Haarlem's Dagblad Dansles! I RoemeenschHongaarsche kwestie geregeld DANSLESSEN De Lange Avonden. DANSschool „Schröder" Bericht dat half Sept. de Hervatting. Dansschool Kwekkeboom HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE TELEFOON 10010 Noord-Zevenburgen aan Hongarije toegewezen. Oude en nieuwe !BoekfiandeC 9i. de Vcies Zeep op bon 115 AdikeCen- 58e JAARGANG No. 17547 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 31 Augustus 194D Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. September breekt aan en met de intrede van die maand groeit plotseling sterk het besef, dat wij nu de lange avonden krijgen. Zij zijn al aardig aan het lengen maar dat woord September luidt de ge dachte aan herfst en winter in. En aan de verduis tering, die het uitgaan in ieder geval sterk beper ken zal. Nog veel sterker dan in den laatsten tijd. Zoolang de oorlog blijft voortduren zullen wij een najaar beleven zooals wij nimmer gekend hebben. En de ondervirdingen die velen van ons al eens op een extra-dor keren avond hebben opgedaan, als zij zelfs in hun eigen buurt moeite hadden den weg naar huis te vinden hebben doen denken aan het leven van onze voorouders. Die wisten met de lange herfst- en winteravonden wel weg en beleefden er ongetwijfeld op hun wijze veel genoegen aan. Na tuurlijk kunnen wij dat ook. Meer huiselijkheid zal er het gevolg van zijn. En meer aandacht voor be zigheden en ook ontspanning in de intimiteit van den huiselijken kring. Die zullen zich ontwikkelen in tallooze vormen en verscheidenheden en naar ieders aard. Ik zal het niet wagen ze te gaan op sommen; de lijst zou zeker nog altijd onvolledig blijven. Maar een paar onderwerpen dringen zich op en die zijn allebei van waarde: lectuur en mu ziek. Ik geloof dat zij bij de lange avonden' sterk in aandacht zullen winnen. Onlangs is hier ten aan zien van de muziek al geopperd dat men niet alleen „buurtconcerten" bij iemand thuis zou kunnen or- ganiseeren maar dat ook de eigen muziekbeoefe ning bij den toestand winnen zal. Daar schijnt geen twijfel aan te kunnen bestaain. Hoeveel menschen. zijn er wel, die vroeger piano of viool of een ander instrument bespeeld hebben en dat op den duur, onder den invloed van allerlei tijdroovende bezig heden, geheel of grootendeels hebben opgegeven? Er zullen er heel wat zijn die er nu vanzelf toe te- rugkeeren. En onder de lesgevende musici moet dan ook wel de hoop gaan groeien, na het verlies van vele leerlingen, dat er een herstel zal intreden' omdat het gevolg van die hervatting van oude mu ziekbeoefening wel moet zijn, dat een aantal weer wat les gaat nemen. Al is het alleen om de oude mate van vaardigheid tenminste te heroveren. De aandacht voor het Boek zal eveneens stijgen'. Aangezien men er veel meer tijd voor krijgt zal men ook aandachtiger gaan lezen. Daar was in onze haastige eeuw steeds meer aan gaan ha peren. Een scherpzinnig beoordeelaar heeft eens gezegd dat de menschen verticaal inplaats van ho rizontaal waren gaan lezen. Een ander heeft opge merkt dat de meesten een boek in fragmenten la zen hier en daar een hap er uiten dan liefst niet eens bij het begin begonnen. Er was geen tijd voor. Tenminste: men gunde er zich geen tijd voor, men meende dat ook dit met groote haast gebeuren moest. Het behoorde bij de vervlakking en bij de oppervlakkigheid van den tijd. En hierin vindt men tevens een verklaring van de hoog-opgedreven productie van boeken en van het verschijnsel, zoo vaak door uitgevers vastgesteld, dat heel weinig nieuwe romans langer dan een' jaar in trek bleven. Want er moest telkens weer wat anders zijn en een boek van één jaar is in onzen tijd al oud. Zeker krijgt men, als men iets van ouder datum leest, te hooren: „Lees jij dat nog? Dat ben ik al haast weer vergeten!" Misschien krijgt nu ook het werkelijk oude boek weer eenszijn kans. Ik bedoel de waardevolle producten der litteratuur uit vroegere perioden. En ik denk aan de groote klassieken, die in zooveel boekenkasten staan zonder m jaren aangeroerd te zijn. Zouden ook zij weer eens te voorschijn ge haald worden? In vele gevallen, geloof ik, zal dat gebeuren. Men zal zich ook titels gaan herinneren van werken, die men zelf nooit gelezen heeft maar waarvoor de belangstelling toch wel eens gewekt is: door het lezen van citaten, door het zien van een film die er uit .getrokken" was, door de her denking van het leven en den arbeid van den be roemden schrijver, die honderd of meer jaren ge leden geboren of gestorven was. Ik heb altijd be grepen dat die herdenkingen, waarop men zoo makkelijk critiek kon uitoefenen, wel degelijk hun nut hadden. Niet alleen den lesgevenden musicus maar ook den boekhandelaar en den uitgever valle door dit betoog wat nieuwe moed ten deel. En allen die op zien tegen die lange avonden, die bang zijn dat zij veel uitgangetjes en in sommige gevallen veel vergaderingen met een gevoel van leegheid zullen missen, zou ik willen aanraden: denk eens aan het Boek en aan de Muziek. Of aan beide. Gij hebt de kans dat die avonden, als gij u op deze bronnen van schoonheid en kennis toelegt, u groote winst «n veel levensvreugde zullen brengen. R. P. RAAMSINGEL 16 TELEF. 11045. zullen aanvangen. Inschr. van Leerlingen dagelijks. VRAAGT U EENS ONS GRATIS PROS PECTUS AAN (Adv. Ingez. Med.) AFSCHEID DR. J. WEENER. We hebben reeds eerder gemeld, dat Dr. J. Weener, nestor der Ned. Herv. predikanten te Haarlem, tegen 1 October a.s. zijn emeritaat heeft aangevraagd. Hij hoopt Zondag 29 September in de Groote Kerk zijn afscheidspreek te houden. 't Is uit met de vacantiejool, De schooljeugd gaat opnieuw naar school. Een beetje meer of minder vlijtig, Een beetje meer of minder spijtig, Het jonge hart vol vrees of moed, Maar met leergierigheid in 't bloed. De boesemvrienden en vriendinnen. Gaan dromsgewijs de deur weer binnen. De leeraar die, naar u zult weten. Niet als zoodanig is geheeten, Omdat hij raar is in de leer, Komt ook in 't krijt (of in 't geweer) En gordt zich aan, in zijn pupillen, Den wijsheidgeeuwhonger 6e stillen, Tot het ontvankelijke brein Opnieuw verzadigd lijkt te zijn. De ouders zien him kroost weer gaan, En moeter trekt het zich wat aan, Dat al dat bruin weer op zal lichten, Tot winterschoolsche bleekgezichten. En vader denkt niet zonder spijt, Weer aan zijn eigen jongenstijd, Vergetend dat hij, oud van dagen, Voor geen examen meer zou slagen. Zeg ouders, als ik u mag vragen. Laat niet de jeugd ook mededragen Aan zorgen, die de uwe zijn. Haar eigen zorg is al niet klein. Gij moet het jong scholierenleven, Nu meer dan ooit een steuntje geven. Zoodat het kalm zich concentreert Op wat de school en tijd het leert. Gij leeraren en leeraressen, Nooit werd er zooveel van uw lessen En van uw tact en wijs beleid Gevergd, als juist in dezen tijd. Voelt, naast het recht tot eischen stellen De plicht om ook de zorg te tellen, Die ook de jeugd van nu vervult, Toon dus begrip en veel geduld. En gij scholieren, treedt weer binnen, De ernst gaat nu opnieuw beginnen, Na een vacantie vol jolijt En zon (nou ja, van tijd tot tijd) 't Is nu weer uit met pretjes zoeken, 't Is nu weer: oogen in de boeken! Soms leuk, maar vaak, dat weet ik, saai, Nou, doe je best en hou je taai. De INSCHRIJVING voor de lessen begint 1 SEPTEMBER A.S. Prospectus vanaf dien datum verkrijgbaar. NIEUWE GRACHT 98 - Privé-les dagelijks. (Adv. Ingez. Med.) te ruimen of te Hebt U iets vragen? Een GROENTJE in HAARLEM S DAGBLAD is er niet slechts goed voor. Het is er het best voor. is het tijdstip voor inruil van Uw oud toestel tegen een gratis aansluiting op de (Adv. Ingez. Med.) Arbitrale uitspraak der spilmogendheden. Het D.N.B. meldde Vrijdagavond uit Wee- nen: De tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der spilmogendheden aan den eenen kant en de gevolmachtigde vertegenwoordigers van Roemenië en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn vandaag om 3 uur in de Gouden Zaal van het Belvedère paleis geëindigd met een arbitrale uitspraak van de spilmogendheden. Deze scheidsrechterlijke uitspraak werd ge geven op verzoek van de Hongaarsche en de Roemeensche regeering, nadat een succesvolle bilaterale regeling tusschen de rechtstreeks be trokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuit breiding van ongeveer 45.000 K.M.2, welke Noord-Zevenburgen met inbegrip van Klau- senburg en de drie Szekler Komitaten omvat. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uit spraak zijn tusschen de ministers van buiten landsche zaken der spil eenerzijds en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken anderzijds nota's gewisseld, waarin Duitschland en Italië de integriteit en onaan tastbaarheid van het Roemeensche staatsgebied waarborgen en waarin de Roemeensche regee ring deze garantie aanneemt. ONTRUIMING BINNEN VEERTIEN DAGEN. Nader meldde het D.N.B. uit Weenen: Naar aanleiding van het verzoek der regeerin gen van Roemenië en Hongarije aan de Duitsche en Italiaansche regeeringen om de kwestie van het gebied dat aan Hongarije zou worden afgestaan, door scheidsrechterlijke uitspraak te regelen en op grond van de door de regeeringen van Honga rije en Roemenië afgelegde verklaringen, dat zij een dergelijke uitspraak zonder meer als bindend zouden erkennen, hebben de Duitsche en de Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en Graaf Ciano na nieuwe besprekin gen met de Roemeensche en Hongaarsche ministers van buitenlandsche zaken, Manoilescu en Graaf Csaky, vandaag te Weenen, de volgende uitspraak gedaan: le. „Als definitieve grens tusschen Roemenië en Hongarije wordt de op een bijgevoegde kaart aan- geteekende grens vastgesteld. De nauwkeurige plaatselijke afbakening wordt aan een Roemeensch- Hongaarsche commissie overgelaten. UW SCHOOLBOEKEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR JACOBIJNESTRAAT no. 3 GED. OUDE GRACHT 27—27 A (Adv. Ingez. Med.) 2e. Het volgens deze uitspraak aan Honga rije komende Roemeensche gebied wordt bin nen een termijn van veertien dagen door de Roemeensche troepen ontruimd en in ordelij ken toestand aan Hongarije overgedragen. De étappes van ontruiming en bezetting en an dere regelingen daarvoor moeten onmiddellijk door een Roemeensch-Hongaarsche commissie worden vastgesteld. De Roemeensche en Hon gaarsche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in volledige orde en rust voltrekken. 3e. Alle Roemeensche burgers, die thans in het gebied, dat door Roemenië wordt afgestaan zijn gevestigd verkrijgen zonder meer de Hongaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een ter mijn van zes maanden de Roemeensche nationali teit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en worden door Roemenië overgeno men. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrijelijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroerende bezittingen tot het tijdstip van hun vertrek liquideeren en de opbrengst daarvan eveneens vrijelijk medenemen. Indien de liquidatie niet gelukt, moeten zij door Hongarije schadeloos worden gesteld. Hongarije zal alle kwesties, die met de verhuizing der optanten samenhangen, op grootmoedige en tegemoetkomen de wijze behandelen. 4e. De Hongaren van oorsprong, die de Roe meensche nationaliteit bezitten en in het gebied wonen, dat in 1919 door Hongarije aan Roemenië werd afgestaan, en dat thans aan Roemenië blijft,, hebben het recht binnen een termijn van zes maanj den de Hongaarsche nationaliteit te verkiezen. Voor de personen, die van dit recht van optie gebruik maken, gelden de onder 3e. vastgelegde beginselen. 5e. De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die op grond van deze uit spraak de Hongaarsche nationaliteit verkrijgen, doch van Roemeenschen oorsprong zijn, in ieder opzicht gelijk te stellen met de andere Hongaarsche burgers. De Roemeensche regeering neemt plechtig dezelfde verplichting op zich ten aanzien van de op Roemeensch gebied blijvende Roemeensche bur gers van Hongaarsche afkomst. 6e. De regeling van andere kwesties, voortvloeien de uit de gebiedsoverdracht blijft overgelaten aan rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de Hongaarsche en de Roemeensche regeering. 7e. Indien zich bij de tenuitvoerlegging van deze uitspraak moeilijkheden voordoen of twijfel zou rijzen, zullen de regeeringen van Roemenië en Hongarije zich rechtstreeks met elkaar verstaan. Indien zij daarbij ten aanzien van een kwestie niet tot overeenstemming kunnen komen, zullen zij haar voorleggen aan een definitieve beslissing door de regeeringen van Duitschland en Italië." (Men zie voorts de pagina buitenland). Tijdens het demonteeren van een boog der spoorbrug over de Waal te Zaltbommel is het gevaarte omgeslagen en in de rivier gestort, waarbij eenige personen om het leven kwamen en velen gewond werden. De plaats des onheils. (Foto Pax Holland) Aparte