Haarlem's Dagblad DANSLES!! Subsidies. De Haarlem's Dagblad- Textielkaart Lof van pap. r Aciiketen 58e JAARGANG No. 17545 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 29 Augustus 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De Haarlemsche gemeenteraad heeft gisteren be sloten twee subsidies te verhoogen, namelijk die van ce H.O.V. met f 10.000 en die van de Stichting Haarlem's Bloei met f 1500. Dit zijn twee stedelijke instellingen welker belangen immer met groote overtuiging op deze plaats zijn voorgestaan en dus zal het Ti iemand verwonderen dat hier ingenomen heid met de gevallen besluiten tot uiting wordt gebracht. Van voldaanheid kan natuurlijk nog geen sprake zijn. Ten aanzien van de H.O.V. is nu redding uit een kritieken finar.cieelen toestand ge bracht door de subsidie voor dit jaar van f 15.000 tot f 25.000 te verhoogen. Het is een flinke eerste stap en te verwachten is dat die zal leiden tot een spoedig volgenden tweeden maatregel: verhooging ook van de Rijkssubsidie. Maar wil men de or kestvereniging op een duurzamen sterken grond slag brengen, waarbij zij met verstrekking van redelijke salarissen het heele jaar door zal kunnen werken, dan zal voor 1941 de situatie ongetwijfeld nog eens opnieuw bekeken moeten worden en zal m.i. het totale bedrag der overheids-subsidies nog meer verhooging vergen. In verhouding tot het geen andere orkesten daaraan ontvingen is het Haarlemsche altijd zeer stiefmoederlijk bedeeld ge weest. Het heeft in vroeger jaren geleden onder het feit dat er van gemeentewege zoo weinig belang stelling voor het muziekleven en zoo weinig erken ning van de behoefte aan een Haarlemsch orkest bestond. Het heeft in de laatste jaren een belang stellender houding van het gemeentebestuur onder vonden maar kon daar toen geen financieele ver betering meer van verwachten, omdat de be snoeiing van de gemeentelijke autonomie het on mogelijk maakte, de subsidie te verhoogen. Nu ko men tenslotte betere kansen. Mijns inziens moet het vroegere verloop van zaken in belangrijke mate geweten worden aan een te kleinsteedsche opvat ting bij sommigen, die niet begrepen dat de groote uitbreiding van stad en district nieuwe eischen stelden, die ook ten aanzien van de Kunst veel breeder opvattingen moesten meebrengen. Een rui mer blik en een ruimer begrip van het oud-vader- landsche woord, dat de cost voor de baet uitgaat, ontbraken toen. En later kwam die voortdurende besnoeiing van de gemeentebegrooting, die het stadsbestuur zelfs op heel kleine posten geen vrij heid van handelen1 meer overliet. Het geval van Haarlem's Bloei is vrij sterk ver want aan dat van de H.O.V. omdat ook hier het gemeentebelang een ruimheid van inzicht vergde die vroeger ganschelijk ontbrak. Ik behoef maar even te herinneren aan het zorgelijke bestaan van de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het duurde lang we za ten al diep in de crisis eer de oprichting van Haarlem's Bloei verbetering bracht. Ik moet er aan toevoegen dat ook de medewerking van particuliere zijde, met name van het bedrijfsleven, tevoren al zeer tekort geschoten was. Ook daar heerschte een kleinsteedsche opvatting. Waarbij komt dat het hoofdstuk reclame voor stad en land altijd een zeer zwak punt dn Nederland is geweest. De overheid heeft te dien aanzien nooit het breede gebaar be reikt dat in zooveel andere landen tot uitstekende resultaten heeft geleid; de buitenlandsche reclame voor ons bedrijfsleven, dat waarlijk altijd genoeg koopmansgeest heeft bezeten, heeft nooit haar evenknie kunnen vinden in een juiste behartiging van het vreemdelingenverkeer. In den besnoeiingstijd werd de gemeentelijke subsidie van Haarlem's Bloei (f 5000) gehalveerd. Nu is er weer f 1500 bijgelegd omdat een loterij niet kon doorgaan. Natuurlijk kan de vereeniging, zoo lang er oorlog is, niet zooveel doen. Maar haar or ganisatie moet in leven blijven. Ook deze maat regel is dus slechts voorloopig. Wij stellen ons voor deze zaak vooral