„Verduisterde" chrysanthen Engelsche luchtaanvallen op Milaan en-Turijn. DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 Duitsch legerbericht. De actie der Duitsche luchtmacht boven Engeland. BERLIJN, 14 Augustus (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Afdeelingen Duitsche vliegers vielen op 13 Augustus de haven- en kade-installaties in Wallsend, Hartlepool, Bournemouth en Plymouth, wapenfa brieken in Exeter en Bristol, alsmede groote petro- leumopslagplaatsen in North Killingham doeltref fend met boomen aan. In het Kanaal en in de monding van den Theems gelukte het twee patrouillevaartuigen en twee koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 15.000 b.r.t. tot zinken te brengen. Verder bombardeerden gevechtsvliegtuigen de vliegvelden van Eastchurch, Detling, Farnborough, Andover, Odiham en Middle Wallop, vernielden zij talrijke hangars, schuilplaat sen, olieopslagplaatsen en werven en vernietigden zij een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond. Bij de aanvallen in hei Kanaal en op Engeland kwam het tot talrijke hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan 74 vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd. In den loop van den dag probeerden Britsche vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim de Deen- sche stad Aalborg aan te. vallen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie dwongen den vijand reeds van te voren om te keeren en schoten van 23 aanval lende vliegtuigen er 16 neer. In den nacht van 13 op 14 Augustus ondernomen vijandelijke bomaanvallen richtten nergens noe menswaardige schade aan. De gisteren door den vijand geleden verliezen bedragen in totaal 132 vliegtuigen en twaalf ver sperringsballons. Hiervan werden 89 vliegtuigen in luchtgevechten en 43 op den beganen grond en door luehtdoelartillerïe vernietigd. 28 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een duikboot onder commando van den luitenant ter zee 1ste klasse, Salman, meldt het tot zinken brengen van 41.611 b.r.t., waaronder een Britsche hulpkruiser van 11.400 b.r.t.. Deelen van den Duitsch flottielje duikboot jagers stootten op de Noordzee op verscheidene Britsche torpedojagers, die zich ondanks hun superioriteit na een kort gevecht in den nevel terugtrokken. De Duitsche duikbooten zetten haar taken ongehinderd verder voort. De Fiihrer overhandigde maarschalksstaven. Plechtigheid in de nieuwe rijkskanselarij. Het D.N.B. meldt: De Führer heeft Woensdag ln zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij aan den rijksmaarschalk en de op 19 Juli bevor derde generaals-veldmaarschalken de onderschei dingsteekenen van hun rang, de maarschalks staven. overhandigd. Hij sprak woorden van dank voor de verdiensten, die de maarschalken zich hebben verworven bij de Duitsche overwinningen en wees op de verplichtingen, die de rang van maarschalk hun tegenover volk en rijk oplegt. De veldmaarschalken der luchtmacht Milch, Sperlee en Kesselring konden aan de plechtigheid niet deelnemen, daar de operaties van het lucht- wapen hun afwezigheid uit de hoofdkwartieren niet toelaten. Engelsche blokkademaatregelen opnieuw verscherpt. Opmerkingen van de „Deutsche Allgemcine Zeitung". Het D.N.B. deelt mede: Onder het opschrift „Is Frankrijk met Engeland in oorlog" publiceert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" opmerkingen naar aanleiding van de nieuwe Britsche blokkade verordening. die het blad van speciale zijde heeft gekregen. Daarbij wordt er op gewezen dat reeds de Engelsche mededeeling van 2 Juli, volgens welke de Engelsche blokkadebepalingen werden uitgebreid over de door den vijand bezette gebie den. niets anders dan een aanslag op de burger bevolking in het bezette gebied was. Zij beteekent