Een bezoek aan de Oostmesse te Koningsbergen. De verovering van Britsch Somaliland. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 TT A A R i: F. M'S DAGBtAD 5 Bezoek aan het verdedigingsstelsel. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Berbera Italiaaiische journalisten aan het front in So maliland hebben een bezoek gebracht aan het Engelsche verdedigingsstelsel in het bergland, in de eerste plaats aan Mont Santolio. waar de laatste slag werd gestreden. Zij berichten dat de vijand een ontzaglijk stelsel van verdedigings werken had ingericht. Hierin opgesteld vond men marinegeschut op platforms, zware stukken ge schut in galerijen, mitrailleurnesten, terwijl ileine cementen forten, mijnen en talrijke arse nalen met wapens en levensmiddelen. In verschil lende versterkte grotten van den Mont Lafa- rouk heeft de vijand groote hoeveelheden levens middelen achtergelaten, vooral beschuit, sigaret ten. whisky, verder gasmaskers munitie en medi cijnen. Langs de wegen, waarlangs de vijand is weg getrokken hebben de journalisten een groot aan tal pantserwagens aangetroffen met munitie. Vele Engelsche pantserwagens en geblindeerde Fordwagens, die in goeden staat waren, zijn reeds door de Italianen in gebruik genomen. De journalisten hebben o.a. het verhoor bijge woond van de bemanning van een neergeschoten Engelschen bommenwerper. De commandant dezer machine verklaarde dat Engeland wel ma chines bezit, maar gebrek heeft aan piloten. Vele vliegers hebben een gebrekkige opleiding ontvan gen en zijn maar weinig geoefend. Wat betreft het optreden van de Indische troepen, die aan het Somalifront zijn gebruikt, kan worden vast gesteld dat deze zich de minderen hebben ge toond van de Italiaansche Askari's. Anderzijds verneemt men dat een conflict is ontstaan tus- schen de Engelsche commandanten en de Indi sche, troepen over de verantwoordelijkheid voor de nederlaag. Het aantal manschappen van den tegenstander wordt geschat tusschen 2500 en 3000 man, Hierbij waren een Indisch Pundjabregiment, het eerste Rodhesisehe bataljon van het regi ment Noord-Rodhesische fuseliers, een bataljon pantserwagens uit Kenya, een Schotsch bataljon van het Clack Match-regiment, dat op 6 Augus tus was aangekomen, een regiment van het ka meelcorps, talrijke detachementen politie en zeer groote groepen ongeregelde Ilalos. De Italiaan sche troepen trokken het brandende Berbera bin nen bij het aanbreken van den 19en Augustus.^ Generaal Chatcher, de commandant van de Brit- sche troepen, was reeds den 18en gevlucht, voor afgegaan door den gouverneur Glenday, die al op 17 Augustus was verdwenen. Italiaansch legerbericht Alexandrië opnieuw gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 23 Aug. (D.N.B.) Het leennachtsbericht no. 76 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als. volgt: De Engelsche duikboot; welke vermeld werd in het weermachtsbericht van gisteren, is tot zinken jehracht door de torpedoboot ..Papa". De duik- ioot had zonder eenig resultaat drie torpedo's op de torpedoboot afgeschoten. Door een snelle manoeuvre wist de torpedoboot de duikboot aan te vallen om hem te rammeien, en vervolgens tal van dieptebommen uit te werpen. De duikboot, in het midden getroffen was, kwam naar de oppervlakte met de kiel naar boven om kort daar- p te zinken. Een van onze luchtafdeelingen heeft opnieuw de Egyptische haven Alexandrië gebombardeerd. Een andere luchtafdeeling heeft een vijandelijk konvooi achterhaald dat door twee torpedojagers werd vergezeld in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Het konvooi werd aan een [hevig bombardement onderworpen. Alle vliegtui- die aan deze beide acties hebben deelgeno men zijn veilig op hun bases teruggekeerd. De vijand heeft in Noord-Afrika te Bomba en Derne zonder resultaat van beteekenis luchtaan vallen ondernomen. Een persoon werd gedood en vijf werden gewond. Andere vijandelijke luchtaan vallen werden ondernomen in Oost-Afrika te Mo gadiscio waar onder de Askaris vijf en onder de [inlanders vijf personen gewond werden en waar twee hangars getroffen werden, waarin zich vier vrachtauto's bevonden. Luchtaanvallen op Mas- saoua en op het eiland Hannil hadden geen ver biezen en geen schade tot gevolg. Duitsch legerbericht: Luchtaanvallen op vliegvelden, fabrieken en een convooi. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel [der weermacht deelt mede: ..Geveohtseen heden van de luchtmacht hebben Interen in het kader der gewapende verkenning een convooi aangevallen in het zeegebied van Ber wick en een in de Duins en op vier koopvaardij schepen verscheidene treffers geplaatst. Bovendien werd het vliegveld Manston met goed gevolg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers succesvolle luchtgevechten. Bij nach- ilelijke aanvallen op verscheidene vliegvelden in Cotrwallis en Wales, op een vliegtuigfabriek in Beading en een vliegtuigmotorenfabriek in Ro chester toonden branden en ontploffingen de uit werking der uitgeworpen bommen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West-Duitschland zonder bijzon dere uitwerking bommen geworpen. In een stad werd een woonhuis vernield, verscheidene woon huizen werden beschadigd en eenige burgerperso nen wender gewond. De vijand verloor gisteren in luchtgevechten elf vliegtuigen, alsmede twee ver sperringsballons. Twee Duitsche vliegtuigen wor den vermist". FRONTBERICHT. Het Vrijdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. merkt op dat het geen toeval is dat het Engste optreden var de Duitsche vliegersafdee lingen wederom was gericht tegen de oostkust van Engeland en Schotland. Bij den luchtaanval op het Engelsche convooi in het zeegebied voor Berwick - -pon-Tweed is een handelsschip van 4000 br. reg. door bommen van middelzwaar kaliber ge- 'roffeo, tengevolge waarvan het luchtafweerge schut van dit schip zeer spoedig tot zwijgen was gebracht. Een andere koopvaarder van 1500 br. reg. ton werd, te oordeelen naar de uitbrekende bran den, eveneens zwaar beschadigd. Bij den aanval een ander, door vliegers en door torpedoboot- fegers beveiligd convooi van dertien handelssche- WJ bij de Duins zijn verscheidene schepen klaar blijkelijk zwaar beschadigd. Duidelijk kon worden gezien dat een koopvaarder van 3000 br. reg. ton cu een andere van 250 br. reg. ton door treffers v<tn zware bommen niet langer in staat was om 'c manoeuvreeren. In totaal moet ten gevolge van deze aanvallen op Engelsche eonvooien rekening Warden gehouden met 11.000 br. reg. ton vernielde ^landelijke scheepsruim te. Boven Zuid-oost En De markt in Serajewo een uitgesproken Oostersch karakter, waartoe de kleeding van kooplieden en publiek belangrijk bijdraagt. (Foto Weltbüd.) geland is het tot luchtgevechten gekomen met de beveiligingsvliegtuigen der Britsche eonvooien, die voor de Duitsche jagers met succes eindigden. In het Kanaal zijn een Bristol-Blenheim en drie Spit fires neergeschoten. Evenals de vorige dagen is ook gisteren het belangrijke spoorwegkruispunt bij Southwold aan de oostkust van 'het graafschap Suffolk met talrijke bommen bestookt, zonder dat het tengevolge van het laag hangende wolkendek mogelijk was, bijzonderheden over de aangerichte verwoesting vast te stellen. Juist 'deze bedrijvig heid van het Duitsche luchtwapen schaadt de reeds moeilijke transportverhoudingen van den tegen stander in hooge mate. Bij de overbelasting ♦n de laadinrichtngen in de Engelsche havers, tengevolge van den oorlog-, voegt zich nu ook nog een verdere vertraging van het vervoer met 'de spoorwegen. De tijd voor het omslaan wordt ten gevolge -hiervan voor de Britsche koopvaarders thans reeds met minstens twee bot drie weken vertraagd. Het steeds toenemende mijnengevaar voor de Engelsche ha vens draagt nog het zijne er toe bij de aanvoeren nog meer te bemoeilijken. Engeland heeft aluminium noodig. Aanvoer per vliegtuig uit de Ver. Staten? Het D.N.B. deelt mede: Volgens het Zweedsche blad „Aftoribladet" zal Engeland binnenkort een luchtlijn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste van het transport van aluminium en legeeringen voor de Britsche vlieg tuigindustrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn be hoeften aan aluminium in Noorwegen. Daar alumi nium, vooral in den