De Lotgevallen van een Collier NEKKIE-RAF DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 HAARDE M'S D A G B E A D (^jKuisucatuvea opqeiet! Rozebottels een rijke bron 't onontbeerlijk voedings bestanddeel: VITAMINE C. Men kan er theesoep, compote en jam van maken. 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus. De Voe dingsraad dfeelt mede: De beteekenis van een voldoende hoeveelheid vitamine C in ons dagelijksch voedsel is allengs een feit geworden van zoo algemeene bekend heid, dat het nauwelijks noodig lijkt daarvoor nog eens afzonderlijk te aandacht te vragen. Iets minder bekend is echter de omstandigheid, dat wij, met name in het winterseizoen, bloot zijn ge steld aan het risico van een onvoldoende ver zorging met dit waardevolle vitamine, zoodat het zaak is aan dit purit bijzondere aandacht te be steden. En vrijwel geheel onbekend is het feit, dat wij in rozebottels een bijzonder rijke bron van dit onontbeerlijke voedingsbestanddeel be zitten. Daarom vragen wij reeds nu de bijzon dere belangstelling van de huisvrouw voor de rozebottel. In de kringen der deskundigen heeft men voor dit product reeds geruimen tijd belangstelling. Daarbij kon het bijzonder hooge gehalte aan vi tamine C van deze vruchten worden vastgesteld, terwijl ook adviezen konden worden verstrekt omtrent den aanplant van rozensoorten, die het voordeel van een lagen aanschaffingsprijs paren aan een zeer ruime opbrengst. Als zoodanig moeten „Rosa Rugosa" en „Rosa Rubiginosa" worden genoemd. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is het vorige jaar reeds begonnen met een aandacht op ruime schaal van bottelro zen, zoodat men daar de kostelijke vruchten reeds dit jaar aan het oogsten is. Wie dit jaar niet uit eigen tuin rozebottels kan winnen alle rozensoorten komen hiervoor overigens in aan merking zal van het product niet verstoken behoeven te blijven: de bottels zijn namelijk, zoowel in versclien als in gedroogden staat, in den handel. Hoe worden de rozebottels nu genuttigd? Daar voor zijn verschillende verwerkingsmogelijkhe den aan te geven: men kan er thee van zetten, soep van koken, compote bereiden of jam van maken. Ook komen de vruchten in aanmerking om te worden geconfijt. De laatste methode brengt ons op het luxe gebied van de banketbak kersproducten en is bovendien in verband met de suikerrantsoeneering wat bezwaarlijk. Het be reiden van rozebottel jam ligt meer voor de hand, daar hierbij gebruik kan worden gemaakt van glucosestroop. Rozebottelthee. De meest eenvoudige toepassing echter is wel het trekken van rozebottelthee,, een verfris- schenden drank, die bij de beperkte hoeveelheid echte thee, die thans te onzer beschikking staat, voor vele gezinnen een welkome en smakelijke aanvulling zal blijken te zijn (o.a. bij het ont bijt). Per persoon nemen we een afgestreken eetlepel gedroogde rozebottels en laten die in een kwart liter water gedurende den nacht weeken. Den volgenden ochtend brengen we het mengsel aan de kook, laat het tien minuten trekken fop een theelichtje of onder de muts) en schenken de vloéistof door een zeefje in de kopjes. Naar smaak kan er wat suiker of zoetstof bijgevoegd wor den. Vermeld moet nog worden, dat we voor roze bottelthee gebruik maken van bottels, die in zo mer of herfst op eenvoudige wijze zijn behal- veerd en gedroogd en waaruit de pitten niet ver wijderd zijn, omdat die juist voor de thee waar de hebben. - Versche rozebottels kunnen heel goed tot com pote. worden bereid. In dat geval worden de vrachten, na doormidden te zijn gesneden, zorg vuldig ontdaan van de