Bonnen die thans geldig zijn: AGENDA. De verduistering BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 H A A" R i: E M'S D A G READ Groote belangstelling voor de Jeugdwerkkampen. Het Gemeentelijk Bureau voor de Jeugdregistra- tie te Haarlem deelde ons mede dat de nieuwe kamp periode in „De Kuil" te Beekbergen en „Eerde" te Ommen begin September weder begint. Deze kampen, die gesticht zijn op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, bieden werklooze jongelui gedurende 12 achtereenvolgende weken gelegenheid nuttigen arbeid te verrichten, waardoor zij den deprimee- renden invloed, die door lediging ontstaat, te boven kunnen komen om als een herboren mensch weder in het bedrijfsproces te kunnen terugkeeren. Zooals voldoende bekend mag worden geacht v/ordt medegedeeld, dat deelneming geheel kosteloos is terwijl bovendien voor zakgeld f 1,75 per week per deelnemer wordt uitgetrokken. Dat deze kampen zeer in trek zijn, blijkt uit de vele attesten, welke bij de Gemeentelijke Jeugd- registratie, Nassauplein 2, te Haarlem, zijn ingeko men van deelnemers, die reeds eerder een kamp periode hebben meegemaakt, welke attesten ter inzage liggen. De belangstelling voor deze kampen blijkt ook uit het feit, dat "de op 7 September beginnende kampen reeds geheel vol zijn, en een aantal gega digden op een wachtlijst moest worden geplaatst. Om zeker te zijn eens voor een plaats in aanmer king te komen acht bovengenoemd bureau het nood zakelijk, dat men zich nu reeds voor deelneming opgeeft. DRIE MAANDEN GEëlSCHT. In den avond van 3 Augustus j.l. marcheerde een W.A.-afdeeling van de N.S.B. te Naaldwijk in gesloten colonne door het dorp. Er was geen vergunning gegeven voor die marsch. De inspec teur van politie Boltje gaf bevel aan de colonne om uileen te gaan. De bevelvoerder, de 20-jarige J. C. van N. uit Naaldwijk, weigerde aan dit bevel te laten voldoen. Dinsdagmiddag had hij zich, naar de Tel meldt, voor de Vacantiekamer der Haagsche Rechtbank te verantwoorden. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf tegen hem. GEEN ALLEDAAGSCHE DIEFSTAL In de afgeloopen zes weken is verscheiden malen melding gemaakt van het verdwijnen van rieten stoelen van de Amsterdamsche terrassen, in het bij zonder op het Rembrandtplein. Thans blijkt, dat hieraan schuldig zijn een kap per en een suikerwerker, van resp. 52 en 27 jaar, die er een gewoonte van gemaakt hadden, na een borrel laat in den avond 'n rieten stoel weg te nemen hoewel zij volgens hun verklaring, deze meubels in het geheel niet noodig hadden. Bij huiszoeking zijn drie rieten stoelen teruggevonden. Twee worden er nog vermist. De aangehouden mannen verklaren daarvan niets ai' te weten. HUGO KOSTER f Te Boskoop is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer Hugo Koster, een bekend boom- kweeker. Zijn artistieke natuur kon zich uitleven, niet alleen in zijn beroemde kruisingen van rhodo dendrons en azalea's, waaraan zoovele fraaie hy briden te danken zijn. doch ook in zeer smaak volle arrangementen op binnen- en buitenland- sche tentoonstellingen. Hij is te beschouwen als de stichter van den boomen- en plantenhandel op Frankrijk en was een der pioniers van den handel op Groot-Brit- tannië. Ook heeft hij vroeger het park van het buiten verblijf van den Russischen Czaar Nicolaas n te Tsjarkejo Selo aangelegd. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te bekomen bij: v. Eden, Teylerstraat 43, autoped: Gardenier, KI. Houtstraat 65 A, armband; Heek, Princessekade 39, armband; Bureau van Poli tie, Smedestr., bril; notitieboekje en geld; textiel- kaart: rijwielplaatje; De Jeu, Revelingsteeg 14 B, fietspomp; Reis, Zaanenlaan 39, gewicht; Asyl, Rid- derstr. 