zooals de „Times" ook heeft toegegeven, dat En geland de burgerbevolking stelselmatig aan hon ger zou willen blootstellen, omdat aldus de „Times" de roep om brood reeds vaak het parool voor revoluties is geweest. Nog laaghar- tiger, aldus vervolgt de „Allgemeine Zeitung", worden deze maatregelen, die natuurlijk op het verloop van den oorlog geen invloed zullen heb ben, door de verordening van 30 Juli. waarbij ook het onbezette deel van Frankrijk en Franseh Noord-Afrika ^por in- zoowel als uitvoer aan de Britsche blokkade worden onderworpen. Het is een toppunt van gemeenheid in het leven der volken, als de Engelschen den bondgenoot, dien zij in den steek hebben gelaten, van levensmid delen willen berooven ook in het niet-bezette ge bied, waar de overwinnende tegenstander geen bestuursbevoegdheden uitoefent. Het blad onderzoekt dan de Britsche maatrege len uitvoerig op hun juridische waarde. Het schrijft dat- de geheele Britsche blokkade op zich zelf reeds in strijd met het volkenrecht is. daar zij niet voldoet aan het criterium der doeltref fendheid. De speciale bepalingen zijn natuurlijk volkomen met het internationale recht in strijd. De maatregelen zouden slechts dan op een schijn van recht aanspraak kunnen maken, indien het onbezette Frankrijk en Franseh Noord-Afrika met Engeland in oorlog zouden zijn. Met hetzelfde on recht. waarmede deze speciale bepalingen tegen Frankrijk uitgevaardigd zijn. kan. welk neutraal land ook, tot vijandelijk gebied in den zin van het Engelsche prijsrecht verklaard worden. De aan kondiging van den minister voor de blokkade, dat het navycert-stelsel tot de scheepvaart op den ge- heelen Atlantischen Oceaan wordt uitgebreid, is bluf, daar de Britsche vloot thans niet meer in staat is den Atlantischen Oceaan te controleeren. Japan heeft uit dezen toestand de eenig juiste gevolgtrekking gemaakt: ziin schepen weigeren navycerts van de Britsche consulaire autoriteiten aan te nemen. Daar Engeland geen effectief toe zicht op de Atlantische scheepvaart kan uitoefe nen. kunnen neutrale schepen zonder Britsche vergunning over den Oceaan varen, zonder dat zij veel gevaar loopen door Engelsche oorlogsschepen te worden aangehouden. Het is in strijd met de eer der neutrale scheepvaart, als zij zich onder deze omstandigheden nog aan de Britsche con trole onderwerpt. Het afwijzen dezer controle is ook in het belang der neutrale scheepvaart, zelf. Want krachtens het volkenrecht is het mogelijk, schepen, die Britsch convooi aannemen en zich daarmede aan de Brit sche blokkade onderwerpen, voor het prijshof ten minste te behandelen als schepen, die zich hebben schuldig gemaakt aan ondersteuning van den vijand. In ieder geval kent de internationale rechtspraak genoeg precedenten, die de neutrale reeder ter harte zal moeten nemen, voor hij zich in laat met het risico voor schip en lading, dat met de Britsche verordening verbonden is. HET LAGERHUISLID ECKERSLEY GESTORVEN LONDEN. 14 Augustus Na^r word^ mede- gedec'd is het T agerhuis':;! Pete" Eckcrsley, of ficier van de luchtstrijdkrachten ter zee, over leden. (Reuter.) Mededeelingcii van het Britsche ministerie van luchtvaart. Bommen op Londen. Reuter publiceert de volgende mededeelingen van het Britsche ministerie van luchtvaart: Tijdens nieuwe vijandelijke aanvallen werden Dinsdagavond bommen op Londen geworpen. Er ontstonden tal van branden. Slechts enkele per sonen werden gedood. Ook werden bommen ge worpen op het eiland Wight alsmede in de dis tricten Berkshire en Wiltshire. Talrijke vliegvelden in het zuid-oosten van Engeland werden met bommen bestookt. In een geval vie len verscheidene slachtoffers te betreuren. Voorts deelt het ministerie van luchtvaart mede: Dinsdagmorgen zfjn vijandelijke vlieg tuigen op