pitten en het pluis. Het is verstandig dit met behulp van een mesje of een klein theelepeltje te doen: aanraking met het pluizige binnengedeelte geeft nl. aanleiding tot een huidprikkeling, die jeuk veroorzaakt en die o.a. duidelijk wordt waargenomen, als men met vingers, die het binnenste van de'rozebottels heb ben aangeraakt, in het gezicht wrijft. Het nog eens goed nagewasschen vruchtvleesch wordt in wat water gaar gekookt (niet langer dan 10 mi nuten) en op smaak afgemaakt met suiker. Het overtollige vocht kan met wat aangemaakte aardappelmeel tot een dun sausje worden ge bonden. Wil men, 's winters deze compote bereiden van gedroogde rozebottels, dan dient daarvoor een afzonderlijk verzorgd voorraadje ontdaan van pitten en pluis te worden gedroogd. Deze vruchtjes worden 's winters 24 uur te weeken ge zet in wat koud water, om vervolgens met dit water te worden gekookt. In Zweden is men gewend naast rozebottel- door NORMAN FRAZER. (Nadruk verboden). 25) Mr. Claye wachtte tot de mannen hun fooi in ontvangst hadden genomen en verdwenen waren en hij miss O'Connor de sleutel in het slot hoorde omdraaien en den grendel dichtschuiven. Toen slaakte hij een zucht van voldoening en ging zacht naar beneden, waar hij in de rookzaal, rustig lezend in een „Graphic" Ninian Bexendale aantrof. „En?", vroeg deze nieuwsgierige jongeman, „is het in orde? Wat mijzelf betreft, ik geloof dat ik mijn rol in de perfectie gespeeld heb" „Het is voor elkaar", antwoordde mr. Claye. „Best voor elkaar. Het eenige wat jij te doen hebt, is om precies elf uur naar bed te gaan en tot zever) uur morgenochtend door te slapen. De rest kun je gerust aan mij overlaten de wedstrijd is zoo goed als beslist en we winnen op ons dooie gemak". Miss O'Connor, boven in haar kamer, was erg vermoeid en ternauwernood in bed, voelde ze zich op een haast ongekend-prettige manier slaperig worden. Ze sliep zooals een kind slaapt, tot de zon hoog aan den hemel stond en een luid klop pen aan haar deur in combinatie met het heldere licht haar wekte. Ze schrok op met een wilde ge dachte dat er iets gebeurd was. Ze staarde om om zich heen naar de vreemde kamer, naar de koffers, naar haar kleeren en plotseling herin nerde ze zich alles. In radelooze zenuwachtigheid greep ze naar dat, wat ze, eer ze den vorigen avond in bed was gestapt om haar middel bevestigd was. Maar haar zoekende hand tastte niets anders dan de stof van haar, nachtkleed. De stalen ketting ■en de groene tasch met de diamanten waren ver dwenen! De verkeersregeling in Giethoorn geschiedt te water. (Foto Pax Holland.) compote ook rozebottelsoep te bereiden en daar voor (voor 6 personen) te gebruiken: 6 theekopjes schoongemaakte rozebottels. 2'/2 L. water. 150 gr. suiker. 25 gr. aardappelmeel. 35 gr. amandelen. De gehalveerde schoongemaakte rozebottels worden opgezet met het kokende water, waarin we ze door en door zacht laten worden, af en toe roerende om de vruchten fijn te wrijven. Ten slotte binden we de soep met het aangemengde aardappelmeel en strooien er bij het opdoen de gepelde, in dunne staafjes gesnipperde amande len door. Tenslotte is dan nog de bereiding tot jam mogelijk, een vorm, waarin de bottels ook goed haar vitaminewaarde schijnen te bewaren. De vruchten worden weer op dezelfde wijze schoon gemaakt, worden met een bodempje water zacht jes tot moes gekookt, daarna door een zeef ge wreven en gewogen. Het hetzelfde gewicht aan suiker (of wel hetzelfde gewicht aan glucose stroop plus een derde daarvan aan suiker) wordt het moes nog even onder voortdurend roeren tot de vereischte di'kte