AGENDA. DANSSCHOOL W.FORTGENS OPTICIEN STIENS N.V. Holster "Str NOG BENIGE ZUINIGE AUTO'S BENZINEverbruik 1 14 HUUR Cbra BRINKMANN IAAT/TE JEtjRICHTIN Het ongeluk te Zaitbommel. BURGERLIJKE STAND De verduistering ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 HS'AEEE M'S DAGBEAD Liedertafel „Zang en Vriendschap". Met moed het nieuwe werkjaar in. De Liedertafel „Zang en Vriendschap" hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in het ge bouw Jansstraat 74 te Haarlem. De opkomst der leden was bijzonder groot. De voorzitter, de heer J. Tideman, opende de vergadering met een ernstig, doch niettemin hoopvol woord. De secretaris, de heer R. Haverschmidt, gaf zijn verslagen, waarvan vooral het jaarverslag de bijzondere aandacht trok. Door den dood, ver trek naar elders en eindelijk door den oorlog ver loor de vereeniging zeven werkende leden en een tiental kunstlievende leden. Het aantal werkende leden is thans 132. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer W. Bre mer, sloot met een saldo van f 25. Ook het van Breeonen,fonds en het van Edenfonds verhdugen zich hr een bloeienden toestand. Bij de bestuursverkiezing werden met algemee- ne stemmen herkozen de heeren R. Haver schmidt, C. N. J. van Hemert en A. W- M. Stein- hoff. Voor de aftredenden, de heeren J. Kuyper Jr., en C. Warnier kwamen in de plaats de hee ren A. Ramaker en H. J. C. Höck. Dat het heengaan van de heeren Kuyper en Warnier le vendig werd betreurd, is te begrijpen. Respectie velijk 28 en 23 jaren hebben zij als bestuurslid de Vereeniging trouw en voorbeeldig gediend, waarvoor hun de algemeene dank van het be stuur en leden werd gebracht. De secretaris de heer R. Haverschmidt, die onlangs 75 jaar werd, ontving van de werkende leden een bloemstuk, dat hem met een hartelijk woord van den voorzitter werd aangeboden. „Zang en Vriendschap" gaat het nieuwe werk jaar met een krachtig „Hoog de Vaan" in. Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord Uitreiking van diploma's. Beneden zaten de kleintjes aan hun spelletjes of aan den maaltijd en een enkel hummeltje deed een tukje ter afwisseling, en het was in de Kin derbewaarplaats Haarlem Noord alles heel gewoon, als iederen dag, wanneer goede zorg aan een aan tal kinderen van zoo tusschen de zés maanden en een half dozijn jaren vergoedt wat het eigen huis helaas niet kan bezorgen. Maar boven, in een der vertrekken, was het niet gewoon. Integendeel, daar heerschte de half- pleehtige, half-feestelijke stemming die behoort bij een laatste samenzijn van de leiding van een school met de scheidende leerlingen. Dat is nu wel niet heelemaal juist, want een opleidings cursus is geen school en een plechtige stemming valt bezwaarlijk te verwachten in een samen komst met een twintig jonge meisjes, maar het was dan toch voor den laatsten keer. dat de mees ten hier aanwezig waren, nog wel tot het in ont vangst nemen van het diploma, voor de verkrij ging waarvan een jaar hard gewerkt is. Daarvan gewaagde de Presidente van het be stuur, mevrouw A. J. BeundersVroesom de Haan, die, na een woord van welkom te hebben gericht tot de eere-voorzitster, mevrouw Baronesse de Vos van Steenwijkvan Royen, memoreerde, hoe de jonge dames zich gedurende een jaar zoowel practisch als theoretisch vertrouwd hadden ge maakt met de verzorging van het jonge kind. zoodat haar thans het Diploma Kinderverzorging kon worden uitgereikt. De practische opleiding geschiedde* door Mej. C. G. Blaauw, directrice der inrichting, terwijl mevr. S. M. BrandonGrondel het theoretische deel voor haar rekening genomen had. Zij wees den leerlingen op het voordeeel, dat deze opleiding en het daaraan verbonden diploma in menig opzicht bieden en voegde er aan toe dat ook voor den aanstaanden cursus, die begin September aanvangt, nog cursisten kunnen worden aangenomen. Daarna deelde zij aan elk der leerlingen af zonderlijk de diploma's uit en vond daarbij ge legenheid, nog