Zeep van 31 Augustus af op den bon ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 HAARLEM'S DAGBEAD 2 Verkoop gedurende een week stopgezet De secretaris.gerieraal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met de distrib utie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden verkocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschik ken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering aan het publiek van huishoud zeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelf werkende waschmiddelen, waschpoeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheer- crême stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. Kinderen krijgen extra-rantsoen Winkeliers en grossiers, die niet beschikken over voldoende voorraden voor de eerste distributiepe riode moeten zich tot de plaatselijke distributie diensten wenden, waar zij een verzoek, om in aan merking te komen voor een toewijzing, kunnen indienen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigen lijke distributie kan het volgende worden me degedeeld. Voor de eerste distributieperiode welke loopt van Zaterdag 31 Augustus tot en met Dinsdag 24 September a.s.. zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distribu tiebonboekje, naar keuze van den verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huis houdzeep óf 2 keer 75 gram toiletzeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 600 gram waschpoeder. Waar de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welke ingeleverd moeten worden bij de distributiedien sten. Op bas^g van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden be trokken. De grossiers moeten bij de plaatselijke distributiediensten de door hen ontvangen toewij zingen inwisselen tegen verzameltoewijzingen, wel ke ter aanvulling van hun voorraad kunnen wor den doorgegeven aan de fabrikanten. Extra rantsoenen. Kinderen, die op 1 September 1940 den leef tijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 Septem ber 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet heb ben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per distributieperiode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst onder overleg ging \-an de distributïestamkaart van het des betreffende kind. Practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatselijken dis tributiedienst moeten kunnen aantoonen, dat zij tot een van bovengenoemde categorieën bebooren. Bovendien zullen ook zij hun distributiestamkaar- ten moeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij, die op gecon troleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe rich ten tot de plaatselijke distributiediensten. Voorts is het de bedoeling een regeling te treffen voor het. beschikbaar stellen van extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als ge volg van hun werkzaamheden blootgesteld zijn aan bijzondere verontreiniging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mededeelingen over deze regeling zullen binnenkort in de pers gepu bliceerd worden. Industrie en instellingen. Industrieën welke een of meer der bovenge noemde zeepsoorten verwerken, zullen op aanvraag een toewijzing ontvangen van de sectie zeep van bet rijksbureau voor chemische producten, Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld, In verband hiermede wordt er op gewezen, dat schuur poeder en andere reinigingsmiddelen buiten deze distributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar bet gebruik van zeep om hygiënische redenen onvermijde lijk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke distributiedien sten, toewijzingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d., waar re gelmatig warme maaltijden worden verstrekt, voor het wasschen van het linnengoed, een toewijzing zeep ontvangen, nadat de betrokken instelling een desbetreffend verzoek heeft ingediend bij den plaatselijken distributiedienst. Evenwel zal geen zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk in hotels, restaurants, e.d. waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt, en k evenmin voor het gebruik door gasten in