Bonnen die thans geldig zijn: r Hit de Omstreken BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 6 SEPTEMBER 194Ö HSSRCEM'S D'A'G B TJ AD "•wil IJMUIDEN ZAL DE „VOLKSOESTER" THANS ONS LAND VEROVEREN Een product van ISederlandsche cultuur De letter R is weer in de maand. Eenige dagen geleden bevatte een der bladen een bericht uit Zierikzee, dat door het openstellen van de Nederlandsch-Belgische grens, de export van mosselen naar België, thans zoodanig is gere geld, dat de verzending weer normaal kan plaats vinden. In verband hiermede zijn er in de week van 18 tot 24 Augustus jl. door de mosselkweekers van Zierikzee, reeds ruim 1300 ton mosselen naar België verzonden. Zooals algemeen bekend kan worden geacht, is België van ouds het land van de „volksoester" (mossel) geweest en wanneer de export naar dit land, door de oorlogsomstandigheden, zou zijn ver loren gegaan, dan zou dit de ondergang van onze Zeeuwsche mosselcultuur beteekenen, waarvan di rect 1200 menschen, die in het mosselbedrijf werk zaam zijn, het slachtoffer zouden worden. Bij dit aantal zijn echter nog niet medegerekend allen, die indirect met het bedrijf te maken hebben, zoo als o.a. transportondernemers met hun personeel, detailverkoopers, leveranciers van scheepsbenoo- digdheden, brandstoffenhandelaars, enz. Hoewel de mossel in België, een zeer geliefd volksvoedsel is, valt het te betreuren, dat dit bij uitstel, gezonde en goedkoope product van „Neder- landsche cultuur", hier te lande nog zoo weinig ge waardeerd wordt, hetgeen toc£ hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de onbekendheid met dit bij uitstek voedzame schelpdier. Wel is het gebruik van mosselen in ons land in den loop der laatste jaren, door de intensieve pro paganda, welke hiervoor door het „Centraal Ver koopkantoor van Mosselen", te Bergen-op-Zoom, gemaakt wordt in omvang toegenomen, doch het is in vergelijking met het quantum, dat in België geconsumeerd wordt, nog steeds zoo laag, dat het gebruik hier te te lande in de naaste toekomst, nog aanmerkelijk moet en ook kan worden opgevoerd. Dit laatste is zeer goed mogelijk, vooral in dezen tijd, nu de aanvoer van versche zeevisch in ons land nog steeds veel te gering is, waardoor de prij zen zoodanig aan den hoogen kant zijn, dat deze door het grootste gedeelte van het publiek, niet besteed kunnen worden. In verband hiermede zal Nederland mosselen moeten leeren eten! De vraag: „wat is nu eigenlijk een mossel voor een dier?" zal door velen aan wie men deze stelt, niet voldoende of in het geheel niet beantwoord kunnen worden, of men zal haai-, hetgeen dikwijls het geval is, onder het artikel „visch" thuis willen brengen. Naar aanleiding hiervan zullen wij echter, zij het dan ook in beknopten vorm, eerst iets vertel len over de mossel en haar voortplanting, naar aanleiding van wat dr. A. J. C. Snijders, in zijn werk: „Uit de dierenwereld van het water", mede deelt. De mossel behoort evenals de oester tot de schelpdieren; doch in het geheel niet tot de vis- schen, zooals door velen nog steeds verondersteld wordt. Bovendien bezit zij zelfs geen spoor van een inwendig geraamte, hetgeen bij alle werveldie ren, waartoe de visschen eveneens behooren, wel het geval is. Haar geheele lichaam is, evenals bij de slak, zeer week, waardoor ze bij de weekdieren is ondergebracht. De hersenen ontbreken, terwijl zij in haar lichaam slechts 3 zenuwknoopen heeft, die zenu wen uitzenden, naar de verschillende lichaamsdee- len. Bovendien ontbreekt zelfs de kop, zoodat de mossel een koploos weekdier is en evenals de oes ter, geestelijk ongetwijfeld de minderwaardigste van de geheele weekdierenfamilie is. Toch kan zij zich tegen de gevaren, welke haar weeke lichaam bedreigen, beveiligen, daar dit geheel door een