een persoonlijk woord aan ieder afzonderlijk te richten. Mevrouw BrandonGrondel reikte daarna de cijferlijsten uit. waarbij ook zij ieder afzonderlijk nog een goeden raad of persoonlijken wensch voor de toekomst gaf. Mejuffrouw Blaauw ten slotte herinnerde in een kort afscheidswoord aan de prettige verstandhouding die het afgeloopen jaar had gekenmerkt en stelde mede de beteekenis van het bereikte resultaat in het licht. Beide dames ontvingen van de leerlingen een bloemen hulde. Het diploma kon worden uitgereikt aan de dames Ina Lanz, Ina v. d. Kotte, Dolly Mica. Leny Pijpeman, Anky van 't Lam. Sophie Posthumus, Louise van Gastel, Ans. v. d. Heuvel, Thea Schee pens, Corrv Kaars Sijpesteyn, Hermien Tak. Willy Weide, Annelies v. d. Weiden, Jonkvr. C. M. Paulien Schorer, Jonkvr. M. C. Bar.se v. d. Peltz. Voorwaardelijk W. Snoek, R. Geerlink. Met een kort gezellig samenzijn werd de samen komst besloten. Inkwartiering van Duitsche soldaten Op verzoek van den Ortskommandant vestigt de burgemeester van Haarlem er nogmaals met na druk de aandacht op, dat de inwoners der ge meente géén inkwartiering aan Duitsche militai ren mogen verleenen, indien genoemde Kom- mandant hiervoor geen rood inkwartieringsbiljet heeft verstrekt. Zonder overlegging van bedoeld inkwartierings biljet wordt in geen geval vergoeding uitgekeerd. DRANKBESTRIJDING. De afdeeling Haarlem van de Nat. Chr. Geheel onthouders Vereeniging houdt Donderdagavond 5 September een ledenvergadering in het gebouw van den Chr. Besturenbond aan de Bakenesser- gracht. Heden: ZATERDAG 31 AUGUSTUS. Alle dagen Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: H.K.B.-cabaret, 8 uur. Frans Hals museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 1 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Hans en Grietje" door „Het Kindortooneel", 2.15 uur. MAANDAG 2 SEPTEMBER. Kennemerplein 2: Aandeelhoudersvergadering W. Blankevoort Czn.'s Aanneming Mij. N.V., half drie. Beverwijk: Vergadering van den gemeente raad, 7.15 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 1 Sept. tot en met 8 Sept. zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793 Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. GROOTE HOUTSTRAAT 176, Telef. 15150. AANVANG der lessen ZONDAG a.s. van 3—5 uur. van 5—7 uur en van 810.15 uur. Inschrijving heden en indien nog mogelijk vóór den aanvang v. d. cursus (Adv. Ingez. Med.) U ËÜT ET1 I worden de winter- IhEiEeILi avonden dus Onontbeerlijk is een goeie bril van GIERSTRAAT 27 - Telcf. 16764 VLUG EN VOORDEELIG. Leverancier v. a. Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) Nationale Reclasseeringsdag. De collecte wordt 14 September a.s. gehouden. Het Plaatselijk Comité Haarlem voor den Nationalen Reclasseeringsdag bericht ons, dat de door omstandigheden uitgestelde col lecte van 1 Juni j.l. nu op 14 September a.s. zal worden gehouden. Onderstaand stuk van mr. J. Heerkens Thijssen wordt zeer ter lezing aanbevo len en verzocht wordt aan de collecte deel te nemen, door zich op te geven als collectant aan het secretariaat, Hoofmanstraat 66, Haarlem. Op Zaterdag 14 September a.s. wordt alom in ons vaderland de Nationale Reclasseeringsdag ge houden. Dat beteekent, dat dan overal een open bare inzameling zal plaats hebben, een collecte ten behoeve van het reclasseeringswerk. Is het nog noodig te vertellen wat dat werk omvat? Allengs zal toch wel in alle lagen van de bevolking de wetenschap zijn doorgedrongen hoe noodzakelijk het is de medeburgers, die om welke reden ook, met den strafrechter in aanraking zijn gekomen, voor verderen val te behoeden en de noodlottige gevolgen, welke hunne misdraging, ook buiten de eigenlijke straf om, voor hen mede brengt, te verlichten, opdat ze in staat worden gesteld, zooveel mogelijk hun vroegere plaats in de maatschappij weer in te nemen. Dat noemt men reclasseeren. Degenen, die zich aan dien arbeid wijden, doen dat