Spoxtin't DONDERDAG 29 AUGUSTUS 194(5 H A A R E E M'S D "A G B E X D 8 Zwemmen De Juniores-kampioenschappen van den Haarlemschen Kring. Successen voor mej. Kwak (V.Z.V.) D. v. Viersen (D.W.R.) en de Bruyn (H.P.C.). Gisteravond is de Heemsteedsche Zwem- en Po- loweek besloten met zwemwedstrijden om het Kring Juniorkampioenschap van Krirng Haarlem van kien K.N.Z.B. Tevens waren hieraan verbonden selectiewedstrijden voor de heeren van den Kring als voorbereiding van komende interkringwedstrij- dem. Het eerste nummer van de kringkampioenschap pen Junioren bestond uit de 100 M. borstcrawl dames. In de derde serie van dit nummer kwamen de sterkste zwemsters aan den start. Voor H.P.C. was dit mej. H. Bakker, voor V.Z.V. mej. M. Kwak en voor D.W.R. mej. M. Zieren en E. Leunis. De dames Kwak en Bakker namen reeds dade lijk een voorsprong. Na 50 M. gingen beide zwem sters nog gelijk op. Toen maakte mej. Kwak zich echter langzamerhand vrij. In de laatste baan be schikte zij bovendien nog over een uitstekende eindspurt, welke mej. Bakker niet kon beantwoor den. Mej. Kwak won dan ook iin den uitstekenden tijd van 1 min. 16.3 sec. Mej. Bakker 'die niet zoo goed op dreef was werd tweede in den eveneens goeden tijd van 1 min. 18.5 sec., gevolgd door mej. M. Zieren in 1 min. 21.8 sec. Mej. Kwak werd dus kringkampioene. Hierna werden de selecties der heeren gehou den. Bij de 100 M. borstcrawl heeren leverde A. v. d. Boogaerde een uitstekende prestatie door dit nummer te winnen in zijn besten tijd van 1 min. 5.2 sec. A. C. de Bruyn van de H.P.C. bewees vervolgens dat zijn overwinning van afgeloopen Zondag op de Haarlemsche zwemmers behaald niet onverdiend was. Ook nu bezette hij de efrste plaats zij het dan ook dat het verschil met M. Spaanderman van Haarlem slechts 0.1 sec. bedroeg. De eerste plaats op de 100 M. rugslag werd in genomen door K. Geerlïng van Haarlem in 1 min. 19.8 sec. D. van Viersen van D.W.R. toonde zich echter een uitstekende tweede in 1 min. 21 sec. Het Kringkampioenschap op de 10 x 50 M. borst- crawl-estafette dames werd een overwinning voor D.W.R. H.P.C. bleek over een goede ploeg te beschikken die D.W.R. steeds dwong het uiterste te geven. Tenslotte volgde het interessante nummer de 3 maal 50 M. wisselslagestafette heeren. Haarlem, D.W.R., H.P.C. en H.V.G.B. startten in de laatste serie. De Geest van H.P.C. bleek superieur te zijn in den rugslag, waardoor hij zijn vereeniging een rui men voorsprong kon geven. J. Bais van Haarlem faalde jammerlijk bij het nemen van het keerpunt. De Bruyn van H.P.C. wist den voorsprong te be houden en tenslotte maakte J. Stammes de over winning tot een feit. H.P.C. werd dus Juniorkampioen op deze esta fette gedurende het jaar 1940. Hiermede waren de wedstrijden afgeloopen. De gedetailleerde uitslagen waren: 100 M. borstcrawl dames Junioren: 1 M. Kwak (V.Z.V.) 1 min. 16.3 sec. 2 H. Bakker (H.P.C.) 1 min. 18.5 sec.. 3 M. Zieren (D.W.R.) 1 min. 21.8 sec 100 M. idem heeren: 1 A. v. d. Boogaerde (D. W. R.) 1 min. 5.2 sec., 2 H. Smits (Haarlem) 1 anin. 6.2 sec., 3 F. de Geest (H.P.C. 1 min. 6.8 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1 A. C. de Bruyn (H. P. C.) 1 min. 22 sec., 2 M. Spaanderman (Haar lem) 1 min. 22.1 sec., 3 J. Bais (Haarlem) 1 min. 22.2 sec. 100 M. rugslag heeren: 1 K. Geerling (Haarlem) 3 min. 19.8 sec.. 2 D. v. Viersen (D.AV.R.) 1 min. 21 sec-, 3 T. Sanger (H.V.G.B.) en L. ten Berge (D.AV.R.) 1 min. 28.2 sec. 50 M. borstcrawl H.P.C. jongens: 1 F. Dijkstra 32.2 sec., 2 D. Krijgsman 33.3 sec., 3 J. Holterman 35.5 sec. 50 M. schoolslag