Oud-Santpoort ONS KNIPPATROON. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 HAAHEEM'S D A" G B E 'A D 7 De timmerman-architect als schatbewaarder. Nog slechts enkele dagen en de vacantietijd tfbor bijna geheel Nederland is voorbij. Honderden, ja duizenden ontweken voor korten of langeren tijd de steden om nieuwen levenslust op te doen op het platteland, aan zee en strand of in de bossehen. Niet iedereen echter slaagt er in zijn vacantie pret tig rond te brengen en maar al te vaak hoort men de klacht, dat in het dorpje of in het ge hucht, waar men zijn vrije weken heeft doorge bracht, zoo weinig interessants was te vinden. Ge woonlijk hebben dergelijke vacantiegangers nog niet geleerd hun oogen te gebruiken. Bijna dagelijks passeeren dergelijke lieden gebouwen die toch wer kelijk de moeite waard zijn om er eenige aandacht aan te wijden. Weet u wel, lezer of lezeres, dat er in geheel Nederland geen stad, geen dorp, ja geen gehucht bestaat of de timmerman-architect is de schatbe waarder gewest van tal van oude symbolen, waarin hij, waarschijnlijk zonder er de waarde van te ken nen. in zijn bouwwerken een belangrijke plaats voor versieringsdoeleinden heeft afgestaan? Soms vindt men die motieven alleen, somtijds twee of drie aan het zelfde gebouw. Een enkele keer op nieuwe bouwwerken, zeker echter op wo ningen van ouderen datum. Aan de aanteekenin- gen van de Stichting Vrienden van Oud-Santpoort wil ik enkele gegevens ontleenen. Een der meest opvallende gebouwen aan de oude dorpsstraat van Santpoort, komende uit de rich ting Haarlem is de woning van den heer Vorstel man. Reeds uit de verte valt dit huis op door zijn bijzonderen stijl. Een machtig balcon over de ge- heele breedte van het huis verdeelt de woning in een betrekkelijk lagen onderbouw met daarboven de twee verdiepingen hooge bovenwoning, waarvan onmiddellijk de aaneensluitende serie van hooge balcondeuren van de eerste verdieping, die toe gang geven tot extra hooge en groote kamers, de aandacht trekt. Dergelijke gebouwen dateeren niet uit de 19e eeuw doch uit het begin der 18e, zooals dan ook duidelijk uit de prachtige paars gekleurde ruiten blijkt, welke ruiten geheel in overeenstem ming zijn met de geschiedenis, aan dit gebouw verbonden. In Driehuis, ongeveer ter plaatse van de R.K. Kerk, lag in de 18e eeuw de hofstede Middelo, een der mooiste en rijkste bezittingen uit verre omgeving. Dit schitterende gebouw werd on geveer 80 jaren geleden gesloopt. De prachtige ramen, de rijke, zwaar eikenhouten deuren, de machtige deuren van het koetshuis enz. enz. wer den door den dojrpstimmerman benut voor den bouw van de woning met boerderij van de dames Eshuizen, zusters van den heer Eshuizen die toen Groot Schoonoord bewoonde. Terzijde van het groote huis kwam de koetsierswoning te staan, Cliché 1. waarvan hierbij een foto en juist dit gedeelte geeft ons een der oudste zinnebeelden waarvan de oorsprong in verren voortijd moet worden gezocht. De „Ing Rune". Wij bedoelen hiermede het versieringsmotief boven de deur en de ramen van de stallen. Dit motief is een der letters van het aller oudste alphabeth der oud-Germaansche wereld en waar- De koetsierswoning. 3543 SIZ.ES MIDDAGJAPON VOOR OUDERE DAMES. Succespatroon 3348. Zeer stemmig model, gedacht van een gemerkte zwarte stof en wel van zwart fluweel met halsgameering in den vorm van zacht rose gekleurd shawlkraagje. Ingehaalde ruimte aan voorbaan, lange aansluitende mouwen met man chetjes. Ben. stof 3 M. van 1.31) M. Patronen in maat 52. Het#patroon is verkrijgbaar a 26 cent. van Maan dag af gedurende een week bij de bureaux van dit blad. Gr. Houtstraat 93 en Soendapiein 37. Versierings motieven uit het verre verleden schijnlijk als zinnebeeld reeds duizenden jaren voor onze jaartelling gebruikt, namelijk de „Ing- Rune", waarmee de gecombineerde letters ,,ng' werden vorgesteld. Uit den aard der zaak is dit teeken achtereenvolgens als zinnebeeld, als ken- teeken, als letter en tenslotte als versiering gebruikt, hetgeen vooral in het laa