warm te blijven houden en er op terug te komen zoodra een betere tijd aanbreekt: zoodra de oorlog uit is. R. P. De bussen der N.Z.H. rijden niet meer na 10 uur. In verband met de getroffen maatregelen. De maatregel bij welke het verkeer met motor rijtuigen tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's morgens is verboden, welke maatregel in den loop van deze week is afgekondigd, heeft ook gevolgen voor de busdiensten der N.Z.H.T.M. Ook op deze diensten is het verbod nl. van toe passing. Dientengevolge zijn wijzigingen in de dienstregeling gebracht. De laatste bus van lijn A vertrekt nu om 21.18 van het station en om 21.33 van Bloemendaal (Vijverweg). De laat ste ritten van buslijn B beginnen om 21.18 van het station en om 21.40 van de Ramplaan. Voorts vervallen de bussen welke aanslui ting gaven op de laatste treinen, welke na 10 uur in Haarlem arriveeren. Nadat wij den verkoop der Haarlem's Dagblad Textielkaart weder, als gevolg van den stroom van aanvragen, gedurende een dag hadden moeten stop zetten, is zij thans weer aan ons hoofdkantoor Groote Houtstraat 93 en ons bijkantoor Soenda plein te verkrijgen, doordat met den meesten spoed weer een nieuwe oplaag, de vierde, is gereedge maakt. Toen deze nieuwe oplaag van 2000 nood zakelijk bleek, waren 9000 kaarten verkocht. Wij •ien wel aankomen dat een totaal van 11000 ook hog niet voldoende zal zijn en daardoor een vijfde oplaag noodig zal blijken. Op 19 Augustus is de verkoop aangevangen, dat is nog geen twee weken geleden. Wij beleven wel plezier van deze uit gave. maar de huisvrouwen zeker niet minder en dat is voor ons een verheugenis te meer. Do Haarlem's Dagblad Textielkaart is weer (en nog) verkrijgbaar. De prijs per stuk is 2'/2 cent. Toezending kan niet geschieden, de kaarten dienen 1e worden gehaald aan onze kantoren. (Het Zuivelbureau propageert het gebruik van pap en bestrijdt de gedachtedat pap eten kinder achtig zou zijn.) 't Pleidooi voor moeder's pappot valt te loven, Want pap is lekker, voedzaam en gezond, Volwassenen voelen zich pap te boven, Maar dit heeft zelfs geen papperigen grond. Niet slechts het kind dat nog geen pap kan zeggen, Bekomt ze goed, 't is wenschlijk dat men weet: (Zonder de pap nu in den mond te leggen) Verstandig zij (en hij ook) die ze eet. Een heel nieuw motto voor een nieuwe orde: „Ook pap voor pappie" doet het 'm beslist. Hij zal er heusch geen man van pap door worden, Papperlalap, hij weet niet wat hij mist. En waarom zou hij voor zijn verder leven Versmaden, dat hem levenslust en kracht, Weer met den paplepel wordt ingegeven. Die heeft hem eens toch ook veel heil gebracht. Mag mannenkost „wat op de tong brandt" heeten Dat kan toch geen beletsel wezen, vriend, De beste pap wordt toch ook warm gegeten, Zij 't niet zoo heet, als zij wordt opgediend. P. GASUS. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansche troepen naar Canada Speciale ski-afdeelingen geformeerd. NEW YORK, 29 Augustus (D.N.B.) De Chicago Herald American meldt, dat in verband met de overeenkomsten tusschen de Vereenigde Staten en Canada, Amerikaansche troepen gelegerd zullen worden te Halifax, in Nieuw-Schotland en in New Foundland. Het blad meldt dat vier divisies der Amerikaansche nationale garde in het Noorden van de Vereenigde Staten opgeleid worden in de oor logvoering op ski's en dat een deel van de zoo op geleide troepen na afloop van den cursus in ge noemde Canadeesche gebieden in garnizoen komt te liggen. GROENTJES in HAARLEM S DAG BLAD zijn meer dan een rubriek. Zij zijn een vast begrip geworden. Een begrip van voordeel langs den eenvoudigsten weg. Beladen met de kostelijkste producten van den Hollandschen tuinbouw arriveert een „groentenschuit" op de tentoonstelling van bloemen, planten, groenten en vruchten, welke door de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde te Zeist is georganiseerd ten bate van het Grebbe-comité. (Foto Pax Holland.) Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. Een vooruitgang op sociaal gebied. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Bij besluit van het hoofd van het bureau voor so ciale zaken bij den generaal-commissaris voor financiën en sociale apngelegenheden wordt thans onverwijld de invoering van een gezond heidsdienst bij de arbeidsbeurzen ter hand ge nomen. Deze maatregel was weliswaar bij het departement voor sociale zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoretische beschouwingen en kon niet besluiten deze aangelegenheid in een daad om te zetten. Wanneer nu midden in den oorlog deze vooruitgang op sociaal gebied in Nederland plaats heeft, dan is daarmede op nieuw bewezen, dat het groot Duitsche rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezette ge bied die sociale voordeelen ten goede wil doen komen welke de arbeider in het Duitsche rijk reeds sinds jaren geniet. Intusschen moet in Nederland de basis voor een planmatigen opbouw van dezen gezond heidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat vooreerst de werk- loozen, die bij de districtsarbeidsbeurzen zich aanmelden, medisch onderzocht worden of en in hoeverre zij voor tewerkstelling nog in aanmer king komen. Eerst na deze eerste zifting zal het mogelijk zijn zich nader bezig te houden met den ge zondheidstoestand van ieder afzonderlijk. In elL geval is dan de eerste schrede gedaan en kan verwacht worden, dat de gezondheidszorg voor den Nederlandschen arbeider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundige zorg van het ge- heele Nederlandsche volk een wezenlijke rol zal spreien. (A.N.P.) Tot 1 September nog geen strafport. Maar dan is het uit met de clementie. Het is bekend: bij de Posterijen zijn verhoog de tarieven ingevoerd. Maar zeer velen hebben hiervan blijkbaar nog niet goed nota genomen. Bij de Posterijen te Haarlem komt dagelijks nog een groot aantal te laag gefrankeerde brie ven en poststukken binnen. Intusschen wordt in dezen soepelheid betracht. Tot 1 September behoeven de geadresseerden nog geen strafport te betalen doch alleen het ver schil tusschen de opgeplakte en de verschuldigde port. Er wordt dan een „aanvullingszegel" op het te laag gefrankeerde poststuk geplakt. Met ingang van 1 September a.s. zal echter on- nerroepeïijk strafport in rekening worden ge bracht. (tweemaal het verschil). Het publiek prente zich dit in het geheugen. Ongestoorde overmaking van het gespaarde loon. Van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. 's-GRAVENHAGE. Het hoofd van het bureau voor Sociale Zaken bij den staf van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk be drag de in Duitschland werkzaam zijnde Neder landsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van den Duitschen rijksminister voor Sociale Zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederlandsche werknemer in Duitsch land het totaal op zijn loon bespaard geld naar Nederland zenden. Deze nieuwe regeling beteekent een belangrijk gunstiger positie van den Neder landschen werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor het overmaken van geldbedragen reiken de Duitsche arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aam de Nederlanders dadelijk nadat zij in de bedrijven werkzaam zijn gesteld worden over handigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het bereikte nettoloon vermeldt, kan de betaling van het ge spaarde loon bij iedere deviezenbank of bij de Duitsche rijksbank plaats vinden. Het doorsturen van het gespaarde loonbedrag geschiedt door het verrekeningsbureau bij den Nederlandschen rijks consulent voor sociale aangelegenheden te Arnhem. Voor een ongestoorde overmaking van het ge spaarde loon is zoodoende zorg gedragen. Bij even tueel rijzende moeilijkheden geven de Duitsche ar beidsbureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als een bijzondere plicht de Nederlanders te helpen. (A.N.P.) Bommen op woonwijken in Berlijn. Tien personen gedood. BERLIJN. 