De verduistering 't Werk van de anderen, Uit de Pers. Nieuwe bonnen. Meel waren Bon 71. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 HA" ARE EM'S DA'GBE'AD 2 Zon onder 20.17 Zon op 7.01 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De lessen zijn weer begonnen. Ook voor de zieke en zwakke kinderen. De heer J. H. W. Habermehl, 2e secretaris van de commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem, verzoekt ons opneming van het volgende: September! De vacanties zijn geëindigd, de uitstapjes en pleziertochtjes behooren weer tot het verleden en de jeugd heeft weer opgewekt de scholen bevolkt. Alleen de zieke en zwakke kin deren zijn niet mee opgetrokken. Gelukkig zijn zij echter niet verstoken van onderwijs. Voor Haarlem en omstreken geldt de eenvoudige en logische stelregel: „Kunnen de kinderen niet naar school, dan de school naar de kinderen." Reeds meer dan twintig jaren bestaat hier ter stede een commissie ter voorziening in het onder wijs aan zieke en zwakke kinderen. Daar de leer plichtwet niet heeft voorzien in het onderwijs aan zulke kinderen, acht deze commissie het haar taak de ernstige bezwaren aan die leemte zooveel mo gelijk te ondervangen. Jaarlijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onderwijs gegeven. Het op her stel van zijn gezondheid wachtend kind ontvangt tweemaal per week zijn onderwijzer aan huis, zoo noodig aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd dat deze twee uren voldoende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moeten de kinderen en ook de ouders meewerken. Maar dat doen ze gaarne: de dagen, waarop ze les krijgen, zien zij verlangend tegemoet. De resultaten zijn rijkelijk voldoende om dit werk met kracht te blijven voortzetten. Ook de kinderen uit de omliggende plaatsen worden aangenomen, terwijl met goedkeuring van de directie en den betrokken medicus dit onder wijs ook In de ziekenhuizen wordt gegeven. Met groote opgewektheid vervult de commissie haar taak, daarbij rekening houdende met de gods dienstige gezindte. De kosten werden bestreden met een j aarlij ksch subsidie der gemeente Haarlem, die, nadat zij in 1933 met f 200 en in 1934 nog eens met f 300 was verlaagd, nog f 2000 bedroeg, verder, een klein subsidie der gemeente Bloemendaal en Heemste de, jaarlijksche bijdragen van enkele vereenigin- gen, schoolbesturen en particulieren en bijdra gen der betrokken ouders, voorzoover dezen daar toe in staat waren. Onder den druk der Regeering was de Gemeenteraad van Haarlem in 1938 -ge noodzaakt het subsidie van f 2000 geheel te schrappen. Ook in de jaren 1939 en 1940 bleven wij ondanks ons dringend verzoek van dit subsidie verstoken, zelfs een minder bedrag werd niet ver leend. Moesten wij nu onze zieke leerlingen, die toch reeds zooveel misten in vergelijking met hun ge zonder kameraadjes, ook het genoegen ontnemen, dat zij althans thuis onderwijs ontvingen? Neen, wij besloten op dezelfde wijze voort te gaan. Mede dank zij den krachtdadigen steun van enkele vereenigingen, schoolbesturen, fondsen en particulieren is ons dit tot heden gelukt. Maar de tijderi worden steeds moeilijker. In het af- geloopen jaar werd door bemiddeling onzer Commissie aan 43 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs gegeven. Overtuigd van uwe waardeering voor ons werk verzoeken wij u beleefd maar dringend ons te willen steunen met een jaarlijksche bijdrage. Bij voorbaat onzen dank. De nieuwe tijd en de Openbare Leeszaal. Een pleidooi voor meer en betere openbare leeszalen. In „Bibliotheekleven", orgaan der Centrale Ver- eeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken en van de Ned. Ver. van Bibliothecarissen wijst de heer P. N. de Wit, directeur der Gemeentelijke Lees zaal en Bibliotheek te Haarlem op de perspectieven die de nieuwe tijd ook voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek opent. De schrijver memoreert de lijdensgeschiedenissen van de meeste dezer instellingen, die tot dusver hebben moeten werken met voor een deel onbezol digd of onyoldoend gesalarieerd personeel, met sub sidies, die het aanschaffen van de allernoodigste lecturen niet gedoogde en dikwijls in