tste gavel aanleiding is geweest voor allerlei wijzigingen van den grond vorm. Vast staat dat het zinnebeeld van de ing-rune in de volgende vormen voorkomt: t e ken ..afstiuinffiiitS' -O t =- 1- XX i h H f b 1 8 Op grond van ernstige onderzoekingen is komen vast te staan, dat de rechtlijnige ruit (No. 1) de alleroudste vorm is. Hieruit is de ruit met verlengde lijnen (No. 7) ontstaan. Spoedig werd de rechte lijn gewijzigd in een holle en in een bolle lijn, waaruit de vormen 4 en 5 ontstonden. Door de lijnen te verlengen verkreeg men 2, 3 en 8, ter wijl No. 6 waarschijnlijk een vereenvoudiging (halveering) van 7 is. In het alleroudste Noor- sche alphabath werden voor het ing-teeken de vormen 1, 2 en 3 gebruikt. In latere eeuwen wer den bijv. in de rune-liederen van omstreeks het jaar 1000 de vormen 6 en 7 benut, terwijl bij de Angel Saksers alleen 7 in gebruik was. Zeker is wel dat het gebruik van het ing-teeken voor versieringsdoeleinden beïnvloed is door de beteekenis van het woord „ing" hetgeen „af stamming" beteekent. In geheel Nederland, maar vooral in Twente komt het woord ing nog tegen woordig voor verbonden met den voornaam van waarschijnlijk den stamvader van het geslacht. Wij willen slechts wijfcen op Ben tink, Obbink, Ubbing, Enserink, Benningbroek, Bellingwolde, enz. enz., waarbij de verklaring gemakkelijk is te geven, namelijk „afstammeling van Ben of Benno, van Obbo of Ubbo, enz. De eigenaars van Middelo hebben dit afstam- mingsteeken hoofdzakelijk doen aanbrengen in de ramen en deuren van de boerderij, af deeling van hun buitenplaats en de dames Eshuizen heb ben goedgevonden, dat onze dorpstimmerman dit oeroude Germaansche begrip wederom aanbracht boven de deur van de koetsierswoning en in de ramen van de boerderij, SANTPOORT. J. S. VISSER. Bommen op ons land. SOESTERRERG, 30 Aug. Het A.N.P. .meldt: In den afgeloopen nacht hebben Engel - sche vliegers verscheidene malen getracht een aanval op Soesterberg te ondernemen. Tot zes maal toe 'weerklonk luchtalarm. Er werden eenige bommen uitgeworpen, die in open veld terechtkwamen en geen noemenswaardige scha de aanrichtten. Militaire doelen werden niet ge troffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Den geheelen nacht was het afweerge schut te hooren en tot ver in de omgeving loei den de sirenes. Tegen drie uur was het gevaar geweken. Vrijdagmorgen omstreeks zes uur zijn op het Kampereiland bij het Keteldiep in de buurt van Erf 70 eenige bommen gevallen, waarvan er één ont plofte. Deze bom sloeg een gat in den grond met een middellijn van zes meter en een diepte van drie a vier meter. In het geheel zijn er drie trech ters in den grond geslagen. Men vermoedt, dat er zich nog eenige kleinere niet ontplofte bommen in de nabijheid bevinden. Scherven zijn gevonden tot op honderden meters afstand. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De politie heeft een groot gedeelte van den omtrek afgezet. Bloembollen op oorlogsgraven. Aanbod van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur aanvaard. NAALDWIJK 30 Augustus (A. N. P.) Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Neder land (beschermheeren generaal Fr. Christiansen, Duitsch militair bevelhebber van Nederland en ir Roebroek, directeur-generaal van den landbouw) ontmoet bij zijn piëteitvol werk overal in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd comité van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem de aanbieding ontvangen, de graven der gesneuvelde Nederlandsche en Duitsche militairen met bloembol len te beplanten. Deze ook voor den winter geschikte versiering der oorlogsgraven zal bestaan uit hyacinten, crocussen, tulpen en narcissen. Het comité ter versiering van oorlogsgraven in Nederland heeft dit sympathieke aanbod in dank aanvaard. De algemeen secretaris-penningmeester der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur zal bij deze beplanting het comité met advies terzijde staan. NATIOXALF LTJCHTVAARTSCHOOL. De Nationale -uchtvaartschool meldt ons, dat zij met steun van de overheid en na vergunning verkregen te hebben van de Duitsche militaire overheid, haar zes beschadigde vliegtuigen in de komende maanden gaat repareeren. Haar technische dienst geniet thans gastvrijheid in het proefstation van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Delft, waar een deel van het N. L. S.