verschillende plaatsen de Britsche kust genaderd en wel van Sussex tot de monding van den Theems. Op verscheidene kustplaatsen wer den bommen geworpen, welke slachtoffers maak ten. Eenige vijandelijke toestellen vlogen over de zuidkust en wierpen bommen uit in Hampshire waardoor eenige personen gedood werden. Twintig Polen ter dood veroordeeld. Het D.N.B. meldt uit Posen: De bijzondere rechtbank alhier heeft twintig personen ter dood veroordeeld, die wegens wreede mishandelingen en moord op twaalf weerlooze Volksduitschers terecht stonden. Onder de beklaagden, die groo- tendeels leden van de beruchte Poolsche burger wachten waren, bevonden zich voor het eerst ook vier personen, die vroeger deel uitmaakten van een Poolsch regiment vliegers. Aan het misdadige optreden waren zij medeplichtig. Poolsch oud-minister uit Roemenië verdwenen. Poniatowski, vroeger minister van landbouw. Uit Boekarest meldt het D.N.B.: Enkele dagen geleden hebben de Roemeensche autoriteiten ge merkt dat de vroegere Poolsche minister van land bouw Poniatowski, die in Roemenië geïnterneerd was. spoorloos verdwenen is. Van de vroegere Poolsche politici bevindt zich in Roemenië thans nog slechts de oud-minister van buitenlandsche zaken, Beck, die in een villa in het kuuroord Snago bij Boekarest onder bewa king gehouden wordt. Conflict in het Britsche opperbevel Belangrijke mutaties te wachten. STOCKHOLM, 14 Augustus (D.N.B.) Het eerste politieke gevolg van de Duitsche luchtaan vallen op Engeland is, naar te Stockholm uit Lon den verluidt een conflict in het Britsche opperbevel, dat wellicht tot belangrijke mutaties op de hoogere posten van het ministerie van luchtvaart tengevolge zal hebben. Lord Gort en eenige andere leidende generaals van het leger verzetten zich krachtig tegen het be kende bevel van Lord Beaverbrook aan de piloten der jachtvliegtuigen, zich niet meer aan gevechten met de Duitsche jachtvliegers te wagen. Beaver brook heeft in een Maandag onder voorzitterschap van Churchill gehouden vergadering, waaraan uit sluitend militairen van de drie deelen der weer macht deelnamen, h^t standpunt verdedigd, dat Engeland's jachtvloot beslist gespaard moet wor den, opdat zij het op het oogenblik van den Duit- schen inval nog ten volle strijdvaardig is. Lord Gort wees er daarentegen op, dat uitbreiding van het principe van de „Fleet in being" tot de lucht vloot, tot verderfelijke gevolgen voor het land zou kunnen leiden. Het geeft niets „wanneer de jacht vliegtuigen gespaard blijven, doch het geheele land intusschen verwoest wordt. Beaverbrook zou zijn standpunt echter hebben doorgezet. Daarom hebben de Britsche jachtvliegers ook daarna in hoofdzaak slechts bommenwerpers aangevallen, ter wijl zij bij het verschijnen van Duitsche jagers de wijk namen. De algemeene dienstplicht in de Vereenigde Staten. Tegenkanting van Katholieke en Protestantsche zijde. NEW-YORK, 14 Augustus (D.N.B.) In voor aanstaande katholieke en protestantsche 'kringen nemen, naar de New-York Daily News verklaart, de bezwaren tegen de invoering van den algemee- nen dienstplicht toe. Volgens de meening in dezen kring, zal het betreffende wetsontwerp tot oorlog leiden. Het dient niet tot de verdediging van de Vereenigde Staten, Het wetsontwerp is on-Ameri- kaansch. De toestand der Vereenigde Staten is militair gezien, niet ernstig genoeg om de invoering van den algemeenen dienstplicht te rechtvaardigen. Verder huldigt men in deze kringen de opvatting, dat het v/etsontwerp het product is van politici die den toestand der wereld en de nationale crisis wil len benutten voor hun persoonlijk voordeel bij de verkiezingen. Als tegenstanders van dit wetsont werp noemt de Daily News, den kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Pennsylvania, den aartsbisschop van Cincinnati, mgr. Ocholas, verder mgr. Ready, woordvoerder van de Katholieke bisschoppen in de Vereenigde Staten, alsmede vooraanstaande kringen der methodisten en andere protestantsche geloofsge meenschappen. Vroegere bloei dan normaal Experiment van Italiaatisch geleerde (Van een V.P.B.