AGENDA. Bonnen De verduistering N.V. Holster Cemeenfebegroofingen voor 1941. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 HA'A STEM'S DAGBEAD ENQUÊTE BRANDSTOFFEN- VERBRUIK. De enquête-formulier en worden Maandag uitgegeven. MAAR HOE MOETEN ZIJ WORDEN INGEVULD? Teneinde een overzicht te verkrijgen van het te verwachten verbruik van vaste brandstoffen, wordt Maandag a.s. begonnen met het instellen van een enquête. De verbruikers zijn, zooals reeds eerder is medegedeeld, hiertoe onderverdeeld in vijf groepen te weten: Groep A: Woningen van particuliere personen. Groep B: Openbare gebouwen (niet voor pu blieke vermakelijkheden) ziekenhuizen, sanatoria, rijks-, gemeente- en provinciale 'kantoren, gestich ten, kerken, gevangenissen, kazernés, scholen, cen trale keukens, apotheken, wacht- en behandelings kamers van artsen e.d. Groep C: Warenhuizen, winkels, pensions (ook kamerverhuurders), restaurants, cafés, particuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen. Groep D: Gebouwen voor publieke vermakelijk heden, vereenigings- of vergaderlokalen, niet be ll oorende tot de groepen A., B en C. Groep E: Kleinindustrie met een jaarverbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groepen A, B, C en D. De formulieren hebben uitsluitend betrekking op 'de volgende vaste brandstoffen: steenkolen, steen koolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriket ten, turf en petroleumcokes. Het verbruik van de overige vaste brandstoffen zooals houtskool, hout koolbriketten e.d. dient derhalve niet te worden opgegeven. VOOR PARTICULIEREN. De formulieren voor groep A (particuliere wo ningen) worden van Maandag a.s. af door de post huis aan huis bezorgd. Daar het van zeer veel belang is, dat de behandeling zoo snel mogelijk geschiedt, is men verplicht, deze formulieren een dag na ontvangst duidelijk leesbaar en onderteekend in te leveren aan de daartoe aangewezen kan toren. Voor het Ramplaankwartier uitsluitend a.s. Dinsdag a.d. Houten Hulpschool Croese- straat. Aangezien voorkoming van abuizen een vlotte gang van zaken bevordert diene ter toelichting het volgende: De A-formulieren dienen uitsluitend te worden ingevuld door hen, op wier naam een distributie stamkaart, voorzien van de gestempelde aanduiding „Hoofd" staat. Zooals uit vraag 1 van dit formulier blijkt, mogen personen, die op kamers wonen, of In een pension of een hotel verblijven, dit formulier niet invullen. Indien vraag 1 dus met „ja" wordt be antwoord, kan verder invulling en indiening van het formulier achterwege blijven. De beantwoording van vraag 2 zal geen aanleiding geven tot moeilijk heden. Indien een gedeelte van de woning voor beroepsbezigheden wordt benut (hierop heeft vraag 3 betrekking) b.v. spreek- en wachtkamers van artsen, leskamers van leeraren, kantoorruimten enz. worden deze vertrekken in mindering gebracht van het achter vraag 2 opgegeven aantal. Voor de benoodigde vaste brandstoffen voor verwarming van deze vertrekken kan een formulier B. of C worden ingevuld, welke formulieren bij den dis- tributiedienst dienen te worden afgehaald. Onder vertrekken voor beroepsbezigheden be- noodigd, worden eveneens verstaan, die vertrekken, welke aan pensiongasten e.d. zijn verhuurd. Hier voor dient eveneens een formulier C te worden in gevuld.- De kamerverhuurder, pension- of hotelhouder dient-echter voor de door hem en .zijn. gezin be woonde vertrekken een A-formulier in te vullén. Bijzondere aandacht vestigen wij op vraag 4 onder a 3 en vraag 5a. De bewoners van flatgebouwen welke centraal worden verwarmd, dienen hun formulieren geheel in te vullen met uitzondering van de vragen 5, 8 en eventueel vraag 9. Zij leveren de formulieren in bij den beheerder van het gebouw, die de antwoor den op deze vragen op de verschillende formulieren der bewoners invult. De beheerder moet de A-for mulieren van de flatbewoners gezamenlijk bij den plaatselijken distribut'edienst inleveren en op het eigen formulier den naam en het type van den ketel, alsmede de verstookte brandstofsoort ver