schelp is omgeven, die door 2 krachtige sluitspie ren welke zich daarin bevinden, kan worden ge opend en/of gesloten. Wil de mossel dus de scherp openen, den be hoeft het de inwendige sluitspieren slechts een weinig te laten verslappen. Bij een doode mossel geschiedt dit vanzelf, zoodat dë schelp steeds geopend is, hetgeen „gapen" wordt genoemd. Hoewel de mossel een koploosdier is, heeftzij wel een mond. Zij voedt zich met kleine plantjes en diertjes, welke met het ademhalingswater naar binnen komen. Tevens bezit de mossel een klier, waaruit een kleverig vocht afgescheiden wordt, dat bij aanra king met het het water, tot een bundel van strak gespannen draden stolt, die men „baarddraden" of „byssusdraden" noemt en waarmede de schelp zich aan de steenen en andere voorwerpen vasthecht. De gewone eetbare mossel (Mytilus edulis), komt aan alle kusten van Europa voor, doch de smake lijkste is die van de Oost- en Noordzee en vooral die, welke in de Zeeuwsche stroomen wordt ge kweekt. De mosselen leven in groote massa's bij elkaar en aan onze kusten en elders ziet men de lang werpige ronde blauwzwarte schelpen, bij duizen den vastgespannen aan de steenen hoofden en aan de palen der zeeweringen, enz. De mossel is na de oester, het belangrijkste eetbare schelpdier. De smaak is echter minder fijn dan die van de oester, doch daarteenover staan de veel lagere prijzen, die haar, in zekere mate, tot een volksvoedsel maakt. De smaak is het beste in den hei-fst en den winter. Velen zijn bovendien de meening toege daan, dat de mossel alleen deugdelijk en eetbaar is, in de maanden, die in haar naam de letter R hebben, dus van September tot April. In andere maanden is zij echter ook wel deugdelijk en eet baar, doch dan is het vleesch niet zoo lekker en malsch. De mosselen planten zich evenals de oesters, door eieren voort. Het aantal eieren, dat gelegd wordt, is ontzaglijk groot. Uit de eitjes komen larven voort, die zich in het zeewater bewegen. Deze larven, die echter lang niet alle tot ontwikkeling komen, zetten zich vervolgens vast op allerhande uitstekende voorwerpen, zooals o.a. dammen, pa len, zandbanken en andere zich in het water be vindende voorwerpen. Zijn de larven het mos selzaad voldoende ontwikkeld, dan gaan de mos- selvisschers gewoonlijk in het voor- en najaar op zaadvangst. Het niet gevischte zaad groeit in het wilde op en kan later wellicht ergens als volwassen mosselen teruggevonden worden. Wilde mosselen Worden voornamelijk bestemd voor eendenvoer en als de vangst goed uitvalt, ook wel als consumptie mosselen geëxporteerd of in het Noorden van ons land verkocht. Het gevischte zaad wordt in cultuur gebracht door uitzaaiing op de daarvoor speciaal geschikte gronden in de Zeeuwsche stroomen en op het Griend in de Waddenzee. Voor de mosselen volwassen zijn, zij hebben dan een schelncrootte van tenminste 5.5 c.M. en zijn ongeveer 3 jaar oud. worden de zaad- en halfwas mosselen al naar gelang de omstandigheden o.a. rekening houdende met het soort zaad en de ligging ,Öer perceelen een of meermalen verzaaid. i Zijn de mosselen volwassen, dan worden xnon- BROOD Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood, KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijde27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boékweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout 01 havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje Geldig: Tot en met 8 September. Bon 28 van het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram maïzena 01 griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje Geldig: Tot en met 8 September. Bon 15 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig van 9 Sept. tot 1 November. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. sters ter keuring gebracht naar de agentschappen van het Centraal Verkoopkantoor, te Bergen-op- Zoom. Is het monster goed, dan komt de kweeker in aanmerking voor orders. De mosselhandelaren kunnen niet rechtstreeks van de kweekers koopen, doch doen dit via het Centraal Verkoopkantoor. Telkens wanneer dit kantoor de door de kwee kers aangevoerde mosselen wenscht te koopen, ter doorlevering aan den groothandel, wordt de aan geboden partij gekeurd op grootte, kwaliteit en zuiverheid. De goedgekeurde mosselen worden „overboord" geleverd, d.w.z. gestort op de „verwa terplaatsen" van de handelaren. Hier kunnen de mosselen zich ontdoen van zand en zuil, terwijl anderzijds de handelaren op hun verwaterplaatsen over een permanente stock van mosselen beschik ken. De handelaren brengen de mosselen ruw en ge knipt in den handel. Het knippen schoonmaken is een werk, dat in ieder geval moet gebeuren, doch beter door vaklui vóór de verzending kan wor den gedaan dan door de huisvrouwen. De kwaliteit der gekweekte mosselen is de laat ste jaren belangrijk verbeterd door: 1. Zorgvuldige behandeling door de kweekers, die doordat het C.V.M. voor den verkoop zorgt, meer zorg aan het product kunnen besteden;. 2. strenge keuring vanwege het C.V.M. en het uit den handel voor consumptie-doeleinden houden van mosselen van mindere kwaliteit of met een laag vleeschgewicht. (Deze mosselen worden voor industrieele doeleinden gebruikt); 3. het verwateren der mosselen (dat verplich tend is) en het knippen (d.w.z. schoonmaken), dat het beste vakkundig kan gebeurten door de groot handelaren. Mosselen zijn op grond van hun samenstelling inderdaad zeer voedzaam en tevens goedkoop, zoo dat ieder huisvrouw in staat is haar gezin op dit kostelijke gerecht ter vergasten. Ten einde het verbruik van dit belangrijke volks voedsel in ons land te stimuleeren, zal hiervoor binnenkort van de zijde der Rijksinstanties een speciale propaganda worden gemaakt. Bovendien zullen er gedurende dit seizoen in verschillende plaatsen van ons land, alwaar voorheen of slechts sporadisch Zeeuwsche mosselen verkrijgbaar wa ren, deze schelpdieren thans in voldoende mate worden aangevoerd. In verband hiermede zijn er thans te Amsterdam, reeds van Dinsdag 3 September jl. af, dagelijks Zeeuwsche mosselen, welke z.g. „verwaterd" zijn, verkrijgbaar# terwijl voortaan voor geregelden verschen aanvoer zal worden zorg gedragen. Wanneer volgen nu IJmuiden, Velsen en'omlig gende plaatsen? Over de voedingswaarde, het vitaminengehalte en de smakelijke gerechten, welke men van onze „Zeeuwsche volksoesters" kan bereiden, zullen wij iets in een volgend artikel vertellen. (Nadruk verboden). D. KRUIJFF. ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Gisteren had de 32-jarige gehuwde arbeider J Schoorl, wonende te Beverwijk,, het ongeluk, toen hij bezig was met het lossen van blokken staal, de tang van de loskraan tegen het achterhoofd te krijgen. Getroffene verloor eenigen tijd het bewustzijn: toen hij weer bij kennis kwam klaagde hij over hoofdpijn. Per ziekenauto werd Schoorl naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht waar hij ter observatie werd opgenomen. Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 6 September. Aangevoerd door consignatie zendingen: Haring f 28—^f 26 per 50 K.G. Kleine haring f 22.50—f 15 Kleine schol f 21 Schar f 16.20—f 16 Makreel f 14.50—f 13 Kleine middel schelvisch f 21f 20 Tong f 1.60f 1.02 alles per K.G, Zoetwatervisch: Snoekbaar-s f 0.50, snoek f 0.32f 0.28, zeelt f 0.24 alles per K.G. BEVERWIJK VELSEN AANBESTEDING VAN HET BOUWEN VAN EEN DIENSTWONING TE VELSERBEEK. Hedenmorgen hebben B. en W. aanbesteed het bouwen van een dienstwoning in het park Velser- beek. Ingekomen waren 13 biljetten als volgt: P. Bakker, Waalwijk