11, 2 honden: v. Hoeff, Graaf van Wiedstraat 18, hond; Mulder, Jan Nieuwenhuizenstraat 5 rd. halsband; Bakker, Spaarndamscheweg 276, krui' wagen; Asyl, Ridderstraat 11, kat; v. d. Aar, Lange Margarethastraat 4 rd., medaille; Panis Burgwal 52, overhemd; v. Dijk, P. C. Hoofdstraat 100, porte feuille m. i.; Heeck, Gr. Houtstraat 99, pakje bev sigareai; v. Beek, v. Hogendorpstraat 13, portemon- naie met sleutel enz.; Fokken, Baan 25, portemon- naie met 2 sleutels enz.; Jonkman, A. L. Dyserinck- straat 2, uitlaatpijp van auto; v. Mourik, Potgieter straat 54, pet; Kieft, Ooievaarstraat 17, rijwiel plaatje t. n. v. Kriz te Warmond; Webstraat, Nic. Beetsstraat 11 rd., richtingaanwijzer; Barten, Ban- tamstraat 85, damestasch m. Koster, Kamper straat 58, rijwieltasch; Bosch; Wagenweg 144 rd.. vulpen; Hoyer, Westerhoutstraat 7, vulpen; Ligt- voet, Regentesselaan 25, siervogel; Hogers, Leid- schestraat 96 B, hondenzweep. M4JKT mncmiN MARKTBERICHT. Purmerend, 27 Augustus. Boter 791 K.G., f 1.60f 1.66 per Kilo. Runderen 1062 stuks, vette 500 koeien 0.800.96 per Kilo, matig; 277 gelde koeien 140230 per stuk, matig; 165 melkkoeien 240350 per stuk, matig; 120 stie ren, 0.650.80 per Kilo, matig; 13 paarden 160- 250 per stuk, stug; 61 vette kalveren 0.600.95 per Kilo, stug, 45 graskalveren 4090 per stuk, stug; 48 nuchtere kalveren voor de slacht en voor de fokkerij 1624 per stuk, stug; 14 magere varkens 2032 per stuk, matig: 100 biggen 816 per stuk, matig; 1287 schapen 4055 per stuk, goed; 101 bokken 416 per stuk, matig, 1499 lammeren 7- 14 per stuk, matig; kipeieren 66.50 per 100 st., eendeneierem 3.75 per 100 st.; 700 Noord-Holland- sche blauwen (kuikens) 0.700.80 per Kilo, oude kippen en hanen (wit en rood) 0.500.55 per Kilo: oude kippen en hanen (blauw) 0.550.62 p. Kilo: konijnen 0.50f2 per stuk; 5400 eenden 0.550.60 per stuk; duiven 0.40 per paar; jonge hanen (wit en rood) 0.600.70 per kilo. Eierveiling. Aanvoer: 50.000 kippeneieren f 6f 6.75 DONDERDAG 29 AUGUSTUS. Groote Kerk: H.O.V.-Kerkconcert, 7 uur. Gebouw Zuiderstraat 15: Opwekkingssamenkomst, 8 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B.. Tempeliersstraat. H.K.B.-caba- ret, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Zandvoort: Gemeenteraad, 7.15 uur. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Gebouw H. K. BTempeliersstraat: H. K. B.-Ca- baret, 8 uur. Frans Hals museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Crematie Eelke Cousijn. In het crematorium op Westerveld had Woens dagmiddag de crematie plaats van wijlen den heer Eelke Cousijn. oud-directeur der Strafgevangenis te Haarlem. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door mr. C. M. J. de Jongh, districtsbestuurder van „Eigen Hulp". Verder door een aantal leden van het personeel der Strafgevangenis en'van de Theosofische vereeniging. De heer J. v. d. Schoot, sprekende namens de Maria Sophia-Stïchting en de Haarlemsche Loge der Theosofische Vereeniging zeide, uiting te wil len geven aan zijn gevoel van achting en sympa thie jegens den heer Cousijn. Immers hij was met zijn correctheid, zijn practischen kijk op het leven "n de vergaderingen der loge als een zon, die ieder een, met wien hij in aanraking kwam, heeft be schenen. Zijn heengaan is als een zonsverduiste ring, want hij zal blijven schijnen. Hij heeft in het leven getoond, een man te zijn van het zuiverste gehalte. Mej. E. H. Heijboer noemde den overledene een waarachtig mensch, een voorbeeld voor allen. Zoo zullen wij hem blijven zien als een trouwe, sterke figuur. De heer G. G. Sarveur, directeur van de gevan genissen in Den Haag schetste den heer Cousijn als iemand, die voor zijn werk geschikt was, om dat hij altijd een vriendelijk woord had. Moeilijk heden wist hij steeds voor zichzelf te bewaren. Na zijn aftreden zocht