-correspondent te Florence.) Wij nemen meestal aan dat het licht voor den groei van de planten bevorderlijk is en dat ver hooging van het aantal lichturen ook een ver snelling van het ontbloeien inhoudt. Dat is in den regel ook juist en in het bijzonder voor bloemen, die in een licht seizoen tot volle ontplooiing komen. Daarentegen heelt het licht bij planten, die normaal groeien in een aan licht arm seizoen, een vertragende werking. Dit is onlangs zeer duidelijk gebleken bij de Chrysanthemums, die normaliter in den herfst bloeien. Professor Morettini van de landbouw kundige faculteit in Florence heeft in deze rich ting experimenten beproefd, die hoogst interes sant blijken te zijn. Dekt men namelijk de Chry- santh tijdens den zomer een aantal dagen ach tereen gedurende enkele uren of den geheelen dag af meestal neemt men daartoe een periode van twintig dagen dan bloeien zij tengevolge van dezen kunstmatigen herfst vijftien tot twin tig dagen vroeger dan zonder de „verduistering" wat voor de bloemenmarkt een bijzondere beko ring kan hebben in verband met den prijs, die voor de bloemen kan worden gemaakt. Omgekeerd worden natuurlijk bloemen, die in den zomer, derhalve in de lichtrijke maanden, bloeien, door een ontijdige verduistering gestuit in hun was dom, gelijk ae leek gemakkelijk begrijpen kan. De kunstmatige onttrekking van het licht is zoowel in de pot als in het vrije veld op eenvou dige wijze te bewerkstelligen door matten of zwarte linnen doeken. Al naar gelang van den duur der verduistering kan men de ontwikkeling van de chrysanthen nauwkeurig regelen. Prach tige bloemen krijgen bijvoorbeeld planten, die van 23 Augustus tot 11 September verduisterd blijven, in dezelfde periode dat hun soortgenooten, die regelmatig in het licht hebben gestaan, nog slechts knoppen vertoonen. Behalve de duur der verduistering is ook het begin van de ver- duisteringsperiode een belangrijke factor. Het is gebleken dat de maand Augustus het gunstigste tijdstip is voor een zoo snel mogelijke ontplooiïn! van de bloemen. Het verschijnsel is tot dusverre nog niet geheel opgehelderd. Dat wij om de planten te sparen, dezen na den bloeitijd in een donkeren kelder zetten, weet elke bloemenvriend. Immers dan juist zullen zij het volgende jaar weer krachtig bloeien. Maar de licht schuwende planten worden juist in het duister geprikkeld tot snelleren bloei, zoodat het verschijnsel niet verklaard kan wor den op grond van de bekende ervaringen, welke tot dusverre werden opgedaan. (Nadruk verboden). Japansche economische missie naar Ned. Indië. Vertrek van generaal Koiso nog niet zeker. TOKIO, 14 Augustus (D.N.B.) Onder lei ding van den directeur van de Mitsoei-maat- schappij. Moekai, is heden een Japansche eco nomische missie naar Nederlandsch-Indië ver trokken. Inzake de benoeming van den vroege- ren minister voor koloniën, generaal Koiso, tot buitengewoon gezant voor Nederlandsch-Indië wordt binnenkort een beslissing verwacht. Naar verluidt, zou de minister van buitenlandsche za ken. Matsoeoka, als gevolg van de snelle ver andering van 'den internationalen toestand, deze kwestie nog eens met de ministers van oor log en marine besproken hebben. Noodweer in Spanje. MADRID, 14 Augustus (D.N.B.) Boven ver scheidene provincies van Spanje heeft zich giste ren een hevig onweer voorgedaan gepaard gaande met hevige regens en hagel. Veel vee werd dooi den bliksem gedood. De beken, die door de lang