Haarlem's Dagblad I DANSLESSEN STOOP'S BAD VERDUISTERD ActikeCen^ Carol II abdiceert. Vogeltrek. DANSschool „Schröder" Bericht dat half Sept. de De opheffing der vrijmetselaarsloges. Dans-Academie MARTIN 58e JAARGANG No. 17552 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 6 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Een bericht van het D.N.B. uit de Roemeensche hoofdstad Boekarest meldt, dat Koning Carol II van Roemenië in den afgeloopen nacht afstand van den troon heeft gedaan ten gunste van zijn zoon, den bijna negentienjarigen kroonprins Michael. Vandaag zou de afgetreden monarch, die geduren de verscheidene jaren vrijwel een onbeperkte macht heeft uitgeoefend, reeds naar Zwitserland vertrekken. Aldus is een einde gekomen aan het nu juist tienjarige koningschap van deze opvallende figuur in de Balkanpolitiek, wiens stormachtige levensloop nu, op zijn 47ste jaar, schijnt te zullen gaan luwen in de vergetelheid. Er hebben zich groote veranderingen ten aanzien van Roemenië voltrokken, dat bij de vredesonder handelingen na den wereldoorlog zich zulke groote grondgebieden zag toegewezen ondanks zijn ge ringe militaire prestaties dat het bijna tweemaal zoo groot werd, maar in den laatsten tijd vrijwel tot zijn oorspronkelïjken omvang werd terugge bracht. Dat is zonder strijd geschied. Roemenië heeft eerst bewilligd in de Russische eischen die afstand van de Dobroedsja en van Bessarabië gol den en daarna, na een arbitrale uitspraak van Duitschland en Italië die volgde op gevoerde on derhandelingen met Hongarije, Zevenburgen weer aan de Hongaren moeten afstaan. Zij zijn het juist binnengerukt, voorafgegaan door 'den rijksbestuur der Horthy, en er met geestdrift ontvangen. Hon garije had bij het Verdrag van Trianon een enorm verlies aan grondgebied geleden en het hun daar gedane onrecht waren de Hongaren geenszins ver geten. Het bleef een diepe grief die steeds levend werd gehouden en een voortdurende spanning in Oost-Europa veroorzaakte. Het is zeker dat die spanning thans is weggenomen, nu zich bovendien ingrijpende veranderingen in het Roemeensche be wind hebben voorgedaan. Generaal Antonescu, de nieuwe premier in een fascistisch-ingericht staats bestel, werd verleden jaar wegens zijn betrekkin gen tot de IJzeren Garde van Codreanu, welker leiders waren gevangen genomen zij vonden den dood, volgens het toenmalige communiqué, bij een poging tot ontvluchting gevangen gezet. Dit alles geschiedde onder het bewind van Carol II. Het is dus wel duidelijk dat zijn positie onhoudbaar was geworden sinds door den nieuwen regeeringsvorm de koninklijke macht zeer 'beperkt moest worden, een zijner tegenstanders aan het hoofd der regee ring is gekomen en de IJzeren Garde ook weer op den voorgrond is getreden. Dé nieuwe premier Antonescu heeft gisteren eera proclamatie tot het volk gericht waarin hij ver klaart den staat en de natie te willen redden, een beroep op allen doet en er aan herinnert dat de ware vólken hun groote toekomst uit de nederlagen opbouwen. Hij heeft volgens United Press in een conferentie met Roemeensche journalisten mede gedeeld dat hij zijn steun zal geven aan de As- mogendheden en de uitspraak van Weenen respec teeren. Hij heeft hun verzocht den Koning, den troon en de vroegere politieke leiders op geenerlei wijze aan te vallen maar wat den laatsten betreft verklaard dat hij hen zou straffen. Dit voornemen geldt dus kennelijk niet den thans afgetreden Ko ning. Carol II, oudste zoon van Ferdinand I en Ko ningin Marie, verwekte in zijn jeugd als kroonprins al hevige opschudding door zijn niet erkend hu welijk met een officiersdochter, Zizi Lambrino, dat later ontbonden werd. Zijn echt met prinses Helene van Griekenland, waaruit kroonprins Michael ge boren werd, was zeer