melden. Vraag 5c behoeft alleen te worden beantwoord, indien de woning door een centrale verwarmings installatie wordt verwarmd. Verwarmt men zijn woning door haarden of kachels, danb ehoeft vraag 5 niet te worden beant woord. Schippers en woonwagenbewoners kunnen bij deze enquête een formulier A indienen in de plaats, waar zij zich bij het uitreiken dezer formulieren bevinden. OVERIGE GROEPEN. De formulieren voor de groepen B, C, D en E dienen aan de kantoren te worden afgehaald. Onder groep B vallen o.a. Beursgebouw, biblio theek, radio-omroepgebouw, weeshuis. Groep C: Ateliers van artisten, ook b.v. foto grafen, botanische tuin, dierentuin, plantenkassen, ook van particulieren, sociëteit, vereenigingsgebouw (b.v. A.N.W.B., Koninklijk Instituut voor Ingeni eurs, Werkgeversbond). Groep D: Dansinstituut, Museum, Sportgebouw of sportinstituut. Groep E: Zwembaden. Voor elk bedrijf, inrichting, instelling, gebouw of Heden: ZATERDAG 17 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Film „Perpetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 uur en 7.30 uur. Zandvoort: Groot Badhuis, „The Moochers", 8 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 18 AUGUSTUS Groote Markt: Concert door Muziekkorps S.S., 12 uur. Gem. Concertgebouw: Film „Perpetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 uur en 7.30 uur. Zandvoort: Gropt Badhuis, „The Moochers", 3.30 en 8 uur. MAANDAG 19 AUGUSTUS. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 7.30 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 17 Aug. tot en met 23 Aug. zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur *s morgens) geopend Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. •10043. Maxnix Apotheek, Mamixstraat 65. TeL 23525. kantoor dient een afzonderlijk formulier te worden ingevuld. Ook indien b;v. in een gebouw vier kan toren zijn ondergebracht, met een gemeenschappe lijke centrale verwarming. Tenslotte wordt er dé aandacht op' gevestigd, dat degenen, die verzuimen hun enquête-formulier op tijd in te leveren, kans loopen van de brandstoffen distributie te worden uitgesloten. H. O. V. Het Volksconcert van Maandag. Op het Volksconcert dat Maandag a.s. te 8 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van Toon Verhey wordt gegeven, zal als eerste werk worden uitgevoerd, de Sinfonita Op. 52 (voor strijk orkest) van Albert Roussel, gevolgd door de derde Symphonie (Serenade 1921) voor klein orkest van Darius Milhaud. De soliste Gerda Pons, sopraan, zingt voor de pauze, Recitatief en Aria uit „l'Enfant Prodigue" van Ch. Debussy. Na de pauze zingt zij nog „Primo Amore Piacer del Ciel", van L. van Beet hoven, terwijl het concert wordt besloten met de uitvoering van de Ouverture „Coriolan" eveneens van van Beethoven. PERSONALIA. Bij het j.l. Woensdag en Donderdag gehouden congres der Ned. Vereeniging van Dansleeraren te Utrecht is geslaagd voor het examen voor Dans- leeraar onze stadgenoot de heer Jan van Ake. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met 22 Augustus Bons 2 (nieuw broodbonboekje). Geldig: van 1929 Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit hei Algemeen distributieboekje Geldig. Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: 15 tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. CRUTTERSWAREN Bon 14 uit hel Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en m.et 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met S September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Zon onder 9.01 Zon op 6.27 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Haarlemsche Politierechter Na 40 jaren Na 40 jaren, dat is eén h'eele tijd. Na een menschenleeftijd niet in het verdachtenbankje ver schenen te zijn kwam hij' gisteren weer voor den Haaijemschen poli tiet echter. Met een fiets had hij geloopën, door de Haar lemsche straten, niet gewoon had hij geloopen. heel erg dronken eh slingerend was hij zijns weegs gegaan. Totdat er een agent kwam, die hem mee wilde nemen naar het bureau. Daar voelde hij niets