JjLOviattd uit eigen Juin Nieuwe Uitgaven. ZATERDAG 24 AUGUSTUS Ï94Ü HAARLEM'S DAGBEAD Vrijdagmiddag werd in Heemstede door den Luchtbeschermingsdienst getoond, hoe er na een gasaanval gehandeld moet worden. Op deze afbeelding kan men zien, hoe slachtoffers van gasvergiftiging worden geholpen in de Kleuterschool aan de Lieven de Keylaan. Onder de belangstellenden waren (v. 1. n. r.)wethouder C. A. M. Jonckbloedt. Dr. J. J. van Luin, Jhr. A. van de Poll, loco-burgemeester, en de gemeente-secretaris de heer N. Vos. (Foto De Haas.) HEEMSTEDE Speciale Ontsmettingsinrichting. Aan den Luchtbeschermingsdienst overgedragen. Bij het bedrag voor den luchtbeschermingsdienst, door het gemeentebestuur van Heemstede beschik baar gesteld, was ook een deel bestemd voor het inrichten van een ontsmettingsinstallatie voor eventueele metmosterdgas besmette personen en een inrichting voor behandeling van patiënten die Phosgeengas hebben ingeademd. De eerste inrichting werd gebouwd bij het bad huis in de Postlaan en de Phosgeen-afdeelïng is ondergebracht in het ..Kleuterhuis" aan de Lieven de Keijlaan. Vrijdagmiddag had de overdracht aan den lucht beschermingsdienst plaats. Onder de talrijke genoodigden en belangstellen den waren aanwezig de loco-burgemeester Jhr. A. van de Poll, de wethouders N. van Unen en C. A. M. Jonckbloedt, de oud-wethouder Dr. E. A. M. Droog, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Heemstede, hoofdinspecteur A. Berentsen, mr. A. J. Backer, voorzitter en De Graaf, secretaris der afdeeling Heemstede van de Vereeniging voor luchtbescherming; de heer N. Vos, gemeente-secre taris, de heer J. Schelling, directeur van O. W„ ir. W. J. A. Duynstee, directeur der gemeentelijke be drijven; de heer K. Rijpma, districtsinspecteur voor N.-Holland van de Rijksinspectie voor lucht bescherming; de dokters J. J. van Luin en J. Laeijendeclcer en blokhoofden der Heemsteedsche luch tbescherm i lig. Nadat hoofdinspecteur Berentsen de aanwezigen welkom had geiheeten, zette hij de bedoeling dezer instellingen uiteen. „Toen ons bij de aanvrage van een subsidie de vraag werd gesteld of deze inrich tingen noodig waren, moesten wij die uit volle overtuiging bevestigend beantwoorden, daar wij niet eerder gerust konden zijn voor deze voorzie ningen in oride waren'.- Spr. hoopte, dat beide in stellingen nooit noodig zullen zijn, „maar mocht dit wel zoo wezen dan weten wij, gedaan te heb ben wat. wij konden en dan zullen wij in staat zijn menschenlevens te redder". Spreker bracht dank aan dr. Wolff en dr. Van Luin voor hun waarde volle adviezen, den heer Thunissen voor den goe den bouw en aan ir. J. var Dartelen, directeur der N.V. Werktuigbouw te Amsterdam die het beste heeft geleverd van wat op dit gebied mogelijk is. Vervolgens werd de ontsmettingsinrichting be zichtigd. Dr. Wolff lichtte de aanwezigen uitvoerig in. Na het werk in het afgeloopen jaar uiteengezet te hebben volgde een demonstratie van het binnen brengen van een met mosterdgas besmetten patient en zijn behandeling en verder alle werkzaamheden der ontsmettirgsploeg en het ontsmetten der klee ding in den oven. De heer J. van Dartelen demonstreerde de ont- smettingsinstallatie, dit is de eerste die voor dit doel in Nederland geplaatst is: die kan ook na den oorlog van groot belang zijn. daar de installatie ook geschikt is voor ontsmetting bij eventueele be smettelijke ziekten enz. Nadat de heer Van