ALS U DANSEN WILT HEREN BONTMANTELS Erdal WEILL ZOON FLITSEN H. KWEKKEBOOM - NIEUWE GRACHT 98 - Tel. 13525 COLLECTIE BONTWERKERS Naar nieuwe rijksveldwachters worden gevormd doei schoenen langer meegaan! SNEL repareert Siiens Uw !Bid AGENDA. /RIJ DAG 6 SEPTEMBER 1940 H A" A REE M'S D A G B E'A D 3 VRIJ VAN DISTRIBUTIE BARTELJORISSTRAAT 26—28 (Adv. Ingez. Med.) Een bezoek aan den spoedcursus te Hilversum Commandant Vermeyden vertelt. Duizend nieuwe rijksveldwachters zullen binnen het tijdsbestek van een jaar aan de zeven brigades, welke het corps Rijksveld wacht in den lande telt, worden toegevoegd. Duizend jongemannen, afkomstig uit het ge demobiliseerde Nederlandsche leger, zullen in vier ploegen voor hun nieuwe taak worden opgeleid. De eerste der vier „stoom"-cursus- sen is inmiddels begonnen. Op Maandag 13 Augustus arriveerden daartoe Hilversum, waar deze cursussen in een sohool- ibouw aan de Violenstraat worden gehouden, 250 sdemobiliseerde militairen om in den korten tijd jn twee maanden tot rijksveldwachter te wor- m opgeleid. Over dezen spoedcursus heeft de leider, de heer Vermeyden, commandant van het district Am- erdarn der Rijksveldwacht, ons op ons verzoek irschillende interessante inlichtingen verstrekt. Dit is een bijzondere cursus in een bijzonderen d, aldus de heer Vermeyden. Voor de normale jksveldwachter-cursussen wordt van de candida- n politie-diploma of enkele jaren politiepraetijk «ischt, waarna zij nog een cursus van ruim een ilf jaar volgen. Een rijksveldwachter moet im- een all-round politieman zijn, daar hij dik- alleen in een of ander dorp zijn werkkring >eft en alle verschillende overtredingen zelf moet nstateeren en de daaraan verbonden werkzaam- >den zelf moet verrichten. De bedoeling van dezen spoedcursus kan natuur- k niet zijn in twee maanden tijds volslagen rijks- Idwachters te kweeken. Het is slechts de bedoe- ig deze jongemannen wegwijs te maken in' de ak van den rijksveldwachter; zij worden aan de Tschillende brigades toegevoegd en daar wordt de verdere wetenschap in de practijk bijge- aoht. DUIZENDEN SOLLICITATIES. Vöor de omstreeks duizend vacante plaat sen, welke door het uitbreidingsplan van het corps Rijksveldwacht ontstonden, was onder de gedemobiliseerden groote animo. Er waren duizenden, sollicitaties en de schifting hiervan en daarna de examenproef eischte veel tijd. Daaraan was het dan ook te wijten, dat de cursus i plaats van begin Juli eerst medio Augustus be- )n en niet, zooals aanvankelijk gedacht, met 500, aar met 250 leerlingen DE „STOF". De te verwerken leerstof is natuurlijk zeer itgebreid, zoo uitgebreid, dat zij slechts kan wor st aangestipt en toegelicht, waarbij de leerlingen lor zelfstudie zioh de overige wetenschap moeten jbrengen aan de hand van aangewezen leerboe- ïn. Strafrecht en strafproces moeten worden on- ïrwezen en de aanstaande politiemannen moeten zicht krijgen, in de verschillende wetten en ver leningen, in de Nederlandsche taal, in dienst- Jorschriften en zoo vele andere dingen meer. Mijn ervaring tot nu toe is, aldus de heer Ver- leyden, dat de jonge lui zich met ambitie aan hun ak, die tenslotte toch ook hun levenstaak is, wij- in, maar veler handen staan nog verkeerd. Het iurt ook trouwens wel een jaar of zes, voordat t dit materiaal over het algemeen geheel bruik- -ae krachten zijn gegroeid. Maar de commandant as niet ontevreden. EEN STRAKKE DAGORDE. De betrokkenen, die uitverkoren werden uit het ger van sollicitanten, kregen allen een tijdelijke instelling voor den proeftijd van een jaar. In dat iar twee maanden cursus en tien maanden ver- ire theoretische en practische studie moeten i bewijzen de aanstelling waardig te zijn. In dat ar kunnen zij hun toekomst opbouwen. Er wordt Mer niet weinig van hen geëischt, want het corps jr, Rijksveldwacht wenscht een keurcorps te blij - en. Ook irt deze cursusmaanden zijn de eischen voor aanstaande rijksveldwachters die binnenkort len in uniform zullen zijn gekleed niet licht, lm voorgeschreven levensregels wijzen het uit. 