regeling voor wasscherijen. De secretaris-generaal, waarnemer.d hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgende bekend, Zooals reeds eerder in de pers werd gepubli ceerd, wordt op 31 Augustus een aanvang ge maakt met de distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 24 September a.s. geeft de met „115" genummerde bon van het algemeen distributle- bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van boven staande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huis houdzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen ver krijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „115" genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje van hun clientele in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bori 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er op geves tigd, dat waschpoeder slechts verkocht wordt aan wasscherijen; het product is niet in den detailhan del verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de distributie diensten uit te reiken bonnen voor „één rant soen toiletzeep" geven gedurende het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van één stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augus tus tot en met 31 December a.s. de met „116" ge nummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gram scheer zeep of voor zoover voorradig één tube scheercrême dan. wel één pot scheerzeep. ERGERLIJKE ROOFTOCHT OP EEN BOOMGAARD. Heemsteedsch politic-agent door 12 Haarlemmers mishandeld. DADERS NA HEVIG VERZET GEARRESTEERD. Den laatsten tijd wordt Heemstede onveilig ge maakt door fruitdieven die het op de boomgaarden gemunt hebben. Vrijdagavond omstreeks half 10 was de Heem- steedsche agent van politie De Greef in zijn vrijen tijd in zijn tuintje bezig, dat gelegen is op de tuinen tegenover de Kerklaan, toen twaalf jonge mannen van circa 18 tot 23 jaar per rijwiel naderden, hun rijwielen neersmeten, een draadafrastering forceer den en den boomgaard van den heer Schröder in gingen, om een oogenblik later de vruchtboomcn te bestormen, om zich meester te maken van de vruchten. De agent van politie, in burger gekleed, kwam direct toeloopen, en zich als politie-agent bekend makend sommeerde hij de 12 dieven hun stroop tocht te staken en zich over te geven. Maar zich in de meerderheid wetend, n.m. 12 tegen 1, dachten de dieven daar niet aan, vooral niet toen de revol ver. die de politieman had getrokken, ketste, en dit hun geen angst meer aanjoeg. Nu werd het voor den agent een zaak om zich te verdedigen, daar de vlegels een formeelen aanval op hem deden, en hem trachtten te scheppen. Nu kon hij zich slechts met den revolver als slag wapen verdedigen, wat hem heel goed gelukte, zoo dat verschillende der belhamels bloedende ver wondingen aan het hoofd opliepen. Het was voor den agent geen kleinigheid den strijd vol te houden, temeer daar hij op hulp van anderen op deze eenzame plaats niet behoefde te rekenen. Tenslotte namen eenigen der gewonden de vlucht, zoodat de agent nu weer meester over het terrein werd. Hij dreef zijn belagers m de richting van den Heerenweg, waar hij tenslotte nog met steenen be kogeld werd, waardoor hij verwondingen bekwam aan handen en scheenbeen. Het gelukte hem echter een der belhamels te over meesteren en mee te nemen naar het politieburau. Een langdurig verhoor had tot gevolg dat nog 11 der dieven in den loop van den nacht, mede door mede werking der Haarlemsche politie opgepikt konden worden en achter slot en grendel konden geplaatst worden. Nog 2 of 3. die de wacht hielden en vóór den strijd gevlucht waren, worden nog door de po litie gezocht. De heele bende die uit Haarlem kwam, zal nu wel in plaats van een zachte peer, een zurtm appel te verwerken krijgen. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: De lange avonden. pag. 1 Karei van Heusden: Jonge men schen in 't jonge land. pag. 3 Dr. P. H. Schröder: Met brein en browning. pag. 3 Plaat van de week pag. 3 J. S. Visser: Oud Santpoort, pag. 7 A. J. D.: Scabiosa. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteeke- ningen. pag. 8 Filmschouw. pag. 8 Ons knippatroon. pag. 7 Flitsen. pag. 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 11 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1