Dartelen een uiteenzetting had gegeven van de installatie in haar geheel, ging hel gezelschap naar het Kleuterhuis. waar dr. Van Luin de aanwezigen van voorlichting diende. Hij deelde eerst mee. hoe gehandeld wordt met patiën ten die vermoedelijk Phosgeengas hebben inge ademd. Eerst moeten ze in observatie:' als binnen twaalf uur benauwdheden intreden, moet het zuur stofapparaat er aan te pas komen. In de speelzaal van het Kleuterhuis zijn acht bedden opgesteld, waarin nu ter demonstratie vijf patiënten rustig ademhalen door de verschillende apparaten, waar van enkele vindingen van dr. Van Luin zelf zijn. Nadat hij eenige vragen had beantwoord, sprak de loco-burgemeester jhr. A. van de Poll namens alle aanwezigen woorden van dank voor de ge legenheid. dezen leerzamen middag te mogen bij wonen. Hij hoopte, dat al deze voorbereidingen nooit in toepassing gebracht behoeven te worden, maar wij weten tenminste dat Heemstede weer eenige goede installaties rijker is. zei spreker. Hij dankte speciaal dr. Wolff voor het vele. dat hij voor Heemstede en vooral voor de luchtbescher ming heeft gedaan: spreker betreurde het, dat dr. Wolff wegens zijn nieuwen werkkring, de ge meente gaat verlaten. ZANDVOORT GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt op Donderdag 29 Augus tus a.s. in openbare vergadering des avonds om kwart over zeven bijeen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel betreffende het verhaal van coupon belasting. 3. Benoeming van leden van de commissies van bijstand. 4. Voorstel tot het voorloopïg vaststellen van de bedragen ingevolge artikel 55 der Lager Onderwijs wet. 5. Voorstel tot het doen uitvoeren van een object van werkverruiming. 6. Behandeling van belastingreclames. HAARLEMMERMEER POLDER VERGADERING. De Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer polder vergaderden onder leiding van den dijkgraaf J C Reinders Folmer. De dijkgraaf deelt mee: Dat de kas f 114.707 aanwijst dat aan het werk aan en bij den Nieuwekerkertocht een loontoeslag van 100 pet. wordt ontvangen dat op last van hoogerhand alle polderverkiezingen zijn uitgesteld dat wegens moeilijkheden met leveranties in het jaar niets aan de wegen gedaan kon worden en dat de draag kracht der wegen in den komenden bietentijd zwaar beproefd zal worden. De heer Geertsema bepleitte éénrichtings verkeer, wat de dijkgraaf met het gemeentebestuur zal bespreken. De zandaanvoer voor den brugbou'.v" bij Halfweg is hervat. De vergadering besloot om het college te machtigen het tochtenplan 1941 zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren, hetgeen f 10.000 vorderen zal. De dijkgraaf deelt mede dat de post voor ver diepingen van tochten voorloopig van de begrooting zal verdwijnen. De schuld bedraagt f 1.000.000, doch jaarlijks wordt f 91.000 afgelost De rekening 1939 werd goedgekeurd. Het voorstel om de ontvangsten van de pro vincie ad f 45038 deels te gebruiken voor aflossing van de 5 pet. leening van de Olveh wordt goedge keurd. Jhr. v. d. Mortel vroeg of een diikleger ter be scherming aanwezig was, waarop de dijkgraaf be vestigend antwoordde en tevens dat de ondervin ding leerde, dat bominslag in de dijk geen gevaren meebrengt. Tot dusver was f 1500 aan hers telwerk betaald. Van extra bemaling werd tenslotte medegedeeld kan nu niets komen: IJMUIDEN INTREDE VAN DEN HEER C. P. VAN ANDEL. De heer C. P. van Andel, Ned. Hervormd hulp prediker alhier, hoopt Zondag 8 September a.s. zijn-intrede te doen in de kerk tö St.