's Morgens om uiterlijk 7 uur moeten zij in hun insion, waar zij zijn ondergebracht, uit de veeren in, om half acht moeten zij gekleed zijn. Dan vol- de cursuslessen van 912 en half 2 tot half 5, aarin zij naast de voornoemde lessen ook onder- ijs krijgen in exercitie, lichamelijke oefening, Verdediging en Eerste Hulp bij Ongelukken. Dan. is het 's avonds van 710 uur weer thuis irplicht studeeren; ook op de middagen, dat er ®n les is, van half 3 tot 5. Alleen 's Zondags is en vrij. Dp dat alles en ook op de verdere levensregels er mag b.v. niet over politiek gesproken worden, gemeente mag niet zonder toestemming verlaten orden en er zijn nog andere regels van tucht en de wordt streng controle uitgeoefend. Da'c ge biedt in het kader van de cursus-organisatie. De 250 jongemannen zijn verdeeld in tien klas- van 25; de leiding van elke klasse berust bij M brigadier-majoor, waaraan een brigadier is ^gevoegd. Dezen geven les in de verschillende teken behalve E.H.B.O. en gymnastiek en totroleeren de cursisten ook des avonds. Om half elf moeten zij binnen zijn; dat is bet einde van een niet gemakkelijken dag, toaar een dag, die als hij vruchtbaar is be steed, hen dichter bij een vaste toekomst brengt. De animo is zeer goed, aldus besloot de heer Vermeyden zelf op en top politieman, die zijn hart aan de rijkspolitie heeft verpand zijn me- dedeelingen tijdens dit onderhoud. Wij mo gen dan ook, ondanks de plotselinge oplossing van het vraagstuk der uitbreiding van de Rijksveld wacht, de beste verwachtingen koesteren. Verboden zendapparaat gebruikt. Inwoner van Laren veroordeeld. Donderdag stond voor het Feldkriegsgericht te Amsterdam terecht de 30-jarige Nederlander L. S. G., inwoner van Laren, verdacht in strijd met de bepalingen van den Rijkscommissaris een radio zender te hebben gebouwd en gebruikt. Eenige dagen nadat hij bij de buren naar zijn eigen uitzending had geluisterd (hij liet toen een gramofoonplaat draaien) werd hij gearresteerd. Ter zitting gaf hij 'toe, geweten te hebben, dat hij de verordening had overtreden. De president vroeg hem, waarom hij zich in ge vaar begaf, het is aldus spr. streng verbo den zendapparaten in bezit te hebben, om het geven van inlichtingen aan den Engelschen spion- nagedienst te voorkomen. „Het is mij een raadsel", aldus de voorzitter, dat iemand van uw ontwikkeling zich zoozeer in ge vaar begeeft." Verdachte: „Maai- ik heb nooit iets met de En gelschen te maken gehad en berichten of inlich tingen heb ik nooit uitgezonden. Het was maar een proef". President: „Erg dom". Inspecteur N. W. Boog, gedagvaard als getuige, vertelde, dat hij den verdachte reeds lang kent. Getuige was overtuigd, dat verdachte vriendschap pelijke gevoelens koestert tegenover Duitschland. Hij is radio-maniak. President: „Dus naar uw overtuiging heeft hij de zender niet gebruikt om met de Engelschen in verbinding te treden?" Getuige: „Geen sprake van, naar mijn mee ning". Ook de vader van den verdachte was gedag vaard. Hij vertelde, dat £ijn zoon al sedert zijn schooljaren een radio-enthousiast was. Toen hij nog op de H.B.S.' was, bouwde hij al radiotoe stellen. De jongen had het zendertje afgebouwd, nadat de verordening was afgekomen. Zijn vader had hem gewaarschuwd en de jongen had gezegd, dat hij alleen maar een proef wilde nemen; daarna zou hij direct alles weer afbreken. De Anklagevertreter ging in zijn requisitoir de feiten na. Veertien dagen nadat de verordening van kracht was geworden, werd verdachte gesnapt. Hij wist, dat hij in overtreding w/is. Verdachte echter en dat pleit voor hem was een typsch radio-amateur, een maniak. Niet is ge bleken, dat hij in verbinding staat met Engeland. Spr. requireerde tegen den verdachte een ge vangenisstraf van een jaar. Het Krijgsgerecht veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van zes weken voorarrest. De verdachte gaf toe, dat hij terecht bestraft was, maar hij vond de straf te hoog. De strijd om een kind nog niet beslecht. Nieuw