Haarlem's Dagblad Brood DANSLES!! AciikeCeti- Bon 3 De Duitsche luchtmacht opnieuw in den aanval MARTIN ROMAN Klinkerwegen. 58e JAARGANG No. 17540 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 23 Augustus 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes lie rubriek. Van onzen Berlijnschen correspon- jj dent: Berlijn leert de Soeaheli-taal. m pag. 5 m K. de Jong: Propaganda-volkscon- 5 eert der H. O. V. pag. 9 g Van een V. P. B. correspondent: 8 Amerika's staalproductie. pag. 8 g Kinderrubriek. pag. 8 J H. D. Vertelling: „Welkom incident", door H. v. W. Jr. pag. S M 1 Laatste Berichten op pagina 7 J MOEILIJKE ARKESTATIE. Op de beurs. Van 26 Augustus tot en met 1 September 's GRAVENHAGE 23 Augustus (A. N. P.) Gedurende het tijdvak van 26 Augustus tot en met 1 September a.s. zullen de met „3" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 5 September a.s. geldig. VRACHTAUTO UIT HAARLEM TE MAARSBERGEN VERONGELUKT. Door goederentrein gegrepen. BESTUURDER ONGEDEERD. Woensdagavond is op den spoorwegovergang bij het station Maarsbergen een goederentrein in botsing geweest met een vrachtauto met aan hangwagen. De met fruit geladen wagen van de firma Krij ger uit Haarlem kwam van de Betuwe en was op weg naar de Amsterdamsche veiling. Door het slechte zicht en den regen bemerkte de bestuur der te laat. dat de boomen van den overgang waren neergelaten en door de gladheid van den weg kon hij den wagen niet op tijd tot stilstand brengen, zoodat deze door de boomen reden, die beide afknapten. Midden op den overweg kwam de vrachtauto tot staan, terwijl de goederentrein met. groote snelheid naderde Pogingen om den wagen van de rails te verwijderen, mislukten; de bestuurder kon dan ook nog juist de cabine ver laten vóór de wagen door den trein werd gegre pen. De auto werd tegen het perron gesmakt en totaal vernield: een der goederenwagens liep uit de rails, waardoor beide lijnen werden versperd, zoodat de passagiers van later komende treinen moesten overstappen. Donderdagochtend was men er in geslaagd, de lijnen vrij te maken, zoodat het verkeer doorgang kon vinden. Bij dit ongeluk is het zoontje van den stations chef gewond; het kind brak een arm. Vaststelling van den werkloozen- steun. Dienstbodeverdienstc wordt als gezinsinkomsten beschouwd. 's-G'RAVENHAGE23 Augustus. Ter bevor dering van het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard door Nederlandsche meisjes had de vroegere minister van Sociale Zaken per circulaire van 31 December 1938 aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat hij er zijn goed keuring aan hechtte, dat alle verdiensten door gezinsleden van onderstenden en tewerkgestelden, verkregen met het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard. bij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaf fing geheel buiten rekening werd gelaten, zoodat voor deze verdiensten geenerlei aftrek meer be hoefde plaats te hebben. Thans heeft de secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken deze circulaire in getrokken in verb.and met het feit. dat er de laat ste maanden een' toenemend aanbod is gekomen van vrouwelijk huishoudelijk personeel. In den vervolge zal met de verdiensten van dienstboden dus op volkomen gelijke wijze moeten worden ge handeld als met de verdiensten van andere in wonende kinderen. Koopvaardijschip van 10.000 ton op een mijn geloopen. Slecpbooten trachten het schip te bergen. BERLIJN. 