f aoed 3iunst „Nederlandsche bloembollen in Nederlandsche tuinen" FLITSEN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBL'AÖ Terwijl iedereen uit is heeft vader een boom beklommen om de poes uit een moeilijke positie te bevrijden en beseft, nu de ladder is omgevallen, dat poesen toch beter met een boom kunnen om gaan dan menschen. vroeg in het najaar in den tuin, dit bolgewas de belofte van de komende lente inlost. De tweede mogelijkheid: bloembollen voor tuin- versiering is verreweg de meest voldoening gevende toepassingsmogelijkheid en ook algemeen bekend. „Nederlandsche bloembollen in Nederlandsche tuinen"; dit is een voor ieder Nederlander bereik baar voorrecht, dat zich menig buitenlander in de huidige omstandigheden moet ontzeggen. Enquête onder het publiek. Door een enquête onder het Jaarbeurspubliek zal o.m. onderzocht worden hoe groot de interesse ia voor eenvoudige voorstellingen van statistische cij ferreeksen en in hoeverre de bezoekers in staat zijn de beteekenis van deze eenvoudige beelden snel in zich op te nemen. Voor velen is statistiek gedurende langen tijd geen ander begrip geweest dan cijfersreeksen cijfers.... cijfers gecombineerd en gerangschikt in rijen en nog eens rijen.Het heeft lang geduurd, het heeft veel moeite gekost alvorens het aantal dergenen, die de statistiek wisten te gebruiken en te waardeeren, begon te groeien. Toen dat aantal eenmaal groeide ging dat sneller en sneller. Steeds meer en beter begon men in te zien, dat statis tische gegevens, mits oordeelkundig verzameld en bewerkt, den particulier, den ondernemer, de Over heid, kortom allen, werkzaam in of in contact met handel, nijverheid, bankwezen, verkeer, enz., van onschatbaar nut konden zijn. Het werd zelfs zóó, dat naast de officieele publicaties, zooals deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek, de gem. statistische diensten, enz. werden uitgegeven, ook door persoonlijk initiatief getracht werd, statistische gegevens te verkrijgen over eigen bedrijf of andere gewenschte onderwerpen. Gezocht werd vaak naar een uitbeelding van het materiaal op een wijze, welke ook voor den leek bevattelijk en instructief zou zijn. Onze arbeid in Indië. Dank zij de medewerking van het Koloniaal In stituut te Amsterdam, heeft ook de 43ste Neder landsche Jaarbeurs haar Indische afdeeling. In afwijking van vroeger wordt daar thans een aantal onderwerpen van algemeenen aard gedemon streerd, zooals hygiënische verzorging, volkslec tuur, ambachtsonderwijs, bevloeiing, volkshuis vesting en kunstzin. Zoo wordt een overzicht gegeven van de zieken- inrichtingen in Nederlandsch-Indië, waarbij een belangwekkende uitstalling is gemaakt van de wjjze waarop met groot succes ziekten als beri-beri, pest en framboesia bestreden worden. Een instelling, welke in dezen vorm en omvang eenig is in de wereld, n.l. het Kantoor voor de Volkslectuur, is in de Indische afdeeling met een uitgebreide inzending aanwezig, welke hiervóór op de wereldtentoonstelling te New-York geëxposeerd is geweest. Deze instelling, welke beschikt over een zeer uitgebreïden staf vertalers in practisch alle talen van den Ned. Indischen Archipel, geeft ook eenige periodieken uit. Op een kaart wordt de verspreiding daarvan aangegeven. Een uitgezochte collectie kunstvoorwerpen geeft een duidelijk beeld van het hooge peil, waarop de innerlijke beschaving der vervaardigers staat. De groote maquette van een belangrijk irrigatie- werk op Java vormt het middelpunt van een uit stalling. welke demonstreert, wat er in Indië op dit gebied geschiedt ten behoeve van den Inheem- schen landbouw. Het distribueeren van bevloeiings- water is daar een belangrijk deel van de over heidstaak. Rond de maquette eener rubberonderneming bevinden zich enkele modellen en foto's, welke tezamen in beeld brengen, wat er aan zulk een onderneming op het gebied van sociale, technische en hygiënische voorzieningen vastzit. Op het gebied van volkshuisvesting zijn ook enkele foto's en teekeningen. zoomede een model aanwezig van woningbouw in de gemeente Semarang. De Nederland-Indië Centrale uit Den Haag ex poseert weer een verzameling kunstnijverheids- voorwerpen. distributee van hars, gom en terpentijn. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Het Veror deningenblad bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart ingevolge de distrl- butiewet 1939 (distributie van hars, gom en ter pentijn). Hierbij wordt bepaald, dat hars, gom en terpen tijn aangewezen worden als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet 1939. Deze beschikking is vandaag in werking ge» treden. In welke richting de oplossing van het vraagstuk der eiwitten- en vetvoorziening moet worden ge zocht, toont ons de leerzame uitbeelding van hetgeen door onzen melkveestapel kan worden geprodu ceerd: weinigen weten van welke beteekenis deze voor de voeding onzer bevolking is. De Directeur- Generaal van den Landbouw, tevens Regeerings- commissaris voor de Bodemproductie, heeft hierop nog onlangs de aandacht gevestigd. De betreffende conclusie is tot hoofdmotief der inzending gemaakt. Wij lezen datin den vorm van melk en zuivel, een koe ons reeds in één jaar evenveel eiwit en vet produceert als zü oplevert, wanneer zij wordt ge slacht! Wanneer dit góed doordringt, zal deze inzending ook góed worden begrepen! Het Nederlandsche bloembollenbedrijf actief. Noodtoestand De groote beteekenis van den melkveestapel. £en kijkje op den Duitschen voedingsstand, die een belangrijke plaats inneemt op de Najaarsbeurs, welke Dinsdag te Utrecht is geopend. (Foto Pax Holland) VOORLICHTING INZAKE VERHOOCINC DER BODEMPRODUCTIE. (Van onzen redacteur). „Het Jaarbeursbezoek op den eersten dag heeft alle verwachtingen overtroffen en is, on danks de verkeersmoeilijkheden, aanzienlijk hooger dan den eersten dag van de vorige Na jaarsbeurs". Dit was de heugelijke mededeeling, die Dr. F. H. Fentener van "thissingen, voorzitter van den Raad van Beheer der Nederlandsche Jaar beurs te Utreoht ons kon verstrekken. Velen uit alle deelen van ons land hebben dus reeds van de gelegenheid gebruik gemaakt om een wandeling langs de meer dan 1000 stands te ma ten, relaties aan te knoopen en zoodoende het be drijfsleven weer op volle toeren te brengen, en on getwijfeld zuMea in de komende dagen nog zeer velen volgen. Bijzondere nadruk is gelegd op de agrarische afdeeling van de beurs; de landbouwer, in het al gemeen de boer, en een ieder die iets met landbouw en veeteelt uitstaande heeft, kan hier uitvoerig in gelicht worden over de wijzen, waarop de bodem- iroductie verhoogd kan worden. Het is begrijpe- "at een intensieve bodemproductie vooral in dezen tijd van het grootste belang is, en het is dan ook te hopen, dat alle belanghebbenden zich hun verantwoordelijkheid jegens ons volk bewust zul- zijn en de resultaten der wetenschap ter harte rullen nemen om de opbrengst van eigen bodem in alle opzichten zoo goed en zoo hoog mogelijk te doen zijn. Een speciale tentoonstelling van de „Reidhsnahrstand" geeft een indruk van de wijze waarop in Duitschland het voedingsprobleem wordt opgelost. Op het Vredenburg is een groote collectie land bouwwerktuigen uitgestald. Een officiëele Duitsche afdeeling. Als voortzetting van de intensieve economische famerwerking tussehen Duitschland en Nederland is een officieele afdeeling van het Duitsche Rijk geopend. Dit jaar zijn het de industrieën van den teohnisch wetenschappelijken precisie-arbeid, die de Duit sche Stand kenmerken: moderne foto-artikelen, optische instrumenten, precisie-weegschalen, voeh- tigheidsmeters. producten van de Duitsche chirur- gie-werlctuigkunde. operatie-instrumenten, sterili satie-apparaten e.d. Ook de kleurfotografie is ver tegenwoordigd door een apparaat, dat speciale plastische opnemingen mogelijk maakt. De inrichting van de officieele afdeeling wordt wk dit iaar verzorgd door den ^Werberat der Deut- schen Wirtschaft". De economische inlichtingen dienst wordt verzorgd door den „Ausstellungs und Messeausschuss der Deutschen Wirtschaft" te Ber lijn en de ..Deutsche Handelskammer für die Nie- ierlanden" te Amsterdam. Het is een kenmerk van de Duitsche industrie, dat zij er zelf laboratoria op na