hotels, restaurants, cafés, zweminrichtingen, badhuizen en dergelijke. Wasscherijen zullen voor gezlnswasch bonnen van de betrokken gezinnen in ontvangst nomen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de wasscherij 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, cafés, ziekenhuizen, sa natoria e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ont vangst nemen. Kappers. Dames- zoowel als heerenkappers krijgen toe wijzingen voor de scheerzeep en vloeibare sham poo, welke zij behoeven voor het scheren en was schen van het haar hunner klanten, welke toewij zingen afhankelijk zijn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de pa troon gerekend wondt. Zij dieren zich te vervoegen bij de plaatselijke distributiediensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon en het be dienend personeel moeten worden overgelegd, als mede de loonlijsten van dat personeel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opge merkt, dat shampoo in poedervorm buiten de dis tributie valt. Scheerzeep. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonder lijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Aug. jl. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheerzeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercreme per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Detaillisten, die scheerzeepbonnen ontvangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voor raad scheerzeep, door te geven aan den grossier. Deze dient de bonnen te plakken op opplakvellen en ter verkrijging van een toewijzing in te leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Bij wijze va?» uitzondering dienen dus niet de detaillisten maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplak vellen. Bij den handel aanwezige voorraden. Tot een ander te bepalendatum kunnen de bij den handel aanwezige voorraiden zeep van de oude samenstelling, met uitzondering even wel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zéepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeeDvlokken of 250 gram zelfwei'kerde waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samen stelling mag uitsluitend verkocht worden te gen inlevering van speciale bonnen voor toi letzeep welke uitsluitend zullen worden uitge reikt ten behoeve van kinderen, zieken, artsen, tandartsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend ver kocht worden aan hen, die hiervoor speciale bonnen kunnen inleveren. Deze speciale bon nen zullen door de plaatselijke distributiedien sten alleen aan die persoren uitgereikt Worden, die aan deze zeep op medische grorden be hoefte hebben en een gecontroleerd medisch advies kunnen overleggen. FA. WILLEM P. VERVOÖMEN VERVEN, STOOMEN VAN ÖAMESHPEDEN WILHELAMNASTR-16 TEL-16884.' H/WRLEM (Adv. lngez. Med.) Bensdorp bestaat honderd jaar. Vrijdag herdacht de N.V. Bensdorp's Cacao- en Chocoladefabrieken te Bussum het honderd jarig bestaan van het bedrijf. Hoewel de tijdsomstandigheden zich niet tot feestelijkheden leehen, had de directie echter gemeend 18 jubilarissen, die 50, 40 en 25 jaar bij de firma in dienst zijn, te huldigen. Om half 11 vond in een der expeditielokalen der fabriek de huldiging* van de 18 jubilarissen plaats door de directie, waarna de directie door perso neel en anderen gehuldigd werd. De algemeene directeur de heer L. T. M. Bens dorp sprak iedere jubilaresse of jubilaris toe, dankte hen voor hun prestaties en bood aan ieder een enveloppe met inhoud aan of een gouden horloge. Vervolgens werd de heer Bensdorp gehuldigd. Hierbij kwam aan het licht, dat de heer Bensdorp zelf ook een jubileum viert. De directeur is n.l. 40 jaar aan de fabriek verbonden. Door het per soneel werd hem een fraaie kast aangeboden, waarin de beeltenissen van den oprichter, alsmede van de heeren Bensdorp. die dezen hebben opge volgd, zijn gebeeldhouwd. Bovendien bood het personeel nog een fraai bureau en lamp aan. Ook de jubilarissen kregen van het personeel ieder nog een geschenk. Daarna werd de directeur gehuldigd en toege sproken door de depóthoudsters, door de heeren commissarissen, en door den Aufsïchtsrat der Bensdorp G.M.B.H., waarbij