Haarlem's Dagblad DANSLES!! Groote Veranderingen. Inkomsten der posterijen liepen sterk terug. De Haarlem's Dagblad Textielkaart. Queues. Reorganisatie van het Engelsche kabinet? Trotzky overleden. Aciikele 58c JAARGANG No. 17539 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 22 Augustus 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Dit is een tijd, waarin groote veranderingen zich in de wereld aan het voltrekken zijn.. Niet alleen in staatkundigen zin, niet alleen met betrekking tot de machtsverdeelïng in Europa en andere deelen der wereld. Maar ook anderszins: in het leven en den geest der menschen. En daartoe behoort het groeiende besef dat de tijd, waarin zoovelen meenden door vermeerdering van kermis, door de ontwikkeling der natuurwetenschappen vooral hun leven te kunnen vullen en volmaken voorbij is. De ontoereikendheid van de jacht naar kennis heeft zich doen gevoelen, »'de grenzen der menschelijke wetenschap en haar beperkte omvang in ver houding tot de groote levensvragen zijn al te zicht baar geworden om nog in deze eenzijdige levens houding te kunnen gelooven. Er is een nieuw zoeken naar dieper inzicht, een verlangen naar hooger begrip in het Godsgeloof ontstaan. Dat is gebleken al voor de oorlog uitbrak en deze uit barsting van een ramp bracht de menschen ertoe zich rekenschap te gaan geven van veel dat zij niet bevatten konden. En naar nieuwe wegen te gaan zoeken in zoo velerlei opzicht. Het bleek al uit het ontstaan van talrijke geestelijke bewegingen in vele landen, uit hetgeen men telkens weer hoorde van vrienden en bekenden die een nieuwe levens vervulling hadden gevonden in deze of ge ne geestelijke richting. En daarbij sluit zich het streven naar grooter gemeenschapszin aan, dat ook in ons land, in ons volk, thans zijn verschillende uitingen beleeft. Wie dit beschouwen als een gelegenheids actie, als een opportunisme waartoe de omstandig heden leiden waarin wij ons bevinden, als een poging om er het beste van te maken wat ei* van te maken is en daarbij de kool en de geit te sparen, zien het verkeerd in. Natuurlijk heeft een be schouwing, die zich bepaalt tot den oorlog en zijn gevolgen, alsof dit toevallige verschijnselen zijn waarmee we nu eenmaal rekening hebben te houden, de aantrekkelijkheid van den eenvoud. Het vraagstuk wordt er niet gemakkelijker oplos baar door, maar zeker eenvoudiger. Men kan, het zoo beschouwende, zich vastklampen aan hetgeen men van zijn oude opvattingen en gewoonten meent te kunnen vasthouden en zich misschien wel voor stellen dat oude toestanden zich op den duur wel weer zullen herstellen. Maar hij die dit doet zal be drogen moeten uitkomen, want na zulke hevige schokken als de wereld thans doormaakt en na een zoo ingrijpende periode van snel-groeiende ver anderingen in het geestelijk leven keert het oude zich niet meer terug zooals het was. Ik ge loof dat men het zoo moet zien dat de oorlog tus- schen groote mogendheden, waarin wij meegesleept zijn evenals andere kleine volken, slechts een ver schijnsel is zij het dan een zeer belangrijk in een geestesrevolutie die de geheele wereld aan gegrepenheef t en waarvan velen van ons den in vloed al ondervonden hebben, eer die oorlog uit brak. Misschien was hun aantal in Nederland niet bijzonder groot omdat .wij in de ontwikkeling der wereldgebeurtenissen in een stil uithoekje van de wereld vertoefden. Vóór den lOden Mei en zeker voor September 1939 schenen wij er zoo tamelijk buiten te blijven en ons leventje te kunnen blijven leven, al voelden velen dat er veel haperde en al begrepen velen dat groote gebreken in de samenleving in ons volk en daarbuiten op den duur tot radicale verandering zouden dwingen. Er vorm den zich zulke groote tegenstellingen in de wereld daarbuiten en tegelijk waren er zoovelen die zoch ten raar geestelijke verdieping in him leven dat er wel iets op til moest zijn. Ook voor den opper- vlakkigen waarnemer moest bijvoorbeeld de vast stelling van het feit, dat men zoo op den duur nooit van een groote werkloosheid zou afkomen, wel beduiden dat er iets in onze