localiteiten, waarvan herstel noch uitbreiding mogelijk bleek. „Gelaten" aldus de heer De Wit „hebben we alles verdragen, in wel geen ander vak zal met zoo veel berusting en met zoo weinig critïek naar bui ten de toestand aanvaard zijn als in het onze. Men aanvaardde, omdat heel het beeld onzer maatschap pij zoo weinig troostrijks en hoopvols bood, omdat men ook geen uitweg zag en omdat zooveel energie noodig was om den dagelijkschen arbeid naar be hooren te verrichten. Maar genoeg over wat was en is: wat zal er komen? Om weer te gelooven in onze openbare leeszaal beweging moeten we gelooven in den Nieuwen Tijd Voor velen onzer is dat mogelijk wij waren een maal ingesteld op beginselen, leuzen en levensprak tijd, waarvan 't moeilijk is afstand te doen omdat ze zoo geheel verschillend zijn van hetgeen een nieuw Europa van ons eischen zal. En toch hoe eer wij de nieuwe werkelijkheden onder het oog zullen zien hoe beter dat voor ons allen zal zijn. FAILLIS SEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 4. Sept. G. Huisman, Enschede, Roomweg 42. R. C. Jhr. Mr. Mollerus, te Almelo. Cur. Mr. J. J, M. Baak te Enschede. 4 Sept. E. F. Norden, wonende te Amsterdam, J. W. Brouwerstraat 38. R. C. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. A. Th. E. Kastein, Keizersgracht 606, Amsterdam. 4 Sept. G. A. van Charante, winkelier in drogist artikelen, wonende te Amsterdam, Oosterpark 57. R. C. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. F. Kra nenburg, Keizersgracht 391, Amsterdam. 4 Sept. B. Koster, behanger-stoffeerder, wonende te Amsterdam, Breedeweg 6. R. C. Mr. J. E. Hoek stra. Cur. Mr. L. Verbeek, Saxen Weimarlaan 1, Amsterdam. 4 Sept. B. H. Reynders, koopman, wonende te Hil versum, Laarderweg 73. R. C. Mr. G. J. Jutte. Cur. Mr. R. Meurs, Kerkstraat 87, Hilversum. 4 Sept. Johan Gerrit Kilian, boekdrukker, wo nende te Amsterdam, Roeterstraat 46. R. C. Mr. H. J. Hütschler. Cur. Mr. P. J. Klaver, Vossiusstraat 49, Amsterdam. Volgens het Weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Augustus bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd: 9 Crediteuren- lijsten, met een totaal passief van f 189.947,51, waarvan preferent f 36.695,93. Vernietigd in appel: 22 Aug. N. Venn. Passementfabriek Stoomververij en Chemische Wasscherij C. van den Berg en Zn., te 's Gravenhage. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Aug. P. v. d. Ploeg, expediteur, Groningen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: H. Riemstra, Sneek. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslljst. Schrandere politiehond te Heemstede Wederom met veel succes gewerkt. De politiehond „Cora" van den Heemsteedschen politie-agent De Greef, heeft weer een mooi staal tje van zijn schranderheid getoond. Des avonds laat vond een bewoner- van der Java- laan achter op zijn erf den kop van een geit, die blijkbaar pas was geslacht. Aangezien dit geval wederom wees op een frau duleuze" slachting, aan welke overtreding een an- dere bewoner van de Javalaan zich kortgeleden eveneens had schuldig gemaakt, .werd onmiddel lijk met den politiehond „Cora" een onderzoek in gesteld. Het dier kreeg lucht op de plaats, waar de kop gevonden was. De hond liep daarne dadelijk de straat op en vervolgens naar de voordeur van een perceel aan de Javalaan. Nadat de bewoner de deur op last van de politie geopend had. liep de hond snel naar een zak in den kelder en begon toen hard te blaffen. Bij onderzoek bleek in den zak de huid van een geit te zitten. De kleur van den gevonden kop en deze huid pasten bij elkaar. „Cora" had binnen vijf minuten zijn taak vol- bracht! Aanvankelijk wilde de bewoner nog ontkennen, maar tenslotte bekende hij zich aan frauduleuze huislachting te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft proces-verbaal tegen hem opg^. maakt. VOOR DE VROUW Heilzame ervaring van een kampement thuis, In de afgeloopen weken ben ik een heilzame va- cantie-ervaring rijker geworden. We hadden na rijp beraad besloten, dit jaar maar eens thuis te blijven. We wilden met ons groot ge zin van schoolgaande kinderen, nog aangevuld met een Rotterdammertje, fijne fietstochten maken, den tuin