D.W.R. won de meeste titels. ZATERDAG 31 AUGUSTUS Ï94Ö HAARLEM'S DAGBLAD Op het terrein van de Sintelbaan te 's-Gravenhage heeft de Opbouwdienst een algemeenen propagandadag voor de lichamelijke opvoeding gehouden. Een overzicht tijdens de zangdemonstratie onder leiding van res.-kapitein P. Tiggers. (Foto Pax Holland) Zwemmen Nabeschouwing over de Kring- Zwemkampioenschappen. Keuze genoeg voor een sterke zwemploeg. De zwemcommissie van den kring Haarlem van den N.Z.B. is op het oogenblik zeer actief om uit een keur van jonge, veelbelovende krachten een vertegenwoordigende kring-zwemploeg samen te stellen, die in de toekomst eens zijn krachten kan meten met andere zwemkringen uit den lande. Vooral met het oog op deze selectie willen wij, nu de zwemwedstrijden om het kampioenschap en de „beste prestatie" van den kring geëindigd zijn en de diverse prestaties nog versch in het ge heugen liggen, eens een balans opmaken en na gaan hoe de kampioenschappen verdeeld zijn en welke vereenigingen de fraaiste resultaten in dit seizoen hebben geboekt. Laat ons dan beginnen met vast te stellen, da>t de krachtsverschillen, zoowel van de juniores als bij de meisjes en jongens in den strijd om de eer ste plaats, gering waren. De jeugdige cracks op de diverse nummers gaven elkaar over het alge meen zeer weinig toe en vele beslissingen in dezen strijd om de titels zijn dan ook door verschillen in handslag en van fracties van seconden geval len. Er zijn nu 'reeds enkele jeugdige zwemmers en zwemsters, die een kringkampioenschap ver overd hebben en sedertdien in volgende wedstrij den regelmatig werden geklopt door een zwemmer of zwemster, die zich indertijd met een tweede of derde plaats tevreden moest stellen. Om eens een voorbeeld te noemen: de robuste H.P.C.'er Frits de Geest legde beslag op het kam pioenschap van de 100 M. Borstcrawl en liet zijn concurrenten Van den Bogaerde (D.W.R.) en H. Smits (Haarlem) achter zich. doch moest de laat ste weken enkele malen achtereen in den snellen „Waterrat", die steeds betere tijden gaat maken, zijn meerdere erkennen. Men kan dus niet een zwemploeg van den kring samenstellen door een voudig maar de nummers één en twee van elk wedstrijdonderdeel te nemen, maar moet wel degelijk door het houden van selectiewedstrijden de momenteel snelsten uitkiezen en in de verte genwoordigende ploeg opnemen. Hebben de diverse vereenigingen uit Haarlem en omstreken de tien persoonlijke kampioenschap pen broederlijk verdeeld door elk op twee titels beslag te leggen, in de estafettes waren de ploegen van D.W.R. de andere clubs over het algemeen de baas. Van de zes estafettes voor junioresploegen, na men „De Waterratten" er maar liefst drie dus precies de helft voor hun rekening. De D.W.R.-dames waren hun concurrenten verre de baas zoowel op de 10 maal 50 M. borst- crawl-estafette als op de 4 maal 100 M. estafette. Ljto/aarop ook de heeren van D.W.R. uitblonken. Dat r\,De Waterratten" over de snelste 100 M. zwem sters en zwemmers beschikt is bij deze juniores- kampioenschappen wel heel duidelijk gebleken en dat de overige vereenigingen met hun jonge, veelbelovende krachten aan training over dezen wedstrijdafstand hun aandacht moeten besteden, is de les. die men daaruit kan tx-ekken. Ook de jeugd van