maatschappelijke samenleving veranderen moest. Eenvoudig omdat het zoo niet zou kunnen blijven. En verschijnse len als de geboortebeperking, als de zonderlinge verhoudingen ontstaan door den klassestrijd, als de enorme opeenhooping van openbare schulden en de nimmer-onderbroken stijging 'van belastingen, als de abnormale groei van de steden ten koste van het platteland, van den landbouw, van het natuur schoon moestem wel tot dezelfde gedachte voeren. Die dan ook bij velen leefde, al zagen zij niet hoe de veranderingen in de wereld en ook niet die in ons land zouden komen. Wij zijn nu in een phase der gebeurtenissen ge komen waarin het den meesten duidelijk wordt en velen al volkomen duidelijk is dat wat er ook ver der gebeuren moge in elk geval een groot proces van verandering zich in de wereld aan het vol trekken is. Niet alleen in grensregelingen en machts- verdeeling, maar in het gansche leven der volken. De Vereenigde Staten bijvoorbeeld, zullen daar ook niet buiten blijven al zullen zij wellicht nog lan gen tijd zelf geen ceel aan eenigen oorlog nemen. De Zuid-Amerikaansche staten evenmin. Als men eens even de namen van landen en volken buiten beschouwing laat en poogt niet aan den oorlog te denken dan voelt men toch, dat groote veranderin gen bezig zijn zioh in de menschenwereld te vol trekken. Geenszins bij toeval. Is er een toeval? Of is het alles het groote ordenings-proces dat een Hoogere Macht steeds doet werken en dat thans in versneld tempo werkt? Men kan het zoo begrijpen als men denkt aan het enorme geheel, waarvan wij in Nederland een speldeprik in het heelal maar een heel klein partikeltje vormen. En'men doet onrecht aan dege nen die naar eenheid in dit kleine, maar overigens zoo krachtige en tot een groote taak bestemde volk streven, als men meent dat een oppervlakkig op portunisme hen leiden zou. dat geen diepere mo tieven, geen dieper bewustzijn hen zouden drijven. Want wij weten allen dat juist uit dit gebrek aan eenheid de maatschappelijke feilen in ons volk voort kwamen en dat geestelijke verheffing juist en zeker tot grooter zin voor de gemeenschap waartoe wij behooren, ons volk, moet leiden. "A R. p, Een vergelijking met 1939. Hieronder volgen 2 opbrengststaten, waaruit men kan zien, hoezeer de inkomsten van het be drijf achteruit geloopen zijn, in verband waar mede de tarievenverhooging is ingevoerd, die Dinsdag is ingegaan. Opbrengsten P.T.T. Juni 1940 Omschrijving Opbrengst Meer of min der dan 1939 Posterijen f 1.877.740 f 1.012.950 Telegrafie f 64.554 f 246.988 Telefonie f 2.069.102 f 483.739 Postchèque- en Girodienst f 800.378 f 70.198 Totalen f 4 811.774 f 1.673.479 Januari tot en met Juni 1940: Posterijen f 15.427.323 f 1.760.716 Telegrafie Telefonie Postchèque- en Girodienst Totalen f 2.195.665 f 14.869.228 f 4.798.975 f 37.291.191 f f f f 283.746 71.179 650.319 897.830 Overplaatsing onderwijzend personeel. HAARLEM, Donderdag. Bij Raadsbesluit van 17 Juli 1940, werd eervol ontslag verleend aan mej. .G. Cancrinus en de heeren G. Buurman, W. P. J. Ente en F. K. Wit- mer, als onderwijzen:es) aan de Centrale School voor gewoon L. O. no. Ill aan de Friesche Var- kensmarkt, zulks wegens opheffing dier school met ingang van 1 September a.s. Als gevolg daarvan gaan leerlingen over naar de Centrale Scholen nos. I en II waardoor het aantal bij het begin van den nieuwen cursus zoodanig zal zijn gestegen, dat er redenen aanwezig zijn voor toe passing van het 2e lid van art. 56 der Lager-on- derwijswet 1920. Het ter zake gedaan verzoek van B. en W. is ingewilligd, zoodat gedurende het tijdvak van 1 September 1940 tot en met 31 December 1941 boven het aantal verplichte "on derwijzers, rijks vergoeding zal worden verleend voor één onderwijzer aan de Centrale School no. I en voor twee onderwijzers aan de Centrale School no. n. Tengevolge van de benoeming van den heer J. M. Vercruysse tot Hoofd der Lo- rentzschool, is aan de Centrale School no. II een vacature ontstaan. Indien nu de in den aanhef genoemde leerkrachten worden benoemd tot onderwijzer (es) in de boven het aantal verplich