ingekookt, waarna het in de goed schoongemaakte potjes wordt gedaan, die op de bekende wijze worden afgesloten met cel- lophaan, perkamentpapier of schroefdeksel. Wie de jam op deze wijze te zoet vindt, kan er bij gebrek aan citroensap op het laatst 1 a 2 citroenzuui'kristalletjes doorroeren opgelost in 1 lepel warm water. VOOR DE KINDEREN „Wel zeker, meneer Raf," zegt Vin- gerknoop, „hier héb ik een paar prachtige. Pas deze eens." Maar och, krimmeltje, ze zijn natuur lijk veel te klein. Er is weer geen paar, dat hem past. Ondertusschen trekt Reintje, de Vos de stoute schoe nen aan en sluipt brutaal den winkel binnen. Voorzichtig gaat hij achter Raf staan en bekijkt het kachelpijpje van alle kanten. „Waarom is het juist zoo'n ge bogen model?" vraagt Reintje zich al. HOOFDSTUK XIX. De zegelring. Met de ervaring van iemand van ruim veertig jaar, die heel wat van het leven ondervonden heeft, was miss O'Connor geen vrouw, die zich gauw over iets verbaast en evenmin behoorde zij tot het type, dat begint te gillen als 'n schok of crisis den stroom van haar leven plotseling' in heftige beroering brengt. Toen ze dus ontdekte dat het onverwachte gebeurd was, dat de stalen ketting, de groene tasch en de vijftigduizend pond aan diamanten verdwe nen waren, ging ze rechtop in bed zitten en zag de situatie met al de kalmte en kracht van haar gezond verstand onder de oogen. Miss O'Connor begreep niet alleen onmiddellijk dat ze bestolen was, maar eveneens, dat de diefstal op een zeer vernuftige manier gepleegd en hoogst vermoedelijk het werk van een bende moest zijn. Maar hoe kon in vredesnaam een dief of bende hoofdman van het bestaan der diamanten op de hoogte zijn geweest of weten dat zij er de bezitster van was? Niemand ter wereld wist dat zij ze had behalve mr. Bexendale. En miss O'Connor kende den notaris als een door en door rechtschapen man. Het had absoluut geen zin om hem, op welke wijze dan ook in verband te brengen met de verdwijning van het collier: de dieven moesten elders gezocht worden. Ze liet. andere mogelijkheden de revue pas- seeren; de eenige veronderstelling, die steek hield, was dat anderen, behalve Finney, van het mysterie der diamanten kennis droegen en na zijn plotseling overlijden om een of andere reden niet te voor schijn hadden durven komen om ze op te eischen. Vermoedend dat ze nu het eigendom waren gewor den van miss O'Connor, Finney's universeel erfge name, waren ze haar gevolgd en hadden een ge schikte gelegenheid aangegrepen om ze haar afhan dig te maken. Dat was de eenige theorie, die een verklaring kon geven van haar verlies. De dieven moesten haar den heelen'weg van Castleford naar Dublin in het oog hebben gehouden; ze moesten vlak bij haar geweest zijn op de boot; misschien had ze wel met hen gesproken; in ieder geval was het zeker dat ze in hetzelfde hotel gelogeerd had den en zich daar nu misschien nog bevonden. Gevluchte bemanning van Engelsch vliegtuig gearresteerd. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde wordt medegedeeld is de uit 12 personen bestaande be manning van een Engelsch vliegtuig, dat een nood landing in Noord-Brabant heeft gemaakt,, thans gevonden en krijgsgevangen gemaakt. STRIJD OM EEN BURGEMEESTERSWONING. De raad der gemeente Diemen heeft besloten tot aankoop van 2500 M2. grond om daarop een burgemeesterswoning te bouwen. De raad overwoog daarbij, dat bijinen de gemeente geen passende woning voor den burgemeester beschikbaar is, de belangen der gemeente eischen, dat de burgemeester zijn woonplaats binnen de gemeente heeft en niet tegenstaande den