-Nicolaas- ga. Er is-gelegenheid per taxi naar St.-Nicolaas- ga te reizen om de intrede bij te wonen. Men kan zich hiervoor opgeven bij den heer A. Bos man, Acaciastraat 34, IJmuiden-Oost. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. Heistra, Huijgcnsstraat 15, IJmuiden en D. B. Mol, Meerweidenlaan 5, Velsen: toek. adres: Meerweidenlaan 5, Velsen; D. Goedhart, Alex. Bellstraat 59. IJmuiden en A. Plooij, Alex. Bellstraat 59, IJmuiden; J. A. van Splunter, Meer- vlietstraat 92, Velsen en N. Leijen, Koedijk, toek. adres: Stationsweg 104. Velsen: F. J. Licht, Alex. Bellstraat 53, IJmuiden en G. H. de Korver, IJm. straatweg 137, IJmuiden, toek. adres: Naarden; L. Roth, Stationsweg 228, IJmuiden (O.) en B. M. Koelemey, Engelmundusweg 27, IJmuiden: toek. adres: Ratelsstraat 62, IJmuiden Getrouwd: D. J. Broekens en J. E. Verwer, Pier- sonlaan 1, Velsen; H. C. Vendel en C. Rozemeijer, Doodweg, 1, Velsen; .T. A. Kroon en J. C. Nan, Dood weg 22, Velsen; L. P. C. Staphorst en M. van Ree; A. H. A. M. Ingenhuls en C. H. Sombroek, Hilver sum; J. Valk en H. Sikkens, Beverwijk. Meer straat 16; D. Harms en S. M. G. Tegel. Amsterdam; M. J. de Zwarte én E. J. Lokker, van Valkenburg straat 2, Velsen (N.). Bevallen: C. Groenvan Dijk, z., Kerkerinklaan 44, Santpoort; W. Krenz—Wagenaar, d., Berken straat, IJmuiden: G. A. VellingaBuis, z.; Zanders straat 27, IJmuiden; K. Borst—Prins, d.. Tasman plein 12, IJmuiden; E. Wijkervan Schoor, d., Cy- pressenstraat 19, IJmuiden; G. de WaardBies heuvel, z., P. Vermeulenstraat 13, IJmuiden: K. van GelderOortwijn, z.. Wijk aan Zeeërweg 99. IJmuiden; T. RingmaWiersma, d., Rijksweg 410, Santpoort: M. Meijerde Boer, d., Leeuweriklaan 38, IJmuiden; J. M. de KlerkHoes, z., Noorder dorpstraat 22, Santpoort. Overleden: C. J. van Roon, 7 j.. z. v. A. van Roon, Beverwijk; J. van den Bruggen, 85 j., echtgen. v. J. V. Stern, Schaepmanlaan 5, Velsen. KOLONEL SCHWABEDISSEN BEVORDERD. De Fiihrer en opperbevelhebber der weermacht heeft den chef van den generalen staf bij den weermachtbevelhebber in Nederland, kolonel van den generalen staf Schwabedissen. tot generaal- majoor bevorderd. Deze begon zijn militaire loopbaan voor het uitbreken van den wereldoor log in net 45e artillerieregiment. In dit regi ment en later ais vlieger-waarnemer, heeft hij den wereldoorlog aan het westfront, in Roeme nië en Macedonië meegemaakt, waarin hij zich door bijzondere successen onderscheidde. Na den wereldoorlog in het leger van 100.000 man geplaatst, was generaal-majoor Schwabe- dissen in verscheidene functies in den troep en in den staf werkzaam. Bij den opbouw van het luchtwapen heeft hij in verantwoordelijke posi ties meegewerkt; hij was o.a. de eerste adjudant van het luchtwapen bij den Fiihrer en opper bevelhebber der weermacht. Bij het uitbreken van den tegenwoordigen oor log werd hij eerst in het oosten, daarna in het westen als chef van den generalen staf van een lucht-afweerkorps tot aan de inneming van Ca lais in dienst gesteld. Toen de generaal van de luchtmacht Fr. Christiansen tot weermacht bevelhebber in Nederland werd benoemd, trad generaal Schwabedissen als chef van den gene ralen staf in Den Haag in functie. In deze posi tie werd hij op 12 Juni 1940 tevens tot Duitsch commissaris voor de demobilisatie van de Nederlandsche land- en zeemacht benoemd IA.N.P.) Veldsla, de