VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 HA ARE EM'S DA G B E A D" S Het afscheid. Een aardig moment tijdens de openbare verkooping van paarden, welke Donderdag op de veemarkt te Amsterdam door de Duitsche legerautoriteiten gehouden is. (Foto Pax-Holland) van de andere toestellen waren eenïge gewonden. Tezelfder tijd deden onze motortorpedoboo- ten een aanval op een vlootformatie in liet Kanaal van Caso (Egeïsche Zee), t.w. op een vijandelijke kruiser en twee torpedojagers, die met succes be stookt werden. Een van onze motortorpedobooten is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika heerscht een groote bedrijvig heid van de beide luchtmachten. Vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten lichte schade, als mede een doode en elf gewonden. Vier vijande lijke vliegtuigen werden neergehaald, waarvan 2 door 't afweergeschut. Al onze vliegtuigen keer den op hun bases terug. In Oost-Afrika is tijdens een vijandelijken lucht aanval op het vliegveld van Javello een toestel van het type Hampden neergehaald en een ander toestel waarschijnlijk omlaag gehaald. Een van onze formaties bommenwerpers heeft in de Roode Zee een Engelsch schip zwaar getroffen." CHURCHILL SPRAK IN HET LAGERHUIS. Een maand van feilen strijd verwacht. GEBEURTENISSEN OP DEN BALKAN AANGEROERD. Het D.N.B. deelt mede. In zijn verklaring in het Lagerhuis over den oorlogstoestand heer Churchill toespelingen ge maakt op de overdracht der Amerikaansche tor- pedobootjagers aan de Britsche marine. De tor pedoboot jagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in actieven dienst genomen worden. Het zou een vergissing zijn, wanneer men in de officieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide Churchill: „Ik ben steeds van meening geweest dat het zuiden der Dobroedsja aan Bulgarije moest worden terug gegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is behandeld". De premier-voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer zij niet geschieden met vrije instemming van de betrokken partijen". Omtrent den luchtoorlog zei Churchill: „Wij moeten ons in deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den. loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of ver drievoudigd is, gelooven wij toch weerstand te kunnen bieden". Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarmsïrenes aan, waardoor onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het Midden-Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar verdacht moet zijn op zwaren strijd. Alvorens Churchill zijn verklaring aflegde, deelde hij mede dat het Huis 'na deze bijeenkomst verdaagd zou worden tot 18 September. Dan zal het twee dfTgen vergaderen en zoo noodig zal Chur chill een regeeringsverklaring afleggen. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax een rede uitgesproken, overeenkomende met de door Chur chill afgelegde verklaring. Antwerpsche diamantindustrie leeft weer op. Ruwe diamant terug uit Frankrijk. Het D.N.B. deelt mede: De Antwerpsche diamant-industrie zal binnen zeer korten tijd weer volledig gaan werken. De Duitsche autoriteiten hebben er ook hier energiek voor gezorgd dat de groote voorraden ruwe dia mant, die naar Frankrijk waren gebracht, weer ter beschikking werden gesteld van de Antwerp sche diamantslijpers. Van de 16.000 werkloozen in dezen belangrijken bedrijfstak kunnen spoedig weer 4000 en 5000 arbeiders aan het werk worden gesteld. Bernard Shaw aan banden. Zijn oordeel over de tegen hem genomen maatregelen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Toen ongeveer een maand geleden in de neutrale pers de bewering opdook dat de Britsche regeering zich onttrokken had aan den onaangenamen spot van Bernard Shaw door hem met een publicatiever bod den mond te snoeren, publiceerde het Britsche ministerie voor de inlichtingen een energiek de menti. Er kon geen sprake van zijn, zoo verzeker de men plechtig, dat een dergelijk verbod tegen Bernard Shaw bestaat. De Iersche dichter heeft intusschen het ministerie voor de inlichtingen geloochenstraft. Langs om wegen is een editie van het Britsche tijdschrift „Il lustrated" in Berlijn aangekomen. Het blad publi ceert een vraaggesprek met den schrijver naar aanleiding van zijn 84sten verjaardag. Daarbij ver klaarde Shaw op de