slechten toestand der gemeente- financien deze uitgaven als absoluut noodzakelijk gerechtvaardigd zijn. Ged. Staten van Noord-Holland keurden dit be sluit niet goed en achtten onder de betreffende omstandigheden het bouwen van een ambtswoning niet verantwoord. De raad kwam hierna in beroep en de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft thans dit beroep ongegrond verklaard. Daarbij heeft hij o.a. over wogen, dat de vorige burgemeester van Diemen wel in die gemeente heeft gewoond, waaruitvolgt, d«t in Diemen een voor een burgemeester passende woning niet ontbrak. De tegenwoordige burgemees ter heeft deze woning slechts hierom niet willen be trekken omdat hij bijzondere eischen stelt. Derge lijke persoonlijke verlangens mogen echter geen reden zijn, om de gemeente te bezwaren met een voor Diemen onder de gegeven omstandigheden te groote uitgave. DE NIEUWE INTERLOCALE POSTTARIEVEN. Voor de verzending van brieven en briefkaar ten in het grensverkeer tusschen Nederland eenerzijds en België en Duitschland aan den anderen kant gelden de frankeeringstarieven voor interlocaal verkeer. Het port voor brieven in het grensverkeer bedraagt derhalve thans 7Vs cent voor de eerste 20 gram en dat voor brief kaarten 5 ct. De toepassing van het tarief voor grensverkeer is beperkt tot het verkeer tusschen kantoren, die in een rechte lijn gemeten niet meer dan 30 K.M. van elkander verwijderd zijn. (A.N.P.) VRIJGELATEN GEVANGENE WEER GEPAKT. 's-GRAVENHAGE, 21 Augustus (A.N.P.) De Haagsche politie heeft Dinsdag een 36-jarige vrouw gearresteerd. Zij zat gedurende de oorlogshande lingen in Mei in de strafgevangenis te Rotterdam en werd toen evenals alle andere gevangenen vrij gelaten. Aangezien de vrouw nog een ge vangenisstraf van IV2 jaar te goed heeft, is zij weer naar de Rotterdamsche strafgevangenis overge bracht. Ondertusschen worstelt Langnek weer vreeselijk om een paar hand schoenen passend te krijgen. „Kijk," zegt Vingerknoop vriende lijk, „deze zitten- toch prachtig." En hij past er zelf één aan. He, wat zit dat dien man als geschilderd! vindt Raf. Hij wordt er zoo jaloersch op, dat hij begint te stampvoeten van nijd. Hij balt zijn vuisten. Wat moet hij beginnen? Over een .paar uur moet hij zingen. Wat nu? Ze had den vorigen avond de stalen ketting om haar middel gewonden, die met de tasch verdwenen was. r Maar hoe? Wat voor middelen hadden de dieven gebruikt? Ze vermoedde dat ze bedwelmd was anders had ze toch wakker moeten worden en een dof gevoel in haar hoofd versterkte dit vermoe den. Maar op welke wijze en wanneer? Haar ge dachten gingen terug naar het diner van den vorigen avond het was in de eetzaal geserveerd door een dienster, die er allesbehalve verdacht had uitgezien. Als ze bedwelmd was hadden de onbekende schui'ken dat even listig uitgevoerd als de diefstal zelf. En opnieuw rees de vraag: hoe hadden ze het gedaan! Hoe had de dief of hoe hadden de dieven toegang gekregen tot haar kamer en de diamanten bij haar weggehaald? Miss O'Connor verliet haar bed en ging naar de deur. Ze onderzocht het slot de sleutel was om gedraaid .Ze onderzocht den grendel de grendel sloot de deur stevig af die was muurvast in de deur geschroefd. Ze begaf zich naar het venster ze had het raam' zooals haar gewoonte was zelf iets opgeschoven toen ze naar bed ging en zoover ze kon nagaan, was er niemand aan ge weest de opening was niet grooter of kleiner dan gisteravond. Het venster was vrij hoog hoven den beganen grond buiten was een richel, zoo smal, dat ze niet geloofde dat iemand er op kon staan. Het scheen haar onmogelijk