groente, die gedurende de winter maanden in plaats van kropsla en andere slasoor ten gegeten wordt, komt slechts in gebruik met onze slasoorten overeen, daar ze een heel andere afkomst heeft dan deze gewassen. Deze inheem- sche plant, die tamelijk wat vocht kan verdragen, is volkomen winterhard. Wanneer men dan ook van nu af aan eenige malen, met tusschenpoozen van ongeveer veertien dagen, een hoekje van den tuin met deze groente bezaait, dan kan men ge durende het grootste gedeelte van den winter over deze groente beschikken. Het zaad wordt soms op regels, die 15 c.M. uit elkaar liggen, doch meestal breeiwerpig uitge zaaid. We zaaien op een vooral flink vochtig ge- maakten grond en om het zaad regelmatig te doen opkomen, vermengen we het met zand. We bedek ken het zaad slechts heel dun met aarde. Het gebeurt wel eens. wanneer de zon geduren de een paar dagen fel schijnt, dat de kiemen van het zaad verbranden cn het gewas op deze wijze mislukt. Willen we zeker zijn, dat dit niet gebeurt, dan bedekken we het zaad, tot het boven den grond staat, met zakken of met een mat. We onderscheiden twee soorten veldsla nl. de Fijne broei, ook wel Broeivet genaamd en de Groote Hollandsche. De eerste soort heeft aanmer kelijk kleinere bladeren dan de tweede. De Groote Hollandsche wordt later op 4 a 5 c.M. uitgedund. De hoeveelheid zaad bedraagt ongeveer 10 gr. per 10 M2. We moeten, wanneer de veldsla opgekomen is, voortdurend opletten, dat het onkruid niet de over hand krijgt. In de tweede helft van Augustus kunnen we pootuien zaaien. Deze groente wordt op een be schut hoekje van den tuin uitgezaaid en overwin tert op de plaats waar ze gezaaid is, om in het vroege voorjaar uitgeplant en in den zomer ge oogst te worden. Het is dus geen groente, die we dit jaar reeds kunnen gebruiken, maar we heb ber er op het oogenblik slechts een klein stukje grond voor noodig. Omdat de uienplantjes van den winter op het land blijven staan en niet te veel van den scherpen wind te lijden mogen hebben, zaaien we ze op een beschutte plaats uit. We kiezen een plekje grond, waar weinig onkruid groeit, daar we later zoo min mogelijk tusschen de uien mogen wieden. Voor uien is dit nl. heel slecht. We zaaien op een andere wijze dan we tot nu toe gedaan hebben. We beginnen met van het zaai- bed, dat we willen gebruiken, ongeveer 2 c.M. grond af te scheppen. Nu harken we het bed goed gelijk en strooien het zaad hierop uit. We drukken daarna met den achterkant van de schop, het zaaisel gelijkmatig wat aan en strooien de afge schepte aarde weer over het zaad. We zaaien ta melijk dik, omdat, indien de plantjes dicht op elkaar staan, ze elkaar gedurende den winter be schutten. Het aanbevolen soort is de Zwijndrechtsche pootui en de benoodigde hoeveelheid zaad be draagt 10 gr. per M2. Raapstelen kunnen nog gezaaid worden en al mogen we van dit zaaisel niet meer de opbrengst verwachten, dat een dergelijk gewas in het voor jaar geeft, als we het weer een beetje mee hebben, kan de oogst toch nog heel aardig zijn. Onder raapstelen verstaan we de bladeren van Meirapen, wanneer we hiervan het zaad betrek kelijk dicht opeen zaaien. We kunnen het zaad breedwerpig zaaien, maar voor den liefhebber is het zaaien op regels van dat gewas wel zoo,'gemakkelijk. De rijen komen 15 a 20 c.M uit elkaar. Raapstelen moet men betrekkelijk jong oogsten, nl. warneer het loof een lengte heeft verkregen van ongeveer 10 