vorm van platen en profielen zeer veel plaatsruimte in beslag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig hiervan kunnen vervoeren. Indien men er niettemin toe overgaat het voor de vliegtuigindustrie onmisbare materiaal door de lucht naar Engeland te halen, blijkt daaruit wel welk een tekort aan dit mate riaal in Engeland bestaat. Geen Italiaansch ultimatum aan Griekenland. Rome dementeert geruchten. Het D.N.B. meldt uit Rome: De geruchten, dat Italië aan Griekenland een soort ultima tum zou hebben gezonden, waarin geëischt werd, dat het de Engelsche garantie zou op zeggen. worden door politieke kringen alhier volkomen ongegrond genoemd Verder wordt over de berichten, die melding maken van een bezetting van Kreta en Korfoe door Engeland, verklaard dat niets van dien aard bekend is. Bij deze geruchten heeft men klaar blijkelijk te maken met een nieuwe Engelsche manoeuvre, welke echter Italië niet onrustig kan maken. Natuurlijk zal Italië, zooals ook reeds in verband met het tot zinken brengen van den kruiser ..Helli" in het licht werd gesteld, niet werkloos toezien bij een bezetting van Grieksche eilanden door Engeland. Kleeding uit aardappelloof. Geslaagd experiment in Thüringcn, Het D.N.B. meldt: Het nieuwe nummer van het tijdschrift „Vïerjahresplan" is volgens een daar in voorkomende advertentie van de uitgevers firma voor honderd procent uit aardappelloof vervaardigd. Naar de gouwleider van Thüringen. Fritz Sauckel, in een artikel meedeelt is het denkbeeld van het gebruik van aardappelloof voor de ver vaardiging van cellulose afkomstig van den Führer zelf. Op zijn initiatief zijn in Thüringen de eerste proeven genomen, die succes bleken te hebben. Niet slechts 'papier kan uit de zoo gewonnen cellulose worden vervaardigd, doch eveneens stoffen voor dames- en heerenkleeding, die ge deeltelijk reeds sedert twee jaren de toets der practijk hebben doorstaan. Daar Groot-Duitsch- land de grootste met aardappelen beplante opper vlakte ter wereld bezit, heeft het Duitsche be drijfsleven er een nieuwe belangrijke grondstof bron bij gekregen. Volgens verdere mededeelingen in het tijd schrift worden bedrijfsproeven genomen om voor aardappelloof en andere afvalproducten nog meer gebruiksmogelijkheden te vinden. Bij een juiste organisatie kan in Duitschtland een hoeveelheid van drie millioen ton aardappelloof voor verwer king in aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent gebruikt wordt, is ontlasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675.000 ton cellulose mogelijk. Bandieten houden een trein aan. De buit viel tegen. Het D.N.B. meldt uit New York: Zes met auto matische pistolen en revolvers gewapende bandieten hebben in de stadswijk Manhattan een trein aangehouden. Zij knevelden de beide postbe ambten en stalen een postzak, waarin zij ten on rechte een bedrag van 100.00 doOllar aan loonen vermoedden. Tot dusver heeft de politie de daders nog niet kunnen vatten. Amerikaahsch-Caiiadeesche verdedigingscommissie begint Maandag haar arbeid. Laguardia heeft er vermoedelijk zitting in. Het D.N.B. deelt mede: President Roosevelt heeft medegedeeld dat de Amerikaansch-Cana- deesche commissie voor de bei'aadslagingen over de gemeenschappelijke verdediging haar besprekingen reeds Maandag zal aanvangen. In politieke kringen te Washington neemt men aan dat Laguardia tot lid der commissie benoemd is, omdat de democraten hopen daardoor de stad New York bij de verkiezingen aan hun zijde te krijgen. Evenzoo heeft, naar de „Evening Star" meldt, president Roosevelt den uitgever Roy Howard dringend verzocht in de commissie zitting te nemen, omdat Howard eigenaar is van veertien belangrijke en in het geheele land gelezen kranten en omdat hij als lid der commissie zijn isolationistische waarschijnlijk wat zou moeten temperen. Dat Howard het verzoek van de hand heeft gewezen, heeft Roosevelt zoo geërgerd, dat hij den uitgever door zijn medewerkers liet brandmerken als iemand die zijn vaderandschen plicht veronachtzaamt. Engelsche hommen op Gent. 23 personen bij ontploffing gewond. Het D. N. B. meldt: Naar thans bekend wordt hebben