toe, dat de indringer door het venster haar kamer was binnen gekomen. Maar dat er iemand binnengekomen was, stond vast. Miss O'Connor liep naar de toilettafel waar ze haar horloge had neergelegd, benevens eenige rin gen en haar portemonnaie die ongeveer vijftig pond aan bankbiljetten en wat zilvergeld bevatte. Horloge, ringen en portemonnaie lagen net zooals ze ze had neergelegd het was duidelijk dat de dief zich om deze dingen niet had bekommerd, waar er een heel wat aanzienlijker buit te veroveren viel. Terwijl haar blik werktuigelijk ronddwaalde, zag miss O'Connor plotseling dat haar horloge op negen uur stond. Ze herinnerde zich nu eensklaps, dat ze het kamermeisje orders gegeven had haar om zeven uur te roepen. Hoe kwam het, dat die orden niet Een klompenmaker in Giethoorn heeft een nieu wigheid op klompengebied geconstrueerd in den vorm van een sierlijke houten voetbescherming voor dames naar sandalen-motief. (Foto Pax Holland.) Prijsverhooging van import- artikelen. Zonder speciale toestemming niet geoorloofd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ingevolge de prijzen- beschikking 1940 no. 1 prijsverhooging van inge voerde artikelen zonder speciale toestemming niet is toegestaan. Met het oog op een snelle afdoening der desbe treffende aanvragen zijn de directeuren der Rijks- bureaux voor de nijverheid, bij wie alle verzoeken om prijsverhooging voor industrieele artikelen moeten worden ingediend, gemachtigd in vele ge vallen de aanvragen om prijsverhooging voor in gevoerde artikelen terstond af te doen. Onder de aandacht van belanghebbenden zij echter gebracht, dat het ook in deze gevallen noodzakelijk is: 1. dat de aanvragen vergezeld gaan van -de stuk ken, welke de noodzaak der gevraagde prijsver hooging kunnen staven; 2. dat, indien in een branche verscheidene impor teurs of grossiers bestaan, de aanvrage tot prijsver hooging indien eemgszins mogelijk gezamenlijk geschiedt, bijvoorbeeld via het bureau van de importeurs- of grossiersvereeniging. Geschiedt dit niet, dan veroorzaakt zulks vertraging in de behandeling. Nu, hij zal die handschoenen, die hem te klein zijn, dan maar koopen. En spijtig holt hij de deur uit. O bah, wat is dat nu weer? Hij loopt dien akeligen Vingerknoop bijna onderste boven. Hij heeft geen tijd om naar hem te kijken. Hij moet voort, want hij heeft nog zooveel dingen aan zijn hoofdDie moet hij nog allemaal voor zijn optreden vanavond in orde maken. was uitgevoerd? Ze had den trein van achten wil len nemen, dat was nu buiten kwestie. Ze liep de kamer door en drukte op den knop van de electrische bel. Terwijl ze dat deed, hoorde ze een klop op de deur, gevolgd door een tweede en derde telkens luider. Miss O'Connor opende de deur. Een kamermeisje niet erg op haar gemak, trad de kamer binnen met een paar schoenen in de hand. „Ik dacht", begon miss O'Connor, dat ik je ge vraagd had me om zeven uur te roepen?" „Dat heb ik gedaan, mevrouw", antwoordde het meisje. „Ik heb om zeven uur geklopt en nog eens om acht uur. maar ik kreeg geen antwoord van u". „Dan moet ik wel heel vast geslapen hebben", merkte miss O'Conor op. „Ik zou graag willen" vervolgde ze. toen het meisje de kamer wilde ver laten, „dat je de directrice vroeg even bij mij te komen, als ze een paar minuten tijd heeft" „Ja mevrouw", antwoordde het meisje. Ze keek miss O'Connor een beetje verlegen aan. „Ik hoop. dat u geen klachten hebt. mevrouw?", voegde ze er benepen aan toe. „Neen, neen", antwoordde miss O'Connor, „maak je maar niet ongerust. Ik moet haar over iets anders spreken". Toen de directrice