D.W.R. onderscheidde zich in de estafettes. De jongens van deze club leverden op de 5 maal 50 M. borstcrawl-estafette de beste prestatie, door na 2 min. 57.5 sec. als eersten aan te tikken en de meisjes zegevierden in hetzelfde nummer in 3 min, 13.5 sec. De Z.C. „Haarlem" legde met vrij grooten voor sprong beslag op het kampioenschap van de 10 maal 50 M. borstcrawl-estafette heeren. doch ver speelde Woensdag j.l. het kamoioenschap over de 3 maal 50 M. wisselslag-estafette heerexx aan H.P.C.. dat niet eens met zijn snelsten vrijeslag- zwemmer te water ging. De titel van de 3 maal 50 M. wis&lslag-estafette dames was voor „Haar lem" met "een tijd van 1 min. 58.6 sec. Eerlijk verdeeld. Van de tien persoonlijke kampioenschappen namen Haarlem, V.Z.V. en D.W.R. elk twee baan- kampioenschappen voor hun rekening, terwijl H.V.G.B. en H.P.C. een zwemkampioenschap en een springkampioenschap veroverden. Van de kleinere vereenigiixgen als K.Z., Half weg. Hillegom e.d. vielen slechts een enkele maal goede prestaties te notfeeren, doch tot kampioen schappen hebben deze clubs het in kringverband nog niet kunnen brengen. Een enthousiast zwem mer als b.v. K. Jonker van K.Z. zien wij toch best In staat om het volgend jaar voor een ver rassing te zorgen. V.Z.V. bezit in Maartje Kwak een allround zwemster, die twee titels (namelijk het kampioens schap op de 100 M. borstcrawl en de 3 x 50 M. persoonlijke wisselslag) voor Velsen in de wacht sleepte. Voor de zwemchxb ..Haaidem" veroverden M. Spaanderman en mej M. Jansen de kam pioenschappen, respectievelijk op de 100 M. schoolslag en de 100 M. rugslag. Het volledig overzicht van de kampioenschap pen is als volgt: Estafettes 3 maal 50 M. wisselslag-estafette heeren: H.P.C. in 1 min. 42.1 sec. 3 maal 5ft M. wisselslag-estafette donrw Haar lem in 1 min. 58.6 sec. 10 maal 50 M. borstcrawl-estafette heeren: Haarlem in 5 min. 1.8 sec. 10 maal 50 M. borstcrawl-estafette dames: D.W.R. in 6 min. 23 sec. 4 maal 100 M. borstcrawl-estafette dames: D.W.R. in 5 min. 36 sec. 4 maal 100 M. borstcrawl-estafette heeren: D.WH. in 4 min. 44.7 sec. Persoonlijke nummers: 100 M. borstcrawl dames M. Kwak (V.Z.V.) in 1 min. 16.3 sec. 100 M. borstcrawl heeren: F. de Geest (H.P.C.) in 1 min. 5.9 sec. 100 M. schoolslag heeren: M. Spaanderman (Haarlem) in 1 min. 20.4 sec. 100 M. schoolslag meisjes: A. van Wijk (D.W.R.) in 1 min. 34.4 sec. 100 M. rugslag dames: H. Jansen (Haarlem) in 1 min. 29.8 sec. 100 M. rugcrawl heeren: D. van Viersen (D.W.R.) in 1 min. 22 sec. 3 x 50 M. pers. wisselslag dames: M. Kwak (V.Z.V.) in 2 min. 22.4 sec. 3 x 50 M. pers. wisselslag heeren: B. Franken- thal (H.V.GH.) in 2 min. 10.8 sec. Schoonspringen dames: mevr. A. Hölsken (H.P.C.) Schoonspringen heei-en: A. Zomer (H.V.G.B.) De „beste prestaties". De adspiranten van de diverse vereenigingen stre den niet om het kampioenschap, maar om de z.g. „beste prestatie". De Waterratten namen behalve de titels van de twee estafettes ook nog een zwem- nummer voor hun rekening en wel de 50 M. borst crawl meisjes, waarop Willy de Jong in 36.2 sec. haar concurrenten te snel af was. Hugo Smits leverde zijn club „Haarlem", twee beste prestaties en H.P.C. en V.V.Z. moesten zich elk met één eerste plaats tevreden stellen. De „beste prestaties" van de