getuigenverhoor. Donderdagmiddag heeft in het gerechtsgebouw te 's-Gravenhage ten overstaan van den raadsheer commissaris mr. A. L. M. van Berckel getuigen verhoor plaats gehad in verband met het dezer dagen in hooger beroep voor het gerechtshof ge wezen arrest in de procedure tusschen twee fami lies om het bezit van een baby, welke procedure is ontstaan na den bominslag in de Bethlehem-kliniek op 10 Mei j.l. De familie S. had namelijk te be wijzen, dat het lijkje, dat op 30 Mei in de puin- hoopen gevonden is, dat was van een kind, toebe- hoorende aan een moeder, die op zaal 9 lag. De procureur van de fam. S., mr. Van Oven, had 12 getuigen voorgebracht. Arts Hoogeboom werd gehoord in verband met het eerst gevonden kinderlijkje. Getuige heeft de doodsoorzaak vastgesteld. Het lijkje was toen neer gelegd op een binnenplaats. Even te voren was het gevonden in de puinhoopen. Het was van het mannelijk geslacht en 8 a 10 dagen oud, onher kenbaar. Eenige getuigen gaven een beschrijving van zaal 15, waar alleen babies van het vrouwelijk geslacht lagen. Een der zusters van de linnenkamer herkende een wiegkleed dat gevonden was, als een kleed, zooals dat op zaal 9 in gebruik was. Dit kleed lag in het puin bij het lijkje. Hoofdinspecteur N. D. Pool verklaarde o.m. dat 't het meest aannemelijk is, dat het gevonden lijkje van een kind van zal 9 was. De heer M. Meeuwisse, portier van de Bethlehem- kliniek, verklaarde als laatste getuige o.m. dat wel een stuk van zaal 15 is weggeslagen, maar dat van die zaal geen wieg naar beneden is gekomen. De contra-enquête werd vastgesteld op Woens dag 11 September 3 uur. Tjerk Bottema. f Naar het Vad. thans met zekerheid kan mede- deelen, is de schilder Tjerk Bottema in Juli het slachtoffer van de oorlogsomstandigheden gewor den. Het wonen buiten de grenzen kon hem en zijn werk wat in het vergeetboek hebben gebracht; in h?t vaderland zag men niet dikwijls iets van hem op tentoonstellingen. Wel hebben jaren lang politieke spotplaten de gedachte aan zijn grafische talent en waaksche weerbaarheid wakker gehou den. Wie hierop afgingen ter beqordeeling van zijn willen en kunnen, maakten zich van hem een ver trokken beeld. Weerbaar was hij niet in dien zin, dat hij van het begin af zijn krachten alleen in dienst van het schilderen en teekenen gesteld had en in die ontoereikende reproducties kon zijn kunstkracht zich onvoldoende laten gelden. In penteekeningen heeft deze haar gaafste uit drukking gevonden. Zulke teekeningen ontston den op verre zwerftochten door Zuidelijke landen, uit Spanje en Griekenland heeft hij er mooie mee gebracht. Het schilderen was hem hoofdzaak, hierin rustte hij van dat andere, zijn broodwinning tot zekere hoogte uit. Dit beduidt niet, dat hij zijn „modellen" meer dan honderd maal» liet poseeren, zooals door luchtige voorgangers deden. Daartoe was zijn aard te evenwichtig, zijn begaafdheid te natuurlijk. Van de natuur had hij de schakeeringen meegekregen in de stad bleef hij een buitenman. Na den wereld oorlog vestigde hij zich te Parijs na tusschen 1914 en '18 te Berlijn gewerkt te hebben. Hij eindigde met zich in de voorstad Arcueil-Cachan in een half landelijke omgeving aan een uitgedienden wal een eigen huis te bouwen. Wat van zijn gaven het onyervreemdbare was, liet er zich onmiskenbaar gelden. Te Parijs heeft hij herhaaldelijk alleen of met anderen tentoonge steld, zijn inzendingen waren altijd Hollandsch in den breeden zin van het woord. Twee broertjes bij verkeersongeluk ernstig gewond. Bij het uitgaan der school zijn Donderdag middag twee zoons van den landbouwer Broek horst uit de buurtschap Dronkelaar, resp. tien en elf jaar oud, door een auto overreden en ernstig gewond. De jongens reden op de fiets naar huis achter een auto, welke plotseling remde voor een verkeersopstopping. De knapen zwenkten om de auto heen om een botsing te vermijden. Zij reden echter recht op een van de tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto in. De bestuurder poogde door