Haarlem's Dagblad DANSLES!! De Concertzaal. Moe's tuin. Oude en nieuwe LBoekfiandet 3i. de Vries Bommen vielen op ons land Het Duitsche krijgsgerecht in functie: Boter- en vetbonnen Artikelen- 58e JAARGANG No. 17541 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux* Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij* Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 21 Augustus 194Ö Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer 0.35 Reclames f 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Het was Donderdagavond vol in de Gemeente lijke Concertzaal toen de H.O.V.. opnieuw aan den rand van den financieelen afgrond verkeerend, maar in een rooskleurig verschiet subsidieverhoo- gingen ontwarend, haar propaganda-corcert gaf. Het werd een zeer groot succes en de gemeentelijke autoriteiten, die aan de tot hen gerichte uitnoodi- ging gevolg hadden gegeven, moeten wel onder den indruk gekomen zijn van de groote beteekeris die het orkest voor Haarlem heeft. Ik moet er trouwens bij zeggen dat hun aanwezigheid tegenwoordig geen zeldzaamheid meer is. In de laatste paar jaren is de toenadering tusschen de Muze en de Haarlemsche Overheid gaan groeien. Zij zal zich nu hopelijk gaan uitstrekken tot een raadsbesluit dat eindelijk heilzame verandering in den toestand brengt. Zoo vaak heb ik de belangen der H.O.V. en daarmee die van het muziek-minnend publiek be pleit, dat de herhaling van vele motieven overbo dig is geworden. Maar éen zou ik er toch, op dit voor ons muziekleven belangrijke oogerablik, nog eens naar voren willen breien. Dat is, dat men hier niet alleen de positie van de musici en van het deel van het publiek, dat min of meer geregeld symphonie-muziek gaat hooren. in het geding moet brengen, maar' het algemeen belang. Er is in den loop der jaren door de H.O.V. hard gewerkt om dat aantal aanhangers te vergrooten. En er is, ondanks de zware handicap waaronder steeds gewerkt moest worden, veel in die richting bereikt. Niet alleen door middel van de ledenconcerten, maar het meest wel door de jeugd- en de volksconcerten. Het be zoek daarbij en de geestdrift er voor zijn zeer sterk gegroeid. Dat heeft de musici in hun beproe vingen gesterkt, telkens weer nieuwe hoop gege ven, en het bestuur doen volhouden. Er is inder tijd meermalen aangevoerd dat Haarlem te dicht bij Amsterdam en Den Haag. te dicht dus ook bij de groote orkesten van die steden gelegen was om zelf een orkest te kurnen „exploteeren". Dat was een verkeerde redeneering, want zij grondde zich op de gedachte dat men een orkest als een com mercieel bedrijf zou moeten beschouwen. Dat is het niet. Er zit geen winst in. Het is doelloos die er van te verwachten. En het is ook niet noodig. Evenals men een openbare Bibliotheek en Leeszaal in stand houdt, die veel geld kost, evenals men zich groote uitgaven voor verbetering van onderwijs getroost, evenzeer moet men geld over hebben voor het be zitten van een orkest. Het is evenals die andere belangen een cultuurinstelling. Het mag niet aan het muziekleven van een stad met 140.000 inwo ners, behoorend bovendien tot een bevolkings district met 250.000 inwoners, ontbreken. Het is er in zekeren zin de kern van. Een kostbare kern ook in financieelen zin, want ieder concert eischt de voorbereiding en medewerking van een vijftig- j tal musici, die een redelijk bestaan in hun werk moeten kunnen vinden. Maar een kern die niet ontbreken mag. Want als men het algemeen be lang wil dienen, het cultuurbelang van het ge heel, moet men vooruit en moet men dus voort gaan met de muziek in haar hoogste uitingen tot zooveel mogelijk menschen te brengen. Dat is: de gemeenschap dienen. De Amsterdamsche en Haagsche orkesten kunnen niet aan deze Haarlemsche voorwaarden voldoen. Zij kunnen gezamenlijk een zeven- of achttal Bach- concerten komen geven, maar dat is veel te weinig en het wordt ook te duur om er het groote publiek mee te bereiken.. Het leeuwendeel van hun werk zaamheid ligt in hun eigen centra. Ik geloof dat tegenwoordig veel meer dan vroe ger dit inzicht in ce beteekenis en de taak van het symphonie-orkest aanvaarding heeft gevonden. Maar algemeen is die nog lang niet en daarom pro pageer ik het opnieuw en hoop dat anderen het eveneens zullen blijven doei-:, want wij moeten de zen weg op in Nederland. Ons kunstleven, niet alleen