c.M. Laat men raapstelen te oud worden, dan is deze groente stug. Roemeensch verkeersvliegtuig verongelukt. Veertien dooden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het gister ochtend om acht uur van hier naar Weenen ver trokken verkeersvliegtuig der luchtvaartmaat schappij „Lares" is ten Oosten van Arade in het gebergte in een zwaren storm geraakt. Het toe stel moest een noodlanding maken, waarbij het vernield werd. Nader meldt het D. N. B.: Naar thans vaststaat, bevonden zich aan boord van het Roemeensche verkeersvliegtuig BoekarestWeenen. dat Vrijdagmorgen ten costen van Arade in het gebergte verongelukt is. zeventien passagiers en drie man personeel. Van deze twintig peféonen zijn er veertien ge dood en wel de geheele bemanning, zes Rijks- duitschers. twee Volksduitschers en drie Roe- meensche passagiers. Een Rijksduitscher. een Volksduitscher en vier Roemeensche passagiers werden gewond. Onder de dooden bevindt zich ook de hoofdredacteur van het Roemeensche financieele orgaan Argus" Petrovici, naar blijkt, is de directeur van het bureau voor vreemdelingenverkeer in het ministerie van pro paganda. Corbu, slechts gewond. Onder de vier gewonden bevinden zich voorts twee Roe meensche journalisten, die evenals Corbu en de omgekomen Roemenen Petrovici en Kerciu op weg waren naar ae Leipziger Messe. De oorzaak van de ramp wordt nog door een commissie van het Roemeensche ministerie van luchtvaart on derzocht. Convooi van do Fransche kust af beschoten. Kanonnen van Calais tot Boulogne in actie. Reuter meldt uit Londen- Duitsche kanonnen aan de Fransche kust hebben Donderdag geschoten op een convooi, dat door het Kanaal voer Dit was de eerste maal sinds het begin van den oorlog, dat zulks geschiedde. Ooggetuigen aan de Engelsche kust zagen den vuurschijn der kanonnen, die in een bat terij van vier stuks elk schoten. Alle kanonnen langs de Fransche kust van Calais tot Boulogne schenen aan dezen aanval deel te nemen. Het convooi be stond uit verscheidene schepen met patrouillevaar tuigen. Kort voor 11 uur, toen het schip, dat aan den kop van het convooi voer, een haven naderde, ontbrandde er een geweldige schietpartij en stegen vier groote waterzuilen uit de zee op. Het kanon gebulder deed de steden aan de Engelsche kust op haar grondvesten trillen. Het schijnsel was door de mist zichtbaar. Later werd het convooi nog eens door Duitsche bommenwerpers beschoten. Het voer juist om de Engelsche kust, toen zware ontploffingen vernomen werden. Groote wolken zwarte rook verschenen aan den hemel. i Koude op den Balkan. Boerenjongen in de bergen doodgevroren. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In Bosnië is na de regens van de laatste dagen koude en sneeuw gekomen. Een 12-jarige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen ingegaan was bij Serajewo, is doodgevroren. Staaf en Katholieke Kerk in Duitschland. Naar toenadering. (VJ.B.