voor, en, toen de Hermandad hém met de sterke hand dwong, „rukte hij in tegenovergestelde rich ting" zooals dat in de dagvaardingen pleegt te staan, en dat verzet tegen het wettige gezag kwam hem zwaar te staan. „Hoeveel heeft u gedronken?", informeerde de rechter „Een borrel of zes" was het antwoord. Het bleken dure borrels geworden te zijn, want tijdens zijn verzet tegen den agent had hij een klap opgeloopen, die hem de onkostenrekening van een oogarts bezorgde. De rechter ontleende aan het nimmer falende geheugen van Vrouwe Justitia het feit, dat de ver dachte veertig jaren geleden twee keer veroor deeld was wegens gelijke feiten. „Ik vind het zoo gek dat u na veertig jaren nou weer zooiets doet", zei de rechter, en hij zal de e'enige niet zijn, die daar de merkwaardigheid van erkent. De officier herinnerde aan=den vos, die wel zijn haren maar nooit zijn streken.; verliest en wilde dat de man tijdens een zevental dagen zijn zon den in afzondering zal overdenken. De t, rechter wil eerst nog een reclas- seeringsrapport afwachten alvorens zijn oordeel te vellen, waarschijnlijk daarbij overwegende, dat wanneer het nou weer 40 jaren duurt voordat de man verzet zal plegen het nog wel los zal loopen met hem. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Moeilijkheden bij het samenstellen. In her bijzonder voor Haarfem. In Juli en Augustus beginnen de.gemeentebestin'en in ons .-land reeds met het; maken van voorberei dingen voor de begrootingen voor het volgend jaar. De directeuren van de bedrijven en de hoofden van takken van dienst zenden dan hun ramingen van ontvangsten en uitgaven in, terwijl ook bij de in spectie van de belastingen geïnformeerd wordt naai de verwachtingen over de belastingontvangsten. Als al die gegevens verzameld zijn, kan de hoofdamb tenaar van de afdeeling Financiën een voorloopig schema van de begrooting maken, dat dan breed voerig in het college van B. en W. besproken wordt. In de laatste crisisjaren wees die eerste begroo ting steeds een groot tekort aan. Dan werd in het college nagegaan welke posten voor verlaging of verhooging in aanmerking kwamen en als dan alle mogelijkheden onder oogen gezien waren, werd de begrooting naar den raad gezonden. Het dan nog overblijvende tekort (in de laatste jaren wezen slechts zeer weinig begrootingen een batig saldo aan!) werd geraamd als extra uitkeeringen door het rijk uit het' Werkloosheidssubsidiefonds. De gemeentebesturen zijn wel is waar begonnen met het voorbereidende werk voor de begrooting 1941, maar veel beteekenis heeft dit nog niet. Vooral indien wij het geval van Haarlem nader bezien, stapelen de onzekerheden en de moeilijkheden zich op. Voor 1939 kon de gemeente naar de beslis sing van de regeering*beschikken over extra subsidies uit het Werkloosheidssubsidiefonds var f 1.000.000. Daarbij waren niet meegerekend de gewone bijdragen uit dit fonds voor de normals werkloozenzorg, die nog hooger waren. Het is tot heden niet bekend hoe het in het komende jaar met de gewone en de extra bij dragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds aan de gemeenten zal gaan. De Nederlandsche instanties doen, in samenwer king met de Duitsche instanties, alles om het werk loosheidsvraagstuk op te lossen. Indien men er inderdaad in zou slagen voor 1941 aan alle wej;k- loozen arbeid te verschaffen, dan zouden de ge- meentebegrootingen er heel anders uitzien dan de laatste 10 jaar. Haarlem zou om onze gemeente weer eens als voorbeeld te nemen geen gewone en geen extra uitkeeringen meer uit het Werkloos heidssubsidiefonds krijgen, maar ook geen uit gaven meer hebben te doen voor werkloozen. Voor rekening der gemeente zou alleen blijven de zorg voor de invalide armlastigen (weduwen, ouden van dagen, enzoovoort). Algemeen wordt aangenomen dat als de ge De in- en uitgangen voor het autoverkeer der Maastunnel-tc Rottcrdam-aan- den rechteroever zijn nagenoeg gereed, (Foto Pax Holland). meentebesturen geen uitgaven meer hebben te doen voor de werkloozenzorg (dus ook niet voor de valide armlastigen) dit