verscheen, had miss O'Connor haar kimono en pantoffels aangetrokken. Het vereenvoudigde de zaak wel, dat een vrouw de leiding van het hotel had, kon ze niet nalaten te bedenken. Ze verzocht mrs. Simons, zooals de eige nares heette op een stoel plaats te nemen, ging zelf op den rand van he* bed zitten en viel met de deur in huis. „Ik wil u over een zeer ernstige kwestie spreken", begon ze. „Ik ben bestolen" „Bestolen, mevrouw?" De woorden kwamen er met een verschrikten plof uit en onwillekeurig gingen mrs Simons' oogen naar het horloge de ringen en de portemon naie op de toilettafel en naar de twee groote kof fers, die op slol leken te zijn. „Ik hoop dat u niet veel mist?", vroeg ze na een beklemmende pauze. „Niets anders dan diamanten ter waarde van Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep Wijziging in het bestuur. In een der zalen van Restaurant „Brinkmat Groote Markt, hield de Haarlemsche Tooneelv- eeniging „Jacob van Lennep" een algemeene vt gadering, waarbij ook de beschermheer, jhr, Lennep, tegenwoordig was. De secretaris-penningmeester bracht een uitv< rig verslag uit over het afegeloopen speelseizj waarbij gememoreerd werd, dat de vereeniging: voornemen had 12 October in den Stadsschol burg het seizoen te openen met het tooneelwi „De kunst om te leven". Echter kwam in laatst van Augustus de mobilisatie, zoodat dit p! geen doorgang kon vinden. Onmiddellijk was ir bereid voor dé militairen te spelen, zooals de \- eeniging ook in 19141918 vele malen geds heeft. Aangezien echter „Jacob van Lennep" door tooneelcommissie van O. en O., Haarlem bijna r in de gelegenheid werd gesteld voor de Haarle sche soldaten te spelen, heeft zij niettemin, vermeldt het verslag, toch vele malen voor militairen buiten Haarlem .tooneeluitvoerin; gegeven. Mede op verzoek van den Beschermt* is toen eenige maanden gewacht met het gei van uitvoeringen voor de leden. Ondanks dit t stel had de vereeniging geen achteruitgang leden. Er hadden in de vereeniging eenige ona: gename verwikkelingen plaats, die zij geheel boven kwam, zoodat „Jacob van Lennep" met vi trouwen de toekomst kan ingaan, hetgeen reeds uiting kwam op de slotuitvoering van 9 Mei ini Stadsschouwburg, welke bijna geheel bezet was Aan het slot van het jaarverslag werd aan c beschermheer hulde gebracht, die op den juk tijd en met vaste hand, had ingegrepen, waard een verdere ondermijning werd voorkomen en! 32-jarig bestaan op waardige wijze werd gevie De penningmeester bracht vervolgens vers uit van het financieel beheer. De rekening ble sluitend te zijn. Zoowel het jaarverslag als i financieel verslag werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden inplaats i de heeren Jac. van Maris, W. J. Korte en Bennik, nieuwe functionarissen gekozen, waardi het secretariaat thans gevestigd is Koningstraat De heer J. Selman Jr. zal het secretariaat v/a nemen daarin bijgestaan door den penningmeest den heer E. Meijerink, die evenals de heer Loerakker, met algemeene stemmen werd hi kozen. De beschermheer hierna het woord verkrijgen hoopte dat het nieuwe bestuur een krachtig I leid zou voeren en bracht woorden van sympaS aan het adres van den heer J. van Dongen, met den Werkenden Kring nog zulke goede res taten had weten te bereiken en vervolgens aan len, die hebben medegewerkt aan een beter peil» vereeniging, waarbij bij tevens dank bracht 1 den heer Bennik, die zich niet meer beschikte kon stellen als bestuurslid. De heer Bennik zeide in zijn afscheidswoord,! hij altijd gedurende de 7 jaren van zijn bestnu lidmaatschap prettig had samengewerkt en hoopte dat het