te leerkrachten beschikbare plaatsen, alsmede in de bestaande vacature, dan zal op wachtgeldstel- ling van personeel worden voorkomen. B. en W. stellen daarom voor subtil van vo rengenoemd besluit in te trekken en te besluiten tot overplaatsing met ingang van 1 September a.s. van: le. mej. G. Cancrinusi als onderwijzeres van de Centrale School voor gewoon lager onderwijs no. III. naar de Centrale School voor gewoon la ger onderwijs no. I (Weltevredenplein 1); en 2e. de heeren G. Buurman. W. P. J. Ente en F. K. Witrner, als onderwijzer van de Centrale School voor gewoon lager onderwijs no. III. naar de Centrale School voor gewoon lager onderwijs no. H (Linschotenstraat 57a). Griekenland wil neutraal blijven. Onafhankelijkheid wordt tot iederen prijs verdedigd. ATHENE. 22 Augustus. (D.N.B.) In ver band met het torpedeeren van den Griekschen kruiser Helli zijn tusschen den minister-presi dent Metaxas. de betreffende ministers en de vertegenwoordigers der weermacht talrijke be sprekingen gevoerd, waarbij ook de richtlijnen voor de Grieksche buitenlandsche politiek zijn vastgesteld en dienovereenkomstige maatregelen werden goedgekeurd. De minister-president heeft den koning van het resultaat dezer besprekin gen op de hoogte gesteld, die volkomen instemde met de genomen besluiten. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, wil Griekenland zijn neutraliteit handhaven doch tevens zijn onschendbaarheid en onafhanke lijkheid tot iederen prijs verdedigen. Luzon door een tvphoon geteisterd. MANILLA 22 Augustus" (D. N. B.) Het eiland Luzon (Philippijnen) is door een typhoon geteis terd. Honderden woonhuizen zijn vernield en uitge strekte oogstgebieden overstroomd. Bij deze ramp zijn ook talrijke personen om het leven gekomen. Gewapende verkenningen boven Engeland. Duitsche luchtmacht opereert in Midden-Engeland en aan de Oostkust. Het D.N.B. meldt dat Duitsche Heinkel- machines Woensdag uitgebreide, gewapende verkenningsvluchten hebben gemaakt, waarbij behalve enkele vliegvelden, ook een motoren- fabriek in Midden-Engeland en havenwerken aan de Engelsche Oostkust met bommen be stookt zijn. In de motorenfabriek zijn ver schillende branden en ontploffingen waarge nomen. Op een vliegveld zijn vijf Britsche vliegtuigen op den beganen grond vernietigd. Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zonder be geleiding vloog, ontmoette boven Eastleigh een af- deeling Engelsche jagers. Dank zij de handigheid van den Duitschen bestuurder wist de verkenner aan zijn tegenstanders te ontkomen. Een Engelsche jager vloog bij de achtervolging tegen een ballon versperring en werd daardoor vernield. De commandant van een afdeeling vliegtuigen, die tijdens een gewapende verkenning de vlieg velden Manby bij Grimsby en Leamington bij Bir mingham in Midden-Engeland gebombardeerd heeft, deelde, naar het D.N.B. verneemt, het volgende mede: „Ik heb het vliegveld Manby op middelmatige hoogte aangevallen en den Zuidoosthoek getroffen. Verscheidene vliegtuigen zijn vernield. Op de onder komens zijn verscheidene treffers geplaatst. Een munitiebergplaats is in de lucht gevlogen. Een ander van mijn vliegtuigen heeft na uitvoering van de verkenningsopdracht het vliegveld Leamington aangevallen en in 't bijzonder verscheidene toestel len, die juist startten. De bestuurder meldt talrijke treffers op het vliegveld. Bijzonderheden kon hij niet waar nemen, daar hij terstond de bescher mende wolken moest opzoeken. Mijn formatie is niet lastig gevallen door Engelsche jagers. Op enkele plaatsen werd afweervuur op ons geopend, dat mij echter bij de uitvoering van mijn opdracht niet kon hinderen. Mijn toestellen zijn voltallig op de basis geland". EENIGE SLACHTOFFERS. LONDEN. 