bij ook weer werk in het maat schappelijk leven. Nog een tiental jaren kon hij zich met volle sympathie aan dat werk geven. Hij heeft veel menschen aan zich verplicht. Tenslotte voerde nog de heer J. Haaitsma oud directeur der Strafgevangenissen in Den Haag het woord. Spreker zeide, uiting te willen geven aan zijn gevoelens van waardeering en erkentelijk heid. Hij herinnerde voorts aan zijn jarenlange vriendschap met den overledene en zeide, dat hij steeds groote waardeering voor den overledene heeft gehad. Nadat de baar onder orgelspel was neergelaten dankte de heer v. d. Schoot namens mevr. Cousijn de aanwezigen voor hun belangstelling. Doe nog geen aardappelen en zuurkool op. Het is er nog te vroeg voor. Een deskundige verzoekt ons, het publiek te waarschuwen dat het nog geen tijd is voor het op doen van aardappelen en zuurkool. Het nu reeds inslaan van voorraad van deze artiklen kan slechts op teleurstelling uitloopen. Alleen zij die de beschik king hebben over een zeer drogen kelder kunnen misschien enkele soorten opdoen, (en dan alleen aardappelen, die goed „afgestorven" zijn) maar over het algemeen is het af te raden, daar zelfs een des kundige thans niet met zekerheid kan zeggen of aardappelen dieper op het oog goed uitzien, ook goed zullen blijven. Bovendien gaf onze zegsman ons als zijn oordeel te kennen, dat er ruim voldoende gardappelen zijn en de ziekte in de aardappelen zal meevallen. Waarschijnlijk zal distributie van aardappelen in het geheel niet noodig blijken. Het „kuilen" van aardappelen zal bijna altijd op „rotten" uitloopen. Bovendien: komt er weer een strenge winter dan wordt de grond zoo hard dat men de aardappelen onmogelijk meer kan bereiken, als men tot ontkuilen wil overgaan. In ieder geval: als men dan absoluut aardappelen iii voorraad wil nemen, uit angst dat er niet genoeg zullen zijn, moet daarmede worden gewacht tot half September. Met de zuurkool is het even zoo gesteld. Veel menschen doen zuurkool op in kleine vaatjes, maar die kan nu nog hoogstens een week goed gehouden worden. De kool is nog niet rijp. Zuurkool kan niet eerder opgedaan worden dan in September of October. Men make zich dus niet angstig maar wachte zijn tijd af, aldus deze deskundige. Dammen Zon onder 8.35 Zon op 6.46 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. IAAT/IE BMICUTEN EINDSTRIJD KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Zaterdagmiddag a.s. wordt in de bovenzalen van Restaurant Munniks de finale om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Noord-Holland voortgezet. J In deze ronde zullen elkander ontmoeten: P. J.1 van Dartelen tegen P. v. d. Horst (Zaandijk). Yme de Jong tegen J. Fritz. Deze ronde vangt te 4 uur n.m. aan. I TRAINING SWEDSTRIJDEN HAARLEMSCHE DAMCLUB. In een der groepen van de Trainingswedstrijden der Haarlemsche Damclub is de beslissing ge vallen. De eerste prijs in deze groep werd gewonnen door J. W. van Dartelen. De „Diplo" over de Weensche besprekingen. BERLIJN, 29 Augustus. (DNB) Kenmerkend voor de Europeesche politiek van Parijs en Londen was vooral de niets ontziende sluwheid waarmede hun diplomatie steeds weer de ontevredenheid en de ri valiteit onder de Europeesche volkeren aanwakker de, teneinde door het uitspelen van de verschillende landen de hegemonie in dit gebied te waarborgen. Daarentegen achten Duitschland en Italië, die nu eenmaal onafscheidelijk met het Europeesche we relddeel verbonden zijn het als een noodzakelijkheid, dat met dit onwaardige en noodlottige stelsel defini tief gebroken wordt. Aldus constateert in een commentaar op de be sprekingen van Weenen de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz, welke hieraan toevoegt, dat het niet voldoende is alleen de schadelijke in vloeden