de vereeniging steeds naar wem zou gaan. De algemeene vergadering besloot vervolg de contributie in verband met de tijdsomstand heden belangrijk te wijzigen, om velen in de 1 legenheid te stellen lid van „Jacob van Lenni te worden. De vereeniging zal zich voorts belangloos 1 schikbaar stellen voor het geven van tooneek voeringen voor hers'ellende zoowel als voor in c opbouw werkzaam zijnde militairen. Het bestuur deelde nog mede, dat de wekeli; sche repetities sedert 1 Augustus weer begom zijn en zoodra het mogelijk en geoorloofd is, „Jacob van Lennep" wederom uitvoéringen vo haar leden geven. Aan het in studie zijnde tooneelwerk „De andi wouw" (drie bedrijven), zullen medewerken dames A. M. van Dongen, Annie Dreijer, N; Selman, Jo Cats, P. van Dijk en M. Bulters de heeren: J. Selman, J. van Dongen, J. van Ed L. Bakker en G. Presburg. Regie: de heer J. 1 Dongen. Nadat den beschermheer nog dank was gebrï voor zijn tegenwoordigheid, werd deze gen meerde algemeene ledenvergadering gesloten. EXAMENS. HOOFDAK! Haarlem. 21 Augustus. Geslaagd voor gedeelte C Weber te Zaridvoort, H. C. Peelen te Amsii dam, A. J. Bijleveld te Amsterdam en A. C. R(j: berg te Amsterdam. Deze examens zijn hiermede geëindigd. LIJK AANGESPOELD. Woensdagmorgen spoelde on het Zandvoortsc strand het lijk van een Fneelschman aan wat schijnlijk een sergeant-vlieger. CONCERT OP DE GROOTE MARKT. A.s. Zaterdagmiddag één uur zal op de Gr« Markt te Haarlem een concert worden gegeven df een muziekkapel van de Luftwaffe. vijftigduizend pond", deelde miss O'Connor lacmi mee. „Vijftigduizend pond?", hijgde de directrii Meent u het werkelijk in ernst mevrouw?" „Ik ben in mijn leven nog nooit zoo ernstig 1 weest". verzekerde miss O'Connor koel. „Wie dat niet zijn in dergelijke omstandigheden" „Maar hier' In uw kamer? Vannacht?" I hoteleigenares klemde zenuwachtig haar vingers een „Hoe is dat mogelijk?" „Dat vraag ik me ook af'", was het promt bescheid „Maar het is hier in deze kamer gebetf tusschen tien uur gisteravond toen ik naar bed f en circa negen uui vanmorgen, toen ik wakker we: Hoe het gebeurd is. begrijp ik absoluut niet. heb de deur gisteravond op slot gedaan en den g« del er op geschoven aan sleutel en grendel van morgen niets bijzonders te zien Dat ienu' door het venster naar binnen is gekomen, lijkt hoogst onwaarschijnlijk tenzij een brandladder? bruikt is, en ik vermoed ook niet dat ienw zich door den schoorsteen naar beneden heeft lat zakken en langs denzelfden weg weer verdwete is! Maar dat doet. niets af aan het feit dat ik te stolen ben. in deze kamer, en vannacht". „Voor een waarde van vijftigduizend pond 3 diamanten!", herhaalde de directrice. „Ik kan! niet gelooven ik bedoel ik kan het niet bep oen. mevrouw" „Wat het gelooven betreft, dat is eenvoui genoeg", verklaarde miss O'Connor. „Ik bedoeld het heel eenvoudig is om te bewijzen dat ik in! bezit was van de diamanten, toen ik gisteravond deze kamer kwam Ik heb de diamanten gistermo gen vroeg van den directeur der Leatham. Tewt Co's bank in Castleford. die ze voor mij in te waring had. ontvangen en mijn notaris, Bexendale, heeft gezien dat ik ze in een gr« leeren tasch deed. die ik met een stalen kett die ik speciaal voor dat doel heb laten maken,c mijn middel bevestigd had Ik ben hier zooals weet. gistermiddag aangekomen, en toen ik ns bed ging. heb ik de ketting om mijn naohtpak 0 bonden zoodat ik zeker was dat ze veilig bewa?' waren Toen ik vanmorgen wakker werd, war ketting, tasch en diamanten verdwenen". (Wordt vervolgd)'

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6