. Comptabiliteitsbesluiten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. v. d. Leur en N. Brands. Getrouwd: R. Kammeijer en A. J. de la Mar; L. Smits en Th. M. van Gennip. Bevallen: A. I. v. d. Velsenv. Houten, z.; M. P. Eskensde Groot, d. Overleden: J. F. Weijer, 53 j., echt. P. Westra; C. M. Verzijlbergen, 15 j. ONDERWIJZERSBENOEMING. Ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. aan den Bronsteeweg hebben B. en W. de volgende voordracht opge maakt': 1. S. Nieuwbeerta. onderwijzer U.L.O. te Aals meer. 2. J. L. Trommel, onderwijzer centr. school v. h. 7e en 8e leerjaar te Delft. 3. W. M. N. Schouten, tijdel. onderwijzer U.L.O, te Zutphen. (De te benoemen onderwijzer zal behooren tot het verplichte personeel, dat voor 's Rijks reke-- ning komt. Tot heden werd deze plaats door een tijdelijke kracht ingenomen). GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv Ingez Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Augustus. Ondertrouwd 15 Augustus: J. W. Verwoerd en B. G. Funke; J. M. Drogtrop en J. R. Eland. Ondertrouwd 14 Augustus: F. P. Stiphout en G, Groeneveld; P. van der Putten en J. M. van den Nouwland, G. E. H. van de Peppel en A. M. Lukaart. Getrouwd 15 Augustus: W. Huvers én Z. van Schagen, J. Vis en E. M. de Rooij. Bevallen 12 Augustus: J. M. RiederWagener, d.; 13 Augustus: C. M. SchumakerBos, z.; A A. BurgstedeTrapman, z.\ 14 Augustus. J. M Ra- getliBuiteman. d.: J, C Hart- -de Jong. y M, ZuidhoekHoman. d.; R. Offeringa- -Mulder, z. Overleden 13 Augustus: W. ETartgering, 71 i., Westerhoutpark; 14 Augustus: H. J. Lind, S5 j., Jansstraat; M. B. Trautwein, 83 j„ Jansslraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2