vele geschenken wer den aangeboden. VERKEERSONGELUKKEN TE HAARLEM. Vrijdag hebben te Haarlem weer twee verkeers ongelukken plaats gehad, 's Middags kwart voor drie ontstond op de Groote Houtbrug een botsing tusschen een auto, bestuurd door een arts uit Haar lem, die van den Raam- naar den Gasthuissingel wilde rijden, en een tram uit de richting Groote Houtstraat. De auto werd op zif geschoven en aan de linkerzijde ernstig beschadigd; de tram kreeg slechts lichte schade. Vrijdagmiddag wilde de 27-jarige juffrouw v. d. P op den Rijksstraatweg van rechts naar links per fiets den rijweg oversteken, maar zij vergat een teeken te geven. Zij werd aangereden-door een per sonenauto, bestuurd door een garagehouder uit Haarlem, met het gevolg dat het achterwiel van haar fiets in elkaar werd gedrukt. Beide ongelukken liepen zonder persoonlijk letsel af. De politie maakte van het gebeurde proces verbaal op. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen .11 en 13 u. Terug te bekomen bij; Heidweilles, Nagtzaam- straat 81, rubber band van kinderwagen; Piron, Beukenstraat 37, cape in blauw étui; Nelissen, Spaarne 4, duimstok; Tesselaar, Kruistochtstraat 44, duimstok; Spijker, Raadhuisplein 7, hondenhals band; Derks, Brouwerstraat 34, kinderhoed; v. Dam, Piet Heinstraat 3, meisjesjasje; v. Hoften, Gen, Cronjéstraat 81, hondenketting: Breman, Marnix- plein 16, petje; De Groot, Weeshuis, Olieslagers- laan 5, pet; Warmerdam, Bankastraat 5 damespor- temonnaie m. i.; v. Ravensteijn, Pleiadenstraat 22, kinderportemonnaie m, i.; De Graaf, Ampzing- straat 15. portemonnaie m. i.; v. 't. Vlie, Spaansche- vaartstraat 1, zegelring; Velzen, Leidschestraat 80, stuk linnen; Bureau van Politie. Smedestraat. voet balschoen met kous: Verbeek, Barbarossastraat 15, zandschep; Lampe, Middenweg 66, damestasch m. i.; Janssen, Gruttostraat 39, actetasch; Klok, Colcnso- straat 25 rd., vulpotlood. Centrale Verwarming AUTOM OLIE - KOLENSTOOKINR. N.V. Holster ^TS.35 SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. lngez. Med.) Nieuw laboratorium voor den tuinbouw. Opvoering der productie. Wij brachten een bezoek aan het nieuwe labo ratorium voor den tuinbouw, dat aan den Zuid- weg te Naaldwijk op Rijkskosten wordt gebouwd en dat thans bijna gereed is. De directeur, rijkstuinbouwconsulent ir. J. M. Riemens, leidde ons rond door het gebouw en vertelde ons een en ander van de inrichting en de taak van dit nieuwe laboratorium, dat voor Nederland eenig in zijn soort is. Gelijkvloers is het laboratorium voor het grondonderzoek gelegen. Op de eerste verdieping zijn het laboratorium voor plantenziekten gevestigd, de bibliotheek, de vergaderzaal, etc. Het twaalf meter hooge gebouw is heel prac- tisch ingericht en zal van alle moderne instru menten, als spectograaf, etc. worden voorzien. ir. Riemens deelde ons mede, dat het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw zich in hoofd zaak met de volgende drie onderwerpen zal bezig houden: voeding der planten, plantenziekten en verbetering der cultures in den tuinbouw (se lectie en invoeren van nieuwe gewassen). Het doel zal o.m. bestaan in het opvoeren der productie in den tuinbouw, verbetering der tuin bouwproducten en vermindering der kosten voor de kweekers. Het gebouw zal waarschijnlijk eind September officieel in gebruik kunnen worden genomen. (A.N.P.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940. Progr. I: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr. III: Duitsch station. Progr. V: Idem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940. Progr. I. Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II Kootwijk. Progr. III. Duitsch station. Progr. V Idem. 7.00—8.00 Eigen gramofoon- plateneoncert. „Kris kras door Europa". 