der westelijke mogendheden in deze gebie den weg te nemen, die zich aldaar in den vorm van voortdurende intriges verspreid hebben. Naast deze noodlottige invloeden zijn het maar al te dikwijls de gekweekte verhoudingen niet in de laatste plaats van territorialen aard geweest, die in haar huidigen vorm een keer ten goede verhinderden. Niettemin, zoo vervolgt de Korrespondenz, was het in dezen oorlog als zoodanig niet mogelijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zet ten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daar van de door de natuur gegeven oplossingen te bren gen. Dit is vooral van betrekking op Zuidoost- Europa, dat thans volgens de wetten van gerechtig heid en verstand zijn inwendige rust en zijn na tuurlijk kenmerk zal krijgen. Voor het verantwoordelij klieidsgevoel van de as- mogendheden sprak het vanzelf, dat de ontwikke ling naar betere en gezondere toestanden door niets mocht woi'den vertraagd en zeker niet door het i'eit dat Engeland zijn kansloozen strijd tegen Euro pa voortzet. Daarom werd het initiatief genomen tot de besprekingen te Muenchen, Salzburg en Rome, die aanleiding moesten worden voor de regeei'ingen van Hongarije, Bulgarije en Roemenië, het conflict onder elkaar door wederzijdsch loyaal begrip te be graven. Terwijl het in den Bulgaarsch-Roemeenschen sec tor spoedig gelukte den grohdslag voor een over eenkomst te vinden, welke met de eischen van ge rechtigheid overeenkwam, hebben de onderhande lingen tusschen Roemenië en Hongarije tot dusver niet er toe geleid zelfs ook maar het punt van uit gang voor een accoord te vinden. Het moest daarom in den geest der kalmeerende politiek van de asmo- gendheden liggen, een verscherping van den toe stand te voorkomen en niets na te laten, wat tot een oplossing van de hangende vraagstukken kon bij dragen. Csaky en Teleki naar Weenen. Gevolg gevend aan de uitnoodiging van den Duit- schen en den Italiaanschen minister van Buiten landsche Zaken, is de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Csaky Woensdagavond per extratrein naar Weenen vertrokken. De minis-. ter-president graaf Teleki is Woensdagavond even eens naar Weenen vertrokken, om als waarnemer de bespreking van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken bij te wonen. Nader meldt het D.N.B.: De Hongaarsche mi nister van Buitenlandsche Zaken graaf Csaky is vanmorgen om 10 uur met een staf van deskundi gen op het Oosterstation te Weenen aangekomen. Met hem is ook de Hongaarsche ministei'-president Paül Teleki meegekomen, die als waarnemer bij de besprekingen te Weenen tegenwoordig zal zijn. Zij werden op het station door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop ver welkomd. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig de rijksstadhouder en gouwleider van Weenen, rijksleider Baldur von Schirach, de chef van de luchtvloot 4, generaal der vliegers Loehr, generaal der infanterie- von Stuelpnagel, generaal der lucht doelartillerie Hirschauer, de Duitsche gezant te Boedapest Von Ex-dmannsdorff, de Hongaai-sche ge zant te Berlijn Sztojay, de Hongaarsche consul- generaal te Weenen Van der Venne, alsmede tal rijke vertegenwoordigers van staat, weennacht en partij. In het gezelschap van graaf Csaky bevonden zich o.a. de staatssecretaris voor de minderheden- kwesties Pataky en de pei-schef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken Ullein-Reviczky. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributïeboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met IS October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meél. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dav één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. CONCERT OT DE GROOTE MARKT. Zoxidagmiddag vaxx 23 uur zal een muziek corps van de Duitsche weermacht een concert op de Groote Markt te Haaxdem geveix. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS AMBULANCE NAAR FRANKRIJK. Het A. N. P. meldt: Woensdagmorgen is van het gebouw vaft het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage een ambulance, bestaande uit twee groote reiswa gens, artsen, verpleegsters en helpsters naar Fx-ankrijk vertrokken, teneinde zieke en (of) gewonde Nederlandsche vluchtelingen te doen repatrieeren. Dank zij de krachtige medewerking der Duit sche autoriteiten waren binnen een zeer' kort tijdsverloop de noodige Passierscheine verkregen De medische leider dezer Roode Kruis-missie. welke zich zoowel tot het bezette als het onbe zette deel van Frankrijk zal uitstrekken, arts A. D. A. v. O-vereem, was reeds eenige dagen te voren naar Frankrijk vertrokken, om de zieke vluchtelingen op te sporen en in bepaalde plaatsen te verzamelen. Als plaatsvervangster van den leider is Woens dagmorgen vertrokken, mej. Joh. Maria Reys, arts te 's-Gravenhage. Levensmiddelen en kook- gereedschap worden medegevoerd. Den leden dezer ambulance werd Woensdag morgen in het gebouw van het hoofdbestuur, na de laatste instructies te hebben ontvangen van dr. H. K. Offerhaus, hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen, uitgeleide gedaan o.a. door deix eersten-ondervoorzitter van het Neder landsche Roode Kruis, Mr. W. J. Baron van Lynden. Ontruiming van Bessarabië. BOEKAREST. 29 Augustus (D.N.B.) In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat in verband met de ontruiming van Bessara bië en de Noordelijke Boekowina bepaalde in richtingen van het leger naar het binnenland zijn verplaatst. Deze verplaatsing behoeft niet tot bezorgdheid aanleiding te geven, daar het leger en de autoriteiten op hun plaatsen blij ven. De ontruiming dezer militaire inrichtingen geschiedt, omdat bepaalde kampen niet in de "nabijheid der grens mogen blijven. Zorg voor de oorlogsinvaliden. Met uitvoering van beraamde plannen begonnen. 's GRAVENHAGE, 28 Augustus. Onder leiding van den wnd. secretaris-genei'aal, waarnemend hoofd van het Departement van Sociale Zaken, en met inschakeling van den Militair-geneeskundigen dienst, het Staatstoezicht op de Volksgezondheid- en de Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaai-dige arbeidskrachten (A.V.O.), is thans, in aansluiting op een inleidende vergadering in Juni, een aanvang gemaakt met de uitvoering van de toen beraamde plannen ten behoeve van de oorlogsinvaliden. Deze plannen hebben ten doel het bevorderen van een zoo groot mogelijk herstel van de maat schappelijke geschiktheid van hen die door oor logsgeweld zijn getroffen militairen en burgers en het verleenen van bijstand om voor een bij hun nog behouden gebleven arbeidsgeschiktheid pas sende plaats in het arbeidsproces te vinden. De geneeskundige zorg voor de militaire slacht offers is in handen van den militair-geneeskundigen dienst. Wat burgerlijke oorlogsverminkten betreft, wordt vanwege de inspectie van de volksgezond heid een enquête bij ziekenhuizen ingesteld naar hen, die vex-moedelijk invalide zullen blijven. Hier op volgt een onderzoek, of de geneeskundige be handeling in alle gevallen geschikt is om een maximaal herstel van de validiteit te bewerken. Zoo noodig wordt, in daarvoor in aanmerking komende gévallen, het vex-leenen van specialistische hulp bevorderd. Wanneer bij de gewonden het „medische stadium" ten einde is, zoodat geneeskundige behandeling in het algemeen niet langer is vereischt, begint de zorg om hen allen te helpen bij de moeilijke op gave weer een maatschappelijke functie, die voor hen geschikt is, te vinden. Dit geldt wederom zoo wel voor gewezen militairen als