-correspondentie) BERLIJN, 23 Augustus 1940. Li kerkelijke kringen in Duitschland heeft het verloop van de bisschoppen-conferentie te Fulda. welke in het midden van de vorige week begon en in het be gin van deze week geëindigd is, sterk de aandacht getrokken. Aan de bijeenkomst te Fulda was een reis van drie Duitsche bisschoppen naar Rome vooraf gegaan, waar zij een onderhoud met den kardinaal-staatssecretaris, Maglione. en met den Paus hadden. Uit Rome zijn de bisschoppen direct naar Fulda vertrokken. De beraadslagingen werden ingeleid door een geheime voorbespreking van de leden van het presidium der bisschoppen-conferentie, welke be spreking onder voorzitterschap van den vorst bisschop van München. kardinaal Faulhaber, de bisschop van Munster. Graf von Galen, de bis schop van Keulen, kardinaal Schulte en de bis schop van Berlijn, Graf von Preyslng deelnamen. In het middelpunt van de besprekingen te Fulda stond een rede van den bisschop van Osnabruck. staatsraad Wilhelm von Berning. Dit feit wordt in welingelichte Duitsche kringen als zeer op merkelijk aangeduid Bisschop Berning was op 11 Juli 1933 door minister-president Goering als eenige Duitsche geestelijke tot lid van den Prui- sischen staatsraad benoemd. Hij heeft veel moeite gedaan om een toenadering tusschen de katho lieke kerk en de nationaal-socialistische bewe ging in Duitschland tot stand te brengen en werd in het najaar van 1933 door Adolf Hitler ontvangen. Hij was de eerste Duitsche bisschop, die in November 1933 een standpunt bepaalde ten opzichte van de vraagstukken op kerkelijk ge bied. die door de nationaal-socialistische revolutie waren opgeworpen. Intusschen ondervond hij steeds krachtiger tegenstand in de rijen van zijn eigen ambtgenooten, zoodat zijn invloed gedu rende de laatste jaren steeds geringer werd, Nu hij thans weer op den voorgrond komt, wordt in Duitsche katholieke kringen het vermoeden ge opperd dat men hierin wellicht een verandering in de houding van de Duitsche bisschoppen-confe rentie kan zien en positieve besluiten in den zin van een toenadering tusschen katholieke kerk en staat kan verwachten. Men verwacht, dat de resultaten van de bis schoppen-conferentie in een herderlijk schrijven aan de Duitsche katholieken hun weerklank zullen vinden. Overigens verluidt dat de bisschop van Berlijn, Graf von Preysing, binnenkort tot kar dinaal zal worden benoemd. Wel plaats voor paarden, niet voor kinderen. STOCKHOLM, 24 Augustus. (D.N.B.) De links- radicale afgevaardigde Gallacher heeft gisteren, zoo wordt uit Londen gemeld, in het Lagerhuis de beschuldiging geuit, dal den rijken 'sportmenschen het verschepen van volbloedpaarden wordt toege staan, terwijl er voor kinderen, geen plaats beschik baar is. Onlangs zijn met het s.s. American Far mer twaalf paarden verscheept. De regeeringsver- tegenwoordiger antwoordde alleen, dat de Ameri can Farmer voor vervoer van kinderen niet is in gericht. De correspondent van de Chicago Daily News spreekt in eer ooggetuigenverslag over de beschie ting van Dover door de artillerie de verwachting uit, dat Dover spoedig ontruimd zal worden. <Vm er ik a arische hulp voor Engeland? Roosevelt's plannen nog onzeker. WASHINGTON, 24 Augustus. (D.N.B.) De Daily Mail meldt, zoo wordt uit Londen vernomen, dat Engeland binnenkort verdere zeer aanzienlijke hulp van president Roosevelt Zal krijgen. Men verkeert hier echter in absolute onzekerheid over de jplannen van Roosevelt te dien aanzien. Roose velt heeft herhaaldelijk met stelligheid verklaard, dat de levering van torpedojagers aan Engeland niets met het Engelsclve aanbod van steunpunten op de Engelsche bezittingen van het Westelijke Halfrond te maken heeft. In de gisteren gehouden persconferentie heeft de president verklaard niets over deze steunpunten of de levering van torpedojagers te kunnen meedee- len. De bladen vermoeden daarom, dat Engeland alleen dan de steunpunten wil verpachten, indien