29 Aug. (D.N.B.) Vannacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten na middernacht tot 17 minuten na drie uur. Eenige Bi-itsche vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgebied van Groot- Berlijn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijkshoofdstad brand- en brisantbommen op woonwijken en voorsteden. Militaire doelen wer den niet aangevallen. De aangerichte schade is on- beteekenemd. Op verscheidene plaatsen in de bin nenstad ontstonden dakbranden, welke door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluseht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand van de gedoode of gewonde personen had tijdens het luchtalarm de schuilgelegenheid opgezocht. Duitsche luchtmacht weer boven Britsch gebied. Aanval aan de Theemsmonding. Het D.N.B. deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagochtend een vliegveld aan de Theemsmonding aangevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aantal vliegtui gen. Verscheidene Duitsche gevechtstoestel len slaagden er in hun bommen midden in de verzameling Britsche machines ie werpen. Later aankomende Duitsche vliegtuigen heb ben gemeld dat zij een ware ruïne op het vliegveld hebben gezien. In aansluiting op den aanval is het tot luchtgevechten gekomen, in den loop waarvan volgens tot dusver ont vangen berichten acht Engelsche en drie Duitsche machines werden neergeschoten. Volgens te Stockholm uit Londen ontvangen berichten heeft zich als gevolg van de vreeselijke uitwerking der Duitsche luchtaanvallen van de bevolking van Zuid-Engeland en Wales groote opgewondenheid meester gemaakt. De vernieling van bruggen en spoorwegknooppunten heeft tot zulke ernstige opstoppingen in het binnenland- sche verkeer geleid, dat de bevolking vertwijfeld om een doeltreffender luchtafweer roept. Het ge volg van de voortdurende hevige Duitsche lucht aanvallen is een défaitistische stemming, waarin regeeringsverklaringen geen verandering meer schiinen te kunnen brengen De radeloosheid heeft zich de laatste dagen ook uitgebreid tot kringen der .bevolking, die nog de vorige week op een verscherpte oorlogvoering door Engeland aandrongen, thans echter de positie van Enge land als zoo ernstig beschouwen, dat het eiland nog slechts door een wonder voor de Duitsche aanvallen gespaard kan blijven. Uit Newcastle ontvangen berichten zeggen dat men in Engeland het voornemen heeft de arbei ders van vernielde scheepswerven zoo snel mo gelijk over te plaatsen naar werven, die het be drijf nog kunnen voortzetten. Bij deze overplaat sing zijn 175.000 arbeiders betrokken. Men vreest intusschen dat het plan binnen afzienbaren tijd zijn beteekenis zou kunnen verliezen, doordat de Duitsche luchtaanvallen den Engelschen scheeps bouw in groeiende mate verlammen. De Duitsche bomaanvallen op Britsche havens. BERLIJN, 29 Aug. (D. N. B.). De Duitsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht we derom met sterke formaties bomaanvallen onder nomen op Britsche havendoelen. Liverpool vormde het zwaartepunt van de Duitsche aan vallen. Daarnaast hebben Middlesborough. Tha- meshaven en Chatham aan hevige bombarde menten blootgestaan. In massa uitgeworpen bommen veroorzaakten in de havengebieden van Liverpool en Birkenhead geweldige ontploffin gen, waarop spoedig groote branden volgden. Bevestigd wordt, dat de branden in den loop van den nacht zulke afmetingen' aannamen, dat nog hedenmorgen een vuurgloed en zware rook wolken boven de nachtelijke aanvalsobjecten hingen. Geïnterneerde Nederlanders in Duitschland. BERLIJN, 29 Augustus 1940.— V.P.B.