H.P.C. meisjes: 1 S. Harms, 51.3 sec., 2 F. Klaassen 52.5 sec., 3 B. v. Geelen 53 sec. 10 x 50 M. borstcrawlestafette dames juniores: 1 D.W.R. 6 min. 23 sec., 2 H.P.C. 6 min. 28 sec. en 3 V.Z.V. 6 min. 58.8 sea 3 x 50 M. wisselslag-estafette heeren juniores: 1 H.P.C. 1 min. 42.1 sec., 2 H.V.G.B. 1 min. 46.4 sec. en 3 Haarlem 1 min. 46.8 sec. Voetbal Wedstrijd tusschen „Noord" en „Zuid". De heer de Haan wordt gehuldigd. Gedurende het komende week-end (Zaterdag 31 Augustus en Zondag 1 September) zal op het H.C.C-. terrein te 's Gravenhage ter besluiting van het cricketseizoen wel zijn nog enkele wedstrijden vastgesteld voor Zondag 8 September, doch het doorgaan daarvan is onzeker een tweedaagsche wedstrijd worden gespeeld tusschen twee elftallen, respectievelijk samengesteld uit de Noordelijke en de Zuidelijke afdeeling van de eerste klasse van den N. C. B. Helaas zijn niet alle uitgenoodigde spelers be schikbaar, doch aangenomen mag worden, dat de beide aanvoerders (A. M. J. de Beus voor „Zuid" en mr. P. C. G. Labouchere voor „Noord") twee elftallen in het veld zullen brengen, die goed en spannend cricket waarborgen. Gedurende de theepauze van den eersten dag zal de aanbieding geschieden van een huldeblijk aan den heer A. de Haan Azn., die onlangs den dag heeft herdacht, waarop hij 25 jaar geleden de aware func tie van secretaris-competitïeleider van den Nedei-- landschen Cricket Bond op zich heeft genomen. Dit geschenk is mogelijk gemaakt door bijdragen van nagenoeg alle bij de hoofdorganisatie op cricket- gebied aangesloten bonden en vereenigingen. Verdiende overwinning van H.F.C. op R.C.H: Derde prijs in-het Zilveren Molen- tournooi voor de ,,Good Old", Met een grandioze 51 overwinning op R.C.H. heeft H.F.C. op den derden prijs in dit tournooi beslag gelegd, terwijl R. C. H. als vierde eindigt. Deze groote zege verdiende H.F.C. volkomen. In de eerste plaats wegens beter spel en beter team verband en verder wegens onvoldoend spel van de R.C.H.-verdediging, waarin door onjuist opstellen herhaaldelijk gapingen ontstonden, die door de H. F. C.'ers op de juiste wijze werden afgestraft. Het begon zoo aardig, ook van R.C.H.-zijde, doch langzamerhand nam H. F. C. het spel in handen waardoor de R.C.H.-voorhoede er niet zoo heel vaak meer aan te pas kwam. Wel noteerden we een goed schot, van Hanse tegen de doellat, doch dan volgt een goal voor H.F.C. waarbij het er op leek dat Groeneveld voor van Vliet onhoudbaar terugspeelde. Vervolgens schoot Kammeijer een corner ineens langs den verkeerd opgestelden van Vliet en met 20 werd gedraaid. Al spoedig na de rust kogelde Drijver een goeden voorzet van Kammeijer in, waarna Luiten het ge noegen smaakte een tegenpunt te scoren (13). De R.C.H.-voorhoede waarin Mulder zoowel als xnidvoor als rechtsbuiten al heel weinig presteerde werd toen even gevaarlijker doch toen succes uit bleef nam H.F.C. weer het initiatief over en nog tweemaal wist Drijver te scoren dank zij voorna melijk de ontactische opstelling in de Racing- defensie, waarin vooral Vos, hoe verdienstelijk werk deze speler ook leverde, teveel zijn verdedi gende taak uit het oog verloor. Met 51 kwam het einde van dezen goed door Seubring geleiden wedstrijd. Hedenavond gaat de eindstrijd tusschen Haar lem en E.D.O. eveneens op het R.C.H.