durige droogte bijna geheel droog waren, zwollen zoo sterk op, dat zij buiten de oevers traden en voornamelijk in Jean en Navarra aanzienlijke schade aanrichtten. In het plaatsje Caparrose werd een persoon door den bliksem getroffen en gedood. Groote schade door wolkbreuken in Noord-Carolina. Toch gebrek aan water in Asheville. ASHEVILLE. (Noord-Carolina)14 Augustus iD.N.B.1 Wolkbreuken hebben in de bergdalen in Jiet westen van den staatoverstroomingen veroorzaakt, waardoor geweldige aardverschui vingen ontstonden, bruggen werden weggeslagen en aan straten, woonhuizen en industrieele in stallaties is voor 'n aanzienlijk bedrag aan schade aangericht. In Asheville. de grootste stad in het westen van Noord-Carolina. dreigt als gevolg van het springen der waterleidingen gebrek aan water te ontstaan. Verschillende dalen zijn door den hoogen waterstand geheel geïsoleerd. Het interieur van de groote ontvangzaal in Berchtesgadener Hof. het moderne hotel te Berchtesgaden, dat gebouwd is voor de hooggeplaatste gasten van Adolf Hitler. Foto Weltbild Het modernste hotel van Duitschland, de „Berchtesgadener Hof" is geopend. Een overzicht van het imposante gebouw, waarin voornamelijk de prominente gas ten van den Führer zullen Iogeercn. Foto Weltbild Nachtelijke operaties. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Bij de Engelsche luchtaanvallen op Milaan, Turijn en Alessandri waarvan in het Italiaan sche legerbericht van Woensdag melding is ge maakt is geen enkel militair doel, geen enkele fabriek, die werkt voor de nationale verdediging en geen enkele strategische positie getroffen. De dynamiet- en brandbommen zijn uitsluitend terecht gekomen op woonwijken van de burger bevolking. Daarom moeten deze, bombardemen ten beschouwd worden als daden van misdadige barbaarschheid. Te Alessandri werden drie kleine kinderen onder de puinhoopen bedolven en ge dood en negen brandweerlieden door scherven van tijdbommen, terwijl zij bezig waren de drie kinderen uit de puinhoopen te bevrijden, ge wond, Tijdbommen behoorden tot dusverre tot het arsenaal van 'misdadigers voor het plegen van hun aanslagen. De Engelschen gebruiken thans deze bommen tegen de burgerbevolking met het doel het reddingswerk voor .(ie slachtoffers van de bombardementen te belemmeren. De Engelsche luchtmacht operee4 alleen des nachts omdat zij klaarblijkelijk niet in staat is op klaarlichten dag het luchtdoelgeschut en de jachtvliegtuigen der spilmogendheden te riskeeren. Dit is een bewijs van de minderwaar digheid en de lafhartigheid van het Britsche luchtwapen, dat bovendien wederom het lucht gebied van een neutraal land, nl. Zwitserland, heeft geschonden. De Italiaansche bladen geven den volledigen tekst weer van de strooibiljetten, die gelijk met de bommen door Engelsche vliegtuigen zijn uit geworpen en merken op dat Londen aldus hoopt eenigen invloed op den geest van het Italiaan sche volk te kunnen uitoefenen. Het is een nieuw bewijs van de dwaasheid der Britsche propaganda schrijft de „Giornale dTtaiia" Het Italiaansche volk weet heel goed dat het de wapens heeft moeten opvatten om zich te bevrijden van de tyrannie van Groot- Brittannië, dat Italië altijd gevangen heeft ge houden in de Middellandsche Zee en zijn demo grafische en economische uitbreiding heeft be lemmerd. Daarom kunnen de Italianen den tekst van de strooibiljetten lezen als een document van de intellectueele en geestelijke ellende van den vijand. Een volk als het Italiaansche dat aan de zijde van Duitschland strijdt voor de vrij heid en grootheid der twee jonge volken tegen een oude en conservatieve mogendheid, die hen in staat van inferioriteit wilde houden, leest de dwaze oproepen en belachelijke dreigementen in die strooibiljetten met