krachtig remmen een aanrijding te voor komen, doch slaagde hierin niet. De jongens kwa men onder den wagen terecht en werden ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand zijn zij naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Weer bommen op Terneuzen. Woensdagavond om ongeveer half elf heeft een Engelsch vliegtuig getracht bommen te laten vallen op Terneuzen. Drie projectielen kwamen even buiten de stad neer. Hierbij werden slechts enkele wo ningen licht beschadigd. Personen werden niet ge wond. (A.N.P.) ar mepnaan I (Adv. ingez. Med.) Even tijd voor een „ijslollie* tijdens de opnamen voor de nieuwe film der Nederlandsche Smalfilm Centrale, die thans zijn aangevangen (Foto Pax-Holland) NIEUWE SERIE No 94 Kopje buitelen 1. Besluit te oefenen in het kopje buitelen, om de vaardigheid van grooten broer te bereiken. 2. Weet zeker dat hij het precies zoo deed, maar het resultaat is niet het zelfde. 3. Hervat zijn pogingen maar kan er maar niet toe komen, den noodzake lijken zwaai te wagen. 4. Pauseert even om de situatie te overzien en ook wel omdat hij wat moe is. 5. Neemt een kloek be sluit, dat het dezen keer moet lukken. 6. Doet een sprong zoo dat zijn beenen een deci meter van den grond ko men en vertelt de heele familie dat hij nu ook kopjebuitelen kan. in prettige en beschaafde omgeving, dan kuni U bij Uw kennissen informeeren, wat hun ervaring is geweest en we twijfelen bij voorbaat niet aan de uitspraak. De naam biedt U voldoende waarborg, dat het DANSEN U tot in de perfectie onderwezen zal worden. VRAAGT PROSPECTUS Spreekuren van 7 tot 9 uur n.m. N.B. Als alles vroeger gesloten wordt in de a.s. winter, kunnen ook de lesuren, vermeld in 't prospectus, vervroegd worden. (Adv Ingez. Med.) Drogerij-installatie voor tuinbouw producten. Het was gisteren voor den Nederlamdschen tuinbouw een belangrijke dag. In Schipluiden, op het terrein van de Delftsche groentenveiltng, werd een droger-installatie van tuinbouwproducten in werking gesteld. De belangrijkheid van dit feit werd in het licht gesteld door den voorzitter van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, den heer F. V. Valstar, die de installa tie in werking stelde. Zooals bekend mag worden verondersteld, bevatten plantaardige voedingsmid delen groote hoeveelheden vocht, bestaande uit water, waarin verschillende stoffen (suiker, zout e.a.) zijn opgelost. In dezen toestand vormen zij een goeden voedingsbodem voor schimmels, bacteriën etc. Onttrekt men een groot gedeelte van het water zonder de daarin opgeloste stoffen mede te ver wijderen, dan ontstaat, zoodra een bepaalde con centratie bereikt is, een conserveerende werking, waardoor de ontwikkeling van schimmels en bac teriën verhinderd wordt. Hieruit volgt, dat bij het drogen niets anders dan water uit de groenten verwijderd mag worden. Een installatie, waarin deze droogbewerking wordt uitgevoerd, was gistermiddag in het middel punt van de belangstelling op het terrein van de Delftsche groentenveiling, waar verschillende voor aanstaande personen uit den tuinbouw waren te zamen gekomen. In het veilinggebouw sprak als eerste de heer A. van 't Hart, de voorzitter der drogerij en voor zitter van de Rotterdamsche groentenveiling. Spr. heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat reeds lang voor den oorlog in 1939 zich een studie-commissie vormde om te onderzoeken: ten eerste de rentabiliteit van het drogen van groen ten en ten tweede de eventueele afzetmogelijkhe den. Utf dit feit alleen blijkt, dat deze drogerij geen oorlogskind of oorlogsproduct is. Integendeel deed zich al lang de behoefte gevoelen onder de voor mannen in den tuinbouw, om andere afzetmogelijk heden te zoeken, om in de toekomst eenmaal ver lost te worden van het veelvuldig doordraaien van verschillende producten. De tijdsomstandigheden' hebben zie hwel vlug gewijzigd. Opgezet met het doel stimuleerend op te treden ten opzichte van den prijs van verschillende producten, staat het thans zoo, nu het groote