jongeren waren: 50 Ivf. rugslag jongens: H. Smits (Haarlem) in 36.1 sec. 50 M. schoolslag meisjes: R. Groot (V.Z.V.) in 44 sec. 50 M. schoolslag jongens: Th. Kloots (H.P.C.) in 37 sec. 50 M. borstcrawl meisjes: W. de Jong (D.W.R.) in 36.2 séc. 50 M. borstcrawl jongens: H. Smits (Haarlem) in 30.4 sec. 5 maal 50 M. estafette meisjes: D.W.R. in 3 min. 13 sec. 5 maal 50 M. estafette jongens: D.W.R. in 2 min. 57.5 sec. Maken wij de balans op, dan blijkt, dat D.W.R. met in totaal vijf kampioenschappen en drie beste prestaties in deze krachtmeting van de juniores en adspiranten de mooiste resultaten van serieuze training heeft bereikt en dat Haarlem met vier titels en twee beste prestaties een eer volle tweede plaats inneemt. De Heemstedenaren legden beslag op In totaal drie kampioenschap pen en brachten het verder met de adspiranten tot één eerste plaats, terwijl V.Z.V. en H.V.G.B. zich met twee kampioenschappen (V.Z.V. kan verder nog op één prestatie bogen) tevreden moes ten stellen. Er is dus alle reden om met belangstelling de prestaties van de vertegenwoordigers van kring Haarlem van den N.Z.B. in een eventueele dual- meet met een vertegenwoordigende ploeg van een anderen zwemkring tegemoet te zien. Met een redelijke kans op succes kunnen de Haarlemsche zwemsters en zwemmers zich voor dezen strijd vooi'bereiden. Stedenconipetitie tusschen Amster dam, Utrecht, Den Haag en Haarlem Ifi de Vrijdag gehouden samenkomst van de Kringen Amsterdam, Utrecht,, Den Haag en Haar lem werd definitief besloten over te gaan tot het instellen van een stedencompetitie tusschen deze kringen. Na ampele besprekingen werden de wedstrijden van deze competitie als volgt samengesteld: Zes October openingswedstrijden in het Sportfondsen- bad te Haarlem aanvang des middags om 4 uur: Res.-kapitein P. Tiggers dirigeert zijn jongens tijdens den propagandadag, dien de Opbouwdiensl te 's Graven- hage hield op het terrein van de Sintel- baan aan de Laan v3n Poo (Foto Pax-Holland) 22 December de Amsterdamsche ontmoeting in het Spoi-tfondsenbad Oost. Verder zal door den Kring Utrecht het bad te Hilversum voor een Zondag middag worden afgehuurd in de maand Februari 1941, terwijl de Kring Den Haag de competitie zal besluiten met een wedstrijd in April in een van de Haagsche baden. Het programma van de competitie die dus geheel op- Zondagmiddagen zal plaats vinden, is dusdanig samengesteld, dat begonnen wordt met de zwem- competitie, dat daarna het schoonspringen zal vol gen en dat de wedstrijden besloten zullen worden met de waterpolo-ontmoetingen. Voor 6 October luidt het programma: 100 meter borstcrawl dames, 200 meter borstcrawl heeren, 100 meter rugslag dames en heeren, 200 meter school slag dames, 100 meter schoolslag heeren, 3 x 100 meter wisselslagestafette dames, 4 x 100 meter borstcrawlestafette heeren, schoonspringen heeren, waterpolo wedstrijden Haarlemsche dameszevental en het Haarlemsch heerenzevental tegen de resp. Utrechtsehe zeventallen. Voor 22 December wordt het programma: 200 M. boi-stcrawl dames, 100 meter borstcrawl heeren, 100 meter rugslag dames en heeren, 100 meter school slag dames en 200 M. schoolslag heeren, gemengde Zweedsche estafette, schoonspringen dames, water- polowedstx-ijden Amsterdam-Utrecht. Voor de wedstrijden te