de Engelschen, nadat zij Zondag reeds ver scheidene bommen boven Brussel hadden uitgewor pen, waardoor 7 personen werden gedood en ruim 20 gewond, Woensdagmidag een luchtaanval onder nomen op de burgerbevolking van Gent. Een Engelsch vliegtuig kwam plotseling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het terstond weer verdween. Beide bommen kwa men in het centrum der stad neer zonder direct te ontploffen. Een half uur later ontplofte plotseling een dezer bommen, terwijl talrijke vreedzame voor bijgangers in de nabijheid waren, 23 personen werden gewond, verscheidene hunner zwaar. Onder de gewonden bevinden zich twee vrouwen en drie kinderen. Men vreest dat eenige der zwaargewon den het er niet levend zal afbrengen. Drie huizen werden beschadigd. De Oost-Pruisische jaarbeurs trekt veel belangstelling. De Sovjet-Unie goed vertegenwoordigd. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.cl. 17 dezer: Ons eerste bezoek aan Koningsbergen na den oorlog van 19141918 dateert van het jaar 1922. We maakten toen voor den eersten keer met den Poolschen Corridor kennis en die kennismaking was verre van aangenaam. De controle van Fonische zijde was uiterst streng en men had eenige uren achtereen het gevoel, dat men zich niet meer op Duitsch gebied bevond. De raampjes werden her metisch afgesloten en wie het waagde, toch eens naar buiten te kijken, liep gevaar, den trein uit gehaald en voor onbeperkten tijd naar Polen mee genomen te worden. Te Koningsbergen aangekomen, begrepen wij toen ook den argwaan, waarmede men als vreemdeling ontvangen werd. De bevolking voelde zich geïsoleerd, min of meer aan zijn lot overgelaten en het duurde eenigen tijd, voordat men met elkaar in nauwer contact swam. Thans is dat alles anders geworden. Men kan de reis van Berlijn naar Koningsbergen per slaap wagen ongestoord ondernemen. Vroeger sprak men eigenlijk enkel en uitsluitend over de Leïpziger Messe en toegegeven moet worden dat die ook nu in oorlogstijd nog steeds een meer internationaal karakter draagt dan alle andere Messen. Daarnaast hoorde men dan ook wel de Messen te Weenen en Breslau met name noemen, maar Koningsbergen bleef jaren jang met zijn Oost messe een plaatselijke aangelegenheid. Het behoeft geen betoog, dat daar voornamelijk omstandigheden de schuld van droegen, die sterker waren dan dc autoriteiten te Berlijn, want men zag ook toen wel de beteekenis dezer Messe voor de Oostelijk gelegen landen in, maar men stond nog nie*. in com mercieel contact-met Sovjet-Rusland en de Poolsche Corridor bleef een belemmering voor het verkeer met Oost-Pruisen. Geen wonder, dat de opening der Herfstmesse te Koningsbergen ditmaal een min of meer officieel karakter droeg. Voor het eerst kan men een over zichtelijke tentoonstelling bezichtigen van de U, S. S. R., krijgt men collectieve afdeelingen te bewon deren van Zweden, Noorwegen, Finland, Hongarije Joego-Slavië, Italië, Turkije en met een gevoel van trots bracht men ons naar de stands van China, Iran en Mandsjoekwo, die er niet voor terugge schrokken zijn de kosten en den verren afstand te overwinnen. Behalve het Poolsche generaal-gouver- nement, nemen ook Bohemen en Moravic aan deze Oostmesse actief deel. Zoo zou men zonder al te veel overdrijving kunnen zeggen, dat de expositie der buitenlandsche deelnemers een overzicht biedt van de productie der landen, die zich uitstrekken van de Noordzee en de Zwarte Zee tot aan den Stillen Oceaan. Vooral met de deelneming van Sovjet-Rusland bleek men in toonaangevende krin gen ingenomen te zijn, temeer daar dit als het ware ten gevolge zal hebben, dat Moskou straks ook weer aan de Leipziger Herfstmesse zal deelnemen. Sedert 1932 bleef het fraaie paviljoen op de Technische Messe onbenut, maar na een pauze van acht jaar zal ook daar thans weer verandering in komen. Van 25 tot 29 dezer zal men dus ook op de Leipziger Messe een collectieve uitzending van de U.S.S.R. kunnen bewonderen. Gouwleider Erich Koch, President van Oost- Pruisen, begroette de talrijke gasten, die ditmaal naar Koningsbergen gekomen waren, om er de her leving van den handel te vieren. Onder