-terrein. De eerste wedstrijden van de „Terras vogels''. De nieuwe terreinen worden officieel in gebruik genomen. De terreinen en kleedhuizen van de „Terrasvo gels" aan den Terrasweg te Santpoort worden Zon dag officieel in gebruik genomen. Om 10 uur speelt Terrasvogels 2 tegen Bloeman- daal 2. (Scheidsrechter de heer Bonkerk). Om 12 uur: Terrasvogels Jitn. tegen Stormvogels Juin. (Scheidsrechter de heer Wiedijk). Om 2 uur: Terrasvogels 1 tegen een R.C.H. Comb. (Scheidsrechter de heer Ch. Boeree). Voor den wedstrijd van 10 uur is een beker be schikbaar gesteld, terwijl bij den wedstrijd van 2 uur de aftrap door den heer P. van den Aart zal geschieden. Voetbalcoid petitie in het Oosten begint Zondag. Van de zijde van den N.V.B. vernemen wij, dat voor Zondag a.s. in het Oosten voor de lagere af deelingen reeds een programma is vastgesteld. Definitief is nu ook besloten, dat voor de afdee- lingen 1, 2, 3 en 5 een normale competitie gespeeld zal worden. Over afdeeling 4 zal nog nader beslist worden. Ook de kwestie van promotie en degra datie zal nog nader bekend gemaakt worden. Cricket De prestaties van Rood en Wit in het afgeloopen seizoen. Na den laatsten wedstrijd van Zondag te Am sterdam is Rood en Wit er in geslaagd, dank zij de medewerking van V.R.A. (en A.C.C.!) zich weer bovenaan de ranglijst in haar afdeeling te plaatsen. Wat de verrichtingen gedurende het afgeloopen seizoen betreft, móeten we onmiddellijk conclu- deeren dat de battingsprestaties van de Spanjaards- laan-mehschen verre beneden het gemiddelde zijn gebleven. Met uitzondering van de beide matches tegen V.V.V. werd steeds een zeer bescheiden score ge maakt. Het bereikte resultaat in den laatsten com petitiewedstrijd tegen V.V.V. was verreweg het beste, hoewel het totaal lager was dan de 201 op het Rood en Wit-veld in den eersten wedstrijd tegen deze Amsterdammers behaald. In dien wed strijd 'domineerde de 70 van Piet Hagenaar, de hoogste persoonlijke score dit seizoen voor Rood en Wit gemaakt. Zondag echter werden door slechts vier Rood en Witters (waarvan er nog 2 niet uit bleven) 179 punten gemaakt, waarvan J. P. van Baa9bank, die waarschijnlijk te laat in het team werd opgeno men, een kordate 66 n.u. Indien doorgespeeld had moeten en kunnen worden, was er op V.V.V. een zeer hoog totaal los gekomen. Dit resultaat mag dus zonder eenïg bezwaar als het beste van dit seizoen worden beschouwd. Men zal zich onmiddellijk af vragen. hoe het onder de gegeven omstandigheden dan toch nog mogelijk is geweest, dat Rood en Wit tenslotte de eerste plaats kon bereiken. Wel, de aanval heeft hier voor gezorgd. De bowlers van Rood en Wit, met riade de beide stock-bowlers, L. J. Sodderland en P. C. Hagenaar, waren met den bal bijzonder op dreef. Sodderland wist dan ook met zijn algemeene bowlinggemiddelde de eerste plaats in landscompetitie te bezetten, het geen deze eminente cricketer volkomen verdient. Ook Hagenaar plaatste zich zeer goed. Zóó goed waren beiden geregeld op dreef, dat zij, uitstekend gesteund door A. v. d. Togt en A. Jong Limburg aan het pootje baden, niet aan het strand, doch in de schilderachtige Jeker bij Maastricht. (Foto Het Zuiden). Berendsen, in de meeste gevallen de tegenpartij voor nog geen 125 runs aan den kant wisten te zetten. Daar komt bij, dat de andere elftallen elkaar met wisselend succes bestreden en de punten af handig maakten. Behalve dan A.C.C., dat één punt meer behaalde dan Rood en Wit, doch één wed strijd meer speelde. De wedstrijd op het Haarlem- terrein werd door den regen onderbroken toen Rood en Wit sterk in het voordeel was, terwijl A.C.C. tegen V.V.V. onder dezelfde omstandigheden aan een nederlaag ontkwam. V.V.V. leverde de beste battingprestaties door vijf maal boven de 200 te komen, terwijl Zondag tegen Rood en Wit het zeer behoorlijke totaal van 170 runs werd bereikt. De V.R.A.