1 Holland: Ga je met me uit, Ramblers: 2 Duitsch land: Rheinlanderpotpourri, Blaasorkest; 3 Tyrol: Steyer Landler, Tirolerkapel, 4 Hongarije: Hunga- ria Marsch. Magyar! Imre; 5 Italië: Notte a Vene- zia, B. Giglï: 6 Zwitserland: Verschiedene Sehwei- zer jodler, Mina Reverelli, 7 Frankrijk: J'aime tes grands yeux, Lys Gauty, 8 Spanje: Spanish love. Eldorado; 9 Engeland: Moonlight, Victor Silvester; 10 Zweden: Hej pa dej du, Duo Ja; 11 Oostenrijk: Memories of old Vienna, Vienna orkest; 12 Rus land: Russische Potpourri, Oeral Kozaikkenkoor; 13 Luxemburg: Der Graf von Luxebourg, Sol., koor orkest; 14 Holland: Hollandsche potpourri, K. La- jos en B. Scholte. De bevordering ten departemente. Alleen bij vacatures. Naar Het Volk verneemt ligt het in de bedoe ling op de departementen nog slechts bevorderin gen te verleenen, indien vacatures ontstaan. Ar beidscontractanten zullen niet meer in ambtelijken dienst worden aangesteld, tenzij nog aanspraak op een benoeming bestaat. Ook voor de onder de departementen ressorteerende diensten geldt deze gedragsregel. Ook zal geen nieuwe waardeering van bestaande functies op de departementen voorloopig volgen. Er is slechts één uitzondering n.l. als in de be staande voorschriften een regeling voorkomt, waar bij is bepaald, dat een ambtenaar hetzij na een zeker aantal dienstjaren, hetzij na afgelegd examen, al of niet gecombineerd met een zeker aantal dienst jaren automatisch in een hoogeren rang wordt bevorderd. N.V. ROTTERDAMSCHE VERZEKERING- SOCIëTEITEN. Uit het jaarverslag van de N.V. Rotterdamsche Verzekering-Sociëteiten blijkt, dat in 1939 aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten f 46.370.052; door de omrekeing der vreemde munt en andere oorzaken werd f 394.895 aan het verzekerd bedrag toegevoegd. De totale vermeerdering in 1939 be droeg f 46.764.947 tegen f 62.061.544 in 1938. Door het overlijden van verzekerden, het aanbreken van het voor de uitkeering bij leven vastgestelde tijdstip, door afkoop, omzetting en andere oor zaken werd f 31.433.066 afgevoerd tegen f 34.273.823 in 1938. De vooruitgang was dus f 15.331.881 en het totaal verzekerd bedrag op 31 December 1939 f 446.030.613, waarvan voor rekening van volks verzekeringen f 127.251.486 en voor groote verze keringen f 318.799.127. Deze gegevens omvatten het geheele bedrijf. Afzonderlijk dient te worden vermeld, dat het Belgische bedrijf een vooruitgang boekte van frs. 13.232.342. Op 31 December 1939 was in dit bedrijf verzekerd 438.670.461 Belgische francs en bovendien 13.798 guldens. De onkostencijfers waren bevredigend. Voor de kosten van administratie en het innen der pre mies was beschikbaar f 2.391.000 terwijl slechts f 1.716.000 benoodigd was. De premiereserve voor het geheele bedrijf be- praagt per 31 December 1939: f 82.907.894. Zij is gemiddeld berekend op een rentevoet van 3.52%; in 1939 werd inderdaad een netto-rente gekweekt van 3.97%. Behalve de premie-reserve, die uit hoofde van de belangrijke marge in elk der technische grond slagen reeds een aanmerkelijk surplus bevat, be schikt de maatschappij nog over een extra re serve van f 7.762.525. CONCENTRATIE. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht gehouden vergadering hebben de afgevaardigden van alle bestaande organisaties in de huiden-, leder, schoen- en aanverwante branches besloten, door wijziging van het statuur van het sinds eenige jaren bestaande contactorgaan in dit bedrijf de samenwerking te versterken door aan de leiding van dit instituut de bevoegdheid te verleenen voor gemeenschappelijke belangen der branches op te komen. Gevormd werden de navolgende vakgroepen: looistoffenhandel, inlandsche huidenhandel, exo tische huidenhandel, lederindustrie, lederimport- handel, schoenindustrie, schoenimport- en en- groshandel, lederhandel, schoenhandel, lejjer- warenindustrie, drijfriemenindustrie en schoen makerij. (A.N.P.) STRAATPREDIKING. Hedenavond (Zaterdag) van 8.159 uur is er straatprediking op het Pretoriaplein in Haarlem- Noord, uitgaande van de Gereformeerde Evangeli satie. Spreker is ds. C. Veenhof, Medewerking wordt verleend door het Evangelisatie-zangkoor „Noord". „Griesmeel" uit aardappelen. VeWanging van aardappelen, meel en bloem. Naar het Hbld. meldt is bet aan een technicus te 's-Gravenhage gelukt, een methode te vinden, waarbij de aardappel zonder eenig verlies wordt verwerkt tot een product, dat blijkens proef nemingen in elk geval gedurende enkele jaren kan worden bewaard en zijn oorspronkelijke eigen schappen