f 6567. Gebr. Elshof, Haarlem f 7100. Gerbrand van Heyst, Velsen, f 5500. Santpoortsche Bouwexploitatie Mij. f 5627. N. V. Bouw Exploitatie Mjj. Santpoort f 5570. De Boer en Zwart, IJmuiden f 6186. P. Cupido, IJmuiden f 6475. C. J. v. Heyst, Velsen f 5850. K. Morsch, Haarlem f 6538. J. Henselma, Limmen f 5989. P. de Nijs, Castricum f 5643. Aann. Mij. Velsen, IJmuiden-Oost f 5625. J. de JVaard, IJmuiden f 5694, DE WINTERCAMPAGNE VAN PLAN-WEST. Donderdagavond hield de Winkelierscombinatie Plan-West, onder voorzitterschap van den heer E. van Rookhuizen een ledenvergadering in het Witte Kruisgebouw. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat door omstandigheden de boottocht dit jaar niet zal kunnen doorgaan. Er is een brief ingekomen van het gemeentebestuur, waarin om advies ge vraagd wordt over de wenscljelijkheid, de winkel sluiting in afwachting van een landelijke regeling te stellen van zonsondergang tot zonsopgang. De vergadering kon zich hiermede vereenigen, mits voor de kapperszaken een uitzondering zal worden gemaakt, daar in deze zaken juist na den werktijd de grootste drukte begint. Verder weerlegde de voorzitter de geruchten, dat Plan-West de uitgifte van zegels zal staken. Dit is niet het geval, te meer daar de financieele toe stand van Plan-West zeer goed is. Beslist werd, ook dezen winter weer een pro- paganda-avond voor de ouderen te organiseeren Toegangskaarten voor dezen avond zijn te verkrij gen tegen inlevering van 60 zegels. Ook zal dit jaar weer een St. Nicolaasfeest worden georganir seerd. Omdat het voor groote gezinnen misschien moeilijk is, voor ieder kind een toegangskaart te sparen, werd beslist de deelnemerskaarten dit jaar tegen inlevering van slechts 40 zegels uit te geven. Voorts werd beslist met ingang van 1 Januari a.s, eens in de 14 dagen een extra uitkeering van f 2 op de op een bepaalden datum ingeleverde ze- geltjoekjes te geven. JAARVERGADERING VAN D.E.M. De R.-K. Sportvereeniging „Door Eendracht Macht" hield Donderdagavond in het K.S.A.-ge- bouw haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer R. Schram, wees er in zijn ope ningswoord op, dat het afgeloopen jaar zeer be langrijk en succesvol voor de vereeniging is ge weest. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De financieele rekening sloot met een batig saldo. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het bestuur tot reorganisatie van het bestuurapparaat. De bedoeling van dit voorstel was, de afdeelingen voetbal, athletiek, en honkbalsport een eigen be stuur te geven, waardoor zal worden bereikt, dat de loopende zaken sneller worden afgehandeld, terwijl de technische aangelegenheden een betere beoordeeling vinden. Deze afdeelingsbesturen zullen ieder hun eigen speciale belangen behartigen, terwijl een Raad van Bestuur, geholpen door de afdeelingsbesturen, de algemeene zaken zal regelen. Na eenige besprekingen werd het voorstel aan genomen. De afdeelingsbesturen werden als volgt samen gesteld: Afd. voetbal: W. Geldermans, voorzitter; H. J. de Goede en D. H. Lagrond. Afdeeling athletiek: E. Burger, voorzitter; H. Vessies en J. Burger. Afd. wandelsport B. de Swart, voorzitter; F. Herborden en J. Keesen. De Raad van Bestuur zal later worden gekozen. ■De verschillende commissies, zooals de elftalcom missie en dergelijke, werden herkozen. In de terrein- en controle-commissie werden als nieuwe leden gekozen: S. Wittebrood, en W. Schram. Medegedeeld werd dat op 6 October ter gele genheid van het 18-jarig bestaan, een H. Mis zal worden opgediend in de H. Agathakerk, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgt. Daarbij zal tevens aan het eerste elftal de kampioensvlag wor den uitgereikt. SANTPOORT R. K. S. V. „SANTPOORT". Deze vereeniging houdt