-batsmen leverden de beste individueele prestaties: vier maal (2 maal door Ingelse) werd een century gescoord, terwijl Wittebol, behalve zijn century eenmaal 97 niet uit scoorde en zijn 100 slechts miste door gebrek aan verderen steun van zijn partners. Sodderland. Piet Hagenaar. Om tot Rood en Wit terug te komen: wat het battingteam betreft, dit heeft het afgeloopen sei zoen zeer teleurgesteld. P. C. Hagenaar, Willem Kramer, P. A. Lammerts van Bueren en in de laat ste wedstrijden vooral Rolf Kramer, zijn de eeni- gen, die er alt.hans nog iets van terecht brachten met v. Bueren als best geplaatste met een 250 tal runs (de overigen bleven beneden de 200) en een ge middelde van 22.64. W. Kramer met gem. 20. volgt als tweede. Een zeer poover resultaat. Wij zullen maar hopen, dat in den wedstrijd van Zaterdag en Zondag (Zaterdagmiddag om 3 uur wordt begonnen) aan de Spanjaardslaan tegen H. C. C. 1, waarbij dan de beide hoogstgeplaatsten van Noord en Zuid elkaar ontmoeten betere resultaten met het slaghout zullen worden bereikt. In ieder geval verdient het Rood en Wit-team een pluim voor haar goed volhouden en het mooie succes dat behaald kon worden. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Ir. R. A. Verwey over de tewerkstelling. (A.N.P.) Ir. R. A. Verwey, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft in een persconferentie een uiteenzetting ge geven van het vraagstuk der arbeidsbemiddeling naar Duitschland. Hij heeft enkele belangwek kende cijfers medegedeeld, waaruit blijkt, dat sinds de oorlogsdagen in Mei circa 15000 grens bewoners door de organen der arbeidsbemidde ling in Duitschland te werk zijn gesteld en dat behalve deze „grensarbeiders" in de periode van 20 Juni tot 20 Augustus rond 20.000 andere Ne derlandsche arbeidskrachten naar Duitschland zijn gegaan om op verschillende plaatsen vooral in Bremen, Hamburg, Brunswijk, Berlijn en in het Rijnland te werk te worden gesteld. In totaal dus 35.000 personen. Er werken echter veel meer Nederlanders in Duitschland. Bij deze 35000 moeten uiteraard gevoegd worden de Nederlanders, die reeds vóór 10 Mei in Duitschland een arbeidsveld hadden. „Het vraagstuk der arbeidsbemiddeling naar Duitschland", zoo vertelde ir. Verwey, „is als het De voetbalcompetitie-indeeling Over de krachtsverhouding der clubs in de lagere klassen Automa tische promotie en degradatie een eerste eisch; Hoe voet baliers kunnen reizenRood en Wit en Haarlem op dreef Tweedaagsche wedstrijd tegen H. C. C. aan de Spanjaards, laan. Zoo is dan de met meer dan gewone belangstel ling tegemoet geziene competitie-indeeling bekend gemaakt en zooals kon worden verwacht, is, wat de eerste klassers betreft, alles bij het oude ge bleven. Het respectabele aantal 52 is gehandhaafd en het is nu maar te hopen, dat althans de helft van deze teams ook werkelijk eerste klasse voetbal te zien zal geven, want dan zijn we al een heel stuk op den goeden weg. De gevolgen van de fusie der voormalige bonden zullen, van een spelers-standpunt beschouwd, voor alsnog alleen merkbaar zijn in de tweede en lagere klassen van den N.V.B., daar de toegevoegde R.K. clubs in vele afdeelingen een rol van beteekenis kunnen spelen. Reeds heeft men in ons blad kun nen lezen, dat het Heemsteedsche H.B.C. zich als een volkomen gelijkwaardige tegenpartij van R. C. H. ontpopte en al was de Racing wellicht niet op haar sterkst, dan staat daar tegenover, dat H. B. C. zich de opgedane ervaring in de oefenwed strijden ongetwijfeld ten nutte zal maken. Vooral in het begin der competitie zal de aan dacht op de prestaties der R.K.