vraag, of hij niet van mee ning was, dat hij van onschatbare waarde kon zijn voor het Britsche ministerie voor de inlichtin gen: „Mijn werk is van de grootste internationale beteekenis, van zoo groote beteekenis dat de regee ring het niet waagt het mij te laten verrichtenIk ben er niet boos om, dat men mij een muilkorf heeft aangedaan. Ik zou alleen willen, dat ook be kend werd, dat ik zoo'n muilkorf draag." Record van een aardappel. Gewicht van 1200 gram. Het D. N. B. meldt uit Kopenhagen 5 September: Uit Aabenra wordt vernomen, dat daar in een tuin een reusachtige aardappel gerooid is, die in grootte en gewicht alle Deensche records slaat. Men zegt dat de aardappel 1200 gram weegt. De aardappel, op welles naam het oude record stond, woog 950 gram. Dooden van Bromberg herdacht. Een jaar geleden kwamen 60.000 Duitschers om het leven. Het A.N.P. meldt: Uitvoerig herdenken de Duitsche bladen deze week de gebeurtenissen in Polen op den derden September 1939, een dag die in de herinnering zal blijven als de „bloedzondag van Bromberg", toen in de eerste dagen van den Duitschen veldtocht tegen Polen niet minder dan 60.000 Duitschers door de Polen zijn vermoord. De bloedzondag van Bromberg. In dezen symbo- lischen naam ligt een der grootste tragedies van het Duitsche volk besloten. Op beestachtige wijze, zoo memoreeren de Duitsche bladen, zijn deze 60.000 Duitsche mannen en vrouwen afgeslacht en ten doode toe gefolterd. Zij hadden niets gedaan. Ech ter, zij waren Duitschers. Daarom moesten zij sterven. Wij willen en zullen het nooit vergeten, schrijft de „Völkischer Beobachter" niet alleen om wille van de gevallenen die voor Duitschland hun leven gaven, maar ook om wille van de moorde naars. Het geheele Poolsche volle droeg schuld aan den dood van de 60.000. De regeering van War schau had tot den moord bevel gegeven, Poolsche officieren controleerden de uitvoering, Poolsche soldaten waren de wildste slachters. Toen de Pool sche troepen op Zondag 3 September uit Bromberg wegtrokken, was dit het teeken voor de achterge bleven Polen, die allen bewapend waren, om de ongewapende Duitschers te overvallen. Een ontzettend bloedbad werd in de stad aange richt. Het was een georganiseerde massamoord, die zich ook tot andere deelen van het land uitstrekte". De Duitsche bladen wijzen er tenslotte op dat het Duitsche volk dankbaar moet zijn jegens den Führer en de Duitsche weermacht, die aan de ge kwelde Duitsche volksgroep na 19 smartelijke ja ren de vrijheid en den terugkeer .naar het Groot- Duitsche rijk gebracht hebben. Voor de te Bromberg vermoorde Volksduitschers zal een eerekerkhof worden ingericht. Vlootcommandant naar Engeland Duitsch legerbericht Vijf Britsche torpedoboof- jagers tot zinken gebracht. Talrijke luchtaanvallen op Engelsche vliegvelden en havens BERLIJN, 5 September (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: De marine heeft de laatste dagen vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Behalve de beide torpedojagers, die, zooals reeds op 2 Septem ber medegedeeld, door Duitsche onderzeebooten op de Noordzee vernietigd werden, zijn de drie mo derne Britsche torpedojagers „Express", „Esk" en „Ivanhoe" tot zinken gebracht. Een onderzeeboot beeft uit een krachtig beschermd convooi verschei dene gewapende koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 27.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Op den 4en September hebben onze formaties gevechts- en jachtvliegtuigen herhaaldelijk vlieg velden en vliegtuigfabrieken alsmede een munitie depot doeltreffend met bommen bestookt. In de vliegtuigmotorenfabriek te Rochester en in de vliegtuigfabriek te Weybridge werden treffers ge plaatst op hangars en gebouwen. Bij deze aanval len ontstonden verscheidene luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties gevechtsvliegtuigen hoofdzakelijk haven- en dokinstallaties aan de west- en oostkust van Engeland, alsmede ver scheidene vliegvelden aangevallen. Te Liverpool, Swansea, Bristol, Weymouth, Poole, Chatham, Til bury, Great-Yarmouth en Hull ontstonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens door vliegtuigen werd voortgezet. 