23 Aug. (D NB.) Naar een Duitsch verkenningsvliegtuig rapporteert, drijft in het Noorder-Kanaal een koopvaardijschip van 10.000 ton met zware slagzij, dat naar het schijnt op een Duitsche mijn is geloopen Een aantal sleepboo- ten tracht het schip de Belfast Lough binnen te lleepen. Convooi bij Dover uiteen gejaagd BERLIJN, 23 Augustus. (D.N.B.) Ook gisteren en vannacht heeft het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen met onvermin derde hevigheid voortgezet. In Schotland werden verscheidene havens gebombardeerd. Daarbij werden twee koopvaardijschepen zwaar getroffen. Bij Dover werd een con vooi uiteengejaagd en werd aan verschei dene schepen hevige schade toegebracht. In middcn-Engeland werden fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn, gebombar deerd. In het zuiden werden eenige vliegtuig fabrieken en vliegvelden met succes met bommen bestookt. De vijand verloor op dezen dag elf vliegtuigen. Drie eigen toestellen werden neergeschoten. Duitsch legerbericht. Luchtmacht valt vijftien Britsche vliegvelden aan. BERLIJN 22 Augustus (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het verloop der gewapende luchtverkenhing boven het Britsche eiland werden op 21 Augustus talrijke industrieele fabrieken en spoorweginstalla ties, alsmede 15 vliegvelden met goed succes aange vallen. Bomtreffers Iconden waargenomen worden in de industrieele fabrieken van Skegness, Great Yarmouth, Coventry, Bournemouth alsmede in de haveninstallaties van Bridlington. Op de werven van Southampton werd o.a. een schip, dat in het dok lag, getroffen. Bij een aanval op een convooi aan de oostkust van Engeland gelukte het een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar te beschadigen. In den nacht van 21 op 22 Augustus bestookten onze gevechtsvliegers vliegtuigfabrieken zuidoost waarts van Londen, alsmede een wapenfabriek bij Brighton doeltrefend met bommen. De in den nacht van 21 op 22 Augustus door den vijand in Noord-Duitschland neergeworpen bom men veroorzaakten slechts geringe schade. De vijand verloor gisteren 7 vliegtuigen. 6 eigen vlieg tuigen worden vermist" FRONTBERICHT. Het Donderdag uitgegeven frontbericht van het D N. B. luidt: „De Duitsche luchtaanvallen van Woensdag waren gericht op strategische doelwitten aan de Zuidkust van Engeland en vooral weer op midden-Engeland. Te Bournemouth en Brigthon zijn met succes wapen- en andere fabrieken aan gevallen, evenals werven en havenwerken in Southampton, en in het bijzonder in Bridlington. Aan de oostkust is ook een koopvaardijschip, dat in een convooi voer, door bomtreffers, zwaar be schadigd, in de nabijheid van Londen zijn in den nacht van 21 op 22 Augustus wederom vliegtuig fabrieken gebombardeerd. In verscheidene plaatsen ten zuidoosten van Brimingham brachten de aanvallen, die de Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op de wapenings centra van Midden-Engeland, goede resultaten. Zoo zijn in de fabrieksstad Coventry de Standard- motorfabrieken door bommen ernstig beschadigd. Op het uitgebreide fabrieksterrein heeft men met zekerheid groote branden en zware ontploffingen waargenomen. In het naburige Leamington hebben de bommenwerpers ook het vliegveld niet ge spaard. Verscheidene ter verdediging opstijgende en op de startbaan staande Britsche vliegtuigen werden door bofnmen vernield. Op het vliegveld Manby in de nabijheid van Grimsby aan de Humber zijn eveneens verscheidene vliegtuigen op den grond vernield, onderkomens getroffen en een munitie- bergplaats tot ontploffing gebracht. In den afgeloopen nacht vlogen vijandelijke vlieg tuigen Duitsch gebied binnen zonder schade van beleekenis aan te richten. Alleen in het bezette ge bied hebben bommen op de binnenstad van Gent slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt en vernielingen aan woonhuizen veroorzaakt." Het D.N.B. deelt voorts mede: De Duitsche marine doet voortdurend ondanks hun bewapening met stijgend succes aanvallen op Engelsche koopvaardijschepen en richt haar actie vooral tegen Engelsche konvooien. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat wanneer in deze konvooien ondanks alle waarschuwingen steeds z.g. neutrale schepen worden aangetrof fen, de betrokken reederijen. afgezien van het verlies aan tonnage, daarmede vooral het leven van hun zeelieden op onverantwoordelijke wijze op het spel zetten. Duitschland heeft herhaal delijk de reederijen der neutrale landen voor het aanvaarden van een Engclschen convooibrief gewaarschuwd en uitdrukkelijk verklaard, dat het hierin een ontoelaatbare ondersteuning van den vijand moet aien. Trotzkv's moordenaar aan langdurig verhoor onderworpen. Dertig jaar gevangenisstraf staan hem te wachten. MEXICO 23 Augustus (D. N. B.) De politie heeft den moordènaar van Trotzky den geheelen nacht verhoord. Over den inhoud van den brief in de Fransche taal. waarin de moordenaar de beweeg redenen voor zijn daad meedeelde, wordt volkomen stilzwijgen bewaard. Na den aanslag is Troztky tot aan zijn stervensuur voortdurend fluiten bewustzijn geweest. De politie heeft reeds tal van mededeelingen uit het buiten land ontvangen over de persoon en het vroegere leven van den moordenaar. Zij gaat echter met de grootste discretie te werk. Den moordenaar staan volgens de Mexicaansche wet dertig jaren gevan genisstraf te wachten. TROTZKY'S LIJK NAAR DE VEREENIGDE STATEN? De begrafenis van Trotzky op een kerkhof in de stad Mexico had, naar thans bekend wordt, een zuiver symbolische beteekenis. Na de plechtigheid werd de kist n.l. naar de rouwkamer teruggebracht. Hel is nog niet bekend, waar het stoffelijk overschot definitief zal worden ter aarde besteld. Men neemt echter aan, dat het. lijk naar de Vereenigde Staten zal worden vervoerd. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. Alle Amerikaansche post wordt gecensureerd. Nieuwe regeling beteckent nauwere samen werking met Engeland. NEW YORK. 23 Aug. (D.NB.) Volgens be richten uit Washington zouden voortaan alle vliegtuigen van de Pan American Airways op het traject tusschen New York en Lissabon de Ber muda eilanden aandoen. Daar ook alle schepen van de American Exportline. de eenige Ameri kaansche scheepvaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, op de heen- en terugreis de Bermu da's aandoen, wijst de Associated Press erop. dat thans het geheele postverkeer tusschen Noord- Amerika en Europa onderhevig is aan de Brit sche censuur. Bevoegde kringen in Washington betoogden, dat de Amerikaansche regeering tegen de Engelsche censuur niet meer zal protesteeren. In officieele kringen weigert men zich erover uit te laten, of de regeering zelf aan de luchtvaart onderneming de tusschenlanding op de Bermu da's heeft voorgesteld. Men hoort evenwel de op vatting verkondigen, dat de nieuwe regeling als teeken eener nauwere Engelsch-Amerikaansche samenwerking moet worden opgevat. (Adv. Ingez. Med.) Twee kinderen te Geldrop vermoord De lijkjes werden in de bosschen gevonden. Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van Hout uit de Dwarsstraat te Geldrop, waren Zondag 11 Augustus j.l. des namiddags om drie uur per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zeventienjarige Johanna. Samen op een rijwiel gezeten waren zij het laatst gezien nabij het Eindhovensch Kanaal. Sedert dien werden zij vermist. Reeds langer dan een week was de Geldropsche politie in actie geweest en in alle richtingen strekte zich daarbij het onderzoek uit. Daar ver ondersteld werd, dat de kinderen in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afgedregd, doch zon der resultaat. Tenslotte werd onder persoonlijke leiding van burgemeester Van der Putt overge gaan tot afspeuren van de geheele omgeving met een politiehond en een groote schare zoekers, vant individueel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Vanmiddag om twee uur bevond zich de rijks veldwachter van de Vijver uit Heesch met zijn bekenden rijkspolitiehond op de plaats, waar de kinderen het laatst gezien waren. Na üen minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den band genomen om het geheele terrein „af te revieren". Tien minuten daarna stiet hij op de lijkjes der vermiste kinderen. Zij lagen enkele honderden meters voorbij de Heikrekelsche brug aan de Nuenensche zijde van het Kanaal, vijftien meter over de Geldropsche grens, onder de ge meente Mierlo. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Omstreeks half zes was het Parket uit Roer mond, de Officier van Justitie uit 's Hertogenbosch, de districtscommandant der maréchaussee uit Eind hoven en de burgemeesters van Geldrop en Mierlo ter plaatse. De lijkjes werden in beslag genomen en naar het Sint Anna Ziekenhuis te Geldrop ver voerd. aangezien er teekenen van een gewelctdadi- gen dood aanwezig zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal Vrijdag de sectie verrichten. De deernis met de getroffen famtlie is alge meen. De burgemeester van Geldrop verzoekt dringend iedereen, die eenige aanwijzing, hoe gering ook, in zake dit drama meent te kunnen geven hiervan bij de politie te Geldrop of te Mierlo onmiddellijk per soonlijk aangifte te doen. A s. ZONDAG in „DE LEEUWERIK" van 7.30—11.30 u. DANSANT van de Haarl. Amusements Vereeniging De pianist van Marek Weber. COLEMAN HAWKINS en GRETHA KELLER, komt met zijn band! Tevens als attractie PRIJSDANSEN Wordt lid! Entrée ƒ0.50 pl. r. Leden 0.15 pl. r. (Adv. Ingez. Med.) De behandeling van het paard behoort tot de eerste onderrichtingen van de stadsjeugd, die in de Wieringermeer bij het landbouwwerk helpt. .IJfoto Pax Holland.), De toelating van vele nieuwe fondsen. Het aantal fondsen, dat tot de officieele notee ring is toegelaten wordt aanmerkelijk uitgebreid. Van vandaag af worden de pandbrieven, en de in- dustrie-aandeelen in de officieele prijscourant op genomen, Slechts eenige minder waardevolle stuk ken en fondser, waarin meestentijds slechts zeer spaarzamen handel werd gedreven, zijn geëlimi neerd, maar overigens gaan de rubrieken pand brieven en binnenlandsche industrieelen „en bloc" naar de officieele rïoteering over. Dit is ongetwij feld een stap in de goede ridhting. De wijze, waar op de effectenbeurs te Amsterdam zich, sedert de heropening op 15 Juli, ontwikkeld heeft* is zeker bevredigend geweest en de koersbeweging was ze ker niet teleurstellend. Zooals reeds eerder uiteen gezet zijn vele fondsen boven de onderpandskoer- sem gestegen, zoodat in dit opzicht geen belemme ring bestaat om deze stukken tot de officieele no teering toe te laten. De pandbrieven hebben de laatste weken een groote veerkracht aan den dag gelegd. Aanvankelijk v'cl voor deze waarden nu en dan eenig aanbod waar te nemen, doch dit aan>- bod is vrijwel geheel opgedroogd, terwijl daarte genover meer dan eens vraag valt te bespeuren. Dat de pandbrieven tot de officieele noteering ko men, zal zeker worden gewaardeerd. De Neder- lancsche industriepapieren behooren ongetwijfeld tot de categorie, die zich tegenwoordig itn de goede gezindheid van het beleggerde publiek kan verheu gen. Voor deze effecten kan vrijwel geregeld koop lust worden waargenomen en dc koersen van ver scheidene dezer stukken zijn eveneens boven het peil van de onderp;;*dkoersen gekomen, zocvat in dit opzicht geen beletsel bestaat om tot officieele noteering over te gaan. Hoewel, behoudens de be kende toonaangevende soorten, de Nederlandsche industriepapieren niet behooren tot de fondsen, welke steeds druk worden verhandeld, zal het feit, dat zij tot de officieele "-oteering worden toegela ten, aan de affaire in deze papieren wellicht ten goede kunnen komen. Dot thans op zoo uitgebreide schaal de officieele prijscourant wordt uitgebreid, en vooral het feit. dat enkele rubrieken vrijwel volledig worden opgenomen, wettigt de hoop, dat ook andere fondsensoorten bin ren. afzienbaren tijd officieel zullen worden genoteerd. Besprekingen van Roosevelt. Leden der Canadeesch-Amerikaansche Verdedigingscommissie benoemd. WASHINGTON. 