onverschilligheid. De „Tribuna" schrijft dat het misdadige bom bardement van open steden in Noord-Italië, dat uitsluitend slachtoffers maakt onder de burger bevolking, een afleidingsmanoeuvre is, welke de Engelschen ondernemen wegens de nederlagen bij hen en in Afrika. In ieder geval is het. dwaas te hopen dat de inhoud van die strooibiljetten eenige uitwerking zal hebben, terwijl zij gelijk met moorddadige bommen worden uitgeworpen De geheele Romeinsche pers wijst voorts op de laffe houding van de Britsche vliegers, die des nachts open steden bombardeeren. De En gelschen hebben niet den moed ovgerdag aan te vallen, zooals de Italianen doen. Zij durven het Italiaansche afweergeschut en de Italiaansche jagers niet te trotseeren. Het D.N3. meldt uit Milaan: De Engelsche luchtaanvallen op open steden in Noord-ItaJUë worden door de Noord-Italiaansche pers op scherpe wijze gebrandmerkt. De bladen wijzen er op. dat deze aanvallen mogelijk zijn geweest onder schending van het Zwitsersche luchtgebied en dat de Engelschen zulke aanvallen nog slechts des nachts durven ondernemen. De „Sera" schrijft dat deze aanvallen zijn gedaan door een vijand, wien het water tot aan den hals staat. De Engelschen moeten het verstand hebben ver loren, in dien zij geloovejj met strooibiljetten den wil van het Italiaansche volk om te over winnen. tot wankelen te kunnen brengen. Ook de „Corriere della Sera" merkt op dat Engeland de grootste ontgoocheling zal beleven, indien het meent met bommen en strooibiljetten hét Italiaansche volk te kunnen ontmoedigen. De strooibiljetten geven op de juiste wijze uitdruk king aan de Engelsche domheid. SCHENDING VAN ZWITSERSCH GEBIED. BERN. 14 Aug. (D.N.B.) De staf van het leger deelt mede: In den nacht van 13 op 14 Augustus zijn verschillende gevallen gemeld van grensschending door vreemde vliegtuigen. Uit de eerste berichten blijkt, dat drie eskaders zijn doorgedrongen boven Zwilsersch gebied. Bovendien zijn in de Jura en Tessino afzonder lijke vliegtuigen gezien. De hoogte, waarop werd gevlogen, wordt geschat op ongeveer 3000 tot 4000 meter. Naar uit het Italiaansche weer- machtsbericht blijkt, betrof het hier afdeelin gen bommenwerpers, die steden in Noord-Italie hebben gebombardeerd. Britsche hulpkruiser getorpedeerd. LONDEN 14 Augustus. Dc Admiraliteit deelt mede: De hulpkruiser „Transsylvania" is door een duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. (D. N. B.). De rechten van Spanje op de Phijippijnen. Artikel in Spaansch blad. MADRID, 14 Augustus (D.N.B.) Het blad „Alcazar" doet in een artikel over den verjaar dag van het verlies van de Philippijnen opnieuw de rechten van Spanje op de Philippijnen uitkomen. Het blad verklaart, dat de eilandengroep thans meer Spaansch is dan ooit. Aantal dienstweigeraars in Engeland neemt toe. LONDEN, 14 Augustus (D.N.B.) Het aantal dienstweigeraars in Engeland neemt toe, zoodat, volgens de Daily Mail, majoor Whitaqkelen Shef field het voorstel heeft gedaan, de talrijke tegen standers van den oorlog dood te schieten. De Noord-Hollandsche bevolking Heemstede groeide op één gemeente na het sterkst. Door verschillende omstandigheden wat later in het jaar dan voorheen regel was, is dezer dagen de loop der bevolking in onze provincie over het afgeloopen kalenderjaar officieel vastgesteld. Daarbij is gebleken, dat het zielental in 1939 met 25.306 gestegen is van 1.666.368 tot 1.691.674. Het aantal mannen steeg met 12.865 tot 830.936, het aantql vrouwen met 12.441 tot 360.738. In het laatstverloopen jaar nam het aantal mannen dus iets sterker toe dan het aantal vrouwen, waardoor het relatieve vrouwenoverschot wat kleiner werd; het daalde n.l. van 1036 vrouwen op 1000 man nen tot 1035. In de 126 gemeenten van de provincie werden in