op het gebied der muziek, heeft altijd gele den onder een gebrek aan begrip en verbeeldings kracht bij allerlei menschen ten aanzien van zijn wezenlijke waande. Misschien zitten zij te zeer verstrikt in de gedachte dat onderwijs, opvoeding, cultuur zich slechts zouden beperken tot het ver werven van parate kennis op scholen. Dat is wel een heel beperkte opvatting, maar die kenmerkend is voor een tijd waarin men zwoer bij al wat wetenschap is en wat daarbuiten staat als van minder waarde voor den mensch beschouwde. Dat gold dan zeer zeker voor de Kunst, die meer als een ontspanning en afwisseling werd aangemerkt, met negatie van haar hooge waarden. Maar de tijd van die opvattingen is voorbijgaand. Andere, betere winnen veld. Ik hoop en verwacht dat zij ook de H. O. V. tot haar volledige erkenning en haar verze kerd bestaan zullen voeren. R. P. Hel luisteren naar verboden zenders. Twee personen te Utrecht gearresteerd. De laatste dagen heeft de Duitsche Sicher- heitspolizei te Utrecht een aantal arrestaties verricht wegens het luisteren naar buitenlandsche zenders. Gisteravond zijn twee personen, .die naar Londen hadden geluisterd, in hechtenis genomen. (A.N.P.) Een Engelsch vliegveld verrast. Groote vernielingen aangericht. Het D.N.B. meldt: Naar de leider van een vlie- Eerafdeeling meedeelt is hem tegen het vallen van den avond een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eva), zender dat de Engelsche vliegers iets van de Düitschers merkten, voordat de bommen ontploften Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit dat er op het vlieg veld nog meer toestellen met loopende motoren stonden, waarvan het lawaai het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De neervallende bommen richtten onder de vliegers op het veld een heil- looze verwarring aan. Op de vliegtuigen werden brandbommen geworpenterwijl de hangars getrof fen werden door talrijke ex 'dosieve bommen. Er ont_ stond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoestte. Belangrijke verkeers- verbetering. Aan den Heerenweg te Lisse, de hoofdverkeersweg tus schen Den Haag en Haarlem, tegenover hotel „De Witte Zwaan", worden een aantal huizen gesloopt ten behoeve der wegverbreeding ter plaatse. Een overzicht van deze verkeersverbetering in wording, op den achtergrond de R.-K. kerk. - (Foto Stevens) Er wordt nu door vele lieden Die het in het jong verleden Nimmer of maar zelden deden Met het planten, plukken, wieden, Zuchtende of vergenoegd, In hun tuintjes druk gezwoegd. En waar vroeger bloempjes bloeiden, Of alleen een plukje was, Van wat armetierig gras. Of wat kleine struikjes groeiden. Biedt een kleine moestuinteelt, Nu een nieuw en nuttig beeld. Moeder kan vol trots vertoonen, Hoe het in dat tuintje bloeit. Boonen die haar zorg beloonen, Kool, die er als kool bij groeit, En zij slaat er tot besluit, Ook nog wel een slaadje uit. Deze teelt brengt kleine winsten, Maar toch levert zij profijt En dat is in dezen tijd Een voldoening toch tenminste; Daarbij is 't nu dubbel fijn In je knollentuin te zijn. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) Uitreiking textielbijslagkaarten. Hoeveel punten krijgt men extra? De komende week zal. zooals uit een adver tentie in dit nummer blijkt, worden overgegaan tot de uitreiking van de Textielbijslagkaarten. ZooaLs iedereen wel duidelijk zal zijn, komen al leen diegenen hiervoor in aanmerking wien in de afgeloopen week ten distributiekantore een aan vraagformulier werd ter hand gesteld. Deze formulieren dienen thans ingevuld en on derteekend aan de kantoren te worden ingediend. De wijze waarop de invulling dient te geschieden, lichtten wij reeds nader toe. Wij vestigen er de aandacht op. dat men bij de indiening van het ingevulde formulier alle dis tributiestamkaarten moet overleggen van alle op het formulier vermelde gezinsleden. Er worden bijsla-gkaarten van 50 en 30 pun ten verstrekt. Indien het totale inkomen van het gezin bene den de vastgestelde grens ligt, dus: Voor een gezin van 2 personen beneden f 700; Voor een gezin van 3 personen beneden f 1050. Voor een gezin van 4 personen beneden f 1400. Voor een gezin van 5 personen beneden f 1750. Voor een gezin van 6 personen beneden f 2100. Voor een gezin van 7 personen beneden f 2450 enz. wol'dt een bij slagkaart uitgereikt volgens de vólgende normen: 