houdt, die intensief sn nauwkeurig wetenschappelijke proeven nemen. Het aanpassen van de kwaliteit, de geschiktheid en ce uitvoering van de Duitsche wqren aan het in aanmerking komende doel. is het resultaat van het feorpaniseerde onderzoek. Distributie en voedselvoorziening. Op initiatief van den Economischen Voorlich tingsdienst van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart komen op de Najaarsbeurs 'naast genoemden dienst zelf nog het Rijksbureau foor de distributie van textielproducten door den handel, het Centraal Distributiekantoor, het Rijks bureau Voedselvoorziening en „voorlichting op voe- dingsgebied" met een inzending uit. De inzending, gewijd aan de textieldistributie, laat op suggestieve wijze zien, dat de textielkaart voor zorgt, dat de Nederlandsche vrouw behoor lik gekleed kan blijven gaan; een zestal voorbeel den van de wijze, waarop men zijn textielkaart filet overleg kan gebruiken, alsmede een kleine ex- Positie van textielgoederen, welke niet onder de textieldistributie vallen, maken het belangrijkste deel van de inzending uit. Voorts wordt nog op Plastische wijze aangegeven, dat in speciale geval len bijzondere toewijzingen worden verleend. In de stand van het Centraal Distributiekantoor Sen wij allereerst een voorstelling, waaruit blijkt over welk gedeelte van het huishoudelijk budget on meer in het bijzonder van de voeding, de distri butie thans reeds haar zorgende hand uitstrekt. Daarnaast wordt op den voorgrond gesteld, dat de jtaak van de distributie is een rechtvaardige ver deling der goederen over alle gebruikers te ver zijgen. Tenslotte wordt nog uitgebeeld, dat het Centraal Distributiekantoor riet alleen de zorg heeft voor alle verbruikers,, maar tevens 150.000 winkeliers en instellingen behulpzaam is bij de uitvoering der distributiemaatregelen. Op overzichtelijke wijze is een beeld er van ge geven, welke diensten het Rijksbureau Voedsel voorziening omvat, terwijl voorts de taak van dit Bureau ten opzichte van den boer wordt uitge beeld. De stard wordt evenwel voornamelijk inge nomen door een voorstelling, welke een beeld geeft van de situatie, zooals deze door het wegvallen van den invoer van granen en veevoeders is geworden. De Economische Voorlichtingsdienst van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke de inrichting van deze stands verzorgde, heeft zijn inzending voornamelijk gewijd aan het weiktuigencrediet, hetwelk ten doel heeft aan am bachtslieden en kleine industrieelen de aanschaf fing van werktuigen, machines, installaties e.d., alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen, mogelijk te maken. Voor de huisvrouw. Zooals reeds vermeld, werd door eenige samen werkende instanties binnen het kader van de door den Economischen Voorlichtingsdienst georgani seerde inzending een stand voor voorlichting op voedingsgebied georganiseerd. Deze inzending wil de huisvrouwen doen beseffen, dat met de voort brengselen van onzen Akkerbouw, van onzen Wei- debouw en Zuivelbereiding en onzen Tuinbouw een voeding kan worden samengesteld, welke aan verscheidenheid en volwaardigheid geenszins be hoeft te worden achtergesteld bij een voeding, welke mede zou zijn gebaseerd op geïmporteerde levensmiddelen. Een blik op beide kaarten van ons land laat zien, dat Nederland met zijn rijken gevarieerden bodem ons kan voorzien van die natuurlijke voe dingsmiddelen, waarop de voeding, naar de weten schappelijke begrippen van dezen tijd, geheel kan worden gebaseerdmits de huisvrouw deze be grippen goed tot zich wil laten doordringen. in Haarlem en daarbuiten. Daumier en Gavami, twee namen van kunste naars, die men vaak verbonden aantreft, doch waarvan de dragers toch opmerkelijk in karakter van het werk verschillen. Haast even opmerkelijk ook de wenteling der waardeering die dat werk genoot en thans geriet. Tijdens hun leven was niet Daumier doch Gavarni de meest gevierde man althans zoo ongeveer in het midden van de vorige eeuw onze tijd heeft terecht Daumier op een veel hooger plan in de critische bewondering ge plaatst en hem als één der allergrootsten der laat ste eeuwen