de torpedojagers geleverd worden, doch dat Roo sevelt wegens de sterke oppositie in het Congres aarzelt op het aanbod in te gaan. De Britsehe am bassadeur Lord Lothian heeft een langdurig on derhoud met admiraal Stark gehad om hem om te prater, daar hij onlangs officieel verklaard heeft het afstaan van torpedojagers onmogelijk te ach ten. omdat in dit geval deelen van de Stille Oceaan vloot in den Atlantischen Oceaan dienst moeten doen en deze daardoor op ongewensdhte wijze ver zwakt zou worden. Bepalingen van liet Suez,kanaal geschonden. Grieksch schip onrechtmatig van zijn lading beroofd. MILAAN. 24 Augustus 'D.N.B. i -De Corriere Delia Sera meldt uit Athene een geval van krasse schending der internationaal geldende bepalingen vobr de vaart door het Suezkanaal. Het Grieksche s.s. Petroil. dat in Juli uit een haven aan de Per zische Golf naar Griekenland was vertrokken, schrijft het blad. werd eers in Aden voor controle vastgehouden en zette vervolgens zijn reis door de Roode Zee voort Bij aankomst In Port Said werd het schip opnieuw door de Britsche auto riteiten vastgehouden. Hoewel de Grieksche re geering met bewijzen kon aantoonen, dat zij de lading petroleum rechtmatig betaald en dienten gevolge in het bezit van de olie was. werd de pe troleum door de Engelschen in beslag genomen, de lading gelost en het schip ledig naar den Pi raeus, de haven van Athene, gezonden. De Fransche Ministerraad hijeen. GENèVE, 24 Augustus (D.N.B.) De Fransche ministerraad heeft gisteravond naar uit Vichy ge meld wordt, een verslag aangehoord over den stand der onderhandelingen bij de wapenstilstandscom missie te Wiesbaden. Voorts werd het voorstel tot oprichting van een nieuwe organisatie van oudstrijders goedgekeurd. De nieuwe organisatie zal hccten: Het legioen van Fransche frontstrijders. Militair depót in Athene door brand verwoest. Materieele schade van 10 millioen drachmen. ATHENE, 24 Aug 0D.N.B.) Gisteravond is brand ontstaan in de oude militaire depóts. De oorzaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waarde van tien millioen drachmen zijn verbrand. Er is een commissie benoemd om ëen onderzoek naar de ramp vast te stellen. Vele schepen worden in de Engelsche havens gerepareerd. BERLIJN. 24 Augustus ,(D.N.B.> Bij het onderzoek van de resultaten welke de Duitsche verkenners hebben meegebracht, is gebleken, dat er in de westelijke Engelsche havens een zeer groot aantal schepen ligt. Aan de kaden liggen vrachtschepen van allerlei grootte. Het scheep vaartverkeer op de Iersche Zee is de laatste da gen steeds meer verminderd, hetgeen met het leggen van Duitsche mijnen verband houdt. Een groot aantal mijnenvegers is in dit gebied on derweg. Eenige daarvan zijn tot doel gemaakt van Duitsche aanvallen. De werven liggen vol. Een opvallend groot aantal kleinere oorlogs schepen, vooral torpedojagers, ligt voor reparatie gereed. Wordt Dover ontruimd NEW-YORK, 24 Augustus 'D.N.B.1 De As sociated Press meldt uit Dover, dat hoewel de ontruiming van de stad nog niet officieel verordend is. reeds tal van wagens hoogbelaaen met huisraad uit de stad wegtrekken. Geen verzekeringen meer op reizen naar Engeland. BUENOS AIRES. 24 Aug. (D.N.B.) Naar het filiaal alhier van Lloyds meedeelt, worden er tot 31 Augustus geen verzekeringen meer gesloten op reizen naar Engeland. Dit zou daar aan zijn toe te schrijven dat de bevoegde ver zekeringsmaatschappijen over een nieuwe ver hooging der premies voor reizen naar Engeland onderhandelen. Knoeierijen van Engelsche fabrikanten. „Daily Mirror" spreekt van landverraad. STOCKHOLM. 