zoo'n gunstigen in vloed zal hebben op de gcmeentefinauciën, dat in de meeste gevallen, ook al worden er dan geen gewone en extra uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds ontvangen, de be grootingen wel sluitend gemaakt kunnen worden. Daarbij wordt dan evenwel van de veronder stelling uitgegaan dat de overige inkomsten en uit gaven der gemeente geen belangrijke ver anderingen ondergaan. Hierbij komen wij natuur lijk weer voor eenige onzekere factoren te staan. Haarlem haalde elk jaar groote bedragen uit de winsten van gas, water en electriciteit. Kan daarop ook in het komende jaar gerekend worden? Reeds nu is, in verband met de noodzakelijkheid te be zuinigen op brandstoffen, door het publiek minder gas en electriciteit gebruikt. Dat was een vrijwillige bezuiniging, maar het is niet onmogelijk, dat er evenals in den vorigen oorlog op den duur, als de oorlog nog lang aanhoudt en de transportmoei lijkheden bij den aanvoer van steenkolen voort duren, een verplichte rantsoeneering moet worden ingevoerd. In het algemeen daalt het winstcijfer van een fabriek als de omzet wordt ingekrompen, een verschijnsel dat zich vermoedelijk ook wel zaj voordoen bij de Haarlemsche lichtfabrieken. Tenzij natuurlijk de tarieven gewijzigd zouden worden, maar daarover moet, voor zoover ons bekend is, nog niet gedacht worden. Een andere onzekerheid is de ontvangst aan be lastingen. Het inkomen van velen is in dezen tijd achteruitgegaan, iets wat natuurlijk ook invloed zal hebben op de bedragen die op de begrooting ge raamd kunnen worden. Er is wellicht te verwachten dat van den Haag een mededeeling aan de gemeentebesturen zal uit gaan over de gedragslijn die gevolgd moet worden bij het opmaken van de begrootingen voor 1941. Daardoor zou dan meer zekerheid verkregen worden. Als rekening gehouden kan worden met een, zij het niet geheele dan toch met een zeer belangrijke vermindering van de uitgaven voor de bestrijding der werkloosheid, dan doet zich de vraag voor wat gedaan moet worden met de baten van het Werk- loosheidsubsidiefonds. Zooals men weet zijn inder tijd aan de gemeenten groote belasting-ontvangsten afgenomen ten bate van dit fonds. Als het rijk die bedragen niet meer zou behoeven voor de bestrijding der werkloosheidsuitgaven, zouden die belasting gelden natuurlijk voor andere doeleinden aangewend kunnen worden. Het zou in dat geval billijk zijn als gemeenten die dan nog met tekorten worsteien daarvan hun deel zouden krijgen. Het gemeentebestuur van Haarlem publiceert reeds eenigen tijd geen werkloozencijfers meer. Wij vernemen evenwel dat den laatsten tijd de gemeentelijke uitgaven voor de werkloozen dalen. MET DE STUREN VERWARD GERAAKT. Vrijdagavond acht uur fietsten op de Leidsche vaart te Haarlem een dame en een heer naast elkaar .Terhoogte van de remise raakten de sturen in elkaar verward, met het gevolg dat de dame viel. Zij kreeg een schaafwond aan de rechter knie en een lichte hersenschudding. Door leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld; daarna is zij per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd. IAAT/TC ECRICUHN Bijzondere omstandigheden werkten nadeelig voor den fiscus. Niet directe belastingen brachten f 12 millioen minder op. Blijkens het overzicht van de rijksmiddelen was op ultimo Juli 1940 de opbrengst der dii'ecte belastingen in totaal 85.202.866 tegen 94.027.941 op ultimo Juli van het vorig paar. Aan grondbelasting was hiervan einde Juli j.l. 10.8 millioen (verleden jaar 10.6 millioen) ont vangen, aan inkomstenbelasting 46.2 millioen (verleden jaar 62.4 millioen, dus thans ruim 16 millioen minder dan tot en met einde Juli in het vorige jaar), aan vermogensbelasting thans 9.9 millioen (verleden jaar 13.2 millioen) en aan ver dedigingsbelasting 1/5 millioen (vorig jaar 7.6 millioen). Daartegenover staat, dat de bij de wet van 2 Dec. 1939 ingevoerde opcenten op de ge meentefondsbelasting voor den dienst 1940 reeds 13.1 millioen hebben opgebracht. °Wat de overige middelen betreft, deze leverden in de