totaal 15.745 jongens en 14.759 meisjes ge boren, terwijl 7.250 mannen en 7.022 vrouwen overleden, waardoor een geborote-overschot ont stond van 16.232. Het totaal der vestigingen in de gemeenten bedroeg 116.316, n.l. 52.917 mannen en 63.399 vrouwen, terwijl 107.242 personen, (48.547 mannen en 58.695 vrouwen) uit dc diverse gemeenten vertrokken. Hieruit blijkt, dat de ver plaatsing van vrouwen belangrijk grooter is dan die van de mannen, hetgeen vooral veroorzaakt wordt door de betrekkelijk vele verhuizingen van onge huwde vrouwen in dienstbetrekking, zooals dienst boden, verpleegsters e.d. Uit vestiging en vertrek resulteerde een vestigings-overschot van 9.074. Wat de afzonderlijke gemeenten betreft, bleken er niet minder dan 75 een vertrek-overschot te hebben. Voornamelijk waren dit kleinere gemeen ten, wier zielental beneden de tienduizend ligt. In al deze gevallen hebben wij dus te doen met den normalen trek van het platteland naar de grootere bevolkingscentra. Intusschen waren er ook grootere plaatsen, die een vertrek-oversehot moesten re- gistreeren, n.l. Den Helder en Hoorn. In Den Hel der overtrof het aantal vertrekkende inwoners de nieuwe vestigingen met 393: in Hoorn met 245. Een sterfte-overschot, d.w.z. een grootere sterfte dan geboorte, hadden slechts twee kleinere ge meenten, n.l. Kwadijk en Wijdenes. In eerstge noemd dorp overtrof de sterfte de geboorte met 1, in laatstgenoemd met 4. Daarbij dient nog Mid- delie genoemd te worden, waar geboorte en sterfte juist in evenwicht bleven. Bloemendaal, dat voor heen ook vaak een sterfte-.overscnot moest rc- gislreeren. had in 1939 een geboorte-overschot van 11, als resultaat "an een geboorte-overschot voor mannen van 19 en een sterfte-overschot voor de vrouwen van 8. Procentueel groeide het zielental het sterkst in Nieuwer Amstel; hier bedroeg de toeneming 990 of 5.5 pet. Als tweede volgt Heemstede met een groei van 882 of 4.5 pet.; als derde Zaandam met een toeneming van 1.584 of 4.3 pet. Wat de overige forensengemeenten betreft, bleek Bussum gestegen te zijn met 532 tot 29.324; Naarden met 250 tot 9.528; Laren met 245 tot 9.050: Blarieum met 139 tot 3.924: Hilversum met 1.740 tot 74.179 en Bloe mendaal met 435 tot 17.141. Van de 126 Noordhollandsche gemeenten had den er op 31 December j.l. 2 een zielental van meer dan honderdduizend, n.l. Amsterdam cn Haarlem. Eén gemeente. Hilversum, behoort tot dc groep van vijftig tot honderdduizend inwoners. Acht gemeenten hebben een zielental tusschen 20 en 50 duizend; vier tusschen 10 en 20 duizend. Ver reweg de meeste gemeenten behooren derhalve tot de kleine stadjes of dorpen. Vijf en twintig hebben een inwonerstal van 5 tot 10 duizend: veertig van tot 5 duizend: 27 van 1 tot 2 duizend; 14 van ijfhonderd tot duizend en vijf dorpjes hebben zelfs minder dan vijfhonderd ingezetenen. Dit zijn Beets met 436, Katwoude met 238, Kwadijk met 410, Oudendijk met 424 en Warder met 453 in woners. Van deze vijf dorpjes gingen alleen Beets en Katwoude niet in zielental achteruit; met Kwadijk, Oudendijk en Warder was dit wel het geval. Kwadijk zakte n.l. van 422 op 410. Van deze 410 waren 221 mannen en 189 vrouwen; hier is dus een belangrijke relatie mannen-overschot, daar op 100 m.annen slechts 85 vrouwen in deze ge- mente woonachtig zijn. Oudendijk daalde van 431 op 424. Hier wonen op 100 mannen 84 vrouwen' Warder daalde van 455 tot 453, terwijl in deze ge meente nu op 100 mannen 96 vrouwen wonen. Nog opmerkelijker zijn de verhoudnigen in de lilliputter onder onze Noord-Hollandsche gemeen ten. In Katwoude n.l. bestaat de bevolking van 238 uit 138 mannen en 100 vrouwen, zoodat hier tegenover 100 mannen niet meer dan 72 vrouwen staan!

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7