Hilversum geldt het pro gramma van 6 October met dit verschil dat als estafette verzwommen woi-den de 3 x 100 meter wisselslagestafette heeren en de 4 x 100 meter schoolslagestafette dames. Waterpolo UtrechtDen ~~aag. Voor de wedstrijden van April in Den Haag geldt het programma van Amsterdam, piet dien verstande dat als estafettes verzwommen zullen worden de 4 x 200 meter borstcrawlestafette heeren en 4 x 100 meter borstcrawlestafette dames Waterpolo Den HaagAmsterdam. Het schoonspi'ingen zal bestaan uit 3 vex-plichte en 2 vrije sprongen. Van eiken kring zal 1 springer en 1 springster worden uitgenodigd. Aan alle zwemnummers zullen per kring 5 zwem mers of zwemsters deelnemen. Per mid dag zal een zwemmer of zwemster slechts eenmaal op de persoonlijke nummers mogen starten. Deel neming aan de estafette is vrij. Het schoonspringen zal met het zwemmen één puntentelling vormen, de waterpolocompetitie zal afzonderlijk gehouden worden. Aangezien een heele waterpolocompetitie zal verspeeld worden, zullen vier wedstrijden: twee Haarlem-Amsterdam dames en heeren en Haar lemDen Haag dames en heeren op een afzon derlijken datum worden vastgesteld. De gemengde Zweedsche estafette zal bestaan uit 50 meter rugslag heeren, 100 meter borstcrawl dames, 200 meter borstcrawl heeren, 200 meter borstcrawl heex-en, 100 meter borstcrawl dames en 50 meter borstcrawl heeren. Voetbal Voetbalsclioenendistrifoutie. De distributie van voetbalschoenen zal door den N V. B. worden verzox-gd, bij wien door de vereeni gingen en bonden welke de voetbalsport hier te lande beoefenen, bons voor de verstrekking van deze soort schoenen kunnen worden aangevraagd, zoo meldt de „Tel." Uit een mededeeling ter zake van den N. V. B. blijkt, dat per honderd aan competitiewedstrijden deelnemende spelers, 33 paar schoenen kunnen wor den verschaft, waarmede de koopers minstens drie jaar zullen moeten doen. De eerste klassers in Haarlem en omgeving. Voor de eerste klassers in Haarlem en omgeving zijn volgens de „Spkr" voor de eerste helft van het seizoen de volgende wedsti-ijden vastgesteld: 8 September: StormvogelsD. F. C. 15 September: 't GooiStormvogels: Haarlem Blauw Wit; V. S. V.—R. F. C. 22 September: StormvogelsSparta; Haarlem V. S. V. 29 September: D. H. C.Stormvogels; H. B. S. Haarlem; V. S. V.Ajax. 6 October: StormvogelsA. D. O.; H. B. S. V. S. V.; Haarlem—C. V. V. 13 October: K. F. C.Stormvogels; D. O. S, - Haarlem; V. S. V.Xex-xes. 20 October: StormvogelsFeijenoord; Haarlem- R F. C.; C. V. V.—V. S. V. 27 October: StormvogelsD. W. S.; AjaxHaar lem; V. U. C.—V. S. V. 3 November: H. D. V. S.Stormvogels; V. S. V. D. O. S.; HaarlemXerxes. Het programma voor 8 September. Het voetbalseiozen in het Westen begint, zooals gemeld op Zondag 8 September. De volgende wed- stx-ijden zijn dan vastgesteld: AFD. I le klasse. H. D. V. S.—D. W. S. StormvogelsD. F. C. Feijenoord't Gooi K. F. C.Sparta A. D. O.—D. H. C. AFD. I 2e klasse B. Hercules-E. D. O. VeloxWatergraafsmeer H. V. C.Kennemers SpartaanV olendam R. C. H.—H. F. C. Z. V. V.—Q. S. C. AFD. I 4e klasse Vliegende VogelsT. H. B. V. V. E.—V. V. B. D. S. S. H.—D. I. O. B. S. M.Spaarnevogels Halfweg—E. H. S. AFD. H le klasse Xerxes—H. B. S. Ajax—C. V. V. R. F. C.