afgeloopen maand een totale ontvangst van 38.009.128 tegen 50.026.196 in Juli 1939, deshalve thans rond 12 millioen minder op. Over de afgeloopen zeven maanden brachten deze middelen 249.6 millioen binnen, tegen 274 millioen in de overeenkomstige periode van 1939. Dus thans 23.4 minder. Uit deze cijfers blijkt wel, hoezeer de bij zondere omstandigheden der laatste maanden zich ten nadeele van den fiscus hebben doen gelden al dient opgemerkt, dat 1/12 der raming over 1940 niet meer dan 37.5 millioen was. OPBRENGST. De opbrengst van de verschillende soorten van indirecte belastingen over Juli 1940 was als volgt: dividend- en tantièmebelasting 3.672.534; rech ten op den invoer 3.539.917; statistiekrecht 82.821; accijns op zout 385.666; geslacht 863.906; wijn 49.306; gedistilleerd 2.531.334; bier 936.359; suiker 4.853.701; tabak f 3.936.095; belasting op gouden en zilveren werken 49.813; omzetbelasting 11.412.364; couponbelasting 289.986; rechten en boeten van zegel 1.346.855; rechten en boeten van registratie 1.041.836; rech ten en boeten van successie, van overgang bij over lijden en van schenking 3.015.162; loodsgelden 1.467. De inkomsten ten bate van het gemeentefonds waren tot en met Juli 1940 van de gemeentefonds- belasting 69.8 millioen en van de opcenten ver mogensbelasting 5.9 millioen voor den dienst 1939/40 (raming vesp. 63 millioen en 6 millioen) en voor den dienst 1940/41 resp. 14.6 millioen en 1.2 millioen (raming resp. 65 millioen en 5.7 millioen). De motorrijtuigen belasting bracht over Juli 1940 slechts 1.541.817 op (de raming voor een maand is ruim 2 millioen) en de rijwielbelasting 1.723.357 waarbij men dient te bedenken, dat Juli de maand van de nieuwe rijwielbelastingmerken pleegt te zijn. Over de eerste zeven maanden van 1940 bracht de motorrijtuigenbelasting 10.7 millioen, de rij wielbelasting 5.4 millioen ten bate van het ver- keersfonds binnen. GECOMBINEERD VERGADERINGEN A. R. EN C. H. TE 'S-GRAVENHAGE. Het ligt in het, voornemen op Zaterdag 7 Sep tember a.s. een tweetal vergaderingen te houden, die zullen uitgaan van de besturen der A.R. en C.H. Kamerkringen te 's-Gravenhage. De samenkomsten zullen plaatsvinden om half twee en vier uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Zwarteweg te 's-Gra venhage. Als sprekers zullen optreden: prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Colijn. Negen en tachtig Britsche vlieg tuigen neergehaald. BERLIJN, 17 Aug. (D.N.B.) De bij de gistere!» gevoerde luchtgevechten geleden verliezen be dragen volgens de totnutoe ontvangen berichten 89 Britsche vliegtuigen en 27 Duitsche vliegtuigen. Verder werden 22 Britsche. versperringsballons en een Britsehen torpedojager door Duitsche vlieg- tuigen vernietigd. Amerikanen verlaten Europa. STOCKHOLM. 17 Aug. (D.N.B.) Volgens Zweed, sche berichten uit Petsamo heeft het Amerikaan- sche troepentransportschip „American Legion" Vrijdagavond de haven van Petsamo verlaten met als bestemming de Vereenigde Staten. Aan boord van het schip bevinden zich 897 pas- sagiers, bijna uitsluitend Amerikaansche staatsbur gers uit Europa, waaronder de vroegere Ameri kaansche gezant in Oslo, mevrouw Harrimam, ver- der kroonprinses Martha van Noorwegen met haar drie kinderen. Kort voor het vertrek werd een blinde passagier ontdekt, die weer aan land werd gezet. Opbouwdienst begint inet nieuw werk. Nadat eenige weken geleden de eerste spad. in den grond werd gestoken voor den aanleg van een groot sportcentrum van den Opbouwdienst in Den Haag, heeft men gisteren een aanvang gemaakt met een tweede werk, dat door den Op- bouwdienst zal worden uitgevoerd. Het betreft hier het vruchtbaar maken van een ongeveer 80 H.A. groote oppervlakte onder de gemeente Papendrecht, gelegen tusschen de Merwede en den Papendrechtschedijk. Deze oppervlakte be staat thans uit weiland, griend en riet en de be doeling is daarvan bouwland te maken. Daartoe zal de bestaande 2 K.M. lange zomerkade worden afgegraven en worden vervangen door een dijk van 5.70 meter hoogte, ten einde den