-corres- pondemtie) Uit Berlijn wordt gemeld: Het aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders, dat thans nog geïnterneerd is, bedraagt 291. Sedert 18 Juli j.l. zijn 153 Nederlanders uit de interneering ontsla gen. Eenheid in het pensionbedrijf. Plannen van den Ned. Middenstandsbond. De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft aai het A. N. P.: Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft onze aandacht erop geves tigd, dat het de ervaring heeft opgedaan, dat er in het pensionbedrijf geen landelijke organisatie be staat, welke alle of de groote meerderheid van pen sionhouders omvat. De distributie van talrijke eerste Jevensbenoo- digdheden maakt het noodig voor het beroepspen- sionbedrijf bepaalde richtlijnen vast te stellen. Wil len daarbij de belangen van de beroepspensionhou ders tot hun volle recht kunnen komen, dan is een eerste eisch, dat deze zoo krachtig mogelijk in een landelijke organisatie vereenigd zijn. Ter bereiking van dit laatste doel heeft het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pen sionbedrijf de medewerking van den N. M. B. inge roepen, welke van die zijde gaarne zal worden ver leend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeuren, is de op richting van een algemeene landelijke organisatie van uitsluitend pensionhouders, welk doel alleen dan bereikt kan worden, indien een zoo groot moge lijk aantal belanghebbenden daartoe medewerkt. Overtuigend, dat de pensionhouders in dezen lijd van noodzakelijk overheidsingrijpen op velerlei gebied de vorming van een landelijke vakorganisatie in hun wel begrepen eigen belang als een gebieden den eisch zullen voelen, verzoekt het bureau van den N. M. B„ Mauritskade 33b te 's Gravenhage, den besturen van alle plaatselijke, gewestelijke en landelijke bonden of vereenigingen van pension houders ten spoedigste doch uiterlijk 7 Septem ber a.s. schriftelijk aan den N. M. B. van hun instemming met dit plan te doen blijken. Ongeor ganiseerde beroepspensionhouders kunnen even eens schriftelijk aan den N. M. B. van hun instem ming doen blijken. Eventueel kan met toezending van naamkaartje met vermelding „pensionbedrijf" worden volstaan. Bij voldoende deelneming zal dan op zeer korten termijn in Utrecht een bijeenkomst worden belegd, waarin een vertegenwoordiger van den Nederland schen Middenstandsbond een korte inleiding over nut en vorm van organisatie zal geven, terwijl de directeur van het hierboven genoemde rijksbureau de bij dit bureau te dezer zake bestaande plannen nader zal toelichten. Een nieuwe Nederlandsche film. „Zeven jongens in een ouwe schuit". AMSTERDAM, 29 Augustus. *- De Nederland sche smalfilm-centrale „Dik Trom", heeft voor bereidende maatregelen getroffen voor het vervaar digen van een nieuwe Nederlandsche film, naar het boek van den schrijver A. C. C. De Vletter „Zeven jongens in een ouwe schuit". De film wordt vervaardigd volgens een nieuw procédé, waarbij beeld en geluid gelijktijdig wor den opgenomen. Aan de camera staat de Hon- gaarsche cineast Bakos. De spelers zijn een aantal leerlingen van Haarlemsche scholen, die in samen werking met de hoofden der scholen zijn uitge zocht. Men is voornemens, behalve een Nederlandsche versie, ook een Duitsche te vervaardigen. (A. N. P.) Op de Beurs. Typische technische positie van de markt. De koersstijging, welke zich in de eerste helft van deze week heeft voltrokken, heeft het gemiddelde, koerspeil van de aandeelenmarkt- be langrijk naar boven gedrukt. Het koersverloop van de fondsenmarkt sedert de heropening van de effectenbeurs heeft de verwachtingen verre overtroffen, en behalve enkele uitzonderingen, bewegen de meeste fondsen zich boven de onder- pandskoersen. Hoe sterk de stijging is geweest, wordt duidelijk weergegeven door de indexcij fers. welke door het Centraal Bureau voor de statistiek thans weer worden gepubliceerd. Dit bureau had zijn mededeelingen dien aangaande nog niet hervat, maar de gegevens, die het thans weer regelmatig zal verstrekken, zullen waar schijnlijk in breeden kring worden gewaardeerd, omdat zij regelmatig een goed inzicht op de koersbewéging toelagen. Het indexcijfer is ge grondvest op dezelfde 10 aandeelen als voorheen, welke aandeelen zooals bekend, tot de meest re presentatieve van de Amsterdamsche beurs be- hooren. Als uitgangspunt is genomen de maand Januari van dit jaar, waarvoor het indexcijfer aldus is vastgesteld op 100. Men