5 Britsche vliegtuigen zijn vannacht weder het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. De poging, de rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachtige luchtafweer. Slechts op twee plaatsen slaagde de vijand er in, boven het stadsgedeelte bommen uit de werpen, die hier, evenals op andere plaatsen in het rijk slechts onbeteekenende schade aanrichtten. In een Noordduitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbeiders, waarbij 18 burgers, die zich buiten den schuilkelder ophiel den, gedood werden. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vlieg tuigen, waarvan 54 in luchtgevechten overdag, en een door afweergeschut des nachts neergeschoten en twee vliegtuigen op den beganen grond vernield. Zeventien eigen vliegtuigen worden vermist. FRONTBERICHT. Het Donderdag gepubliceerde frontberióht van het D.N.B. luidt als volgt: „De succesvolle activiteit van de Duitsche ma rine tegen eenheden van de Britsche marine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engelsche marine heeft de laatste dagen niet min der dan 5 torpedobootjagers verloren en de koop vaardijvloot boekte een verlies van verscheidene gewapende handelscchepen met in totaal 27000 brt., die in een; sterk beveiligd convooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom militaire doelen met bom men bestookt. Een vliegtuigmotorenfabriek in Ro chester, het startterrein van een in de nabijheid geleden vliegveld, fabrieken van. vliegtuigdeelen in A'eybridge, ten Zuidwesten van Londen, kregen talrijke treffers. In midden-Engeland is een mu nitie-inrichting met reeksen bommen bestookt, die verscheidene mundtiebunkers en andere gebouwen vernielden. In den nacht van 4 op 5 September hebben groe pen Duitsche gevechtsvliegers de west- en oost kust van Engeland met succes aangevallen. In Li verpool, Swansea en Bristol zijn weer de havens, maar ook wapenfabrieken gebombardeerd. Scheeps werven en haveninstallaties werden in Huil en Great Yarmouth vernield. Talrijke branden getuig den van de uitwerking. Behalve de staatswerf Chatham zijn verscheidene militaire doelen in de omgeving van Londen, o.m. in Tilbury, met bom men bestookt. Onder de aan de zuidkust van het eiland vooral zwaar getroffen havens zijn Wey mouth en Poole te noemen. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het rijksgebied hebben ook ditmaal geen noemens waardige materieele schade veroorzaakt. Hoe wei nig de Britsche vliegers zich bekommeren om het doel van hun aanvallen, blijkt uit him aanval van gisteren op het bekende Bad Kissingen, waaraan een in brand gestoken woonhuis ten offer viel. Talrijke buitenlandsche gasten hadden hier de ge legenheid het ontbreken van ieder militair object in de naaste of in verre omgeving te constateeren. De nieuwe poging om de rijkshoofdstad wederom aan te vallen, mislukte wederom door het goede luchtafweervuur. Slechts op twee plaatsen gelukte het bommen neer te werpen op het stedelijk ge bied van Berlijn, maar ook hier werd slechts on belangrijke materieele schade aangericht". Italiaansch legerbericht: Britsche oorlogsschepen bij de Algerijnsche kust aangevallen. Italiaansche luchtmacht versus Engelsche vloot in de Egeïsche Zee. ERGENS IN ÏTALIë, 5 September. (Stefani.) Weermachtsbericht no. 90. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Drie Engelsche kruisers en twee torpedojagers, die voeren ter hoogte van de kust van Algerije, zijn hevig door onze vliegtuigen met bommen bestookt. Twee kruisers werden door bommen van groot ka liber getroffen en men kon een grooten brand Waarnemen op de brug van een der vaartuigen. Op 3 September is een groot vijandelijk convooi, dat door vlootstrijdkrachten werd geëscorteerd, in de Egeïsche Zee waargenomen en achtervolgd. Teneinde tegen eiken prijs de veiligheid van dit Convooi te verzekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gistermorgen een canval te ondernemen op onze lucht- en vlootbases ia de Egeïsche Zee. De aanval werd geopend door twee lu.chtforma- Ües, die zich richtten naar de vliegvelden van Ga- durra en Mariza, waar twee van onze vliegtui- ?on op den beganen grond werden geraakt, als mede door een vloot formatie, die Scarpanto bom bardeerde, waar lichte schade werd teweeg ge bracht aan de woonhuizen en verscheidene perso na van de burgerbevolking gewond werden. Door het optreden van onze jagers en onze luchtdoelbat- 'arijen werd de aanval snel afgeslagen. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. De banning van drie toestellen, acht personen in lotaal, werd gevangen genomen. Toen de vijand aldus verdreven was, gingen onze luchtstrijdkrachten tot een tegenaanval over. Van 'uur tot 17.35 uur werden achtereenvolgens bom bardementen tegen de vijandelijke formaties ont ketend. Ondanks het optreden van vijandelijke ja- iers en luchtdoelgeschut, werden vier schepen ern- ■üg getroffen en beschadigd en werden vijf jacht erstellen neergeschoten. Twee Italiaansche vlieg den keerden niet op hun basis terug. Aan boord, Franschè namen in den Elzas worden vervangen. Openbare instellingen mogen slechts van de Duitsche taal gebruik maken. Een D.N.B.-bericht uit Straatsburg meldt: Het hoofd van het burgerlijk bestuur in den Elzas, gouwleider Wagner, heeft bepaald dat alle open bare lichamen in den Elzas uitsluitend de Duitsche taal moeten gebruiken. De bevolking van den El zas bedient zich uitsluitend van haar Duitsche moedertaal. Ondernemingen en bedrijven, die hun zetel in den Elzas hebben en wier firmanamen geheel of gedeeltelijk Fransch zijn, vervangen de ze firma-aanduiding door een overeenkomstige in het Duitsch. Hoe groot het vertrouwen is dat de bevolking" van den Elzas stelt in de reorganisatie door de Duitsche autoriteiten, blijkt uit het feit, dat de drie bestaande stedelijke spaarinstellingen te Straats burg binnen een kort tijdsverloop gezamenlijk ver over de duizend nieuwe spaarbankboekjes konden uitreiken en dat de stortingen meer dan tweemaal zoo groot waren als de uitbetalingen. teruggeroepen. Schout-bij-nacht Hanvood van zijn functie ontheven. Het A. N. P. verneemt uit Montevideo 5 Septem ber. De commandant van het Britsche vloot- eskader in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, schout-bij-nacht Harwood, is, naar hier vernomen wordt, door de Admiraliteit van zijn fimctie ontheven en naar Engeland teruggeroepen. Ook de Cocos- en Galapagoseilanden Amerikaansche steunpunten SAN FRANCISCO, 5 September (D.N.B.) De minister van Marine, Knox, heeft in een persge- sprek verklaard, dat er onderhandelingen gaande zijn over de verwerving van de Cocoseilanden en de Galapagoseilanden, die resp. aan Costarica en Ecuador behooren. Beide eilandengroepen vormen de flankdekking van het Panamakanaai, de be langrijkste Amerikaansche levensader. Vernieuwing van den Roemeensclien staat. Proclamatie van generaal Antonescoe. Uit Boekarest meldt het D. N. B.: De premier, generaal Antonescoe, heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin verklaard wordt: „Er is een nieuwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verleden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluiter van de vergetelheid, maar van de gerechtigheid uitbreiden. Doch vandaag moeten wij den staat en de natie redden. Uit alle macht moeten wij onze krachten verzamelen, onze eer weer op richten en onze toekomst verzekeren. De ware vol ken bouwen hun groote toekomst uit de nederlagen. De vervolgingen hebben opgehouden. Thans moet! de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoordigheid in de ge schiedenis bewijzen. De ambtenaren van den staat moeten begrijpen dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun verantwoordelijkheid waard toonen. Eer lijkheid, gerechtigheid en arbeid moeten de werk zaamheid van alle ambtenaren leiden. Ik zal de regeering op nieuwe grondslagen plaatsen. Het pro gram zal ik u voorleggen, opdat gij het allen beoor deelt. Het zal zijn oorsprong volledig in het eens gezinde nationale geloof vinden. Geleidelijk zullen wij de vernieuwing van den staat volvoeren, met geloof aan God, aan het heilige onvergankelijke recht des volks. Voorwaarts, de plicht roept u." ENGELAND VERLENGT DEN ZOMERTIJD. LONDEN 5 September. Naar de radio bekend maakt zal de zomertijd in Engeland verlengd wor den om licht te sparen. (D. N. B.) Oorlog kost Canada 2 millioen dollar per dag. Een tweede oorlogsleening uitgegeven. NEW-YORK, 5 September (D.N.B.) De stijgende oorlogskosten zijn aanleiding geworden voor de Canadeesche overheid een tweede oorlogs leening uit geven. Ter propageering daarvan be dient men zich van het luchtwapen. Dinsdag a.s. zullen, zoo wordt uit Ottawa gemeld, Canadeesche militaire vliegtuigen in voorgewende luchtaanvallen op Canadeesche