goed verzorgen, zwemmen en luieren in de zon, kortom: rustig genieten zonder dat er een groote massa-verhuizing mee gepaard ging. Een degelijk, bezadigd plan, dat eerst wel een weinig teleurstelling wekte bij de jongens, die van kampeeren e. d. hadden gedroomd, maar dat toch tenslotte in de uitvoering erg meeviel. En we spraken af, dat 't heele gezin daar het dienstmeisje ook vacantie moest hebben nu eens net als in een kamp geducht zou meehelpen. Na tuurlijk maakte ieder zijn eigen bed op daar werd niet eens over gepraat! natuurlijk hielpen ze al-| lemaal mee afwasschen, stofzuigen, stof afnemen, opruimen, groenten schoonmaken enz. enz. En moeder zou het heerlijk rustig hebben! Laat ik vooropstellen, dat we een heerlijken va- cantietijd hebben gehad! Alles verliep in vrede en harmonie en we hadden wonder boven wonder juist prachtig stralend weer op onze lange tochten. Maar,... langer dan één, hoogstens twee weken kan een huismoeder een dergelijk kampleven-thuis toch niet uithouden! Weet u, wat de moeilijkheid is? In een echt kamp, waar 's morgens even vlug de bedden worden opgemaakt'de tent opgeruimd en de kopjes gewasschen en waar men 's middags gezel lig op een kluitje zit boontjes af te halen, wordt in derdaad niets verzuimd. Alles wat moet worden ge daan, wordt ook gedaan. j Maar in je eigen huis zie je dagelijks hoeveel er nog blijft liggen, dat eigenlijk Ja, dat woordje „eigenlijk", 't is de gewetens kwelling en de spoorslag voor iedere huisvrouw! Want haar taak is zeer vaag omlijnd en het ver schil tusschen een perfecte huisvrouw en eentje dis net zoo eventjes de kantjes eraf loopt is juist, dat de eerste de dingen, die „eigenlijk" moeten gebeu ren, ook werkelijk doet. Ik bedoel met die dingen niet altijd maar weer het gesloof van de beurten. Ook en misschien nog veel meer geldt dit voor het keurig verzorgen van de lunchtafel tot het bloemetje toe, van het de gelijk onderhouden van eigen en anderer kleeding en van het vroolijke gezicht bij het serveeren van een kopje echte of namaak koffie. De huisvrouw schept de sfeer in huis juist door die duizend kleinigheden, die een huis tot méér dan een kamp, tot een tehuis maken! En daarom is zoo'n kampleven voor een héél korten tijd aardig, maar voor langer beslist onhoudbaar! Maar een leerzame ervaring heb ik wèl opge daan in ons kampement-thuis. Ik ben het werk van de anderen en vooral van mijn huiselijke hulp beter gaan begrijpen en waardeeren. Kijk, als de huis houding op rolletjes loopt en het huis natuur lijk altijd goed onderhouden wordt, dan is men ge neigd te vergeten, wat een werk er in dit alles zit en wat een zorg het meebrengt. Als het meisje mopperd over vuile voeten in de gang en tóch maar weer, drie keer op een dag des noods, veger en blik grijpt om de zaak te ordenen of als ze zucht, dat ze nooit meer eens aan een extra beurt van „haar keukentje" toejcjjmt, dan is een huisvrouw wel eens geneigd om te zeggen: „je bént toch ook zwaar op de hand, kind!" Maar als je er zélf voor moet zorgen. Nu 'k wil u alleen vertellen, dat ik één dag bijna in tranen uit barstte omdat het donker was vóór ik gelegenheid had, de keuken nog eventjes op te nemen, nadat de welwillend afwasschende schare naar bed was! Er is geen nuttiger ding dan het zich inleven in elkanders werk. En dat kun je alleen maar volledig, als je 't eens een poosje zelf doet. Dit geldt van alle mogelijke werk. De vrouw, die teleurgesteld is als haar man 's middags na kan toortijd niets te vertellen heeft, moest zelf eens een week op dat kantoor gaan zitten. En de echtgenoot, die boos wordt omdat er zoo veel breekt, moest zelf eens een poosje dag in dag uit de vaat wassqhen met de belletjes en de over kokende melk er tusschen door. Het dienstmeisje, dat smaalt, dat haar mevrouw niets te doen heeft, moest eens een paar dagen de zorg hebben voor een stelletje kinderen en de verantwoordelijkheid voor een heel gezin hebben te dragen. En de huisvrouw zelfnu, die raad ik een kampeer-vacantie-thuis dringend aan! En zoo is er zooveel. De schooljongen, die altijd maar weer zijn pyjama's en halfvuile kousen op een stoel laat slingeren, die de tuin volstrooit met touwtjes