—D. O. S. 3e klasse B. Zandvoox-tKinheim BeverwijkDe Zeemeeuwen T. IJ. B, B.Bloemendaal H. B. C. speelt een uitwedstrijd tegen Vrienden- schaax-. „Sp.kr." Geen wedstrijd van R. C. II. I. Het eerste elftal van R. C. H. zal in de pauze van het Juniorestournooi, dat door R. C. H. Zondag wordt georganiseex-d, geen wedstrijd spelen, zooals aanvankelijk was gemeld.. HET ELSWOUT-TOURNOOI. Voor het door de vereeniging D, I. O. jaarlijks te houden „Elswout-toux-nooi" wordt a.s. Zondag 1 September de le x-onde gespeeld. Het progi-amma luidt: E. H. S.Spaarnevogels aanvang 10 uur D. I. O.-adsp.Ripperda adsp. aanvang 11 uur R. C. H. 2D. I. O. aanvang 12V2 uur VI. VogelsRipperda aanvang 2 uur E D. O. 2T. H. B. aanvang 3 uur Deze wedstrijden woi-den gespeeld op het D. I. O.- terrein aan den Muiderslotweg te Haarlem (N.) Roeien Wielrijden Haarlemsche Wielrenclubs. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Een aardige statistiek Een statistiek in een artikel van W. J(ongejan) in het officieel orgaan „Roeien" van den N.R.B. geeft de prestaties der vex-schillende vex-eenigirigen bij de Nederlandsche kampioenschappen weer. Zij wei-den in 1914 voor het eerst verroeid in vier ver schillende boottypen, en in de oorlogsjaren 1914 1916 niet gehouden. Pas later kwam men tot de races in zeven boottypen: de vier en de twee zon der stuurman werden pas in 1925 aan het pro gramma toegevoegd. Het nummer double scull is in totaal pas tien maal op de kampioenschappen verroeid; in de laatste jaren is het weer heelemaal in de versukkeling geraakt. De meeste ovex-win.ningen bij de kampioenschap pen heeft in al die jaren Laga (de Delftsche stu denten) behaald, rl. 26. Tweede is N ere us (Am sterdamsche studenten) met 16, derde en vierde zijn Triton (Utrechtsehe studenten) en de Anastel met elk 10. Dan volgen als vijfde, zesde en zevende nog De Hoop, Het Spaarne en Willem III elk met aclit kampioenschappen, als achtste en negende de Maas en Nautilus, beide Rottei-damsebe clubs, elflc met zes. De nummers tien, elf, twaalf en dertien in de lijst worden bezet door het (niet meer be staande) Dare Devil (Rotterdam), Die Ley the (Leiden), de Leidsche studentenvereeniging Njord (die wel heel laag staat op deze lijst) en De Laak (Den Haag) elk met vijf kampioenschappen. Ten slotte komen nog de Dordtsche R.V. en Poseidon (Amsterdam) ieder met 2 en Argo, Ax'sa en de Cadetten ieder met 1. Aangezien de statistiek ook volgens de verschil lende wedstrijdorummers is ingedeeld vallen er nog wel bijzonderheden uit te halen. Geen enkele ver eeniging heeft in alle zeven boottypen wel eens een kampioenschap behaald, maar bij Laga ontbreekt er maar één (de twee met stuurman) en bij Triton ook maar éér (de double scull). Nereus heeft merkwaardigerwijze in drie boot typen, hl. de twee'zonder en de twee met stuur man en de double scull, nooit een kampioenschap gewonnen. De overwinningen in de acht beperken zich tot adhl vereenigingen, waarvan Laga er 7 op haar naam heeft, Nereus 4, Njord 3, de Maas 3, de Am- stel 2, De Dordtsche R.V. 2, Triton 1 en Nautilus 1. Van de 23 kampioenschappen in dit nummer met de grootste ploegen hebben de studentenvereni gingen er dus vijftien gewonnen. In het algemeen staan zij bovenaan, maar voor enkele nummers (twee met, skiff en double scull) hebben zij nooit veel 