steden en dorpen, strooibiljetten uitgooien waarin gewezen wordt op de enorme oor logskosten van Canada. In een rede te Montreal deelde de Canadeesche minister van Defensie Ralston mede, dat de oorlog in het loopende be- grootingsjaar Canada ruim twee millioen dollar per dag kost. Apen op de rots van Gibraltar worden lastig. Zorgenkinderen der Engelsche autoriteiten. ALGECIRAS, 5 September (D.bJ.B.) De apen van de rots van Gibraltar bereiden den Engelschen autoriteiten onaangenaamheden en zorgen. Voor eenigen tijd was een verbod uitgevaardigd om de dieren, die door de voort durende beschietingen angstig zijn geworden, buiten de vastgestelde voederplaatsen te voe deren. Daar na de jongste aanvallen van Italiaansche vliegtuigen deze voederplaatsen gedeeltelijk'vernield zijn, en de bevolking van Gibraltar zich niet meer zooals vroeger om de apen bekommert, overvallen deze uitgehon gerde dieren thans de menschelijke woningen. Eenige dagen geleden heeft een uitgehongerde troep apen zelfs een gezelschap jongelui aan gevallen, die hals-over-kop een goed heen komen moesten zoeken om aan den aanval te ontkomen. De politie moest met de vuur wapenen de hongerige apen verdrijven. Het Rritsclie luchtwapen. Verklaring van het Engelsche ministerie van luchtvaart. Het D.N.B. deelt mede: Een officieel Reuterbericht van Woensdag publi ceert een verklaring „uit gezaghebbende kringen in Londen", d.w.z. van het Engelsche ministerie van luchtvaart, welke de opmerkelijke constatee ring behelst dat het eenige doeltreffende verdedi gingswapen, dat Engeland op het oogenblik nog bezit, zijn jachtvliegers, reeds gevoelig is getrof fen. De leiding van het Engelsche luchtwapen heeft de haar nog ter beschikking staande jachttoestel- len, behalve voor de bescherming van zekere vloot- steunpunten in het noorden van het eiland, samen getrokken in het Zuid-oosten van Engeland ter bescherming van Londen en voor de afweer van Duitsche aanvallen van de nabije Fransch-BelgiT sche Kanaalkust af. Dat het Britsche luchtwapen reeds rekening moet houden met een hoog verliespercentage van zijn jachtvliegers, wordt thans ook door het mi nisterie van luchtvaart toegegeven. Al heeft men ook de eskaders jachtvliegers uit het Zuid-Oosten van Engeland tot dusverre nog niet teruggetrok ken, de luchtvaart-correspondent van Reuter er kent toch dat „verscheidene vooruitgeschoven vliegvelden ernstig te lijden hebben gehad". Voorts wordt toegegeven dat speciale colonnes opgeroepen moesten worden om in dit gebied nog vliegvelden voor de Engelsche jagers in stand te houden. En al verzekert Reuter nu dat de Brit sche jagers niet zullen ophouden den strijd aan te schen de regels door leest, blijft toch de eveneens binden met de Duitsche formaties, voor wie tus- i'n opdracht" van het ministerie van luchtvaart ge publiceerde zin beslissend: „Nogal groote belem meringen werden veroorzaakt door het verlies van personeel van het luchtwapen." Deze opmerkelijke bekentenis van zwakte wox'dt versterkt door een bericht van den correspondent der „New-York Times", waarin woordelijk wordt gezegd, dat „verscheiden groepen Duitsche bom menwerpers, die over de Zuid-Oostkust van En geland het land zijn binnengevlogen, niet meer door Britsche jagers zijn aangevallen voor zij den versperringsgirkel van Londen bereikten". LUCHTALARM TIJDENS LAGER HUISZITTING. Donderdag is te Londen driemaal luchtalarm gemaakt. De laatste maal aldus het D.NJ3. weerklonken des middags in de straten de alarm- sirenes, juist toen het Lagerhuis met het gebrui kelijke vraag- en antwoordspel was begonnen. De toeschouwers tribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de Speaker van hei Huis, dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven. De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een lang durige pauze kon de zitting hervat worden om de aangekondigde verklaring van chili aan te hooren Engelsche vliegtuigen boven Zwitserscli gebied. Commentaar der Duitsche pers. Het DN.B. meldt: Den iaa'sten tijd worden de bevallen veelvuldiger, dat machines van het Brit sche luchtwapen over het souvereine gebied van Zwitserland vliegen om boven woonwijken en ziekenhuizen in Noord-Italië hun bommen uit te werpen. De Berlijnsche bladen bepalen hieromtrent uit voerig een standpunt. De „Lokal