en stukken fietsband, zou eens een onver biddelijke moeder moeten hebben, die liever een chaos in huis en hof laat ontstaan dan de boel op te ruimen. Helaas, zoo'n moeder bestaat niet! Ik geloof, dat dit werkelijk aan den lijve voelen van eikaars verantwoordelijkheden een probaat mid del zou zijn om ons te leer on: eigen werk perfect doen en waardeering hebben voor t werk van de andei en, óók als er 't een en ander aan ontbreekt! In dit opzicht heb ik in myn vacantïe-thuis veel geleerd. Daardoor ook is het een prettige en rijka tijd geweest. R. DE RUYTER-v. d. FEER. „NED. UNIE" EN R.K. STAATSPARTIJ. De „Maasbode" herinnert er aan, dat de Liberale Staatspartij en de Antirevolutionaire en Christelijk Historische Partij hun veto over de Nederlandsche Unie hebben uitgesproken en stelt de vraag, al is de houding van vele Roomsch Katholieken bekend welke houding de R.K. Staatspartij tegenover de Unie aanneemt. Zij vindt het antwoord op deze vraag in een arti kel van den heer Kolfschoten in het jongste nummer van „De R. K. Staatspartij", die allereerst het ver wijt van onoprechtheid der R.K. Staatspartij ver werpt en voorts betoogt, dat deze partij een zuiver staatkundige vereeniging is, die een plaats en een taak vond in het raam der parlementaire democra tie. Haar normale werkzaamheid als kiezersorgani satie is thans feitelijk uitgeschakeld, zoodat er geen beduchtheid valt te koesteren voor een schadelijke „concurrentie" met de Nederlandsche Unie. „Deze immers wil geen staatkundige, geen poli tieke partij en is dat ook niet. De geschiedenis van haar ontstaan en van haar optreden kenmerkt dui delijk haar karakter van een instelling, welke haar naaste doel en beteekenis ontleent aan de tegen woordige omstandigheden, d.w.z. aan den tijd der bezetting. Uit haar mondelinge en schriftelijke officieele uitlatingen blijkt telkens, dat zij met name op de staatkundige ontwikkeling van de toekomst niet kan en niet wil vooruitloopen. Wel koestert zij daaromtrent volgens haar program een over tuiging in de richting van „een organischen opbouw van het Nederlandsche gemeenebest onder leiding van een krachtig en besluitvaardig gezag", doch „de uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter hand nemen zoodra de tijd daartoe gekomen is". Met andere woorden verstaan wij haar taak en doel stelling aldus, dat zij als Nederlandsche eenheids beweging beoogt: vooreerst het karakter en geestes merk, de goede vaderlandsche tradities en de rechtmatige nationale belangen van ons volk in be scherming te nemen en voor te staan bij de tijdelijk besturende en wetgevende autoriteiten, Nederland sche zoowel als Duitsche, en bovendien in dezen overgangstijd de grondslagen voor te bereiden voor een nieuwe ontwikkeling van ons nationale leven. Aldus meenen wij het karakter van „de Neder landsche Unie", in het bijzonder met het. oog op haar staatkundige doelstelling, eerlijk en onbevangen ge- teekend te hebben en daarvan uitgaande wil de ver antwoordelijke leiding van de R.K. Staatspartij ook harerzijds niet vooruit loopen op de toekomst die juist in dit (staatkundig) opzicht aan niemand be kend is. Zij wenscht in principe en voor een moge lijke, zelfs waarschijnlijke, maar in ieder geval nieuw-gerichte taak in stand te blyven. Met zulk zulk een opvatting is zeer goed het werk vereenig- baar van een „Nederlandsche Unie", die ervan over tuigd is, „dat het partijensysteem zooals dat tot nu toe in Nederland béstond, heeft afgedaan", (een overtuiging welke, mits goed gelezen, door ons kan worden gedeeld), en die in aansluiting hieraan ver klaart, dat „er iets nieuws zal komen" dat zij, de Nederlandsche Unie, „hoopt voor te bereiden". Wie zou willen beweren, dat er met deze bezon nen aankondiging van „iets nieuws" reeds over het lot van de katholieke levens- en wereldbeschouwing in het staatkundige tot uitdrukking gebracht in een afzonderlijke staatkundige vereeniging of lichaam zou zijn beschikt?" Gedurende 't tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. zal bon 71 van het algemeen distribu tiebonboekje recht geven op het koopen van 2y2 ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Grutterswaren Bonnen 41, 54, 15, 28. 