zonder belooning, behoudens enkele ambte naren, die een geregelde dagtaak vinden in den uitvoerigen administratieven arbeid, welke hier bij niet is te ontgaan. Het eigenlijke reclassee ringswerk geschiedt gratis en vindt zijn loon in het bewustzijn, dat men menschen, die zonder hulp en steun veelal bergaf zullen gaan, op weg helpt om weer nuttige en ordelijke leden van de maatschappij te worden in het bewustzijn ook, dat men de maatschappij zelf voor heel wat ellende behoedt. Al wordt dit werk uit vrijen wil en zonder gel delijke belooning gedaan, het brengt kosten mede; reiskosten, kosten van administratieven aard, kos ten voor eerste hulp aan ontslagehen uit de ge vangenis, kosten vooral ook om hen, die, zij het door eigen schuld, hun betrekking verloren, weer op de been te helpen. Daarvoor wordt jaarlijks en thans weer op den 14en September een beroep gedaan op de offervaardigheid van alle medeburgers. Het geldt hier een algemeen belang, dat op deze wijze door iedereen kan en laat mij gerust zeggen: moet worden gediend. Gedenkt dus den 14en September 1940. J. HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Reclasseeringsraad in het Arrondissement Haarlem. DE BEKEURINGEN. Het aantal processen-verbaal te Haarlem wegens overtreding van de verkeerd- en verduisterings voorschriften wordt gelukkig minder. Negen wiel rijders reden niet rechts, dertien met onvoldoend afgeschermd licht en zeven gaven geen teelten van richting veranderen. Vier inwoners werden bekeurd omdat er ih verboden tijd licht uit hun huizen straalde en één omdat hij 's avonds na tien uur met een auto reed. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Wij rijden taxi voor ieder doel TEL. 11025 GARAGE CEBR. BRINKMANN SMEDESTR. 22 - ELECTRISCHE WAGENS (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Kantonrechter HOE MOET MEN EIEREN PER FIETS VERVOEREN? Hedenmorgen werden voor het Haarlemsche Kan tongerecht vrij onbelangrijke zaken behandeld, o.a. betreffende het in verboden richting of zonder rij bewijs rijden. Zoo moest ook een jongeman zich ver antwoorden omdat hij geen teeken had gegeven, dat hij van richting wilde veranderen. „Waarom deed je dat niet?", vroeg de Kanton rechter; „had je soms je handen vol?" „Ja; ik vervoerde een mand met eieren. Dus kon ik geen teeken geven." „Ik geef toe, dat het voor u een probleem is, hoe eieren per fiets moeten vervoerd worden. Dat moet u echter zelf trachten op te lossen. U moet een teeken geven als u van richting wilt veranderen", vermaande de Kantonrechter. De Ambtenaar van het O. M. was het daarmee eens. Hij eischte f 2 boete of een dag hechtenis. Tot deze straf werd hij ook veroordeeld. STRAATPREDIKING. Hedenavond (Zaterdag) van 8.159 uur is er straalprediking uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie op het. Pretoriaplein (Haarlem- Noord). Spreker: Ds. C. Veenhof. Medewerking van het Evangelisatie-Zangkoor van Haarlem-Noord. TE SMEDESTRAAT 22 TELEF. 11025 (Adv Ingez. Med.) Zeven arbeiders gedood. Omtrent het ongeluk bij Zaitbommel, waarover wij in ons vorig nummer berichtten, valt nog het volgende mede te deelen: Onder het bruggedeelte, dat te water is geraakt, waren drie pijlers in de Waal aangebracht, waar op het bruggestuk, dat 1000 ton woog, steunde. Men vermoedt, dat de middelste van deze drie pijlers het begeven heeft, toen het bruggestuk voor het transport naar Hedel reeds 20 c.M. naar beneden was gelaten. Het bruggedeelte kantelde en met donderend geraas stortte het gevaarte in de Waal. Onder de brug, ter plaatse, waar het ongeluk geschiedde, lagen drie zolderschuiten en in de onmiddellijke nabijheid een sleepboot. Door groote tegenwoordigheid van geest van den stuurman kon deze boot zoodra het eerste gekraak zich deed hooren, wegstoomen, waardoor de boot aan een totale verplettering op het uiterste oogenblik ont kwam. Op de drie zolderschuiten bevonden zich circa 40 werklieden, die zich met geen