hen zag men Graaf von Schwerin, Rijksminister van Fi nanciën, Rijksbankpresident Funk, minister van Economische Zaken, generaal-gouvemeur Dr. Frank, den Russischen ambassadeur te Berlijn, Schkwarzew en vele andere vooraanstaande figuren uit politieke en economische kringen binnen en buiten Duitsch land. In de verschillende oi'ficieele redevoeringen legde men vooral den nadruk op de practische be teekenis, welke deze Oostmesse voor de buiten landsche deelnemers biedt en wij vroegen onszelf af. of het onder de huidige sterk gewijzigde om standigheden ook voor Nederland niet .van be lang zal zijn, aan deze Messe deel te nemen. DE OPENINGSREDE VAN MINISTER FUNK. Rijksminister Funk zeide in zijn rede dat er van de Engelsche blokkade in dezen oorlog tot dusver bitter weinig terecht gekomen is. Hij begroette de actieve belangstelling van buitenlandsche zijde en kon mededeelen, dat het aantal bezoekers op dien eersten dag reeds tot 107.000 geslegen was. Duitsch- land heeft er met succes naar gestreefd, in ieder opzicht in zijn eigen levensbehoeften te voorzien en wie als onbevooroordeeld bezoeker thans, na een jaar oorlog, naar Duitschland komt, krijgt aller minst den indruk, dat er van een noodtoestand sprake is. Deze Oostmesse geeft een duidelijk beeld van Duitschland's „Ueberlegenheid" op economisch gebied en de stemming onder de bevolking laat duidelijk merken, dat men zich verheugt over de definitieve bevrijding van den Poolschen druk, aldus de minister. DE RUSSISCHE INZENDING Nu de Baltische staten in de groote Sovjet-Unie zijn opgenomen, ligt het voor de hand, dat de stand der Russische exposanten een bijzondere attractie geworden is. Voor het eerst maken wij kennis met Russischechampagne, waarvan slechts één en kele soort in den handel gebracht wordt. Daarnaast ziet men de vermaarde wodka en aller lei likeuren. Kaviaar en allerlei soorten geconser veerde visch ontbreken niet. De Russische land bouw wordt aan de hand van tarwe, rogge, haver, hennep en vlas gedemonstreerd en uit het Rus sische gebied in Centraal-Azië heeft men katoen aangevoerd. De productie van pelswaren en hout schijnt nog altijd vrij groot te zijn en voor de eerste maal maken wij thans ook kennis met Rus sische tabak. De jonge Russische industrie heeft zich voorts toegelegd op de fabricage van werk tuigmachines en tractoren, maar het resultaat daar van krijgen we voorshands nog slechts aan de hand van foto's te aanschouwen. Naar we ons lieten ver tellen, zal men op de Leipziger Messe nog een stapje verder gaan en in den vorm van films den bezoeker een indruk trachten te geven van de industrie in Sovjet Rusland. Natuurlijk is Duitschland zelf ook op waardige wijze op deze Messe vertegenwoordigd. Uit alle declen van het Derde Rijk zijn bekende firma's met hun producten naar Koningsbergen gekomen, vooraan de machine-industrie, zware vracht-auto's, en allerlei inzendingen^ welke met de sfeer van Oost-Pruisen in direct verband staan. Een bijzon dere attractie is op dit gebied een speciale tentoon stelling van den „Reichsnahrstand", want vooral in tijd van oorlog is immers alles, wat met land bouw van veeteelt samenhangt, van bijzonder actueele waarde. Hier wordt den bezoeker duidelijk gemaakt, hoe de vetproductie bevorderd kan wor den door 'n systematische verhooging van melk productie. DUITSCHE EXPOSITIES IN HET BUITENLAND. Tegenover het feit, dat er in Groot-Duitschland ook in tijd van oorlog meerdere Messen georgani seerd worden, stelden wij de vraag, of Duitsch land op zijn beurt ook in het buitenland op de be paalde Messen vertegenwoordigd zal zijn? We kre gen op deze vraag een bevestigend antwoord. Nog in den herfst van dit jaar zal van Duitsche zijde aan de volgende buitenlandsche Messen actief wor den deelgenomen: te Warna van 17 Augustus tot 6 September; te Pressburg van 1 tot 8 September; te Zagreb (Agram) van 31 Augustus tot 9 Septem ber: te Belgrado van 7 tot 16 September, te Thessa loniki van 15 September tot 6 October en te Utrecht van 3 tot 12 Sept.. Op al deze jaarbeurzen worden de Duische belangen behartigd door den zoogenaamden „Werberat der Deutschen