-clubs gericht zijn, want men kan er van verzekerd zijn, dat zij hun plaatsing in een bepaalde klasse zullen willen rechtvaardigen, waardoor interessante wedstrijden in uitzicht worden gesteld. Deze nieuwe factor zal er veel toe bijdragen om een frisschen geest in het competitie-wezen te brengen en het zal voor de oudere vereenigingen een aansporing zijn om het beste beentje voor te zetten. Uit een en ander zal blijken, dat de toevoer van nieuwe clubs, zij het dan ook op andere wijze dan door een ruimere promotie- en degradatie-mogelijkheid, waarvoor wij altijd hebben gepleit een gunstigen invloed 'heeft op het spelpeil en vooral op de geestdrift, waar mede wordt gespeeld. Er is echter ook een keerzijde aan de medaille, want speciaal in de derde en vierde klasse, waarin de meeste R.K.-vereenïgingen van kleiner formaat een onderkomen hebben gekregen, zal het spelpeil enkelen van deze elftallen te machtig zijn. Als voor beelden geven we de afdeelingen III B en IV H, waarin de clubs uit ons rnyon zijn vertegenwoor digd. In eerstgenoemde sectie kan worden verwacht, dat Santpoort en waarschijnlijk ook T.Y.B.B. zich met succes met Bloemendaal, Ripperda, Zandvoort en andere vertegenwoordigers van den ouden Bond zullen kunnen meten, maar het is twijfelachtig, of dit met D.E.M., Wilskracht en Onze Gezellen ook het geval zal zijn. Sterker nog zal het krachtsverschil in de vierde klasse tot uiting komen; immers aangenomen moet worden, dat Halfweg, Vliegende Vogels, T.H.B., E.H.S. enz. veel meer routine en spel vaardigheid hebben dan V.V.E., D.S.S.H. en B.S.M. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat terwijl de clubs uit de voormalige R.K.-eerste klasse over het alge meen gelijkwaardig kunnen worden geacht aan de tweede klassers van den vroegeren K.N.V.B., de lagere vereenigingen uit het R.K.-verband niet in dezelfde verhouding tot de dito-elftallen van den ouden Nederlandschen Bond staan. Men komt derhalve tot de conclusie, dat auto matische promotie en degradatie op ruime schaal noodzakelijk is, wil men in de toekomst niet voor het onaangename feit worden geplaatst, dat som mige afdeelingen voortdurend uit een aantal sterke en evenzoo vele te zwakke teams zullen blijven be staan. Het doel van de voetbalcompetitie in al haar geledingen moet thans zijn, in weinig seizoenen tot een duidelijke schifting van goede en zwakke elftallen te komen, met uitschakeling van de ver meende club-belangen, die een normalen gang van zaken in den weg staan en met terzijde stelling van kunstmatige terughouding van opkomende clubs. Het beperkte auto-verkeer heeft ten gevolge gehad, dat vele clubs, die een uitwedstrijd moesten spelen op een afstand van huis, te ver om met het oog op het uithoudingsvermogen per fiets af te leg gen, weer evenals vroeger gebruik gingen maken van Jan Pleziers. De ouderen onder onze lezers zullen zich wellicht nog herinneren, dat H.F.C. voor den wedstrijd tegen Haarlem aan den Schoterweg stee vast in zulk een lang en luchtig vervoermiddel arriveerde, terwijl de supporters der blauwwitten, zoo zij al niet den verren tocht te voet ondernamen, de reis per amechtig hijgende stoomtram onder namen. Op den terugtocht liepen zij dan het risico bij de brug over den Kloppersingel te moeten helpen duwen, want de locomotief was niet op het trekken van enkele honderden voetballiefhebbers berekend. Verloor H.F.C., dan konden de tochtzeilen van de Jan Plezier rustig open blijven, maar na een over winning was het zaak, bij het doorkruisen van Oud- Schoten het vehikel streng gesloten te houden, teneinde