hedenavond haar onlangs „verdaagde" ledenvergadering. Het geheele bestuur heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld. Voorts moeten elftal-, junioren- en terreincommissies be noemd worden ZANDVOORT Z.V.V. DE ZEEMEEUWEN. Maandag 9 September houdt de voetbalver- eeniging De Zeemeeuwen een algemeene vergade ring in Ons Huis. Op de agenda komt o.a. voor bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. C. A. van Fraassen, G. J. de Joode, E. Loos en J. Water. Alle aftredenden zijn herkiesbaar. Wegens bedanken van den tweeden secretaru- zal ook in deze vacature voorzien moeten worden Verder staan er nog eenige zeer belangrijke pun ten op de agenda, 8.UT/1C CIBICHKN Ook Uruguay wil torpedojagers hebben. In ruil voor een vlootsteunpunt. NEW YORK 6 September (D. N. B.) Naar de New York Times uit Buenos Aires meldt, verluidt van betrouwbare zijde, dat Uruguay aan de Ver- eenigde Staten verzocht heeft om beschikbaarstel ling van 3 tot 6 torpedojagers, zooals aan Engeland geleverd zijn, alsmede van een ongenoemd aantal bommenwerpers. Diplomatieke kringen hebben de meening geuit, dat Washington als tegenprestatie een vlootsteunpunt in Uruguay zal eischen. GARNALENBOOT OP EEN MIJN GELOOPEN. De vier opvarenden omgekomen. Donderdag is in het Brouwershavenschegat de motorbotter „Dolfijn", Brouwershaven 9 (schipper W. van Reeden), bij het garnalenvisschen op een mijn geloopen en vergaan. De vier opvarenden zijn omgekomen. Men heeft reeds twee lijken kunnen bergen. De Duitsche bladen over Churchill's rede. BERLIJN, 6 September (D.N.B.) De giste ren door Churchill in het Lagerhuis afgelegde ver klaring wordt door de geheele Duitsche pers een jammerlijk antwoord op de rede van den Führer genoemd. „Generaal Bluf sprak". „Stem uit den af grond". Dit zijn de opschriften van de bladen, die zich met deze rede bezighouden. Hoe" jammerlijk doet het aan, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, nu Churchill na de methode van het „Houdt den dief", thans probeert de verdenking op Duitschland te werpen en beweert, dat de geheele wereld er over tevreden is te zien hoe de vijand de vergis sing begaat zichzelf te bedreigen. Deze wereld heeft in twaalf maanden oorlog de gelegenheid gehad, aan de hand van een aaneengesloten reeks van bewijzen vast te stellen, dat Duitschland zich nog in geen enkel geval heeft vergist en dat Enge land daarentegen van de eene illusie in de andere is getuimeld. Wanneer zij nu thans van den heer Churchill verneemt, dat de Britsche verliezen, zelfs indien men ze met twee of drie vermenig vuldigt, in geen geval ernstig zijn te noemen in vergelijking met de verheven wereldproblemen die op het spel staan, dan kan zij dit nog slechts met een verachtelijk lachen opnemen. De „grootsche wereldproblemen" van de Brit sche piraten zijn evenzeer algemeen bekend als de methoden, waarmede men tracht deze problemen op te lossen. Redevoeringen, zooals gisteren door Churchill uitgesproken, vormen slechts een ge deelte, en wel een bijzonder karakteriseerend ge deelte van deze methoden van de leugen en het brute geweld. DE ENGELSCHE PROPAGANDA. BERLIJN, 6 September (D.N.B.) Alle Ber- lijnsche ochtendbladen vermaken zich over een be richt van het Britsche ministerie van luchtvaart, volgens hetwelk de electrische centrale van Ber lijn, de spoorlijnen bij Berlijn' en Grünewald als mede de bewapeningsfabrieken door Engelsche vliegtuigen zijn gebombardeerd en gedeeltelijk in brand zijn gestoken. De inwoners van Berlijn kunnen van al hetgeen in dit Engelsche bericht wordt beweerd, niets zien, aldus de bladen.' Verongelukte vliegers gered. BERLIJN, 6 September. (D.N.B.) De Duit sche zeenooddienst heeft in de periode van 4 tot 31 Augustus 127 officieren, onderofficieren en manschappen van het