23 Augustus (D. N. B. President Roosevelt heeft gisteren een be spreking gevoerd met den minister van Marine, Knox, den minister van Ooorlog Stimson, den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Welles en den federal attorney Jackson over het Britsche aanbnd om aan de Vereenigde Staten steunpunten voor leger en vloot in Britsche bezittingen op het Westelijk halfrond te verpachten. Over het verloop en het resultaat der conferentie werd niets bekend gemaakt. President Roosevelt heeft gisteren de Amerikaan sche leden van de Canadeesch-Amerikaansche ver dedigingscommissie benoemd. Naar de secretaris van het Witte Huis Earley later verklaarde, worden de namen van deze leden pas bekend gemaakt, wan neer ook de Canadeesche leden benoemd zijn. /Wanneer u een GROENTJE in HAARLEMS DAGBLAD plaatst doet u niet iets bijzonders. 1 U bent slechts een van zeer velen. Maar dan ook een der velen, die er V voordeel van trekken. HEDEN: 10 PAGINA'S. (Er zullen in ons land nieuwe be langrijke klinkerwegen worden aangelegd.) De vadeiiandsche klinkerfabrikanten Zijn, naar ik meen te lezen in de kranten, Sinds korten tijd aanmerkelijk opgeveerd. Daar zich de kans voor hen ten goede keert. Want men gaat hier en daar weeg wegen bouwen, En daarbij op hun oud product vertrouwen, De klinker zijn (met medeklinkers) blij, De fabrikant draagt vele steentjes bij. U weet nog wel, al is 't een tijd geleden, Hoe asfaltweg en klinkerwegen streden. Op 't van elks superioriteit. Tenslotte won geen van twee het pleit. De een is vlakker, dat is niet t'ontkennen Voor d'eisehen van 't moderne autorennen, De ander echter biedt meer veiligheid, Wanneer men in den regen auto rijdt. Genoeg daarvan, het -lijkt dat kinkerwegen, Nu weer de wind wat hebben meegekregen. En om één ding verheugt nu dat oprecht, 't Ging onzen klinkerfabrikanten slecht. En ik voor mij gun ieder graag het zijne. De zon der welvaart moog' hen weer beschijnen. Waarbij 'k op dit vreemd feit den nadruk leg. Wanneer hun welvaart komt, dat is zeweg. P. GASUS. Elders in dit blad hebben wij mcdcdeeling ge daan van de herbenoeming van Jhr. J. P. W. van Doom tot burgemeester van Heemstede. Jhr. Van Doorn vervult dit ambt thans reeds ruim '24 jaar, sinds 8 Augustus 1916. nu is hij wederom voor zes jaar tot burgemeester benoemd. Waarschuwingsschoten in dc lucht gelost. Een 42-jarige portier en een 38-jarige kellner te Haarlem, die niet heelemaal „brandschoon" waren, kregen in den afgeloopen nacht blijkbaar trek in een hartig brokje. Ongeveer kwart voor vier raakten zij verzeild in de Spaarnwouderstraat, waar zij wisten dat zij in een automatiek een balletje gehakt kon den vinden. Deze automatiek was echter op dit ongewone uur voor het publiek gesloten. Dit bleek voor hen geen bezwaar te zijn, want zij verschaften zich op de een of andere manier toegang, niet alleen tot de automatiek, maar ook tot de keuken in dat perceel. Het was hun inderdaad niet om dief stal of om zoetigheid te doen, want het wisselgeld hebben zij onaangeroerd gelaten en de gebakjes lagen in de automatiek en in de keuken over den grond verspreid. Toen zij de automatiek op een ongewone wijze wilden verlaten zij klommen namelijk door een luik naar buiten werden zij betrapt door een po litieagent, die de ongewenschte cliënten naar het politiebureau wilde brengen. Dat ging echter niet gemakkelijk, want zij maakten zich gereed den agent aan te vallen. Deze heeft, toen teneinde assistentie te verkrijgen, eenige schoten in de lucht gelost, waarop een tweede agent kwam toesnellen. Eerst nadat ook deze ter waarschuwing in de lucht geschoten had, mocht het gelukken de twee mannen naar het bureau te brengen. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat zij weldra zullen ervaren, dat men nuchter moet boeten voor wat in dronkenschap misdreven wordt. De eigenaar van de automatiek heeft wijselijk alle gebakjes, die de twee mannen in de handen hebben gehad, vernietigd. De vrouwelijke stadsjeugd, die in de Wieringermeer bij het landbouwwerk is komen helpen, maakte al spoedig kennis met de geheimen van dit vak. Zelfs de tractor werd beproefd. (Foto Pax Holland.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1