behoudt. Aangezien bij deze bewerking niets verloren gaat en dus het geheele koolhydra- ten-, eiwit- en zoutgehalte in het eindproduct wordt teruggevonden, wordt het gewone bewaar- verlies voorkomen. Ook is men er in geslaagd en het is niet onmogelijk, dat in de practijk nog ver beteringen kunnen worden aangebracht een deel van het vitamine C, hetwelk bij de meeste processen, waaraan men den aard appel onderwerpt, wordt ontleed, te behouden. Het aldus verkregen eindproduct, dat met den naam aardappelgries kan worden bestempeld, heeft een aangenamen smaak en kan voor velerlei doeleinden worden gebruikt. Men kan er niet alleen in een ommezien purée van maken, maar het kan óók bij het bakken van cake zelfs ter algemeene vervanging van tarwebloem worden gebruikt, bet geen een gevolg is van den neutralen smaak van het aardappelgries. Uit den aard der zaak kan het product ook worden gebruikt in de plaats van aardappelmeel voor het binden van soepen en sau sen. Het gróóte voordeel is, dat het alle bestand- deelen van den aardappel bevat, dit in tegenstel ling tot het aardappelmeel, dat uitsluitend uit zet meel bestaat. Een andere belangrijke eigenschap van liet aard- appelgriesmeel is ook dat het in een hoeveelheid van 5 pCt. met broodbloem vermengd, een brood levert van een qualiteit, die practisch niet van gewoon brood kan worden onderscheiden. Het is luchtig, heeft een fraaie bruine korst, een gelijk matige structuur en wordt minder snel oudbakken dan gewoon brood. Evenals bij cake is de typische aardappelsmaak door het bakken verdwenen. En bij gebruik van tarwebloem met minder goede bakeigenschappen worden deze door toevoeging van aardappelgries verbeterd. Het Hbld. teekent hierbij verder aan: In dit verband herinneren wij er aan, dat de Nederlandsche overheid indertijd bakproeven heeft doen nemen, waarvan op de persconferentie in No vember j.l. eenige mededeelingen werden gedaan. Het betrof een mengsel van 60% tarwebloem of -meel, 25% roggebloem of -meel en 15% aard appelmeel, waarvoor in een geheel jaar dan noodig. zouden zijn 500.000 ton tarwe, 225.000 ton rogge en *90.000 ton aardappelmeel. Tot dusver heeft de uitvinder nog slechts op semi-technische schaal kunnen werken, doch gezien de resultaten 'wil het ons voorkomen dat op korten termijn de gelegenheid moet worden -geschapen, om de zaak grondig te on derzoeken en bij gebleken bruikbaarheid maat regelen te nemen in een ander tempo dan tot dusver in Nederland gebruikelijk was, want de mogelijkheid kan hV*r aanwezig zijn, om onze volksvoeding te dier \i door het voorkomen van groote bewaar-verliezen en het openen van nieuwe perspectieven voor een gewas, dat in ons vaderland een hoogst belangrijke rol speelt in landbouw, voeding en export en wat .de oogenblikkelijke omstandigheden betreft als vervangingsmiddel. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Er wordt een vergadering van den Raad der ge meente Haarlem gehouden op Woensdag 28 Augus tus a.s. des namiddags om 2 uur.zoo noodig voort te zetten des avonds om 8.15 uur in de Statenzaal (ingang Pandpoort Koningstraat). (Des avonds is de toegang door de kleine deur bij de klok Groote Markt). De agenda luidt als volgt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ver zoek van mej. S. A. E. Antonisse om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Mr. J. H. Thielschool. 2. Jaarstukken over 1939 van a. de woningbouw- ver. „Tuinwijk-Noord", b. de stichting „Centraal Woningbeheer". 3. Vaststelling van een 2e en 3e suppletoire be- grootïng dienst 1940 tot regeling van de kosten voor wijziging van den aanleg van de Dreef. 4. Wijziging van de ..Bebouwingsvoorschriften" voor de gronden begrenen in „Detail 7" van het uitbreidingsplan „Zuid-West". 5. Vaststelling van „Wijziging 1 A" behoorend bij „Wijziging 1" van het uitbreidingsplan „Zuid- West". 6. Intrekking van het raadsbesluit van 24 April 1940 no. 15 tot overneming van voor straat be stemde gronden ten oosten van den 'Schalkwijker- weg. 7. Intrekking van raadsbesluiten betreffende ach terge velroo i lij n en 8. Verleenen van machtiging aan Regenten van het St. Elisabeth's bf Groote Gasthuis tot uitbreiding van de verwarmingsinstallatie in genoemd gast huis. 9. Gedeeltelijke ontheffing van aanslagen in de precariobelasting 1940 voor benzinepomphouder. 