Anzeiger" schrijft „dat aan Zwitserland geen voorstellen moeten wor den gedaan omtrent de middelen,'die het met het meeste effect voor het behoeden van ziin neutrali teit kan gebruiken. Vast staat dat Zwitserland, vergeleken met vroegere gevallen, volstrekt nog niet alle mogelijkheden benut, die het voor de af weer der Britsche neutraliteilsschendingen ter be schikking staan. Het blad verwacht dat"in het ver volg ook Zwitsersche jagers zullen opstijgen, voor al daar geenszins alle gevallen van het passeeren van Engelsche machines zich des nachts voor doen." De „Angriff" schrijft „dat het den kringen rond om den Zwitserschen Bondsraad wel nauwelijks zal verbazen, wanneer noch de Duitsche rijksre- geering, noch de Italiaansche regeering zich ac- coord kunnen verklaren met een dusdanig in-ac- tief optreden tegenover een voortdurend geschon den neutraliteit". Finseh hout naar Nederland. Het D. N. B. verneemt uit Helsinki: In afwachting van de totstandkoming van verdra gen met Nederland en België is Finland naar verluidt met Duitschland overeengekomen, dat in de volgende weken Finsche houtwaren ter waarde van R.M. 3 millioen zoowel naar Nederland als naar België zullen worden uitgevoerd, terwijl Finland uit. elk dezer landen goederen tot 'n gelijke waarde zal betrekken. De betaling zal wederzijds plaats vin den onder inachtneming der met Duitschland ge sloten betalingsovereenkomsten en zal geschieden via de centrale banken. STAND VAN DE SCHOENENINDUSTRIE OP DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. UTRECHT. De Nederlandsche schoenindustrie neemt een belangrijke plaats in op de 43ste jaar beurs. Ondanks de huidige tijdsomstandigheden zijn de Brabantsche schoenfabrieken uitstekend voor den dag gekomen en een druk bezoek aan de afdeeling is het gevolg van de deelname. Bovendien bevindt zich bij deze afdeeling een stand van de rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Het onderwijs van deze school is allereerst veelzijdig en ook zoowel theoretisch als practisch, geheel op de hoogte van den modernen tijd. De bedoeling is, dat de leerlingen, zoowel in de looierij, als in de schoenmakerij-afdeeling, iedere be werking zelf technisch kunnen uitvoeren en tevens zoo economisch mogelijk leeren werken, ook wat het gebruik der grondstoffen betreft. Een Duitsch militair, die tijdens een luchtgevecht boven Engeland aan zijn voet werd gewond, maakt van de ge dwongen rustperiode gebruikt, om zijn sokken te stoppen (Foto Weltbild) PROGRAMMA ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing, medita tie, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoon muziek, 9.00 Marcando-ensemble en gramofoonmuz. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo- foonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel (opn.) en gramofoonmuziek. 1,45 Pro Arte-trio en gr.muz. 30.. Chr. lectuur. 3.30 Christ liederen (gr.pl.). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Molto Cantabile en gra mofoonmuziek. 5.15 Berichten A. N. P. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbel vertellingen. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten A. N. P., hierna: Toe spraak (opn.). Pl.m. 8.15 Amhemsche Orkestver- eeniging. 8.45 „De wacht bij het signaal", 9.05 Postillons en een mannenkwartet. 9.45 Gewijde muziek (gr.pl.) Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten A. N. P. en sluiting, KOOTWIJK, 1875 M, VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Berichten A. N. P.) 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest. 12.3012.45 Berichten (Duitsch). 12.45—1.00 Berichten A. N. P. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Esmeralda en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Tuinbouwpraatje. 4.15 De Ramblers. 4.45 Gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Be richten A. N. P. 5.30 Orgelspel. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Esmeralda. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.25 Repor tage. 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A. N. p! 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest. 9.15 —9.30 Berichten (Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A. N. P. 10.3010.45 Be richten (Engelsch). en sluiting. 11.1511.30; 0.15— 0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9