burgers. Deze laatste zorg wordt uitgeoefend in samenwerking met de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten (A.V.O.) VRIJE KATHOLIEKE KERK Zondag 1 Sept. zal Mgr. Ir. F. A. Brandt de Vrije Katholieke Kex-k Popellaan Kinheimpark be zoeken. Des ochtends zal Z.H. Eerw. een Hoogmis opdragen. Centraal Tooneel en Ruys-ensemble. Fusie tot stand gekomen. De directie van het Centraal Tooneel N.V. deelt mede, dat er een fusie tot stand is gekomen tus schen het Centraal Tooneel N.V. en het Ruys-en semble, met dien verstande, dat dit laatste ensem ble is opgenomen in het Centraal Tooneel. De al- geheele directie is in handen van Cees Laseur; Cees Laseur zal tezamen met Cor Ruys de artistieke leiding voeren. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT T eraardebestelling Zuster Grietje Berghuijs. Woensdagmiddag' half twee had op de Algemee- ne Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem een aandoenlijke plechtigheid plaats. Daar werd namelijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mejuffrouw Grietje Berghuijs, onderwijzeres en Zuster van het Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort. De belang stelling was uiteraard zeer groot, niet alleen van de zijde van dit tehuis, maar ook van hen, die aan het liefdewerk in deze Stichting een warm hart toedragen. Toen de kist met het stoffelijk overschot op de begraafplaats arriveerde, sloten de kinderen van de Lichthoeve zich aan den stoet aan. Aanwezig waren o.a. Zuster J. Th. Kuyck, Zus ter A. Verkerk, de heeren K. Rozendal en A. Stoelenga, resp. directrice, seci'etaresse, voorzitter van het bestuur en administrateur van de Stich ting. De kinderen en de Zusters wierpen allen witte asters en anjers op de kist. die daarmee geheel bedekt werd. De heer Stoelenga liet daarop de kinderen het lied „Als kaarsjes in den nacht" zingen. De heer Rozendal schetste, hoe plotseling allen op de Lichthoeve in rouw gedompeld waren door het heengaan van Zuster Berghuijs. „Het was plotseling, xnaar toch weten wij. dat voor ons allen eenmaal de tijd komt. die gezet is om te sterven en dat daarna het oordeel komt. Daarom zijn we blij. dat we het stoffelijk overschot van Zuster Berghuijs zoo rustig kunnen nastaren, om dat het oordeel voor haar gedragen wordt door Jezus. Zij was niet als degenen, die geen hoop hebben; zij verlaat de aarde met een glimlacfi op het gelaat en met blijdschap in de ziel; voor ons echter beteekent haar sterven een groot ver. lies en een groote smart. Zij was van de oprich ting der Lichthoeve af een trouwe medewerkster; een' hoofdzuster met groote liefde en toewijding voor haar werk. En dit zeggen we niet omdat hei zoo hoort aan een graf. maar omdat het de waar- heid is. Neen, allen die haar kenden weten, dat de liefde uit haar hart stroomde voor het arme misdeelde kind en voor allen, die met haar sa- menwerkten. Haar plaats hier zal dan ook voor langen tijd ledig zijn. Zij leidde de kinderen zoo voortreffelijk; zong en praatte met hen; nam deel in hun vreugde, maar wees ze ook op hen bevattelijke wijze op den ernst van het leven. Later zullen de kinderen dan ook wel beseffen, wat Zuster Berghuijs voor hen beteekend heeft, Wii achten het een geluk, dat we door de genade Gods geen afscheid voorgoed van haar behoeven te nemen: de Heer Jezus was haar hoop. Haar leven was op Hem afgestemd." Directrice Kuyck sprak namens de kinderen een gevoelvol afscheidswoord. „Op haar beschei. den plaats was Zuster Greet een licht in het donker. Haar licht straalde in ons huis; de laat- ste dagen waren voor ons als een nachtmerrie, Nog steeds kunnen wij het niet begrijpen dat zij er niet meer zijn zal. Een van onze jongens zei me zoo innig bedroefd: „Verleden week Zaterdag speelde zij nog met ons in den