ongelukkig en weldra leefde hij ver van haar, jarenlang vertoevend in Parijs. Hij was nog steeds kroonprins toen hij in 1926 door zijn moeder en den liberalen premier Bratianu ge dwongen werd, afstand te doen van zijn rechten op den troon. Michael, toen zes jaar oud, werd tot Koning uitgeroepen onder een regentschap. Maar in Juni 1930, na Bratianu's dood, keerde Carol plot seling terug en liet zich tot Koning kronen. Dit is dus zijn tweede afstand van den troon en nu de jonge Michael hem opvolgt wordt dat, merkwaar digerwijze, diens tweede koningschap. De indertijd gedane pogingen tot herstel van een goede verstandhouding tusschen Carol II en zijn gemalin, de Grieksche prinses Helene, mislukten omdat een andere vrouw, Mme. Lupescu, dochter van een Joodschen apotheker in Boekarest, hem ge heel beïnvloedde. Zij bleek voor hem onmisbaar te zijn en ondanks de actie die tegen haar terugkeer en haar invloed gevoerd werd kwam zij kort na zijn kroning toch weer naar Boekarest en bleef daar sindsdien. Tot dusver is niet gemeld of zjj hem in de verbanning „en excil" zal verge zellen; wellicht zal dit nog wel bekerd worden. Carol II wérd op 15 October 1893 op het kasteel Sinaia, niet ver van Boekarest gelegen in een ro mantische omgeving, een landgoed waar de Ko ninklijke familie van Roemenië veel pleegt te ver toeven, geboren. R. P. Brood Geldigheidsperiode van 11 tot 9 Bon 5. ingekrompen dagen. Vrij als een vogel in de lucht, Gaan weer de vogels op de vlucht Naar zuidelijker streken, Bij hen is warmte meer in trek, Dan onze kou, en dat 's niet gek Bekeken. Wij zien het wel met weemoed aan, Hoe zij weer op de wieken gaan, Vereend in groote groepen; Als door een stem, die hun beduidt: Kom, het wordt koud, trek er weer uit, Geroepen. Zij trekken op dit jaarlijksch sein, Op enkle soorten na, één lijn. Gericht op 't verre Zuiden; Dit heeft voor ons welhaast den zin, Den zomer uit, den winter in Te luiden. P. GASUS. RAAMSINGEL 16 TELEF. 11045. zullen aanvangen. Inschr. van Leerlingen dagelijks. VRAAGT U EENS ONS GRATIS PROS PECTUS AAN (Adv. Ingez. Med.) Haarlem's Dagblad-Texfielkaarl. Van de handige en nuttige Haarlem's Dagblad Textielkaart zijn thans 11.000 exemplaren ver kocht. Elfduizend. En toeft1 het zoo ver was, hebben wij besloten nog één nieuwe oplage van duizend exemplaren ter beschikking te stellen. Deze is thans gereed en wanneer ook die duizend zijn verkocht, zullen wij geen nieuwe oplaag meer op stapel zet ten. Vandaar een opmerking aan het adres van de huisvrouwen, die nog geen kaart haalden aan ons hoofdkantoor Groote Houtstraat 93, of ons bijkantoor Soendaplein 37. Het is weliswaar niet meer zoo als in de eerste dagen toen er een paar duizend per dag werden afgehaald, maar een paar honderd dagelijks is het nog wel. Over enkele dagen zullen dus ook deze duizend Haarlem's Dag- blad-Textielkaarten wel verdwenen zijn. Wees er daarom tijdig bij. De prijs is 2'/2 cent. De bekeuringen. Donderdag 103 Eiken dag publiceeren we de cijfers van de door de Haarlemsche politie opgemaakte processen-ver- baal wegens de verkeers- en verduisterings-voor- schriften niet meer, omdat het zoo eentonig be gint te worden. Maar Donderdag liep het weer de spuigaten uit! Toen werden weer 103 personen op den bon gezet, namelijk 15 wielrijders, die niet rechts, 19 die zonder licht en 34, die met niet be hoorlijk afgeschermde lantaarn reden; 19 gaven er geen teeken, dat zij van richting wilden ver anderen. Twee bestuurders van een auto en één van een handwagen werden bekeurd omdat zij ook niet voor een behoorlijk afgeschermde verlichting hadden gezorgd. Twaalf personen kregen een be keuring omdat er licht uit hun huizen straalde en één omdat hij zijn auto onverlicht op den weg had laten staan. OVERVEEN GEOPEND TOT 'SAVONDS 9 UUR (Adv. Ingez. Med.) Van bevoegde officieele zijde wordt het A. N. P. medegedeeld dat Woensdag in geheel Nederland de ontbinding der vrijmetselaarsloges is bevolen zulks in het raam van de bevordering van het Neder- landsche maatschappelijke en geestelijke leven. 