mogelijkheid in veiligheid konden stellen en moesten toezien, hoe de zware ijzerconstructie op de schuiten stortte, die een oogenblik later met de beman ning in de diepte verdwenen. De tooneelen, die zich daarbij afspeelden laten zich bezwaarlijk beschrijven. Ernstig gewonde personen wisten zich onder den last van ijzeren balken los te werken om in nóg benarder positie verkeerende kameraden te helpen, doch tot de bevrijding van hen, die in de diepte waren ver dwenen bleek iedere poging tot hulpverleening vruchteloos. Het duurde lang. voordat de toegesnelde red dingsbrigaden, politie e.a. een overzicht van de ramp konden opstellen. De eerste berichten ble ken dan ook wel overdreven te zijn. Intusschen kon dadelijk worden vastgesteld, dat twee per sonen het leven bij het gebeurde hadden verlo ren. Later bleek, dat vijf arbeiders werden ver mist, zoodat als vaststaand kan worden aange nomen, dat ook zij bij de ramp om het leven zijn gekomen. Zwaar gewond bleken drie werklieden, die naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch werden ver voerd. De licht gewonden werden opgenomen in het ziekenhuis te Zaitbommel. Onder hen bevindt zich Ir. v. d. Laan uit Santpoort, de leider van het werk. Het onderzoek naar de oorzaak van het gebeur de wordt onder leiding van den burgemeester van Waardenburg, Jhr. v. d. Wijck, met kracht voort gezet. De vaart op de Waal is geheel gestremd. Een duiker zal een onderzoek naar de vermiste personen instellen; ook de Arbeidsinspectie zal onderzoeken welke oorzaken tot deze ramp heb ben geleid. De Rijkscommissaris bezocht Drente. Nadat- de rijkscommissaris rijksminister Seyss- Inquart bij de voortzetting van zijn inspectietocht door ons land Donderdag Twente had bezocht, heeft hij gisteren, na te Boekelo te hebben overnacht, een bezoek gebracht aan Drente. Via Almelo en Coevorden werd gisterochtend naar Emmen gereden. Aan de grens der provincie werd de Rijkscommis saris begroet door zijn gevolmachtigde voor deze provincie, gau-amtsleiter Thiel. In Emmen werd de Rijkscommissaris door den burgemeester, mr. J. L. Bouma, begroet, die een koi'te uiteenzetting over de positie der stad gaf, waarbij hij speciaal op den te Emmen bestaanden woningnood wees en den Rijkscommissaris om me dewerking verzocht. De Rijkscommissaris dankte den burgemeester in een korte toespraak, tijdens welke hij er op wees, dat de taken en vraagstuk ken door hem erkend werden en dat het woning probleem een uitermate belangrijk probleem is en naar zijn meening door middel van een plan wel op te lossen was. Daarover moest gemeenschappelijk beraden worden. Een plan te maken voor de toe komst is de taak der gemeente Emmen, hierbij wilde de Rijkscommissaris gaarne helpen. Nadat de hunebedden bij Emmen bezocht bezichtigde het gezelschap de veenontginningen in Drente, hierbij voorgelicht door ïr. Mesu. De Rijks commissaris bezichtigde voorts eenige woningen en hofsteden. Nadat de hunnebedden bij Emmen bezocht waren, werd aldaar het middagmaal genuttigd. Na het middageten werd de tocht door Drente voortgezet, waarbij enkele groote boerenhofsteden werden bezichtigd, evenals het vuilstortingsbedrijf van de V. A. M. De Rijkscommissaris begaf zich voorts naar Vol- lenhove, waar hij de Zuiderzeewerken kort be zichtigde. Tevoren werd nog een wandeling door Giethoorn gemaakt. Vervolgens reed het gezelschap naar Lemmer, waar de Zuiderzeewerken nauw keurig in oogenschouw werden genomen. Van Lemmer werd via Sneek en den Afsluitdijk de terugtocht aanvaard. De Rijkscommissaris is op deze reis vergezeld geweest van de. Commissarissen-generaal Schmidt, Fischböck en Rauter, Landesbauerfuehrer Graf Grothe, Reichsamtleider dr. Hellwig en Oberregie- rungsrat Hushahn. Een gedeelte van de inspectie reis heeft bijgewoond de Rijksstadhouder en Gouw leider dr. Meyer uit Munster (Westfalen), die zich te Hengelo bij het gezelschap gevoegd had. (A. N. P.) OVERTREDING