Duitsche rijk weer als kooper op de markt is, dat met een handomslag het doordraaien, dus het onverkocht-blijven van- verschillende exportproducten heeft opgehouden. Dat wil niet zeggen, dat alles naar Duitschland gaat, integendeel, wij weten beter. De exportrege- ling die wij in zeer korten tijd hebben gekregen, bepaalt zioh alleen tot een aantal exportproducten en dan nog wel zoo, dat eerst het binnenland zijn behoefte uit den aanvoer kan koopen. Dat deze aanzienlijke export naar Duitschland echter natuurlijk ook stimuleerend werkt op de prijzen van zuiver binnenlandsche producten zoo als spinazie, andijvie, postelein en zoo vele andere behoeft geen nader betoog. Gedurende een reeks van jaren heeft de tuinbouw voor zeer, zeer lage minimumprijzen zijn producten aangeboden, waar van de consument profiteerde. Noch de handelaren in onze producten, hetzij binnenlandsche of expor- i teurs, noch de verwerkers van ons product hebben kans gezien ons van dit systeem te verlossen, in tegendeel hadden conservenfabrikanten zich op den minimumprijs ingesteld. Daarmede was de tuinbouw toch ook niet gebaat, geen wonder dan ook dat de georganiseerde tuin bouw middelen beraamde om eenmaal uit die phase te geraken en tenslotte na rijp beraad en overleg er eindelijk toe over is gegaan te trachten zich zelf te redden. Op Donderdag 4 April jl. werd de eerste paal geslagen voor de drogerij-installatie. Het tot stand komen van deze drogerij danken wij aan de eensgezindheid van den geheelen Neder- ladschen tuinbouw, die vereenigd is in het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Wat dat zeggen wil, hebben wij in de moeilijke crisisjaren onder vonden. Nooit en te nimmer heeft de splijtzwam zich in onze organisatie kunnen vastzetten, aldus spr., integendeel, naar mate de tijden moeilijker werden, voelden wij ons hechter en sterker dan ooit te voren, en het is in een van de ongunstigste jaren geweest dat de geheele Nederlandsche tuin bouw het besluit nam om van den omzet over 1938 een procent af te staan tot vorming van een fonds om den afzet van het product te bevorderen of op welke andere wijze dan ook betere prijzen voor onze producten te bedingen. Daardoor is het moge lijk geworden dit grootsche geheel te doen verrij zen. Eendracht maakt macht. Dit is altijd de leuze geweest van het centraal bureau der Tuinbouw veilingen. Aan den wedloop tot concentratie be hoeft de Nederlandsche' tuinbouw dus niet deel te nemen. ONGELUK BIJ HET PUINRUIMEN. Donderdagmorgen is bij de opruimingswerkzaam heden aan het voormalige belastingkantoor aan de Boompjes te Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Een der arbeiders werkte onder eenige betonnen balken, die gesloopt moesten worden. Eén dezer balken heeft losgelaten en viel op de plek, waar de man werkzaam was. Hij kreeg het gevaarte op het lichaam; eenige arbeiders moesten hem zwaar gewond bevrijden. Per ziekenauto werd hij naai' het Ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De zendtijdregeling. Naar de Tel. verneemt is voor 29 September a.s. geen wijziging in de bestaande zendtijdregeling te wachten. Tegen dien datum komt de nieuwe gereed, zoodat men dan weer de beschikking heeft over twee zenders, waardoor de oude toestand kan terugkeeren. In bevoegde kringen wordt niet verwacht, dat door de nieuwe regeling opzienbarende verande ringen zullen geschapen worden. Waarschijnlijk is, dat over het geheel de oude toestand zal worden bestendigd. GIERSTRAAT 27 Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 6 SEPTEMBER Rembrandt Theater: „De verdwenen minnaar" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Scheiding op korten termijn" 2.30, 7 en 9 uur. Cinema Palace: „De man met de twee gezichten" 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Moederlied", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw H.K.B.: Majoor Kruyt, 8 uur. Alle dagen Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonda

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5