24 Augustus (D.N.B.) De Daily Mirror onthult groote knoeierijen waaraan zich fabrikanten voornamelijk uitLancastershire en Yorkshire hebben schuldig gemaakt. De fabri kanten hadden exporten naarAmerika welke devie zen opleveren tot 'n minimalen prijs in rekening gebracht, doch het in de millioenen loopende verschil van de werkelijke verkoopswaarde in e^n tegoed aan dollars op Amerikaansche ban ken laten zetten. Daarna verzochten zij de regee ring om een visum voor een dringende zakenreis naar de Vereenlgde Staten, waar zij hun depo sito opnamen en niet meer naar Engeland te rugkeerden. De Daily Mirror constateert, dat een dergelijke handelwijze nu Engeland elke pen ny aan deviezen noodig heeft, met landverraad gelijk is te stellen. Onderhandelingen Japan—ïndo- China op het doode spoor. Thans Japanschc stappen te Vichy? TOKIO. 24 Augustus (D.N.B.) De onderhande lingen tusschen de Japansche commissie van onder zoek in Indo-China en de autoriteiten aldaar over het verbod van uitvoer naar China, zouden volgens de Asahi Sjimboen op het doode punt geraakt zijn. De besprekingen zijn daarom voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het blad verwijt, den autoriteiten van Indo-China gebrek aan begrip voor den internatio nalen toestand en verwacht, dat de Japansche re geering thans stappen zal doen in Vichy, opdat de autoriteiten van Indo-China hun houding wijzigen. DE OVERTREDERS. Vrijdag werden te Haarlem dertig personen be keurd wegens overtreding der verduisterings- en verkeersvoorschriften. Twaalf wielrijders gaven geen teeken. zes reden niet rechts en zeven zonder licht. Eén had zijn fiets onverlicht buiten laten staan, wat gevaarlijk is voor de voetgangers. Vier personen hadden hun huizen niet voldoende ver duisterd. VOLKSTUINDERSVEREENIGING „ONS BUITEN". Heden en Zondag houdt bovengenoemde Volks- tuinders-Vereeniging wederom haar jaarlijksche tentoonstelling van door haar leden gekweekte groenten, fruit en dergelijke in het clubgebouw op het tuincomplex der vereeniging aan den Zomer- weg te Haarlem. Er is tevens gelegenheid, het tuin complex te bezichtigen. De N.V. Residentiebode te 's-Gravenhage heeft ..Het liefdeslied der Markiezin" uitgegeven, een roman van Hélène Haluschka. uit het Duitsche ver taald door Frans van Oldenburg Ermke. Dr. M. Minnaert heeft een boek geschreven be treffende ..De natuur van 't vrije veld". Het is ver schenen bij W. J. Thicme en Cie. te Zutphen. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgevers Mij. te Rot terdam is verschenen „Leerboek der oude ge schiedenis voor gymnasia en lycea door ar. R. Jacobsen en dr. M. Éngers. Dit is de 5de herziene" druk met 34 afbeeldingen en een overzichtkaart. Bij de firma W. J. Thieme en Cie. te Zutfen is een boekje verschenen over het prepareeren van allerlei dieren en planten. Dit werd geschreven door J. U. A. Kroon en J. G. Th. van Nes. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 24 Augustus 1940. Bevallen: 22 Aug.. M. H. van Oudheusden—Bött- cher, d.: C. J. van den Berg—Staphorst, d.: G. Taams—Edel. z.; 23 Aug.. X. J. Krab—van der I-aag, d.; 24 Aug.. B J. KloosterBouman, d.. J M. VceningsDroog, z. Overleden: 22 Aug. T. J. Jansen—van Diemen, 66 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7