10. Aankoop van perceelen aan de Noorder schoolsteeg. 11. Aankoop resp. aanvaarding-om-niet van strooken grond aan den Koninginneweg. 12. Verkoop van grond aan de Friesche Varken markt aan N. H. Wisse. 13. Aanschaffing van straatnaamborden. 14. Beschikbaarstelling van gelden voor verbou wing van het „Huis te Zaanen". 15. Profielwijziging van gedeelten van den Kleverparkweg en de Brederodestraat. 16. Verho.oging van het subsidie voor 1940 aan Haarlem's Bloei. 17. Verhooging van het subsidie over 1940 aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging. 18. Betaling van twee coupons van de in 1928 ten laste der gemeente, aangegane geldleening. 19. Wijziging van het tarief voor het gebruik van een gemeentelijk gymnastieklokaal. 20. Aanbrengen van een luchtverhitter-installatie in den kelder van de Vleeschhal. 21. Voorstel van den heer Klein om in verband met de petroleumdistributie het gastarief voor de minst draagkrachtigen voorloopig te herzien. 22. Overplaatsing van onderwijzend personeel van de Centrale School no. III. 23. Bezwaarschriften inzake vergunningsrecht. Aan de orde komt de benoeming van: a. een bestuurslid van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs. b. vijf leden van de Commissie inzake lichame lijke opvoeding. c. twee leeraressen aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus. d. een leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus. PERSONALIA Voor het examen voor costumière zijn geslaagd mej. C. Mackor en mej. A. Verslagers. Zij werden opgeleid op de E. N. S. A. I. D, Modevakschool van mej. H. J. Bos, te Haarlem. BOOMEN OMGEWAAID. Door den krach tigen Noordwesten wind Vrijdag in de Plataanstraat en op den Rijksstraat weg te Haarlem een boom omgewaaid. Nederlandsche architecten naar eenheid en ordening. Nieuwe vereeniging opgericht. Het A.N.P. meldt: De Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgilden hield te Utrecht de vierde ver. gadering van den Bondsraad. De voorzitter, de heer Bloem, constateerde in zijn openingswoord, dat eenheid,onder de beroepsbe oefenaren het ontstaan enstreven uitmaakt van de organisaties der bouwmeefersgilden, weshalve het consequent op den weg dier organisaties ligt, de universeele Nederlandsche architectenorgani satie mede tot stand te brengen. Een commissie uit drie landelijke organisaties van architecten te weten: de Bond van Neder landsche Architecten (B.N.A.), het Nederlandsch Instituut van Architecten (N.I.V.A.), en de Neder landsche Bond van Bouwmeestersgilden (N.B.B.G.) onder voorzitterschap van prof. Zwiers, stippelde richtlijnen uit en ontwierp de statuten voor de nieuwe organisatie. De opbouw van de nieuwe vereeniging zal orga nisch zijn en het geheel zal passen in het raam van de bedrijfsorganisatorische samenwerking van het geheele bouwvak. Een der voornaamste doelstel lingen d'er bouwmeestergilden, wordt hiermede in de nieuwe organisatie tot uitdrukking gebracht en het vormde een sterk argument van de zijde van het bestuur bij de levendige discussies, welke zich rondom het voorstel ontwikkelden», In de re- en dupliek richtte de tegenstand zich vooral tegen de „overgangsbepalingen" van de a.s, architecten-verordening, omdat deze bepalingen tevens de basis van toetreding tot de nieuwe ver eeniging vormen. Verder tegen de doorvoering van het selectiebeginsel binnen de organisatie, de ge lijke honoreering van geselecteerden en ongeselec- teerden en tegen het feit dat voor het opgeven van nevenberoepen slechts een te onbelangrijke over gangstermijn wordt gesteld. Het bestuur antwoordde, dat de overgangsbe palingen der verordening zeer mensdhelijk ge acht moeten worden en slechts in geringe mate af wijken van het töelatingsminimurn gesteld in de bouwmeestersgilden. Het selectie-beginsel moet gezien in het kader van goede ordening, aanvaardbaar worden geacht, zeker binnen het raam van een algemeene organi satie, waarbij alle leden op de juiste toepassing van het