erkend. Wat zij gemeen hebben is bei der ontzagwekkende productiviteit als teekenaars en de bij beiden gelijkwaardige en buitengewone vakkundigheid, waarmee de duizenden lithogra- phische teekeningen die zij produceerden, behan deld zijn. Zij werken in den bloeitijd van dat gra fisch procédé, drukkers die ware artisten in hun vak zijn staan hun ten dienste, die op him hand persen met kostelijk gemengde inktsoorten de bla den afdrukken, waarvoor zij, en een groote reeks andere teekenaars-sohilders arbeiden. Maar beider karakters verschillen. Behalve dat Daumier feller de groteske kanten van het leven ziet, dieper duikt in de verborgenheden der motie ven in het doen en zich vertoonen der menschen, is hij ook hevig geïnteresseerd bij het politieke leven van zijn tijd en een scherp wapen in den strijd tegen misstanden in bewind en samenleving. Zijn spot is doorsponnen met caricatuur op zeld zaam origineele wijze en boeit ons vandaag nog, al zijn de voorstellingen zelf voor ons van geen be lang meer. Wij staan er vrijer tegenover dan zijn tijdgenooten, die hem om zijn felheid in het ge vang wierpen. Gavarni is anders. Liet zich met de politiek niet in, zoekt in het leven het groteske alleen waar zich dat opzettelijk als zoodanig voordoet: op masker feester, in het studenteleven, bij de meisjes en is overigens nergens tragisch, daar hij steeds meer op het amusante dan op het ontroerende gespitst is. Met zijn enorme handvaardigheid, zijn goeden NIEUWE SERIE No. 92 In tegenstelling tot de veelal gebruikelijke wijze van tentoonstellen van de bloeiende bolbloemen in winter en voorjaar, heeft het Nederlandsche bloem bollenbedrijf gemeend ditmaal eens te moeten demonstreeren, dat óók van de producten der Ne derlandsche bloembollenteelt zelfs, in den vorm waarin ze in nazomer en herfst aan de verbruikers geleverd worden, aantrekkelijke uitstallingen te maken zijn. In den stand van het Centraal Bloembollen Comité, ziet men droge bloembollen, zooals zij na het oogsten in den zomer door een temperatuurbehan- deling geschikt zijn gemaakt voor den verkoop in zaadwinkels, warenhuizen, bloemenmagazijnen, enz. De nadruk wordt in deze stand gelegd op de kwaliteit, die tot uitdrukking komt in de grootte, de soortenkeuze en de zorgvuldige sorteering der bol len, door welke factoren immers het resultaat van het forceeren (trekken) in de kassen of in de huis kamers wordt bepaald. Er wordt hierop de nadruk gelegd, omdat het welslagen van het forceeren in de allereerste plaats afhangt van de vraag of de bollen, vóórdat zij aan het publiek verkocht wor den, de juiste voorbehandeling van den kweeker hebben ontvangen. Die behandeling wordt toege past op de z.g. leverbare bloembollen. Het is in een klein bestek als dat van deze stand natuurlijk niet mogelijk om het geheele, voor elke soort bloembollen uit tientallen soorten (varië teiten) bestaande sortiment te exposeeren. Deskundige belangstelling voor de landbouwwerktuigen op de Najaarsbeurs te Utrecht, welke van 3 tot en met 12 September gehouden wordt. (Foto Pax Holland) J. H. DE BOIS. Behalve dat de kwaliteit en de verkoopsmogelijk heid wordt gedemonstreerd, is de inzending ook benut, om een beeld te geven van de verschillende wijzen van toepassing. Bloembollen en met name Hyacinten, Tulpen en Narcissen worden voor tweeërlei doeleinden gebezigd. a. Voor winterbloei in de huiskamer. b. Voor tuinversiering in het voorjaar. In den winter zullen er vele in de huiskamer in bloei getrokken kunnen worden, aldus dengenen, die niet het voorrecht hebben van het bezit van een eigen tuin, gelegenheid biedend, met eigen gekweek te bloemen zijn huis te versieren. Allereerst komen hierbij in aanmerking hyacinten op glazen, een me thode die jaarlijks hier en in het buitenland dui zenden gezinnen ontspanning en genot bezorgt. In de stand zijn glazen van goed model aanwezig, wordt de juiste plaatsing van de bollen er op aangewezen en is een duidelijk gestelde handleiding voor uit- deeling beschikbaar. Wederverkoopers kunnen zich deze handleiding op billijke wijze verschaffen. Daarnaast wordt getoond hoe