'belangstelling getoond, a Van de aoht kampioenschappen die Het Spaarne ,-eroverde zij hier opgemerkt dat zij alle behaal werden in de periode 19271937. Di-ie werden g? wonnen in skiff (door ir. Th. P, Tromp in 1927, d! P. D. Timmermans, in 1931 en ir. Tj. de Vries i 1933), drie in double scull, één in vier met stuui man en één in twee met stuurman. Het is merk waardig dat Het Spaarne in den laatsten tijd i het racex-oeien „op twee i-iemen", in sculling du geen succes behaalt. Vroeger heeft het veel in d« nummers gewonnen. Het was het sterke punt b de Haarlemsche vereeniging zooals Willem I] (Amsterdam) altijd uitgeblonken heeft in de tw? met stum-man. en dat nog doet. Van zijn act kampioenschappen heeft Willem III er zeven i de „twee met" gewonnen, het overblijvende i double scull. De vier met stuurman is het vaakst door Nerei gewonnen (zeven maal). Verder door Laga vi, maal. Geen enkele andere vereeniging heeft het e verder i'n kunnen bi-engen dan twee kampioen schappen en in dit nummer bepaalt het aantal win naars zich tot negen vereenigingen. In de skiff zijn er maar acht. waarvan Laga vijl maal won. Het SDaarne, de Hoop, de Amstel e Die Ley the elk driemaal, Triton tweemaal en Nf reus éénmaal. De vier zonder stuurman- geeft het sterkst overwicht van studenten-ovei-winningen op di van ,,de burgers" te zien (13 tegen 1) en de tw6 met stuurman het omgekeerde (21 tegen 2). Dammei DAMCLUB ..OOSTERKWARTIER". De samenstelling le tiental is: 1. W. de Jong:: Y. de Jong; 3. H. Teunisse: 4. A. de Jong; 5. Poppen; 6. J. P. v. Eijk: 7. Th. Schijvenaar; 8, W. Pelt: 9. H. Wals; 10. C. P. Kraaij. Het 2e tiental komt als volgt uit: 1. H. Beek;: W. Beider; 3. W. Bel; 4. A. Vos: 5. C. Beukhout;i J. Neele; 7. J. v. d. Kodde; 8. C. v. Vloten 9. J. Hat wiinen 10. H. v. Duin. Dondei-dag 5 September opening van het dan seizoen in het clublokaal aan de Zomervaart hoe Bernard Zweersstraat. Korfbm Seriewedstrijden van „Sport Vereent". „Sport Vereent" organiseert Zondag op haa terrein seriewedstrijden waarvan het le klass programma luidt: 11.45.12.45 uur: Blauw Wit I—S.V.K, I en 15.00—16.00 uur: S.V.K. I—Blauw Wit I. Ook door talrijke tweede en derde klassers word aan deze wedstx-ijden deelgenomen. Duitsche mode in oorlogstijd. In Het kader van de Leipziger Messe werd een groote modeshow gehouden, waarvan hierboven een tweetal fraaie toiletten (Foto Weltbild) De wedstrijd van de R. K. W. V. Achilles tegen E. N. R. K. W. V. Amstei-dam gaat niet door. In plaats daarvan wox-dt. nu een sprintwedstrijd over 1 K.M. gereden Deze rit gekll voor de competitie. De leden: ,T. Stet, C. Portegies, P. Korthals en Beek- huysen, D. Claassen starten alsnog op de Heemsteed- sche Wielerbaan. Nederland kwam te Leipzig goed voor den dag. Het bruine ei plotseling- populair in Duitschland. LEIPZIG, 30 Augustus. Een V.P.B,-correspon dent meldt: De jaarbeurs te Leipzig is thans gesloten. De Nederlandsche afdeeling bleek door 75.000 personen te zijn bezocht. Onder de bezoekers bevond zich ook de gewezen Duitsche gezant in Den Haag, graaf van Zech von Burkersroda, die, rondgeleid door mr. A. J. van Bex-kel, ambtenaar van den Economischen Voox-lichtingsdienst in Den Haag.