21 Augustus (Reuter) Gisteravond werd medegedeeld, dat eenige personen tijdens het bombardement in de afgeloopen nacht waren ge dood. Extra brood- en boterrautsoen. Voor landarbeiders tijdens den oogst. Het Centraal secretariaat voor Land- en Tuin bouw heeft pogingen in het werk gesteld, de land arbeiders, die zware oogstwerkzaamheden ver richten, in aanmerking, te doen komen voor extra brood- en botei-- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood-rantsoen was reeds in dien zin beslist. Woervsdag werd van het Cen traal Distributiekantoor de mededeelmg ontvan gen, dat landarbeiders, die voortdurend zware oogstwerkzaamheden verrichten, behalve op een extra brood-rantsoen van 100 pet., aanspraak kun nen maken op een extra boter- (c.q. margarine) rantsoen van 200 pet. Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distributie diensten zijn overeenkomstig geïnstrueerd. Dat er groote belangstelling zou bestaan voor de Haarlem's Dagblad Textielkaart, waarvan wij den verkoop Zaterdag j.l. aankondigden en Maandag daarop aanvingen, hadden wij ver wacht. Doch dat deze belangstelling zulk een omvang zou aannemen als wij thans constateeren, ging onze verwachting te boven. Toen de eerste oplaag van 5000 Dinsdag reeds grootendeels was verdwenen, meenden wij nog met een tweede van 1000 aan verdere aanvragen te kunnen voldoen, maar hedenochtend waren er in totaal reeds meer dan 5700 aan onze kantoren afgehaald en daarom is een derde oplaag, ditmaal van 2000 in aanmaak. Wij verwachten thans ook deze geheel noodig te zullen hebben om alle huisvrouwen, die prijs stellen op het bezit van deze handige en nuttige kaart te kunnen gerieven en wij verheugen ons er zeer in, dat wij in zoo ruimen kring dezen dienst aan haar kunnen bewijzen. Zooals men weet is de kaart verkrijgbaar voor 2\k cent aan ons hoofdkantoor Groote Hout straat 93. loket Tijdingzaal en aan ons bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37. De noodwinkels in Middelburg zijn thans nagenoeg voltooid en sommige zijn reeds in gebruik genomen. Zeeuwsche boerinnen komen belangstellend de étalages bewonderen. (Foto Pax Holland.). Een der nieuwste huisvrouwtaken Is om in de queue te staan. Voor een keur van goede zaken, Die haar. zeer ter harte gaan. Daar geeft zij dan haaf biljetje En dan wordt haar. zoogezegd, Door den man aan het loketje Prompt in ruil de kaart gelegd. Uit die kaarten kan z' ervaren, Wat de toekomst brengen zal, En. men mag dat wel verklaren Het komt uit in dit geval. Maar een queue beteekent wachten En het gaat niet altijd snel Dus is het voor haar te achten Als een soort patience spel. Maar dan toch een soort patience, Met vertrouwen in 't besluit, Zonder vrees voor kwade kansen, Want ook dit komt zeker uit. Een der nieuwste huisvrouwplichten Is om in de queue te staan En niet altijd is 't een lichte, Die met vreugde wordt gedaan. Maar al trekt z' ervoor haar neus op, Of al vindt zij het affreus. Toch stelt zij zich in de queues op, Want zij heeft geen andre keus. P. GASUS. ChamberlainHalifax Morrison en Duf f Cooper zouden aftreden NEW-YORK. 22 Augustus (D.N.B.i Goed- ingelichte Engelsche kringen voorspellen, aldus meldt Associated Press uit Londen, een ver gaande reorganisatie van het Engelsche kabinet die spoedig na het verdagen van het parlement dat vandaag geschiedt, zal worden uitgevoerd. Te verwachten is het aftreden van Chamber lain en het verdwijnen van den minister van Buitenlandsche Zaken Lord Hallfax. Verder wordt gerekend op het aftreden van den mi nister voor de voorraden, Morrison, en van den minister van voorlichting. Duff Cooper. Duff Cooper, zoo meldt Associated Press, is gisteren in het Lagerhuis opnieuw scherp aan gevallen en wel over zijn propaganda in Spanje. MEXICO 22 Augustus (D. N. B.) Leo Trotzky is gisteren gestorven. Naar reeds gemeld is, werd er j.l. Dinsdag een aanslag op hem gepleegd. (Voor een biografie zie men pag. 7.) Nadat de bollen gebloeid hadden hebben vele kweekers op hun hollengrond boonen gezaaid. Deze boonen brengen thans een mooieri oogst op. die in dezen tijd wordt binnengehaald. De extra moeite wordt ruim beloond! Engelsche bommen op ons land. Drie slachtoffers op Wieringen. Naar het A.N.P. meldt zijn in het dorp Wes- terland op Wieringen gistermiddag om half twee uit een Engelsch vliegtuig tien bommen ge worpen, waarvan er negen in een weiland neer kwamen, terwijl de tiende bij een boerderij viel. tengevolge