tuin en nu wordt ze zóó thuisgebi-acht!" Zooals die iongen sprak, waren ook onze gedachten We zijn verslagen, maar treuren toch niet. omdat we weten dat zij bij God is. Daarom vergeten we onze droefheid voor de blijdschap, die zij heeft. Dag, Zuster Greet, we zullen ie zoo missen!" De kinderen zongen daarop het lied: „Op het Godslam rust mijn ziele". De heer Rozendal dankte tenslotte voor de be toonde belangstelling. Zeer onder den indruk verlieten allen den dooden akker. IJMUIDEN VTarktbericbten en besommingen, IJMUIDEN 29 Augustus 1940 Deensche consignatievïsch. Haring f21—f 17,50; Makreel f24—f23; Kleine schol f27—f 18; Schar f22; Bot f 52,50£39, alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0,74f 0,68, Voorn 0,20, Zeelt f 0,34, Snoek f 0,42 alles per K.G. BEVERWIJK De busdienst op Heemskerk gestaakt Naar wij vernemen is de busdienst, die de N.V, Stormvogels op Heemskex-k onderhoudt vervallen in verhand met een voorschrift van de bevoegde autoriteiten, die aandrongen op een zoo zuinig, mo gelijk brandstoffengebruik. De diexxst BeverwijkIJmuiden, die reeds langen tijd is gestaakt, is nog niet hervat. Reizigers kun nen echter toch met de bus IJmuiden bereiken, maar moeten dan overstappen bij de ponten. HEEMSTEDE VERGADERING VAN TUINLIEDEN. Woensdagavond vergaderde de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en O." in „Hof van Heemstede". Besloten werd dat Zaterdag 14 September de laatste keuring zal geschieden. Van de gelegenheid tot inzending ter keuring was dezen keer een zeer druk gebruik gemaakt. Zoo had de heer G. Boting een fraaie verschei denheid Zinnia's, de heer H. Pletting een groote collectie Delphiniums, varieerend van Oranjerood tot donker paars. De heer G. Toen bracht een keur van anjers en de heer J. de Boer een verschel den heid van Zonnebloemen. De heer v. Zadel exposeerde enkele nieuwere soorten boonen. die in de toekomst de andere soorten wel zullen vervangen. Eên keuringscommissie kende toe: aan G. Toen voor Vaas anjers 7 p., P. Klaassen voor Vaas Dahlia's 7 p., en H. Brokke voor Vaas Dahlia's 6 p. Voor manden: P. Klaassen 9 p.. J. de Boer 7 p., P. Berkhout 6 p. Voor groepen; G. Toen, groep anjers 9 p., H. Brokke. groep dahlia's 8 p., J. de Boer, gemengde grpep 7 p.. P. Berkhout, groep Phipostegia 6 p. De besprekingen over „Werk in den tuin in de maand September" waren gewijd aan het ver- olanten van heesters. Besloten werd de volgende vergadering een keuring van Colleus te houden. Ook zullen deze maand de bloembollen voor de a.s. tento nstel- line worden uitgereikt De rondvraag gaf nog aanleiding tot heel wat leerzame besprekingen. BLOEMENDAAL PERSONALIA. Voor de praktijkexamens Boekhouden der „Vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam" .Federatie van Handels- en Kan toorbedienden Vereenigingen Mercurius-diploma" en „Stichting van den R.K. Middenstandsbond en R.K. Vereeniging van leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs te Utrecht" is geslaagd de heer G. H. R, Beccari te Bloemendaal, opgO' leid door ..St Louis" te Oudexxbosch. HAARLEM 29 Augustus. Bevallen: 28 Aug.: M. C. J. Zoon-Nadorp, z. E. A. B, Braak-Schiex-ing, d, A. van der Maas-KamstMi z. A. Mauritz-van Mourik Broekman, d. B. M. Mui-Huizing, d. J. Robbers-Rijnders, d. G. H. Simon-Erdtsieck. d. 29 Aug.: H. Pieters- Geerling, z. G. A. Horeman-Jol, z. P. J. Pee- oerkoorn-Eerhart. d. Ovei'leden: 27 Aug.: C. F. de Ridder-Lichtenveldt, 68 j„ Ter- natestraat. H. C. Frederiks-Slot, 37 j.. Archipel- straat. Ondertrouwd: 28 Aug.: H. Vriens en M. Hutten. 29 Aug. C, Moijer en J. Steffens. Gehuwd: 29 Augustus: J. M. Drogtrop en .T. R. Eland. J. W. Verwoerd en B. G. Funke. W. Janssen en P. C. C. M. N«- grijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2