- en mr. F. Kingsma, leider van het kantoor Berlijn van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, van zijn ingenomenheid met deze Nederlandsche tentoonstelling blijk gaf. Z. Exe. verklaarde verder, dat hij niet alleen belangstel lende, maar ook belanghebbende was. Op zijn buiten in Saksen doet hij n 1. ook aan hoender teelt, en hij is thans besloten Nederlandsche Barne velders aan te schaffen. De Nederlandsche kippén zijn een groot succes gewox-den. Het was voor de meeste Duitschers een openbaring, dat bruine kippen ook bruine eieren leggen. Alle Leipziger bladen staan er vol over. Mr. Kingma, dien wij na zijn aankomst uit Leipzig zooeven spx-aken, gaf als zijn meening te kennen, dat de Nederlandsche afdeeling er veel toe heeft bijdragen, het Nederlandsche bruine ei in Duitsch land populair te maken. GROOTE WAARDEERING EN HOOGE BEZOEKERS „Bent u over de resultaten tevreden?" vroegen wij. „Zeer tevreden enzeer vermoeid. Het was inderdaad geen kleinigheid deze 75.000 gasten te ontvangen, hen te woord te staan en adressen te noteeren of adressen mee te gevexi. Op zooveel be zoek hadden wij niet gerekend. Vandaar, dat wij op den vierden beursdag reeds door onze prospecti hen waren. Men interesseerde zich ditmaal het meest voor de dingen, die waren uitgestald, du voor de zuivelproducten, bloemen, bloembollet granen en zaden, enz. Verder was er groote be langstelling voor de toepassing van het aardappel meel. De dingen, die wij vroeger lieten zien et die thans niet uitgestald waren, bleek men ook nie: te zijn vergeten. Onder de bezoekers waren vele hoogwaardig- heidsbekleeders. Nadat de opper-burgemeester va Lepizig bij ons geweest was, kwam de Landespresi- dent bij ons kijken. Ook de heer Dopheide uit Bus- sum, die thans zijn 75e Leipziger Messe vierde, ii natuurlijk ook in onzen stand geweest en gaf blij) met deze tentoonstelling zeer tevreden te zijl Verder verschenen in onze afdeeling vele Duitsclü militairen, die in Mei j.l. voor het eerst in Neder land geweest waren. Zij raakten over alles niet uitgepraat". Als de Messeg'angérs, die de afdeeling voor hei Nedexdandsche kunstambacht, gezien hebben, kon den niet begrijpen, dat een volk van koopliedes en boeren zulke prachtige dingen kon maken. „Zij vroegen ons", aldus mr. Kingsma, „waarom wij vx-oeger niet al die kostbaarheden hadden late: zien". Het blijkt, dat er „over de toonbank" in de af deeling voor het kunstambocht voor 20.000 R.M, verkocht. Een firma gal' hier een bestelling vat1 8.000 R.M. op. De Duitsche overheid heeft bepaald dat voor alles, wat' in Leipzig verkocht is, ooi deviezen ter beschikking zullen worden gesteld! Een firma kocht alle voorwerpen, die de Friesciw kunsthandel in Den Haag had uitgesteld. Het zij: Hindelooper meubelen,e wex-k van N.V, A. Roosjt te Iiindeloopen. Ook voor het Makkumer aarde-, werk is de belangstelling groot geweest. De kun-j stenaarsfamilie Brom uit Utrecht heeft hier even-| eens werk ingestuurd. Ons „Delft" trok minder df aandacht, omdat dit in Duitschland x-eeds alge meen bekend is. Wij kunnen vaststellen, dat het door Duitsch land zeer gewaardeerd is. dat de haven van Rol- tci'dam aan het vlagvertoon heeft meegedaan, on-i danks den zwaren slag, dien deze stad heeft getroF fen. Men stond versteld over de veex-kracht dtf Rotterdammers.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10