1. Voor het gezinshoofd een kaart van 50 pun ten; 8. Voor ieder ander gezinslid, dat op 5 Aug. 1940 den leeftijd van 15 jaar of ouder heeft be reikt, een kaart van 30 punten. De punten van de bijslagkaarte'n zijn beschik baar voor den aankoop van alle goederen, welke uitsluitend tegen inwisseling van punten mogen worden afgeleverd, voor zoover deze goederen be stemd zijn voor het gezin als zoodanig, of voor een der leden van het gezin. Naai-, maas- en stopgaren mag niet tegen in wisseling van punten van de bijslagkaarten worden afgeleverd. De bijslagkaart mag ook zoo worden gebruikt dat voor aanschaffing van een bepaald" artikel, punten mogen worden gebruikt gedeeltelijk voor een persoonlijke textielkaart van een der leden* van het betreffende gezin en gedeeltelijk van de aan het hoofd van het gezin uitgereikte bij slagkaart. Men wordt verzocht de kaarten af te halen, uitsluitend op de daarvoor vastgestelde dagen. UW SCHOOLBOEKEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR JACOBIJNESTRAAT no. 3 GED. OUDE GRACHT 27—27 A. (Adv. Ingez. Med.) Tien dooden te Rotterdam, zes te Hengelo Ook een aantal personen gewond 15 gekwetsten te Amsterdam door luchtdoelgranaat Het A.N.P. meldt: Vrijdagmorgen om streeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een. tiental bommen laten vallen op den Schulpweg in het zuidelijk deel van Rot terdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen: de bommen zijn op kor ten afstand van deze huizen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood en 19 gewond, van wie enkelen ernstig. De dooden en gewonden zijn naar het Zuider ziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weilanden er achter, op den weg en naast de huizen terecht kwamen. Een boerderij aan den Charloischen Dijk no. 711 werd door bomscherven en den lucht druk beschadigd Het dak werd gedeeltelijk ver nield. alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ont ploft. Twee daarvan liggen in de onmiddellijke omgeving van de boerderij, zoodat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere bommen zijn onder bewaking ge steld. Brysant- en brandbommen .boven Hengelo uitgeworpen. Het A.N.P meldt verder: In den nacht van Donderdag op Vrijdag te vier uur hebben Engelsche vliegtuigen boven Hengelo een tiental brysant- en eer. groot aantal brandbommen uitgeworpen. Van de brysantbommen zijn waarschijnlyk enkele niet ontploft Door dezen aanval zijn zes doo den te betreuren, namelijk vier van de fa milie Nijhoff, wonende aan den Oelerweg (vader, moeder en twee zoonsh mej. Maas. eveneens wonende aan den Oelerweg en de heer Nijland. wonende aan de Agathastraat. Vier woningen aan den Oelerweg zijn totaal vernield: in den omtrek zijn naarsehatting 60 a 80 huizen min of meer beschadigd. Vijftien personen te Amsterdam ge wond. Vrijdagmorgen is een Engelsch vliegtuig bo ven Amsterdam verschenen, Het luchtafweerge schut kwam in werking; enkele granaatscher ven kwamen in verschillende deelen van Am sterdam terecht. Op het Stationsplein werden 15 personen licht gewond. Veertien konden ter plaatse verbonden wordenéén is ter nadere ob servatie in het Binnengasthuis opgenomen. In het betondorp werd een winkelruit vernield. Ook bommen op Bergen (N.H.) Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur ver scheen een Engelsch vliegtuig boven Bergen. Vijf bommen werden uitgeworpetn; drie hiervan kwa men niet tot ontploffing, zoodat het waarschijn lijk tijdbommen zijn. De materiale schade is zeer gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kabelballon ontploft. Te Woerden werd Vrijdag een Engelsche kabelballon waargenomen, drijvende in de rich ting van Utrecht, dus van West naar Oost. Toen de ballon boven Harmeien was gekomen, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontplof fing werd gehoord. Waarschijnlijk is de ballon door den bliksem getroffen, daar juist een hevig onweer woedde. Mijnen bij Westkapelle. Vrijdag zijn te Westkapelle twee mijnen aan gespoeld en tot ontploffing gekomen. Een er van ontplofte bij het zoogenaamde IJzeren Torentje, waar veel schade werd aangericht aan de licht- wachtershuisjes onder aan den dijk; aan den noordkant van het dorp moesten verscheidene, ruiten het ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het noorden, maar richtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle; wegens