's-GRAVENHAGE, 5 September. Het A.NJP. meldt: Nadat in de laatste jaren bij de voltrekking van de staatkundige hervorming van een aantal Euro- peesche landen de Vrijmetselaarsloges, als zijnde organisatorische en grootendeels ook geestelijke steunpunten van het wereldliberalisme en van de geldheerschappij geliquideerd zijn, zijn in de af geloopen weken verscheidene andere staten er toe over gegaan de Vrijmetselaarsorganisaties in hun landen te verbieden. Dat dit besluit genomen is in landen, waarin deze organisaties een buitengewone geestelijke en politieke macht uitoefenden, is de beschouwing als een verstrekkend politiek symptoom. Daartegen over is het, zoo luidt het in een ons verstrekte officieele mededeeling, teekenend voor de Neder- landsche partijen en groepen, welke zich naar haar zeggen tot een herordening geroepen voelen, dat eenige groepen uitgezonderd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brandmferken en er definitief mee af te rekenen. (Het bovenstaande werd reeds in een deel der oplaag van ons vorig nummer opgenomen. Thans volgt de rest van deze beschouwing): Het is de vrijmetselarij geweest "Uit welker mi lieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn opgekomen. Zij zelf was in haar la ter tot ontwikkeling gebrachte organisatie het po litieke zij het onofficieele machtsmiddel van die cosmopolitische liberale kringen, die in poli tieke en economische samenwerking het aanschijn van de parlementen van vele staten hun stempel opdrukten. Het is teekenend voor den toestand der laatste decenniën, dat het aan geen andere politieke macht gelukt is, de vrijmetselarij uit den zadel te werpen. Alle aanvallen van de zijde der kerken tegen de loges leidden niet tot resultaat en eerst aan de na- tionaal-socialistische en fascistische revoluties bleef het voorbehouden, de organisatorische en grooten deels geestelijke steunpunten van het wereldlibe ralisme en van de geldheerschappij te overwinnen. Wanneer thans andere staten dit voorbeeld gaan volgen of onder invloed van Duitschland den nieu wen koers vinden, dan is dit het resultaat van de nationaal-socialistische en fascistische omwente ling. Beslissend voor de toekomstige ontwikkeling is daarbij, of de onderwerping van een geesteswe reld en van een politieke organisatie ontspruit aan een vooruitstrevenden gedachtengang, of dat zij slechts is te beschouwen als te danken aan het feit, dat oude politieke krachten, die op zichzelven tot een overwinning op de loges niet in staat wa ren, nu een gunstig oogenblik hebben gevonden om met hun tegenstander af te rekenen, met geen. ander doel dan verouderde instellingen opnieuw aan de macht te brengen. Bij al haar afwijzing van geest en methoden der vrijmetselarij denkt het nationaal-socialisme te zeer .in historischen zin, om niet in het feit, dat de vrij metselarij 150 jaar lang Europa in toenemende mate heeft beheerscht, meer te zien dan slechts een toe val of het uitsluitend resultaat van duistere sa menzweringen. Wij zien thans in de gedachten en de daaruit ont sproten daden van de Fransche revolutie een revolutionnaire breuk met de middeleeuwen, waar mede echter gepaard ging de onbekwaamheid om in de plaats van de oude bindingen nieuwe in het leven te roepen. Het valt echter niet te betwisten dat het tijdvak van het absolutisme inwendig ver molmd en corrupt was geworden, en dat de krachten, Aanvang spreekuur seizoen 1940/41 16 SEPTEMBER SCHAGCHELSTRAAT 29 TE HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Van 9 September tot en met 15 September a.s. geven de met „5" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood.1 Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke de consumenten 15 September nog niet gebruikt hebben, zullen niet zooals tot dusverre het geval was nog vier dagen geldig zijn, doch slechts twee dagen, en wel tot en met Dinsdag 17 September a.s. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met Donderdag 19 September a.s. ter inwisseling tegen toewijzingen Inleveren bij de plaatselijke distributiediensten. Nederlandsche Smalfilm Centrale is te Heemstede begonnen met de eerste opnamen voor de nieuwe film „Zeven jongens en een oude schuit", naar het gelijknamige boek van den bekenden schrijver A. C. de Vletter. (Foto Pax Holland) Zondagavond DANSEN in „De Leeuwerik" HAARL. AMUS. VER. Op veler verzoek Nederlands beste croonduo THE HOT RASCALS. (Adv. Ingez. Med.) die dit tijdvak droegen, onbekwaam waren gebleken uit zichzelve tot een zuiverende evolutie te geraken. Door de geschiedenis, d. w. z. door het verloop 'van het spel der krachten, is een ondubbelzinnig oordeel geveld over het ten val gekomen Fransche systeem van de achttiende eeuw. Daarom moet het als bedenkelijk worden beschouwd, wanneer thans krachten, die tot nu toe zichzelve onmachtig waren, trachten in de plaats van overleefde vormen welis waar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het nationaal-socialisme nu streeft er naar met voorbijstreven van de ongebondenheid van het libe ralisme een nieuwe staatkundige en sociale ge- dachtenwereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste sociale orde, en daarom draagt de overwinning op de vrijmetselarij een zeker vooruitstrevend karakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier in Ne derland na dezen maatrfegel met opmerkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn, die vorm van de vrijmetselaars loges is, nu zoovelen. een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche romantiek van haar instellingen, van alle illusies ontdaan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie, dat vele kleinburgerlijke naturen heeft aangetrokken en anderen op zijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd, van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpolitiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering echter van 'n vroeger dweepzuchtige idee was dermate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de innerlijke leegheid, welke in de steeds verder ver vlakkende geesteswereld van de vrijmetselarij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revolutie storten thans de steunpilaren van de liberale wanorde overal ineen, hetzij het gaat over de wereldbeschou wing der vrijmetselarij, hetzij over haar complotten of over de door haar nagestreefde, slechts door goud gedekte wereldvaluta en de heerschappij der geld- trusts. De thans nog steeds smeulende verlangens om de leuzen van de Fransche revolutie, van een we reldstatenbond of van een volkenbond weder in oude glorie te herstellen, laat de natuurlijke revo lutie van den nieuwe» tijd zegepralend achter zich. De verkeersveiligheid tijdens de duisternis. Te Haarlem worden vele witte hekken geplaatst. De beveiliging van hen, die zich nog op straat moeten bevinden gedurende den tijd van ver duistering, tegen gevaren van struikelen, botsen of te water loopen, baart velen zorg. Begrijpelija ove rigens, want op den een of anderen dag zal voor ieder wel eens het oogenblik komen, dat hij zich ondanks de duisternis buiten de deur moet wagen. En buiten de deur loeren de gevaren: een lan taarnpaal, een bord, een boom, een stoeprand op een plaats waar men deze niet verwacht, het water. Op dat alles moet de voetganger en de fietser be dacht