Duitsche luchtwapen, die op zee in nood verkeerden, gered. Bovendien wer den in dezelfde periode door den zeenooddienst zeven dooden geborgen. Luchtalarm in Berlijn. BERLIJN, 6 September (D.N.B.) Kort na middernacht werd in de rijkshoofdstad luchtalarm gegeven. Daar de vijandelijke vliegtuigen, die reeds waren gesignaleerd, nog voor het bereiken van het stadsgedeelte omkeerden, werd na eenigen tijd het signaal „alles veilig" gegeven. Hongaarsclie troepen in Sathmar. Intocht had ordelijk verloop. BOEDAPEST 6 September (D. N. B.) De chef van den generalen staf deelde gisteren mede, dat de Hongaarsclie troepen in Sathmar en Marmarosch- Sigeth zijn binnengerukt. De opmarsch is geheel volgens plan en zonder storingen verloopen. Officieel wordt te Boekarest medegedeeld, dat Donderdag overeenkomstig de opgestelde plannen het eerste gedeelte van het aan Hongarije afgestane gebied met de steden Sathmar en Marmarosch- Sigeth is ontruimd. De ontruiming geschiedde or delijk en er vielen geen incidenten voor. Italiaanseke bommenwerpers in actie. Hevige aanval op Marsa Matroeh. TRIPOLI, 6 September (Stefani). Een spe ciale correspondent van het persagentschap Ste fani aan -het front in Libye meldt, dat vandaag een Italiaansche gevechtsformatie van geringe hoogte Marsa Matroeh gebombardeerd heeft waar de verdediging in de lucht en het luchtafweergeschut, die blijkbaar zeer geleden hadden van het vooraf gaande geduchte bombardement, in het geheel geen erzet boden. Op hetzelfde tijdstip bereikte weer een Italiaan sche bommenwerper Suez en -trof met groot effect de omvangrijke benzinereservoirs, het toestel keer de onverlet op zijn basis terug. Vijandelijke pogingen om een luchtaanval in be paalde streken van Cyrenaica te ondernemen zijn op schitterende wijze door tusschenkomst van ja gers verijdeld. Anti-Britsclie betoogingen in Rangoon. TOKIO. 6 Sept. (D.N.B.) Japansche schepen die uit Birma te Tokio aankomen, zijn, naar de Hostji Sjimboen" bericht, gevuld met Japansche vluchtelingen uit Birma en Rangoon. De ongere geldheden en anti-Britsche betoogingen in Rangoon zouden steeds grooteren omvang aannemen, zoodat het vertrek van alle daar wonende Japanners te verwachten is, Hedenmorgen opnieuw luchtalarm in Londen. LONDEN, 6 September (D.N.B.) Het eerste luchtalarm werd hedenochtend voor het Londen- sche gebied om 05.15 uur gegeven. Handelsbesprekingen tusschen Zweden en Nederland. STOCKHOLM, 6 September. (A.N.P.) Tus schen Zweden en Nederland zijn besprekingen be gonnen over een definitieve regeling van de weder- zijdsche economische betrekkingen, waarbij voor namelijk de uitvoer van hout en zellstoff geregeld zal worden. Als gevolg van de tot dusverre gel dende voorloopige regeling was het handelsverkeer tusschen beide landen zeer beperkt. Veel tuinbouwproducten naar Duitschland. Van de veiling te Naaldwijk. Het A. N. P. meldt: Dagelijks gaan van de veiling te Naaldwijk groote kwanta N"derlandsche tuin bouwproducten naar Dutischland. Het gevolg hier van is, dat zelfs in het hoogseizoen de kostelijke producten niet meer vernietigd behoeven te worden. Thans worden groote hoeveelheden tomaten en druiven naar Duitschland uitgevoerd. De export verruiming komt duidelijk tot uiting in de verhoog<- de omzetten der groente- en fruitveilingen- De omzet der Coöp. Fruit- en Groenteveiling „Naaldwijk" bedroeg over de afgeloopen maand f 470.848, tegen f 303.049 over Augustus 1939. De omzet van deze groote Westlandsche veiling is dus, vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar, aanmerkelijk gestegen. Op tie Amsterdam sche Beurs. Omzetten verminderen. Het koersverlop op de Amsterdamsche effec tenbeurs vertoont gedurende de laatste dagen een vrij stationnair beeld. Bij kalmen handel blijven de