Wirtschaft". Natuurlijk zou men niet in Koningsbergen ge weest zijn zonder een wandeling «c maken langs het statige Slot, waar in de kapel eertijds de Prui sische koningen gekroond werden om dan langs den machtigen Dom naar het vermaarde „Blut- gericht" te gaan, waar men in het Convent zelfs nu nog een Fransche bourgogne te genieten krijgt, waar men in de Rijkshoofdstad jaloersch op zou kunnen worden! (Nadruk verboden) RALBC PROGRAMMA De laatste controle voor den start. Heinkel He 114 vliegbootcn worden geïnspec teerd, voordat ze te water gelaten worden, om op te stijgen voor hun verken ningsvluchten boven de Noordzee. (Foto Weltblld.) ZONDAG 25 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. 8.00 NCRV. 10.30 VPRO, 12.00 AVRO. 5.00 NCRV. 7.00—10.30 AVRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewijde muizek (opn.) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Kerkdienst. 11.40 Kinderhalfuur. 12.00 Caril lonconcert. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.45 Berich ten ANP. en gramofoonmuziek 1.00 De Roman cers en soliste. 2.00 Boekbespreking. 2.20 AVRO- Amusementsorkest.. solisten en Harmony Sisters. 3.20 Schilderij-bespreking. 3.35 AVRO-Strijk- orkest en gramofoonmuziek. 4.35 Orgelspel (opn.) 4.55 Berichten ANP. 5.00 Gewijde muziek (opn.). 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (A.N.P.). 5.30 Geref. Kerkdienst. 7.00 Puszta-orkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.05 Radiotooneel. 9.45 AVRO-Musette- orkest en solisten. 10.1510.30 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Wij beginnen den dag 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.i 9.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12 45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten 'Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 KRO-Svmphonie-orkest. 4.15 De Meesterzangers. 4.30 KRO-Symphonie-orkest. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Musiquette. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten 'Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-Melodisten en solist 9.15 Berichten (En gelsch). 9.30 KRO-orkest. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten 'Duitsch). 10.15 Berichten .4NP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch'. Sluiting. 11 t— 11.30. 0.15—0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. Hierna: Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Zang en piano: 11.00 Declamatie. 11.20 Or gelspel. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Vara- orkest- 2.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 2.40 Declamatie. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de kinderen. 4.30 Orgelspel. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Vara-Strijkorkest. 6 00 Esmeralda en solist. 6.30 Voor de kinderen. 7.00 Vrager van den dag (ANP.) 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Westfriesche uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Vara-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.25 De Ramblers. 10,00 Gramofoonmuziek. 10.15 Berichten ANP cn sluiting. KOOTWIJK 1875 M NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.20 Viool, piaro en gramofoonmuziek. 10.00 Geestelijke lie deren (opn.) 10.30 Canzonetta-sextet. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Canzonetta-sextet en gra mofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12 45 Berichten (ANP.) 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vo- calue duetten met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoon muziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Kamer- muziekspelers cn gramofoonmuziek. 5,00 Berichten (Duitsch). 5 15 Berichten ANP. 5 30 Motto Can tabile en gramofoonmuziek. (6.15 Berichten (En gelsch). 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duit-soh). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Orgelconcert. 9.15 Berichten (En gelsch) 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30 Berichten (Engelsch). Sluiting 11.15, 0.15 en 1.15 Berichten (Engelsen).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9