-personeel met het herstel is belast. Naar schatting zullen eenige maanden met dit werk gemoeid zijn. Zelfbescherming tegen lucht aanvallen. Aanwijzingen en wenken. 's-GRAVENHAGE. 30 Augustus. (A.N.P.) De Rijksinspectie Luchtbescherming heeft een bro chure uitgegeven onder den titel: „aanwijzingen ten behoeve van de zelfbescherming". De aanwij zingen, welke de inspectie hier geeft, zijn vastge steld o.a. op grond van de verkregen oorlogsprak tijk. Een goedkoope uitgave van deze brochure wordt door de organen van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming tegen 5 cer.t voor het publiek beschikbaar gesteld. Uit het boven staande blijkt reeds, dat. nu deze nieuwste aan wijzingen aan de practijk getoetst zijn, bestaande publicaties, met deze aanwijzingen in strijd, van onwaarde zijn. Tevens beoogt dit boekje naar uit een inleidend woord blijkt „den stroom van on zakelijke en ondeskundige voorlichting in betere bedding te leiden". In het eerste hoofdstuk, waarin het nut der zelf bescherming wordt aangetoond, wordt betoogd, dat er helaas veel verloren is gegaan, wat niet had behoeven ten onder te gaan indien de zelfbescher ming maar behoorlijk had gefunctionneerd. De feiten hebben nog eens extra onderlijnd: zelfbe scherming is zelfbehoud. Voorts wordt besproken de moreele kracht van de individu, die door een simpele handeling, met een zekere koelbloedigheid verricht, rampen kan voorkomen. Aan het slot van dit geschriftje komen eenige „algemeene wenken" voor, welke wij hier overne men. 1. Door het toepassen van zelfbeschermingsmaat regelen wordt de gevarenkans aanmerkelijk ver minderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het nemen van maatregelen, waardoor eigen have en goed wordt beschermd. Hierdqor werkt men tevens mede aan het voorkomen, althans verminderen, van het ge vaar voor zijn naaste omgeving. 3. Bewaar uw koelbloedigheid, waardoor rampen te voorkomen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grootere kans op levens behoud dan daar buiten. 5. Indien gij een kelder bezit, laat deze door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst keu- ren op zijn deugdelijkheid. 6. Laat u adviseeren omtrent de inrichting van den kelder door deskundigen van den Luchtbe schermingsdienst. 7. Zoek nooit dekking in een kelder, welke door de bevoegde overheid niet is goedgekeurd. Laat dezen door de overheid registreeren. 8. Draag er zorg voor, dat in den kelder behalve de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, verbandmiddelen, enz. steeds een schel klinkerde fluit aanwezig is. 10. Indiien gij in uw tuin een schuilloopgraaf wenscht aan te leggen, moet deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uitwerking luchtstoot, mitrail leurkogels, weersgesteldheid enz 11. Irdien gij op een étage woont, doet gij ver standig bij luchtalarm naar uw buren beneden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgiei'igheid niet met naar een luchtgevecht te kijken. Blijf van deuren ramen verwijderd. 13. Een brandbom is onschadelijk te maken. Zorg dat water, zand, schop steeds bij de hand is. 14. Draag zorg, dat steeds een koffertje gepakt is met de meest noodzakelijke artikelen als waar- de-papieren, ondenkleediing, schoenen e.d. Dit kan u te pas komen bij een plotseling moeten verlaten van uw woning. 15. Verschaf u nog eenig verbandmateriaal: „eer ste hulp" kan van zeer groot belang zijn. 16. Verstaat u met uw buren inzake wederzijde sdhe hulp. 17. Denk aan ouden van dagen, gebrekkigen en jonge kinderen. Helot hen zooveel als mogelijk is. 18. Sluit u aan bij de afdeeling van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, die orgetwijfeld in uwe gemeente werkzaam is. Deze kan u onschatbare voorlichting verstrekken. BETALINGEN WEGENS AANKOOP VAN DUITSCHE GOEDEREN VOOR NEDERLAND SCHE OVERHEIDSINSTELLINGEN. 