nieuwen grond volkomen tegen overstrooming te behoeden, Verder zullen de aanwezige lagen klei worden uit. gegraven en over de geheele oppervlakte worden verdeeld, terwijl eveneens watergangen en een sluis zullen moeten worden gemaakt. Bij den aanvang van den arbeid heeft de leider van den Opbouwdienst. majoor Breunese, korte toespraak gehouden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 18 AUGUSTUS. Progr. I: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m, Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr. III Duitsch station. Progr. V: Idem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940, Progr. I. Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m, gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II. Kootwijk. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Idem. 7.008.00 Eigen gramofoon? platenconcert. Van Holland uit. naar 't Noorden. 1 Weekend in Scheveningen, Louis Davids, 2 Tyrolerdalen, 3 Alpklattravalsen, 4 Var I Alpema, Duo Ja. naar 't Oosten: 5 In Volendiam, Avro'l kinderkoor. 6 Rheinlander potpourri, Groot blaas» orkest. 7 Das alte Spinnrad, Meistersextet, 8 Wie» ner Volksmusik, Dajos Bela. naar 't Zuiden: 9 Zuiderzee, Louis Davids, 10 Le roi de musette, Victor. Marceau, 11 Ne dis pas toujours, Lueienme Boyer, 12 Reine musette, Emille Vacher. naar 't Westen: 13. Het huisje den toren, Kees Pruis, 14 Carry on. London,- Billy Cotton, 15 Little sir echo, Vera Lynn en D. Dennis, 16 -Dear love my love, Victor Silvester, 17 Au re- voir, L. P. A. Band. FIETSTOCHT BATO. De Haarlemsche Gymnastiekvereniging „Bato" houdt a.s. Zondag een fietstocht naar het strand, Men vertrekt te 9 uur van de Sierkan aan den Zijlweg. Maandag zijn er onderlinge atletiekwedstrijden op het terrein aan de Kleverlaan. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche visch: 'kleine schol f 23.50f 21.5' makreel f 13, haring f 24f 23.50 per 50 kg. Zoetwater visch per kg: snoekbaars f 0.20, voorn f 0.15. BLOEMENDAAL VREEMDELINGEN MOETEN ZICH AANMELDEN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal vor» dert, dat alle vreemdelingen, die thans hun woon' of verblijfplaats hebben in de gemeente Bloemen» daal, met uitzondering van arische Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekend making (17 Augustus) bij hem aanmelden aan het; Bureau van Politie te Overveen, gemeente Bloe mendaal, afdeeling Vreemdelingendienst, IHder me- debrenging van hun paspoort en (of) eventueel andere identiteitspapieren (trouwboekje, boortebewijs) enz. Deze vordering geldt niet voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 Januari1 1933 Nederland zijn binnengekomen en b. Vreemdelingen van Engelsche, Fransche, 1 gische en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering hebben voldaan. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e) die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, kan niet-nakoming dezer verplichting volgens art. 26 van het Vreemdelingenreglement, gestraft worden met hechtenis van ten-hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. HEEMSTEDE WIELRIJDER AANGEREDEN. Vrijdagavond omstreeks hadf 8 reed de 55» jarige J. v. H„ colporteur, wonende te Haarlem, per rijwiel op de Leidschevaart en wilde naar links de Zandvoortschelaan oprijden, toen met groote snelheid eén motor met zijspan na derde uit de richting Zandvoort. De colporteur werd door den motor gegrepen en na eenige meeters meegesleurd te zijn, tegen den kant van den weg geslingerd. Hij was vrij ernstig gewond. Dr. Lindeboom uit Amsterdam die daar juist passeerde verleende de eerste hulp. Zoowel rijwiel als kleeding van v. H. werden ernstig vernield. Per auto werd v. H. naar zijn woning vervoerd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Augustus. Bevallen 15 Augustus: J. A. N. van den Heuvel- Ru ij tenbeek. d.; 16 Augustus: P. A. Schrama- Gigengack, d,; J. T. HorstmanHoenderdos, z.: 17 Augustus: C. T. StormBongcnaars, d. Overleden: Th. E. RooyersKomen, 12 j., Wou* wermanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2