waarvan de 55-jarige weduwe W. Vermeulen en het achtjarige meisje de Vries, die zich op den weg bevonden, door bomscher ven werden gedood. De moeder van het meisje werd ernstig gewond, haar been werd nl. verbrij zeld. De bewoners van de boerderij bleven onge deerd. doch de boerderij kreeg lichte schade. Verder werd een paard in de weide gedood. Het Engelsche vliegtuig werd met een Duitsch toestel in een gevecht gewikkeld. Eergisteravond omstreeks half zes heeft een bommenwerper van Engelsche nationaliteit een tiental bommen te Voorhout bij Leiden neerge worpen aldus meldt het A. N. P. verder. In de omgeving van den 's-Gravendam- schen weg brachten zij grooten schrik te weeg. Negen bommen kwamen neer in den Berg en Daalschen polder, een of twee vielen in den Boekhorstpolder. De bommen waren van licht kaliber met uitzondering van een. die een grooten trechter veroorzaakte en een nabij gelegen schuur vernielde. In deze schuur had den verschillende personen een schuilplaats te gen den regen gezocht. Zij liepen allen lichte verwondingen aan hoofd en beenen op. Het zoontje van den heer Salman uit Noordwij ker- hout bekwam echter een ernstige wonde aan een bovenarm en moest ter verpleging worden ver voerd. Dr. Bots verleende niet andere genees- heeren de eerste hulp aan de getroffenen. Ook een woonhuis, in de nabijheid waarvan de zware bom neerkwam, werd door een scherf ge troffen. Deze ging door den wand en trof een stoel, welke juist was verlaten door de vrouw des huizes, die het veld in gevlucht was. Door den tegenoveriiggenden wand sloeg de scherf naar buiten. Het vliegtuig, dat de bommen wierp, verdween in Noordwestelijke richting. Vereenigde Staten pachten Engelsche eilanden. Vliegtuigsteunpunten in den Stillen Oceaan. NEW-YORK, 21 Augustus (D.N.B.) Het Foreign Office heeft volgens een bericht van Associated Press uit Londen meegedeeld, dat de Vereenigde Staten de eilanden Canton en Enderbury in den Stillen Oceaan voorloopig voor 55 jaren als vlieg tuigsteunpunten van Engeland hebben gepacht. Londen en Washington zijn meer dan een jaar ge leden overeen gekomen de beide eilanden gemeen schappelijk te besturen en aan Engelsche of Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappijen toe te staan er voor de burgerluchtvaart gebruik van te maken. DeNew-York Sun'' neemt daarom aan, dat de pachtovereenkomst het vestigen van militaire steunpunten beoogt. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-lcs dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) Engelsch-Amerikaansch militair bondgenootschap 'i NEW YORK 22 Augustus (D. N. B.) De Asso ciated Press meldt uit Londen, dat Engeland volgens niet-officieele maar welingelichte kringen naar een rechtstreeksch militair bondgenootschap met de Vereenigde Staten streeft. De besprekingen tus schen Canada en de Ver. Staten over een militaire gemeenschap zijn hiervan het begin geweest. Vol gens een nietgenoemden zegsman zou het bondge nootschap dc gemeenschappelijke verdediging van Canada en dc andere Engelsche bezittingen op het westelijk halfrond behelzen en den grondslag leggen voor een „gemeenschappelijke diplomatie der beide landen in het Verre Oosten na afloop van den Europeeschen oorlog". Italianen bestoken Gibraltar opnieuw ROME, 22 Augustus (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani meldt dat het Italiaansche luchtwapen opnieuw de rotsen en haveninstallaties van Gibraltar hevig heeft ge bombardeerd. Hierbij wordt vooral de aandacht ge vestigd op het feit, dat het Engelsche slagschip ..Resolution" nog steeds in het dok van Gibraltar ligt om gerepareerd te worden. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Groote veranderingen Pag. 1 Van een specialen correspondent: Wij verbouwen zelf nqg tabak! ■pag. 3 Het uitgaan in den komenden winter pag. 7 G. J. Kalt: Muziekavond op Huize Kareol pag. 6 J. H. de Bois: Schilderijen en tee- keningen van Herman Moerkerk pag. 6 Sport in 't Kort pag. 6 Flitsen vog. 3 Laatste Berichten op pagina agina 2 m IlillilhlN'lliÜilMS^F

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1