beginsel invloed kunnen uitoefenen. De bouw- meestei'sgilrifen in het bijzonder moeten zich niet tegen de te maken selectie verzetten, omdat zij zij het in anderen vorm dit beginsel in hun streven van het begin af aanvaardden. Hoewel het in eerste instantie aanvaardbaar ge acht moet. worden, dat alle groepen een even hooge honorariumregeling aanhouden noodzakelijk is, dat prijs-concurrentïe door de beoefenaren van hef. ardhitectenberoep worde buitengesloten zal mis schien de toekomst leeren, dat eenig grootte-ver schil in de honorariumregeling voor de verschil lende groepen evenzeer aanvaardbaar is. De overgangstijd van anderhalf jaar, voor het verlaten van het nevenberoep, bij het in-werking- treden van de architecten-verordening, werd door het bestuur voldoende genoemd. Tenslotte betoogde het bestuur nadrukkelijk, dat de verordering wel den titel doch niet het beroep van „architect" of „bouwmeester" beschermt. De bouwmeestersgilden hebben steeds op het stand punt gestaan, dat, indien het beroep niet tegelijker tijd zou worden beschermd, titel-bescherming al leen niet begeerenswaardig is, tenzij een univer seele organisatie de beroepsbescherming kan ef* fectueeren. Dit argument alleen reeds pleitte vol doende voor het bestuursvoorstel, Het voorstel werd tenslotte door den vergader den Bondsraad met overgroote meerderheid aan vaard. Zwemmen Prominente zwemsters op het H.P.C.-zwemfeest. Rie van Veen en Jo Waalberg zullen starten Het zwemfeest van H. P. C., dat op Zondag a.s. in de zwemvijvers Groenendaal zal gehou den worden, belooft een prachtigen zwem- en polomiddag te worden. Nu de inschrijvingen gesloten zijn kan gemeld worden, dat alle vooraanstaande zwemsters van ons land aan den start gullen verschijnen. Ook bij de heeren vindt men bekende namen en kampioenen van Nederland. Aan de 100 meter borstcrawl dames zullen deelnemen Rie van Veen, Ali Stijl, Bep van Schaik. De dames Stijl en Van Veen zullen elkander weinig toegeven. Rie van Veen is de Nederlandsche kampioene. De Haarlemsche meisjes zijn o.a. H. Bakker (H. P. C.), M. Kwak (V. Z..V.), M. Zieren (D. W. R.) Bij de heeren vindt men J. C. Schéffer (D. J. K.) en Kees Hoving de Europeesche kampioen 1938. Een bijzonder nummer zal verder zijn de 5 meter schoolslag dames in één serie met de dames G. Sieuwertsen (A. D. Z.), Cobi Koster (V. Z. V,)i Tony Bijland (H. Z. C.) en Jo Waalberg (A. D. Z.) Bij de schoolslag heeren zal de Nederlandsche kampioen Smitshuizen aan den start komen.De Haar lemsche zwemmers Spaanderman (H'lem), K. Bon- gertman (H. V. G. B.), P. Swier (V, Z. V.) zullen echter hun uiterste best doen hem te benaderen. Bij het nummer 100 meter rugslag dames zullen de groote concurrenten Cor Kint en Iet van Feggelen elkaar bekampen. Tenslottè zal de belangstelling uitgaan naar de 3 x 50 meter wisselslag-estafetten dames en heerea Bij de dames nemen ploegen deel van Rotterdam- Meeuwen. A. D. Z., D. W. R„ Haarlem, V. Z. V. en H. P. C. Bij de heeren zijn ingeschreven U. Z. C„ D. J. K., het IJ, Haarlem. H. V. G. B.. V. Z. V., D. W. R. en H P. C. Een komisch kijkspel van vroegere zwem- ja ren zal de vroolijke noot brengen, terwijl het schoonspringen eveneens goed verzorgd zal zijn. Het polotournooi dat tevens verspeeld wordt brengt D. W. R.-dames in de finale om het Haar lemsche kampioenschap tegen Haarlem, verder V. Z. V. tegen Haarlem (heeren) om den eersten prijs van afd. B en tenslotte zullen de eerste zeventallen van D. W. R. en H. P. C. om het kampioenschap van Haarlem spelen. Korfbal Oosterkwartier—Rest van Haarlem. Zondagmiddag wordt op het E. D. O.-terrein ge speeld een korfbal wedstrijd tusschen Oosterkwar tier IRest van Haarlem. Er wordt om kwart ovlf één begonnen. De Rest van Haarlem komt als volgt uit: Aanval: heeren D.. Starink (O. K.), K. Heykoop (N. Fl.)dames B. PlooyerZandstra (O. K.), E. Eekhout (Haarlem). Midden: heeren H. Roose (T. H. B.), L. Waage (O. K.): dames R. Roose (T. H. B.). J. Wesselin? (N. Fl.). Verdediging: heeren: H. Thuis (N. Fl.), H. Her mus (N. Fl.); dames S. Hommels (O. K.), Arendi •Smidt (Haarlem).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2