DISTRIBUTIEWET. De Haarlemsche politie heeft Vrijdag tegen een winkelier wegens overtreding van de Distributiewet proces-verbaal opgemaakt. Er werden 48 K.G. rijst in beslag genomen. Van een dame te Haarlem, die zich schuldig had gemaakt, aan overtreding van de Prijsopdrijvingswet, werden 189 stukken zeep in bezit genomen. Bommen kwamen op Durgerdam terecht. Ook bommen te Gaanderen neergekomen. SCHELLINGWOUDE, 31 Aug. Het A.N.P. meldt: Het dorp Durgerdam in Amsterdam-Noord werd in den afgeloopen nacht zwaar getroffen. Een 20-tal van de 150 woningen werd meer of minder ernstig beschadigd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een viertal bommen in deze omgeving neer heeft geworpen. Twee bom men kwamen in het Buiten-IJ terecht. Een derde bom kwam in een weiland te vallen en een vierde brisantbom kwam in den Waterlandschen Zeedijk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ontzettende ravage aanrichtte. Hij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwoningen in het Westeinde van het dorp. Een geweldige explosie deed de huizen op hun grondvesten trillen. De gevolgen waren verschrik kelijk. De voorgevels van de meest nabij staande woningen werden zwaar beschadigd. Scherven drongen door dikke steenen muren en richtten groote verwoesting aan in de woon- en slaap kamers. De daken werden schoongeveegd en honderden ruiten, zoowel aan de voor als achter zijde van de huizen werden finaal uit hun spon ningen geslagen. De draden van het electrische net kwamen op de straat te liggen en leverden groot gevaar op voor de talloozen, die zich geheel overstuur op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen personen ge dood noch gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het In dit geval. Slechts één dame moest zich wegens lichte hoofdverwondin gen onder geneeskundige behandeling stellen. Midden in den nacht verschenen de stut- en sloopdienst, brandweer en G.E.W. ter plaatse. In den afgeloopen nacht zijn bij Doetlnchem enkele bommen uitgeworpen. Een bom kwam te recht in een stuk bouwland te Gaanderen onder Doetinchem. De ruiten van enkele omliggende huizen werden vernield, terwijl eenige bomscher ven door de muren drongen en aan het meubilair schade toebrachten. Vermoedelijk zijn bommen terecht gekomen in de bosschen van het landgoed „Slangenburg", doch deze zijn nog niet gevonden JEUGDORGANISATIE VAN NATIONAAL FRONT. De persdienst van Nationaal Front meldt ons: Bij besluit van den leider van Nationaal Front is de jongerenbeweging van dit front thans erkend als een zelfstandige jeugdorganisatie, genaamd „Fronterbeweging". Tot algemeen jeugdleider is benoemd dr. F. H. J. Picard, tot algemeen secretaris G. A. Darsen van Neerland en tot algemeen penningmeester G. N. Westerouen van Meeteren. Aan de algemeene leiding zijn toegevoegd als paedagogisch advieseur dr. H. L. F. J. Deelen, in specteur bij het L.O., en als technisch adviseur J. Hogewind, lt.-kol, K.N.IJL, b.d. De benoeming van commissarissen voor de geestelijke verzorging is in voorbereiding. Het doel van de Fronterbeweging is de jeugd op te voeden tot leden van een hechte, krachtige, Nederiandsche volksgemeenschap door in een na tionale sportbewegïng de harmonische en zedelijke vorming van den jongen Nederlandschen volks genoot te verzorgen. De Fronterbeweging is onderverdeeld in een padvinders-organisatie en een organisatie voor sport en spel, waarbij de jongens- en meisjesafdee- lingen gescheiden zullen werken. Speciale aandacht zal worden besteed aan het turnen, den volkszang en de folklore. De jeugd wordt gegroepeerd naar leeftijd: 9 tot 12 jaar, 12 tot 15 jaar, 15 tot 18 jaar. „WIE ZIJN DE DRIEMANNEN VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE?" De vraag: „Wie zijin de driemannen van de Ne deriandsche Unie?" heeft dr. P. H. Ritter Jr. be antwoord in een actueele brochure. Aan het slot van deze brochure zegt dr. Ritter o.a.: „De lezer heeft nu een blik