in potterie van aller lei formaat en uitvoering hyacinten, tulpen en nar cissen in zand, grint en andere alom beschikbare grondmengsels, geplant en in de huiskamers in bloei getrokken kunnen worden. Het artikel bowls voor dit doel in Engeland speciaal bekend, vervangt de gewone bloempot meer en meer. De bloeiende Colchicum autumnale, de droog bloeier onder de bolgewassen, toont dat deze soort ook zonder grond of water in bloei te brengen is. Bloeiende najaarscrocus demonstreeren hoe reeds smaak van man van de wereld en bewondering voor alles wat vrouw was, moest hij de aargewe zen kunstenaar zijn, die de mode-tijdschriften van artistieke en doeltreffende teekeningen voorzien kon. Men kan zich die bezigheid van een Daumier eenvoudig niet voorstellen. Maar daar steekt geen kleineering van Gavarni in, want deze was op zijn terrein weer met capaciteiten begiftigd, die geheel buiten Daumieris sfeer lagen. Zoo moet Gavami onder meer een geestig novellenschrijver en dichter zelfs geweest zijn, het zeer ver in physica en mu ziek gebracht hebben, in één wooord de artist- gentleman van het tweede keizerrijk vertegen woordigd hebben die in de particuliere salons over al gaarne ontvangen werd. Ondanks dat alles steeds zonder duiten zat, hetgeen Prinses Mathilde. de vriendin der artisten, eens de opmerking deed maken dat men op de gemaskerde bals. die Gavarni naliep, altijd een gat in zijn zakken scheen te snij den waardoorheen zijn geld wegvloeide en dat hij in het vervolg maar als ridder in een harnas daar heen moest gaan. Niet alles wat Gavarni geteekend heeft kan ons nog interesseeren. Vaak vertoont hij met Daumier eenige overeenkomstigheid, doch dan is hij niet op z'n best. Zoo zal men op ons plaatje van deze week in de manier van teekenen van de beenen van den zettenden peinzer een Daumïer-achtige gedurfde breedheid van schrift vinden, die echter juist Dau- mier's exactheid van den vorm mist en daardoor, zelfs als schets, eer aanstellerig dan meesterlijk is. Doch typisch-Gavarnï is het modelé van den kop en de haardos. Daar zit die losse nonchalance in. die raak typeert en tevens aantrekkelijk blijft; uit de manier waarop de schaduwpartijen op den kop zijn aangebracht herkent men den vlotten aquarel list die Gavami eveneens was en het geheele por tretje heeft een zekere houding die veel forscher en zelfbewuster is dan menig coquet lithotje uit zijn overig oeuvre. Gavarni heette eigenlijk anders. Hij werd in Parijs in 1804 geboren en stierf daar in 1866 en is dus Daumier's tijdgenoot geweest. Zijn doopnaam Ch. Sulpice Chevallier verving hij door het kor tere en welluidende Gavarni, als herinnering aan het dorp Gavarnie, in de Pyreneeën waar hij als jongeling op zijn eerste buitenlandsche reis ver toefde en waaraan hij een prettige herinnering be waarde. In zijn latere leven zijn de broeders De Goncourt hem zeer toegedaan geweest en zijn biografie is door hen na zijn dood op hoogst sympathieke wijze geschreven. Doch ook in de laatste jaren is er weer veel over Gavami gepubliceerd, onder andere het groot© werk in drie deelen door P. A. Lemoisne, hetgeen bewijst dat ook voor Gavarni weer een hernieuwde belangstelling tot de mogelijkheden behoort. Het waren ook de Goncourts. die Gavarni bij Prinses Mathilde introduceerden. Daar heersch- te als major domo en gunsteling der Prinses de graaf de Nieuwerkerke, een heer van Hollandsche afkomst, in Parijs als le beau Batave bekend ge worden en in de Hollandsche kunsthistorie ver meld door het ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger vóór het paleis in het Haagsche Noordein de, dat hij, beeldhouwer en tegelijk zeer vermogend zijnde als een zijner groot-formaat visitekaartjes aan den toenmaligen Koning Willem I was komen aanbieden. En ongewild heeft deze hoveling-artist de Fran- sche kunst nog sterker beïnvloed doordat hij het was, die den jongen J. B. Jongkind, Schelfhouts leerling, mee naar Parijs nam, met een subsidie van den Konirg, waardoor een groote carrière in de 19e eeuwsche kunst een aanvang ging nemen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5