koersverschillen, behoudens een enkele uitzon dering, van beperkten aard. Uit de niet-officieele gegevens ten opzichte van het aantal stukken dat in een bepaald fonds dagelijks wordt verhandeld, blijkt dat, vergeleken met den gang van zaken in de vorige week, er sprake is van een vermindering der omzetten, voornamelijk ten aanzien van de leidende binnenlandsche fondsen. De factoren die hierop een invloed uitoefenen zijn van verschillen den aard. In de eerste plaats kan men herhaal delijk waarnemen dat, na de recente stijging van het koerspeil van tal van vooraanstaande aan- deelen, het publiek op het oogenblik geneigd is een afwachtende houding aan te nemen. De vrij groote ruime liquide middelen immers, die ge durende de afgeloopen maanden waren aange houden, bleken voor velen een aanleiding te zijp deze bedragen vor een gedeelte thans ter beleg ging in solide aandeelen in aanmerking te doen komen. Daarnevens wekte de opheffing der wet omtrent de zetelverplaatsing der naamlooze ven, nootschappen een gevoel van onzekerheid. Wel zijn er slechts zeer weinig ondernemingen, die van de destijds geboden gelegenheid gebruik hebben ge maakt, aan den anderen kant echter zijn er toch enkele belangrijke mataschappijen, die den zetel hunner vennootschap naar elders overbrachten. Ter beurze stond dit onderwerp dan ook geruimen tijd in het centrum der belangstelling. Wat de gevol gen zullen zijn van de bepaling omtrent de af stempeling der aandeelen der betreffende maat schappijen, hieromtrent loopen de meeningen ter beurze nogal uiteen. Meerendeels weet men op dit oogenblik nog niet, welke beteekenis aan dezen maatregel moet worden toegekend. De oojuïst bekend gemaakte jaarcijfers van het AKU-concern laten duidelijk uitkomen, dat over het afgeloopen jaar zeer gunstige resultaten wer den behaald. Dit komt dan ook sterk tot uiting in de behaalde nettowinst, die van rui m f 4.5 millioen tot even boven de f 9.5 millioen steeg; een verdubbeling derhalve. De uitkeering van het di vidend wi'odt verhoogd met 2 procent tot 4 pro cent, evenwel met dien verstande, dat van dit dividend 2 procent direct betaalbaar zal worden gesteld na goedkeuring door de jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders. Het restant zal, hetzij ineeens, hetzij in gedeelten, later betaalbaar worden gesteld. DE ZATERDAGMARKT OP DE BOTERMARKT» Van Zaterdag a.s. af wordt de markt op de Boter markt te Haarlem gehouden van 1 tot 7 uur, in plaats van 4 tot 10 uur. Het is wenschelijk dat het publiek zoo vroegtijdig mogelijk de markt komt bezoeken en niet tot het laatst wacht. NED. HERV. KERK. Het Provinciaal Kerkbestuur van Overijsel heeft den heer W. Nijenhuis, theologisch candidaat te Haarlem, toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Officiëele valutakoersen der Nederlandscke Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank, 6 September. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.84—42.92 Barkpapier: New-York 1.86Vj—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.80—42.96 EXAMENS. Voor het toelatingsexamen voor de Rijkstuin bouwschool te Boskoop, gehouden op 2 en 3 Sep tember, slaagden o.m. D. Barmes te Aerdenhout, R. Heytman te Bloemendaal, P. C. A. v. d. Breggen, W. M. Breemer en G. Hinloopen te Haarlem, W. de Haan, H. A. Spandaw, L. F. de Smeth en R. de Smeth te Heemstede, en F. Verkerk te Santpoort. HAARLEM, 6 September. Bevallen 4 September: G. J. Koenevan den Ochtend, z.; 5 September: N. KaartWeesman, d.; H. J. WolfsenDorresteijn, d. Overleden 4 September: A. Knijnenburg, 46 j., Spaarne; 5 September M. II. van den Heuvel Verkuijl, 75 j., Hazepaterslaan; A. van Schajik, 72 j., Hazepaterslaan; G. M., 2 m., d. v. C. H. Dinge- nouts, Leidschestraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7