bijdragen in overrijp fruit van de teleur gestelde piepjonge vereerders der roodbroeken te ontgaan. Deze Zondagsche vrijgevigheid is met den goeden ouden tijd verdwenen: bovendien zijn de vruchten thans veel te duur en overigens is H.F.C. helaas naar de tweede klasse afgedaald. Maar om ter zake te komen.... Een club in het, hooge Noorden van ons land, die niet de beschik king kon krijgen over meer gemelde Jan Plezier, vond er wat anders op cm „bereden" bij het terrein van de tegenpartij te arriveeren. Zij maakte daar toe gebruik van den besteldienst van Van Gend en Loos, die de spelers als franco vrachtgoed in den door twee stevige paarden getrokken wagen heen en terug vervoerde. AVaaruit men kan zien, dat de eene manier van reizen even goed is als de andere. Onze beide Haarlemsche eerste klasse cricket clubs hebben zich in hun laatste competitiewedstrijd van een goede, Rood en AVit zelfs van haar beste zijde doen kennen. Wel niemand zal hebben ver wacht, dat de lieden van de Spanjaardslaan op het V.V.V.-terrein een totaal van 170 der Amsterdam mers zouden weten te overtreffen en dat nog wel voor het verlies van slechts twee wickets. Jaap van Baasbank, die eindelijk de officiers-uniform voor de witte flanellen heeft verwisseld, toonde gedurende zijn lang verblijf te Kijkduin, zijn kijk op het bowlen niet te hebben verloren en hij scoorde een fiksche 66 not out. Aanvoerder Van der Togt maakte een slecht batting-seizoen goed door een ouderwetsche 31, eveneens niet uit. De eerepalm komt echter toe aan Sodderland,' die op dit bats man's wicket 205 ballen losliet, ononderbroken bowlde en slechts 62 runs op zich zag slaan, ter wijl hij 7 slachtoffers maakte. Een staaltje van uit houdingsvermogen en van „balbehandeling", dat toch zeker in deze rubriek nog eens vermelding ver dient. Haarlem verloor weliswaar van de Stiehtsehe, doch slechts met twee wickets. De Sehoterweg-ploeg kwam echter eindelijk weer eens boven de 100 en wat meer zegt, twee der jongeren, te weten Hartog (28) en Boeree (33 not out) hanteerden het slag hout, zooals het behoort. Het sprookje, dat Haar lem over geen capabele batsmen beschikt, is daar mede uit de wereld geholpen, een sprookje, dat zijn ontstaan dankte aan het opmerkelijke feit, dat in vrijwel eiken wedstrijd slechts één speler en telkens weer een andere een vruchtbare in nings ten beste gaf. Thans droegen twee batsmen een steentje bij en het resultaat was direct aan merkelijk beter. Dat geeft moed voor het volgend seizoen, evenals trouwens de 101 not out van P. Goossens voor Haarlem III tegen V.V.V. III. Al is het competitie-seizoen dan ook practisch voorbij, toch wacht den cricketliefhebbers nog een bijzondere attractie in den vorm van een tweedaag- schen wedstrijd aan de Spanjaardslaan tusschen Rood en AVit en H.C.C. Deze oude rivalen zullen met hun sterkste elf tallen in het veld komen. De Haagsche heeft ongetwijfeld een moeilijker programma achter den rug dan onze stadgenooten en men zou geneigd zijn een overwinning der be zoekers te voorspellen, ware het niet, dat Rood en Wit vorigen Zondag zoo bïzonder goed en dat nog wel zonder Hagenaar voor den dag is ge komen. De volgelingen van den koning der sporten moeten er dus voor zorgen, dit neusje van den zalm op de juiste waarde te schatten. Daarom zij hier vermeld, dat de match Zaterdag om 3 uur en Zondag om 11 uur aanvangt. er op aankomt niets nieuws. Ons land is eeuwen* lang een groote kolonïseerende mogendheid ge weest; overal zijn Nederlanders heengetrokken om een arbeidsveld te zoeken en speciaal Duitschland had