ziet dan dat op 9 Mei, de laatste dag. waarop vóór de langdurige rustperiode de effectenbeurs geopend was, het indexcijfer volgens deze berekening 91.7 bedroeg, terwijl het thans is gestegen tot 122,6. Wanneer nu in aanmerking wordt geno men. dat de onderpandkoersen ongeveer gelijk waren aan de koersen van 9 Mei, dan wordt het duidelijk, welke enorme stijging zich. na de her opening van de beurs, heeft voltrokken. Het grootste percentage van deze koersverbetering komt ongetwijfeld echter op rekening van de laat ste weken. Wat nu de positie van de markt betreft, zoo dient te worden opgemerkt dat die op het oogen- blik vrij eenzijdig is. De tegenwoordige situatie eigent zich niet gemakkelijk voor baisse posi ties op langen termijn, en dit houdt natuurlijk de mogelijkheid in, dat zich wanneer op zeker oogenblik de kooplust stagneert, een vrij scherpe inzinking kan voltrekken. Een dergelijk ver schijnsel zou niet op rekening behoeven t.e wor den gesteld van een plotselinge verandering van het steunpunt maar zou voor een groot gedeelte kunnen worden toegeschreven aan de typische technische positie van de markt. De vrij groote koersfluctuaties, die gisteren vielen waar te ne men, geven in dit opzicht trouwens reeds een goede indicatie. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DF.R NEDERLANDSCHE BANK, 29 AUGUSTUS. Valuta's schriftelijke en tel. transacties. New-York 1.88 3 161.88 9,16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Ziirich 42.84—42.92. Bankpapier. New-York 1.86&—1.90J-* Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.7644.94. Zürich 42.80—42.96. Inlichtingen over Nederlandsche militairen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat alle verzoeken om in lichtingen betreffende gesneuvelde, gewonde of krijgsgevangen Nederlandsche militairen, met uit sluiting van elke dus ook Duitsche instantie, gericht moeten worden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage. J Strenge censuur op luchtvaart- berichten in Engeland. De geheimzinnige Afdeeling A 16 GENèVE. 29 Aug. (D.N.B.) Het geheim van de volgens de laatste berichten ook in Engeland op steeds gnootere scepsis stuitende berichtgeving van. het Engelsche ministerie van Luchtvaart over de zoogenaamde „zeer geringe" verliezen aan eigen vliegtuigen en de slechts „onbelangrijke" verwoes tingen door de Duitsche luchtaanvallen wordt uit een zeer veelzeggend bericht in de Times van 22 Augustus duidelijk. Hel Engelsche blad onthult het verrassende feit, dat in Engeland voor alle berich ten een enkelvoudige, voor alle luchtvaartberichten echter een dubbele censuur bestaat. Deze tweede censuur wordt niet door het ministerie van Voor lichting. doch door het ministerie van Luchtvaart uitgeoefend. Met deze taak is de. zooals de Time3 het noemt, „mysterieuze" aTdeeling a 16 in het mi nisterie van Luchtvaart belast. Aan deze afdeeling moeten alle berichten, rapporten en artikelen over luchtgevechten, verliezen, verwoestingen in de ver schillende districten en ooggetuigeverslagen stuk voor stuk worden voorgelegd. „Niemand, zoo ver klaart de Times, kent de reder en voor deze zonder linge verdeeling. Men mag toch aannemen, dat cen sors. die ter beoordeeling van aangelegenheden der luchtmacht zijn aangewezen, over voldoende erva ring beschikken om deze zaken te behandelen. Wanneer dit niet het geval is. had men hen niet mogen benoemen. Wanneer zij echter competent genoeg zijn. is de reden voor een verdubbeling van den censuurarbeid moeilijk te begrijpen" De taak van de bijzondere afdeeling is natuurlijk, de publicatie van alle voor het ministerie van luchtvaart lastige berichten te verhinderen en be richten en verslagen de wereld in te zerden, die van tevoren zorgvuldig „omgewerkt" zijn. De af deeling a 16 is dus de bron van de Engelsche leu- genberichten. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Subsidies. Sport in 't kort. Flitsen. Laatste Berichten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1