's-GRAVENHAGE. 30 Augustus. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat met in- garg van 31 Augustus a.s. betalingen wegens aan koop van Duitsche goederen, bestemd voor Ne derlandsche overheidsinstellingen niet meer door storting op postrekening nr. 6000 ten name van het ..bestuur van den postcheque- en girodienst" (transferbetalingen), doch door storting in de Ne- derlandsch-Duitsche clearing moeten worden vol daan. (A. N. P.) EPARTEMENT VAN KOLONÏëN VERPLAATST. Met ingans van Vrijdag is de zetel van 't depar tement van Koloniën overgebracht naar Carel van Bylandtlaan 12 te 's-Gravenhage (telefoon 111957), waar ook het technisch bureau van het departement van Koloniën blijft gevestigd. De volgende onderdeelen van het departement zijn gevestigd in de Van Beverningkstraat 134 (tele foon 550337): afdeeling c (militair personeel) van '^et commissariaat voor Indische zaken: het bureau van den vertegenwoordiger van de Indische wees kamers enz. en het bureau van den raadsman voor studeerenden. TWEE AMSTERDAMSCHE JONGENS ZOEK. Door het bureau Kinderpolitie te Amsterdam is namens de ouders een oproep gepubliceerd voor de opsporing en aanhouding van twee minderjarige jongens, den 15-jarigen Gijsbertus Dorreboom en den 16-jarigen Johan Koster. Het zijn twee vrien den, die reeds verscheidene malen gezamenlijk er op uitgetrokken waren en buiten kampeerden. Zij hadden elkaar op het werk leeren kennen. Op 10 Augustus zijn zij van huis vertrokken met de mede- deeling, dat zij Zaterdag en Zondag op kampeer- tocht zouden wegblijven. Koster had op den bagage drager van zijn fiets dubbele leeren fietstasschen aangebracht, waarin hij eenige kampkleeding ge borgen had. Men vermoedt, dat hun ondernemingsgeest ertoe geleid heeft, dat zij den boer zijn opgegaan, in de hoop daar werk te vinden. Automobilist overtrad rijverbod. Wagen in beslag genomen. BUSSUM, 30 A"gustus. Gisteravond heeft de Bussumsche politie de eerste overtreding geconsta teerd van de verordening inzake het autorijden tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's nachts. Het was een ingezetene van Bussum, die zich om 12 uur nog met zijn auto op den weg bevond. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. (A.N.P.) Pakketten aan z.g. represaille- geïnterneerden. Kampadres bekend geworden. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat: 1. Bekend is geworden dat het kampadres van de z.g. represaille geïnterneerden is: Buchenwalde, Thtiringen. Hun adres moet dus luiden, zoolang bijzondere aanwijzingen ontbreken: Den heer K.Z.L. Buchenwalde, Weimar Thüringen. Deze correspondentie kan dus zoowel rechtstreeks als door bemiddeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (Zwarteweg 75, Den Haag) worden gevoerd. In beide gevallen is zij vrijgesteld van port. 2. De z.g. eenheidspakketten welke bezorgd worden door het Nederlandsche Roode Kruis zullen zoo spoedig mogelijk aan eiken geïnterneerde ver zonden worden. De betrokken familieleden ontvangen hierover nader bericht. 3. Ten overvloede vestigt het hoofdbestuur nog maals de aandacht erop, dat de verzending van eenheidspakketten onverlet laat de bevoegdheid om pakketten voor eigen risico te sturen, welke uit sluitend dienen te worden aangeboden aan de post kantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofd bestuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis de ver zending daarvan niet op zich genomen. Ook deze pakketten zijn vrijgesteld van port. SCABIOSA. Scabiosa is een dankbare borderplant, die lang oloeit, van Juni tot October, en die naast haar sier- waarde in den border nog extra nut heeft doordat het een prachtige snijbloem is, die in vazen zeer lang goed blijft en met zeer veel andere bloemen tot mooie bouquetten is te combineeren. Ook een ruiker, uitsluitend samengesteld uit Scabiosa's zal trouwens een zeer mooi geheel kunnen vormen. Scabiosa