zijn. Het licht van de fietslantaarn moet voor den fietser voldoende zijn om den weg te vin den; de voetganger zal het zonder een hulpmiddel want gebruik van zaklantaarns is, zooals men weet, voor voetgangers ongeoorloofd, moeten doen. Al de zich op dit gebied voordoende kwesties kent de overheid en zij zoekt naar een oplossing voor de vele moeilijkheden. Het grootste gevaar levert thans nog het water op. In de duisternis is het soms heel moeilijk zich te oriënteeren of men aan den waterkant is terecht gekomen of niet en daarom heeft men deze zaak het eerst ter hand genomen. Met den meest mogelijken spoed zal men te Haarlem op ongeveer 50 plaatsen waar kans bestaat dat men te water raakt, witte hekken plaatsen, -opdat de nachtelijke of avondlijke voet. ganger of fietser voor een ongeval wordt behoed. Dat zal reeds een aanzienlijke verbetering be- teekenen. Er rijn echter nog vele andere kwesties. De moeilijkheid is thans evenwel nog, dat men niet goed weet.hoe deze opgelost moeten worden. Er zijn wel vele ideeën, doch alvorens aan den arbeid te gaan wil men eenige zekerheid hebben, dat de gekozen methode goed is. Daarom zullen proeven worden genomen met het witmaken van enkele stoepranden, om in de practijk na te gaan wat de beste oplossing is. Dan zijn er nog de lantaarn palen, de boomen, de'borden enz., o zoovele obsta kels op den weg van hem die zich in 't donker op straat begeeft. Gezocht wordt naar mogelijk heden, om pijnlijke botsingen te voorkomen, de Haarlemsche overheid is druk met dit zoeken bezig. Dat zij mag slagen wenscht stellig ieder haar toe, die reeds nu in de duisternis den weg naar huis heeft moeten zoeken. Engelsch convooi aangevallen Vijf koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht an 4 op 5 September heeft een flottielje motor-torpedobooten voor de Britsche oostkust een Britsch convooi aange vallen. Vijf bewapende volgeladen vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 b.r.t., waaronder een tankschip van 12.000 b.r.t. werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar be schadigd. Het geheele convooi werd volkomen uiteengejaagd. Een der motortorpedobooten slaagde erin een torpedojager van de „Imogen"- klasse, die het convooi beschermde, door een torpedo tot zinken te brengen. (D.N.B.) Koning Carol doet afstand van den troon. Reeds vandaag naar Zwitserland vertrokken. Koning Carol II. BOEKAREST 6 September (D. N. B.) Ko ning Karol II van Roemenië, heeft in den afgeloopen naeht ten gunste van zijn zoon, kroonprins Michael, die in October 19 jaar oud wordt, afstand gedaan van de troon. Naar verluidt, zal de koning nog in den loop ran vandaag naar Zwitserland vertrekken. Een officieel bericht over dezen troonsafstand is nog niet gepubliceerd. Kroonprins Michael. ANTONESCOE „STAATSLEIDER* VAN ROEMENIë. In een officieele publicatie, die gisteravond aan de pers werd verstrekt, werd minister-president generaal Antonescoe voor de eerste maal als „staats leider" (conducatorul statulul) betiteld. Het semi- officieele blad „Romania" had reeds voordien den nieuwen minister-president met deze titel begroet» De brandkraan van dc historische Vleeschhal te Haarlem, waaraan zes slangen gekoppeld kunnen worden ter beveiliging der omliggende gebouwen. (Foto Pax Holland.) (Voor het verslag der gisteren te Haarlem gehouden demonstraties zie men pag. 4.) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Carol II abdiceert. pag. 1 J. H, de Bois: Vrije Haarlemsche Schilderschool. pag. 8 g K. de Jong: Haarlemsche Orkest- g Vereeniging. pag. 6 M H. D. Vertelling: „Dank u, mijnheer" door Cor Bandt Szn. pag. 6 Flitsen. pag. 3 jj Kinderrubriek. pag. 8 H 1 Laatste Berichten op pagina 7 1 \iMuuBaongmmn i p i—nuienmmJr

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1