het slechte weer is het niet mogelijk, ze te demonteeren. Als het avond wordt m Zeeland. De herder keert met zijn kudde naar de schaapstal terug, een tafreeltje, dat Zuid Beveland op zijn mooist typeert (foto Pax-Holland) lieleediging van de Duitsche weermacht. Verspreiding van val- sche geruchten. Het Duitsche krijgsgerecht heeft gisteren in de zaal van het Arnhcmsche gerechtshof de eer ste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken Het gerecht werd gepresideerd door dr. Leh- mann en bestond voorts uit majoor Von Schlicht en Obergefreiter Schuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden soldaat van den op- bouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. bij een IJsco-wagen op de Erica- laan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duitsche soldaten om gang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege bedreigd, terwijl de verdachte H. zich bovendien beleedi- gend over de Duitsche weermacht had uitgela ten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd, dat hun namen genoteerd zouden worden en dat zij, „als de Düitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Tegen den verdachte H. eischte de aanklager acht maanden gevangenisstraf, tegen verd. F. twee maanden. Na zich in raadkamer te hebben terugge trokken werd H. wegens beleediging van cie Duitsche weermacht veroordeeld tot zes maan den gev. straf, terwijl F., wien alleen bedrei ging was ten laste gelegd, werd vrijgesproken. Vervolgens stond terecht de 43-jarige agent van politie A. G. te Arnhem wegens het versprei den van valsche geruchten. Op II Juli j.l. had hij tegen iemand uit Vaas- sen gesproken over geruchten o.m. over „groote transporten Duitsche dienstweigeraars". De ver dachte gaf dit toe. maar voerde tot zijn veront schuldiging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was geweest door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet te kunnen aan nemen, dat verdachte's zenuwgestel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort niet het eerste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te vertellen. Bovendien kent de Duitsche weermacht geen dienstwei geraars. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. Het gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken voorarrest op. (A.N.P.) De verkoop van de Haarlem's Dagblad Textielkaarlen. Maandag voortzetting. De verkoop van Haarlem's Dagblad Textiel- kaarten, welke kaarten, zooals onze lezers weten, a 2'/i cent per stuk aan onze bureaux in de Groo te Houtstraat en het Soendapiein verkrijgbaar zijn, moest doordat alles uitverkocht was tijdelijk stop worden gezet. Maandag echter zijn deze kaarten waarvoor zulk een enorme belangstelling blijkt te bestaan, weer op de gewone wijze ver krijgbaar, d.w.z. uitsluitend aan onze bureaux. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet acht weken duren, namelijk van 24 Aug. tot en met 18 October as. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05" tot en 'met „12" genummerde bonnen der boterkaart recht op f»et koopen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor het bovengenoemd tijdvak eveneens acht jonnen aangewezen en wel de volgende: de met „05", „06" en „07" genum merde bonnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter; de met „08" genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter; de met „09", ,10", „11" en „12" genummerde bonnen geven recht op het koopen van een half pond boter, waarop een reductie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven genoemde bonnen. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: De Concertzaal pag. 1 R. P.: Het dorp. pag. 3 Van onzen Berlijnschen correspon dent: Een bezoek aan de Oostmesse te Leipzig. pag5 Op bezoek bij den typisch Loos- drechtschen schilder Smorenburg. pag. 7 C. J. E. Dinaux: Geneugten des levens. pag. 3 A. J. D.: Silene pag. 7 Plaat van de week. pag. 3 Jan Tulleken over de wielerwed strijden te Zandvoort. pag. 8 v. H.: De paardendresseur uit en thuis. pag. 7 W Circusrevue in den Haarlemmer- M hout. Teekening van Joh. Ebeli. jj pag. 6 J Filmschouw. pag. 6 Voor de vrouw. pag. 4 Proviand uit eigen tuin. pag. 9 Flitsen. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 9 I Ml OTf- '-VI P j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1