groeit goed in een zandigen voedzamen tuingrond, die -niet te vochtig mag zijn, en liefst op een zonnige eenigszins beschutte plaats. Van Scabiosa caucasica, die we als vaste plant kunnen beschouwen, bestaan zeer veel mooie varië teiten. De oorspronkelijke Scabiosa caucasica heeft lila- blauwe bloemen, die wel een doorsnede van zes centimeter kunnen hebben. Scabiosa caucasica alba is een witte variëteit. Een zeer mooie en sterke vorm is verder de Sca biosa caucasica Miss Willmott. Deze blijft als plant iets lager en vtordt tot zestig centimeter hoog. De meeste varëteiten van Scabiosa caucasica kunnen, tot tachtig centimeter, sommige zelfs tot een meter hoog worden. Oproep aan <le jeugd. 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. Het A.N.P. meldt: Het hoofd van het bureau voor sociale aan gelegenheden bij het rijkscommissariaat maakt kend: De eerste groepen Nederlandsche helpers in den landarbeid zijn ingevolge den oproep aan de Nederlandsche jeugd en aan de ouders van 31 Juli naar Duitschland vertrokken. Deze jeugd heeft acht geslagen op den oproep van den nieuwen tijd en zoekt den arbeid en tevens de stamverwante jeugd in het Duitsche rijk. De Duitsche- en Neder landsche jeugd werken nu schouder aan schouder en hand in hand. De jeugd van beide landen bouwt de bruggen tusschen de beide Germaansche volken nu zij zich aan den arbeid en het algemeen welzijn wijdt. Ver geten zijn de standsverschillen, begraven zijn de pijnlijke gebeurtenissen uit het jongste verleden. Deze jeugd heeft de groote gedachte van de toe komst voor zich. In het Duitsche rijk zijn nog vele plaatsen in den arbeid voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar open. De jeugd kan zich daar bezig houden met lichten landarbeid. De jarenlange er varing in Duitschland betreffende de hulp op het land geeft de zekerheid, dat in elk opzicht voor de helpers en helpsters in den landarbeid wordt ge zorgd. Als tegenprestatie voor hun arbeid ontvangen de helpers en helpsters, die verspreid zijn onderge bracht, behalve vrije kost en inwoning, een zak geld van 10 tot 15 Mark in de maand, alsmede vrije heen- en terugreis, voorzoover de jeugdigen ten minste 3 maanden op de plaats van hun arbeid blijven. Wat verder op het loon bespaard wordt, kan op dezelfde wijze als bij de andere in Duitsch land werkende Nederlandsche arbeiders tot het volle bedrag naar huis worden gezonden. De wegen om de Nederlandsche jeugd aan het werk te zetten, zijn dus geëffend. De arbeidsbeurzen aanvaarden aanmeldingen. De jeugd marcheert met de jeugd. Jeugd, meldt u aan bij dit arbeidsfront. Ouders, geeft uw kin deren de gelegenheid aan deze hulp op het land deel te nemen. Veel rozen gaan naar Duitschland. Het A. N. P. meldt: Op het oogenblik gaan aan zienlijke kwanta rozen uit het Westland en Aals meer naar Duitschland. Dit seizoen wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland uitge voerd, als over dezelfde periode van het jaar 1939. De binnenlandsche markt wordt hierdoor aan merkelijk verlicht, wat in de prijzen duidelijk tot uitdrukking komt. Verwacht wordt, dat wanneer in October a.s. het Westland met zijn millioenen chrysanthen komt. hiervan ook een groot kwantum naar Duitschland zal kunnen gaan, daar deze enorme aanvoer van chrysanthen de komende maanden niet door het binnenland alleen verwerkt zal kunnen worden. Eerste Westlandsche bollenveiling gehouden. Belangstelling was slechts matig. De eerste Westlandsche veiling van leverbare bloembollen is in dit seizoen te 's Gravenzande ge houden. Er was matige belangstelling. Over het algemeen werden de vroege tulpen vlot verkocht, behoudens enkele soorten als bijv. Grand Due. Met de late tulpen ging het minder naar wensch; uit zonderingen vormden hierop Bartigon en Rose Copland. WAAK DE KLOKKEN ZINGEN. De laatste hand wordt gelegd aan het carillon in den toren van het nieuwe stadhuis te Leiden. {Foto Pax Holland.), SCABIOSA. Een mooie, nog vry nieuwe variëteit is Scabiosa caucasica Delphii met half dubbele diepblauwe bloe