's GRAVENHAGE 6 September. - Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. geeft de met 41 genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met 54 genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genum merde bonnen van het algemeen distributiebon boekje welke onderscheidenlijk recht geven op het koopen van maizena, griesmeel, puddingpoeder of puddingsauspoeder en van vermicelli, spaghetti of macaroni zal loopen tot en met 11 September a.s. De aandacht word er op gevestigd, dat genoem de bonnen evenwel slechts tot en met Zondag 8 September a.s. geldig zijn. Voor de nieuwe distributie periode worden onderscheidenlijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. De met 28 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. recht op het koopen van 100 gram grigsmeel of 100 gram maizena of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waar van elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op een bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bon nen een pakje maizena van 25 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen welke voor 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Nederlanders te Berlijn maken het goed. BERLIJN, 6 September. (AN.P.) Bij de lucht aanvallen op Berlijn heeft, naar het Nederlandsche perskantoor meldt, geen der aldaar wonende Ne derlanders ook maar een schrammetje opgeloopen. Zij allen maken het best en oefenen gewoon hun beroep of bedrijf uit. Zij genieten dezelfde be handeling als de Duitschers, alleen met dit verschil dat zij zich eenmaal per week, in het algemeen des Woensdag, bij de politieposthuis van hun wijk moeten melden en dat zij niet zonder toestemming Berlijn mogen verlaten. Bij een paar Nederlandsche tuinders aan de grens van Berlijn zijn door granaatscherven van het luchtdoelgeschut een paar ruiten van broeikassen gebroken. FAILLïSSFMENT N.V. HEEMSTEEDSCHE PACKET V/H J. N. HUYG TE HEEMSTEDE THANS TE AMSTERDAM. Het Weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 63 crediteuren waarvan 8 met be twiste vorderingen. Het totaal passief bedraagt 33.028,59 waarvan preferent 4355.60 en betwist 20.118.31. De baten bedragen 6517.13. De voor naamste crediteuren zij'n: J. Vroege geldleening 2769.55; H. W. Keyser geldleening 3000; J. Vroege geldleening 12.765.46 (betwist). GROENTJES In HAARLEM'S DAG BLAD en succes vormen één begrip Daarom werden er in 1939 bijna 50.000 geplaatst. SAMENKOMST ZAKBIJBELBOND. Vrijdag hield de zakbijbelbond te Haarlem een samenkomst in een der lokalen der Groote Kerk onder leiding van den correspondent voor Haarlem en omsti-eken, Ds. D. J. D. du Fossé. Deze hield een korte inleiding over Gods Woord als licht op den levensweg, waarbij hij zich aansloot bij Dr. Colijn's getuigenis, dezer dagen te Assen gegeven. „In de zen tijd, waarin velen het met de waarheid niet nauw nemen en het menschelijk woord ook als troost te kort schiet, is er behoefte aan Gods eeuwi ge waarheid, die altijd stand houdt. Wij verwach ten in de komende tijden steeds meer duisternis, op straat en elders, letterlijk en figuurlijk. Welnu, wij hebben het licht in Gods Woord; als leden van den Zakbijbelbond hebben wij dat te dragen en te verspreider^", zei spreker. Bij de samensprekingen bleek, dat in verschillen de kringen naar den Bijbel gevraagd wordt, waar men dien eerst niet kende, of losgelaten' had. Ook waren er voorbeelden, dat men zaktestamen- tjes wilde medegeven aan mannen, die in de werk verschaffing naar Duitschland vertrokken, opdat zij het dagelijks bij zich kunnen dragen. Men wil ook bijbeltjes in de Duitsche taal uit reiken aan de mannen, die in ons bezet gebied ver toeven; ook aan hen wil men het Woord des Levens van Licht en Kracht aanbieden. De correspondent Ds. D. J. D. du Fossé, Rosenha- genstraat 30, kan aan dergelijke aanvragen vol doen. Na de besprekingen werd herinnerd aan den aanstaanden „correspondentendag" (inplaats van de nationale jaarvergadering) te Amsterdam ditmaal te houden op Maandag 23 September. Ds. D. E. Boeke, voorzitter van den Bond, sloot de samenkomst met dankzegging. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2