een groote aantrekkingskracht. De statistiek toont dat het aantal Nederlanders, dat sinds 1900 naar Duitschland trok, steeds is toegenomen. Kort voor het uitbreken van den wereldoorlog bedroeg dit aantal 100.000. In 1914 keerden velen naar het vaderland terug. In 1935 waren er circa 20.000 Nederlanders in Duitschland werkzaam en sindsdien is het aantal belangrijk toegenomen. Dit werd bevorderd door de bemidde ling, die de Duitsche regeering in samenwerking met de Nederlandsche autoriteiten verleende. De stroom, die in 1938 over de grens trok, bedroeg 20.000 personen In het vorige jaar liep dit aantal terug, waaraan natuurlijk de internationale om standigheden niet vreemd zijn geweest". IN NEDERLAND VOOR ALLE NEDERLANDERS GEEN WERKGELEGENHEID. „Thans echter", zoo vervolgde ir. Verwey, „is er in Duitschland weer werkgelegenheid; de zaken staan zoo, dat de noodzaak, deze gelegenheid van Nederlandsche zijde te benutten, grooter is dan vroeger. In dit zeldzaam dicht bevolkt land en in verband met de huidige omstandigheden is het uitgesloten, in Nederland voor alle Nederlanders werkgelegenheid te scheppen. Daarom moet van elke gelegenheid, in Duitschland werk te vinden, gebruik worden gemaakt. Dat is niet alleen het belang van het individu, maar vooral een Neder- landsch belang. De samenwerking tusschen Nederlandsche en Duitsche instanties op dit terrein is bijzonder hecht. De voorwaarden, waarop Nederlandsche ar- beiders in Duitschland te werk worden gesteld, zijn dezelfde als die, waarop de Duitsche arbeiders zeil werken; juist Dinsdag is ten aanzien van het over maken van loonoverschotten naar Nederland een regeling bekend gemaakt, die de belanghebbenden in een belangrijk gunstiger positie plaatsen, dan. tot dusver.. Arbeiders, die naar Duitschland vertrekken, ont vangen twee weken steunuitkeering, met welk geld zij en him gezin in de dagelijksche levensbehoeften kunnen voorzien tot het oogenblik dat de betrok kene het eerste loonoverschot naar huis heeft ge zonden. Maatregelen worden getroffen, deze tege moetkoming, indien dat noodig mocht zijn, uit te breiden. Eveneens zijn maatregelen getroffen voor het zoo spoedig mogelijk doorzenden van loon overschotten naar de gezinnen. Aan de zorg voor de in Duitschland werkende Nederlanders is alle aandacht besteed. Waar zij in groepen werken, is gezorgd voor Nederlandsche koks en Nederlandsche adminstratïeve krachten. Laatstgenoemden heffen moeilijkheden, die het taalverschil eventueel zou kunnen brengen op. Zij zijn als het ware vertrouwensmannen. In de grensstreken bestaat groote belangstelling voor het werknemen in Duitschland. Door de orga nen der arbeidsbemiddeling zijn thans in totaal 14.550 grensarbeiders geplaatst. Verder werden in de periode van 20 Juni tot 20 Augustus 20.000 per sonen, die niet onder de categorie grensarbeiders kunnen worden gerekend, door dezelfde organen in Duitschland te werk gesteld. Men ziet het: de werk loosheidsbestrijding wordt krachtig ter hand ge nomen. In ons land werken in de werkverruimings objecten 50.000 personen. In de steunregeling waren iu de periode van 12 tot 19 Augustus 64.000 personen opgenomen; in dezelfde periode kregen 28.000 per sonen een uitkeering uit werkloozenkassen. Het vorige jaar waren in dezelfde periode in de steun regeling opgenomen 90.000 personen; ondanks de ongunstiger omstandigheden van het oogenblik toch een aanmerkelijke verbetering van den toestand.'