gekregen op een eigenaardige zijde van het Nederlandsch cultuur leven der laatste jaren, op gebieden van actie, die zich geheel buiten het politieke partijwezen bevin den en hij is, hopen wij, in staat geraakt de histo rische wortels te zien van de huidige eenheidsbe weging, waaraan de driemannen zich wijden. Bij de beoordeeling van deze beweging zal een beschouwing van haar historische afkomst onont beerlijk zijn. En daarom meenden wij een nuttig werk te verrichten, door den lezer die historische afkomst duidelijk te maken". Hiermede is duidelijk het doel omschreven, dat dr. Ritter bij het schrijven van het werkje voor oogen stond: teelcening van dé historische wording der Nederiandsche Unie. Daarna geeft hij een „ge schreven portret" van elk der drie mannen. Deze karakterschetsen beoogen het driemanschap te plaatsen in het verband van een bepaalde idéé, in het proces eener historische ontwikkeling, die misschien aan vele landgenooten is ontgaan; zij ge ven nadere bijzonderheden omtrent de figuren die nu in het middelpunt van de openbare belangstel ling staan. Het is de meening van den schrijver, dat het driemanschap bestaat uit sterke, overtuigde man nen, met een schitterenden staat van dienst en een rijke, sociale ervaring. Het verwijt tot hen ge richt, dat zij als politieke buitenstaanders, als „aan- komelingen", het recht zouden missen, ons volk te organiseeren, acht dr. Ritter volkomen ongegrond. ,Wil men", zegt hij, „critiek oefenen, dan zal die zich moeten richten op de opportuniteit en de tak- tiek van hum optreden en op den inhoud van hun stellingen". De Nederiandsche administratie. Lof van Duitsche zijde. Naar de N, R. Ct. meldt, schreef een medewer ker van de Frankfurter Zeitung uit Den Haa» aan zijn blad in een Nederlandschen kring eer afdeelingschef bij den rijkscommissaris te heb ben hooren zeggen: „Ik ken het oude Oosten- rij ksche, Hongaarsche, Tsjechische en Poolschf bestuur, geen enkel kan zich met het Neder iandsche meten. Het is een genot met de alge meene secretarissen der Nederiandsche depar tementen van algemeen bestuur samen te wer ken. Het zijn zeer ontwikkelde mannen van de gelijke kunde, wier zakelijke voorstellen var grondige kennis van de materie getuigen. Ze doen uitnemend werk in hun ambten en verlich ten de samenwerking tusschen de Duitschf overheden en de Nederiandsche ambtenaren". De correspondent wijt het aan het conservaties denken van vele Nederlanders dat zij de economi sche mogelijkheden, door den nieuwen toe stand geschapen, nog niet overzien. Het vol gende wordt als voorbeeld aangehaald. Over den Rijn moet een nieuwe brug geslagen worden, omdat, de oude in de lucht gesprongen is. Reeds deze kon het verkeer niet meer verwerken, daar om zou de nieuwe vijf meter breeder worden, „Waarom maar vijf meter? In 20 jaar is ook de nieuwe brug te smal voor het toegenomen verkeer, waarom niet tegelijk dubbel zoo breed?" werd den Nederlandschen instanties voorgehou den. Dat zou toch te duur zijn, moeten de hee ren uit de betrokken stad geantwoord hebben. LESSEN AVONDVAKTEEKENSCHOOL GAAN ZOOVEEL MOGELIJK DOOR. Van vele zijden wordt gevraagd of in de ko menden winter de lessen van de avondvaktee- kenschool aan de Ambachtsschool doorgang zul len vinden. Alhoewel in opdracht van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, enkele interne wijzigingen zijn aangebracht, kunnen wij thans berichten, dat de lessen zooveel mo gelijk normaal gegeven zullen worden. De inschrijving van nieuwe leerlingen was Donderdag- en Vrijdagavond j.l. reeds openge steld en zal ook nog gehouden worden op Maandagavond 2 en Dinsdagavond 3 Septem ber a-s. Engelsche luchtaanval op Berlijn. Talrijke brand- en brisantbommen uitgeworpen. BERLIJN 31 Augustus (D, N. B.) In den afge loopen nacht hebben de Engelschen hun aanval op de rijkshoofdstad voortgezet. Na middernacht werd gedurende ruim twee uur luchtalarm gemaakt. Ver scheidene Britsche