men, die zeer groot worden. Er zijn nog enkele andere mooi gekleurde varië teiten, waarvan de kleuren alle om cn bij blauw liggen: donker violetblauw, helder lila, lavendel- kleurig en hemelsblauw. Scabiosa cultorum kunnen we zelf zaaien, hetzij in Maart-April onder glas, hetzij in April-Mei in den vollen grond Deze Scabiosa cultorum wordt veelal onder den 'naam van Scabiosa atropurpurea opge geven. De Scabiosa atropurpurea komt echter in onze tuinen niet voor, wel Scabiosa cultorum, die ont staan is uit kruisingen van Scabiosa atropurpurea met Scabiosa maritima. Deze Scabiosa cultorum bloeit in een groote ver scheidenheid van kleuren: zwartpurper, rood, lila, blauw, rose, wit en geel. Deze kleuren komen niet zuiver uit zaad terug. Vele variëteiten zijn er, die in al deze kleuren bloeien en die zich vooral van elkaar onderscheiden door verschil in hoogte van de plan ten en in grootte van de bloemhoofdjes. Ook deze Scabiosa is als snijbloem goed te gebrui ken en doet het in den border eveneens zeer mooi. Hoewel Scabiosa caucasica in het algemeen iets fijner aandoet, zijn de vvoolijk gekleurde vormen van Scabiosa cultorum ook zeer zeker niet te ver smaden. A. J. D. Advies van den Middonstandsraad over de winkelsluiting. Na een uitvoerige bespreking in zijn laatste vergadering heeft de midcenstandsraad thans aan het waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart doen toekomen een uitvoerig uitgewerkt advies betreffende win kelsluiting in den komenden winter. Drogisterij K. van Eden 60 jaar. Men schrijft ons: HAARLEM Zaterdag. In de tweede helft van de vorige eeuw was er bij de firma Pavord-Smit? te Haarlem een bedien de. die het plan had voor zich zelf te beginnen. Hij opende in het sousterrain van zijn moeders huis aan het Kenaupark 14 een winkeltje, dat in zeer korten tijd zoo aardig liep, dat de grondslag voor betere plannen gevestigd werd. Maandag a.s. is het 60 jaar geleden dat in het pand Damstraat 20 wijlen de heer K. van Eden zich vestigde in drogerijen, specerijen, chemicaliën, verfwaren en comestibles. Toen de winkelverkoop goed ging, ging hij zich specialiseeren op leveranties aan groote fabrieken en instellingen. Hierna wijdde hij zijn aandacht aan zelf fabricatie en na 3 jaar van geduldig experi menteeren vond hij het bekende schapenwaschmid- del uit, dat nu nog over geheel Nederland gebruikt mordt. Reeds spoedig werd hij aangezocht. In het bestuur van den Ned. Drogistenbond zitting te nemen, waar van hij 25 jaar penningmeester is geweest. In dien zelfden tijd vertaalde hij verschillende vakboeken en schreef ook zelf eer. boek aangaande het Dro gistvak: hij was bovendien nog tien jaar redacteur van het Weekblad van Drogisten. Tenslotte breidde de zaak zich in die mate uit, dat naar een ander pand moest worden uitgezien; hij vestigde zich aan het Spaarne 38. waar nog steeds de zaak gevestigd is en waarboven nog de familie Van Eden woont. Een filiaal in de Groote Houtstraat 161 werd geopend en de drukbeklante zaak van der heer Verhagen in de Gen. Cronjé- straat werd als filiaal overgenomen. In dien tijd bouwde hij de zaak om in een Naaml. Vennootschap waarvan hij zelf en zijn zoon de directeuren werden, zoodat gelijk met dit jubileum zijn zoon. de heer J. van Eden. de tegenwoordige directeur, 30 jaar aan deze zaak verborden is. Er kan dus van een dubbel jubileum gesproken wor den. Verschillende artikelen werden bekroond. Het eerst met de gouden medaille op de wereldtentoon stelling te Amsterdam in 1890 en ettelijke malen met zilveren en bronzen medailles op landbouw tentoonstellingen met een eerekruis le klasse te Rotterdam. Toen in 1934 de pionier van dit bedrijf de heer K. van Eden overleed, stond zijn zoon sindsdien alleen aan het hoofd van deze zaken. Mevrouw de wed. K. van Eden heeft steeds haar man en haar zoon trouw terzijde gestaan. Het is de wensch van den heer J. van Eden. dat wegens de tijdsomstandigheden deze gebeurtenis zonder feestelijkheden voorbij zal gaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11