* ONJUISTE CIJFERS OVER TERUG KEER VAN NEDERLANDERS. Ir. Verwey nam stelling tegen de geruchten, als zouden de naar Duitschland getrokken arbeiders om welke redenen dan ook bij groote aantallen te- rugkeeren. Van de 35.000 die gedurende de laatste maanden naar Duitschland zijn gegaan, keerden slechts 994 terug. De redenen hiervan zijn zeer verschillend. Sommigen hebben vrees voor bom bardementen of kunnen niet tegen een langdurig verblijf in schuilkelders, hetgeen af en toe en op bepaalde plaatsen nog wel eens voorkomt; anderen kunnen aan de Duitsche keuken niet wennen, enz, Ook zijn er, die ziek geworden zijn of wier gezond heid reeds te wenschen overliet, toen ze van huis gingen, in welke gevallen zij natuurlijk worden teruggezonden. Alle klachten worden nauwkeurig onderzocht. Zijn ze ongegrond, dan is het uitgesloten, dat de be trokken arbeider hier weer in de steunregeling wordt opgnoemen of in een werkverruimings object wordt geplaatst. Het aantal, dat den laatsten tijd naar Duitsch land vertrekt, varieert tusschen de 2000 en 2500 per week. De reiskosten worden betaald, ook wanneer de arbeiders in het genot van vacantie worden ge steld. Deze stelt gehuwden eenmaal in de drie maan den en ong'ehuwden eenmaal in een half jaar in da gelegenheid 5 a 6 dagen thuis te zijn. Pertinent werd tegengesproken, dat het waar is, dat vele arbeiders door luchtbombardmenten zou den zijn gedood. „Deze bewering" zoo werd ons medegedeeld „is absoluut onjuist. Geen enkele Nederlandsche arbeider is onder dergelijke om standigheden om het leven gekomen. Wel zijn eenigen teruggekeerd wegens bedrijfsongevallen." DE LOONEN. Ten aanzien van de loonen, die worden verdiend, werd medegedeeld, dat een timmerman en een met selaar doorgaans 70 tot 85 en een grondarbeider 58 tot 72 pfennig per uur verdienen. In de metaal industrie zijn deze bedragen nog hooger: 1,tot 1,20 mark per uur; aangezien in de bouwvakken zeer veel in accoord wordt gewerkt, wordt het loon bedrag voor de in dit vak werkzame arbeiders nog beduidend hooger. In de metaalindustrie profitee- ren velen van de z.g. prestatietoelage. Voor Neder landsche arbeiders is er bijna altijd een belangrijke toeslag, niet zelden IOV2 mark per dag. Over het algemeen dekt het de kosten voor de voeding. De werktijden varieeren; zij hangen af van de streek of de plaats en van het werk, en liggen tus schen de 48 en 60 uur per week. Tenslotte kan nog worden medegedeeld ook ten aanzien van deze kwestie bestaan er vele on juiste voorstellingen dat 15 tot 20 procent van het verdiende loon moet worden afgestaan voor ver zekeringspremies en belastingen. Tot zoover de mededeelingen, welke aan het A. N P. werden verstrekt. Mogen zij verhelderend werken voor al degenen, die werken kunnen en werken willen, maar die om welke reden dan ook geloof schonken aan hen, die het Neder landsche belang, dat bij dit vraagstuk in zoo groote mate is gemoeid, schaadden door onware praatjes en valsche voorstellingen betreffende de omstan digheden, waaronder Nederlandsche arbeiders in Duitschland te werk worden gesteld, aldus het A. N. P. OPMERKINGEN VAN LEZERS. De vader van een meisje dat op den hoek van de Schouwtjeslaan en den Wagenweg te Haarlem vorige week Vrijdagmiddag door een dame, die zich naar zijn meening niet aan de verkeers regelen hield, werd aangereden, deelde ons mede, dat dit meisje bij die aanrijding vrij ernstig aan de hand werd gewond. Hij is van meening, dat de dame, die opmerkte dat zij niets aan deze aan rijding kon doen en verdween, in verzuim is wan neer zij zich op deze wijze van dit geval afmaakt, daar het meisje haar hand enkele maanden in eeq verband zal moeten dragen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8