vliegtuigen vlogen in dit tijdvak boven het stadsgebied van Berlijn en wierpen op verschillende plaatsen talrijke brand- en brisant bommen uit. De bommen vielen in de binnenstad alsmede in woonwijken en deden in woonhuizen en openbare gebouwen dakbranden en instortingen ontstaan. In Neukoelln viel een bom op een zieken huis, waardoor er brand ontstond. Twee andere bom men vielen op de belendende kerk. Militaire doelen werden niet aangevallen. Als gevolg van de orde lijke houding der bevolking kon vermeden worden, dat een groot aantal slachtoffers gemaakt werd. Drie burgers zijn ernstig en drie anderen licht gewond. Zon onder 7 8.31 Zon op 6.50 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen, IJMUIDEN 31 Augustus 1940 Deensche visch. KI. schol f21—f 17 per 50 K.G. Zoetwatervisch: Blei 22 c., Baars 23 c,, Snoek baars 48 c., alles per K.G. BLOEMENDAAL W. van'Waveren 60 jaar. A.s. Maandag 2 September hoopt de heer W, van Waveren te Bloemendaal zijn zestigsten ver* jaardag te herdenken. De heer W. van Waveren is 2 September 1880 t« Hillegom geboren. Hij werd leerling van het In stituut „Prins" te Haarlem en voltooide zijn schooljaren in Duitschland en Zwitserland. Toen hij twintig jaar was kwam hij bij zijn vader in de bekende graanzaak en werd later één der direc teuren, toen de zaak werd omgezet in de N.V. Van Waveren's Graanhandel, In 1907 maakte hij een groote studiereis door Argentinië, Brazilië en Chili. Tijdens den wereldoorlog verbleef hij langen tijd in Noord-Amerika, waar zijn firma op groote schaal graan inkocht ten behoeve van de voed selvoorziening in Nederland. De heer Van Waveren is in handelskringen en speciaal in den graanhandel dan ook een zeer bekende en geziene figuur. Hij is ondervoorzitter van „De Amsterdamsche Graanbeurs" en be stuurslid van de Ned. Vereeniging van Graan- en Zaad-importeurs. Verder is hij één der directeu ren van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem en hoofdbestuurslid van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Op 23 Juni 1939 werd de heer Van Waveren be noemd tot lid van den gemeenteraad van Bloe mendaal, waar hij de Christ.-Hist. Unie vertegen woordigt. Hij is vroeger ook lid van H.F.C. geweest en was een ware steunpilaar voor de „Good Old". Reeds in 1890 holde hij al met zijn broer A. van Waveren achter een bal aan. Zij waren lid van het toen bestaande „Ripperda". In 1894 speelde „Wijn" (zooals hij algemeen bij H.F.C. genoemd werd) als invaller mee tegen Sparta, echter slechts een kwartier, want de speler Flier had de tram naar Heemstede gemist. Hij weerde zich toen al geducht. In 1896 vormden de twee broers den rechtervleugel in het eerste elftal en in 1902 speelden ze samen in de achterhoede. Gedurende vier jaar is Wijn als opvolger van zijn broer cap tain geweest. Ook hebben zij beiden in het Neder landsch elftal gespeeld. Altijd behoorden zij tot de beste spelers van het veld en speelden tus schen de 200 en 300 wedstrijden voor H.FC. ZIJ hadden een voortreffelijken kijk op het spel en warén zeer populair. Wijn van Waveren heeft eveneens vele jaren lang tot de beste spelers van Rood en Wit be hoord. Als cricketer onderscheidde hij zich door zijn uitstekend batten. HAARLEM 31 Augustus 1940 Bevallen 30 Aug. SchneiderVisser, z,; M. van Beemvan den End, d. OVERVEEN Beschadig geen olïicieele biljetten. Er zal zeer streng worden opgetreden. De politie verzocht ons opneming van het vol gende: Vrijdag is door de politie iemand betrapt die bezig was, een op een gemeentelijk aanplakbord aangebracht biljet, inhoudende een waarschuwing tegen Eegelsche vliegers, te beschadigen. Deze persoon is aangehouden en proces-verbaal is opgemaakt. In verband hiermede waarschuwt de politie ern stig, zich van dergelijke beschadigingen te onthou den, daar tegen degenen, die zulke biljetten be schadigen, zeer streng zal worden opgetreden,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2